Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 19 October 2017

Happy Birthday this week to Kelvin Aye, Corin Bearpark, Georgia Bell, Nathan Fox, Robert Gayler, George Groom, Zev Grunwald, Ollie Hart, John Herries, Dominic Holmes, Omowale Kuye, Gregor Maclean, Megan McInnes, Ben McGuire, Lewis McGuire, Dionne Milne, Geoffrey Morphitis, Sofia Potter, Daniel Rees, Naomi Taschimowitz, Adam Thorpe, Ken Tollady, Dillon Stolarski, Victoria Walker, Richard Williams and Jessica Yefet

THE FOLLOWING NEWSLETTERS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER OCTOBER ISSUE No.1 – https://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=533&nid=533&userId=-1
ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER OCTOBER ISSUE No.2 – https://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=535&nid=535&userId=-1
ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER OCTOBER ISSUE No.3 – https://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=536&nid=536&userId=-1

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

Winter Fixture Card 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
Winter Information Sheet 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-information/
Cross Country Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/cross-country/team-managers/
Road Running Team Managers –  http://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/
Winter Points Tables –Updated To Include The 14 October Metropolitan League Results – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/winter-xc-points-tables/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park From 19.00 to 21.00 – Pole Vault coaching is led by STEVE LOWE  lowefamily04@ntlworld.com and High Jump is supervised by SHAKA BUNSIE shaka.bunsie@gmail.com. Please contact the coach in advance and let him know you’re planning to attend. Session administrator CLYDE GORDON   clydeg67@hotmail.co.uk
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERS – We wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to ISABELLA BRUNSKILL, JONATHAN CARBADOALIYA DARBANDIJOSEPH HEATHER, JAYA-MAYA MODHA-WEIR, ALOKI ROCHELMEYERROSA QUIAVAUCA and SARA ROURKE

SOUTHERN CROSS COUNTRY RELAYS – Takes place on Saturday 21 October at Wormwood Scrubs, Linford Christie Stadium, Du Cane Road (SatNav W12 0AE). Enter main car park off Du Cane Road (via Artillery Lane), through 6’6” height/width barrier. Extra parking will be available in the enclosed/fenced hospital parking area. Parking is free in all areas at the week-end.
Start Times – 11.00am U17 & U20 Women (3 x 2.5km), 11.30am U17 & U20 Men (3 x 3km), 12.10pm U13 Girls (3 x 2km), 12.40pm U13 Boys (3 x 2km), 1.10pm U15 Girls (3 x 2km), 1.35pm U15 Boys (3 x 2km), 2.00pm Senior Women (3 x 3km), 2.30pm Senior Men (4 x 5km).
Entries Closed
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

SERVICES TO ATHLETICS AWARD – BRYAN SMITH OF SHAFTESBURY BARNET HARRIERS
BRYAN joined SBH in 1954 as an active athlete and became involved in club administration when he took on the role of Secretary in the years 1963-67, 74-75 and 87-88. He was Club President from 71-74, and 87-88 and is now a life member. Since 1963, he has fulfilled the roles of Ladies’ Team Manager, Welfare Officer, Subscriptions Secretary and Track & Field Judge at Club fixtures. He was involved in the organization of Athletics in Middlesex, Southern Counties and National Levels for both Schools and Clubs.  He organized the National Ladies 10-mile Road Races for many years including the Avon Series. He was director of the London Marathon being involved in organizing the annual mini-marathon, together with other various London Marathon events. He acted as Race referee for many Regional and National events.
He started up and organized the Greater London/ Southern Women’s cross-country league for many years. BRYAN was on SEAA General committee during the BAF years (1991- ~2005). He was a director at the formation of UKA in June 1998 (on a board of seven people at the time) – his responsibility was Endurance Competition. He also served on the AAA general committee and chair of the road running committee. BRYAN has coached many club and international athletes including his wife JOYCE, the two times London Marathon winner; he is a Level 4 Endurance Coach and is still coaching to this present day.
Shaftesbury Barnet Harriers and the wider Athletic Community are indebted for his many years of valuable service.

The England Athletics regional volunteer awards evenings are held to recognize and celebrate the work of our volunteers, without whom the sport could not function. Volunteers were nominated by their peers and the England Athletics regional councils then made the decisions of who would win.

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The first fixture of five takes place last Saturday at Claybury in Essex.
What an exciting start to the season, with successes in all age-groups. On the team front the Under 15/17 Women with 12 runners dominated the team result winning by a healthy 44 points, this following their overall team win for the past 2 seasons. Individually BLUEBELL COOKE finished 2nd (2nd U15), LIDIA KYRIACOU 3rd (1st U17), SOPHIA STAAB 4th (2nd U17) and ELENA RONCARATI 6th (3rd U15). 
The day started with the Under 11 Boys race in which GIANLEO STUBBS won by a small margin of 2 seconds, with THOMAS CADWALLADER in 6th place, giving the team a good start in 3rd place. The Under 13 Boys packed well bring the team home in equal 3rd place, and the Under 13 Girls team had 7 runners finishing in 6th place. It was the same with the Under 15/17 Men with 8 runners, packing well to achieve a splendid 4th place.
The Senior Men produced the same results as last year’s race at Claybury finishing in 4th place, with BRADLEY GOATER finishing 7th and THOMAS BUTLER 20th second U20, and our Senior Women were short of numbers, although VICTORIA PRITCHARD carried on last year’s form finishing in 3rd place, looking good in defending her overall Individual title from last year.
 
The following have now completed 3 consecutive races or more – SARAH BUTLER U17 (8), MATTHEW MCATEER U15 (8), PHILIP CUNNINGHAM V50 (6 races), SARON RICHARDSON U13 (4), BEN KELLY U17 (3), ELEANOR RACHEL U15 (3),

Under 11 Boys (1500m) GIANLEO STUBBS 1st (5.32), THOMAS CADWALLADER 6th (5.45 3rd U10), OSCAR RONCARATI 22nd (6.32) 31 runners finished. Team result 1st Victoria Park & Tower Hamlets (76 points), 2nd Thames Valley Harriers (71), 3rd SBH (63)

Under 11 Girls (1500m) the winner was Tilly Major of Herts Phoenix (5.47), 57 runners finished. Team result 1st Woodford Green & Essex Ladies (187 points), 2nd London Heathside (163), 3rd Victoria Park & Tower Hamlets (152)

Under 13 Boys (3000m) DYLAN HAMMOND 14th (11.44), LEO MIXIDES 16th (11.45), LEO RONCARATI 18th (11.53), THEO BODEN 21st (11.56), LOUIS MARCUS 70th (15.21) the winner was Abdirahim Hamud of Hillingdon (10.52), 72 runners finished. Team result 1st Woodford Green & Essex Ladies (265 points), 2nd London Heathside (246), 3rd Equal SBH and Herts Phoenix (223), 22nd SBH ‘B’ (3)

Under 13 Girls (3000m) SARON RICHARDSON 23rd (13.28), LOUISA STAAB 28th (13.52), ISABELLE FLEET 29th (14.04), ASHA HORBACKI 33rd (14.24), ANNA MURPHY 42nd (14.54), REBECCA JEFFERY 49th (15.27), RENEE DIOMAR 50th (15.44) the winner was Cara Terry of Cookham (11.50), 52 runners finished. Team result 1st Thames Valley Harriers (165 points), 2nd Equal Victoria Park & Tower Hamlets and Woodford Green & Essex Ladies (162), 6th SBH (91), 16th SBH ‘B’ (5)

Under 15 Boys and Under 17 Men (4000m) JAMIE HARPER 20th (15.18 10th U17), FREDDIE SHIRET 21st (15.19 11th U17), DYLAN MICHEL 24th (15.25 13th U15), DYLAN HEPWORTH 26th (15.29 13th U17), JOSEPH HEATHER 40th (16.05 23rd U15), MATTHEW MCATEER 58th (16.47 37th U15), BENJAMIN OUBRIDGE 63rd (17.03 24th U17), BEN KELLY 68th (17.37 25th U17) the U15 winner was Mohamed Ali of Ealing, Southall & Middlesex (13.09) and U17 winner was James Young of Enfield & Haringey (13.36), 58 U15 runners finished and 27 U17 runners finished. Team result U15/U17 1st Woodford Green & Essex Ladies (300 points), 2nd Hillingdon (275), 3rd Cookham (272), 4th SBH (245), 18th SBH ‘B’ (66)

Under 15 Girls and Under 17 Women (4000m) BLUEBELL COOKE 2nd (16.31 2nd U15), LIDIA KYRIACOU 3rd (16.41 1st U17), SOPHIA STAAB 4th (16.47 2nd U17), ELENA RONCARATI 6th (16.58 3rd U15), SARAH BUTLER 12th (17.20 5th U17), JOSEPHINE CHADWICK 20th (17.40 7th U17), KATIE LLOYD 32nd (18.36 20th U15), CHLOE BRASSEY 34th (18.49 21st U15), ELEANOR RACHEL 35th (18.52 22nd U15), KAYLA MICHEL 42nd (19.06 16th U17), SCARLETT KENT 44th (19.13 17th U17), ELINA BULMAN 49th (19.42 31st U15) the U15 winner was Freya Stapleton of Herts Phoenix (15.42), 40 U15 runners finished and 24 U17 runners finished. Team result U15/U17 1st SBH (245 points), 2nd London Heathside (201), 3rd Victoria Park & Tower Hamlets (197), 5th SBH ‘B’ (162), 11th SBH ‘C’ (90)

Senior Men (8000m) BRADLEY GOATER 7th (25.30), PHILLIP CROUT U23 17th (26.17), THOMAS BUTLER U20 20th (26.29 2nd U20), DANIEL WATTS 28th (26.52), ZAC RANDALL 29th (26.54), RICHARD WILLIAMS V35 35th (27.08), MATTHEW GRANT 44th (27.30), GLEN WATTS 47th (27.39), RONAN BREEN V45 213th (32.33), KEVIN WALDEN V35 238th (33.03), JOSEPH PEPPIATT U20 347th (36.09), PHILIP CUNNINGHAM V50 402nd (38.01) the winner was Adam Kirk-Smith of Woodford Green & Essex Ladies (24.39), 508 runners finished. Team result Division 1 1st Highgate Harriers (1118 points), 2nd Serpentine (921), 3rd Victoria Park & Tower Hamlets (861), 4th SBH (838) – Veterans Division 2 1st Ealing, Southall & Middlesex (172 points), 2nd Hillingdon (170), 3rd Thames Valley Harriers (157), 9th SBH (41)

Senior Women (6000m) VICTORIA PRITCHARD 3rd (21.47), ELANA DIMMER 37th (25.26), CECILIA MARTINEZ-NUNEZ 107th (27.37) the winner was Tracy Barlow of Thames Valley Harriers (21.35), 211 runners finished. Team result Division 1 1st Serpentine (236 points), 2nd Highgate Harriers (226), 3rd Thames Valley Harriers (225), 10th SBH (80)

The official Individual and Team results –  Fixture 1 Claybury 14-10-17 Individual Results  Fixture 1 Claybury 14-10-17 Team Results

This was the 1st race in the Winter Cross Country Points series, link to view updated tables – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/winter-xc-points-tables/

The Howard Williams Trophy positions are;
Seniors 1st Highgate Harriers and Serpentine (45 points), 3rd Victoria Park & Tower Hamlets (41), 8th SBH (34)
Juniors 1st Victoria Park & Tower Hamlets (89 points), 2nd Woodford Green & Essex Ladies (88), 3rd London Heathside (85), 4th Equal SBH and Cookham (78)

PLEASE NOTE the next Start Fitness Metropolitan League takes place on Saturday 11 November will now be at Stanborough Park, Welwyn Garden City (not Stevenage) – Details can be found in Upcoming Fixtures below. 

BRITISH ATHLETICS CROSS CHALLENGETook place in Cardiff on 14 October
6000m XC –
SW NAOMI TASCHIMOWITZ 9th (20.34) the winner was JESSICA JUDD of Chelmsford (19.39)

PRE-NATIONALS – Took place in Louisville, Kentucky, USA on 14 October
6000m XC SOPHIA PARVIZI-WAYNE U23 (Duke University) 90th (21.08) the winner was HANNE CHRISTENSEN of Western Michigan University (20.49)

NUTTYCOMBE WISCONSIN INVITATIONAL – Took place in Verona, Wisconsin, USA on 13 October
8000m XC LIAM DEE U23 (Iona College) 66th (24.29), MICHAEL CALLEGARI U23 (Floria State University) 130th (24.57) the winner was JUSTYN KNIGHT of Syracuse University (23.39)

PARKRUN RESULTS – 14 OCTOBER – GREAT LINES, MEDWAY – CLIFF GOLDING V55 78th (First Time 24.13) 25th parkrun – GUILDFORD – JOHN DRYDEN V70 235th (26.51) 93rd parkrun – OAKHILL – STUART SINGER V60 13th (21.11) 193rd parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

A LOOK BACK TO THE 1970’s PHILIPPE BROWN recently contacted us, looking to purchase a Shaftesbury vest and shorts, as his original (cotton) vest disintegrated decades ago. A parcel has now been dispatched, express delivery.

PHILIPPE was a member of (then) Shaftesbury Harriers back in the 70’s, running in the Colts, Boys and Youths team, mainly in X-Country. Being a Metropolitan League statistician I managed to trace his first race as a 13-year-old, which was at the Hainault on 12 October 1974, and in the same race was PHILLIP CUNNINGHAM, PHIL LLEWELYN, RAY POWELL and ANDREW SMITH.

PHILIPPE told me he remembers with great fondness HAROLD ASHTON, who was president for many of the years running for the club.  I ran with the CUNNINGHAM bros, RAY POWELL, DAVID SWEENEY amongst others.  I was coached for a good while by BRYAN SMITH, who I am glad to see, like yourself is still very much involved in the club. I would sometimes attend committee meetings at a house on Hendon Way I think…the other day I found a box full of old committee minutes & newsletters from back in the day, which I had held onto and a lot of old memories were brought back.

The last 12 years or so I have resided in Brussels, Belgium and latterly in Bereldange, Luxembourg. Since my early 40’s I took up running again.  At the age of 55 I am still running OK for my age, and competitively, managing a sub 69 min 20km and 37min 10kms this year and looking to improve still. I have never been a member of a club here in Luxembourg, but would love if possible to wear the colours of SBH…my last SH (cotton) vest disintegrated decades ago.

The first photograph shows PHILIPPE in the ‘Watford Harriers Open on the 17 January 1976, in which he finished in 7th place, with RAY POWELL just ahead in 3rd place.

Philippe in a recent race in Luxembourg.

VIRGIN MONEY LONDON MARATHON 2018 CLUB ENTRIES

The club has been allocated 2 places. These places are for active club members that were unsuccessful in the ballot.  Places will be allocated based on issues such as length of membership, participation for the club in recent years etc. To apply for one of these Club places you will need to send proof of application/rejection to our Club Secretary, Phil Cunningham by email to billylow@ntlworld.com by Monday 6 November at which time a decision will be made by the Club Officers.

 

WORLD INDOOR CHAMPIONSHIPS BIRMINGHAM 2018 – The following was published recently on the Athletics Weekly website.

During a recent visit to Birmingham, 14 IAAF staff spent time at the arena as part of a two-day workshop to help plan the Championships, which will see more than 400 athletes from 150 countries take part in six sessions of competition from March 1 to 4.
The IAAF received updates from representatives of all the local organising committee’s functional areas, including competition, event presentation, accommodation, ticketing, accreditation and protocol.
Arena Birmingham, which hosted the ninth edition of the World Indoors in 2003, was the venue for the 2007 European Indoor Championships and has also regularly staged the Indoor Grand Prix since it opened its doors in the early 1990s.
“This is a vastly experienced local organising committee and we are confident their planning and preparation are on track to deliver an amazing IAAF World Indoor Championships next March,” said the IAAF’s competition and events director, PAUL HARDY, who led the delegation. “The momentum of the extremely successful IAAF World Championships in London this summer is rolling on to Birmingham where great competition, innovation and organisation can be expected.”
JOAN DRUSE, championships director, said: “We were delighted to welcome the IAAF back to Birmingham. The two-day workshop was extremely useful and gave us an opportunity to provide an update on all the hard work we have done so far and to talk in detail with our IAAF counterparts about our plans for the Championships.
“With less than 150 days to go, it is a crucial time for the organising team as we work towards delivering the best ever IAAF World Indoor Championships
The IAAF World Indoor Championships Birmingham 2018 is being jointly organised by Birmingham City Council and British Athletics, in close co-operation with the team at Arena Birmingham and all three organisations were represented at the workshop.
Tickets for the Championships are selling fast but there are currently still some available for the first two sessions; on the evening of Thursday March 1 and the morning of Friday March 2. The opening night will see three straight finals, with medals in the women’s high jump, men’s high jump and women’s 3000m all up for grabs.
To buy tickets, or to keep up to date with all the latest news about the Championships, visit www.wicbirmingham2018.com.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS 
Contact details of all Team Managers please see links at the top of this Newsletter. 

NORTH WEST LONDON LEAGUE – The second fixture of five takes place on Saturday 28 October at Fryent Country Park, Kingsbury. Race headquarters is at the Kingsbury Free Church Hall, Slough Lane, Kingsbury (SatNav NW9 8QG). Please park in nearby roads, but not at church Hall. Toilets available at the Church Hall, no showers and very limited changing facilities.Church Hall will not be available until 11.30am.  Start Times12.45pm U11 Girls (1500m), 12.55pm approximately U11 Boys & U13 Girls (2200m), 1.10pm approximately U13 Boys & U15 Girls (3000m), 1.30pm approximately U15 Boys & U17 Women (4000m), 2.00pm approximately U17 Men (5000m) inconjunction with the Senior Women. Numbers will be given out close to the start area.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

LIDDIARD TROPHY/NORTH OF THE THAMES CHAMPIONSHIPS– Takes place on Saturday 28 October at Fryent Country Park, Kingsbury. Race headquarters is at the Kingsbury Free Church Hall, Slough Lane, Kingsbury (SatNav NW9 8QG). Please park in nearby roads, but not at church Hall. Toilets available at the Church Hall, no showers and very limited changing facilities.Church Hall will not be available until 11.30am.
Start Times 2.00pm U20 and Senior Women (3 Miles), 2.30pm U20 and Senior Men (5 Miles).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
NATIONAL CROSS COUNTRY RELAY CHAMPIONSHIPS– Takes place on Saturday 4 November at Berry Hill Park, Mansfield, Nottinghamshire (SatNav NG18 4JR).
Start Times11.00am U20 Women (3 x 2.5K), 11.09am U17 Women (3 x 2.5K), 11.40am U13 Boys (3 x 2K), 12.05pm U13 Girls (3 x 2K), 12.30pm U20 Men (3 x 3K), 12.50pm U17 Men (3 x 3K), 1.20pm U15 Girls (3 x 2K), 1.45pm U15 Boys (3 x 2K), 2.05pm Senior Women (3 x 3K), 2.40pm Senior Men (4 x 5K).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NORTH LONDON CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 4 November. The race headquarters is The Tir Chonaill Gaels Club, Berkeley Fields, Berkeley Avenue, Greenford (Satnav UB6 0NZ). Directions – turn off Greenford Road (A4127), opposite the entrance to the Glaxo Factory. The playing fields are at the end of Berkeley Avenue, and there is parking in the Clubhouse or in adjacent roads.
Start Times2.00pm Women, 2.30pm Men.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The second fixture of five takes place on Saturday 11 November at Stanborough Park, Welwyn Garden City, Hertfordshire (SatNav AL8 6DF).
Race Headquarters – Adjacent to the building by the playground at the north end of the north car park, close to the Start/Finish, refreshments will be available in this area. Registration will be adjacent to the Start/Finish.
Changing Facilities – There are no showers/changing rooms, as such. Toilets are available in the building by the playground, extra toilets will be provided nearby. There are Toilets located at the Sailing Centre on the south side of the park.
Course Location – North Side Stanborough Park – Course Map Headquarters to course 20 seconds.
Course Description – Start and Finish in grassed field, remainder undulating parkland course suitable for spikes.
Public Transport – Welwyn Garden City Station (Main Line) 1.25 miles.
Directions From Major Roads – Leave the A1(M) at Junction 4, (after the Hatfield Tunnel). At the roundabout take the second exit to A414/A6129. At the next roundabout take the first exit A6129. At the bottom of the dual carriageway take the second exit out of the roundabout. The entrance to the car park on the north side is on your left after around 100m. The entrance to the car park on the south side is more or less opposite but you cannot gain access from the left side of the carriageway.
As early arrivers will undoubtedly fill the car park on the north side, you may be advised to go straight to the one on the south side.
Parking – There is a fairly large car park on the north side of the Park, adjacent to the course.
There is a very large car park on the south side of the Park, 5 minutes walk to the course.
These car parks are ‘Pay & Display’. You must display a ticket or you may incur a fine. We have negotiated a reduced rate of £1.50.
There is a footpath under the road bridge, providing traffic-free access between the south side and the north side of the Park.
Access to both of these car parks is only permitted from the adjacent side of the carriageway. If you cannot find a space on the north side, to get to the south side you must drive to the roundabout at the top of the hill and return on the other side of the carriageway.
YOU MUST OBEY THE TRAFFIC SIGNS
Start Times12.40pm U11 (Over 9) Boys (1700m), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1700m), 12.55pm U13 Boys (3000m), 1.00pm U13 Girls (3000m), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4200m), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4200m), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6000m), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8000m).
Other Information – All clubs should arrive before the start of the meeting (12:40) in order for numbers to be distributed to each club. To be eligible to score, competitors must compete in the correct race for their age group. Competitors in the Under 13 race must be 11 or over on the day of competition.
Safety: Runners are not allowed to wear I Pods/Walkmans when competing.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run 
Please collect your race numbers from the respective team managers – JEREMY SOTHCOTT (Boys) and JO KENT (Girls)
Please go to Start Fitness Metropolitan League web site www.metleague.co.uk for any final information.

LONDON CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 18 November at Parliament Hill Fields, Hampstead Heath (SatNav NW5 1QR), nearest station is Gospel Oak.
Start Times1.15pm U20 and Senior Women, 2.00pm Under 20 and Senior Men.
To Qualify you must have to be (a) born in the Greater London area, (b) has not less than one year’s bona fide residence in the Greater London area, (c) has not less than one year’s continuous full-time employment in the Greater London area, (d) has not less than one year’s full-time attendance at an education establishment in the Greater London area.
Map of Parliament Hill and adjoining roads and stations, start of races close to athletic track – https://www.google.co.uk/maps/@51.5596772,-0.1597202,15z
Entries Close Friday 3 November
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

LONDON YOUTH GAMES – Takes place on Saturday 18 November at Parliament Hill Fields, Hampstead Heath (SatNav NW5 1QR), nearest station is Gospel Oak.
Races will commence prior to the London Championships.
Map of Parliament Hill and adjoining roads and stations, start of races close to athletic track – https://www.google.co.uk/maps/@51.5596772,-0.1597202,15z
Note: You will have to be selected by your respective London Borough Team Manager
 
127TH SBH ANNUAL GENERAL MEETING Takes place on Tuesday 21 November at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon, London (SatNav NW4 1RL), The AGM commences at 7.30pm, followed at approximately 8.00pm with the Presentation of Awards for the 2016/2017 Cross Country season and 2017 Track & Field for both Men and Women.

FRATERNITY AND SORORITY CUPS – Takes place on Saturday 25 November at Trent Park, Cockfosters Road, Middlesex (SatNav EN4 0PS). The start is close to the car park which is accessible from the western gate of Trent Park, found on the left-side before reaching Cockfosters underground station (Piccadilly line). The race starts at 2.30pm for Men/Women – Junior, Senior and Veteran. Numbers will be given out close to the start area.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run
 
NORTH WEST LONDON LEAGUE – The third fixture of five takes place on Saturday 25 November at Trent Park, Cockfosters Road, Middlesex (SatNav EN4 0PS). The start is close to the car park which is accessible from the western gate of Trent Park, found on the left-side before reaching Cockfosters underground station (Piccadilly line). Start Times – Under 11 Girls commence at 12.45pm, Under 13 Girls and Under 11 Boys commence at 12.55pm, Under 15 Girls and Under 13 Boys commence at 1.10pm, Under 17 Women and Under 15 Boys commence at 1.30pm, Under 17 Men commence at 1.55pm, Numbers will be given out close to the start area.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number
 
UK CROSS CHALLENGE INCLUDING EUROPEAN TRIAL – Takes place on Saturday 25 November at Sefton Park, Croxteth Drive, Liverpool (SatNav L17 3AL).
Start Times11.00pm, Under 11 Boys and Girls (1900m), 11.15pm, Under 13 Girls (3000m), 11.30pm, Under 13 Boys (3000m), 11.45pm, Under 15 Boys (3000m), 12.00noon, Under 15 Girls (3000m), 12.15pm, Under 17 and 20 Women (4400m), 12.35pm, Under 17 Men (5500m), 12.55pm, Under 20 Men (6700m), 1.15pm, Senior Women (8100m), 2.05pm, Senior Men (9800m)
Note: You need to enter yourselves.

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 12 October 2017

Happy Birthday this week to Andrew Amoah, Dan Bramble, Julia Dyminska, Esther Fatuade, Lloyd Hanley-Byron, Jude Kanor, Esther Klein, Lee McConnell, Lenard Michel, Alice Murray, Jo Newell, Ted Parker, Daniel Radley, Nicholas Shaw, Hugh Starkey, Ned Quiney, Lisa Webb and Rosalind Zeffertt

THE FOLLOWING NEWSLETTERS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER OCTOBER ISSUE No.1 – https://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=533&nid=533&userId=-1
ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER OCTOBER ISSUE No.2 – https://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=535&nid=535&userId=-1

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

Winter Fixture Card 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
Winter Information Sheet 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-information/
Cross Country Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/cross-country/team-managers/
Road Running Team Managers –  http://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/
Winter Points Tables –To Be Updated Following The Metropolitan Fixture on  14 October

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park From 19.00 to 21.00 – Pole Vault coaching is led by STEVE LOWE  lowefamily04@ntlworld.com and High Jump is supervised by SHAKA BUNSIE shaka.bunsie@gmail.com. Please contact the coach in advance and let him know you’re planning to attend. Session administrator CLYDE GORDON   clydeg67@hotmail.co.uk
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERS – We wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to NICHOLAS SAVVA, HAYDN WILLIAMS and RALPH WILLIAMS

GEORGE EVANS NOMINATED – Congratulations to GEORGE who is one of five athletes nominated in the Under 20 age-group for the FPSG Scottish athlete of the year.

The winners will be presented at the Scottish Athletics awards dinner in Glasgow on 4 November.

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The first fixture of five takes place on Saturday 14 October at Claybury, Essex. Changing is at Ashton Playing Fields Track, 588 Chigwell Road, Woodford Green, Essex (Satnav IG8 8AA). Changing rooms and Showers available Ashton Playing Fields from 11.15am, although hot water tends to be limited.
Parking – Approximately 150 spaces at Ashton Playing Fields and limited parking on Roding Lane North and nearby residential roads. Please DO NOT park on grass verges, look out for any restrictions and do not block access.
HQ to Course – 10 minutes from Ashton Playing Fields to Claybury Park, Roding Lane North.
Course Description – Parkland setting, undulating course, with one steep climb per large lap, on grass and woodland paths.
Public Transport – Woodford underground station (Central Line) is 10 minutes walk away from Ashton Playing Fields. If you get off an eastbound train, you need to walk under the pedestrian subway and walk downhill, down Snakes Lane East. Bus numbers 275 and W14 stop at the gates to Ashton Playing Fields.
Directions From Major Roads – From the eastbound A406, branch left and merge onto the A1400 (signposted Gants Hill). At Charlie Brown’s roundabout, take the first left exit onto the A113 (signposted Chigwell). Go straight ahead through three sets of traffic lights (including a crossing set for pedestrians) and turn left into Ashton Playing Fields just after you go under a road bridge.
Start Times 12.40pm U11 (Over 9) Boys (1.5km), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1.5km), 12.55pm U13 Boys (3km), 1.00pm U13 Girls (3km), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4km), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4km), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6km), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8km).
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run.
Please collect your race numbers from the respective team managers – JEREMY SOTHCOTT (Boys) and JO KENT (Girls)
Please go to Start Fitness Metropolitan League web site www.metleague.co.uk for course maps, and any other final information.

WINTER POINTS CHAMPIONSHIPS – This Saturday’s Metropolitan League fixture at Claybury, is the 1st race of winter series for all age-groups Men and Women.

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUEPLEASE NOTE we have just received notification that the second fixture which takes place on Saturday 12 November will now be at Stanborough Park, Welwyn Garden City – Details to follow.

NATIONAL YOUNG ATHLETES AND SENIOR ROAD RELAYS – Took place last Saturday at Sutton Park, Birmingham.
On what I call a tough course, we had reasonable results with our Under 15 Girls team of MAAYAN RADUS, BLUEBELL COOKE and GRACE INGLES finished in 10th place. Under 20 Women finished 20th, Under 13 Boys 31st, Senior Men 33rd, Senior Women 46th, Under 17 Men 49th and Under 15 Boys 67th. Individually AIMI WEIGHTMAN (14.19) was the 3rd fastest time of the race in the Under 13 Girls, LUCA STUBBS ran a superb (12.57) to be around the 20’s some 23 seconds behind the leading time in the Under 15 Boys, finally in the Senior Women’s race NAOMI TASCHIMOWITZ finished just outside the top 10 with (14.30).

Under 13 Boys (3x3880m) ‘A’ Team 31st (45.20) Leg 1 SAMUEL GREENSTEIN (14.23), Leg 2 TOBY EDWARDS (15.25), Leg 3 ARCHIE NASH (15.32), the winning team was Aldershot, Farnham & District (40.31) and 67 team finished, the fastest leg was by Ethan Scott of Aldershot, Farnham & District (12.54)
 
Under 13 Girls (3x3880m) Incomplete Team Leg 1 AIMI WEIGHTMAN 2nd (14.19 3rd Fastest time of the day), the winning team was Vale Royal (44.01) and 65 team finished, the fastest leg was by Holly Weedall of Vale Royal (13.50)
 
Under 15 Boys (3x3880m) ‘A’ Team 67th (47.07) Leg 1 LUCA STUBBS (12.57), Leg 2 JONATHAN BOARDMAN (19.54), Leg 3 CASEY DOYLE (14.16), ‘B’ Team Incomplete Leg 1 RYAN LUIS (14.33), the winning team was Hillingdon (38.57) and 75 team finished, the fastest leg was by Ryan Shields of Birchfield Harriers (12.34)

Under 15 Girls (3x3880m) ‘A’ Team 10th (44.43) Leg 1 MAAYAN RADUS (14.50), Leg 2 BLUEBELL COOKE (15.25), Leg 3 GRACE INGLES (14.28), ‘B’ Team 43rd (49.27) Leg 1 ELENA RONCARATI (15.32), Leg 2 SYDNEY ALLEN (16.29), Leg 3 VICTORIA GODFREY (17.26), the winning team was Blackheath & Bromley (41.59) and 50 team finished, the fastest leg was by Caitllin Robinson of Liverpool (13.38)
 
Under 17 Men (3x3880m) ‘A’ Team 49th (41.43) Leg 1 MITTIO MOHAMMADIAN (13.29), Leg 2 DYLAN HEPWORTH (13.56), Leg 3 NAJIBE ARBE (14.18), the winning team was Aldershot, Farnham & District (36.09) and 57 team finished, the fastest leg was by Thomas Keen of Cambridge & Coleridge (11.23)

Under 17 Women (3x3880m) ‘A’ Team 20th (47.18) Leg 1 MIA GROOM (14.49), Leg 2 SCARLETT KENT (17.00), Leg 3 LYDIA KYRIACOU (15.29), B’ Team Incomplete Leg 1 SOPHIA DEMPSEY (15.54), the winning team was Liverpool Harriers (41.40) and 42 team finished, the fastest leg was by Ella Mcniven of Liverpool Harriers (13.00)

Senior Men (6x5880m) ‘A’ Team 33rd (1:54.08) Leg 1 BRADLEY GOATER (17.40), Leg 2 ADAM THORPE (18.59), Leg 3 DAN WATTS (18.59), Leg 4 WILLIAM RYLE-HODGES (18.47), Leg 5 MATT GRANT (19.32), Leg 6 ASHOK MATHUR U23 (20.11), the winning team was Swansea Harriers (1:45.16) and 82 team finished. The fastest leg was by Dewi Griffiths of Swansea Harriers (16.40)

Senior Women (4x4330m) ‘A’ Team 46th (1:08.40) Leg 1 NAOMI TASCHIMOWITZ (14.30), Leg 2 REBEKAH GARDINER (16.43), Leg 3 ELANNER DIMMER (17.32), Leg 4 CECILIA MARTINEZ-NUNEZ (19.55), the winning team was Aldershot, Farnham & District (58.26) and 85 team finished. The fastest leg was by Jessica Judd of Chelmsford (13.55)

Official Results of the Road Relays – Under 13 Boys  Under 13 Girls  Under 15 Boys  Under 15 Girls  Under 17 Men  Under 17 Women  Senior Men  Senior Women

ENGLISH SCHOOLS CROSS COUNTRY CUP (HERTFORDSHIRE) – Took place in  St Albans on 10 October
Awaiting results although we had 3 winners AIMI WEIGHTMAN U13, GRACE INGLES U15 and LUCA STUBBS U15

ENGLISH SCHOOLS CROSS COUNTRY CUP (MIDDLESEX) – Took place in  Harrow on 5 October
Junior Boys – LEO RONCARATI (Mill Hill School) 3rd (11.31) the winner was Sam Nesbit of Grey Court School (11.12). Team result 1st Grey Court School (14 points),  2nd Mill Hill School (32), 3rd The Harrodian School (44)
Junior Girls – CHARLOTTE BRENNAN (Mill Hill School) 23rd (11.35) the winner was Kate Driscoll of North London Collegiate School (9.55). Team result 1st The Harrodian School (21 points),  2nd North London Collegiate School (55), 3rd Grey Court School (58),  6th Mill Hill School (82)
Intermediate Boys – DYLAN MICHEL (Mill Hill School) 8th (16.25), KIT NYMAN MCNIGHT (Mill Hill School) 12th (17.15), DIMITRY VESHCHIKOV (Mill Hill School) 20th (18.28), the winner was Jack Dickson of Grey Court School (15.38). Team result 1st Harrow School (20 points),  2nd Grey Court School (25), 3rd Mill Hill School (64)
Intermediate Girls – ANASTASIA CHARALAMBOUS (Mill Hill School) 7th (12.54), EVELYNE FONTEYNE (Mill Hill School) 10th (13.24), ELINA BULMAN (Mill Hill School) 13th (13.34), the winner was Ella Fryer of Lady Eleanor Hughes School (11.58). Team result 1st North London Collegiate School (38 points),  2nd Grey Court School (41), 3rd Lady Eleanor Hughes School (53), 5th Mill Hill School (81)

YORKSHIRE 10 MILE ROAD RACE – Took place in York on 8 October
ROBERT RIGBY V55 35th (PB 1:02.43 1st V55)

FSU INVITATIONAL – Took place in Tallahassee, Florida, USA on 6 October
8000m XC MICHAEL CALLEGARI U23 (Floria State University) 5th (24.48) the winner was DAVID TOO of Florida A&M University (24.16)

PARKRUN RESULTS – 7 OCTOBER – ASHTON COURT – RUSSELL DEVITT V65 208th (28.06) 97th parkrun – DE LE RAMEE, TOULOUSE, FRANCE – HUGH RICHARDS V70 15th (First Time 28.23) 73rd parkrun – HAMPSTEAD HEATH – ADAM MIZRAHI U20 70th (23.25) 19th parkrun – HEARTWOOD FOREST – VICTORIA PRITCHARD 1st (New 17.44) 15th parkrun – OAKHILL – LOUIS CROSS U20 4th (17.52) 14th parkrun – SOUTHAMPTON – JOHN DRYDEN V70 341st (26.13) 92nd parkrun – ST ALBANS DAVID GREENSTEIN V50  25th (21.23) 63rd parkrun, CLAIRE HOBSON 87th (24.40) 91st parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

VIRGIN MONEY LONDON MARATHON 2018 CLUB ENTRIES

 

 

 

 

 

 

The club has been allocated 2 places. These places are for active club members that were unsuccessful in the ballot.  Places will be allocated based on issues such as length of membership, participation for the club in recent years etc. To apply for one of these Club places you will need to send proof of application/rejection to our Club Secretary, Phil Cunningham by email to billylow@ntlworld.com by Monday 6 November at which time a decision will be made by the Club Officers.

VIRGIN MONEY LONDON MARATHON 2018 CHAMPIONSHIP ENTRIES – Applications for a championship entry place in the 2018 Virgin Money London Marathon will open towards the end of November. It is possible to register your interest in a Championship entry now so you can be notified when entries open.

