Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 15 June 2017

Happy Birthday this week to Rebecca Andreou, Dominic Ashwell, Caroline Bauer, Chloe Brassey, Angus Chisolm, Oliver Epstein, Charlie Etame, Tony Henry, Dean Oamen, Omar Parsons, Jack Partridge, Billy Praim-Singh, Ethan Walsh and Paul Williamson

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE No.1  http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=502&nid=502&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER MAY ISSUE  http://mailchi.mp/6233593e8052/run-london?e=56ef28eeab

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings  http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtures http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

SOUTHERN SENIOR/U20 CHAMPIONSHIPS – Took place at Crystal Palace on 10-11 June
Congratulations to our Southern Champions CONFIDENCE LAWSON (100m), JAMAL RHODEN-STEVENS  (400m), THOMAS BUTLER (1500m), JADE LALLY (Discus), PHILIPPA DAVENALL (Hammer) and JO BLAIR (Javelin), we also won 5 Silver and 2 Bronze Medals.

100m – U20M Heat 2 GABRIEL YIADOM 2nd (11.44 nwr),  Heat 3 LUKE SMITH 5th (11.60 nwr)  in the Final GABRIEL finished 7th (11.69 w-3.6)
100m – SM Heat 1 CONFIDENCE LAWSON 1st (10.74 w0.2) in Semi-Final 2 CONFIDENCE finished 1st (10.69 w-1.5), in the Final CONFIDENCE won the Gold Medal (10.58 w-0.8)
200m – U20M Heat 2 LUKE SMITH 4th (22.46 nwr)  in the Final LUKE finished 8th (22.76 nwr)
400m – SM Heat 2 JAMAL RHODEN-STEVENS 2nd (48.71) in Semi-Final 3 JAMAL finished 1st (47.45), in the Final JAMAL won the Gold Medal (47.89)
400m – SW Heat 2 TARA KAFKE (HCA) 2nd (55.99) in the Final TARA won the Silver Medal (SB 54.98) taking ..56 of a second off her 3 June time
800m – SM Heat 5 MOHAMED ISMAIL MOHAMED 3rd (1:55.10) in Semi-Final 1 MOHAMED finished 4th (1:57.73)
1500m – U20M Straight Final THOMAS BUTLER (2nd Claim) won the Gold Medal (4:12.37)
5000m – SM Straight Final MARK PEARCE U23 16th (16:18.01)
100m Hurdles – SW Heat 1 GEMMA BENNETT 1st (SB 14.08 w-1.1),  KYLIE ROBILIARD 6th (SB 17.38 w-1.1), GEMMA did not start the Final
400m Hurdles – U20W Heat 2 OLIVE COLES (2nd Claim) 1st (64.05) in the Final OLIVE won the Silver Medal (62.98)
High Jump – SM Straight Final AKIN COWARD U23 won the Silver Medal (PB 2.11m) adding 2cm to his 20 May height, and is ranked UK No.7 U23 in 2017
Long Jump – U20W Straight Final EAVION RICHARDSON won the Bronze Medal (5.69m w-0.5)
Long Jump – SM Straight Final PAUL OGUN (HCA) won the Bronze Medal (SB 7.39m w0.8) adding 20cm to his 3 June jump
Triple Jump – U20W Straight Final EAVION RICHARDSON won the Bronze Medal (12.07m w2.1)
Discus 1kg – SW Straight Final JADE LALLY won the Gold Medal (57.56m), SHADINE DUQUEMIN U23 won the Silver Medal (50.85m)
Hammer 4kg –U20W Straight Final PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim/HCA) won the Gold Medal (PB 56.69m) adding 66cm to her 3 June throw, and is ranked UK No.4 U20 in 2017
Hammer 4kg – SW Straight Final AMY CLEMENS 4th (SB 49.08m) adding 90cm to her 6 May throw
Hammer 6kg – U20M Straight Final BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) won the Silver Medal (61.42m)
Javelin 600g – SW Straight Final JO BLAIR (HCA) won the Gold Medal (50.63m)
Javelin 800g – U20M Straight Final ALFIE INGHAM 4th (56.84m)