For full details see below and www.virginmoneylondonmarathon.com/en-gb/how-to-enter/championship-entry/

Do you qualify?
If you’re a member of an athletics club affiliated with England Athletics (or one of the other home countries associations), are a registered athlete with that club and you achieve(d) a championship-qualifying performance for a marathon (or half marathon) in 2016 or 2017, you are able to apply for a championship entry place in the 2018 Virgin Money London Marathon.

You will need to have completed a marathon (or half marathon) in the same time, or faster than, the times listed below – these are the official championship qualifying performance times. Your qualifying time must be achieved after 1 January 2016:

Men Time Women Time
Full marathon Sub 2:45 Full marathon Sub 3:15
Half marathon Sub 1:15 Half marathon Sub 1:30

You must be registered with your National Governing Body (i.e. England Athletics, Scotland Athletics, Welsh Athletics, Athletics Northern Ireland) otherwise your application will be rejected by the Virgin Money London Marathon. If you are unsure whether you are registered, please check your profile at www.englandathletics.org/myprofile.

Please note: If you already have a Good for Age place in the 2018 Virgin Money London Marathon you did not need to apply again. Please email championshipentries@londonmarathonevents.co.uk from January for instructions on how to upgrade your entry.

KIERAN CLEMENT AND LIAM DEE TRAINING VIDEO – The following video shows KIERAN (black “T” shirt and a beard) and LIAM (in the 2nd group) taking part in a 10-mile tempo in New York with an interview at the end.
Flotrack is a great source of information for XC and track. They have a new video every Wednesday entitled ‘Workout Wednesday’ that shows various US club and University athletes/teams in training.
Link to video – http://www.flotrack.org/video/993355-workout-wednesday-no-8-iona-men-tempo-run#.WdiXKLpFyuU

RAY POWELL REBUKED – Back in 2014 we featured in our  weekly Newsletter RAY’S work of art,  in which he painted the 7 post boxes where he lives in Shefford, Bedfordshire.  This is one of RAY’S masterpiece,  and as you can see it is a masterpiece.

Outrage has now taken over this Hamlet in Befordshire, as after 3 year’s of posting their letters etc in these work of art, Royal Mail have under the cover of darkness, have returned them to the standard pillar box red.

The following article was published on the BBC NEWS website on 6 October, and shows RAY at work diligently painting one of the seven boxes – http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-beds-bucks-herts-41527595

CAN YOU HELP MEL PARKER is looking for participants to assist his students on their studies on knee pain, so would be very grateful if you could please circulate the attached poster to your membership, and happy for them to pass on to family and friends, to see if anyone is interested in participating. Open to men and women. Link to Flyer includes all information PFPS Poster

Mel Parker
Head of Sport & Recreation
Middlesex University
The Burroughs
Hendon
London NW4 4BT
(T) 020 8411 5893 (M)07771 914464 m.parker@mdx.ac.uk

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS 
Contact details of all Team Managers please see links at the top of this Newsletter. 

SOUTHERN CROSS COUNTRY RELAYS – Takes place on Saturday 21 October at Wormwood Scrubs, Linford Christie Stadium, Du Cane Road (SatNav W12 0AE). Enter main car park off Du Cane Road (via Artillery Lane), through 6’6” height/width barrier. Extra parking will be available in the enclosed/fenced hospital parking area. Parking is free in all areas at the week-end.
Start Times – 11.00am U17 & U20 Women (3 x 2.5km), 11.30am U17 & U20 Men (3 x 3km), 12.10pm U13 Girls (3 x 2km), 12.40pm U13 Boys (3 x 2km), 1.10pm U15 Girls (3 x 2km), 1.35pm U15 Boys (3 x 2km), 2.00pm Senior Women (3 x 3km), 2.30pm Senior Men (4 x 5km).
Entries Close Friday 6 October
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NORTH WEST LONDON LEAGUE – The second fixture of five takes place on Saturday 28 October at Fryent Country Park, Kingsbury. Race headquarters is at the Kingsbury Free Church Hall, Slough Lane, Kingsbury (SatNav NW9 8QG). Please park in nearby roads, but not at church Hall. Toilets available at the Church Hall, no showers and very limited changing facilities.Church Hall will not be available until 11.30am.  Start Times12.45pm U11 Girls (1500m), 12.55pm approximately U11 Boys & U13 Girls (2200m), 1.10pm approximately U13 Boys & U15 Girls (3000m), 1.30pm approximately U15 Boys & U17 Women (4000m), 2.00pm approximately U17 Men (5000m) inconjunction with the Senior Women. Numbers will be given out close to the start area.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

LIDDIARD TROPHY/NORTH OF THE THAMES CHAMPIONSHIPS– Takes place on Saturday 28 October at Fryent Country Park, Kingsbury. Race headquarters is at the Kingsbury Free Church Hall, Slough Lane, Kingsbury (SatNav NW9 8QG). Please park in nearby roads, but not at church Hall. Toilets available at the Church Hall, no showers and very limited changing facilities.Church Hall will not be available until 11.30am.
Start Times 2.00pm U20 and Senior Women (3 Miles), 2.30pm U20 and Senior Men (5 Miles).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
NATIONAL CROSS COUNTRY RELAY CHAMPIONSHIPS– Takes place on Saturday 4 November at Berry Hill Park, Mansfield, Nottinghamshire (SatNav NG18 4JR).
Start Times11.00am U20 Women (3 x 2.5K), 11.09am U17 Women (3 x 2.5K), 11.40am U13 Boys (3 x 2K), 12.05pm U13 Girls (3 x 2K), 12.30pm U20 Men (3 x 3K), 12.50pm U17 Men (3 x 3K), 1.20pm U15 Girls (3 x 2K), 1.45pm U15 Boys (3 x 2K), 2.05pm Senior Women (3 x 3K), 2.40pm Senior Men (4 x 5K).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NORTH LONDON CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 4 November. The race headquarters is The Tir Chonaill Gaels Club, Berkeley Fields, Berkeley Avenue, Greenford (Satnav UB6 0NZ). Directions – turn off Greenford Road (A4127), opposite the entrance to the Glaxo Factory. The playing fields are at the end of Berkeley Avenue, and there is parking in the Clubhouse or in adjacent roads.
Start Times2.00pm Women, 2.30pm Men.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The second fixture of five takes place on Saturday 12 November at Stanborough Park, Welwyn Garden City – Headquarters and Travel details to follow.
Start Times12.40pm U11 (Over 9) Boys (1.5km), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1.5km), 12.55pm U13 Boys (3km), 1.00pm U13 Girls (3km), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4km), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4km), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6km), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8km).
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run 
Please collect your race numbers from the respective team managers – JEREMY SOTHCOTT (Boys) and JO KENT (Girls)
Please go to Start Fitness Metropolitan League web site www.metleague.co.uk for course maps, and any other final information.

LONDON CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 18 November at Parliament Hill Fields, Hampstead Heath (SatNav NW5 1QR), nearest station is Gospel Oak.
Start Times1.15pm U20 and Senior Women, 2.00pm Under 20 and Senior Men.
To Qualify you must have to be (a) born in the Greater London area, (b) has not less than one year’s bona fide residence in the Greater London area, (c) has not less than one year’s continuous full-time employment in the Greater London area, (d) has not less than one year’s full-time attendance at an education establishment in the Greater London area.
Map of Parliament Hill and adjoining roads and stations, start of races close to athletic track – https://www.google.co.uk/maps/@51.5596772,-0.1597202,15z
Entries Close Friday 3 November
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

LONDON YOUTH GAMES – Takes place on Saturday 18 November at Parliament Hill Fields, Hampstead Heath (SatNav NW5 1QR), nearest station is Gospel Oak.
Races will commence prior to the London Championships.
Map of Parliament Hill and adjoining roads and stations, start of races close to athletic track – https://www.google.co.uk/maps/@51.5596772,-0.1597202,15z
Note: You will have to be selected by your respective London Borough Team Manager
 
127TH SBH ANNUAL GENERAL MEETING Takes place on Tuesday 21 November at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon, London (SatNav NW4 1RL), The AGM commences at 7.30pm, followed at approximately 8.00pm with the Presentation of Awards for the 2016/2017 Cross Country season and 2017 Track & Field for both Men and Women.

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 5 October 2017

Happy Birthday this week to Omar Althaaf, Emma Andersson, Najibe Arbe, Lily Archer, Christiaan Cavalli-Warby, Shereen Charles, Tanitoluma Edu, Kai Gordon, Ross Hajipanayi, Sam Hazell, Kanya Hibbert, Yasmin Lakin, Jon Lennard, Ryan Moseley, Irene Peaty Miller, Cristina Potter, Kane Pinnock, Elena Roncarati, Bryan Smith, Anthony Soalla-Bell, Sophia Stockwell, Samuel Travis and Jevonte Wright

THE FOLLOWING NEWSLETTERS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER SEPTEMBER ISSUE No.4 – https://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=531&nid=531&userId=-1
ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER OCTOBER ISSUE No.1 – https://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=533&nid=533&userId=-1

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

Winter Fixture Card 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
Winter Information Sheet 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-information/
Cross Country Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/cross-country/team-managers/
Road Running Team Managers –  http://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/
Winter Points Tables –To Be Updated Following The Metropolitan Fixture on  14 October

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park From 19.00 to 21.00 – Pole Vault coaching is led by STEVE LOWE  lowefamily04@ntlworld.com and High Jump is supervised by SHAKA BUNSIE shaka.bunsie@gmail.com. Please contact the coach in advance and let him know you’re planning to attend. Session administrator CLYDE GORDON   clydeg67@hotmail.co.uk
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

NATIONAL YOUNG ATHLETES AND MEN’S 6 STAGE AND WOMEN’S 4 STAGE ROAD RELAYS Takes place this Saturday 7 October at Sutton Park, Sutton Coldfield, Town Gate Entrance, Birmingham (Satnav B73 6BU).
Start times 11.00am U13 Boys, 11.05am U13 Girls, 11.50am U15 Boys, 11.55am U15 Girls, 12.30pm U17 Men, 12.35pm U17 Women,  2.00pm Senior Men, 2.10pm Senior Women.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager  

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUEPLEASE NOTE we have just received notification that the second fixture which takes place on Saturday 12 November will now be at Stanborough Park, Welwyn Garden City – Details to follow.

NORTH WEST LONDON LEAGUE CROSS COUNTRY – The first fixture of five took place last Saturday 30 September at Berkeley Fields, Greenford.
The 52nd season got off to a great start with splendid weather, a good course with some outstanding races. We came away with superb team wins from our Under 15 Girls and Under 17 Women, also in the Under 15 Girls race GRACE INGLES had an impressive win over her team mate ELENA RONCARATI, In the Under 17 Women LIDIA KYRIACOU won by some 36 seconds with  JOSEPHINE CHADWICK finishing 3rd and SCARLETT KENT 7th. The Under 17 Men race was won by  KRISTIAN IMROTH competing for his 1st claim club Dacorum & Tring, FINN HARVEY finished 4th and DYLAN HEPWORTH 8th .

Under 11 Girls (1200m) – NATALIA CORBYN 32nd (7.15) the winner was Asmaa Abdirahman of Hillingdon (5.46) with 46 runners finishing. Team result 1st Highgate Harriers (25 points), 2nd Thames Valley Harriers (38), 3rd Hillingdon (43), 14th SBH (114).

Under 13 Girls (2000m) – SARON RICHARDSON 18th (7.54) the winner was Cara Terry of Cookham (6.55) with 44 runners finishing. Team result 1st Thames Valley Harriers (16 points), 2nd Cookham (23), 3rd Dacorum & Tring (26), 13th SBH (108).

Under 13 Boys (3000m) – DIKE ONYEMELUKWE 59th (16.18) the winner was Abdirahim Hamud of Hillingdon (10.31) with 61 runners finishing. Team result 1st Highgate Harriers (46 points), 2nd Cookham (58), 3rd Ealing, Southall & Middlesex (80), 12th SBH (245).

Under 15 Girls (3000m) – GRACE INGLES 1st (10.44), ELENA RONCARATI 2nd (11.18), KATIE LLOYD 11th (12.34), LEA REYNA-FARIA 25th (13.49), ISOBEL PARKER 26th (14.13) with 33 runners finishing. Team result 1st SBH (14 points), 2nd Thames Valley Harriers (29), 3rd London Heathside (33).

Under 15 Boys (4000m) – MATTHEW MCATEER 21st (14.34) the winner was Mohamed Ali of Hillingdon (12.15) with 43 runners finishing. Team result 1st Dacorum & Tring (35 points), 2nd Cookham (65), 3rd Hillingdon (68), 13th SBH (153).

Under 17 Women (4000m) – LIDIA KYRIACOU 1st (14.16), JOSEPHINE CHADWICK 3rd (15.08), SCARLETT KENT 7th (15.25) with 18 runners finishing. Team result 1st SBH (11 points), 2nd Ealing, Southall & Middlesex (20), 3rd London Heathside (24).

Under 17 Men (4700m) – KRISTIAN IMROTH (2nd Claim) competing for Dacorum & Tring 1st (14.16), FINN HARVEY 4th (14.51), DYLAN HEPWORTH 8th (16.08), with 24 runners finishing. Team result 1st Cookham (34 points), 2nd Trent Park (48), 3rd Dacorum & Tring (50), 4th SBH (62 points).

Link to the official results – Boys NWLL Fixture 1 Greenford 30-09-17 A – Boys  Girls NWLL Fixture 1 Greenford 30-09-17 A – Girls

ABBOTS LANGLEY TOUGH 10K – Took place on 1 October
ASHOK MATHUR U23 2nd (PB 36.12) taking 6.02 seconds off his 2010 time
 
ABBOTS LANGLEY TOUGH 5K – Took place on 1 October
LUCA STUBBS U15 6th (PB 16.42), SOPHIA DEMPSEY U17 14th (PB 19.10)
 
ABBOTS LANGLEY TOUGH 3K – Took place on 1 October
EVA HIGSON U11 83rd (PB 24.25)

MIDDLESEX 10K – Took place in Victoria Park on 1 October
RONAN BREEN V45 100th (SB 38.30) taking 37 seconds off his 3 September time 

JERSEY MARATHON – Took place on 1 October
CLIFF GOLDING V60 316th (SB 4:39.26)

PAUL SHORT RUN – Took place in Bethlehem, Pasadena, USA on 29 September
6000m XC SOPHIA PARVIZI-WAYNE (Duke University) 59th (20.54) the winner was ALYSSA SNYDER of Utah State University (19.47)

HARBOUR CLUB LAST FRIDAY OF THE MONTH 5K – Took place in Hyde Park on 29 September
ZAC RANDALL 1st (PB 16.00)

PARKRUN RESULTS – 30 SEPTEMBER – BLANDFORD – HUGH RICHARDS V70 80th (26.52) 72nd parkrun – CARIN GLADES, PERTH, AUSTRALIA – STUART MOORE V55 54th (25.14) 61st parkrun –  CRISSY FIELD STUART SINGER V55 20th (First Time 21.26) 192nd parkrun – HEARTWOOD FOREST – VICTORIA PRITCHARD 1st (New PB 17.43) 14th parkrun – PANSHANGER – RUSSELL DEVITT V65 155th (29.43) 96th parkrun – ST ALBANS REBEKAH GARDINER 8th (18.46) 29th parkrun, BLUEBELL COOKE U15  18th (Fist Time 19.53) 11th parkrun, CLAIRE HOBSON 101st (23.48) 90th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS 
Contact details of all Team Managers please see links at the top of this Newsletter. 

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The first fixture of five takes place on Saturday 14 October at Claybury, Essex. Changing is at Ashton Playing Fields Track, 588 Chigwell Road, Woodford Green, Essex (Satnav IG8 8AA). Changing rooms and Showers available Ashton Playing Fields from 11.15am, although hot water tends to be limited.
Parking – Approximately 150 spaces at Ashton Playing Fields and limited parking on Roding Lane North and nearby residential roads. Please DO NOT park on grass verges, look out for any restrictions and do not block access.
HQ to Course – 10 minutes from Ashton Playing Fields to Claybury Park, Roding Lane North.
Course Description – Parkland setting, undulating course, with one steep climb per large lap, on grass and woodland paths.
Public Transport – Woodford underground station (Central Line) is 10 minutes walk away from Ashton Playing Fields. If you get off an eastbound train, you need to walk under the pedestrian subway and walk downhill, down Snakes Lane East. Bus numbers 275 and W14 stop at the gates to Ashton Playing Fields.
Directions From Major Roads – From the eastbound A406, branch left and merge onto the A1400 (signposted Gants Hill). At Charlie Brown’s roundabout, take the first left exit onto the A113 (signposted Chigwell). Go straight ahead through three sets of traffic lights (including a crossing set for pedestrians) and turn left into Ashton Playing Fields just after you go under a road bridge.
Start Times 12.40pm U11 (Over 9) Boys (1.5km), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1.5km), 12.55pm U13 Boys (3km), 1.00pm U13 Girls (3km), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4km), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4km), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6km), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8km).
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run.
Please go to Start Fitness Metropolitan League web site www.metleague.co.uk for course maps, and any other final information.

SOUTHERN CROSS COUNTRY RELAYS – Takes place on Saturday 21 October at Wormwood Scrubs, Linford Christie Stadium, Du Cane Road (SatNav W12 0AE). Enter main car park off Du Cane Road (via Artillery Lane), through 6’6” height/width barrier. Extra parking will be available in the enclosed/fenced hospital parking area. Parking is free in all areas at the week-end.
Start Times – 11.00am U17 & U20 Women (3 x 2.5km), 11.30am U17 & U20 Men (3 x 3km), 12.10pm U13 Girls (3 x 2km), 12.40pm U13 Boys (3 x 2km), 1.10pm U15 Girls (3 x 2km), 1.35pm U15 Boys (3 x 2km), 2.00pm Senior Women (3 x 3km), 2.30pm Senior Men (4 x 5km).
Entries Close Friday 6 October
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NORTH WEST LONDON LEAGUE – The second fixture of five takes place on Saturday 28 October at Fryent Country Park, Kingsbury. Race headquarters is at the Kingsbury Free Church Hall, Slough Lane, Kingsbury (SatNav NW9 8QG). Please park in nearby roads, but not at church Hall. Toilets available at the Church Hall, no showers and very limited changing facilities.Church Hall will not be available until 11.30am.  Start Times12.45pm U11 Girls (1500m), 12.55pm approximately U11 Boys & U13 Girls (2200m), 1.10pm approximately U13 Boys & U15 Girls (3000m), 1.30pm approximately U15 Boys & U17 Women (4000m), 2.00pm approximately U17 Men (5000m) inconjunction with the Senior Women. Numbers will be given out close to the start area.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

LIDDIARD TROPHY/NORTH OF THE THAMES CHAMPIONSHIPS– Takes place on Saturday 28 October at Fryent Country Park, Kingsbury. Race headquarters is at the Kingsbury Free Church Hall, Slough Lane, Kingsbury (SatNav NW9 8QG). Please park in nearby roads, but not at church Hall. Toilets available at the Church Hall, no showers and very limited changing facilities.Church Hall will not be available until 11.30am.
Start Times 2.00pm U20 and Senior Women (3 Miles), 2.30pm U20 and Senior Men (5 Miles).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
NATIONAL CROSS COUNTRY RELAY CHAMPIONSHIPS– Takes place on Saturday 4 November at Berry Hill Park, Mansfield, Nottinghamshire (SatNav NG18 4JR).
Start Times11.00am U20 Women (3 x 2.5K), 11.09am U17 Women (3 x 2.5K), 11.40am U13 Boys (3 x 2K), 12.05pm U13 Girls (3 x 2K), 12.30pm U20 Men (3 x 3K), 12.50pm U17 Men (3 x 3K), 1.20pm U15 Girls (3 x 2K), 1.45pm U15 Boys (3 x 2K), 2.05pm Senior Women (3 x 3K), 2.40pm Senior Men (4 x 5K).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NORTH LONDON CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 4 November. The race headquarters is The Tir Chonaill Gaels Club, Berkeley Fields, Berkeley Avenue, Greenford (Satnav UB6 0NZ). Directions – turn off Greenford Road (A4127), opposite the entrance to the Glaxo Factory. The playing fields are at the end of Berkeley Avenue, and there is parking in the Clubhouse or in adjacent roads.
Start Times2.00pm Women, 2.30pm Men.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The second fixture of five takes place on Saturday 12 November at Stanborough Park, Welwyn Garden City – Details to follow.
Start Times12.40pm U11 (Over 9) Boys (1.5km), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1.5km), 12.55pm U13 Boys (3km), 1.00pm U13 Girls (3km), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4km), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4km), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6km), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8km).
Directions from the A1(M) – Leave the A1(M) at Junction 7, A602 to Stevenage. Follow the A602, Broadhall Way to the second roundabout. Turn left onto Monkswood Way and go to next roundabout. Turn right onto Six Hills Way and follow for almost 1 mile. Turn left into park, signposted Sailing Centre.
Public Transport – Stevenage Station (Main Line) 1.75 Miles
Parking – The nearest car park is off Six Hills Way, signposted Sailing Centre. There is another car park off Shephall View, a one-way street accessed from Colestrete. This is only a short walk across the park to the HQ/Start.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run 
Please go to Start Fitness Metropolitan League web site www.metleague.co.uk for course maps, and any other final information.

CAN YOU HELPMEL PARKER is looking for participants to assist his students on their studies on knee pain, so would be very grateful if you could please circulate the attached poster to your membership, and happy for them to pass on to family and friends, to see if anyone is interested in participating. Open to men and women. Link to Flyer includes all information PFPS Poster

Mel Parker
Head of Sport & Recreation
Middlesex University
The Burroughs
Hendon
London NW4 4BT
(T) 020 8411 5893 (M)07771 914464 m.parker@mdx.ac.uk

BALLOT RESULTS ANNOUNCED FOR 2018 VIRGIN MONEY LONDON MARATHON – The wait is over. From Monday 2 October the 386,050 applicants for the 2018 Virgin Money London Marathon will find out if they have been successful in the ballot and have a place in the race on Sunday 22 April.

 

 

 

 

 

 

The world record number of hopefuls was 73,586 up from the previous UK applicant record of 253,930 for the 2017 event – an increase of nearly 29 per cent. A total of 58,534 people applied in the overseas ballot. Just over 58% of the UK applications for 2018 were from people who have never run a marathon and more than 45% of the total UK applicants were women (also a new record).
The ballot is a completely random draw, just like the National Lottery, so everyone who applies has an equal chance of success.
Everyone who has won a place in the ballot will receive a confirmation letter and magazine through the post. Unsuccessful applicants will receive either a magazine or will be emailed an e-zine.
Applicants who have not received their ballot result are asked to wait until Monday 9 October before contacting the London Marathon helpdesk.
“The Virgin Money London Marathon is the most popular marathon on the planet with a world record number of people applying in the ballot for 2018. Unfortunately, that means a huge number of people will be disappointed after the ballot,” said Hugh Brasher, Event Director of the Virgin Money London Marathon. “But I’d remind everyone that there is still a chance to gain a place in the 2018 race by fundraising for a charity. Charities with places available are listed on our website.”
Runners in the 2017 Virgin Money London Marathon raised more than £61.5 million for charity setting a new record for an annual single day charity fundraising event for the eleventh successive year. That brought the total raised for charity by the world’s greatest marathon to more than £890 million since the event was founded in 1981.

COACHING JAVELIN TECHNIQUE – The following was published on the Athletics Weekly website recently.
British record-holder GOLDIE SAYERS runs through javelin technique basics

It is very easy to over-complicate javelin throwing. This is mainly because it is such a complex sequence of movements that have to occur in order, and at speed.
In order to try and keep things simple, I am going to highlight the key fundamentals of throwing a javelin a long way that every athlete would do well to remember from time to time.
Fundamental No.1: Acceleration
Athletes forget that acceleration is a skill. It needs to be trained. The fastest part of the run-up has to be at the delivery end of the throw, not at the start of the run-up. To do this, start slowly and accelerate.
So, follow these rules:
» Practise the skill of acceleration in your running and sprinting training. You must be able to tolerate the speed you create on the run-up and perform a sequential series of movements, so I would recommend starting slower and accelerating. Starting your run-up like a ‘bat out of hell’ only creates a rushed (and therefore shortened) throw if you cannot tolerate the acceleration when it matters.
» If your javelin is not going further as your run-up increases in length, then either shorten your run-up or really work on a controlled acceleration. This can only occur by starting slower than you think.
Remember: As javelin throwers, the reason we sprint and learn correct running mechanics is so that running at around 80% pace on the runway becomes effortless. We can then also accelerate. As you stand at the back of the run-up, I challenge you to start as slowly as you can.
Fundamental No.2: Withdrawal
The withdrawal is just that – taking the javelin back. Two words for this change from forwards to sideways running: smooth and gradual. Any rushed and jerky movements will take you off balance and make you look like you are fighting yourself down the run-up. So, slow down the withdrawal (in the upper body) and see how much easier it is to gradually accelerate on the run-up:
» Be aware that the start of the withdrawal should occur in conjunction with the opposite foot. For a right-handed javelin thrower, the withdrawal should start from the left foot. Just think of a forehand in tennis – opposite hand to lead foot. This way your back doesn’t endure too much torsion and the legs are free to move efficiently.
» Try not to bring the left foot across to the right side your body as you turn sideways. Blocking your body/right leg with your left foot across you in your cross-overs causes you to veer off to the right in the run-up. It also makes it hard to get your right foot past your left in your cross-overs and almost impossible to move in a straight line.
» I always used to think about the run-up and withdrawal as running down a narrow corridor. Keep the left arm parallel to the ground (like the javelin) and working in conjunction with the legs i.e. moving over a horizontal, not vertical plane.
Remember: No wasted movements = no wasted forced = good health = long throws
Fundamental No.3: Impulse
The impulse or ‘time in the air’ from the penultimate left foot contact (if right-handed) is imperative to the throw as it allows time for the legs to get back in front of the thrower in the final crossover and therefore helps set up the correct body angle for the throw. If, as a thrower, you feel like your delivery is rushed and not a ‘pull’ but rather a ‘push’, it could well be to do with the fact that you have not created a big enough impulse stride.
» The impulse allows for full extension of the lateral left hip and therefore creates a ‘sling shot’ effect with the left leg getting back ahead of the thrower in time for the left leg block. Note that an active right foot has a big job to do in this, too. However, if the impulse and left leg extension is not big enough then it is likely that the athlete’s right foot will land behind their centre of mass and their legs will barely play any part in the throw at all.
» The rhythm of the final three strides in effect is LONG (left), QUICK (right), BLOCK left).
» A very important point to note is that the impulse/time in the air should be created horizontally not vertically. What goes up must come down so travelling up too high in the impulse means more force to absorb with the right leg (on landing) and a slower right to left foot block contact time.
Remember: If in doubt and you’re timing is out, drive off your penultimate left foot contact and turn a push into a pull.
Fundamental No.4: Throwing position
The throwing or power position is critical. This is the point at which the body creates a bow for the arrow (the javelin). By contrast, in the pole vault the body is the arrow and the pole is the bow. The throwing position also enables the javelin ‘pull.’
» In order to get into the ‘inverted C’ position, it is important for your right foot to turn quickly when it lands to move into a fixed left leg block.
» It is imperative that there has been full extension off the left leg in the impulse stride which enables the legs to get ahead of your centre of mass in the air so you then have your legs out in front of you when you land. You then have something to pull the javelin against.
» The quickly-turned right foot into left leg block gets the hip ahead of the hand (which you can completely leave alone until the rest of the body has done its work) which not only creates the inverted C shape but also the height of release and mid-flight in the throw. In all striking sports and throwing events, the power is generated from the hip.
» If you have done all these things in the correct sequence then you will find that your right hand is behind your right foot as your left foot lands creating length, pull and distance. Thoracic mobility is also important to really gain excellent range of movement in the throwing position.
» From my experience, to get from the right to the left foot quickly (something most javelin throwers struggle with) I would recommend thinking of the right foot as weightless as this will enable the heel to whip out and the hip to turn in. As soon as you think of forcing the right knee/hip in, you will have loaded the quad up and invariably slowed the movement down. However, everyone has their own preferences. If your own is working and you’re not sinking when you land on your right foot then stick with it.
Fundamental No.5: Point control
» Keep the javelin flat throughout the run up.
» As you come to throw, the javelin often lifts up and the mid flight of the javelin comes from the hip and not from throwing at a steep angle – you’ll only increase drag on the javelin in flight if the angle is too steep.
» Keep arm and hand relaxed and tucked in behind the line of the shoulder in your crossovers.
» Lay the javelin along your forearm and keep it that way as you come to throw the javelin – the elbow should rotate up and over the shoulder at strike.
Fundamental No.6: The throw
The main thing in the throw/delivery is the ability to rotate the shoulder which allows the elbow and then hand to throw over the top of the shoulder (and not out to the side of it). It is helpful to think about throwing down a narrow corridor which doesn’t allow any lateral movement.
This is where throwing a javelin is different to throwing a ball. It is possible to throw a ball around any axis – think about how a cricketers throws – but a javelin has to be thrown through its linear length and in line with the body.
This is not only good for distance but also for optimal release height. It is also critical for elbow and shoulder health as throwing out to the side of the shoulder puts unnecessary strain through the elbow especially. Throwing directly over the shoulder also enables vertical velocity of the javelin (lift).
Relaxation in the upper body is important as is letting the shoulder go after release. The most important thing in javelin throwing is that it looks and feels like a pull and not a push of the javelin.
Fundamental No.7: Recovery
Being too close to the line coming into the throw subconsciously causes the body to shrink and shorten to try and stay behind it. Giving yourself space behind the line allows you to create length, pull and follow through which gives you distance. Don’t be afraid to take your run up back. I would recommend throwing at least 1.5 to two metres behind the line to allow for a good follow through and recovery.
If you struggle staying behind the line when you throw (which many do), practise your run up away from the runway and make it based on rhythm, not check marks. That way, you will be relying on internal, not external cues giving you more control over your run up.
If you can’t stay behind the line in competition then don’t practise going over it in training. Remember, PBs don’t count if your foot goes over the line so make room for the recovery – it will make for longer throws but no fouls.
Remember: Enable your body to get into a powerful position first and enjoy using the torque you will create with your whole body to produce a catapult-like effect for the javelin.

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 28 September 2017

Happy Birthday this week to Julian Adeniran, Graeme Allan, Margaret Beacham, Isaac Chandler, Jonathan Cohen, Philippa Davenall, Isaac Fahidi, Victoria Godfrey, Colette Hurley, Emmanuel Mintah, Max Nissim, Daniel Moruzzi, Chenna Okoh, Natasha Payravi, Lotte Rachel, Lia Radus, Lea Reyna-Faria, Jasmin Salt, Ta-Juan Subaran, Kevin Walden, Josef Wetton and Sarah Williams

THE FOLLOWING NEWSLETTERS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER SEPTEMBER ISSUE No.4 – https://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=531&nid=531&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE – http://mailchi.mp/784bfeecad09/london-athletics-newsletter-july?e=56ef28eeab

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

Winter Fixture Card 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
Winter Information Sheet 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-information/
Cross Country Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/cross-country/team-managers/
Road Running Team Managers –  http://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/
Winter Points Tables –To Be Updated Following The Metropolitan Fixture on  14 October

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park From 19.00 to 21.00 – Pole Vault coaching is led by STEVE LOWE  lowefamily04@ntlworld.com and High Jump is supervised by SHAKA BUNSIE shaka.bunsie@gmail.com. Please contact the coach in advance and let him know you’re planning to attend. Session administrator CLYDE GORDON   clydeg67@hotmail.co.uk
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to NIAH AKINTOKUN, OLIVER BRENT, JAMES BYRNES, KIERAN CLEMENTS, CHIARA CREGG, ANNA HAMES, SALLY HAMES, BEN MCMAHON and JOANNA POPOOLA

NORTH WEST LONDON LEAGUE CROSS COUNTRY – The first fixture of five takes place this Saturday 30 September The race headquarters is The Tir Chonaill Gaels Club, Berkeley Fields, Berkeley Avenue, Greenford (Satnav UB6 0NZ). Directions – turn off Greenford Road (A4127), opposite the entrance to the Glaxo Factory. The playing fields are at the end of Berkeley Avenue, and there is parking in the Clubhouse or in adjacent roads.
The Clubhouse facilities will not be open until 11.00am. Toilet facilties not available until then.
Start Times12.00noon U13 Girls, 12.15pm approximately U11 Boys & U13 Girls, 12.35pm approximately U13 Boys & U15 Girls, 1.00pm approximately U15 Boys & U17 Women, 1.25pm approximately U17 Men
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

SOUTHERN YOUNG ATHLETES ROAD RELAYS – Took place last Sunday at Crystal Palace.
A good start to the season with our Under 15 Girls and Under 17 Women finishing in 5th place, with the Under 17 Men coming 12th. Individually AIMI WEIGHTMAN (9.50) was the 2nd fastest time of the race in the Under 13 Girls. There were also top 10 fastest times from DAVID STONE (11.29) 6th in the Under 17 Men, and joint 9th were MAAYAN RADUS and GRACE INGLES (9.51) in the Under 15 Girls race.

Under 13 Boys (4x3000m) ‘A’ Team 20th (42.00) Leg 1 SAMUEL GREENSTEIN (9.54), Leg 2 ARCHIE NASH (10.13), Leg 3 THEO BODEN (11.10), Leg 4 TOBY EDWARDS (10.42), B’ Team Incomplete Leg 1 ZACH NICHOLLS (11.33), Leg 2 NATHAN RUBACK (11.56), Leg 3 ARON YONA (11.13), the winning team was Chiltern Harriers (38.04) and 35 team finished, the fastest leg was by Ben Brown of Southampton (9.05)
 
Under 13 Girls (3x3000m) Incomplete Team Leg 1 AIMI WEIGHTMAN (9.50 2nd Fastest time of the day), the winning team was St Albans Striders (30.51) and 45 team finished, the fastest leg was by Maisy Luke of Cornwall (9.35)
 
Under 15 Boys (4x3000m) ‘A’ Team 21st (39.33) Leg 1 DYLAN MICHEL (9.41), Leg 2 MATTI HARRIS (10.17), Leg 3 JONATHAN BOARDMAN (10.12), Leg 4 GILAD NACHSHEN (9.23), ‘B’ Team Incomplete Leg 1 ANGUS CHISHOLM (10.56), the winning team was Aldershot, Farnham & District (35.40) and 41 team finished, the fastest leg was by Mohamed Ali of Hillingdon (8.22)

Under 15 Girls (3x3000m) ‘A’ Team 5th (30.03) Leg 1 MAAYAN RADUS (9.51 Equal 9th fastest time of the day), Leg 2 BLUEBELL COOKE (10.21), Leg 3 GRACE INGLES (9.51 Equal 9th fastest time of the day), ‘B’ Team 50th (34.16) Leg 1 SYDNEY ALLEN (10.54), Leg 2 ELENA RONCARATI (10.31), Leg 3 KATIE LLOYD (12.51), ‘C’ Team 78th (??.??) Leg 1 VICTORIA GODFREY (12.30), Leg 2 HELENA AGHOLOR (10.31), Leg 3 ELINA BULMAN (??.??), the winning team was Blackheath & Bromley (29.18) and 61 team finished, the fastest leg was by Ava White of Blackheath & Bromley (9.18)
 
Under 17 Men (4x4500m) ‘A’ Team 12th (50.58) Leg 1 FINN HARVEY (11.49), Leg 2 DAVID STONE (11.29 6th Fastest time of the day), Leg 3 BEN KELLY (14.46), Leg 4 BEN WINFIELD (12.53), ‘B’ Team Incomplete Leg 1 MITTIO MOHAMMADIAN (12.27), Leg 2 DYLAN HEPWORTH (13.21), Leg 3 DANIEL GREENSTEIN (13.59), the winning team was Cambridge & Coleridge (46.49) and 22 team finished, the fastest leg was by Zak Mahamed of Southampton (11.08)

Under 17 Women (3x3000m) ‘A’ Team 5th (30.10) Leg 1 LIA RADUS (9.54), Leg 2 MIA GROOM (10.16), Leg 3 LYDIA KYRIACOU (10.00), B’ Team Incomplete Leg 1 SCARLETT KENT (11.21), Leg 2 JOSEPHINE CHADWICK (11.10), the winning team was Blackheath & Bromley (28.10) and 34 team finished, the fastest leg was by Jessica Mitchell of Havering (9.15)

SOUTHERN SENIOR MEN AND WOMEN ROAD RELAYS – Took place last Sunday at Crystal Palace. Well done to our Senior Men who ran a solid race to qualify for the National’s on 7 October, with the B team of 5 veteran runners, with TONY JACKSON running (16.58) eclipsing the fastest time in the Veterans V50 Relay which was (17.03).

Senior Men (6x6000m) ‘A’ Team 19th (1:35.51) Leg 1 BRADLEY GOATER (15.08), Leg 2 GLEN WATTS (15.53), Leg 3 DAN WATTS (15.37), Leg 4 ASHOK MATHUR U23 (16.28), Leg 5 MATT GRANT (16.36), Leg 6 RICHARD WILLIAMS (16.10), ‘B’ Team Incomplete Leg 1 TONY JACKSON V50 (16.58), Leg 2 RONAN BREEN V45 (18.31), Leg 3 TIM PARKIN V35 (19.33), Leg 4 JAMES TRAPMORE V40 (19.35), Leg 5 DAVID GREENSTEIN V50 (20.37), the winning team was Highgate Harriers (1:30.11) and 84 team finished. The fastest leg was by Phil Sesemann of Blackheath & Bromley (14.26)

Senior Women (4x4500m) Incomplete Team Leg 1 VICTORIA PRITCHARD (13.01), Leg 2 PHILIPPA AUKETT (13.25), the winning team was Aldershot, Farnham & District (49.42) and 58 team finished. The fastest leg was by Amelia Quirk of Bracknell (11.57)

BERLIN HALF MARATHON – Took place on 24 September
KOJO KYEREME V40 125th (SB 2:31.23)

JIM DAY MEMORIAL POLE VAULT – Took place in Carshalton on 24 September
Pole Vault – SX C ZAMAAN DUDHIA U17 3rd (3.73m), SX D JADE IVE (HCA) 6th (4.13m)

EALING HALF MARATHON – Took place on 24 September
ASH BROOKS 138th (88.08)

BIGGLESWADE OPEN MEETING – Took place in Sandy on 23 September
100m – SX3 KYLIE ROBILLIARD 2nd (13.03 w-2.3)
600m – U11 THOMAS CADWALLADER 3rd (PB 1:56.99)

HERNE HILL HARRIERS THROWS FEST – Took place in Tooting Bec on 23 September
Discus 2kg M40 ANTHONY SOALLA-BELL 1st (32.55m)

 PARKRUN RESULTS – 23 SEPTEMBER – ABERYSTWYTH – JOHN DRYDEN V70 45th (26.46) 91st parkrun – BEESTON – ADAM THORPE U23 1st (16.54) 3rd parkrun – BLACK PARK – LILY BECKFORD U23 48th (First Time & New PB 22.34) 2nd parkrun – CARIN GLADES, PERTH, AUSTRALIA – STUART MOORE V55 51st (25.29) 60th parkrun – HAMPSTEAD HEATH DAVID GREENSTEIN V50 32nd (21.41) 62nd parkrun, ADAM MIZRAHI U20 38th (22.01) 18th parkrun – OAK HILL STUART SINGER V55 17th (20.57) 191st parkrun, LOUIS MARCUS U13 133rd (27.14) 11th parkrun – ST ALBANS CLAIRE HOBSON 105th (23.54) 89th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

CLEAN ATHLETICS ADVICE, BE AWARE WHEN BUYING COUGH, COLD OR FLU MEDICATION Cold, cough and Flu season is upon us. Please remember off-the-shelf and over- the-counter remedies may contain PROHIBITED substances.  Make sure you and athletes you know are aware of how to check before buying remedies.
To find out more please see www.uka.org.uk/cleanathletics/check-your-medication/. Medicines bought in the UK, USA, Canada, Switzerland, Australia or Japan, can be checked using GlobalDRO (www.globaldro.com).
When checking medication on GlobalDRO, the status of the substance will be provided for in-competition and out-of-competition and will be one of the following:
Prohibited – The substance is prohibited in this form and will return a positive test if found in an athlete’s system.
Conditional – There is a limit to the amount of this substance an athlete can have present in their body, or there are conditions on the methods of its use (eg it can only be inhaled and not taken in tablet form). This is clearly detailed and care should be taken when taking a prescribed dose.
Not Prohibited – The substance is not currently on the WADA Prohibited List.
100%me Clean Sport App
Another very useful way to ensure you are fully aware of the latest anti-doping information is to use the 100%me Clean Sport App. This App is available to download via iTunes, Googleplay or the Windows Store and provides athletes, coaches and athlete support personnel with essential information on-the-go to help them participate in doping-free sport.
The App, which can be customised for your sport, provides clear and concise anti-doping advice, guidance and updates to ensure you can be clean and stay clean wherever you are training or competing.
If you need to check your medication, learn more about the risks with supplements, or simply understand more about the testing procedures and your rights as an athlete, the App is the place to start.
UK Anti-Doping (UKAD) ensures the App is always up-to-date and will send out alerts to inform you if anything important has changed. That means if a new substance is added to the WADA Prohibited List or a deadline is approaching for Whereabouts submissions, you will be the first to know.
Other features include the ability to record and store information about your medications for doping control, plus directly access the Report Doping in Sport online form.
More information on this handy App can be found here www.uka.org.uk/cleanathletics/clean-sport-app/.
And remember there is a Free Anti-Doping Module at uCoach.
This online course is available to all coaches, and others involved in athletics, to help make you more aware of the policies and procedures involved in Anti-Doping. The module is completely free to take and it is worth remembering that the anti-doping policies covered apply to all competing athletes.  Once complete this module will be added to your digital coaching record but will not show on your coaching licence. To access this module please go to www.ulearnathletics.com/qualification/270

ELIUD KIPCHOGE WINS BERLIN MARATHON THRILLERKenyan confirms status as world No.1 when beating unheralded newcomer GUYE ADOLA as WILSON KIPSANG and KENENISA BEKELE fail to finish

ELIUD KIPCHOGE showed again why he is the No.1 marathon man in the world right now – and perhaps of all time – when he won the BMW Berlin Marathon on Sunday. The 32-year-old Kenyan owns the fastest marathon time in history, the Olympic title and here in Germany he clocked 2:03:32 to beat a star-studded field.
In rainy conditions, there was no world record and the anticipated head-to-head with KIPSANG and BEKELE did not materialise as the two big names dropped out before 35km, but Berlin still saw a terrific race as KIPCHOGE withstood the challenge of the relatively unknown marathon debutant GUYE ADOLA of Ethiopia.
ADOLA, 27, went into the race with a half-marathon best of 59:06 from Delhi in 2014 but has found his best distance now as he ran the fastest ever debut marathon of 2:03:46 to finish runner-up. Ultimately ADOLA finished 100 metres behind Kipchoge as the runners charged toward the finish at the Brandenburg Gate under leaden skies, but just 2km earlier the Ethiopian was poised to cause a huge surprise as he led KIPCHOGE by around 10 metres.
Maintaining his composure, KIPCHOGE reeled ADOLA back before surging clear himself with 1km to go. Behind, KIPSANG and BEKELE were nursing their bruises. Former world record-holder KIPSANG abruptly stopped at 30km, while BEKELE was dropped as the pack passed halfway in 61:29 and the world 5000m and 10,000m record-holder battled on for a while before pulling out.
“I am disappointed that the world record wasn’t possible today but I am happy to run this time in these conditions,” he said. “I did not expect anyone other than BEKELE and KIPSANG with me at the finish line but this is sport and I am very happy for him that he ran such a great race.”
The marathon is an unpredictable event and there were surprises galore with a number of drop-outs, but KIPCHOGE has now built an incredibly consistent record with victories in nine of his 10 marathons and the only defeat coming against KIPSANG in 2013 when he ran 2:04:05 behind KIPSANG’S world record of 2:03:23.

COMMONWEALTH GAMES 2018 The Marathon course has just been released, which features the Gold Coast’s coastal resorts including Surfers Paradise. Link to view the course – https://mail.google.com/mail/#inbox/15eb77d8174ff623

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS 
Contact details of all Team Managers please see links at the top of this Newsletter. 

NATIONAL YOUNG ATHLETES ROAD RELAY Takes place on Saturday 7 October at Sutton Park, Sutton Coldfield, Town Gate Entrance, Birmingham (Satnav B73 6BU).
Start times 11.00am U13 Boys, 11.05am U13 Girls, 11.50am U15 Boys, 11.55am U15 Girls, 12.30pm U17 Men, 12.35pm U17 Women.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
NATIONAL MEN’S 6 STAGE AND WOMEN’S 4 STAGE ROAD RELAY Takes place on Saturday 7 October at Sutton Park, Sutton Coldfield, Town Gate Entrance, Birmingham (Satnav B73 6BU).
Start times 2.00pm Senior Men, 2.10pm Senior Women.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The first fixture of five takes place on Saturday 14 October at Claybury, Essex. Changing is at Ashton Playing Fields Track, 588 Chigwell Road, Woodford Green, Essex (Satnav IG8 8AA).
Public Transport – Woodford underground station (Central Line) is 10 minutes walk away from Ashton Playing Fields. If you get off an eastbound train, you need to walk under the pedestrian subway and walk downhill, down Snakes Lane East. Bus numbers 275 and W14 stop at the gates to Ashton Playing Fields.
Directions From Major Roads – From the eastbound A406, branch left and merge onto the A1400 (signposted Gants Hill). At Charlie Brown’s roundabout, take the first left exit onto the A113 (signposted Chigwell). Go straight ahead through three sets of traffic lights (including a crossing set for pedestrians) and turn left into Ashton Playing Fields just after you go under a road bridge.
The course is a 10 minute jog away and is where the numbers will be given out.
Start Times – 12.40pm U11 (Over 9) Boys (1.5km), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1.5km), 12.55pm U13 Boys (3km), 1.00pm U13 Girls (3km), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4km), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4km), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6km), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8km).
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run.
Please go to Start Fitness Metropolitan League web site www.metleague.co.uk for information on course maps, directions etc will be available 2 weeks prior to the race

SOUTHERN CROSS COUNTRY RELAYS – Takes place on Saturday 21 October at Wormwood Scrubs, Linford Christie Stadium, Du Cane Road (SatNav W12 0AE). Enter main car park off Du Cane Road (via Artillery Lane), through 6’6” height/width barrier. Extra parking will be available in the enclosed/fenced hospital parking area. Parking is free in all areas at the week-end.
Start Times – 11.00am U17 & U20 Women (3 x 2.5km), 11.30am U17 & U20 Men (3 x 3km), 12.10pm U13 Girls (3 x 2km), 12.40pm U13 Boys (3 x 2km), 1.10pm U15 Girls (3 x 2km), 1.35pm U15 Boys (3 x 2km), 2.00pm Senior Women (3 x 3km), 2.30pm Senior Men (4 x 5km).
Entries Close Friday 6 October
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

LIDDIARD TROPHY/NORTH OF THE THAMES CHAMPIONSHIPS– Takes place on Saturday 28 October at Fryent Country Park, Kingsbury. Race headquarters is at the Kingsbury Free Church Hall, Slough Lane, Kingsbury (SatNav NW9 8QG). Please park in nearby roads, but not at church Hall. Toilets available at the Church Hall, no showers and very limited changing facilities.Church Hall will not be available until 11.30am.
Start Times 2.00pm U20 and Senior Women (3 Miles), 2.30pm U20 and Senior Men (5 Miles).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
NATIONAL CROSS COUNTRY RELAY CHAMPIONSHIPS– Takes place on Saturday 4 November at Berry Hill Park, Mansfield, Nottinghamshire (SatNav NG18 4JR).
Start Times11.00am U20 Women (3 x 2.5K), 11.09am U17 Women (3 x 2.5K), 11.40am U13 Boys (3 x 2K), 12.05pm U13 Girls (3 x 2K), 12.30pm U20 Men (3 x 3K), 12.50pm U17 Men (3 x 3K), 1.20pm U15 Girls (3 x 2K), 1.45pm U15 Boys (3 x 2K), 2.05pm Senior Women (3 x 3K), 2.40pm Senior Men (4 x 5K).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NORTH LONDON CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 4 November. The race headquarters is The Tir Chonaill Gaels Club, Berkeley Fields, Berkeley Avenue, Greenford (Satnav UB6 0NZ). Directions – turn off Greenford Road (A4127), opposite the entrance to the Glaxo Factory. The playing fields are at the end of Berkeley Avenue, and there is parking in the Clubhouse or in adjacent roads.
Start Times2.00pm Women, 2.30pm Men.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The second fixture of five takes place on Saturday 12 November at the Sailing Centre – Fairlands Valley Park Six Hills Way, Stevenage, Herts (SatNav SG2 0BL). Changing & Showers are in the sailing centre, but it closes at 4.30pm. You are welcome to use the café at the Sailing Centre to buy drinks and refreshments, please do sit in the café for ages without purchasing anything and/or eating. Registration will be adjacent to the Start/Finish.
Course Location – South side Fairlands Valley Park, and is 6 minutes walk from the Sailing Centre. See map on the Start Fitness Metropolitan League website, this is the link
http://metleague.co.uk/fixtures.html
Course Description – Start and Finish on grass field, remainder undulating parkland, course suitable for spikes.
Start Times12.40pm U11 (Over 9) Boys (1.5km), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1.5km), 12.55pm U13 Boys (3km), 1.00pm U13 Girls (3km), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4km), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4km), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6km), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8km).
Directions from the A1(M) – Leave the A1(M) at Junction 7, A602 to Stevenage. Follow the A602, Broadhall Way to the second roundabout. Turn left onto Monkswood Way and go to next roundabout. Turn right onto Six Hills Way and follow for almost 1 mile. Turn left into park, signposted Sailing Centre.
Public Transport – Stevenage Station (Main Line) 1.75 Miles
Parking – The nearest car park is off Six Hills Way, signposted Sailing Centre. There is another car park off Shephall View, a one-way street accessed from Colestrete. This is only a short walk across the park to the HQ/Start.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run 

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 21 September 2017

Happy Birthday this week to Abbas Adejonwo, Louis Davis, Keenan Dieobi, Zane Duquemin, Theodore Evans, Amit Ginsbourg, Clifford Golding, Mia Groom, Daisy Harvey-Dew, Olive Harvey-Dew, Neelam Kaderbhoy, Bob Mallows, Nathan Masters, Liam Mvula, Louis Octave, Marilyn Okoro and Dave Weightman

THE FOLLOWING NEWSLETTERS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER SEPTEMBER ISSUE No.1 –http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=525&nid=525&userId=-1
ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER SEPTEMBER ISSUE No.2 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=528&nid=528&userId=-1

LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE – http://mailchi.mp/784bfeecad09/london-athletics-newsletter-july?e=56ef28eeab

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

Winter Fixture Card 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
Winter Information Sheet 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-information/
Cross Country Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/cross-country/team-managers/
Road Running Team Managers –  http://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/
Winter Points Tables –To Be Updated Following The Metropolitan Fixture on  14 October

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park From 19.00 to 21.00 – Pole Vault coaching is led by STEVE LOWE  lowefamily04@ntlworld.com and High Jump is supervised by SHAKA BUNSIE shaka.bunsie@gmail.com. Please contact the coach in advance and let him know you’re planning to attend. Session administrator CLYDE GORDON   clydeg67@hotmail.co.uk
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

SOUTHERN SENIOR MEN’S AND WOMEN’S AND YOUNG ATHLETES ROAD RELAYS Best wishes to all our teams who are competing this Sunday 24 September at the Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Start times 10.45am U13 Boys (4 Legs of 3000m), 10.50am U13 Girls (3 Legs of 3000m), 11.35am U15 Boys (4 Legs of 3000m), 11.40am U15Girls (3 Legs of 3000m), 12.25pm U17 Women (3 Legs of 3000m), 12.30pm U17 Men (4 Legs of 4500m), 1.30pm Senior/Veteran Women (4 Legs of 4500m), 2.30pm Senior Men (6 Legs of 6000m), 2.30 Veteran Men (4 Legs of 6000m).
Please use this link for all event details including transport to Crystal Palace, plus a map of the area (if you are driving) – B September 24 Southern Road Relays – Crystal Palace
Entries Closed  Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NEW OFFICIALS REQUIRED FOR 2018 – WE NEED YOU NOW – SBH is enjoying a real boom in new members particularly in the younger age groups. As a result, we now participate in 4 Track & Field Leagues throughout the summer from April to September. At each fixture, participating clubs are expected to supply their share of officials. Generally, this means a field team who can take charge of any of the 8 field events, plus track officials and timekeepers. In addition, the promoting club will be required to provide, a chief timekeeper, a track referee, a field referee, a starter team and more.
SBH has an excellent team of dedicated officials but we now need more volunteers to help the Club fulfil its obligations. Our senior officials are well respected and work hard but we need some new blood. Anyone over the age of 16 can become a qualified official.
Why Officiate? There’s a whole host of motivations why people officiate in athletics:

o    You may want to give something back to the sport you love;
o    You may be currently injured and want to still be involved in your club;
o    You may want to help improve your knowledge of athletics and improve your skills;
o    It’s a great way to become involved with your local community, meet people and make new friends;o    You will get to experience the sport from a different angle;
Officiating also provides an opportunity to:
o    Learn new skills, levels of responsibility and much more;
o    Undertake accredited training; and
o    Get a reference; employers are generally impressed by the skills and commitment of volunteers.

Would you like to join the club’s team of officials? It’s important and interesting work, it’s at the heart of athletics, and it’s very friendly and sociable. You will be welcomed warmly. There are training courses and lots of help and advice available.

Indeed, the next round of ‘entry level’ courses will be held quite soon, on Saturday 7 October at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon NW4 1RL:
Time                  Course                                     Course Number
10:00 – 12:00    L1 Officials – Health & Safety    LO0135HS
12:30 – 15:00    L1 Officials – Track Judge           LO0135TJ
12:30 – 16:30    L1 Officials – Field Judge            LO0135FJ
12:30 – 15:30    L1 Officials – Timekeeper             LO0135TK

All officials have to do the H&S course and a specialism of their choice. At the moment, Field Judges are a priority. The Club reimburse the fees that are charged for the courses you attend and in exchange we ask participants to volunteer for a minimum of 4 Club fixtures per season which gives formal qualification. You will then become a qualified official and be scoring points for the team.

Here is the link for the London Officials courses (including LO0135) if you want more general information: http://www.englandathletics.org/courses.aspx?siteSectionId=33&postCode=Postcode&distance=5&region=000100010002001700010003&keyword=officials&courseType=0001300000030013

To attend the above courses, you have to complete the following form officials-course-application-v11b and send a passport size photograph for your licence. The organisation is Shaftesbury Barnet Harriers, I’m the named official and my address is 55 LANCASTER AVENUE, HADLEY WOOD, BARNET, EN4 0ER

If you are interested in attending any of the courses above, or just want to know more about being an official, please contact either JOHN WRIGHT (SBH OFFICIALS SECRETARY) on 01707 376052 or 07906 079943 or by email on john.wright@ntlworld.com or me!

EUROPEAN CHAMPION JUNIOR CLUBS CUP – Took place in Brno, Czech Republic on 16 September, featuring the following countries – SBH v DENMARK v ITALY v LITHUANIA v NETHERLANDS v PORTUGAL v SPAIN v TURKEY
The 39th ECCCJ was held in the historic university city of Brno, the 2nd largest city in the Czech Republic. Unfortunately, the weather was disappointing with light rain falling all day but this did not limit the enthusiasm of the 16 participating teams from all over Europe in this Premiership Division meeting.

SHAFTESBURY BARNET HARRIERS were again representing GB&NI in the separate men’s competition. Although reigning champions, SBH were not as strong as in previous years, the main opposition looked very impressive on paper and so it turned out. Last year’s runners-up, Fenerbahce Sports Club were in awesome form and were winners of both the Men’s and Women’s competitions.
Team Result – 1st Fenerbahce Sport Club (Turkey 115 points), 2nd Sparta AM (Denmark 111 points), 3rd Sport Lisboe E Benfica (Portugal 101 points), 4th Playas De Castellon (Spain 86 points), 5th SBH (82 points), 6th PAC (Netherlands 69 points), 7th Nike Klaipeda (Lithuania 58 points), 8th Fiamme Gialle Simoni (Italy 57 points)

SBH eventually finished comfortably in mid-table thereby securing GB&NI Premiership competition in 2018.

The 100m was a tense affair as the SBH athlete, DITA JAJA, had spent most of Friday night / Saturday morning in the Brno Emergency Hospital with a serious middle ear infection. Fortunately, the treatment worked, and DITA charged through for 2nd place in (10.96). He then anchored the 4x100m team with LUKE SMITH, PHOENIX LYON and JACOB BERKELEY for the silver medal in (42.25), the 2nd fastest time by a UK U20 club team in 2017.
MATTHEW PAGAN was in great form in the 400m repeating his victory of 2016 in Castellon with a win in (48.26). He then teamed up with JACK FITZPATRICK, LOUIS OCTAVE and BEN LLOYD to pick up the Bronze medals in (3:20.06), the fastest time by a UK U20 club team in 2017.
The 400m Hurdles was a class event and it was the first race at this height for BEN LLOYD. Although the youngest in the field, the double English Schools Champion ran (54.88) to secure the Bronze medal beating a number of hurdlers with much faster times.
The GEORGE HARRISON coached middle distance group competed well with the highlight being an imperious victory in the 1500m by HAMZA KADIR, this year’s English Schools champion, whose (56.9) last lap completely destroyed the 3.42 runner, Mario Garcia, from Spain, amongst others, to bring home the Gold medal.
The Hammer probably produced the outstanding performance of the day where ALIAKSANDR SHYMANOVITCH of Belarus with a best of (81.73m) and the European Junior silver medallist in 2017, won the event competing for Benfica with (75.62m). BILLY PRAIM-SINGH was inspired by the competition and threw his best ever series and his 3rd best ever distance of (62.79m) to secure the Bronze.
The Javelin produced the surprise result of the day when DANIEL BAINBRIDGE with a PB of (62.46m) with his final throw moved him up from Bronze to Gold.
The meeting inspired many of the younger team members for whom this was the first experience of international inter-club competition.

Photographs can be found on this link – https://jkottas.com/2017_09_16-ecccj-brno/ which include BEN LLOYD 2nd row, THOMAS FULTON 4th row, MATTHEW PAGAN 8th row and HAMZA KADIR 10th row

100m DITA JAJA 2nd (10.96 w0.2). Non-Scoring JACOB BERKELEY 1st (11.18 w-0.5), PHOENIX LYON 2nd (11.37 w-0.5)
200m LUKE SMITH (DQ)
400m MATTHEW PAGAN 1st (48.26)
800m THOMAS FULTON 5th (1:56.93)
1500m HAMZA KADIR 1st (3:57.70) Photograph celebrating his win

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000m THOMAS PATRICK U17 5th (8:46.63)
110m Hurdles TYRIQ LAFEUILLE U17 7th (PB 16.46 w0.2) taking .92 of a second off his 3 September time
400m Hurdles BEN LLOYD U17 3rd (PB 54.88)
3000m Steeplechase NAJIBE ARBE U17 8th (PB 11:22.70)
4x100m Relay SBH 2nd (SB 42.25) taking .72 of a second off their 9 July time, ranked UK No.2 club team in 2017 LUKE SMITH, , PHOENIX LYONJACOB BERKELEY, DITA JAJA
4x400m Relay SBH 3rd (SB 3:20.06) taking 2.69 seconds off their 3 September time, ranked UK No.1 club team in 2017 JACK FITPATRICK (52.6), LOUIS OCTAVE (50.0), BEN LLOYD (49.9), MATTHEW PAGAN (47.6)
High JumpMICHAEL ADEBAKIN (NH)
Pole Vault ROSS HAJIPANAYI 6th (3.95m)
Long Jump AARON ELLINGTON 4th (PB 6.61m) adding 1cm to his 23 July jump
Triple Jump ABBAS ADEJONWO 6th (SB 13.42 w2.3) adding 9cm to his 3 September jump
Shot 6kg BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 7th (13.50m)
Discus 1.75kg NATHAN THOMAS 7th (42.28m)
Hammer 6kg BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 3rd (62.79m)
Javelin 800g DANIEL BAINBRIDGE 1st (PB 62.46m) adding 56cm to his 25 June throw, and is ranked UK No.6 U20 in 2017

ENGLISH SCHOOLS COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS – Took place in the Boston, Lincolnshire on 16-17 September. Congratulations to EVAN who produced 4 personal bests out of his 7 events, unfortunately his Discus performance was below par, finishing some 19m short of his best.
Octathlon – U17M EVAN CAMPBELL 5th (4906 points) – 400m (54.18), 1500m (PB 4:54.36) taking 7.44 seconds off his 25 June time, 100m Hurdles (PB 13.78 w2.1) taking .03 of a second off his 25 June time, High Jump (PB 1.89m) adding 1cm to his 11 March height, Long Jump (6.50m w3.4) adding 20cm to his 24 June jump, Shot 5kg (13.23m), Discus 1.5kg (21.39m), Javelin 700g (PB 42.22m) adding 1.65m to his 29 April throw
Heptathlon – U17W TRINITY O’CONNOR (2nd Claim) 43rd (3003 points) – 200m (30.53 w1.0), 800m (2:51.42), 80m Hurdles (PB 14.01 w2.5) taking .78 of a second off her 24 June time, High Jump (1.47m), Long Jump (4.32m w0.4), Shot 3kg (7.85m), Javelin 500g (14.03m)

DACORUM AND TRING CHAMPIONSHIPS – Took place in Hemel Hempstead on 17 September
1500m KRISTIAN IMROTH U17 (2nd Claim) 1st (4:19.3)
1500m Steeplechase – KRISTIAN IMROTH U17 (2nd Claim) 1st (PB 4:42.0)
Long Jump – KRISTIAN IMROTH U17 (2nd Claim) 3rd (PB 4.45m)

IONA COLLEGE MEET OF CHAMPIONS – Took place in the Bronx, New York, USA on 15 September
8000m X/C – Division 1 LIAM DEE U23 (Iona College) 6th (25:46.5) the winner was RYAN THOMAS U23 (Columbia University) (25:31.7)

VIRGINIA TECH ALUMNI INVITATIONAL – Took place in Blacksburg, Virginia, USA on 15 September
8000m X/C – MICHAEL CALLEGARI U23 (Florida State University) 38th (26.02) the winner was WILLY FINK U23 (24.48)

HIGHGATE HARRIERS OPEN MEETING – Took place on 13 September
100m – SX 3 ROSALIND ZEFFERTT V55 5th (16.04 w-2.1)
Long Jump – SX ROSALIND ZEFFERTT V55 9th (3.75m nwr)
Discus 1kg – SW SHADINE DUQUEMIN U23 1st (47.61m), ROSALIND ZEFFERTT V55 4th (PB 14.37m) adding 1.21m to her 19 August throw
Discus 1.5kg – SM F44 MICHAEL NICHOLLS F44 1st (41.78m)

LEE VALLEY SPRINT OPEN MEETING – Took place on 13 September
100m – SX 2 CHRISTOPHER CASTRO-NETO U23 5th (11.47 w1.4), 4 AIDAN POLES U23 1st (PB 11.99 w1.4) taking .22 of a second of his 27 May time, 5 JUDE KANOR U23 4th (12.93 w0.4), SHAKIRA RILEY U17 5th (13.50 w0.4), 7 BASIM MIR U13 3rd (PB 14.55 w1.9) taking .01 of a second off his 26 August time
200m – SX 3 AIDAN POLES U23 3rd (PB 24.30 w3.3) taking .29 of a second off his 2016 time, 5 BASIM MIR U13 5th (PB 30.00 w1.7) taking .04 of a second off his 26 August time

HIBBARD, BEMAX AND PETERHOUSE TROPHY MEETING – Took place in Stevenage on 10 September
Discus 1.5kg – B OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 3rd (31.66m)
Hammer 5kg – A OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 1st (PB 57.29m) adding 1.20m to his 27 August throw

 PARKRUN RESULTS – 23 SEPTEMBER – ALLY PALLY – LOUIS CROSS U20 3rd (First Time 18.29) 13th parkrun, JOSEPHINE CHADWICK U17 37th (First Time 22.45) 5th parkrun – BICKLING VICTORIA PRITCHARD 1st (First Time 18.09) 13th parkrun – CARIN GLADES, PERTH, AUSTRALIA – STUART MOORE V55 74th (26.10) 59th parkrun – FINSBURY LILY BECKFORD U23 122nd (First Time 23.19) 1st parkrun – OAK HILL LIDIA KYRIACOU U17 9th (20.08) 28th parkrun, GABRIELLA KYRIACOU U20 15th (20.35) 39th parkrun, SCARLETT KENT U17 26th (21.41) 15th parkrun – RICKMANSWORTH GRACE INGLES U15 5th (New PB 18.37) 3rd parkrun – SOUTHAMPTON PHILIPPA AUKETT 14th (New PB 18.43) 2nd parkrun – ST ALBANS CLAIRE HOBSON 115th (23.57) 88th parkrun – UPTON HOUSE HUGH RICHARDS V70 90th (27.53) 71st parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

MELISSA’S MILE MOMENT – MELISSA COURTNEY competed in the mile event at the recent Great City Games in Gateshead. With Kenya’s WINNY CHEBET the world 1500m semi-finalist might have been considered the favourite, MELISSA’S ‘give it a go’ approach paid off as she ended season with a win.
After a well-judged race the recent Welsh 3000m record-breaker, who finished fifth in the World University Games 1500m in Taipei, clocked (4:33.83) ahead of CHEBET’S (4:34.42). Dropping down in distance, British steeplechaser ROSIE CLARKE also impressed in third in (4:34.60).

MELISSA relaxing in Taipei in between GREGORY THOMPSON and ALLAN SMITH

“I’m so happy to finish this season on such a positive note,” said MELISSA. “I think WINNY CHEBET was definitely one of the firm favourites but I had a really good run on Wednesday night so I knew I was in good shape. I thought ‘just go for it, if it pays off, if it doesn’t then what have I got to lose?’”
After a break, her focus will turn to securing her spot on the Welsh team for the Commonwealth Games in Gold Coast, with the 1500m and 5000m the aim.

PARIS AND LA TO HOST 2024 AND 2028 OLYMPICS – IOC makes historic decision to confirm identity of cities which will follow on from Tokyo

The International Olympic Committee has officially confirmed Paris as host city of the 2024 Games, with Los Angeles performing the same role in 2028.
In what was an historic, simultaneous awarding at the IOC meeting in Lima, Peru, there were no surprises in the identity of the locations which will follow on from Tokyo in 2020.
Both Paris and Los Angeles had been looking to host the 2024 Games, before agreement was reached earlier this year for the Californian city, the location for the Games in 1932 and 1984, to wait a further four years. The IOC voted in June to award the 2024 and 2028 Games simultaneously.
This decision has been a long time coming for Paris, with the French capital having tried and failed to win the 2008 and 2012 Olympic bids. The last time the Games were held there was 1924.
“Congratulations to Paris 2024 and Los Angeles 2028! This historic double allocation is a ‘win-win-win’ situation for the city of Paris, the city of Los Angeles and the IOC,” said the IOC President, Thomas Bach.
“It is hard to imagine something better. Ensuring the stability of the Olympic Games for the athletes of the world for the next 11 years is something extraordinary. These are two great cities from two great countries with a great Olympic history. Both cities are very enthusiastic about the Games and are promoting the Olympic spirit in a fantastic way.”

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS 
Contact details of all Team Managers please see links at the top of this Newsletter. 

NORTH WEST LONDON LEAGUE CROSS COUNTRY – The first fixture of five takes place on Saturday 30 September The race headquarters is The Tir Chonaill Gaels Club, Berkeley Fields, Berkeley Avenue, Greenford (Satnav UB6 0NZ). Directions – turn off Greenford Road (A4127), opposite the entrance to the Glaxo Factory. The playing fields are at the end of Berkeley Avenue, and there is parking in the Clubhouse or in adjacent roads.
The Clubhouse facilities will not be open until 11.00am. Toilet facilties not available until then.
Start Times12.00noon U13 Girls, 12.15pm approximately U11 Boys & U13 Girls, 12.35pm approximately U13 Boys & U15 Girls, 1.00pm approximately U15 Boys & U17 Women, 1.25pm approximately U17 Men
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

NATIONAL YOUNG ATHLETES ROAD RELAY Takes place on Saturday 7 October at Sutton Park, Sutton Coldfield, Town Gate Entrance, Birmingham (Satnav B73 6BU).
Start times 11.00am U13 Boys, 11.05am U13 Girls, 11.50am U15 Boys, 11.55am U15 Girls, 12.30pm U17 Men, 12.35pm U17 Women.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
NATIONAL MEN’S 6 STAGE AND WOMEN’S 4 STAGE ROAD RELAY Takes place on Saturday 7 October at Sutton Park, Sutton Coldfield, Town Gate Entrance, Birmingham (Satnav B73 6BU).
Start times 2.00pm Senior Men, 2.10pm Senior Women.
Men’s entry dependant on the Southern Road Relay Result (being in the first 25).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The first fixture of five takes place on Saturday 14 October at Claybury, Essex. Changing is at Ashton Playing Fields Track, 588 Chigwell Road, Woodford Green, Essex (Satnav IG8 8AA).
Public Transport – Woodford underground station (Central Line) is 10 minutes walk away from Ashton Playing Fields. If you get off an eastbound train, you need to walk under the pedestrian subway and walk downhill, down Snakes Lane East. Bus numbers 275 and W14 stop at the gates to Ashton Playing Fields.
Directions From Major Roads – From the eastbound A406, branch left and merge onto the A1400 (signposted Gants Hill). At Charlie Brown’s roundabout, take the first left exit onto the A113 (signposted Chigwell). Go straight ahead through three sets of traffic lights (including a crossing set for pedestrians) and turn left into Ashton Playing Fields just after you go under a road bridge.
The course is a 10 minute jog away and is where the numbers will be given out.
Start Times 12.40pm U11 (Over 9) Boys (1.5km), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1.5km), 12.55pm U13 Boys (3km), 1.00pm U13 Girls (3km), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4km), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4km), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6km), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8km).
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run.
Please go to Start Fitness Metropolitan League web site www.metleague.co.uk for information on course maps, directions etc will be available 2 weeks prior to the race

SOUTHERN CROSS COUNTRY RELAYS – Takes place on Saturday 21 October at Wormwood Scrubs, Linford Christie Stadium, Du Cane Road (SatNav W12 0AE). Enter main car park off Du Cane Road (via Artillery Lane), through 6’6” height/width barrier. Extra parking will be available in the enclosed/fenced hospital parking area. Parking is free in all areas at the week-end. Start Times 11.00am U17 & U20 Women (3 x 2.5km), 11.30am U17 & U20 Men (3 x 3km), 12.10pm U13 Girls (3 x 2km), 12.40pm U13 Boys (3 x 2km), 1.10pm U15 Girls (3 x 2km), 1.35pm U15 Boys (3 x 2km), 2.00pm Senior Women (3 x 3km), 2.30pm Senior Men (4 x 5km).
Entries Close Friday 6 October
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 14 September 2017

Happy Birthday this week to Billy Barber, Jacob Berkeley, Olive Coles, Sebastiano Corbo, Jack Crabtree, Jessica Emery, Louis Flinn, Gerald Fox, Clyde Gordon, Jamie Harper, Michael Harper, Nene Harrison, Dylan Hepworth, Oliver Hocking, Daniel Hoff, Hamza Kadir, Ben Kelly, Ryan Luis, Abigaelle Tombe and Gabe Yawitch

THE FOLLOWING NEWSLETTERS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER SEPTEMBER ISSUE No.1 –http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=525&nid=525&userId=-1
ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER SEPTEMBER ISSUE No.2 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=528&nid=528&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE – http://mailchi.mp/784bfeecad09/london-athletics-newsletter-july?e=56ef28eeab

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

Winter Fixture Card 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
Winter Information Sheet 2017-2018 – http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-information/
Cross Country Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/cross-country/team-managers/
Road Running Team Managers –  http://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/
Winter Points Tables –To Be Updated Following The Metropolitan Fixture on  14 October

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and SHAKA BUNSIE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to CHARLOTTE BYRNES, ZIALLO GOGUI, YESHAYA KLEINLOLA MCCANN-EZEKIEL, LEO MIXIDES, OLIVER MASSINGHAMNAIAS MORGAN, JESSICA PATRICK, RACHEL PEARLMAN, LOLA SELDRUP  and SAMUEL TRAVIS

WINTER SEASON 2017-2018 – The Fixture Card and Information Card was issued to all members by email last Friday. From today they are now on the SBH website, please use the link above to access these. One confirmation just received is the Hertfordshire Cross Country Championships on 7 January, will now be at Watford.
You can also access details of all Cross Country and Road Running Team Managers, by using the link above.

HUGH STARKEY AT 70 – Last Saturday night HUGH and PHYLLIS STARKEY celebrating his upcoming birthday, which was held at Lady Margaret Hall University in Oxford.

Photograph from left to right RICHARD SAMUEL, HUGH STARKEY, JOHN DRYDEN, JULIAN GOATER and HUGH RICHARDS and I believe this amount of talent would make a top class Veterans team.

Both HUGH’S and JULIAN have been members of Shaftesbury for 50 plus years,  and JOHN  46 years.