MIDLAND SENIOR/U20 CHAMPIONSHIPS – Took place at Nuneaton on 11 June
400m – SM Heat 1 NIALL CARNEY U23 5th (51.12) in the Final NIALL finished 5th (PB 50.10) taking .49 of a second off his 6 May time

WELSH SENIOR CHAMPIONSHIPS – Took place in Cardiff on 9-10 June
Congratulations to BETHAN REES U20 who won the Senior Javelin title
800m – SW Straight Final MELISSA COURTNEY 5th (SB 2:17.29) taking 1.55 seconds off her 2016 time
Pole Vault – SM Straight Final ROSS HAJIPANAYI U20 10th (3.80m)
Pole Vault – SW Straight Final EMMA ANDERSSON 8th (3.55m), ALEXA EICHELMANN 9th (3.45m)
Javalin 600g – SW Straight Final BETHAN REES U20 (HCA) won the Gold Medal (46.01m)

HERTFORDSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Hemel Hempstead on 10 June
Congratulations to our Hertfordshire Champions TARIQ WILD (100m and 200m), DARA APOOLA (100m), AIMI WEIGHTMAN (800m), JAMIE HARPER (800m), GRACE INGLES (1500m), THOMAS PATRICK (1500m), KARA ONUIRI (80m Hurdles and High Jump), BEN LLOYD (400m Hurdles), MICHAEL ADEBAKIN (Long Jump), CALLUM WOODAGE (Pole Vault), CHRISTIANN CAVALLI-WARBY (Shot and Hammer), JESSICA EMERY (Discus) and  ROHAN OYEWOLE (Javelin). We also won 5 silver and 6 Bronze Medals.
TARIQ WILD (100m and 200m) and JESSICA EMERY (Discus) have qualified for the English Schools Championships in Birmingham on 7-8 July.

100m – U15B Heat TARIQ WILD 1st (11.54) in the Final TARIQ won the Gold Medal (PB 11.37) taking .14 of a second off his 14 May time, and is ranked UK No.5 U15 in 2017, also qualified for the English Schools
100m – U15G Heat 1 ISSY COLBECK-ROGERS 4th (PB 13.56) taking .24 of a second off her 20 May time
100m – U17W Straight Final DARA APOOLA won the Silver Medal (PB 12.71) taking .30 of a second off her 14 May time
200m – U15B Heat 2 TARIQ WILD 1st (SB 23.30) taking .26 of a second off his 14 May time, in the Final TARIQ won the Gold Medal (PB 23.11) taking .19 of a second off his Heat time, and is ranked UK No.4 U15 in 2017, also a Hertfordshire record and qualifying time for the English Schools
200m – U15G Heat 1 ISSY COLBECK-ROGERS 2nd (28.0) in the Final ISSY finished 7th (28.12)
200m – U17M Heat 2 BEN LLOYD (2nd Claim) 1st (22.80)
800m – U13G Straight Final AIMI WEIGHTMAN won the Gold Medal (2:30.0)
800m – U15B Heat 2 MATTI HARRIS 3rd (2:22.9) in the Final MATTI finished 6th (2:18.9)
800m – U15G Heat 1 KATIE LLOYD 1st (2:29.3) in the Final KATIE won the Bronze Medal (2:28.5)
800m – U17M Straight Final JAMIE HARPER won the Gold Medal (2:02.9), HENRY FULTON won the Silver Medal (PB 2:03.0) taking 3.33 seconds off his 2016 time, FREDDIE SHIRET 5th (2:05.7)