HERTFORDSHIRE AND MIDDLESEX ROAD RELAYS – Took place in Hayes on 10 September
We started the Road Relay season in spectacular fashion, fielding teams in all races. And as the results show below we came away with 2 Hertfordshire and 2 Middlesex team titles. Also in the Under 11 Road Race GIANLEO STUBBS won the Gold Medal.

Hertfordshire Championships
U11B Road Race – GIANLEO STUBBS won the Gold Medal (5.17), THOMAS CADWALLANDER won the Bronze Medal (5.32), GABRIEL STOLARSKI 5th (6.05)
U15B 3x3000m Relay – SBH won the Silver Medal (32.41) Leg 1 LUCA STUBBS (9.59 Fastest leg of the race), Leg 2 FERGUS WATSON (10.58 3rd Fastest leg of the race), Leg 3 DILLON STOLARSKI (11.44 7th Fastest leg of the race)
U17M 3x3000m Relay – SBH ‘A’ won the Gold Medal (30.40) Leg 1 BEN WINFIELD (9.35 Fastest leg of the race), Leg 2 HENRY FULTON (10.05 2nd Fastest leg of the race), Leg 3 DYLAN HEPWORTH (11.00 3rd Fastest leg of the race), SBH ‘B’ Incomplete Team Leg 1 BEN KELLY (11.54 4th Fastest leg of the race), Leg 2 BEN OUBRIDGE (11.48 5th Fastest leg of the race)

U17 Men Gold Medallists DYLAN HEPWORTH, BEN WINFIELD, HENRY FULTON

U17W 3x3000m Relay – SBH won the Gold Medal (34.55) Leg 1 MIA GROOM (11.13 2nd Fastest leg of the race), Leg 2 SCARLETT KENT (12.34 3rd Fastest leg of the race), Leg 3 LIDIA KYRIACOU (11.08 Fastest leg of the race)

U17 Women Gold Medallists MIA GROOM, LIDIA KYRIACOU, SCARLETT KENT

Middlesex Championships
U11B Road Race – JOSHUA GOLDSTEIN 5th (5.42), OSCAR RONCARATI 13th (6.17)
U13B 3x3000m Relay – SBH ‘A’ 5th (36.18) Leg 1 LEO RONCARATI (11.29), Leg 2 ARON YONA (12.24), Leg 3 THEO BODEN (12.25), SBH ‘B’ Incomplete Team Leg 1 ZACH NICHOLLS (13.06), Leg 2 NATAN RUBACK (13.17)

U15B 3x3000m Relay – SBH ‘A’ won the Silver Medal (32.10) Leg 1 GILAD NACHSHEN (10.16 3rd Fastest leg of the race), Leg 2 BENJAMIN BLOOM (10.42 6th Fastest leg of the race), Leg 3 JONATHAN BOARDMAN (11.12), SBH ‘B’ Incomplete Team Leg 1 DYLAN MICHEL (10.44 7th Fastest leg of the race), Leg 2 MATTHEW MCATEER (12.01)

U15 Boys Medallists GILAD NACHSHEN, BENJAMIN BLOOM, DAVID STONE standing in for JONATHAN BOARDMAN

U17M 3x3000m Relay – SBH ‘A’ won the Gold Medal (30.40) Leg 1 DAVID STONE (9.16 Fastest leg of the race), Leg 2 MITTIO MOHAMMADIAN (10.05 5th Fastest leg of the race), Leg 3 NAJIBE ARBE (10.45 7th Fastest leg of the race), SBH ‘B’ Incomplete Team Leg 1 NATHAN TADESSE (12.02)

U17 Men Gold Medallists NAJIBE ARBI, MITTIO MOHAMMADIAN, DAVID STONE

U17W 3x3000m Relay – SBH 5th (36.04) Leg 1 KAYLA MICHEL (12.19), Leg 2 JOSEPHINE CHADWICK (12.29), Leg 3 SOPHIE DEMPSEY (11.16 2nd Fastest leg of the race)
Senior/Masters Men & Women 3x3000m Relay – SBH 10th (35.09) Leg 1 GABRIELLA KYRIACOU U20 (11.44 4th Fastest Woman leg of the race), Leg 2 SARAH BUTLER (11.52 5th Fastest Woman leg of the race), Leg 3 JO KENT (11.33 Fastest veteran leg of the race)

EASTERN YOUNG ATHLETICS LEAGUE TOP 6 FINAL – Took place in Bedford on Sunday 3 September.
Result – 1st Bedford (576.5 points), 2nd Havering (560.5), 3rd Basildon (546), 4th Ipswich (527.5), 5th Nene Valley (493), 6th SBH (372.5)

No wind recorded unless shown
100m – U13B A KANE PINNOCK 1st (12.8), B LIERRE HENRY 2nd (13.9), U13G A TOSIN JOKOSENUMI 2nd (13.9), B SIANA FOSTER 4th (14.5), U15B A REMI JOKOSENUMI 1st (11.6), B NICHOLAS SHAW 1st (12.0), U15G A EMILY RODRIGUEZ 4th (13.5), B ESTHER FATUADE 2nd (13.4), U17M A TRISTON FOSTER 6th (12.0), B TARIQ WILD U15 1st (11.6), U17W A DARA APOOLA 3rd (13.0), B SHAKIRA RILEY 2nd (13.5)
200m – U13B A KANE PINNOCK 1st (PB 26.5) taking .15 of a second off his 29 July time, B BASIM MIR 5th (31.2), U15B A NNAMDI NDUKWE 4th (25.6), B NICHOLAS SHAW 1st (24.8), U15G A ISSY COLBECK-ROGERS 5th (28.4), B MALIA COTTON 5th (29.9), U17M A SHINAWAT JAIDEE 4th (24.2), B DION OWUSU-AGYEMAN 1st (24.9), U17W A DARA APOOLA 5th (28.2), B KHADIJAH ROSE 3rd (29.0)
300m – U15B A GILAD NACHSHEN 3rd (39.7), B REMI JOKOSENUMI 1st (40.1), U15G A BLUEBELL COOKE 5th (46.6), B JESSICA MOORE 1st (45.5), U17W A LEA REYNA-FARIA U15 4th (44.1) taking .13 of a second off her 13 August time, B ISOBEL PARKER U15 4th (46.9)
400m – U17M A JAMES PINTO 5th (57.0), B TARIQ WILD U15 1st (PB 52.6)
800m – U13B DYLAN HAMMOND 3rd (2:29.2), B LEO RONCARATI 3rd (2:33.1), U13G SARON RICHARDSON 5th (2:59.1), B ANNA MURPHY 6th (3:06.2), U15B A GILAD NACHSHEN 2nd (2:07.1), U15G A BLUEBELL COOKE 3rd (2:31.8), B JESSICA MOORE 2nd (2:34.1), U17M A NATHAN TADESSE 6th (2:32.3), U17W A JOSEPHINE CHADWICK  5th (2:32.7), B SYDNEY ALLEN U15 4th (2:37.2)
1500m – U13B A SAMUEL GREENSTEIN 3rd (5:02.9), B GIANLEO STUBBS 2nd (5:14.5), U13G A AIMI WEIGHTMAN 1st (5:00.5), B ASHA HARBACKI 5th (6:13.9), U15B A LUCA STUBBS 3rd (4:51.3), U15G A GRACE INGLES 1st (4:58.2), B ELENA RONCARATI 2nd (5:14.5), U17M A NATHAN TADESSE 6th (5:28.3), U17W A SARAH BUTLER 6th (5:25.4), B KAYLA MICHEL 6th (5:45.6)
70m Hurdles – U13G A ANNA MURPHY 6th (SB 16.6) taking .4 of a second off her 2 July time
75m Hurdles – U13B A DIKE ONYEMELUKWE 5th (PB 15.9) taking .54 of a second off his 13 August time, B GIANLEO STUBBS 5th (16.2), U15G A AMBER DUVERNEY 2nd (12.4), B EVELYN BARTER 3rd (13.4)
80m Hurdles – U15B A DANEL WARD 5th (15.3)
100m Hurdles – U17M A BEN BELLISARIO 4th (17.2)
High Jump – U13B A JOSHUA MERCHAN-NICHOLLS 4th (1.30m), U13G A HANNAH OGUNNIYI 6th (PB 1.05m), U15B A DANIEL WARD 6th (1.25m), U15G A JESSICA NATHAN 3rd (1.40m), B GRACE INGLES 4th (1.35m), U17M A BEN BELLISARIO 6th (1.60m), B JOEL ALEXANDER 4th (1.55m), U17G A LOUANN LAMY U15 5th (SB 1.25m) equalling her 13 August height
Pole Vault – U15B A JONATHAN COHEN 2nd (2.80m)
Long Jump – U13B A LIERRA HENRY 1st (PB 4.68m) adding 26cm to his 10 June jump, B BASIM MIR 6th (PB 3.59m), U13G A LUCY MARCUS 6th (3.37m), B JESSICA QUARTEY-PAPIFIO 6th (3.03m), U15B A NICHOLAS SHAW 1st (5.55m), B NNAMDI NDUKWE 6th (PB 4.06m), U15G A ESTHER FATUADE 5th (SB 3.83m), B JESSICA MOORE 6th (3.37m),U17M A KIERAN BYARD-CHAMBERS 6th (PB 5.17m), B JAMES PINTO 5th (PB 4.74m), U17W A DARA APOOLA 6th (4.03m), A YASMIN AHMED 5th (3.94m)
Triple Jump – U17M A DAN ONOCHIE-WILLIAMS 1st (12.81m), U17W A YASMIN AHMED 4th (9.57m)
Shot 2.72kg – U13G A HANNAH OGUNNIYI 3rd (PB 7.01m) adding 36cm to her 4 June put, B JUDY AGHOLOR 2nd (PB 6.84m) adding 41cm to her 20 May put
Shot 3kg – U15G A SAMRA RICHARDSON 6th (7.36m), OLIVIA LAVA 6th (6.69m), U17W A ANUSHA BULMAN 6th (PB 6.49m) adding 33cm to her 2016 put, B NATASHA TANNER U15 5th (5.58m)
Shot 4kg – U15B A CHRISTIAAN CAVALLI-WARBY 2nd (PB 13.64m) adding 56cm to his 30 July put, and is ranked UK No.8 U15 in 2017
Shot 5kg – U17M A OLIVER HOCKING 6th (9.86m)
Discus 0.75kg – U13G A SARON RICHARDSON 6th (14.46m), B JUDY AGHOLOR 2nd (13.77m)
Discus 1kg – U13B A DILE ONYEMELUKWE 6th (PB 12.27m) adding 5.06m to his 2 July throw, U15G A SAMRA RICHARDSON 4th (PB 19.13m) adding 45cm to her 22 April throw, B OLIVIA LAVA 3rd (15.86m), U17W A ANUSHA BULMAN 6th (SB 12.78m), B JOSEPHINE CHADWICK 5th (SB 8.70m)
Discus 1.25kg – U15B A DANIEL WARD 2nd (32.08m)
Discus 1.5kg – U17M A OLIVER HOCKING 5th (30.18m), A BEN BELLISARIO 3rd (22.91m)
Hammer 3kg – U15G A EMILY MURPHY 6th (PB 18.76m) adding 28cm to her 30 July throw
Hammer 4kg – U15B A CHRISTIAAN CAVALLI-WARBY 2nd (PB 38.14m) adding 22cm to his 7 May throw
Javelin 400kg – U13G A JUDY AGHOLOR 2nd (22.74m), B LOLA STUBBS 3rd (13.34m)
Javelin 500kg – U15G A SAMRA RICHARDSON 5th (24.19m), B ELENA RONCARATI 5th (15.25m), U17W A NATASHA TANNER U15 6th (14.51m)
Javelin 600kg – U15B A BENJAMIN HOCKING 3rd (35.80m)
4x100m – U13G 4th (SB 57.1) taking 1.53 seconds off their 13 August time CHANEL DACOSTA, TOSIN JOKOSENUMI, AIMI WEIGHTMAN, SIANNA FOSTER, U15B 1st (46.8) NICHOLAS SHAW, REMI JOKOSENUMI, TARIQ WILD, ANDREW NICOLAOU, U15G 4th (53.0) EMILY RODRIGUEZ, ISSY COLBECK-ROGERS, AMBER DUVERNEY, ESTHER FATUADE, U17M 5th (56.9) MICAH AGYEPONG, TRISTON FOSTER, JOSHUA KUMAR, SHINAWAT JAIDEE, U17W (DQ) KHADIJAH ROSE, DARA APOOLA, SAVANNAH IYAMU U15, SHAKIRA RILEY

SOUTHERN INTER COUNTY CHAMPIONSHIPS – Took place in Horspath, Oxford on 9 September
Congratulations to DAN ONOCHIE-WILLIAMS (Triple Jump) and DANIEL BAINBRIDGE (Javelin) who became Inter County Champions, there were Silver Medals from LUKE SMITH (200m), ROSS HAJIPANAYI (Pole Vault), BILLY PRAIM-SINGH (Shot and Hammer), NATHAN THOMAS (Discus) and PHILIPPA DAVENALL (Hammer).
In the Team race BILLY and PHILIPPA who represented Essex, took the U20 Men & Women’s Team Title by a margin of 28.5 points ahead of Kent.

100m – U20M Straight Final PHOENIX LYON (Herts) 5th (SB 11.17 w2.8) taking .02 of a second off his 13 May time
200m – U20M Heat 1 LUKE SMITH (Herts) 1st (22.06 w2.9) in the final LUKE won the Silver Medal (22.08 w1.9)
300m – U15B Heat 1 DAN ONOCHIE-WILLIAMS (Herts) 1st (38.04) in the final DAN finished 4th (38.16)
300m – U15G Heat 1 JESSICA MOORE (Herts) 6th (44.72)
800m – U15G Heat 1 BLUEBELL COOKE (Herts) 5th (2:27.49)
800m – U20M Straight Final JOSEPH PEPPIATT (Herts) 9th (SB 2:04.99) taking 2.06 seconds off his 18 March time
1500m – U15G Straight Final GRACE INGLES (Herts) 4th (4:53.26)
Pole Vault – U20M Straight Final ROSS HAJIPANAYI (Middx) won the Silver Medal (3.90m)
Triple Jump – U15B Straight Final DAN ONOCHIE-WILLIAMS (Herts) won the Gold Medal (12.75m nwr)
Shot 4kg – U15B Straight Final CHRISTIAAN CAVALLI-WARBY (Herts) 4th (12.47m)
Shot 4kg – U20W Straight Final PHILIPPA DAVENALL (Essex 2nd Claim & HCA) 7th (10.02m)
Shot 6kg – U20M Straight Final BILLY PRAIM-SINGH (Essex 2nd Claim) won the Silver Medal (13.39m)
Discus 1.25kg – U15B Straight Final DANIEL WARD (Herts) 5th (PB 34.65m) adding 92cm to his 10 June throw, ALVIN LEONG (Middx) 6th (PB 33.93m) adding 2.08m to his 2 July throw
Discus 1.75kg – U20M Straight Final NATHAN THOMAS (Hants) won the Silver Medal (42.91m)
Hammer 4kg – U15B Straight Final CHRISTIAAN CAVALLI-WARBY (Herts) 6th (35.20m), ALVIN LEONG (Middx) 9th (30.66m)
Hammer 4kg – U20W Straight Final PHILIPPA DAVENALL (Essex 2nd Claim & HCA) won the Silver Medal (50.53m)
Hammer 6kg – U20M Straight Final BILLY PRAIM-SINGH (Essex 2nd Claim) won the Silver Medal (61.25m)
Javelin 800g – U20M Straight Final DANIEL BAINBRIDGE (Norfolk) won the Gold Medal (59.45m)

Team Result U15B&G – 1st Kent (124.5 points), 2nd Sussex (123.5), 3rd Essex (107), 6th Hertfordshire (78), 10th Middlesex (50)
Team Result U20 M&W – 1st Essex (140.5 points), 2nd Kent (112), 3rd Middlesex (105), 7th Hertfordshire (68.5), 8th Norfolk (68)

GREAT NORTH CITY GAMES – Took place in Gateshead Quay on 9 September
1 Mile Road – SW MELISSA COURTNEY 1st (PB 4.34)

COLCHESTER THROWS INVITATIONAL SERIES – Took place on 7 September
Hammer 4kg – U20W PHILIPPA DAVENALL U20 (2nd Claim & HCA) 2nd (51.63m)
Hammer 5kg – U20M OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 2nd (50.62m)
Hammer 6kg – U20M BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 1st (61.21m)
 
WATFORD OPEN MEETING – The final meeting took place on 6 September
100m – SX 3 SHAKIRA RILEY U17 6th (13.41 w0.6), 5 NANA NOTTINSON-NYAAKU 1st (11.59 w0.1), 6 CHRISTOPHER CASTRO-NETO U23 2nd (11.55 w0.2), HARRY KYRIACOU U23 4th (11.69 w0.2)
800m – SX 4 LISA WEBB V50 8th (2:35.81), 10 CASEY DOYLE U15 1st (2:10.33), 12 GILAD NACHSHEN U15 5th (PB 2:04.44) taking .04 of a second off his 9 August time, 13 HENRY FULTON U17 12th (2:14.91), 15 ASHOK MATHUR U17 10th (PB 1:59.07) taking .83 of a second off his 23 August time
3000m – SX 3 MELISSA COURTNEY 8th (PB 8:43.72) taking 19.91 seconds off her 2016 time, and is ranked UK No.4 in 2017, MATT GRANT 25th (SB 8:58.90) taking 5.99 seconds off his 26 July time
High Jump – SX WILLIAM LEVY U20 6th (SB 1.60m)

WARWICKSHIRE COUNTY OPEN MEETING – Took place in Leamington Spa on 6 September
1500m – SX 3 ADAM THORPE U23 2nd (PB 4:08.04) taking 2.47 seconds off his 2013 time

PARKRUN RESULTS  – 9 SEPTEMBER – CARIN GLADES, PERTH, AUSTRALIA – STUART MOORE V55 79th (26.03) 58th parkrun – HACKNEY MARSHES BARRY CHISHOLM V55 113th (24.30) 102nd parkrun – HEARTWOOD FOREST CLAIRE HOBSON 47th (First Time 25.03) 87th parkrun – OAK HILL ELENA RONCARATI U15 10th (21.18) 7th parkrun, STUART SINGER V55 14th (21.26) 190th parkrun – WIMPOLE ESTATE RUSSELL DEVITT V65 179th (New PB 27.54) 95th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

WHAT DOES IT TAKE TO BECOME A TOP STEEPLECHASER – The following appeared on the Athletics Weekly website recently.
A British Milers’ Club seminar earlier this year produced a wealth of knowledge and advice, and Matt Long asked four-time national steeplechase champion, Luke Gunn, and 1996 Atlanta Olympic Games steeplechaser, Spencer Duval, for their top tips for youngsters progressing in the event.

Don’t specify too soon – “Physical preparation for the chase has to be underpinned by the development of elasticity, robustness and mobility,” says Gunn. His advice is to concentrate on general conditioning and physical preparation over a period of months, before moving on to more event specific work such as run overs and strides.
“Calf raises, squats, lunges and bridges were all part of my regime in the early phases of my periodisation cycle and I then progressed on to bunny hops, squat jumps, split squats and step drops,” he says. “When progressing on to box drops, the golden rule of skill acquisition is to move from double leg to single leg landings.”
Jump to it – It’s vital to prepare for the loading forces that come with the jumps. For males, the water jump drop and resulting impact occurs from their hips being at around six feet in the air, with females it’s a drop from hips being between four-five feet in the air.
“Jumps inevitably involve tendon loading and should be performed when you are fresh rather than fatigued, to start off with,” Gunn says. “So the golden rule is to acquire the skill first and before training when under stress and fatigue”.
Get hurdling – “You ideally need once weekly sessions for the novice run over hurdles rather than the more intimidating wooden barriers,” advises Duval. “When training, coaches can move hurdles into different lanes, place cones in front of barriers and even consider using their own bodies as mild obstructers by moving in front of hurdles during training. This obviously has to be appropriately risk assessed by the coach to avoid athlete injury but if done so appropriately the inherent physicality and unpredictability of racing can be simulated.”
Take to the water – Apprehensions and anxieties about the water jump are plentiful. “For most people, this can be eased with adequate practise of placing the foot on the barrier,” Gunn says. “A good plant on the barrier almost always results in a safe landing the other side.” He suggests wearing spikes (for the added grip) to practise and to do it first at walking pace on a lower barrier into a sandpit, before progressing the approach speed as your confidence builds.
“You will find that the foot rarely slips and that as you increase your speed the action becomes easier and smoother,” says Gunn. “Once you believe this, all you then need to do is to accelerate into the water jump (and all other hurdles) to ensure a smooth, efficient clearance.”
Don’t neglect endurance – Duval says steeplechasers neglect endurance at their peril. “A key session for a senior could be 3x1km over hurdles with 60sec recovery and then 30sec recovery,” he says. “On occasions you could try active recoveries during repetitions with jumping squats being thrown in deliberately to induce the kind of “super-fatigue” in the quadriceps muscles in an attempt to simulate the tiredness that you will face in the latter stages of a race.”

DIVING POOL IN BARNET – We are heads down for the next five months writing major capital grant applications. In addition, we are looking for volunteers to help apply for some of the smaller funding opportunities. If you can help please mail us at northlondonaquatics@outlook.com
Our recent Triathlon was supported by Theresa Villiers and Mike Freer MP’s. We have since met with Theresa who has also written us an open letter of support. We look forward to working alongside both MPs as our project continues to develop. Our committee consists of five, cross party councillors also who are a great addition to our hardworking and dedicated team.
We are growing strong community links through Community Barnet, Spacehive, Saracens, Kisharon and many more local causes.
Our new logo is almost ready to launch and we are very excited to share with you all. Please do continue to interact with us on our social media pages we love to interact with you all!
Next steps are to draw up the plans deep water, moveable floor plans. We are also working with the disability sport federation to ensure that the pool is as accessible as possible to all community groups.
What can you do to help support us? We need few things…
Mailing list experts
Use the current pool and tell your friends and family too
General admin support
Drop us a line on social media:
www.twitter.com/save_diving_ldn
www.facebook.com/savedivingldn
www.instagram.com/northlondonaquatics
Thank you for your continued support!
Wendy Kravetz – The NLA crew 07940 735025

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS 
Contact details of all Team Managers please see links at the top of this Newsletter. 

EUROPEAN CHAMPIONS CLUBS CUP FOR JUNIORS Takes place on Saturday 16 September in Brno, Czech Republic.

SOUTHERN SENIOR MEN’S AND WOMEN’S AND YOUNG ATHLETES ROAD RELAYS Takes place on Sunday 24 September at the Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Start times 10.45am U13 Boys (4 Legs of 3000m), 10.50am U13 Girls (3 Legs of 3000m), 11.35am U15 Boys (4 Legs of 3000m), 11.40am U15Girls (3 Legs of 3000m), 12.25pm U17 Women (3 Legs of 3000m), 12.30pm U17 Men (4 Legs of 4500m), 1.30pm Senior/Veteran Women (4 Legs of 4500m), 2.30pm Senior Men (6 Legs of 6000m), 2.30 Veteran Men (4 Legs of 6000m).
Please use this link for all event details including transport to Crystal Palace, plus a map of the area (if you are driving) – B September 24 Southern Road Relays – Crystal Palace
Entries Closed  Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NORTH WEST LONDON LEAGUE CROSS COUNTRY – The first fixture of five takes place on Saturday 30 September The race headquarters is The Tir Chonaill Gaels Club, Berkeley Fields, Berkeley Avenue, Greenford (Satnav UB6 0NZ). Directions – turn off Greenford Road (A4127), opposite the entrance to the Glaxo Factory. The playing fields are at the end of Berkeley Avenue, and there is parking in the Clubhouse or in adjacent roads.
The Clubhouse facilities will not be open until 11.00am. Toilet facilties not available until then.
Start Times12.00noon U13 Girls, 12.15pm approximately U11 Boys & U13 Girls, 12.35pm approximately U13 Boys & U15 Girls, 1.00pm approximately U15 Boys & U17 Women, 1.25pm approximately U17 Men
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

NATIONAL YOUNG ATHLETES ROAD RELAY Takes place on Saturday 7 October at Sutton Park, Sutton Coldfield, Town Gate Entrance, Birmingham (Satnav B73 6BU).
Start times 11.00am U13 Boys, 11.05am U13 Girls, 11.50am U15 Boys, 11.55am U15 Girls, 12.30pm U17 Men, 12.35pm U17 Women.
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
NATIONAL MEN’S 6 STAGE AND WOMEN’S 4 STAGE ROAD RELAY Takes place on Saturday 7 October at Sutton Park, Sutton Coldfield, Town Gate Entrance, Birmingham (Satnav B73 6BU).
Start times 2.00pm Senior Men, 2.10pm Senior Women.
Men’s entry dependant on the Southern Road Relay Result (being in the first 25).
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The first fixture of five takes place on Saturday 14 October at Claybury, Essex. Changing is at Ashton Playing Fields Track, 588 Chigwell Road, Woodford Green, Essex (Satnav IG8 8AA).
Public Transport – Woodford underground station (Central Line) is 10 minutes walk away from Ashton Playing Fields. If you get off an eastbound train, you need to walk under the pedestrian subway and walk downhill, down Snakes Lane East. Bus numbers 275 and W14 stop at the gates to Ashton Playing Fields.
Directions From Major Roads – From the eastbound A406, branch left and merge onto the A1400 (signposted Gants Hill). At Charlie Brown’s roundabout, take the first left exit onto the A113 (signposted Chigwell). Go straight ahead through three sets of traffic lights (including a crossing set for pedestrians) and turn left into Ashton Playing Fields just after you go under a road bridge.
The course is a 10 minute jog away and is where the numbers will be given out.
Start Times 12.40pm U11 (Over 9) Boys (1.5km), 12.45pm U11 (Over 9) Girls (1.5km), 12.55pm U13 Boys (3km), 1.00pm U13 Girls (3km), not before 1.20pm U17 Men and U15 Boys (4km), not before 1.25pm U17 Women and U15 Girls (4km), not before 1.55pm U20, Senior and Veteran Women (6km), not before 2.35pm U20, Senior and Veteran Men (8km).
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run.
Please go to Start Fitness Metropolitan League web site www.metleague.co.uk for information on course maps, directions etc will be available 2 weeks prior to the race

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 7 September 2017

Happy Birthday this week to Esther Akwaji, Philippa Aukett, Adam Cahn, Nicole Cara, Amy Fry, Matthew Hall, Dylan Hammond, Finn Harvey, Talia Hart, Lewis Herzog, Jessica Hurley, Richard Kurtz, Confidence Lawson, Justin Lee, Kit McKnight, Jessica Moore, Kris Robertson, Lucy Short and Nathan Thomas

THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER AUGUST ISSUE No.5 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=523&nid=523&userId=-1
SEPTEMBER ISSUE No.1 –http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=525&nid=525&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE – http://mailchi.mp/784bfeecad09/london-athletics-newsletter-july?e=56ef28eeab

SBH Cross Country Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/cross-country/team-managers/
SBH Road Running Team Managers –  http://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and SHAKA BUNSIE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to UZAYR AHMAD, ZAC BENJAMIN, AIDAN BIRD, THOMAS CADWALLADER, VICTOR JACOBY, PENIEL KAHUNGU, RYAN LUIS, JACOB NUSTEDT, DANIEL ONOCHIE-WILLIAMS, JESSICA PATRICK and JOELMO VICENTE

6 NEW CLUB RECORDS 4 were broken at the England U15 & U17 Championships at Bedford on 27 August. Congratulations to TARIQ WILD who lowered his own U15 200m record of (22.57) with a time of (22.56), ranking him UK No.5 in 2017. TARIQ WILD also broke the U15 100m record in the semi-final recording a time of (11.05 w0.5) eclipsing  JAMAL ALERT KHAN’S (11.17 w1.1) set in 2001.
Next came BEN LLOYD who also lowered his own U17 400m Hurdles record of (53.12) with a time of (52.56), ranking him UK No.1 U17 in 2017, and is also ranked equal 10th on the UK all-time list with current GB International JACK GREEN.
Lastly JAZZ SEARS who increased her own U17 Triple Jump record of (12.07m) with a jump of (12.21m), ranking her UK No.2 in 2017.

In the UK Youth Development League National Final on 3 September, the U17 Men’s 4x100m relay squad of ROBERT THOMAS, MICHAEL ADEBAKINJOSHUA KUMAR and MICAH AGYEPONG recorded (43.39), eclipsing their own record of (43.94) set on the 23 July 2017.

In the LICC  Invitational Sprint and Relays meeting at Allianz Park on 30 August, the U15 Men’s 4x300m relay squad of TARIQ WILD, REMI JOKOSENUMI, GILAD NACHSHEN and DANIEL ONOCHIE-WILLIAMS recorded (2:36.87), eclipsing the record of (2:45.92) set by MEHDI HASHIM, MICHAEL OKOIGUN, ROBIN MCCORQUODALE and JAMAL ALERT KHAN on the 31 August 2003.

BRITISH MASTERS MULTI EVENTS CHAMPIONSHIPS – Took place in Sheffield on 2-3 September
Congratulations to NENE HARRISON who became British Heptathlon Champion at Sheffield.
Heptathlon – NENE HARRISON V35 1st (SB 3037 points) and is ranked UK No.2 V35 in 2017 – 200m (30.68 w2.0), 800m (SB 3:12.10) taking 3.59 seconds off her 18 June time, 100m Hurdles (18.31 w-0.3), High Jump (1.34m), Long Jump (SB 4.45m w1.1) adding 11cm to her 18 June Jump, Shot 4kg (9.77m), Javelin 600g (SB 17.69m)

UKYDL AND EYAL FINALS – It was very unfortunate that due to our amazing success this summer in the UK Youth Development League and the Eastern Young Athletes League, we were the only club to contest both finals. With both finals being held on the same day, decisions had to be made regarding selection of our under 17 athletes.

ENGLAND U15/U17 CHAMPIONSHIPS – Took place at Bedford on 26-27 August
An excellent day for our Young Athletes, with pride of place going to BEN LLOYD U17 (400m Hurdles) and HANNAH FOSTER U17 (300m) who both became English Champions.
There were Silver Medals from LIA RADUS U17 (1500m), KARA ONUIRI U17 (High Jump) and JAZZ SEARS U17 (Triple Jump). Lastly JESSICA EMERY U17 (Discus) won the Bronze Medal.
This year BEN has won all his 7 races which included the English Schools and the Schools International running for England. HANNAH has been equally impressive winning 9 of her 10 races which also included the English Schools and the Schools International running for England.

BEN on the winners rostrum

100m – U15B Heat 1 TARIQ WILD 2nd (PB 11.22 w0.1) taking .08 of a second off his 2 July time, 2 ANDREW NICOLAOU 2nd (11.41 w0.5) in semi-final 1 TARIQ finished 2nd (PB 11.05 w0.5) taking .17 of a second off his Heat time, in the final TARIQ finished 5th (11.29 w0.8)
100m – U17M Heat 1 MICAH AGYEPONG 5th (11.29 w-0.2)
100m – U17W Heat 2 CHINWE IWUNZE 5th (12.68 w0.0), Heat 4 LATIFAH HARRIS-OSMAN 4th (12.42 w0.0), in semi-final 1 LATIFAH finished 6th (12.34 w0.3)
200m – U15B Heat 2 REMI JOKOSENUMI 4th (23.18 w0.1), 3 TARIQ WILD 1st (22.66 w0.8) in the final TARIQ finished 4th (PB 22.56 w1.3) taking .01 of a second off his 8 July time, and is ranked UK No.5 U15 in 2017
200m – U17M Heat 2 MICAH AGYEPONG 4th (PB 22.28 w0.8) taking .12 of a second off his 25 June time, 3 JOSHUA KUMAR 5th (PB 22.22 w2.0) taking .48 of a second off his 7 May time
300m – U17W Heat 3 HANNAH FOSTER 1st (40.34) in the final HANNAH won the Gold Medal (39.10)
400m – U17M Heat 2 MITTIO MOHAMMADIAN 5th (PB 51.67) taking .33 of a second off his 2 July time
1500m – U15G Straight Final GRACE INGLES 6th (4:49.15)
1500m – U17M Heat 2 FINN HARVEY 9th (PB 4:04.24) taking 3.76 seconds off his 20 August time
1500m – U17W Straight Final LIA RADUS won the Silver Medal (PB 4:33.34) taking 5.19 seconds off her 20 August time
3000m – U15B Straight Final ISAAC HIRSHMAN CHANDLER 7th (9:30.51)
75m Hurdles – U15G Heat 3 AMBER DUVERNEY 6th (12.12 w2.0)
80m Hurdles – U17W Heat 1 SOPHIA OBI 4th (11.90 w0.7) in semi-final 2 SOPHIA finished 7th (11.93 w2.4)
400m Hurdles – U17M Heat 1 TYRIQ LAFEUILLE 4th (57.53), 2 BEN LLOYD 1st (55.26) in the final BEN won the Gold Medal (PB 52.98) taking .14 of a second off his 8 July time, and is ranked UK No.1 U17 in 2017, and is also ranked equal 10th on the UK all-time list with current GB International JACK GREEN, TYRIQ finished 7th (57.60)
1500m Steeplechase – U17W Straight Final MIA GROOM 4th (5:24.39)
High Jump – U17W Straight Final KARA ONUIRI won the Silver Medal (PB 1.69m) adding 1cm to her 20 August height
Pole Vault – U15B Straight Final JONATHAN COHEN 6th (PB 3.01m) adding 21cm to his 10 June height
Pole Vault – U17M Straight Final CALLUM WOODAGE (2nd Claim) 8th (3.86m), ZAMAAN DUDHIA 11th (3.51m)
Long Jump – U17M Straight Final MICHAEL ADEBAKIN 7th (6.33m w2.2)
Triple Jump – U15B Straight Final JEFF HAGAN 6th (12.58m w-1.1)
Triple Jump – U17W Straight Final JAZZ SEARS won the Silver Medal (PB 12.21m w1.3) adding 6cm to her 15 July jump, and is ranked UK No.2 U17 in 2017, KIERRA GRANT 13th (10.52m w-0.1)
Discus 1kg – U17W Straight Final JESSICA EMERY won the Bronze Medal (41.37m)
Discus 1.25kg – U15B Straight Final DANIEL WARD 11th (33.22m)
Hammer 5kg – U17M Straight Final OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 6th (PB 56.09m) adding 1.14m to his 20 August throw
Javelin 700g – U17M Straight Final ROHAN OYEWOLE 9th (47.95m)

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE NATIONAL FINAL – Took place in Birmingham on Sunday 3 September.
The OLIVE MEGIT award for the winner of the U17 Women’s 300m Hurdles was won by HANNAH FOSTER

Result – 1st Blackheath & Bromley (994 points), 2nd SBH (827), 3rd Team Edinburgh (822), 4th Windsor, Slough, Eton & Hounslow (684), 5th Team Glasgow (620.5), 6th Kingdom Athletic (619), 7th Rugby & Northampton (602.5), 8th Cardiff (563)

KENNY GROOM has captured the Team and Management celebrations on an outstanding day

100m – U17M A MICAH AGYEPONG 3rd (11.60 w-2.4), B ROBERT THOMAS 2nd (11.76 w-1.4), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 1st (12.72 w-3.5), B CHINWE IWUNZE 1st (12.69 w-2.8), U20M A JACOB BERKELEY 5th (11.36 w-1.0), B DITA JAJA 1st (11.41 w-3.0), U20W A KIERRA GRANT 6th (13.29 w-2.5), B SIMONE JONES 4th (13.51 w-2.9).
200m – U17M A MICAH AGYEPONG 3rd (22.99 w-2.3), B JOSHUA KUMAR 3rd (23.34 w-2.7), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 2nd (26.78 w-3.1), B CHINWE IWUNZE 2nd (26.71 w-2.3), U20M A LUKE SMITH 2nd (22.42 w-1.5), B PHOENIX LYON 2nd (22.67 w-2.5), U20W A HANNAH FOSTER 1st (24.84 w-1.7), B LAYLA WALKER-LAWRENCE 6th (29.90 w-3.4).
300m – U17W A CRISTINA POTTER 7th (45.04), B RACHEL CARTER 7th (SB 47.87)
400m – U17M A NAJIBE ARBI 6th (52.19), B MITTIO MOHAMMADIAN 2nd (52.04), U20M A MATTHEW PAGAN 2nd (48.27), B LOUIS OCTAVE 4th (51.42), U20W A ELLIE BAKER 1st (56.30)
800m – U17M A THOMAS PATRICK 4th (2:01.93), B MITTIO MOHAMMADIAN 2nd (2:03.50), U17W A SOPHIA DEMPSEY 8th (2:29.17), B SOPHIA STAAB 5th (2:30.99), U20M A HAMZA KADIR 3rd (1:57.08), B THOMAS FULTON 2nd (1:58.67), U20W A GABRIELLA KYRIACOU 6th (SB 2:40.26), B LIDIA KYRIACOU U17 6th (PB 2:30.19) taking 1.87 seconds off her 2016 time
1500m – U17M A THOMAS PATRICK 2nd (4:09.39), B FINN HARVEY 1st (4:11.67), U17W A LIA RADUS 2nd (4:49.78), B GEORGIA LEE 6th (SB 6:05.17), U20M A HAMZA KADIR 1st (4:01.56), B THOMAS FULTON 1st (PB 4:09.25) taking 3.53 seconds off his 23 July time, U20W A LIDIA KYRIACOU U17 2nd (5:02.64) taking 3.91 seconds off her 23 August time, B CHARLOTTE JOHNSTON 6th (5:39.02)
3000m – U17M A KRISTIAN IMROTH (2nd Claim) 4th (9:08.99), B DAVID STONE 3rd (9:21.79), U17W A LIA RADUS 2nd (10:30.16), U20M A BEN WINFIELD U17 5th (9:37.10), B OLIVER GREENSTEIN 6th (10:21.80), U20W A GABRIELLA KYRIACOU 6th (SB 11:42.02), B CHARLOTTE JOHNSTON 4th (SB 12:10.99)
80m Hurdles – U17W A SOPHIA OBI 2nd (12.20 w-1.6), B KARA ONUIRI 3rd (12.74 w-1.2)
100m Hurdles – U17M A EVAN CAMPBELL 4th (14.31 w-2.7), B TED PARKER 4th (15.93 w-2.4), U20W A EAVION RICHARDSON 5th (18.63 w-4.2), B RACHEL CARTER U17 4th (PB 18.45 w-3.0)
110m Hurdles – U20M A TYRIQ LAFEUILLE U17 4th (PB 17.38 w-1.1) taking .02 of a second off his 7 May time, B JAMES DAVIS 4th (19.72 w-5.4)
300m Hurdles – U17W A HANNAH FOSTER 1st (45.30), B RACHEL CARTER 4th (51.64)
400m Hurdles – U17M A TED PARKER 6th (PB 64.62) taking .22 of a second off his 23 July time, B NAJIBE ARBE 2nd (PB 62.46), U20M A TYRIQ LAFEUILLE U17 (DQ), B GEORGE GROOM 1st (PB 60.52) taking .62 of a second off his 28 May time, U20W A OLIVE COLES (2nd Claim) 5th (66.82)
1500m Steeplechase
 – U17M A BEN KELLY 7th (6:06.95), U17W A MIA GROOM 2nd (5:27.70), U20W A JESSICA HURLEY 5th (5:51.72), B REBECCA HURLEY 4th (PB 6:35.70)
High Jump – U17M A EVAN CAMPBELL (2nd Claim) 1st (1.85m), B MICHAEL ADEBAKIN 7th (PB 1.50m), U17W A CRISTINA POTTER 8th (1.35m), U20M A JAMES DAVIS 7th (1.50m), U20W A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 6th (1.45m)
Pole Vault – U17M A CALLUM WOODAGE 2nd (3.80m), B ZAMAAN DUDHIA 2nd (3.65m), U17W A TRINITY O’CONNOR (2nd Claim) 5th (2.75m), U20M A ROSS HAJIPANAYI 2nd (3.65m), U20W A ALEXA EICHELMANN 2nd (3.30m)
Long Jump – U17M A ROBERT THOMAS 1st (PB 6.49m nwr) adding 16cm to his 29 July height, U17W A KIERRA GRANT 3rd (4.99m nwr), B JAZZ SEARS 2nd (4.97m nwr), U20M A AARON ELLINGTON 2nd (6.44m nwr), U20W A EAVION RICHARDSON 3rd (5.62m nwr)
Triple Jump – U17M A ODERA UMEUGOJI 2nd (12.96m nwr), U17W A JAZZ SEARS 1st (11.85m nwr), B KIERRA GRANT 1st (10.45m nwr), U20M A ABBAS ADEJONWO 1st (SB 13.33m nwr) adding 6cm to his 18 June height, B AARON ELLINGTON 5th (10.49m nwr), U20W A EAVION RICHARDSON 1st (12.01m nwr)
Shot 3kg – U17W A JESSICA EMERY 7th (8.61m)
Shot 4kg – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim & HCA) 3rd (10.24m), B ALEXA EICHELMANN 1st (9.61m)
Shot 5kg – U17M A MICHAEL ADEBAKIN 4th (PB 10.08m)
Shot 6kg – U20M A BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 3rd (12.88m), B DANIEL BAINBRIDGE 4th (PB 10.73m) adding 26cm to his 2016 put
Discus 1kg – U17W A JESSICA EMERY 1st (37.89m), U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim & HCA) 3rd (33.60m), B LOUISA PITSIALIS 4th (17.83m)
Discus 1.5kg – U17M A EVAN CAMPELL 2nd (36.35m)
Discus 1.75kg – U20M A NATHAN THOMAS 1st (43.24m), B BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 1st (33.03m)
Hammer 4kg – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim & HCA) 1st (52.87m), B EMMA RAE 2nd (46.60m)
Hammer 5kg – U17M A ROBERT THOMAS 8th (12.21mm)
Hammer 6kg – U20M A BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 2nd (58.71m), B NATHAN THOMAS 2nd (20.59m)
Javelin 500g – U17W A CRISTINA POTTER 4th (32.78m), B EMMA TAYLOR 4th (31.81m)
Javelin 600g – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim & HCA) 8th (14.57m)
Javelin 700g – U17M A ROHAN OYEWOLE 5th (42.85m)
Javelin 800g – U20M A DANIEL BAINBRIDGE 1st (58.59m), B ALFIE INGHAM 1st (54.57m)
4x100m – U17M 1st (PB 43.39) taking .55 of a second off their 23 July time, and a new Club Record ROBERT THOMAS, MICHAEL ADEBAKINJOSHUA KUMARMICAH AGYEPONG, U17W 1st (47.82) LATIFAH HARRIS-OSMANHANNAH FOSTERKIERRA GRANTCHINWE IWUNZE, U20M 2nd (43.04) LUKE SMITHPHOENIX LYONJACOB BERKELEYCEEKE MADDIX, U20W 6th (52.47) SOPHIA OBI, LAYLA WALKER-LAWRENCESIMONE JONESEAVION RICHARDSON
4x300m – U17W 6th (2:56.66) LATIFAH HARRIS-OSMANMIA GROOMCRISTINA POTTERHANNAH FOSTER
4x400m – U17M 2nd (3:34.08) JOSHUA KUMAR (53.6), NAJIBE ARBE (52.5), MITTIO MOHAMMADIAN (53.1), THOMAS PATRICK (54.9), U20M 1st (SB 3:22.75) taking 3.67 seconds off the teams 23 July time JACK FITZPATRICK (52.1), LOUIS OCTAVE (51.7), HAMZA KADIR (51.0), MATTHEW PAGAN (48.0), U20W 5th (4:12.93) ALEXA EICHLEMANN (66.3), SOPHIA DEMPSEY U17 (65.3), JAZZ SEARS U17 (67.2), ELLIE BAKER (55.2)

EASTERN YOUNG ATHLETICS LEAGUE TOP 6 FINAL – Took place in Bedford on Sunday 3 September.
Apologies but the individual results are now available yet.

Result – 1st Bedford (576.5 points), 2nd Havering (560.5), 3rd Basildon (546), 4th Ipswich (527.5), 5th Nene Valley (493), 6th SBH (372.5)

GRAND PRIX DEL TICINO – Took place in Bellinzona, Switzerland on 3 September
Triple Jump – ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (12.95m w-0.3)

SAINSBURY’S SCHOOL GAMES – Took place at Loughborough on 1 September
300m – HANNAH FOSTER (Midlands) 2nd (39.01)
400m Hurdles – BEN LLOYD (South) 1st (54.28)
Triple Jump – JAZZ SEARS (Midlands) 1st (12.02m w0.0)
Hammer 5kg – OLIVER GRAHAM (2nd Claim Midlands) 3rd (55.00m)

IAAF DIAMOND LEAGUE – Took place at Brussels, Belgium on 1 September
200m – ZHARNEL HUGHES U23 6th (20.27 w0.9)

NCAA COVERED BRIDGE CROSS COUNTRY OPEN – Took place in Boone, North Carolina, USA on 1 September
8000m – MICHAEL CALLEGARI U23 (Florida State University) 15th (26:31.63) this was MICHAEL’S first race since he was injured some 12 months ago

LONDON INTER CLUB CHALLENGE INVITATION SPRINTS AND RELAYS – Took place at Allianz Park on 30 August
100m – Race 1 TARIQ WILD U15 1st (11.44 w0.2), SHINAWAT JAIDEE U17 2nd (11.56 w0.2), JOSHUA KUMAR U17 3rd (11.59 w0.2), CEAKE MADDIX U20 4th (11.73 w0.2), TRISTON FOSTER U17 5th (11.81 w0.2), KIERAN BYARD-CHAMBERS U17 6th (11.95 w0.2), PENIEL KAHUNGU U15 7th (PB 13.58 w0.2), Race 2 AARON ELLINGTON U20 1st (11.86 w0.0), MITTIO MOHAMMADIAN U17 2nd (12.27 w0.0), ALEXANDER DIKEOCHA U17 3rd (12.86 w0.0), ELBY CINNAMOND U17 4th (PB 12.89 w0.0) taking .59 of a second off his 2014 time, JAMES PINTO U17 5th (PB 12.95 w0.0), JOELMO VICENTE U15 6th (PB 13.34 w0.0), JEVONTE WRIGHT U15 8th (PB 13.68 w0.0), Race 3 LATIFAH HARRIS-OSMAN U17 1st (12.83 w0.1), ESTHER FATUADE U15 2nd (13.12 w0.1), LEA REYNA-FARIA U15 3rd (13.77 w0.1), MEARA MCLAWRENCE U15 4th (13.83 w0.1), SAVANNAH IYAMU U15 5th (13.96 w0.1), TOSIN JOKOSENUMI U13 6th (14.23 w0.1), Race 4 EBUKA NWOJEKI U11 1st (14.03 w0.1), SIANA FOSTER U13 2nd (14.19 w0.1), OBINNA NWOJEKI U11 3rd (PB 15.23 w0.1), DIKE ONYEMELUKWE U13 4th (15.41 w0.1), LOLA MCCANN-EZEKIEL U13 5th (PB 16.12 w0.1), KADYAN GORDON U13 6th (PB 16.78 w0.1), ALETHEA DIKEOCHA U13 7th (PB 17.11 w0.1)
4x100m Relay – Race 1 SBH U17M 1st (45.66) MICAH AGYEPONG, DION OWUSU-AGYEMAN, JOSHUA KUMAR, TRISTON FOSTER, SBH U17M 2nd (45.68) MITTIO MOHAMMADIAN, MICHAEL ADEBAKIN, SHINAWAT JAIDEE, KIERAN BYARD-CHAMBERS, SBH U20M 3rd (47.62) AARON ELLINGTON, ALEXANDER DIKEOCHA U17, CEAKE MADDIX, JACOB BERKELEY, SBH U17M 4th (51.38) JAMES PINTO, ELBY CINNAMOND, JEVONTE WRIGHT U15, DANIEL ONOCHIE-WILLIAMS, SBH U15B 5th (52.32) JOELMO VICENTE, ARNOLD DIKEOCHA, KOLLY KANYAKO, PENIEL KAHUNGU, SBH U13B 6th (60.84) NEO MOHAMMADIAN, OBINNA NWOJEKI U11, DIKE ONYEMELUKWE, EBUKA NWOJEKI U11, Race 2 SBH U17W 1st (48.35) LATIFAH HARRIS-OSMAN, HANNAH FOSTER, KIERRA GRANT, CHINWE IJUNWE, SBH U15G 2nd (52.96) AMBER DUVERNEY, MEARA MCLAWRENCE, SAVANNAH IYAMU, ESTHER FATUADE, SBH U13G 3rd (62.71) TOSIN JOKOSENUMI, ALETHEA DIKEOCHA, KADYAN GORDON, SIANA FOSTER
4x300m Relay – Race 1 SBH U15B 1st (PB 2:36.87) taking 9.05 seconds of the existing Club Record set on the 13 July 2013, and are ranked UK No.4 U15 club team in 2017 TARIQ WILD, REMI JOKOSENUMI, GILAD NACHSHEN, DANIEL ONOCHIE-WILLIAMS, SBH U17M 2nd (PB 2:38.07) MITTIO MOHAMMADIAN, ELBY CINNAMOND, JOSHUA KUMAR, JAMES PINTO, SBH U17W 3rd (3:01.67) CRISTINA POTTER, LEA REYNA-FARIA U15, ESTHER FATUADE U15, LATIFAH HARRIS-OSMAN

LEE VALLEY SPRINT SERIES – Took place on 30 August
100m – SX 1.7 CHIMA ONUORA U15 3rd (12.74 w1.0), 1.8 JUDE KANOR 3rd (13.05 w0.5), 1.11 BASIM MIR U15 4th (14.66 w-0.1), 2.7 CHIMA ONUORA U15 6th (12.92 w0.1), 2.8 JUDE KANOR 5th (13.33 w0.0), 2.11 BASIM MIR U15 7th (14.78 w-0.1)

PARKRUN RESULTS  – 2 SEPTEMBER – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 48th (24.29) 146th parkrun – BUSHEY – ZAC RANDALL 1st (First Time 16.00) 9th parkrun – HAMPSTEAD HEATH DAVID GREENSTEIN V50 28th (New PB 21.33) 59th parkrun – HEARTWOOD FOREST VICTORIA PRITCHARD 1st (New PB 18.17) 10th parkrun – HIGHBURY FIELDS – BARRY CHISHOLM V55 49th (21.24) 99th parkrun – LYMINGTON WOODSIDE REBEKAH GARDINER 9th (First Time 20.04) 28th parkrun – OAK HILL LIDIA KYRIACOU U17 12th (20.16) 26th parkrun, GABRIELLA KYRIACOU U20 19th (21.28) 37th parkrun, BRADLEY SINGER 91st (28.05) 64th parkrun, ANDREW HOLMES V50 104th (29.05) 8th parkrun – ST ALBANS TOBY EDWARDS U13 115th (23.27) 16th parkrun – WIMPOLE ESTATE RUSSELL DEVITT V65 173rd (First Time 28.04) 92nd parkrun – WOODBANK JAMES FITZSIMMONS V40 12th (22.23) 21st parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

ROBBIE LIGHTOWLER WINS 2 WORLD CHAMPION TITLES – Shaftesbury’s ROBBIE LIGHTOWLER and former St Albans Boys school pupil and Leeds University cross country captain, added 2 more Championship to his ever-growing CV, stormed to victory in the ITU Multisport World Championships held in Penticton, British Columbia, Canada during August.
In his first event – the Sprint Duathlon – 5km run followed by 20km bike and then a further 2.5km he recorded a time of 58mins 32 – placing him first (and World Champion) in his age category 20-24. This was also the 3rd fastest time of the day with over 600 international athletes competing. His training partner – ADAM THORPE – and the strategist behind the win finished just behind ROBBIE taking the 2nd podium position – the pair of them reaching speeds of over 75kmph on some parts of a highly technical and challenging cycle!
In his second event- The Aquathlon – 1000m swim followed by a 5km run he took the lead after 700m of the swim – and none of the 400 competitors were able to catch him on the run. He was crowned World Champion in his age category (and all age category’s) with a total time of 30min 31 secs – including a very impressive 12mins 36 for the open water swim in Okanagan Lake

Photograph of ROBBIE after his swim leg

ROBBIE on the bike leg

MEMORABLE MOMENT FROM LONDON 2017 

Even if you’re not a fan of mascots, it was hard not to warm to Hero the Hedgehog, who became a symbol of London 2017 with his antics and athleticism. Hero enjoyed many memorable moments but the one that sticks in the mind most is the steeplechase stumble (accidentally on purpose, surely) that led to the most painful landing in track and field history.

PHOTOGRAPHS FROM LONDON 2017 – Many thanks to KENNY GROOM who sent me these photographs taken at the Olympic Park, featuring our own kit carrying team.

Firstly, the scene is set, awaiting the next athletes to enter the stadium

Backstage left to right GEORGE GROOM, RUFUS KENT, BEN WINFIELD, PHOENIX LYON, EMMA TAYLOR, MIA GROOM, LOUISA PITSIALIS, JESSICA HURLEY and EMILIA ECONOMU on standby, ready to enter the stadium

GEORGE GROOM carrying the kit of CONSESLUS KIPRUTO of Kenya who won the gold medal in the 3000m Steeplechase and RUFUS KENT with the kit of STANLEY KEBENEI of the United States who finished in 5th place.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS 
Contact details of all Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link 

SOUTHERN U20 & U15 INTER COUNTY CHAMPIONSHIPS Takes place on Sunday 9 September at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
Note: Entrants are selected by their counties
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 13 September at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

MIDDLESEX & HERTFORDSHIRE YOUNG ATHLETES ROAD RELAYS Takes place on Sunday 10 September at the Minet Centre, Springfield Road, Hayes (Satnav UB4 0LL).
Timetable 2.00pm Under 11 Boys/Girls Road Race (1500m Approx), 2.15pm Approx Under 13 Boys/Girls Road Relay (3 x 3000m Approx), 2.55pm Approx Under 15 Boys/Girls Road Relay (3 x 3000m Approx), 3.35pm Approx Under 17 Men/Women Road Relay (3 x 3000m Approx).
Entries Closed
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

EUROPEAN CHAMPIONS CLUBS CUP FOR JUNIORS Takes place on Saturday 16 September in Brno, Czech Republic.

SOUTHERN SENIOR MEN’S AND WOMEN’S AND YOUNG ATHLETES ROAD RELAYS Takes place on Sunday 24 September at the Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Start times 10.45am U13 Boys (4 Legs of 3000m), 10.50am U13 Girls (3 Legs of 3000m), 11.35am U15 Boys (4 Legs of 3000m), 11.40am U15Girls (3 Legs of 3000m), 12.25pm U17 Women (3 Legs of 3000m), 12.30pm U17 Men (4 Legs of 4500m), 1.30pm Senior/Veteran Women (4 Legs of 4500m), 2.30pm Senior Men (6 Legs of 6000m), 2.30 Veteran Men (4 Legs of 6000m).
Please use this link for all event details including transport to Crystal Palace, plus a map of the area (if you are driving) – B September 24 Southern Road Relays – Crystal Palace
Entries Close Friday 8 September
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager

NORTH WEST LONDON LEAGUE CROSS COUNTRY – The first fixture of five takes place on Saturday 30 September The race headquarters is The Tir Chonaill Gaels Club, Berkeley Fields, Berkeley Avenue, Greenford (Satnav UB6 0NZ). Directions – turn off Greenford Road (A4127), opposite the entrance to the Glaxo Factory. The playing fields are at the end of Berkeley Avenue, and there is parking in the Clubhouse or in adjacent roads.
The Clubhouse facilities will not be open until 11.00am. Toilet facilties not available until then.
Start Times12.00noon U13 Girls, 12.15pm approximately U11 Boys & U13 Girls, 12.35pm approximately U13 Boys & U15 Girls, 1.00pm approximately U15 Boys & U17 Women, 1.25pm approximately U17 Men
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 31 August 2017

Happy Birthday week commencing 21 August to Rachel Ayodele, Frank Attoh, Ian Bannister, Theo Boden, Elana Dimmer, Talia Hart, Molly Hopping, Dike Oyemelukwe, Stuart Singer, Philip Shelley, James Sothcott, Ellie Spain and Dimitri Yap – also week commencing 28 August to Adetola Adegbola, Daniel Bainbridge, Michael Callegari, Jadah Charles-Williams, Gintare Dargeviciute, Amber Duverney, Henry Fulton, Ross Hajipanayi, Amber Harbi, Paddy Hicks, Rebecca Keating, Mackenzie Kelly, Olivia Lava, Philip Llewellyn, Dempsey McGuigan, Davis McKenzie, Mohamed Ismail Mohamed, Daryll Neita, Donovan Reid and Rebecca Wheeler-Henry

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER AUGUST ISSUE No.3 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=519&nid=519&userId=-1 ISSUE No.4 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=521&nid=521&userId=-1 ISSUE No.5 http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=523&nid=523&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE – http://mailchi.mp/784bfeecad09/london-athletics-newsletter-july?e=56ef28eeab
SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and SHAKA BUNSIE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERSWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to CHANEL DACOSTA, MYA OJUEDERIE, KANE PINNOCK, KHADIJAH ROSE, ABIGAELLE TOMBE and JEVONTE WRIGHT

MANCHESTER INTERNATIONAL – Took place at Manchester Regional Arena (formerly known as SportCity) on Wednesday 16 August. It saw the England Athletics team taking on Scotland, Wales, Northern Ireland & Ulster, a GB & NI Under 20 team, Denmark and a combined British Athletics League/ UK Women’ League team.
Match Result – 1st England (217 points), 2nd BAL/UKWAL (185), 3rd GB Juniors (164), 4th Scotland (157), 5th International Select (126), 6th Denmark (125), 7th Wales (114), 8th Northern Ireland & Ulster (89)

100m – SM JOHN OTUGADE U23 (BAL/UKWAL) 2nd (10.44 w2.5)
400m – SM JAMAL RHODEN-STEVENS (International Select) 3rd (47.53)
3000m – SW NAOMI TASCHIMOWITZ (BAL/UKWAL) 2nd (SB 9:13.70) taking 8.11 seconds off her 21 May time
400m Hurdles – SM SEB RODGER (International Select) 1st (50.70)
4x100m Relay – SM (BAL/UKWAL) 4th (40.75) JOHN OTUGADE ran on Leg 1, JAMAL RHODEN-STEVENS Leg 2, SW (BAL/UKWAL) 4th (47.90) ANGELA BARRATT ran on Leg 4
High Jump – SM ALLAN SMITH (Scotland) 3rd (2.14m)
Pole Vault – SW JADE IVE (England HCA) 2nd (4.05m)
Triple Jump – SW ANGELA BARRETT (England 2nd Claim) 3rd (PB 13.43m w1.5) adding 20cm to her 6 August jump, and is ranked UK No.5 in 2017
Shot 7.26kg – SM ANGUS MCINROY (Scotland) 4th (SB 13.84m) adding 27cm to his 13 August put
Discus 1kg – SW SHADINE DUQUEMIN (International Select) 3rd (48.34m)
Discus 2kg – SM GREGORY THOMPSON (International Select) 1st (59.75m), ANGUS MCINROY (Scotland) 6th (53.20m)
Javelin 600g – SW BETHAN REES U20 (Wales HCA) 6th (46.43m)
Javelin 800g – SM STEVEN TURNOCK (BAL/UKWAL) 1st (70.01m)

WORLD UNIVERSITY GAMES – Took place in Taipei on 23-28 August
1500m – Heat 2 MELISSA COURTNEY 2nd (4:18.68) in the final MELISSA finished 5th (4:21.14)
High Jump – Pool A ALLAN SMITH 1st (2.15m) in the final ALLAN finished 4th (2.23m)
Discus 2kg – Pool B GREGORY THOMPSON 4th (57.94m) in the final GREGORY finished 8th (57.52m)

Photographs show GREGORY THOMPSON, MELISSA COURTNEY and ALLAN SMITH in Taipei

SCOTTISH U17/SENIOR CHAMPIONSHIPS – Took place in Grangemouth on 19-20 August
Congratulations to all our athletes in which we had 2 Scottish Champions, DAVID SMITH (High Jump) and ANGUS MCINROY (Discus). There were 4 Bronze Medalists, DANIEL REES (400m Hurdles), PAUL OGUN (Long Jump), ANGUS MCINROY (Shot) and DIONNE MILNE (Discus)

400m Hurdles – SM Straight Final DANIEL REES U23 won the Bronze Medal (54.62)
High Jump – SM Straight Final DAVID SMITH won the Gold Medal (SB 2.21m) equalling his 10 June height, and is ranked UK No.8 in 2017
Long Jump – SM Straight Final PAUL OGUN (HCA) won the Bronze Medal (7.31m w1.1), BEN MCGUIRE U23 9th (SB 6.95m w1.6) equalling his 8 June jump
Shot 7.26kg – SM Straight Final ANGUS MCINROY won the Bronze Medal (12.91m)
Discus 1kg – SM Straight Final DIONNE MILNE U23 won the Bronze Medal (40.19m)
Discus 2kg – SM Straight Final ANGUS MCINROY won the Gold Medal (51.13m)

SCOTTISH U13/U15/U20 CHAMPIONSHIPS – Took place in Scotstoun on 19-20 August
Discus 1.75m – U20M Straight Final GEORGE EVANS won the Gold Medal (54.07m)
Hammer 4kg – U20W Straight Final EMMA RAE 5th (46.04m)

WELSH U13/U15/U17/U20 CHAMPIONSHIPS – Took place in Wrexham on 19-20 August
Javelin 600g – U20W BETHAN REES
(HCA) won the Gold Medal (45.29m)

SOUTHERN U15/U17 CHAMPIONSHIPS – Took place at Crystal Palace on 19-20 August
An excellent day for our Young Athletes, with pride of place going to HANNAH FOSTER who became Southern Champion in the 300m Hurdles, taking just over three quarter of a second off her personal best. We also had 4 Silver Medals – LIA RADUS (1500m), TYRIQ LAFEUILLE (400m Hurdles), CALLUM WOODAGE (Pole Vault) and JESSICA EMERY (Discus). Also Bronze Medals from KARA ONUIRI (High Jump) and JAZZ SEARS (Triple Jump).

100m – U13G Heat 1 TOSIN JOKOSENUMI 7th (14.08 w-2.1)
100m – U15B Heat 1 REMI JOKOSENUMI 2nd (11.65 w-0.9) in the final REMI finished 4th (PB 11.46 w1.0) taking .10 of a second off his 13 August time
100m – U17W Heat 1 DARA APOOLA 3rd (12.87 w-1.5), Heat 3 KIERRA GRANT 3rd (12.77 w-0.5), CHINWE IWUNZE 4th (13.01 w-0.5) in semi-final 1 DARA finished 7th (13.00 w-0.9), semi-final 2 KIERRA finished 6th (12.80 w0.2)
200m – U13G Heat 2 TOSIN JOKOSENUMI 1st (28.74 w-0.2)
200m – U15G Heat 1 ISOBEL PARKER 6th (28.93 w-1.5)
400m – U17M Heat 1 MITTIO MOHAMMADIAN 5th (52.77)
1500m – U15G Heat 1 MAAYAN RADUS 4th (5:01.80) in the final MAAYAN finished 9th (5:01.97)
1500m – U17M Straight Final FINN HARVEY 5th (PB 4:08.00) taking .10 of a second off his 23 August time
1500m – U17W Straight Final LIA RADUS won the Silver Medal (PB 4:38.53) taking .3.65 seconds off her 2016 time – LIA is on the left

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

75m Hurdles – U15G Heat 1 AMBER DUVERNEY 3rd (12.20 w-1.5) in the final AMBER finished 7th (12.21 w0.2)
80m Hurdles – U17W Heat 2 KARA ONUIRI 3rd (12.49 w-1.5) in the final KARA finished 6th (12.43 w-2.2)
100m Hurdles – U17M Heat 1 TED PARKER 5th (15.36 w-0.1)
300m Hurdles – U17W Heat 1 HANNAH FOSTER 1st (44.85) in the final HANNAH won the Gold Medal (PB 43.51) taking .77 of a second off her 28 May time, and is ranked UK No.4 U17 in 2017
400m Hurdles – U17M Straight Final TYRIQ LAFEUILLE won the Silver Medal (PB 57.34) taking 1.22 seconds off his 2016 time
High Jump – U15G Straight Final JESSICA NATHAN 7th (PB 1.45m) equalling her 4 June height
High Jump – U17W Straight Final KARA ONUIRI won the Bronze Medal (PB 1.68m) adding 3cm to her 25 June height, the 1st & 2nd finishers also cleared (1.68m)
Pole Vault – U17M Straight Final CALLUM WOODAGE (2nd Claim) won the Silver Medal (4.00m)
Long Jump – U17M Straight Final MICHAEL ADEBAKIN 4th (6.19m nwr)
Triple Jump – U15B Straight Final JEFF HAGAN 4th (12.59m nwr)
Triple Jump – U17W Straight Final JAZZ SEARS won the Bronze Medal (11.96m nwr)
Discus 1kg – U17W Straight Final JESSICA EMERY won the Silver Medal (41.67m)

EASTERN YOUNG ATHLETICS LEAGUE – The final match of the season took place at Allianz Park on Sunday 13 August.
Wow, Congratulations to all our Young Athletes on an astonishing win in the final fixture, with the team finishing the season in our best position ever in 3rd place. Also, congratulations to all our Team Managers, Officials and Helpers plus the many Parents whose contribution to our success is much appreciated.
We now move on to the Top 6 Final this Sunday 3 September at Bedford, with a realistic chance of a top 3 finish.
Records are made to be broken, as at the previous fixture on the 30 July we had 46 first places, this fixture we had an unbelievable 64 first places. Of these, many of these were from our new members this season, also the performances of many of our new members have improved substantially since their initial debut. 
Team Result1st SBH (787), 2nd Ipswich (743), 3rd St Albans (462), 4th Cambridge & Coleridge (415), 5th Herts Phoenix (378), 6th Harlow (257)
Final League Positions (Top 6) – 1st Ipswich (34 league points – 3933.5 points), 2nd Havering (33 – 4055.5), 3rd SBH (32 – 3796.5), 4th Bedford (32 – 3619), 5th Nene Valley (32 – 3504.5), 6th Basildon (30 – 3626.5)