800m – U17W Straight Final SCARLETT KENT won the Silver Medal (2:27.6), SOPHIA DEMPSEY 4th (2:31.5)
1500m – U13B Straight Final SAMUEL GREENSTEIN won the Bronze Medal (5:07.2)
1500m – U15B Straight Final LUCA STUBBS 10th (4:46.2)
1500m – U15G Straight Final GRACE INGLES won the Gold Medal (4:47.0) qualifying for the English Schools
1500m – U17M Straight Final THOMAS PATRICK won the Gold Medal (4:06.6), KHRISTIAN IMROTH (2nd Claim) won the Silver Medal (4:12.9), BEN WINFIELD 4th (4:16.9)
80m Hurdles – U15B Heat 2 ADAM O’REILLY 5th (PB 13.9) taking 1.30 seconds off his 7 May time
80m Hurdles – U17W Straight Final KARA ONUIRI won the Gold Medal (PB 12.1) taking .03 of a second off her 28 May time
100m Hurdles – U17M Heat 2 TED PARKER 1st (PB 15.0) taking .25 of a second off his 28 May time, in the Final TED finished 6th (15.41)
400m Hurdles – U17M Straight Final BEN LLOYD (2nd Claim) won the Gold Medal (57.20)
High Jump – U17M Straight Final JAMIE HARPER 6th (1.66m)
High Jump – U17W Straight Final KARA ONUIRI won the Gold Medal (PB 1.64m) adding 4cm to her 28 May height
Pole Vault – U15B Straight Final JONATHAN COHEN won the Bronze Medal (PB 2.80m) adding 10cm to his 7 May height
Pole Vault – U17M Straight Final CALLUM WOODAGE (2nd Claim) won the Gold Medal (4.00m), ZAMAAN DUDHIA won the Bronze Medal (PB 3.80m) adding 15cm to his 28 May height
Long Jump – U15G Straight Final EMILY MURPHY 6th (PB 4.63m) adding 26cm to her 2016 jump
Long Jump – U17M Straight Final MICHAEL ADEBAKIN won the Gold Medal (PB 6.53m) adding 5cm to his 2016 jump, SAM SCHEER 4th (PB 6.07m) adding 10cm to his 2016 jump
Long Jump – U17W Straight Final DARA APOOLA 5th (PB 4.46m) adding 1.16m to her 2014 jump
Shot 4kg – U15B Straight Final CHRISTIANN CAVALLI-WARBY won the Gold Medal (PB 12.36m) adding 76cm to his 7 May put
Discus 1kg – U17W Straight Final JESSICA EMERY won the Gold Medal (39.84m) qualifying for the English Schools
Discus 1.25kg – U15B Straight Final DANIEL WARD won the Bronze Medal (PB 33.73m) adding 42cm to his 7 May put
Hammer 4kg – U15B Straight Final CHRISTIANN CAVALLI-WARBY won the Gold Medal (37.67m)
Javelin 500g – U17W Straight Final CRISTINA POTTER won the Silver Medal (34.33m)
Javelin 600g – U15B Straight Final BENJAMIN HOCKING won the Bronze Medal (PB 39.16m) adding 6.70m to his 7 May throw
Javelin 700g – U17M Straight Final ROHAN OYEWOLE won the Gold Medal (PB 48.71m) adding 4.36m to his 7 May throw