100m – U13B A KEVIN AYE 1st (PB 12.68 w1.6) taking .69 of a second off his 29 July time, B CHARLES EDU 2nd (13.72 w1.0), U13G A TOSIN JOKOSENUMI 1st (13.62 w0.2), B SIANA FOSTER 2nd (PB 13.92 w2.8) taking .28 of a second off her 2 July time, U15B A ANDREW NICOLAOU 1st (11.65 w1.2), B TARIQ WILD 1st (11.43 w0.2), U15G A ESTHER FATUADE 4th (13.33 w2.0), B EMILY RODRIGUEZ 1st (12.93 w0.7), U17M A MICAH AGYEPONG 2nd (11.25 w0.7), B SHINAWAT JAIDEE 1st (11.47 w1.3), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 1st (12.40 w0.2), B CHINWE IWUNZE 1st (12.75 w0.3). Non-Scoring U13B NS1 KRISTIAN SHAW 1st (PB 13.52 nwr) taking .75 of a second off his 15 July time, JOSHUA MERCHAN-NICHOLLS 2nd (PB 13.85 nwr) taking .52 of a second off his 30 July time, FRANKIE JOHNSON 3rd (PB 13.95 nwr) , DIKE ONYEMELUKWE 5th (15.13 nwr), ZAKARIYA SANDA 6th (15.21 nwr), ZAKARIYA SANDA (15.77 nwr), NS2 EBUKE NWOKEJI 2nd (PB 14.29 nwr) taking .20 of a second off his 30 July time, NEO MOHAMMADIAN 6th (16.20 nwr), U13G NS1 KARDIAN GORDON 2nd (14.95 nwr), NS2 CHANEL DACOSTA 2nd (PB 14.92 nwr), MIYA OJUEDERIE 3rd (PB 15.17 nwr), U15B REMI JOKOSENUMI 1st (PB 11.56 nwr) taking .02 of a second off his 18 June time, ROHAN BAGAI 3rd (12.23 nwr), LIAM MVULA 4th (PB 12.34 nwr) taking .01 of a second off his 10 June time, U15G ISSY COLBECK-ROGERS 1st (PB 13.14 nwr) taking .31 of a second off her 30 July time, SAVANNAH IYAMU 2nd (13.30 nwr), LEA REYNA-FARIA 3rd (PB 13.62 nwr) taking .22 of a second off her 30 July time, U17M TRISTON FOSTER 1st (PB 11.45 nwr) taking .12 of a second off his 18 June time, DION OWUSU-AGYEMAN 2nd (PB 11.67 nwr) taking .03 of a second off his 2 July time, OLLIE HART 3rd (11.89 nwr), TRISTAN PROCIDA 4th (11.96 nwr), ALEXANDER DIKEOCHA 5th (SB 12.59 nwr) taking .22 of a second of his 24 June time, U17W KIERRA GRANT 1st (12.54 nwr) taking .15 of a second off her 29 May time, DARA APOOLA 2nd (13.01 nwr), SHAKIRA RILEY 3rd (SB 13.32 nwr) taking .08 of a second off her 2 July time
200m – U13B A KELVIN AYE 1st (PB 25.62 w-0.9) taking .43 of a second off his 30 July time, B CHARLES EDU 2nd (PB 28.51 w0.0) taking .50 of a second off his 30 July time, U13G TOSIN JOKOSENUMI 1st (28.6 nwr), B SIANA FOSTER 2nd (PB 29.84 w-2.2) taking .16 of a second off her 2 July time, U15B A REMI JOKOSENUMI 1st (24.24 w0.6), B NICHOLAS SHAW 1st (PB 23.50 w1.6) taking .26 of a second off his 30 July time, U15G A MALIA COTTON 3rd (27.76 w-0.3), B ISSY COLBECK-ROGERS 1st (PB 27.4 nwr) taking .10 of a second off her 2 July time, U17M A MICAH AGYEPONG 1st (22.51 w2.1), B JOSHUA KUMAR 1st (22.91 w2.1), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 2nd (PB 26.19 w1.7) equalling her 23 July time, B CHINWE IWUNZE 2nd (26.78 w0.1). Non-Scoring U13B EBUKA NWOKEJI U11 1st (PB 28.87 nwr) taking .16 of a second off his 30 July time, FRANKIE JOHNSON 2nd (PB 29.41 nwr), U13G AZARIA NWANKO 3rd (PB 31.5 nwr) taking .30 of a second off her 30 July time, MIYA OJUEDERIE 4th (PB 31.9 nwr), CHANEL DACOSTA 5th (PB 32.3 nwr), KARDIAN GORDON 6th (PB 33.7 nwr), RENEE DIOMAR 7th (PB 33.7 nwr) taking 1.19 seconds off her 2016 time, U15B ROHAN BAGAI 1st (26.21 nwr), U15G SAVANNAH IYAMU 1st (28.5 nwr), OLIVIA LAVA 2nd (PB 30.4 nwr) taking .26 of a second off her 24 June time, U17M DION OWUSU-AGYEMAN 1st (PB 23.50 nwr) taking .29 of a second off his 23 July time, TRISTON FOSTER 2nd (23.52 nwr), ANTHONY KHORASSANDJIAN 4th (24.32 nwr), OLLIE HART 5th (24.53 nwr), U17W DARA APOOLA 1st (27.38 nwr), KHADIJAH ROSE 2nd (PB 27.48 nwr) taking .25 of a second off her 30 July time, SHAKIRA RILEY 3rd (SB 28.85 nwr) taking .15 of a second off her 2 July time
300m – U15B A TARIQ WILD 1st (PB 36.75) taking .25 of a second off his 4 June time, B DAN ONOCHIE-WILLIAMS 1st (PB 37.41) taking .59 of a second off his 10 June time, U15G A BLUEBELL COOKE 1st (PB 43.42) taking .51 of a second off her 30 July time, B JESSICA MOORE 1st (PB 43.30) taking .42 of a second off her 30 July time, U17W A CRISTINA POTTER 1st (43.80), B SCARLETT KENT 1st (45.16). Non-Scoring U15G LEA REYNA-FARIA 1st (PB 44.23)
400m – U17M A MITTIO MOHAMMADIAN 3rd (53.21), B JOSHUA KUMAR 1st (52.37). Non-Scoring U17M ANTHONY KHORASSANDIJAN 1st (53.37)
800m – U13G AIMI WEIGHTMAN 1st (2:29.37), B CHARLOTTE BRENNAN 1st (2:47.74), U15B A RYAN LUIS 4th (2:29.78), B MATTHEW MCATEER 4th (2:30.90), U15G A BLUEBELL COOKE 1st (2:21.30), B JESSICA MOORE 1st (2:30.10), U17M A MITTIO MOHAMMADIAN 1st (PB 1:59.51) taking .83 of a second off his 29 July time, B JAMIE HARPER 1st (2:01.02), U17W A SCARLETT KENT  2nd (2:28.13), B HELENA AGHOLOR 2nd (2:49.07). Non-Scoring U17M BENJAMIN OUBRIDGE 1st (PB 2:15.38) taking 6.23 seconds off his 2016 time
1500m – U13B A GIANLEO STUBBS 4th (PB 5:07.51) taking 5.34 seconds off his 30 July time, B SAMUEL GREENSTEIN 1st (5:08.30), U13G A SARON RICHARDSON 4th (6:00.02), B ASHA HARBACKI 2nd (6:05.50), U15B A MATTI HARRIS 3rd (4:50.10), B LUCA STUBBS 1st (4:42.14), U15G A MAAYAN RADUS 1st (4:59.25), B GRACE INGLES 1st (5:04.12, U17M A FINN HARVEY 1st (4:14.30), B DAVID STONE 1st (PB 4:19.27) taking 1.50 seconds off his 30 July time, U17W A MIA GROOM 1st (5:07.64), B LIDIA KYRIACOU 1st (SB 5:12.94) taking 2.80 seconds off her 30 July time. Non-Scoring U13G REBECCA JEFFREY 1st (6:05.97), U15G ELENA RONCARATI 1st (5:12.56)
70m Hurdles – U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 3rd (13.27 w0.5), B AZARIA NWANKWU 2nd (13.75 w0.5)
75m Hurdles – U13B A GIANLEO STUBBS 4th (PB 15.70 w1.5), B DIKE ONYEMELUKWE 1st (16.44 w1.5), U15G A AMBER DUVERNEY 1st (12.05 w2.5)
80m Hurdles – U15B A DAN ONOCHIE-WILLIAMS 1st (PB 14.28 w-1.5) taking .22 of a second off his 4 May time, B ADAM O’REILLY 2nd (16.22 w-1.5), U17W A SOPHIA OBI 1st (11.93 w1.1), B KARA ONUIRI 1st (12.40 w1.1). Non-Scoring U17W RACHEL CARTER 1st (12.78 nwr)
100m Hurdles – U17M A BEN BELLISARIO 3rd (PB 16.37 w2.4) taking .13 of a second off his 20 May time
High Jump – U13B A JOSHUA MERCHAN-NICHOLLS 3rd (1.25m), B DIKE ONYEMELUKWE 4th (1.15m), U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 1st (PB 1.49m) adding 1cm to her 2 July height, U15B A NICHOLAS SHAW 4th (1.45m), B DAN ONOCHIE-WILLIAMS 1st (1.45m), U15G A GRACE INGLES 2nd (1.35m), B LOUANN LAMY 1st (PB 1.25m) adding 5cm to her 2016 height, U17M A JAMIE HARPER 3rd (PB 1.70m) equalling his 2016 height , B BEN BELLISARIO 1st (1.65m), U17G A KARA ONUIRI 1st (1.60m), B CRISTINA POTTER 1st (1.35m)
Long Jump – U13B A CHARLES EDU 3rd (PB 4.65m nwr) adding 45cm to his 30 July jump, B EBUKA NWEKOSI 4th (PB 3.50m nwr), U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 4th (3.56m nwr), B AZARIA NWANKO 6th (PB 3.05m nwr) adding 3cm to her 30 July jump, U15B A NICHOLAS SHAW 1st (PB 5.79m nwr) adding 33cm to his 2016 jump, B ANDREW NICOLAOU 1st (5.25m nwr), U15G A JESSICA MOORE 5th (PB 4.00m nwr) adding 30cm to her 2016 jump, U17M A JEFF HAGAN 4th (5.28m nwr), B ODERA UMEUGOJI 4th (3.08m nwr), U17W A CHINWE IWUNZE 4th (PB 4.37m nwr) adding 55cm to her 2016 jump, A DARA APOOLA 2nd (4.09m nwr). Non-Scoring U13B JOSEPH WHEELER-HENRY 1st (PB 3.97m nwr), LOUIS MARCUS 2nd (3.25m nwr)
Triple Jump – U17M A JEFF HAGAN 2nd (11.75m nwr), B ODERA UMEUGOJI 2nd (11.27m nwr), U17W A RACHEL CARTER 2nd (SB 9.40m nwr) adding 22cm to her 7 May jump
Shot 2.72kg – U13G A JUDY AGHOLOR 3rd (6.23m), B CHARLOTTE BRENNAN 3rd (4.47m)
Shot 3kg – U15G A SAMRA RICHARDSON 2nd (PB 7.40m) adding 49cm to her 4 June put, OLIVIA LAVA 1st (PB 7.28m), U17W A JESSICA EMERY 3rd (9.00m), B EMMA TAYLOR 1st (7.91m)
Shot 3.25kg – U13B A KELVIN AYE 3rd (PB 8.44m) adding 35cm to his 30 July put, B NEO MOHAMMADIAN 2nd (PB 4.99m) adding 31cm to his 30 July put
Shot 4kg – U15B A ALVIN LEONG 1st (10.16m), B LIAM MUVLA 1st (8.59m)
Shot 5kg – U17M A JAMIE HARPER 4th (PB 8.49m) adding 2.92m to his 2012 put
Discus 0.75kg – U13G A SARON RICHARDSON 3rd (15.59m), B JUDY AGHOLOR 2nd (13.93m)
Discus 1kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 2nd (PB 14.26m) adding 75cm to his 30 July throw, B BASIM MIR 3rd (PB 9.23m) adding 1.13m to his 30 July throw, U15G A OLIVIA LAVA 4th (17.80m), B SAMRA RICHARDSON 1st (17.31m), U17W A JESSICA EMERY 1st (39.15m), B MIA GROOM 2nd (14.60m)
Discus 1.25kg – U15B A ALVIN LEONG 1st (31.30m)
Discus 1.5kg – U17M A BEN BELLISARIO 3rd (21.61m)
Hammer 3kg – U17W A EMMA TAYLOR 1st (23.32m)
Javelin 400kg – U13G A JUDY AGHOLOR 1st (21.38m), B LOLA STUBBS 1st (PB 14.43m)
Javelin 500kg – U15G A SAMRA RICHARDSON  1st (27.29m), B ELENA RONCARATI 2nd (PB 15.43m), U17W A CRISTINA POTTER 2nd (33.82m), B EMMA TAYLOR 1st (PB 33.34m) adding 2.47m to her 2015 throw
Javelin 600kg – U15G A BENJAMIN HOCKING 2nd (38.69m), B ALVIN LEONG 3rd (26.92m)
Javelin 700kg – U17M A ROHAN OYEWOLE 2nd (45.21m)
4x100m – U13B 1st (SB 54.4) taking .45 of a second off their 30 July time EBUKA NWOKEJI, CHARLES EDU, KRISTIAN SHAW, KELVIN AYE, U13G 5th (60.82) TOSIN JOKOSENUMI, SIANNA FOSTER, CHANEL DACOSTA, AZARIA NWANKO, U15B 1st (45.34) NICHOLAS SHAW, REMI JOKOSENUMI, TARIQ WILD, ANDREW NICOLAOU, U15G 2nd (52.94) AMBER DUVERNEY, ISSY COLBECK-ROGERS, MALIA COTTON, SAVANNAH IYAMU, U15G 3rd (53.31) AWAITING NAMES, U17M 1st (44.57) MICAH AGYEPONG, TRISTON FOSTER, JOSHUA KUMAR, SHINAWAT JAIDEE, U17W 1st (50.95) LATIFAH HARRIS-OSMAN, DARA APOOLA, SOPHIA OBI, CHINWE IWUNZE. Non-Scoring U13B (61.25) ZAKARIYA SANDA, DIKE ONYEMELUKWE, NEO MOHAMMADIAN, OBINA NWOKEJI, U13G (61.84), U17M A 1st (46.33) MITTIO MOHAMMADIAN, OLLIE HART, DION OWUSA-AGYEPONG, ANTHONY KHORASSANDJIAN, B 2nd (48.44) ROHAN BAGAI, ALEXANDER DIKEOCHA, LIAM MVULA, CEAKE MADDIX

BRITISH ATHLETICS LEAGUE – The final match of the season took place at Allianz Park on Sunday 20 August.
Team Result – 1st Birchfield Harriers (367 points), 2nd Woodford Green with Essex Ladies (290), 3rd Newham & Essex Beagles (285.3), 4th Thames Valley Harriers (272), 5th City of Sheffield & Deane (264), 6th SBH (261), 7th City of Liverpool (227.3), 8th Southampton (225.3).

Final League Positions – 1st Birchfield Harriers (32 league points – 1365 match points), 2nd Newham & Essex Beagles (24 – 1157.3), 3rd Woodford Green with Essex Ladies (22 – 1101), 4th SBH (19.5 – 1100), 5th City of Sheffield & Deane (17 – 1073.5), 6th Thames Valley Harriers (16.5 – 1046), 7th Southampton (8 – 966.8), 8th City of Liverpool (5 – 865.3).

100m – A JOHN OTUGADE U23 1st (10.70 w-1.9), B LUKE SMITH U20 6th (11.78 w-1.7). Non-Scoring NS1 SEAN LODOVICA U23 3rd (11.35 w-1.9), NS2 JACOB BERKELEY U23 2nd (PB 10.92 w0.4) taking .17 of a second off his 24 May time, PHOENIX LYON U20 5th (11.22 w0.4)
200m – A JOHN OTUGADE U23 4th (21.59 w-1.7), B JACOB BERKELRY U23 4th (22.65 w0.3). Non-Scoring NS LUKE SMITH U20 3rd (22.59 w-0.7), SEAN LODOVICA U23 4th (23.05 w-0.7)
400m – A SAM HAZELL U23 3rd (48.05), B NIALL CARNEY U23 6th (50.68)
800m – A ANTHONY WHITEMAN V45 4th (1:55.74), B THOMAS FULTON U20 4th (1:54.95)
1500m – A PHILLIP CROUT U23 6th (4:00.40), B MOHAMED ISMAIL MOHAMED 2nd (SB 4:01.80) taking 3.62 seconds off his 3 May time
5000m – A MARK PEARCE U23 6th (SB 15:11.04) taking 1 minute 1.36 seconds off his 27 May time
110m Hurdles – A DANIEL REES U23 6th (16.45 w-1.6), B THOMAS CAREY 6th (21.01 w-1.3)
400m Hurdles – A LLOYD HANLEY-BYRON 5th (55.11), B DANIEL REES U23 3rd (54.03)
3000m Steeplechase – A GLEN WATTS 4th (9:29.19)
High Jump – A AKIN COWARD U23 2nd (2.08m) photograph below, B DANIEL REES U20 6th (1.50m)


Pole Vault – A ETHAN WALSH U23 6th (4.48) photograph below, B ZAMAAN DUDHIA U17 4th (3.48m)


Long Jump – A PAUL OGUN (HCA) 2nd (7.21m w2.7), B NATHAN FOX 3rd (6.55m w1.1)
Triple Jump – A NATHAN FOX 2nd (15.41m w2.3) photograph below, B JACOB BERKELEY U23 7th (SB 10.51m w0.7)


Shot 7.26kg – A ANGUS MCINROY 8th (13.13m), B JAMES HAMBLIN U23 5th (SB 11.45m)
Discus 2kg – A ANGUS MCINROY 2nd (SB 55.29m) adding 2.04m to his 3 June throw, and is ranked UK No.10 in 2017, B JAMES HAMBLIN U23 8th (SB 22.46m)
Hammer 7.26kg – A JAMES HAMBLIN U23 6th (53.79m), B ANGUS MCINROY 7th (31.52m)
Javelin 800kg – A STEVEN TURNOCK 3rd (65.01m), B DANIEL BAINBRIDGE U20 2nd (58.88m)
4x100m Relay – 4th (42.64) LUKE SMITH U20, DITA JAJA U20, JACOB BERKELEY U23, JOHN OTUGADE U23
4x400m  Relay– 5th (3:29.58) NIALL CARNEY U23 (50.2), DANIEL REES U23 (49.3), LUKE SMITH U20 (54.6), JACOB BERKELEY U23 (55.5)

LONDON INTER CLUB CHALLENGE – The final fixture of the season took place at Allianz Park on Saturday 26 August.

100m – SX 1 JACOB BERKELEY U20 1st (PB 10.79 w2.1) taking .13 of a second off his 20 August time, LUKE SMITH U20 2nd (10.96 w2.1), 2 CHRISTOPHER CASTRO NETO U23 6th (PB 11.35 w1.6) taking .07 of a second off his 18 March time, 3 JOSHUA KUMAR U17 3rd (PB 11.27 w1.2) taking .29 of a second off his 29 July time, HARRY KYRIACOU U23 6th (SB 11.52 w1.2) taking 9.61 seconds off his 26 April time, 4 CEAKE MADDIX U20 1st (11.50 w0.1), AARON ELLINGTON U20 5th (11.91 w0.1), 5 SAM SCHEER U17 3rd (PB 11.88 w1.3), ABBAS ADEJONWO U20 4th (PB 11.90 w1.3) taking .20 of a second off his 2015 time, ODERA UMEUGOJI U17 5th (PB 12.13 w1.3) taking .59 of a second off his 2016 time, 6 NNAMDI NDUKWE U15 4th (PB 12.12 w1.0) taking .06 of a second off his 18 June time, 7 JOSEPH SSENYONJO U17 1st (PB 12.25 w0.8) taking ..26 of a second off his 29 July time, CHIMA ONUORA U15 4th (12.80 w0.8), 8 JUDE KANOR 4th (12.80 w1.2), 9 SHAKIRA RILEY U17 2nd (PB 12.97 w2.6) taking .23 of a second off her 2016 time, SAVANNAH IYAMU U15 3rd (13.26 w2.6), MEARA MCLAWRENCE U15 6th (13.80 w2.6), ALEXIA SAUNDERS U15 7th (27.04 w2.6), 11 RACHEL AYODELE U15 7th (PB 14.97 w1.5) taking 1.59 seconds off her 2015 time, 12 EBUKE NWOKEJI U11 1st (PB 13.78 w1.6) taking .51 of a second off his 13 August time, MYA OJUEDERIE U13 8th (PB 15.31 w1.6) ,13 BASIM MIR U13 4th (PB 14.56 w0.5) taking .41 of a second off his 30 July time, CHANEL DACOSTA U13 5th (PB 14.80 w0.5) taking .12 of a second off her 13 August time
200m – SX 1 MALIA COTTON U15 4th (27.57 w0.9), CRISTINA POTTER U17 5th (27.89 w0.9), SAVANNAH IYAMU U15 6th (27.92 w0.9), ISOBEL PARKER U15 7th (28.44 w0.9), 2 JAMAL RHODEN-STEVENS 1st (SB 21.63 w0.5) taking .05 of a second off his 24 May time, LUKE SMITH U20 2nd (PB 22.00 w0.5) equalling his 2016 time, JACOB BERKELEY U20 3rd (PB 22.29 w0.5) taking .25 of a second off his 14 June time, PHOENIX LYON U20 6th (22.53 w0.5), 4 CEAKE MADDIX U20 6th (24.68 w0.2), 5 MITTIO MOHAMMADIAN U17 4th (23.64 w1.9), 6 SHINAWAT JAIDEE U17 1st (PB 23.24 w1.1) taking .17 of a second off his 18 June time, TRISTON FOSTER U17 2nd (23.53 w1.1), 7 JUDE KANOR 6th (SB 26.91 w1.8), 8 SHAKIRA RILEY U17 4th (PB 28.31 w1.3) taking .49 of a second off her 2015 time, 9 EBUKA NWOKEJI U11 3rd (PB 28.46 w1.8) taking .41 of a second off his 13 August time, ARCHIE NASH U13 6th (29.93 w1.8), 10 BASIM MIR U13 1st (PB 30.04 w1.1) taking .96 of a second off his 30 July time, CHANEL DACOSTA U13 6th (PB 32.80 w1.1)
400m – SM 2 JOSEPH PEPPIATT U20 5th (54.6)
800m – SX 1 CASEY DOYLE U15 4th (PB 2:09.60), 2 REBECCA JEFFREY U13 6th (PB 2:57.54) taking .13 of a second off her 18 June time, JAMES MCMAHON U13 7th (PB 3:28.90)
1500m – SM ARCHIE NASH U13 5th (7:33.71)
100m Hurdles – U17M BEN BELLISARIO 1st (16.6 nwr)
400m Hurdles – SM 1 DEREECE O’CALLAGHAN U23 6th (PB 58.40) taking ..43 of a second off his 2015 time
High Jump – SX AKIN COWARD U23 1st (2.05m), BEN BELLISARIO U17 2nd (PB 1.70m) equalling his 28 May height, TED PARKER U17 3rd (PB 1.50m) equalling his 25 June height
Long Jump – SX A AARON ELLINGTON U20 3rd (6.36m nwr), SAM SCHEER U17 4th (PB 6.15m nwr) adding 8cm to his 10 June jump, FEMI AYODOLE U20 7th (PB 5.87m nwr) adding 39cm to his 2015 jump, ABBAS ADEJONWO U20 8th (SB 5.66m nwr) adding 39cm to his 2015 jump, ALFREDO MELAO V60 9th (5.45m nwr), ODERA UMEUGOJI U17 11th (2.09m nwr), SX B BEN BELLISARIO U17 2nd (5.45m nwr), TED PARKER U17 3rd (PB 5.36m nwr) adding 52cm to his 15 July jump, EBUKA NWOKEJI U11 9th (PB 4.27m nwr) adding 77cm to his 13 August jump, ISOBEL PARKER U15 10th (3.92m nwr)
Triple Jump – SX ABBAS ADEJONWO U20 3rd (12.68m nwr)

QUADKIDS – Took place prior to the London Inter Club Challenge at Allianz Park
Boys OBINNA NWOKEJI U11 1st (193 points) 75m Sprint (11.20), Long Jump (3.47m), 600m Run (2.22), Vortex Howler Throw (17.60m).
Girls MIA HIGSON U13 1st (151 points) 75m Sprint (12.30), Long Jump (2.92m), 600m Run (2.23), Vortex Howler Throw (11.59m), ABI JEFFREY U11 3rd (134 points) 75m Sprint (13.10), Long Jump (2.53m), 600m Run (2.21), Vortex Howler Throw (12.65m), EVA HIGSON U11 4th (133 points) 75m Sprint (12.70), Long Jump (2.82m), 600m Run (2.31), Vortex Howler Throw (10.72m), NATALIA CORBYN U11 6th (130 points) 75m Sprint (12.30), Long Jump (3.11m), 600m Run (2.48), Vortex Howler Throw (10.55m), SIENNA CORBYN U11 7th (119 points) 75m Sprint (12.90), Long Jump (2.63m), 600m Run (2.29), Vortex Howler Throw (6.60m), AZARIA NWOKEJI U13 9th (75 points) 75m Sprint (14.30), Long Jump (2.50m), 600m Run (3.32), Vortex Howler Throw (9.36m)

VETERANS AC/SOUTHERN COUNTIES VAC CHAMPIONSHIPS – Took place in Kingston on 27 August
400m – W35 1 LISA WEBB V50 won the Silver Medal (69.15)
1500m – W50 1 LISA WEBB V50 won the Gold Medal (5:18.8)

CHARNWOOD OPEN MEETING – Took place in Loughborough on 26 August
Discus 1kg SHADINE DUQUEMIN 2nd (49.06m)
 
ELITTIKISAT LAPPEENRANTA – Took place in Lappeenranta, Finland on 26 August
Triple Jump NATHAN FOX 4th (15.25m w0.8)
 
WATFORD OPEN MEETING – Took place on 23 August
400m – SX 1 SOPHIA DEMPSEY U17 3rd (63.94), 4 NATHAN TADESSE U17 6th (PB 59.66) taking .45 of a second off his 2 January time, 5 MITTIO MOHAMMADIAN U17 1st (52.34), JOSEPH PEPPIATT U20 3rd (SB 53.14) taking .06 of a second off his 19 April time, 7 GERALD MATTHEW U23 3rd (SB 50.87), DEREECE O’CALLAGHAN 6th (SB 51.47)
1500m – SX 2 GABRIELLA KYRIACOU U20 4th (SB 5:09.21), CHARLOTTE JOHNSTON U20 15th (SB 5:23.67), 3 JOSEPHINE CHADWICK U17 5th (PB 5:04.90) taking 24.60 seconds off her 2014 time, LIDIA KYRIACOU U17 12th (PB 5:09.76) taking .15 of a second off her 2016 time, 4 SCARLETT KENT U17 17th (5:09.75), 10 RUFUS KENT U20 15th (4:37.95 ), 13 FINN HARVEY U17 2nd (4:08.10), ASHOK MATHUR U23 8th (4:10.78), KRISTIAN IMROTH U17 (2nd Claim) 15th (4:17.85), 14 SAM GRIFFITHS U23 1st (SB 3:59.26), 15 JAMIE DEE U23 6th (3:51.47)
3000m – SX 2 MARK PEARCE U23 5th (SB 8:46.78), OLIVER GREENSTEIN U20 19th (10:03.32)
Long Jump – SX ROSALIND ZEFFERTT V55 5th (3.65m)
 
TOPSPORT LEBBEKE SPRINTMEETING – Took place in Oordegem, Belgium on 22 August
200m – SM SEB RODGER 2nd (21.45 w-0.4)
400m Hurdles – SM SEB RODGER 1st (49.97)
 
IAAF DIAMOND LEAGUE – Took place in Birmingham on 20 August
100m – SM ZHARNEL HUGHES U23 3rd (10.13 w-0.2), OJIE EDOBURUN U23 5th (10.25 w-0.2)
800m – SM KYLE LANGFORD U23 6th (1:45.69)
Long Jump – SM DAN BRAMBLE 6th (7.72m -0.2)
Discus 1kg – SW JADE LALLY 9th (53.65m)

SOUTH WEST INTER COUNTIES – Took place in Exeter on 20 August
100m Hurdles – SW KYLIE ROBILLIARD 3rd (15.61 w-0.5)

BRITISH ATHLETICS LEAGUE DIVISION 3 – Took place in Rugby on 20 August
Discus 2kg – B BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 4th (SB 32.48m) adding 1.43m to his 11 June throw
Hammer 7.26kg – A BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 2nd (51.86m)
Javelin 800g – A BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 5th (41.85m)
 
EAST ANGLIAN LEAGUE – Took place in Luton on 20 August
Shot 5kg – B OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 1st (10.69m)
Discus 1.5kg – A OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 2nd (32.44m)
Hammer 5kg – A OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 1st (54.96m)
 
BMC GRAND PRIX – Took place in Stretford on 19 August
1500m – B HAMZA KADIR U20 rd (PB 3:48.59) taking .71 of a second off his 9 August time, and is ranked UK No.6 U20 in 2017 – Photograph of HAMZA below
3000m – JAMIE DEE U23 3rd (PB 8:13.41) taking 2.96 seconds off his 18 July time

SOUTHERN LEAGUE DIVISION 1 – Took place in Dartford on 19 August
High Jump – A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (1.50m)
Long Jump – A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (5.85m nwr)
Triple Jump – A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (13.23m nwr)

SOUTHERN LEAGUE DIVISION 1 – Took place in Milton Keynes on 19 August
Shot 4kg – B PHILIPPA DAVENALL U20 (2nd Claim) 2nd (9.44m)
Discus 1kg – B PHILIPPA DAVENALL U20 (2nd Claim) 2nd (29.96m)
Hammer 4kg – A PHILIPPA DAVENALL U20 (2nd Claim) 2nd (44.346m)
Javelin 600g – B PHILIPPA DAVENALL U20 (2nd Claim) 1st (PB 18.00m) adding 2.24m to her 30 April throw

SOUTHERN LEAGUE DIVISION 2E  Took place in Hemel Hempstead on 19 August
1500m – B OLIVE COLES U20 (2nd Claim) 1st (5:54.6)
400m Hurdles – A OLIVE COLES U20 (2nd Claim) 1st (66.5)
High Jump – B OLIVE COLES U20 (2nd Claim) 1st (1.45m)
Discus 2kg – B OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 3rd (25.71m)
Hammer 7.26kg – A OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 1st (40.12m)

SOUTHERN LEAGUE DIVISION 2W – Took place in Abingdon on 19 August
200m – A TARA KAFKE (HCA) 1st (25.7 nwr)
800m – A TARA KAFKE (HCA) 1st (2:15.5)

SOUTHERN LEAGUE DIVISION 2W – Took place in Aldershot on 19 August
High Jump – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 1st (1.45m)
Pole Vault – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 1st (2.60m)
Triple Jump – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 3rd (PB 9.82m)
 
SOUTHERN LEAGUE DIVISION 3SW – Took place in Guildford on 19 August
Shot 7.26kg – A ANDREW ELKINS (HCA) 1st (SB 10.26m) adding 97cm to his 8 July put
Discus 2kg – A ANDREW ELKINS (HCA) 2nd (SB 32.42m)
Hammer 7.26kg – A ANDREW ELKINS (HCA) 2nd (51.84m)
Javelin 800g – A ANDREW ELKINS (HCA) 1st (SB 47.51m) adding 65cm to his 8 July throw

SOUTHERN LEAGUE DIVISION 3SW – Took place in Portsmouth on 19 August
800m – A CORIN BEARPARK (HCA) 2nd (2:30.5)
Long Jump – A CORIN BEARPARK (HCA) 4th (3.84m)

LEE VALLEY SUMMER SPRINT SERIES – Took place in on 16 August
100m – SX 5 GABRIEL YIADOM U20 3rd (11.09 w2.2), SEAN LODOVICA U23 6th (11.23 w2.2), SX 10 NANA NOTTINSON-NYAAKU 4th (11.66 w2.0), 15 JUDE KANOR 6th (12.75 w5.1), 16 JAMES DAVIS U20 3rd (SB 12.70 w4.0) taking .17 of a second off his 31 May time
200m – SX 1 ANTONIO INFANTINO 1st (20.74 w1.8), SX 6 GABRIEL YIADOM U20 3rd (PB 22.78 w1.4) taking .23 of a second off his 5 July time, SX 9 MITTIO MOHAMMADIAN U17 2nd (PB 23.62 w1.9) taking .04 of a second off his 18 June time, SX 12 JAMES DAVIS U20 5th (26.86 w4.1)
 
CONNIE HENRY’S TRACK ACADEMY INVITATION – Took place in Willesden on 15 August
100m – SM H1 ANTONIO INFANTINO 1st (10.57 w1.9), SEAN LODOVICA U23 7th (11.33 w1.9), H3 SHINAWAT JAIDEE U17 4th (11.57 w1.8), NANA NOTTINSON-NYAAKU 5th (11.61 w1.8), H4 TRISTON FOSTER U17 1st (11.74 w2.2), H7 CEAKE MADDIX U20 1st (PB 11.49 w2.6) taking .11 of a second off his 23 July time, in the Final ANTONIO INFANTINO finished 1st (10.45 w1.5), CEAKE MADDIX U20 8th (11.56 w1.5)
400m – SM JAMAL RHODEN-STEVENS 1st (47.15)

PARKRUN RESULTS  – 19 AUGUST – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 48th (24.29) 146th parkrun – BUSHEY – ZAC RANDALL 1st (First Time 16.00) 9th parkrun – HAMPSTEAD HEATH DAVID GREENSTEIN V50 28th (New PB 21.33) 59th parkrun – HEARTWOOD FOREST VICTORIA PRITCHARD 1st (New PB 18.17) 10th parkrun – HIGHBURY FIELDS – BARRY CHISHOLM V55 49th (21.24) 99th parkrun – LYMINGTON WOODSIDE REBEKAH GARDINER 9th (First Time 20.04) 28th parkrun – OAK HILL LIDIA KYRIACOU U17 12th (20.16) 26th parkrun, GABRIELLA KYRIACOU U20 19th (21.28) 37th parkrun, BRADLEY SINGER 91st (28.05) 64th parkrun, ANDREW HOLMES V50 104th (29.05) 8th parkrun – ST ALBANS TOBY EDWARDS U13 115th (23.27) 16th parkrun – WIMPOLE ESTATE RUSSELL DEVITT V65 173rd (First Time 28.04) 92nd parkrun – WOODBANK JAMES FITZSIMMONS V40 12th (22.23) 21st parkrun

26 AUGUST – HAMPSTEAD HEATH DAVID GREENSTEIN V50 34th (21.47) 60th parkrun – HEARTWOOD FOREST VICTORIA PRITCHARD 4th (New PB 18.11) 11th parkrun – HIGHBURY FIELDS – BARRY CHISHOLM V55 48th (22.07) 100th parkrun – OAK HILL LIDIA KYRIACOU U17 5th (New PB 19.55) 27th parkrun, DYLAN HEPWORTH U15 8th (20.10) 23rd parkrun, GABRIELLA KYRIACOU U20 13th (20.34) 38th parkrun, LENARD MICHEL V45 24th (20.34) 34th parkrun, STUART SINGER V55 27th (21.46) 188th parkrun, BRADLEY SINGER 115th (27.26) 65th parkrun – PANSHANGER RUSSELL DEVITT V65 83rd (25.44) 93rd parkrun – WILLOUGBY LOUIS CROSS U20 1st (17.23) 12th parkrun – WIMBLEDON COMMON JAMES FITZSIMMONS V40 37th (22.17) 22nd parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Track & Field Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE FINAL Takes place on Sunday 3 September at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

EASTERN YOUNG ATHLETES TOP 6 FINAL Takes place on Sunday 3 September at Bedford
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 6 September at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm High Jump, 7.30pm 100m, 8.00pm 800m, 9.15pm 3000m. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

SOUTHERN U20 & U15 INTER COUNTY CHAMPIONSHIPS Takes place on Sunday 9 September at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
Note: Entrants are selected by their counties
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 13 September at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

EUROPEAN CHAMPIONS CLUBS CUP FOR JUNIORS Takes place on Saturday 16 September in Brno, Czech Republic.

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 17 August 2017

Happy Birthday this week to Yamile Aldama, Dave Briant, Laura Clark, Melissa Courtney, Daniel Greenstein, Kristen Heath, Lidia Kyriacou, Grace Liburd,  Emily Murphy, John Naylor, Kara Onuiri, Zackary Randall and Edwin Yamoah

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER AUGUST ISSUE No.2 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=518&nid=518&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and SHAKA BUNSI from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

NEWSLETTER HOLIDAY – Well this is it, bag’s packed and off to Gatwick. The next Newsletter will be published on Thursday 31 August, and will include the final Eastern Young Athletes League which took place on Sunday 13 August at Allianz Park.
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE NEWSFLASH Congratulations to the team whose emphatic win last Sunday moved us up to finish 3rd in the final league table, our best result by far. On Sunday, we finished 50 points in front of league leaders Ipswich, the first time they have been beaten this year.
A full team taken to the final in Bedford on Sunday 3 September, could results in the girl’s team claiming top girls team, as they have only been beaten once this year and then by just 5 points.

MANCHESTER INTERNATIONAL – Takes place at Manchester Regional Arena (formerly known as SportCity) on Wednesday 16 August. It sees the England Athletics team taking on Scotland, Wales, Northern Ireland & Ulster, a GB & NI Under 20 team, Denmark and a combined British Athletics League/ UK Women’ League team.

Congratulations to the following athletes who have been selected to represent the following teams. ENGLANDANGELA BARRATT (Triple Jump) and JADE IVE (Pole Vault).  SCOTLANDALLAN SMITH (High Jump) and ANGUS MCINROY (Discus). BAL/UKWALJOHN OTUGADE (100m and 4x100m Relay), NAOMI TASCHIMOWITZ (3000m), ZANE DUQUEMIN (Discus) and STEVEN TURNOCK (Javelin).

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS – Since the last Newsletter the Championships have moved on now to Day 6 – Wednesday 9 August.
In the qualification in the Hammer CHRIS BENNETT in his first World Championships was in Pool 2, and produced a throw of (72.05m) with his second attempt to finish in 8th place. Unfortunately, just failing to qualify for the Final.
CHRIS’S career to date includes 2016 in the European Championships and Olympic Games, 2014 Commonwealth Games, British Championships in 2017 4th, 2015 3rd and 2014 4th. He has also competed in the Scottish Championships from 2006 to 2015 winning 3 times, runner-up 3 times and 3rd 3 times.
CHRIS’S current personal best and club record is (76.45m) set in June 2016, which ranks him No.7 on the UK all-time list. His seasons best is (75.72m) ranking him UK No.2 in 2017.
 
The 200m semi-final’s involved ZHARNEL HUGHES U23 who was drawn in Heat 2, and was not quite at his best and finished in 7th place (20.85 w-0.3).
 
Day 8 – Friday 11 August.
JADE LALLY had an early morning start in the qualifying round of the Discus, and was drawn in Pool A, JADE started with 2 foul throws, and had to dig deep with 3rd and final attempt to record (57.71m). This left her in 8th place failing to qualify for the final.
JADE’S career to date has been exceptional when in 2016 competed in the Olympics and 7th in the European Championships, in the Commonwealth Games in 2014 won the Bronze Medal and 6th in 2010, the 2012 European Championships and a Bronze Medal in the European U23 Championships.
JADE has completed 11 consecutive appearances in the UK Championships from 2007 to 2017, with 6 wins, 2 seconds and a 3rd place, this year was her 3rd consecutive win. Just as impressive in the CAU Inter Counties/AAA Championships competed 2007, 2008, 2010 to 2015 with 6 wins and a 3rd place.
JADE’S current personal best and club record is (65.10m) set in February 2016, which ranks her No.2 on the UK all-time list. His seasons best is (62.15m) ranking her UK No.1 in 2017.

Day 9 – Saturday 12 August 
The morning session feature the 4×100 relay in which the Bronze Medal winning GB&NI team of ASHA PHILIP, DESIREE HENRY, DINA ASHER-SMITH and DARYLL NEITA were drawn in Heat 1, they produced a solid performance to finish 2nd to the United States in a season’s best (41.93).
The Final was some 11 hours later, and with the same squad starting the race in high spirits, their handovers were exceptional and with the USA easy away to win the Gold Medal. DARYLL took the baton on the final leg to bring home the team for a well-deserved Silver Medal (42.12).
Their time of (41.93) puts them at No.2 on the UK all-time list, No.1 is their own time (41.77) set at last year’s Rio Olympics.

BURNHAM BEECHES HALF MARATHON – Took place in Farnham Common on 13 August
BARRY CHISHOLM V55 274th (1:56.43)

BMC GOLD STANDARD RACES – Took place in Watford on 9 August
800m – Men’s Race B THOMAS FULTON U20 9th (1:55.07), Women’s Race A MELISSA COURTNEY 3rd (PB 2:04.03) taking 1.02 seconds off her 2016 time,
1500m – Men’s Race A JACK CRABTREE U23 13th (3:49.10), Race B HAMZA KADIR U20 2nd (PB 3:50.30) taking .99 of a second off his 13 May time, JEREMY DEMPSEY U20 5th (3:51.71), Women’s Race A NAOMI TASCHIMOWITZ 4th (4:24.06), ELLIE BAKER U20 6th (SB 4:25.27) taking 5.77 seconds off her 26 February time, and is ranked UK No.4 U20 in 2017

WATFORD OPEN MEETING – Took place on 9 August
800m – SX 4 LIDIA KYRIACOU U17 10th (SB 2:33.41) taking 6.29 seconds off her 2 July time, 5 SOPHIA DEMPSEY U17 3rd (SB 2:27.31) taking 1.47 seconds off her 3 June time, 7 ELANA DIMMER 8th (2:26.60), 8 SCARLETT KENT U17 4th (2:21.50), MIA GROOM U17 12th (2:27.42), 9 NAOMI TASCHIMOWITZ 1st (PB 2:12.97) taking 2.13 seconds off her 2010 time, 10 BLUEBELL COOKE U15 11th (2:22.64), 13 RUFUS KENT U20 7th (2:10.45), 15 BEN LLOYD U17 1st (2:03.53) taking .76 of a second off his 2016 time, GILAD NACHSHEN U15 4th (PB 2:04.49) taking 1.65 seconds off his 12 July time, 17 NAJIBE ARBE U17 11th (2:05.22), 21 THOMAS BUTLER U20 (2nd Claim) 6th (1:59.57)

GAA SPRINT GALA – Took place in Scotstoun on 9 August
Discus 2kg – SM ANGUS MCINROY 1st (52.68m)

PARKRUN RESULTS  – 12 AUGUST – FINSBURY MATT GRANT 1st (New PB 16.23) 29th parkrun – GLADSTONE – ILONA LAMY U17 122nd (29.33) 8th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 67th (21.40) 98th parkrun – HAMPSTEAD HEATH DAVID GREENSTEIN V50 23rd (New PB 21.36) 58th parkrun – HEARTWOOD FOREST TOBY EDWARDS U13 29th (First Time 23.51) 15th parkrun – OAK HILL STUART SINGER V55 19th (21.32) 187th parkrun – PANSHANGER – ADAM THORPE U20 2nd (First Time 16.35) 2nd parkrun, RICHARD WILLIAMS V35 4th (17.06) 35th parkrun – PORTRUSH ANDREW HOLMES V50 147th (28.18) 7th parkrun – SHERWOOD PINES ANDY MAGNALL V55 18th (First Time 21.44) 10th parkrun – STEVENAGE RUSSELL DEVITT V65 62nd (24.53) 91st parkrun – WIMBLEDON COMMON JAMES FITZSIMMONS V40 45th (21.32) 20th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

BETH POTTER BACK TO TRIATHLON – The following article appeared in Athletics Weekly.
After finishing as top British athlete in the women’s 10,00m final at the IAAF World Championships last weekend. BETH will be slipping back into her wetsuit and on to her bike this weekend when she attempts to qualify for the 2018 Commonwealth Games triathlon at an event in Belgium.
BETH will compete in a European Cup triathlon near Antwerp this Sunday 13 August. The event is not an official trial for the Commonwealth Games but a podium place would put her in good stead for selection to compete for Scotland on the Gold Coast next April.
The 25-year-old clocked (32:15.88) in London to finish 21st overall and third European home despite being troubled by injury in the run-up to the event. “I’m happy with that as I was picking people off towards the end and have has a rocky patch lately with some injury problems” she said, explaining that she had a stress reaction in one of the metatarsals in her foot.
Despite training for triathlon full-time, in May she won the British trial for London, beating STEPH TWELL among others, but she has not worn spikes since, although she did wear some for the World Championship final.
“I had to adjust my running to even less than I was doing before Highgate”, she said. “I was advised to prioritise the quality sessions so haven’t got the mileage”.
BETH’S grandfather passed away recently as well. “So it’s been a hard couple of weeks”, she added.