MIDDLESEX SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Uxbridge on 10 June
Congratulations to our Middlesex Champions ANDREW NICOLAOU (100m), REMI TOKOSENUMI (200m), NAJIBE ARBI  (400m), AMBER DUVERNEY (75m Hurdles) and  SOPHIA OBI  (80m Hurdles). We also won 4 silver and 7 Bronze Medals.
ANDREW NICOLAOU (100m), LATIFAH HARRIS-OSMAN (100m), REMI TOKOSENUMI (200m) and JEFF HAGAN (Triple Jump) have qualified for the English Schools Championships in Birmingham on 7-8 July.

100m – U15B  Heats ANDREW NICOLAOU (11.4 nwr), NICHOLAS SHAW (11.8 nwr), ROHAN BAGAI (11.8 nwr)  in the Final ANDREW won the Gold Medal  (PB 11.0 nwr) taking .18 of a second off his 14 May time, and is ranked UK No.1 U15 in 2017. Also a Middlesex record and qualifying time for the English Schools, NICHOLAS won the Bronze Medal (PB 11.5 nwr) taking .20 of a second of his 2016 time, ROHAN finished 4th (11.8 nwr)
100m – U15G  Heats ESTHER FATUADE (SB 12.9 nwr) equaling her 7 May time, SAVANNAH IYAMU (PB 13.1 nwr) equaling her 7 May time, EMILY RODRIGUEZ (13.2 nwr) , MEARA MCLAWRENCE (13.4 nwr) in the Final ESTHER won the Silver Medal  (PB 12.7 nwr) equaling her 2016 time, EMILY won the Bronze Medal  (PB 12.8 nwr) taking .21 of a second off her 14 May time, SAVANNAH finished 7th  (13.4 nwr), MEARA finished 8th  (13.5 nwr)
100m – U17M  Heats SHINAWAT JAIDEE (PB 11.4 nwr) taking .07 of a second off his 7 June time, TRISTON FOSTER (PB 11.8 nwr) equaling his 4 June time, in the Final SHINAWAT finished 5th  (11.7 nwr), TRISTON finished 6th  (PB 11.8 nwr) equaling his Heat time
100m – U17W  Heats LATIFAH HARRIS-OSMAN (PB 12.2 nwr) taking .40 of a second off her 28 May time, and is ranked UK no.7 U17 in 2017, also a qualifying time for the English Schools, CHINWE IWUNZE (12.8 nwr), SHAKIRA RILEY (13.9 nwr)  in the Final LATIFAH won the Silver Medal (12.4 nwr) , CHINWE won the Bronze Medal (12.7 nwr)
200m – U15B  REMI TOKOSENUMI in the Heats ran (24.5 nwr) in the Final REMI won the Gold Medal (PB 23.00 nwr) taking .30 of a second off his 9 April time, and is ranked UK no.6 U15 in 2017. Also a Middlesex record and qualifying time for the English Schools
200m – U17M  Heats JOSH KUMAR (23.0 nwr), MICAH AGYEPONG (23.3 nwr)  in the Final MICAH finished 4th  (23.5 nwr), JOSH finished 5th  (23.8 nwr)
400m – U17M  Heats ANTHONY KHORASSANDJIAN (52.8), NAJIBE ARBI (No Time Shown) in the Final NAJIBE won the Gold Medal  (51.7), ANTHONY won the Bronze Medal  (52.8)
800m – U15G  Heats SYDNEY ALLEN (2:31.5), LARISSA GILES (2:38.8), JESSICA YEFET (PB 2:53.8), ZOE DAVIS (3:02.5) in the Final LARISSA finished 4th (2:25.2), SYDNEY finished 6th (2:35.9)
800m – U17M Straight Final MITTIO MOHAMMADIAN finished 4th (2:03.4)
1500m – U15G Straight Final ELENA RONCARATI won the Silver Medal (5:06.3)
75m Hurdles – U15G  Heats AMBER DUVERNEY (12.1 nwr), EVELYN BARTER (PB 12.7 nwr) taking .01 of a second off her 14 May time, in the Final AMBER won the Gold Medal  (11.9 nwr), EVELYN finished 4th  (PB 12.7 nwr) equaling her Heat time
80m Hurdles – U17W Straight Final SOPHIA OBI won the Gold Medal (12.4 nwr)
400m Hurdles – U17M Straight Final BEN BELLISARIO finished 4th (PB 71.75 nwr) taking 3.97 seconds off his 30 April time
Long Jump – U15G Straight Final EVELYNE FONYEYNE won the Bronze Medal (PB 4.60m nwr) adding 10cm to her 22 April jump
Triple Jump – U15B Straight Final JEFF HAGAN won the Silver Medal (12.87m nwr) adding 33cm to his 7 May jump, and is ranked UK No.2 U15 in 2017, also a qualifying distance for the English Schools
Triple Jump – U17M Straight Final ODERA UMEUGOJI won the Bronze Medal (PB 12.98m) adding 20cm to his 7 May jump

SCOTTISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Grangemouth on 9-10 June
Shot 4kg – U20W Straight Final EMMA RAE won the Gold Medal (9.54m)
Hammer 4kg – U20W Straight Final EMMA RAE won the Gold Medal (45.25m)

BERKSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Reading on 10 June
Pole Vault – U17W Straight Final TRINITY O’CONNOR (2nd Claim) won the Gold Medal (PB 2.80m) adding 5cm to her 30 April time
Pole Vault – U20W Straight Final ISABEL DEACON (2nd Claim) won the Silver Medal (3.00m)

UK WOMEN’S ATHLETICS LEAGUE PREMIER DIVISION – The second match of  three took place at  Eton on Saturday 3 June. A solid performance following our first fixture at Birmingham moving us up to 5th place overall. We had wins from TARA KAFKE (400m),  NAOMI TASCHIMOWITZ (3000m),  JADE LALLY (Discus),  JO BLAIR (Javelin) and BETHAN REES (Javelin). The final fixture is on Sunday 16 July at Bromley.

Match Result – 1st Birchfield Harriers (218.5 points), 2nd Thames Valley Harriers (211.5), 3rd Edinburgh (204),  4th Windsor, Slough, Eton & Hounslow (201), 5th SBH (165.5), 6th Swansea Harriers (152.5), 7th Blackheath & Bromley (145),  8th Woodford Green With Essex Ladies (129).

League Positions After 2 Fixtures – 1st Thames Valley Harriers (15 League Points, – 426 match points), 2nd Birchfield Harriers 14 – 414.5), 3rd Edinburgh (13 – 401),  4th Windsor, Slough, Eton & Hounslow (10 – 360), 5th SBH (7 – 302.5), 6th Swansea Harriers (7 – 299.5), 7th Blackheath & Bromley (4 – 251.5),  8th Woodford Green With Essex Ladies (2 – 219).

100m – A SHEREEN CHARLES 8th (12.18 nwr), B PAGE FAIRCLOUGH U23 5th (12.39 w2.3)
200m – A TARA KAFKE (HCA) 6th (SB 24.83 w3.2), taking .17 of a second off her 6 May time B GEMMA SHARP 7th (SB 25.21 w0.3) taking .12 of a second off her 6 May time
400m – A SABRINA BAKARE U23 5th (SB 55.12) taking .22 of a second off her 6 May time, B TARA KAFKE (HCA) 1st (SB 55.54) taking 1.25 seconds off her 21 May time
800m – A CORIN BEARPARK (HCA) 8th (2:26.21), B PHILIPPA AUKETT 3rd (SB 2:13.49) taking 1.11 seconds off her 31 May time
1500m – A NAOMI TASCHIMOWITZ 4th (SB 4:27.62) taking 10.90 seconds off her 18 March time, B PHILIPPA AUKETT 4th (4:48.65)
3000m – A NAOMI TASCHIMOWITZ 1st (9:25.75), B LUCY SHORT 6th (SB 12:25.37)
2000m Steeplechase – A VICTORIA WALKER 3rd (7:16.28)
400m Hurdles – A VICTORIA WALKER 8th (PB 67.22) taking 3.38 seconds off her 2015 time, B YASMIN LAKIN U23 7th (PB 72.96) taking 3.06 seconds off her 27 May time
High Jump – A YASMIN LAKIN U23 8th (1.35m), B JADE LALLY 5th Equal (PB 1.30m) adding 5cm to her 2014 height
Pole Jump – A EMMA ANDERSON 2nd Equal (PB 3.90m) adding 2cm to her 25 February vault
Long Jump – A MARIA ONISIFOROU 7th (5.11m nwr), B KAYANNA REID U23 5th Equal (5.01m nwr)
Triple Jump – A YASMIN LAKIN U23 5th (11.13m nwr), B KAYANNA REID U23 4th (10.92m nwr)
Discus 1kg – A JADE LALLY 1st (56.07m), B SHADINE DUQUEMIN 2nd (47.55m)
Shot 4kg – A URINA HARRELL 3rd (14.88m), B SHADINE DUQUEMIN 7th (SB 10.67m) adding 23cm to her 6 May put
Hammer 4kg – A PHILIPPA DAVENALL U20 (2nd Claim/HCA) 3rd (PB 56.03m) adding 14cm to her 28 may throw,  and is ranked UK No.5 u20 in 2017, B KAYOMIE THOMPSON U23 6th (SB 38.76m) adding 1.18m to her 23 April throw
Javelin 600g – A JO BLAIR (HCA) 1st (52.47m), B BETHAN REES U20 (HCA) 1st (44.35m)
4 x 100m Relay – 5th (48.38) SHEREEN CHARLES, GEMMA SHARP, YASMIN LAKIN, TARA KAFKE 
4 x 400m Relay – 5th (3:53.29) TARA KAFKE (56.7), GEMMA SHARP (62.7), SHEREEN CHARLES (57.2), SABRINA BAKARE (56.8)

IAAF WORLD CHALLENGE MEETING – Took place in Hengelo, Netherlands on 11 June
800m – Race 2 KYLE LANGFORD U23 3rd (SB 1:45.91) taking .65 of a second off his 27 May time, and is ranked UK No.3 and UK No.1 U23 in 2017
1500m – MELISSA COURTNEY 9th (PB 4:06.00) taking 1.55 seconds off her 2016 time, and is ranked UK No.4 in 2017