BIGGLESWADE OPEN MEETING – Takes place on the refurbished track on Saturday 23 September. The meeting incorporates the Bedfordshire and Hertfordshire 10000m Championships. The open meeting is for all age-groups including U11s.
For all information including entries, please use this link – www.biggleswadeac.org.uk
Entries Close Sunday 17 September (Unless Full Before Then).

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Track & Field Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 16 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

SOUTHERN U15 & U17 CHAMPIONSHIPS INCLUDING U13 OPEN EVENTS Takes place on Saturday 19 August and Sunday 20 August  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Entries Closed

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 20 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 23 August at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 400m No U13s, 8.05pm 1500m No times over 5m 30s, 9.30pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The third of three fixtures takes place on Saturday 26 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated. The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 26 August.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
ENGLAND U17 & U15 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 26 August and Sunday 27 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries Closed

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 30 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE FINAL Takes place on Sunday 3 September at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

EASTERN YOUNG ATHLETES FINAL/PLATE Takes place on Sunday 3 September, venue to be decided.
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 6 September at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm High Jump, 7.30pm 100m, 8.00pm 800m, 9.15pm 3000m. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

SOUTHERN U20 & U15 INTER COUNTY CHAMPIONSHIPS Takes place on Sunday 9 September at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
Note: Entrants are selected by their counties
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 13 September at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

EUROPEAN CHAMPIONS CLUBS CUP FOR JUNIORS Takes place on Saturday 16 September in Brno, Czech Republic.

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 10 August 2017

Happy Birthday this week to Shani Anderson, Mehrdad Azimi, Lily Beckford, Charlotte Brennan, Juliette De Freitas Vile, Sylvie Frayne, David Greenstein, Euan Mackenzie, Obinna Nwokeji, Adam O’Reilly, Isobel Parker, Kayomie Thompson and Dimitry Veshchikov

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER AUGUST ISSUE No.1 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=517&nid=517&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and SHAKA BUNSI from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

NEWSLETTER HOLIDAY – I will be taking a break to Zakynthos in Greece on the 16 August, therefore the 17 August Newsletter will be published on the website on Monday 15 August, and normal service will resume on Thursday 31 August. As the final Eastern Young Athletes League is on Sunday 13 August, I will publish the results in the 31 August Newsletter.

2 NEW CLUB RECORD’S – Congratulations to CRISTINA POTTER U17 who at last week’s Eastern Young Athletes League, broke her own existing Javelin Club Record with a throw of (38.98m) adding 3.26m to her 4 June throw.
Congratulations to KYLE LANGFORD U23 (see report below) who broke his own Senior 800m Club Record with a time of (1:45.25) in the Final of the 800m at the World Championships. This took .20 of a second off his 9 July time which was also set in the Olympic Park. Moving him up to UK No.2 in 2017.

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS – The Championships opened on Day 1 – Friday 4 August, with NICK PERCY in the Discus qualification, he achieved (56.93m) in Pool B finishing in 15th place, a little below par, but the experience will no doubt see him progress in the coming years.
NICK career to date has included competing in the World Youth (2011), World Junior (2012) European Junior (2013 Silver Medal) and Commonwealth Games (2014). Domestically he has won the England U15 (2011), England U20 (2012, 2013) and England U23 (2014, 2015, 2016) Championships. In 2014 NICK took up a degree at Nebraska University in America, culminating in winning the NCAA D1 title in 2015. His personal best is (63.38m) in July 2016 and season’s best is (62.91m) ranking him currently UK No.1.

Day 2 – Saturday 5 August started with a bang with DARRYL NEITA U23, running in Heat 6 of the 100m she ran a well-executed race winning in a time of (11.15 w0.6). Her interview was a breath of fresh air, so positive about her race, and firmly believes her future as a winner in a global championship, is a real possibility.
DARRYL’S career to date DARRYL’S career to date has been exceptional, when last year she won the Bronze Medal in the GB&NI 4x100m relay team at the Rio Olympics. This year DARRYL won Gold in the England U23 and Silver in the England Senior Championships 2016 and 2017, In 2015 finished 4th in the European Junior and Gold in the England U20 Championships.
DARRYL’S current personal best is (11.14 w-1.4) set earlier this month in the Olympic Stadium, breaking ABI OYEPITAN’S club record, also is currently ranked UK No.2, and No.7 on the UK all-time list.

The final event of the morning session was the 800m, KYLE LANGFORD U23 was drawn in Heat 2 of 6, in which they went through the bell in (51.80) the second fastest time of the 6 Heats. Along the back straight the leaders put in a surge, and suddenly a gap of 5 metres opened up between them and KYLE, this was maintained into final straight and KYLE could not close it, eventually finishing 5th (1:46.38).
In his interview KYLE was convinced it was the end of his Championships, especially after Heat 3 he was in 4th place of the 6 losers to qualify for the Semi-Finals. But after Heats 5 and 6 KYLE had finished in 5th place qualifying for Sundays Semi-Final.
It must have been and interesting chat between KYLE and his coach, our own GEORGE HARRISON MBE.
KYLE’S career to date includes 3rd World Youth 2013, 8th World Junior 2014, Gold in European Junior and ran in the World Championships in Beijing 2015. In the British Championships KYLE won the Gold in 2015 and 3rd in 2017.
KYLE’S current personal best is (1:45.45) set earlier this month in the Olympic Stadium, breaking PAUL HERBERT’S club record, also is currently ranked UK No.3.

The evening session featured BETH POTTER in the 10000m, which turned out to be an astonishing race with AYANA of Ethiopia lapping some 90% of the field. BETH stuck to her race plan, and finished in 21st place (32:15.88) which is her 3rd fastest time to date.
BETH’S career to date includes the 10000m in the Olympic Games 2016. In the British Championships Bronze in 2017 and Gold in 2016, 3rd in 2014. European Championships and Commonwealth Games 5000m and 10000m in 2014. European U23 and Silver in England U23 Championships in 2013.
BETH’S current personal best is (32:03.45) set in Stanford, U.S.A in 2016, breaking SARAH WALDRON’S club record, her seasons best is (32:04.63) and is currently ranked UK No.1.

Day 3 – Sunday 6 August the evening session featured the 100m semi-finals, with DARRYL NEITA U23 lining up in Heat 1 and was up against the winners to be MARIE-JOSEE TA LOU Silver medal and DAFNE SCHIPPERS to Bronze medal. DARRYL has a good start to eventually finish in 4th place (11.16 w0.8) and just missing out of the final. She has come away with her head held high, and will be looking forward to 2018.

Later in the evening, the three 800m semi-finals took place, with KYLE LANGFORD U23 drawn in Heat 2. KYLE was looking refreshingly relaxed, and from the gun he settled in around 4th position, at the bell (50.85) the fastest of the 3 semi-finals, he was still 4th. Towards the end of the back straight LEWANDOWSKI went past KYLE, and stayed just behind when they entered the final straight. The LEWANDOWSKI kicked and KYLE stayed just behind, 50m to go KORIR of Kenya was treading water, KYLE was closing on LEWANDOWSKI and around 10m to go he went past him to finish in 2nd place (1:45.81) earning a well-deserved place in Tuesday’s final.

Day 4 – Monday 7 August started with the first round of the 200m with ZHARNEL HUGHES U23 drawn in Heat 6, and finished in 4th place (20.43 w0.6), ZHARNEL said his start needs to be improved, but qualified for Wednesday’s semi-finals as the fastest of the 3 fastest losers.
ZHARNEL’S career to date includes finishing 5th in the 2015 World Championships, also competed in the 2012 and 2014 World Youth Championships.
ZHARNEL’S current personal best is (20.02 w-0.1) set in the final of the 2015 World Championships, breaking TERRY WILLIAMS club record, and ranks him No.4 on the UK all-time list. His seasons best is (20.22 w1.2) and is currently ranked UK No.3.

Later in the evening NATHAN FOX started the qualifying pool A of the Triple Jump, and produced a jump of (16.49m w1.4) to finish in 10th place.
NATHAN is one of Great Britain’s most prestigious triple jump talents. After breaking the UK under 15 national record at 14, he became the first and only person of that age in British history to jump over 14meters (14.11m). He then represented Great Britain for the first time at the European Youth Olympics, placing 5th in the final. After being plagued with two serious injuries which hindered his natural progress, Nathan represented England at the 2014 Commonwealth Games where he placed 6th in the Final. His British Championship record is Gold in 2015, Silver 2014 and 2017, Bronze in 2013, also winning the British Indoor Championships in 2015, 2016 and 2017.
NATHAN’S current personal best is (16.81m w-1.4) set on the 14 May this year, ranking him UK No.1.

Day 5 – Tuesday 8 August will be a day that will live long in my memory as KYLE LANGFORD U23 produced another outstanding performance. This was the 800m final which was run almost identical as the semi-final, and went through the bell in (50.78), KYLE again entered the home straight a little of the pace but produced that devastating turn of speed, and with finish line fast approaching just failed to catch KIPYEGON BETT of Kenya by 4 hundredth’s of a second for 4th place.  His time of (1:45.25) was a new personal best, KYLE believes he can win gold at the IAAF World Championships in Doha in two years’ time and is keen to show his versatility by running for Britain in the 4x400m and 1500m.

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS KIT CARRIERS – Following our success in the World Para Championships, we had 11 of our athletes, plus Team Managers KATIE ALCOCK and CLYDE GORDON in the Olympic Stadium.
The photograph includes Back Row Left to Right – RUFUS KENT, GEORGE GROOM, EMILIA ECONOMU, BEN WINFIELD, PHOENIX LYON – Front Row Left to Right – JESSICA HURLEY, MIA GROOM, EMMA TAYLOR, LOUISA PITSIALIS. There was also SARAH BUTLER and LIANNE LANGFORD who somehow managed to miss the photo shoot.

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS – Prior to the Championships commencing there was an Inter-Club Challenge event between SBH, Enfield, Newham and Woodford. The meeting on Wednesday 2 August was designed to test out the systems in real-life circumstances. In addition to the athlete’s present, coaches, team managers and a small number of friends and family were allowed through security. The athletes prepared on the warm-up track and went through the whole process of call room and presentation. It was a great experience for everybody present. There were 9 events and the SBH team was;

100m Men – two heats – JOHN OTUGADE, CONFIDENCE LAWSON, ZANSON PLUMMER and JAMAL-MARCUS RHODEN STEVENS
High Jump Men – MONTEZ BLAIR and AKIN COWARD
Long Jump Women – EAVION RICHARDSON (U20) and JAZZ SEARS (U17)
Discus – Women – SHADINE DUQUEMIN who won her event and JESSICA EMERY (U17)
800m – Women – ELLIE BAKER (U20) who won her race (2:08.65), SOPHIE MADDOCK (U17) and JOSEPHINE CHADWICK (U17)

110m Hurdles Men – TOM CAREY and MAURICE RYAN
2000m Steeplechase – Men – GLEN WATTS
4 x 100m Men – NANA NOTTINSON-NYAAKU, JACOB BERKELEY (U20), LESLIE ODAMTTEN-ADDY and SAM HAZELL
4 x 400m Women – Congratulations to HANNAH FOSTER U17 (56.0), ELLIE BAKER U20 (55.0), LILY BECKFORD (55.4), and SABRINA BAKARE (59.1) comparing this to the current Senior Women’s record of (3:43.3) they ran an astonishing (3:45.47) which is the 3rd fastest time by a Shaftesbury quartet. It is also ranked UK 5th fastest club quartet in 2017.

Photograph of the jubilant quartet, left to right ELLIE BAKER, SABRINA BAKARE, LILY BECKFORD and HANNAH FOSTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COLCHESTER HARRIERS INVITATIONAL THROWS – Took place in Colchester on 6 August
Discus 1.5kg – U17M OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 1st (PB 36.91m) adding 73cm to his 23 July throw
Hammer 4kg – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim & HCA) 3rd (44.89m), B PHILIPPA finished 2nd (49.67m)
Hammer 5kg – U17M OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 1st (PB 54.65m) adding 1.57m to his 8 July throw
Hammer 6kg – SM BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 1st (61.66m)
 
YORK 10k – Took place on 6 August
ROBERT RIGBY V55 43rd (1st V55 36.59)

WEST LONDON POLE VAULT INVITATIONAL – Took place in Southampton on 5 August
Pole Vault – SW JADE IVE (HCA) 2nd (3.96m), EMMA ANDERSSON 3rd Equal (3.71m)

INTERNATIONAL THROWING MEETING – Took place in Leiria, Portugal on 29-30 July
Javelin 600g – SW A BETHAN REES U20 (HCA) 3rd (48.00m), BETHAN finished 4th (45.46m)

PARKRUN RESULTS  – 5 AUGUST – ALLY PALLY THEO BODEN U13 58th (24.21) 145th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 57th (New PB 21.36) 97th parkrun – HEARTWOOD FOREST – IRENE PEATY V60 41st (First Time 24.05) 3rd parkrun – KESGRAVE CLAIRE HOBSON 121st (New PB 24.49) 86th parkrun – OAK HILL DYLAN HEPWORTH U15 2nd (20.09) 22nd parkrun, STUART SINGER V55 17th (21.27) 186th parkrun – PORTRUSH ANDREW HOLMES V50 165th (First Time 28.11) 6th parkrun – ST ALBANS REBEKAH GARDINER 14th (19.15) 27th parkrun – STEVENAGE RUSSELL DEVITT V65 48th (24.11) 90th parkrun – WESTMILL – RICHARD WILLIAMS V35 1st (First Time 17.15) 34th parkrun, SARAH WILLIAMS 5th (New PB 20.17) 12th parkrun – WILLOUGHBY – LOUIS CROSS U20 2nd (New PB 17.23) 11th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

BIGGLESWADE OPEN MEETING – Takes place on the refurbished track on Saturday 23 September. The meeting incorporates the Bedfordshire and Hertfordshire 10000m Championships. The open meeting is for all age-groups including U11s.
For all information including entries, please use this link – www.biggleswadeac.org.uk
Entries Close Sunday 17 September (Unless Full Before Then).

EVENING STANDARD MONDAY 7 AUGUST – The following reports on KYLE LANGFORD and NATHAN FOX make interesting reading.

PREVIEW OF SBH WINTER FIXTURES Once August is over we start to turn our intention to September and the Road Relays, which you will be entered by your respective Team Manager – First on the 10 September is the Middlesex & Hertfordshire for Young Athletes, at the normal venue Hayes (entries close 31 August), then on the 24 September is the Southern Championships at Crystal Palace, for all age-groups (entries close 8 September). The National Championships are on the 7 October at Sutton Park, Birmingham, for all age-groups (await details).
Cross Country – Generally you can turn up and run, but there are certain fixtures that you will have to be entered by your respective Team Manager. The Fixture Card identifies one or the other.

Start Fitness Metropolitan League14 October Claybury, 11 November Stevenage, 2 December Uxbridge, 13 January Wormwood Scrubs and 10 February Trent Park. North West London League – Awaiting Dates/Venues.
 
Other FixturesOctober 21 Southern Relays, 28 Liddiard Trophy/North of the Thames – November 4 National Relays, 18 London Championships, 25 Fraternity/Sorority Cups – December 10 European Championships – January 6 Middlesex Championships, 7 Hertfordshire Championships, 27 Southern Championships – February 24 National Championships – March 10 Inter Counties, 17 English Schools.
 
Indoors Most of the fixtures are at Lee Valley, but we also show Major Championships which are in Sheffield. The first fixtures start in December, and you need to enter yourselves and pay the appropriate fee.

Information Sheet Shows all key dates, plus Information on the Metropolitan League. Also Cross Country Club Championship Races which are for all age-groups, and are at a Metropolitan League fixture or the Southern Championships. Cross Country Points Races which are for all age-groups, generally if you are the first SBH athlete to finish you awarded 8 points, 2nd place 7 points and so on (Senior Men are 12 points as normally there are over 20 SBH finishers). There are 7 fixtures throughout the season, all 5 Metropolitan League plus the Southern and National Championships, with the best 5 of 7 results will count. Our Under 11’s have 6 fixtures throughout the season with the best 4 of 6 results will count.

I anticipate issuing the Fixture Card and Information Sheet by email during the first week of September, these plus updated Club Championship and Points Tables can be found on the SBH Website.

Can I request that you keep your Team Manager informed on your availability, especially as certain fixtures the Team Managers have to submit our entries some 4-6 weeks before the date of that fixture.
 
BRENDAN FOSTER AWARDED IAAF GOLDEN ORDER OF MERIT – British distance running great recognised for his major contributions to the advancement of athletics
Brendan Foster has been awarded the IAAF Golden Order of Merit at a ceremony in London.

The British distance running great received the world governing body’s highest award in recognition of his major contributions to the advancement of athletics.
On the track, FOSTER became an Olympic and four-time Commonwealth Games medallist, winning 10,000m bronze at the 1976 Olympic Games in Montreal and Commonwealth gold in Edmonton in 1978. He also claimed the European 5000m title in Rome in 1974 and 1500m bronze in Helsinki in 1971.
Since hanging up his spikes, he has become one of the most distinctive voices within the sport as a television commentator, a role from which he will retire following the upcoming IAAF World Championships, and has led a running revolution in Britain as creator of the Great North Run and founder of The Great Run Company.
Foster received his award from IAAF president SEBASTIAN COE at London’s Tate Modern as delegates from more than 200 of the IAAF’s 214 Member Federations were welcomed for the 51st IAAF Congress.
The evening also included the presentation of the IAAF’s Plaque of Merit to six distinguished members of the global athletics family who have made career-long contributions to the success and the development of the sport – FUMIHIRO YAMASAWA (JPN), ALECK SKHOSANA (RSA), WILFREDYS LEON (VEN), CLEMENS PROKOP (GER), REYNOLD O’NEAL (IVB) and FLETCHER MCEWEN (AUS).
The day after receiving his award, FOSTER – whose Great Run events in Newcastle and Manchester also include innovative street athletics meetings – formed part of a panel at the IAAF Athletics Connect event which discussed the need for innovation within the sport

CAR THEFTS/BREAK-INS AT ALLIANZ PARKAllianz Park has been on the receiving end of a handful of vehicle break-ins over the last fortnight.
Please can I encourage you not to leave anything on show in your car that would make you an easy target. The nature of our sight typically does not allow criminals the time to go through cars, they are looking for easy targets and goods they can sell on easily.
Each instance has been reported to the police and we have asked them to increase their presence as part of their rounds. We will continue to monitor closely.

 

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Track & Field Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

ENGLAND U17 & U15 COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 12 August and Sunday 13 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries Closed

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fifth fixture of five takes place on Sunday 13 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 16 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

SOUTHERN U15 & U17 CHAMPIONSHIPS INCLUDING U13 OPEN EVENTS Takes place on Saturday 19 August and Sunday 20 August  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Entries Closed

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 20 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 23 August at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 400m No U13s, 8.05pm 1500m No times over 5m 30s, 9.30pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The third of three fixtures takes place on Saturday 26 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated. The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 26 August.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
ENGLAND U17 & U15 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 26 August and Sunday 27 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries Closed

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 30 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 3 August 2017

Happy Birthday this week to Rainer Burchett, Lorena Caruso, Joshua Edwards, Evelyne Fonteyne, Danielle Ojo, Victoria Pritchard and Layla Walker-Lawrence

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE No.4 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=516&nid=516&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and SHAKA BUNSI from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to KELVIN AYE, CHARLES EDU, BARSA MIR, BASIM MIR, EBUKA NWOKEJI, OBINNA NWOKEJI and JIMMY THORONKA

LONDON WORLD CHAMPIONSHIPSThe Championships commence tomorrow Friday 4 August, and will be broadcast either on BBC1 or BBC2.
Following the recent IAAF decision to allow a further 6 athletes, British Athletics have selected NICK PERCY (Discus) and CHRIS BENNETT (Hammer). NICK’S qualifying pool is tomorrow at 7.20pm and CHRIS competes in the qualifying on Day 6 – Wednesday 9 August at 7.20pm.
Our remaining athletes commence their events as follows –  Day 2 – Saturday 5 August – DARRYL NEITA first round of the 100m at 11.45amKYLE LANGFORD first round of the 800m at 12.45pmBETH POTTER 10,000m Final at 8.10pm. Day 4 – Monday 7 August – ZHARNEL HUGHES first round of the 200m at 6.30pmNATHAN FOX qualifying pool of the Triple Jump is at 6.35pm. Day 8 – Friday 11 August, JADE LALLY qualifying pool of the Discus at 10.10am. Day 9 – Saturday 12 August is the first rounds of the Men and Women’s 4x100m Relay’s at 10.35am and 10.55am respectively, in which DARRYL NEITA or ZHARNEL HUGHES may be selected for the GB&NI teams.

CAR THEFTS/BREAK-INS AT ALLIANZ PARKAllianz Park has been on the receiving end of a handful of vehicle break-ins over the last fortnight.
Please can I encourage you not to leave anything on show in your car that would make you an easy target. The nature of our sight typically does not allow criminals the time to go through cars, they are looking for easy targets and goods they can sell on easily.
Each instance has been reported to the police and we have asked them to increase their presence as part of their rounds. We will continue to monitor closely.

NEWSLETTER HOLIDAY – I will be taking a break to Zakynthos in Greece on the 16 August, therefore the 17 August Newsletter will be available on the 15 August, and normal service will resume on Thursday 31 August.

BRITISH TRANSPLANT CHAMPIONSHIPSFollowing his success at the recent World Championships EDWIN YAMOAH turned his attention to the British Championships, which took place last week-end in Motherwell, Scotland.
Congratulations to EDWIN who won 3 Gold and 1 Silver Individual, plus 1 relay Bronze Medals. He also won the CARL WHITTAKER Trophy for the 5th year in a row, which is presented to the athlete with the fastest 100m time in the Championships.

100m Gold Medal (11.78), 200m Gold Medal (24.64), 400m Silver Medal (SB 61.13), Long Jump Gold Medal (5.36m), 4x100m Relay Bronze Medal with the Royal Free Hospital team

ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIP PHOTOGRAPHSMany thanks to GARY MITCHELL who provided these outstanding photographs which he took at the recent 87th English Schools Championships in Birmingham. It proved to be an excellent Championships with 28 athletes flying the Shaftesbury colours, this was a record number of SBH participants and a record number of medals.

The first photograph features HAMZA KADIR U20 showing a somewhat jubilant celebration, in winning the Senior Boys 1500m title (4:00.20) from TIARNEN CRORKEN (4:00.32) and BENJAMIN DAVIES (4:00.88). In the Heats HAMZA won in a time of (3:58.97) his personal best is (3:51.29) set early this year.

In the Intermediate Boys 1500m first photograph shows THOMAS PATRICK U17 (No.37) preparing to make his challenge around the final bend. The next shows YOSUF BIZIMANA winning (4:00.60), JACQUES MAURICE second (4:01.18) and THOMAS managed to recover his stumble to take the Bronze Medal (4:01.84). I contacted THOMAS who sent me these very candid and thought provoking words.
“I thought I had done everything right, I was really disappointed not to win the race. When thinking it through, I have to put it down to a lack of experience and a misjudgement on my part, In that in I did more than I had too in the heats to qualify and with the lactic acid kicking in I simply ran out of gas in the final a few metres before I reached the finishing line.
It was a painful experience but one I will hopefully learn from when I compete in the future races to come. Given the fact that I ran only one race throughout the whole of the winter, due to injury, upon reflection I am pleased with my progress on the track this summer and looking forward to many more races when I can compete and do well in the rest of my athletics career”.

The Intermediate Boys 400m Hurdles was an outstanding race with BEN LLOYD U17 seen taking the final hurdle just in front of KARL JOHNSON (53.36), BEN’S winning time was a (53.12), retaining his title from 2016, and put him at No.1 in the UK rankings. The following week-end BEN was selected by England to compete in the Schools International in Dublin, winning the 400m Hurdles in a time of (53.35).

CAU INTER COUNTY CHAMPIONSHIPS – INCLUDING THE ENGLAND ATHLETICS SENIOR CHAMPIONSHIPS – Took place at Bedford last Saturday and Sunday.
Congratulations to our 5 Gold Medallists – OJIE EDOBURUN (100m), ANTONIO INFANTINO (200m), JADE IVE (Pole Vault), ANGELA BARRETT (Triple Jump) and MICHAEL NICHOLLS (Discus).
KELLY BRAMHALD (Javelin) won the Silver Medal, and has returned to her best following her should surgery, STEVEN TURNOCK (Javelin) won a Bronze Medal.

100m – SM Heat 1 RENARD FREDERICK 6th (SB 10.85 w1.0) taking .02 of a second off his 7 May time, Heat 3 OJIE EDOBURUN U23 1st (10.31 w1.6), Heat 4 GABRIEL YIADOM U20 6th (11.33 w0.5), Heat 5 JOHN OTUGADE U23 1st (10.42 w0.7), Heat 5 CONFIDENCE LAWSON 1st (10.42 w3.2). Semi-Final 1 OJIE finished 1st (10.22 w0.7), 2 CONFIDENCE finished 1st (10.37 w0.8), 3 JOHN finished 2nd (10.38 w0.5). The Final was fairly comfortable for OJIE winning the Gold Medal by 9 hundredths of a second (10.26 w-0.1), JOHN finished 4th (10.43 w-0.1), CONFIDENCE finished 6th (10.55 w-0.1)
100m – SW Heat 1 SHEREEN CHARLES 4th (SB 11.95 w1.5) taking .09 of a second off her 24 May time, 3 LAURA CLARK U23 3rd (12.10 w0.3). Semi-Final 2 LAURA finished 6th (12.12 w1.0), 3 SHEREEN finished 5th (12.14 w0.9)
200m – SM Heat 3 ANTONIO INFANTINO 1st (21.10 w-0.1). Semi-Final 2 ANTONIO finished 1st (20.90 w1.7). The Final proved to be a close finish with ANTONIO taking the Gold Medal (21.14 w0.3) with CHRIS STONE giving the same time in 2nd place.
400m – SM Heat 4 SAM HAZELL U23 3rd (48.60), 5 JAMAL RHODEN-STEVENS 2nd (47.79). Semi-Final 1 JAMAL finished 2nd (47.05), SAM finished 4th (47.43). In the Final JAMAL finished 5th (47.16), SAM finished 7th (47.63)
400m – SW Heat 2 LILY BECKFORD U23 3rd (55.98), TARA KAFKE (HCA ) 5th (56.46). LILY did not start in the Final
100m Hurdles – SW Heat 1 KYLIE ROBBILIARD 6th (16.70 w1.0)
400m Hurdles – SM Heat 1 LLOYD HANLEY-BYRON 1st (53.22), NIALL CARNEY U23 4th (54.68). In the Final LLOYD finished 4th (51.90)
Pole Vault – SW Straight Final JADE IVE (HCA) won the Gold Medal (4.05m), EMMA ANDERSSON finished 5th (3.65m)
Long Jump – SW Straight Final ANGELA BARRETT (2nd Claim) 6th (5.84m w1.3), EAVION RICHARDSON U20 finished 12th (5.51m w1.1)
Triple Jump – SW Straight Final ANGELA BARRETT (2nd Claim) won the Gold Medal (13.15m w1.4), EAVION RICHARDSON U20 finished 7th (12.01m w2.7)
Shot 7.26kg – SM Straight Final GREGORY THOMPSON 8th (14.82m)
Discus 2kg – SM Straight Final GREGORY THOMPSON won the Bronze Medal (55.21m), ANGUS MCINROY 8th (52.45m)
Discus 1.5kg – SM F44 Straight Final MICHAEL NICHOLLS won the Gold Medal (42.27m)
Hammer 7.26kg – SM Straight Final JAMES HAMBLIN U23 10th (56.04m)
Javelin 800g – SM Straight Final STEVEN TURNOCK won the Bronze Medal (70.02m), ALFIE INGHAM U20 10th (59.03m)
Javelin 600g – SW Straight Final KELLY BRAMHALD won the Silver Medal (PB 49.56m) adding 77cm to her 2012 throw, and is ranked UK No.6 in 2017

EASTERN YOUNG ATHLETICS LEAGUE – The fourth match of the season took place at Allianz Park last Sunday.
Congratulations, after finishing second in our first three fixtures, we produced a well-deserved win by a margin of 60.5 points. The League was formed in 2014, in which we were a composite team with Barnet & District, we finished 8th in 2014 and 2015, qualifying for the Plate Final and we finished in 6th/5th place respectively. 2016 saw us finish in 5th place qualifying for the Top 6 Final, finishing in 6th place. This season the decision was made to compete as a standalone team Shaftesbury Barnet Harriers, which put additional pressure on our Team Managers and Athletes. The results have been exceptional, proving what an outstanding squad of Young Athletes we have, although we are aware there are certain events we are weak. Our Coaches are already endeavouring in filling theses events for next season.

It was a record day with 46 first places, and most of our recent new members performed exceptionally well.
 
Team Result1st SBH (764), 2nd Chelmsford (703.5), 3rd Thurrock (633), 4th Stevenage (587.5), 5th Peterborough (285), 6th Luton (186), 7th Hertford & Ware/Enfield & Haringey (178).

League Positions after 4 rounds – 1st Ipswich (28 league points – 3190.5 points), 2nd Havering (27 – 3307.5), 3rd Nene Valley (27 – 2873.5), 4th SBH (25 – 3009.5), 5th Bedford (25 – 2858.5), 6th Basildon (24 – 2810.5)

With the final fixture to come, which is at Allianz Park on 13 August, we are in an excellent position to finish in the top six in the League. Which would mean we would then qualify for the Final which is on Sunday 3 September, and provisionally will be at Bedford providing they finish in the top six.
The final fixture has only 6 teams competing, not 7, and they are Cambridge & Coleridge, Harlow, Herts Phoenix, Ipswich and St Albans.