SCOTTISH ATHLETICS MEN’S LEAGUE DIVISION 1 – Took place in Crownpoint on 11 June
High Jump – SM A LEWIS MCGUIRE U23 1st (2.07m)

SCOTTISH ATHLETICS MEN’S LEAGUE DIVISION 2 – Took place in Crownpoint on 11 June
Discus 2kg – SM A ANGUS MCINROY 1st (51.30m)

LONDON DISTANCE SERIES – Took place in London, Canada on 11 June
1500m – PHILIPPA AUKETT 2nd (SB 4:37.83) taking 3.92 seconds off her 13 May time

ST ALBANS HALF MARATHON (ROAD) – Took place on 11 June
REBEKAH GARDINER 67th (SB 1:29.35), CARL VIDGEN 589th (SB 1:48.38), BARRY CHISHOLM V55 1159th (1:54.52)

ATLETIC CA GENEVA – Took place in Geneva. Switzerland on 10 June
400m Hurdles – 1 SEB RODGER 4th (SB 49.58) taking .20 of a second off his 21 May time, and is ranked UK No.2 in 2017
High Jump – ALLAN SMITH 3rd (2.24m)

LUND LUNDAHOPPET – Took place in Lund, Sweden on 10 June
High Jump – DAVID SMITH 2nd (2.21m)

RACERS GRAND PRIX – Took place in Kingston, Jamaica on 10 June
200m – ZHARNEL HUGHES U23 4th (SB 20.22 w1.2) taking .07 of a second off his 20 May time, and is ranked UK No.2 and UK No.1 U23 in 2017

IRISH MILERS CLUB OPEN – Took place in Dublin, Ireland on 10 June
800m – A ELLIE BAKER U20 1st (2:07.44)

FOLKSAM CHALLENGE – Took place in Gothenburg, Sweden on 10 June
Discus 2kg – ZANE DUQUEMIN 2nd (62.30m)

EINKAMPFMAISTERTSHAFTEN BEIDER BASEL – Took place in Basel, Switzerland on 10 June
Triple Jump – ANGELA BARRETT (HCA) 1st (12.73m)

LEE VALLEY SPRINT SERIES – Took place on 7 June
100m – SM 1 TOMMY RAMDHAN U23 2nd (SB 10.36 w4.8) taking .19 of a second off his 7 May time, SEAN LODOVICA U23 8th (PB 11.11 w4.8) taking .02 of a second off his 24 May time, SM 2 CONFIDENCE LAWSON 2nd (10.44 w3.4),  JOHN OTUGADE U23 4th (10.47 w3.4),  SX 6 EDWIN YAMOAH 2nd (SB 11.87 w1.5) taking .40 of a second off his 3 May time, SHEREEN CHARLES 6th (12.07 w1.5), SX 11 SHINAWAT JAIDEE U17 1st (PB  11.47 w3.3) taking .02 of a second off his 2016 time,  CEAKE MADDIX U20 3rd (SB  11.82 w3.3) taking .08 of a second off his 28 May time, SW LAURA CLARK U23 4th (11.77 w3.9)
 200m – SM ANTONIO INFANTINO 2nd (20.74 w3.3),  TOMMY RAMDHAN U23  5th (21.23 w3.3), DOMINIC ASHWELL U20  6th (PB 21.12 w3.3) taking .06 of a second off his 2015 time, SX 5 CEAKE MADDIX U20 2nd (PB  23.83 w2.4) taking .58 of a second off his 28 May time,  SHINAWAT JAIDEE U17 5th (24.42 w2.4)

LOUGHBOROUGH STUDENTS v EAST MIDLANDS – Took place  in Loughborough on 7 June
Javelin 600g – SW KELLY BRAMHALD 2nd (42.01m)
Javelin 800g – SM STEVEN TURNOCK 1st (70.82m)