100m – U13B A CHARLES EDU 2nd (PB 13.69 w-0.2), B KANE PINNOCK 1st (13.06 w0.6), U13G A TOSIN JOKOSENUMI 2nd (13.55 w-2.2), B SIANA FOSTER 3rd (14.54 w-1.7), U15B A TARIQ WILD 1st (11.64 w-0.5), B ROHAN BAGAI 1st (12,15 w-0.1), U15G A EMILY RODRIGUEZ 3rd (12.91 w1.8), B SAVANNAH IYAMU 4th (13.85 w-1.7), U17M A MICAH AGYEPONG 1st (11.38 w-2.1), B TRISTON FOSTER 1st (11.99 w-3.1), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 1st (12.49 w0.0), B CHINWE IWUNZE 2nd (12.71 w-1.0). Non-Scoring U13B ARCHIE NASH (PB 14.28 nwr) taking .22 of a second off his 4 June time, JOSHUA MERCCHAN-NICHOLLS (14.37 nwr), EBUKA NWOKEJI (14.49 nwr), BASIM MIR (PB 14.97 nwr), DIKE ONYEMELUKWE (15.21 nwr), ZAKARIYA SANDA (15.77 nwr), NEO MOHAMMADIAN (16.22 nwr), U13G ISSY COLBECK-ROGERS (PB 13.45 nwr) taking .06 of a second off her 15 July time, MEARA MCLAWRENCE (13.46 nwr), LEA REYNA-FARIA (PB 13.84 nwr) taking .06 of a second off her 2 July time, MALIA COTTON (13.85 nwr), LUCY MARCUS (PB 15.73 nwr) taking .37 of a second off her 20 May time, U15B NICHOLAS SHAW (11.57 nwr), REMI JOKOSENUMI (11.60 nwr), NNAMDI NDUKWE (12.21 nwr), THEO EVANS (PB 12.24 nwr) taking .34 of a second off his 15 July time, JAMES MUSA (12.30 nwr), LIAM MVULA (12.47 nwr), U17M TYRIQ LAFEUILLE (PB 11.80 nwr) taking .30 of a second off his 2016 time, SHINAWAT JAIDEE (11.82 nwr), OLLIE HART (12.02 nwr), DION OWUSU-AGYEMAN (12.12 nwr), U17W KIERRA GRANT (12.74 nwr), SHAKIRA RILEY (13.51 nwr)
200m – U13B A KELVIN AYE 1st (26.05 w-2.9), B CHARLES EDU 2nd (PB 29.01 w-3.5), U13G TOSIN JOKOSENUMI 2nd (PB 28.58 w-2.4) taking .12 of a second off her 7 May time, B SIANA FOSTER 3rd (31.01 w-2.2), U15B A TARIQ WILD 1st (23.93 w-3.9), B NICHOLAS SHAW 1st (PB 23.76 w-1.8) taking .07 of a second off his 24 June time, U15G A EMILY RODRIGUEZ  4th (27.50 nwr), B MALIA COTTON 2nd (28.50 nwr), U17M A MICAH AGYEPONG 2nd (23.35 w-3.2), B JOSHUA KUMAR 1st (23.33 w-3.6), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 2nd (27.04 w-1.4), B CHINWE IWUNZE 2nd (27.15 w-2.1). Non-Scoring U13B EBUKA NWOKEJI (30.03 nwr), BASIM MIR (PB 31.00 nwr), ZAKARIYA SANDA (34.63 nwr), U15G ISSY COLBECK-ROGERS (28.41 nwr), MEARA MCLAWRENCE (28.63 nwr), SAVANNAH IYAMU (29.72 nwr), OLIVIA LAVA (32.07 nwr), U17M TYRIQ LAFEUILLE (PB 23.73 nwr) taking .17 of a second off his 2016 time, SHINAWAT JAIDEE (24.11 nwr), TRISTON FOSTER (24.67 nwr), DION OWUSU-AGYEMAN (24.81 nwr), U17W KHADIJAH ROSE (PB 27.73 nwr), SHAKIRA RILEY (29.65 nwr)
300m – U15B A REMI JOKOSENUMI 1st (39.41), B GILAD NACHSHEN 1st (PB 39.26) taking .24 of a second off his 2 July time, U15G A JESSICA MOORE 4th (PB 43.72) taking .28 of a second off her 2 July time, B AMBER DUVERNEY 1st (44.54), U17W A SCARLETT KENT 3rd (44.50), B SOPHIE BRASSEY 2nd (PB 47.24) taking .19 of a second off her 23 July time. Non-Scoring U15G BLUEBELL COOKE (PB 43.93) taking .07 of a second off her 8 April time, EVELYNE FONTEYNE (47.40)
400m – U17M A JOSHUA KUMAR 1st (52.40), B ANTHONY KHORASSANDJIAN 1st (55.29). Non-Scoring U17M JAMES PINTO (PB 54.40), MICHAEL KOBEH (57.60)
800m – U13B A ARCHIE NASH 2nd (2:38.13), B ARON YONA 1st (2:38.74), U13G CHARLOTTE BRENNAN 5th (PB 2:45.57), B ANNA MURPHY 4th (3:07.68), U15B A GILAD NACHSHEN 1st (2:06.38), B JONATHAN BOARDMAN 1st (2:16.93), U15G A JESSICA MOORE 1st (2:26.59), B SYDNEY ALLEN 1st (2:27.13), U17M A MITTIO MOHAMMADIAN 2nd (2:05.13), B FREDDIE SHIRET 1st (2:05.98), U17W A SOPHIE MADDOCK 1st (2:18.78), B SCARLETT KENT 2nd (2:30.38). Non-Scoring U13B JOSHUA GOLDSTEIN (PB 2:47.79) taking 1.31 seconds off his 18 June time, NATAN RUBACK (PB 2:47.82), U13G ASHA HORBACKI (PB 2:59.25), U15B MATTHEW MCATEER (2:31.31), U15G BLUEBELL COOKE (2:23.77), HELENA AGHOLOR (2:38.06), NATASHA TANNER (2:38.70), U17M ADAM CAHN (2:07.24), U17W JOSEPHINE CHADWICK (2:24.05)
1500m – U13B A LEO RONCARATI 2nd (PB 5:13.25) taking 4.45 seconds off his 2 July time, B GIANLEO STUBBS 1st (PB 5:12.85) taking 10.95 seconds off his 4 June time, U13G A SARON RICHARDSON 3rd (5:41.39), B REBECCA JEFFREY 2nd (6:41.23), U15B A BINI BLOOM  3rd (4:40.15), B LUCA STUBBS 1st (4:41.59), U15G A MAAYAN RADUS 2nd (5:08.33), B ELEANOR RACHEL 2nd (PB 6:22.44) taking 3.56 seconds off her 2015 time, U17M A DAVID STONE 1st (PB 4:20.77) taking 6.03 seconds off his 7 May time, B NATHAN TADESSE 3rd (5:18.66), U17W A MIA GROOM 2nd (5:04.86), B LIDIA KYRIACOU 2nd (SB 5:15.74) taking 4.64 seconds off her 25 June time. Non-Scoring U15B DYLAN MICHEL (4:52.58), U17W KAYLA MICHEL (5:39.57)
70m Hurdles – U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 4th (13.22 w0.5), B AZARIA NWANKWU 3rd (13.79 w1.1)
75m Hurdles – U15G A AMBER DUVERNEY 4th (11.99 w-1.5), B EVELYN BARTER 4th (12.84 w-0.3)
80m Hurdles – U15B A ADAM O’REILLY 5th (14.34 w0.2), B DANIEL WARD 3rd (PB 13.87 w1.6) taking .63 of a second off his 4 June time, U17W A SOPHIA OBI 1st (11.87 w-0.5), B KARA ONUIRI  1st (12.53 w2.3)
100m Hurdles – U17M A TYRIQ LAFEUILLE 2nd (PB 15.28 w-1.5) taking .02 of a second off his 7 May time
High Jump – U13B A JOSHUA MERCHAN-NICHOLLS 1st (PB 1.40m), B DIKE ONYEMELUKWE 3rd (PB 1.20m) taking .10 of a second off his 2 July time, U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 1st (1.45m), U15B A TARIQ WILD 6th (1.55m), B DANIEL WARD 3rd (1.45m), U15G A EVELYN FONTEYNE 2nd (PB 1.50m) adding 5cm to 2 July height, B RACHEL CARTER 2nd (PB 1.35m) adding 20cm to her 2012 height, U17M A BEN BELLISARIO 4th (1.65m), B ODERA UMEUGOJI 4th (1.40m), U17G A KARA ONUIRI 2nd (PB 1.65m) equalling her 23 July height, B CRISTINA POTTER 2nd (1.35m)
Long Jump – U13B A CHARLES EDU 4th (PB 4.20m nwr), B EBUKA NWEKOSI 4th (PB 3.44m nwr), U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 5th (PB 3.81m nwr) adding 1cm to her 2 July jump, B LUCY MARCUS 5th (3.44m nwr), U15B A NICHOLAS SHAW 2nd (5.08m nwr), U15G A EVELYN FONTEYNE 4th (4.27m nwr), A LEA REYNA-FARIA 5th (SB 3.84m nwr), U17M A JEFF HAGAN 4th (5.32m nwr), U17W A KIERRA GRANT 3rd (4.91m nwr), A SOPHIA OBI 2nd (SB 4.74m nwr). Non-Scoring U13G AZARIA NWANKWO (3.02m nwr), U17M MICHAEL ADEBAKIN (2.24m nwr), U17W SHAKIRA RILEY (PB 3.95m nwr)
Triple Jump – U17M A ODERA UMEUGOJI 2nd (12.17m nwr), B JEFF HAGAN 1st (11.96m nwr) 
Shot 2.72kg
 – U13G A JUDY AGHOLOR 2nd (6.10m), B CHARLOTTE BRENNAN 1st (PB 5.94m) adding 48cm to her 7 May put
Shot 3kg – U15G A EVELYN BARTER 6th (PB 7.31m) adding 1cm to her 15 July put, SAMRA RICHARDSON 4th (6.24m), U17W A YASMIN AHMED 1st (PB 9.60m). Non-Scoring  U17W A CRISTINA POTTER 2nd (PB 9.68m) adding 18cm to her 15 July put, B CHINWE IWUNZE 3rd (PB 8.03m) adding 6cm to her 2016 put
Shot 3.25kg – U13B A KELVIN AYE 2nd (PB 8.09m), B NEO MOHAMMADIAN 3rd (PB 4.68m) adding 5cm to his 15 July put
Shot 4kg – U15B A CHRISTIAAN CAVALLI-WARBY 1st (PB 13.08m) adding 7cm to his 2 July put, B LIAM MUVLA 2nd (PB 8.15m)
Shot 5kg – U17M A ROHAN OYEWOLE 2nd (PB 10.05m) adding 58cm to his 7 May put, B JAMES PINTO 1st (PB 8.88m)
Discus 0.75kg – U13G A SARON RICHARDSON 2nd (16.96m), B JUDY AGHOLOR 2nd (12.84m)
Discus 1kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 6th (PB 13.51m) adding 2.30m to his 2 July throw, B BASIM MIR 5th (PB 8.10m), U15G A OLIVIA LAVA 4th (PB 17.94m) adding 44cm to her 2 July put, B SAMRA RICHARDSON 2nd (17.24m), U17W A SCARLETT KENT 6th (15.65m), B SCARLETT KENT 2nd (9.93m)
Discus 1.25kg – U15B A DANIEL WARD 1st (33.72m), A ALVIN LEONG 1st (30.15m)
Discus 1.5kg – U17M A OLIVER HOCKING 2nd (SB 31.88m) adding 3.16m to his 25 June throw, A BEN BELLISARIO 2nd (PB 24.78m) adding 88cm to his 23 July throw
Hammer 4kg – U15B A CHRISTIAAN CAVALLI-WARBY 1st (32.79m)
Hammer 3kg – U15G A EMILY MURPHY 3rd (PB 18.48m) adding 35cm to her 4 June throw. Non-Scoring U15G HARRIET MOLLINSON (PB 19.64m)
Javelin 400kg – U13B A KELVIN AYE 6th (PB 16.40m), B ARON YONA 6th (PB 12.69m) adding 7.71m to his 2 July throw, U13G A JUDY AGHOLOR 2nd (21.91m), B SARON RICHARDSON 1st (13.25m)
Javelin 500kg – U15G A SAMRA RICHARDSON  1st (PB 28.26m) adding 2cm to her 10 June throw, B NATASHA TANNER 5th (PB 15.33m) adding 4.11m to her 20 May throw, U17W A CRISTINA POTTER 1st (PB 38.98m) adding 3.26m to her 4 June throw, B KAYLA MICHEL 3rd (PB 6.53m)
Javelin 600kg – U15G A BENJAMIN HOCKING  1st (PB 42.22m) adding 3.06m to his 10 June throw, B ALVIN LEONG 1st (PB 27.43m) adding 1.40m to his 2 July throw
Javelin 700kg – U17M A ROHAN OYEWOLE 1st (46.00m), B BEN BELLISARIO 2nd (24.41m)
4x100m – U13B 1st (SB 55.85) 4.65 seconds off their 2 July time EBUKA NWOKESI, CHARLES EDU, JOSHUA MERCAN-NICHOLLS, KELVIN AYE, U13G 5th (60.82) AWAITING NAMES, U15B 1st (45.54) ROHAN BAGAI, REMI JOKOSENUMI, NICHOLAS SHAW, TARIQ WILD, U15G 3rd (53.31) AWAITING NAMES, U17M 1st (44.41) MICAH AGYEPONG, MICHAEL ADEBAKIN, JOSHUA KUMAR, SHINAWAT JAIDEE, U17W 1st (48.92) AWAITING NAMES. Non-Scoring U13B (61.18) NEO MOHAMMADIAN, DIKE ONYEMELUKWE, ZAKARIYA SANDA, BASIM MIR, U15B (48.41) JAMES MUSA, NNAMDI NDUKWE, THEO EVANS, GILAD NACHSHEN, U17M (47.46) JAMES PINTO, DION OWUSA-AGYEPONG, ANTHONY KHORASSANDJIAN, TRISTON FOSTER, U17W (53.31) AWAITING NAMES.

LONDON INTER CLUB CHALLENGE – The second of three took place in last Saturday at Allianz Park.
100m – SX 1 JACOB BERKELEY U20 4th (11.27 w0.0), ROBERT THOMAS U17 5th (11.31 w0.0), SEAN LODOVICA 6th (11.41 w0.0), 2 LOUIS UBAKA 3rd (11.23 w-2.0), 3 LEO SINCLAIR U23 1st (11.36 w-2.0), 4 JOSHUA KUMAR U17 3rd (PB 11.56 w-1.7) taking .04 of a second off his 2016 time, IFE ADEPEGBA U23 5th (11.70 w-1.7), 5 NANA NOTTINSON-NYAAKU 1st (SB 11.58 w-1.1) taking .17 of a second off his 21 June time, CEAKE MADDIX U20 7th (15.45 w-1.1), 6 AARON ELLINGTON U20 1st (PB 11.69 w0.1) taking .20 of a second off his 24 June time, TRISTAN PROCIDA U17 3rd (12.11 w0.1), 7 SHINAWAT JAIDEE U17 1st (11.69 w-1.8), JOSEPH SSENYONJO U17 3rd (PB 12.51 w-1.8), 9 DAVID OBI U15 1st (PB 12.65 w-0.4), SHAKIRA RILEY U17 6th (13.46 w-0.4), ALEXIA SAUNDERS U15 7th (PB 13.79 w-0.4), 10 KELVIN AYE U13 1st (PB 13.37 w-1.7), ABIGAELLE TOMBE U15 7th (PB 14.50 w-1.7), 11 CHANEL DACOSTA U13 5th (PB 15.26 w-1.4), ROSALIND ZEFFERTT V55 6th (16.11 w-1.4), 12 JESSICA QUARTEY-PAPAFIO U13 3rd (PB 16.00 w-1.1), 13 ANDONI AMPHLETT U11 2nd (PB 15.28 w-1.1), ADAM EL-DAKAUM U15 3rd (PB 15.29 w-1.1)
200m – SX 1 LEON SINCLAIR U23 4th (22.75 w0.6), 4 CEAKE MADDIX U20 5th (24.83 w-0.5), TRISTAN PROCIDA U17 6th (24.97 w-0.5), 5 PENIEL KAHUNGA U15 6th (PB 27.65 w-0.5), 6 KELVIN AYE U13 3rd (PB 26.08 w-0.3), 7 CRISTINA POTTER U17 1st (PB 26.99 w-0.6) taking 1.36 seconds off her 2014 time, LAYLA WALKER-LAWRENCE U20 4th (29.35 w-0.6), ADAM EL-DAKAUM U15 7th (PB 32.73 w-0.6), 8 ALEXIA SAUNDERS U15 1st (PB 29.00 w-0.3)
400m – SX 3 MICHAEL KOBEH U17 4th (PB 56.12) taking .29 of a second off his 2016 time
800m – SX 1 THOMAS BUTLER U20 (2nd Claim) 2nd (PB 1:57.83) taking 2.19 seconds off his 2016 time, MITTIO MOHAMADDIAN U17 4th (PB 2:00.34) taking .56 of a second off his 7 May time, FINN HARVEY U17 6th (2:02.58), 2 ADAM CAHN U17 1st (2:06.29), NATHAN TADESSE U17 6th (2:19.84), 3 ELANA DIMMER 2nd (2:24.61), BARSA MIR U15 3rd (2:25.35), ZEV GRUNWALD U15 4th (PB 2:27.79)
100m Hurdles – U17W SOPHIA OBI 1st (16.33 w-0.6)
110m Hurdles – SM MAURICE RYAN 3rd (19.09 w-0.5)
High Jump – SX ALEXANDER JOEL U17 2nd (PB 1.50m)
Long Jump – SM ROBERT THOMAS U17 1st (PB 6.33m nwr) adding 14cm to his 8 January jump, AARON ELLINGTON U20 2nd (6.23m nwr), CEAKE MADDIX U20 3rd (PB 5.61m nwr), ALFREDO MELAO V60 4th (5.41m nwr), SX 1 CRISTINA POTTER U17 3rd (4.89m nwr), JESSICA QUARTEY-PAPAFIO U13 11th (PB 3.62m nwr), ROSALIND ZEFFERTT V55 12th (3.51m nwr)
Shot 3kg – V55 ROSALIND ZEFFERTT V55 1st (6.24m)
Shot 4kg – SW NENE HARRISON V35 1st (9.69m)
Discus 1.75kg – U20M NATHAN THOMAS 1st (44.50m)
Discus 2kg – SM GREGORY THOMPSON 1st (57.37m), ANGUS MCINROY 3rd (52.60m), ANTHONY SOALLA-BELL V40 6th (33.60m)
Hammer 4kg – SW LOUISA PITSIALIS U20 4th (38.90m)
Hammer 3kg – V55 ROSALIND ZEFFERTT V55 2nd (PB 18.72m)
Hammer 6kg – U20M BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 1st (57.80m)
Javelin 800g – SM MICHAEL MILLER U20 2nd (44.34m)
 
QUADKIDS – Took place prior to the London Inter Club Challenge at Allianz Park
Boys OBINNA NWOKEJI U11 3rd (190 points) 75m Sprint (11.24), Standing Long Jump (3.04m), 600m Run (2.16), Vortex Howler Throw (20.12m).
Girls MIA HIGSON U13 3rd (148 points) 75m Sprint (12.34), Standing Long Jump (2.70m), 600m Run (2.16), Vortex Howler Throw (10.50m), EVA HIGSON U11 9th (103 points) 75m Sprint (13.34), Standing Long Jump (2.21m), 600m Run (OBINNA NWOK2.38), Vortex Howler Throw (12.17m)

MEETING INTERNATIONAL DU C.A.SCHIFFLANGE – Took place in Schifflange, Luxemburg on 30 July
Long Jump – PAUL OGUN (HCA) 4th (7.20m w-0.3)

INTERNATIONAL THROWING MEETING – Took place in Leiria, Portugal on 29-30 July
Discus 1kg – SW A SHADINE DUQUEMIN 8th (49.42m)
Discus 2kg – SM A ZANE DUQUEMIN 5th (60.13m)

INTERNATIONAAL ANTWERPS ATLETIEKGALA – Took place in Antwerp, Belgium on 29 July
Javelin 800g – DANIEL BAINBRIDGE U20 5th (59.84m)

DEREK CROOKES SOUTHERN U13 INTER COUNTY MATCH – Took place in Kingston on 29 July
100m – U13G B2 TOSIN JOKOSENUMI 1st (13.65 w-1.0)
800m – U13B B DYLAN HAMMOND 6th (2:27.12), NS2 LEO RONCARATI 6th (PB 2:29.17) taking .24 of a second off his 15 July time

WATFORD OPEN MEETING – Took place on 26 July
200m – SX 6 EDWIN YAMOAH 2nd (24.54 w-0.1), 7 NANA NOTTINSON-NYAAKU 7th (SB 24.93 w0.1) taking .04 of a second off his 24 June time, 9 LEON SINCLAIR U23 3rd (2.87 w-1.0)
1500m – SX 1 CHLOE BRASSEY U15 12th (PB 5:37.51), 3 SCARLETT KENT U17 4th (PB 5:04.60) taking .33 of a second off her 2015 time, 6 MAAYAN RADUS U15 11th (5:07.13), KATIE LLOYD U15 18th (SB 5:23.97), 7 SOPHIA STAAB U17 12th (4:59.54), ELANA DIMMER 16th (5:03.12), 9 BLUEBELL COOKE U15 18th (PB 5:01.37) taking .93 of a second off her 2016 time, 10 MATTI HARRIS U15 4th (4:45.91), DYLAN MICHEL U15 13th (4:55.44), NATHAN TADESSE U15 17th (5:12.80), 11 LUCA STUBBS U15 7th (PB 4:39.24) taking 3.76 seconds off his 7 May time, 13 RUFUS KENT U20 8th (PB 4:26.45) taking 7.11 seconds off his 2016 time, 15 ISAAC CHANDLER U15 1st (PB 4:18.69), GILAD NACHSHEN U15 13th (PB 4:24.57) taking 2.90 seconds off his 28 June time, 18 KRISTIAN IMROTH U17 (2nd Claim) 1st (PB 4:10.16) taking 1.64 seconds off his 21 May time, 19 ASHOK MATHUR U23 12th (SB 4:09.95) taking 1.83 seconds off his 15 July time, JAMIE HARPER U17 15th (SB 4:15.76) taking 5.21 seconds off his 28 May time, 20 MELISSA COURTNEY 10th (4:08.42), 22 THOMAS KEARNS 12th (4:01.40)
3000m – Elite Race 1 RICHARD GOODMAN 10th (8:16.10), PHILLIP CROUT U23 13th (8:22.31)
3000m – SX 3 MATT GRANT 17th (SB 9:04.89) taking 8.71 seconds off his 21 May time, 4 JEREMY DEMPSEY 3rd (PB 8:19.39) taking 8.87 seconds off his 19 April time, and is ranked UK No.3 U20 in 2017

PARKRUN RESULTS29 JULY – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 76th (22.10) 96th parkrun – HEARTWOOD FOREST – JEREMY DEMPSEY U17 1st (First Time 16.38) 2nd parkrun – SALISBURY – AMY FRY 4th (First Time 18.13) 2nd parkrun – WESTMILL SARAH WILLIAMS 7th (First Time 20.32) 11th parkrun, RUSSELL DEVITT V65 35th (First Time 25.30) 89th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Track & Field Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 9 August at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Shot, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

ENGLAND U17 & U15 COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 12 August and Sunday 13 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries Closed

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fifth fixture of five takes place on Sunday 13 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 16 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

SOUTHERN U15 & U17 CHAMPIONSHIPS INCLUDING U13 OPEN EVENTS Takes place on Saturday 19 August and Sunday 20 August  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries Close Tuesday 8 August

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 20 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 23 August at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 400m No U13s, 8.05pm 1500m No times over 5m 30s, 9.30pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The third of three fixtures takes place on Saturday 26 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated. The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 26 August.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
ENGLAND U17 & U15 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 26 August and Sunday 27 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link – http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships
Entries Close Monday 7 August

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 30 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 27 July 2017

Happy Birthday this week to Dylan Carlsson-Smith, Akin Coward, Victoria Dawes, John Dryden, Monica Foottit, Martin Grey, Tom Kearns, William Levy, Zach Nicholls, Naomi Ogunniyi, Aniekan Okono, Daniel Payravi, Gemma Sharp and James Trapmore

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE No.3 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=513&nid=513&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and SHAKA BUNSI from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to JIMMY THORONKA

EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS – Took place from the 20-23 July in Grosseto, Italy.
DOMINIC ASHWELL started his 100m quest on Day One – Thursday 20 July, winning Heat 3 by .06 of a second (10.52 w-0.5), later in the day DOMINIC finished 3rd in Semi-Final 2 (10.67 w-1.8), just missing out on qualifying for the Final by two hundredths of a second.

ELLIE BAKER’S the qualification round for the 800m was on Day Two – Friday 21 July, winning Heat 1 in a time of (2:08.90), The Final followed on Day Three – Saturday 21 July, in which ELLIE had a titanic battle with her GB&NI team mate MHLANGA KHAHISA and was just 5 hundredths of a second behind her, winning the Silver medal.

ELLIE is on the left, after receiving her Silver Medal

GEORGE EVANS qualification round for the 1.75kg Discus was in the morning of Day Three -Saturday 22 July, finishing in 6th place (56.91m) qualifying for Sunday’s Final. Then on Day Four – Sunday 23 July, GEORGE won the Bronze Medal with his final throw of the competition (59.05m)

GB&NI 4x100m Relay team opened their account in Heat 1 on Day Four – Sunday 23 July, winning in a time of (SB 39.84) taking .09 of a second off their 1 July time, ranking them UK No.1 U20 team in 2017, with DOMINIC ASHWELL running the first leg. In the Final GB&NI finished 4th (SB 39.67) taking .17 of a second off their Heat time, again DOMINIC was on Leg 1.
 
LONDON WORLD CHAMPIONSHIPS – Are only 8 days away with the Championships commencing on Friday 4 August, and will be broadcasted either on BBC1 or BBC2.
We wish all our Shaftesbury athletes a successful championship, and with a home crowd roaring them on, I am sure this will be an experience that will live long in their memory.
DARRYL NEITA will be the first to compete on Day 2 – Saturday 5 August, the first round of the 100m at 11.45am, and at 12.45pm KYLE LANGFORD contests the first round of the 800m.
The evening session feature the 10,000m Final when BETH POTTER will be expecting to better her Rio performance at 8.10pm.
It is not until the evening session of Day 4 – Monday 7 August, that ZHARNEL HUGHES starts the first round of the 200m at 6.30pm, and 5 minutes later at 6.35pm NATHAN FOX will be in the qualification round of the Triple Jump.
On Day 8 – Friday 11 August, is when JADE LALLY starts the qualifying round of the Discus at 10.10am.
Day 9 – Saturday 12 August is the first rounds of the Men and Women’s 4x100m Relay’s at 10.35am and 10.55am respectively, in which DARRYL NEITA or ZHARNEL HUGHES may be selected for the GB&NI teams.

MACCABIAH GAMES Took place in Israel from 4-18 July which is a Multi-Sports Games covering over 45 Sports, including 80 Countries with some 10,000 Athletes competing. Is now acknowledged as the 3rd largest sporting event in the world – after The Olympics and Football World Cup.
Congratulations to Shaftesbury’s two Young Athletes who were competing for GB – JOEL ALEXANDER U17 and DAVID STONE U17.
JOEL ALEXANDER High Jump 14th with a personal best (1.60m) adding 5cm to his 7 May height. JOEL was also a member of the 4x100m and 4x400m GB Relay squads which won the Silver and Bronze Medals respectively, also in the 200m recorded a personal best (26.67m) taking 1.45 seconds off his 2016 time, and finally in the Long Jump (4.55m)
DAVID STONE won the 3000m (9:07.58) finishing 6.22 seconds ahead of BITAU ADIS of Israel, also in the 800m finished 14th.
Photograph shows DAVID on the 1st lap of the 3000m, also just about to receive his Gold Medal.

3000meters 1st lap

WORLD PARA ATHLETIC CHAMPIONSHIPS – Following a succesfull Championships our team of Kit Carriers carried out their duties in a very professional manner.
Photograph of the team, standing LILY RACHEL, LOUISA PITSIALIS, EMILIA ECONOMU, CEAKE MADDIX, LAYLA WALKER-LAWRENCE and JACOB BERKELEY, kneeling CLYDE GORDON and NEVILLE THOMPSON

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 – The final fixture took place last Sunday at Allianz Park.
A good day at Allianz Park saw us secure a clear 2nd place, within 50 points of a dominant Blackheath squad and well clear of 3rd placed Windsor. Our final position of 2nd in the division, our best performance for some years, guarantees our place in the National Final. It has been a long season but we can now look forward to a break from team competition and selecting our best team for the National Final in Birmingham on Sunday 3 September where it will be tough to beat not only Blackheath, but also Birchfield from the Midlands and the composite teams from Edinburgh and Glasgow representing the North.
We had a number of new and existing members competing for the first time and we hope they all enjoyed the experience. With a number of athletes away on holiday, it was great to see volunteers coming forward to fill gaps. There were many good performances, which are detailed below in the results section. New member EVAN CAMPBELL had a good day in the U17 age group with victory in the Shot, 2nd place in the High Jump and 3rd place in the 100m Hurdles with all 3 performances being SBH bests for the season. ALEX PETTY also made an impressive debut taking victory in both the “B” string 100m Hurdles and 400m Hurdles. There was a hat-trick of wins from OLIVER GRAHAM in the Hammer, Discus and Shot. The highlight was the new club record of 43.94 set by the U17 men’s 4 x 100m team of ROBERT THOMAS, MICHAEL ADEBAKIN, JOSH KUMAR and MICAH AGYEPONG which moves them up to 5th in the UK Club rankings.
HANNAH FOSTER continues her excellent form after her victory and PB the previous weekend in the U17 300m at the Schools International in Dublin with victory in the U20 200m and a new PB. JAZZ SEARS also continued her excellent form after her victory and PB the previous weekend in the U17 Triple Jump at the Schools International in Dublin with a win in her speciality event. It was also good to see a win in the U17High jump and PB from KARA ONUIRI.

Well done to everyone who competed and of course to our 3 athletes, ELLIE BAKER, GEORGE EVANS and DOMINIC ASHWELL who were doing great things at the European Junior Championships in Grosseto, Italy.

Spotted at Allianz Park – Team Manager GEOFF MORPHITIS and Club President DAVE BEDFORD OBE

Team Result – 1st Blackheath & Bromley (791.5 points), 2nd SBH (742), 3rd Windsor, Slough, Eton & Hounslow (705.5), 4th Reading (610), 5th Team Norfolk (366), 6th Crawley (248)

Final League Positions – 1st Blackheath & Bromley (24 League Points – 3308.5 Match Points), 2nd SBH (20 – 2892.5), 3rd Windsor, Slough, Eton & Hounslow (16 – 2716.5), 4th Reading (12 – 2394.5), 5th Team Norfolk (8 – 1566), 6th Crawley (4 – 1250)

100m – U17M A MICAH AGYEPONG 1st (11.29 w0.0), B ROBERT THOMAS 2nd (11.52 w-0.8), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 3rd (12.44 w0.8), B CHINWE IWUNZE 2nd (12.71 w0.6), U20M A LUKE SMITH 3rd (11.22 w-0.9), B JACOB BERKELEY 1st (11.14 w-1.0), U20W A SOPHIA OBI 3rd (13.14 w-0.5), B SIMONE JONES 3rd (PB 13.16 w0.4) taking .12 of a second off her 25 June time. Non-Scoring U17M TRISTON FOSTER ( 11.73 w0.4), U20M CEAKE MADDIX 2nd (PB 11.60 w0.4) equalling his 2016 time, U20W LAYLA WALKER-LAWRENCE (14.07 w-1.0)
200m – U17M A MICAH AGYEPONG 2nd (22.79 w-0.7), B JOSHUA KUMAR 1st (23.29 w-0.8), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 3rd (PB 26.19 w-3.6) taking .25 of a second off her 15 July time, B CHINWE IWUNZE 2nd (26.77 w-0.7), U20M A LUKE SMITH 4th (22.41 w0.5), B DION OWUSU-AGYEMAN 4th (PB 23.79 nwr) taking .04 of a second off his 15 July time, U20W A HANNAH FOSTER 1st (PB 24.83 w-1.4) taking .15 of a second off her 28 May time, B LAYLA WALKER-LAWRENCE 4th (29.00 w0.2). Non-Scoring U17M OLLIE HART (24.21 w-1.1)
300m – U17W A CRISTINA POTTER 5th (44.52), B SOPHIE BRASSEY 1st (PB 47.43). Non-Scoring U17W YASMIN AHMED (PB 47.75)
400m – U17M A NAJIBE ARBI 1st (51.88), B MITTIO MOHAMMADIAN 1st (52.39), U20M A LOUIS OCTAVE 4th (PB 51.08) taking .57 of a second off his 2016 time, B JACK FITZPATRICK 3rd (SB 52.88), U20W A REBECCA ANDREOU 5th (SB 66.75), B SOPHIA DEMPSEY 4th (64.89)
800m – U17M A JAMIE HARPER 2nd (1:59.30), B FREDDIE SHIRET 1st (PB 2:01.02) taking .56 of a second off his 12 July time, U17W A SCARLETT KENT 4th (2:22.29), B JOSEPHINE CHADWICK 2nd (PB 2:20.55) taking 1.14 seconds off her 2016 time, U20M A HAMZA KADIR 2nd (1:54.40), B JEREMY DEMPSEY 1st (1:59.36), U20W A SOPHIE MADDOCK 1st (2:16.84). Non-scoring U17M HENRY FULTON (2:15.10)
1500m – U17M A THOMAS PATRICK 1st (4:06.10), B ADAM CAHN 4th (PB 4:27.33) taking 7.60 seconds off his 24 June time, U17W A SOPHIA STAAB 2nd (5:02.64), B SARAH BUTLER 1st (SB 5:12.08), U20M A JEREMY DEMPSEY 1st (4:09.57), B THOMAS FULTON 1st (PB 4:12.78) taking 5.57 seconds off his 2014 time, U20W A LIA RADUS 1st (4:53.72)
3000m – U20M A RUFUS KENT 4th (10:47.13), U20W A LIA RADUS 2nd (10:39.91)
80m Hurdles – U17W A KARA ONUIRI 2nd (12.32 w0.6), B RACHEL CARTER 4th (13.00 w0.6)
100m Hurdles – U17M A EVAN CAMPBELL 3rd (14.03 w-0.9), B ADAM PETTY 1st (14.82 w0.1), U20W A SOPHIA OBI U17 2nd (PB 15.72 w-0.8) equalling her 28 May time, B ALEXA EICHELMANN 3rd (18.50 w-0.8). Non-Scoring TED PARKER (15.19 w0.1)
110m Hurdles – U20M A TYRIQ LAFEUILLE U17 2nd (PB 17.99 w1.4), B JAMES DAVIS 2nd (19.52 w1.4)
300m Hurdles – U17W A HANNAH FOSTER 1st (44.31), B RACHEL CARTER 2nd (52.10)
400m Hurdles – U17M A TED PARKER 1st (PB 64.84) taking .02 of a second off his 28 May time, B ADAM PETTY 1st (PB 64.32), U20M A TYRIQ LAFEUILLE U17 4th (PB 61.53) taking .87 of a second off his 25 June time, B JAMES DAVIS 3rd (65.98)
1500m Steeplechase – U17W A MIA GROOM 2nd (5:32.72)
High Jump – U17M A EVAN CAMPBELL (2nd Claim) 2nd (1.85m), B JAMIE HARPER 2nd (PB 1.70m) equalling his 4 June height, U17W A KARA ONUIRI 1st (PB 1.65m) equalling her 2 July height, U20M A JAMES DAVIS 4th (1.55m), U20W A LAYLA WALKER-LAWRENCE (TBC)
Pole Vault – U17M A CALLUM WOODAGE 1st (4.00m), B ZAMAAN DUDHIA 1st (3.65m), U20M A ROSS HAJIPANAYI 1st 3.80m), U20W A ALEXA EICHELMANN 1st (3.35m)
Long Jump – U17M A MICHAEL ADEBAKIN 3rd (6.51m nwr), B ROBERT THOMAS 5th (6.09m nwr), U17W A JAZZ SEARS 4th (4.90m nwr), B YASMIN AHMED 4th (PB 4.11m nwr), U20M A AARON ELLINGTON 2nd (PB 6.60m nwr) adding 36cm to his 29 January jump, U20W A KIERRA GRANT 6th (4.51m nwr)
Triple Jump – U17M A ODERA UMEUGOJI 3rd (12.06m nwr), U17W A JAZZ SEARS 1st (11.66m nwr), B YASMIN AHMED 1st (PB 9.88m nwr), U20M A ABBAS ADEJONWO 2nd (13.01m nwr), B FEMI AYODELE 1st (12.39m nwr), U20W A KIERRA GRANT 1st (11.12m nwr)
Shot 3kg – U17W A CRISTINA POTTER 4th (8.78m)
Shot 4kg – U20W A EMMA RAE 4th (8.29m), B LOUISA PITSIALIS 2nd (SB 6.90m)
Shot 5kg – U17M A EVAN CAMPBELL 1st (13.41m), B OLIVER GRAHAM 1st (11.65m)
Shot 6kg – U20M A BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 2nd (13.25m)
Discus 1kg – U17W A CHINWE IWUNZE 3rd (PB 16.95m), U20W A EMMA RAE 4th (PB 20.64m) adding 4.66m to her 28 May  throw, B LOUISA PITSIALIS 3rd (14.83m)
Discus 1.5kg – U17M A OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 1st (PB 36.18m) adding 90cm to his 18 June throw
Discus 1.75kg – U20M A NATHAN THOMAS 2nd (42.41m), B BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 1st (35.98m)
Hammer 4kg – U20W A EMMA RAE 2nd (PB 47.46m) adding 1.36m to her 8 April throw, B LOUISA PITSIALIS 1st (39.97m)
Hammer 5kg – U17M A OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 1st (51.60m)
Hammer 6kg – U20M A BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 2nd (59.25m), B NATHAN THOMAS 2nd (20.24m)
Javelin 500g – U17W A CRISTINA POTTER 3rd (32.47m)
Javelin 600g – U20W A LOUISA PITSIALIS 4th (13.23m), B EMMA RAE 3rd (PB 9.96m)
Javelin 700g – U17M A ROHAN OYEWOLE 1st (43.81m)
Javelin 800g – U20M A DANIEL BAINBRIDGE 1st (56.32m), B ALFIE INGHAM 1st (55.11m). Non-Scoring U20M MICHAEL MILLER (46.23m)
4x100m – U17M 1st (PB 43.94) taking .08 of a second off their 2003 time MICAH AGYEPONGMICHAEL ADEBAKINJOSHUA KUMARROBERT THOMAS, U17W 1st (47.72) LATIFAH HARRIS-OSMANHANNAH FOSTERKIERRA GRANTCHINWE IWUNZE, U20M 3rd (45.02) LUKE SMITHDION OWUSU-AGYEMANCEEKE MADDIXTRISTON FOSTER, U20W 3rd (52.29) LAYLA WALKER-LAWRENCESIMONE JONESJAZZ SEARSSOPHIA OBI
4x300m – U17W 3rd (2:59.87) SOPHIA DEMPSEYJOSEPHINE CHADWICKSCARLETT KENT, CRISTINA POTTER
4x400m – U17M 2nd (3:30.90) MITTIO MOHAMMADIAN (53.3), NAJIBE ARBE (52.5), JOSHUA KUMAR (55.4), THOMAS PATRICK (51.2), U20M 2nd (SB 3:26.32) taking .21 of a second off the teams 28 May time JACK FITZPATRICK (52.2), THOMAS FULTON (52.4), LOUIS OCTAVE (51.2), HAMZA KADIR (50.6), U20W 2nd (4:16.14) RACHEL CARTER U17 (74.2), MIA GROOM U17 (66.9), SOPHIE MADDOCK U17 (59.7), HANNAH FOSTER U17 (56.4)

SOUTHERN COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS – Took place in Horspath Park, Oxford on 22-23 July
Octathlon – U17M BEN BELLISARIO 5th (PB 3148 Points) – 400m (PB 62.82), 1500m (PB 5:18.33) taking .57 of a second off his 16 July time, 100m Hurdles (17.03 w-1.9), High Jump (1.62m), Long Jump (5.47m w1.4), Shot 5kg (7.92m), Discus 1.5kg (PB 23.90m) adding 89cm to his 15 July throw, Javelin 700g (23.71m)

MEETING INTERNAZIONALI INVITI MEETING – Took place on 23 July
Long Jump – DAN BRAMBLE 3rd (7.86m w1.5)

HERNE HILL HARRIERS OPEN MEETING – Took place in Tooting Bec on 23 July
Pole Vault – NED QUINEY (HCA) 1st (4.40m)

LOUGHBOROUGH EAP OPEN MEETING – Took place on 22 July
100m – SM 1.1 JIMMY THORONKA 4th (10.58 w1.1), 1.3 ZANSON PLUMMER U23 5th (10.76 w0.2), 2.4 ZANSON finished 1st (10.67 w1.1), SW 1.3 LAURA CLARK U23 6th (12.00 w1.1), 2.2 LAURA finished 7th (12.20 w0.2)
400m – SW 2 LILY BECKFORD U23 2nd (55.74)
400m Hurdles – SM 1 SEB RODGER 2nd (49.82)
Triple Jump – SM NONSO OKOLO 3rd (15.92m nwr), NATHAN FOX 4th (15.91m nwr)
Hammer 7.26kg – SM CHRIS BENNETT 2nd (72.68m)
Javelin 800g – SM STEVE TURNOCK 2nd (65.93m)

NACHT VAN DE ATLETIEK MEETING – Took place in Heusden-Zolder, Belgium on 22 July
5000m – C RICHARD GOODMAN 13th (PB 13:59.94) taking 2.52 seconds off his 24 June time

SOAR SUMMER MILE – Took place in Battersea Park on 21 July
1 Mile – SX 10 JACK CRABTREE U23 3rd (4:10.08), JEREMY DEMPSEY U20 8th (PB 4:13.76)

KASTTAVLING MEETING – Took place in Vaxjo, Sweden on 19 July
Discus 2kg – NICK PERCY 3rd (55.67m)

KOLNER HOCHSPRUNGMEETING MIT MUSIC – Took place in Cologne, Germany on 19 July
High Jump – ALLAN SMITH 7th (2.20m)

MEETING INTERNATIONAL D’ATHLETISME DE LA PROVINCE DE LIEGE – Took place in Liege, Belgium on 19 July
High Jump – DAVID SMITH 6th (2.15m)

HAMPSHIRE GRAND PRIX – Took place in