HERTFORDSHIRE AND MIDDLESX VETERANS LEAGUE – The second of four fixtures took place in Stevenage on 22 May
200m – M40 TY HOLDEN V50 4th (28.0 nwr)
200m – W40 ROSALIND ZEFFERTT V55 3rd (33.6 nwr)
Pole Vault – M35 CLYDE GORDON V45 3rd (SB 1.80m)
Long Jump – W50 ROSALIND ZEFFERTT V55 2nd (3.65m nwr)
Discus 1.5kg – M50 TY HOLDEN V 5th (SB 22.23m)
Team Results Men – 1st Stevenage (17 League Points – 219 match points), 2nd Barnet (13 – 194), 3rd Ilford (13 – 172) – Women – 1st Stevenage (12 League Points – 179 match points), 2nd Barnet (10 – 139), 3rd St Albans (8 – 117)

PARKRUN RESULTS – 10 JUNE – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 38th (23.00) 141st parkrun – BEDFORD – CAROLINE WALSH V35 24th (First Time 20.24) 7th parkrun – CASSIOBURY – CLAIRE HOBSON 115th (25.29) 80th parkrun –HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 62nd (22.57) 89th parkrun – OAK HILL – DYLAN HEPWORTH U15 7th (19.40) 19th parkrun, LOUIS MARCUS U13 77th (25.56) 8th parkrun – SANDGATE, BRISBANE, AUSTRALIA DAVID SWEENEY V55 14th (16.36) 43rd parkrun –ST ALBANS – OLIVER GREENSTEIN U20 3rd (18.15) 26th parkrun, DAVID GREENSTEIN U50 22nd (20.26) 54th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS LONDON 2017 – An additional 60,000 tickets will be available across the whole IAAF World Championships, including most popular 100m finals sessions and opening night
Additional tickets for all IAAF World Championships London 2017 sessions are to go on sale on Thursday June 15 at 10:00 to mark the 50 days to go milestone.
Following the initial ballot last August, across 14 sessions of athletics in the London Stadium, 13 had been over-subscribed in at least one seat category with over 1 million tickets applied for.
But an increase in capacity means a number of previously ‘at capacity’ sessions, including the best-selling 100m final nights, opening and closing nights and relay evenings, will be available at tickets.london2017athletics.com from Thursday, many with availability across all price points and seat categories.
It will also be the final opportunity for fans to purchase the £9.58 ‘Bolt ticket’ for children for all sessions for the Championships, which take place from August 4-13.

TOKYO 2020 OLYMPICS – Well it is just over 3 years away, but the IOC have announced that in the Athletics programme there will be a mixed-gender 4x400m relay.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

ENGLAND U20 & U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 17 June and Sunday 18 June at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries Closed

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 18 June at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW5 1QR).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, although you can compete as a non-scorer.

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 21 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The first of three fixtures takes place on Saturday 24 June at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 24 June.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 25 June at Palmers Park Stadium, Wokingham Road, Earley, Reading (Satnav RG6 1LF).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 28 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CHAMPIONSHIPS INCLUDING THE TRIAL FOR THE IAAF LONDON WORLD CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 1 July and Sunday 2 July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of five takes place on Sunday 2 July at the Peterborough Regional Fitness & Swimming Centre, Bishops Road, Peterborough (Satnav PE1 5BW).
There will be a coach leaving Allianz Park at 9.00am, if you wish use this facility please contact BRENTON HALL or TY HOLDEN
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
CRYSTAL PALACE OPEN MEETING Takes place on Monday 3 July  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Events to be included:  75m (lower age groups), 100m, 200m, 400m, 800m, Mile – All age groups.
Online registration click Here. For more information, email Mick Barlow or call 07966 647 715.
Online entry: £4 single event, £6 multiple events – On day entry: £5 single event, £7 multiple events
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 5 July at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 7 July to Sunday 9  July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).
 
LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on Sunday 9 July at the Queen Elizabeth Olympic Park.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/

VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 10 July at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david.wilcock@virgin.net Women Karen Murphy karenmurphy@ntlworld.com
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 12 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 400m No U13s, 7.15pm High Jump, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS Takes place on Wednesday 12 July to Sunday 16 July in Nairobi, Kenya
 
EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 13 July to Sunday 16 July in Bydgoszcz, Poland

STANDARD CHARTERED GREAT CITY RACE 5K (ROAD) Takes place on Thursday 13 July. Start/Finish in City Road near Old Street Tube Station.
For all entry details and full information please use this link http://www.cityrace.co.uk/race-entry/

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan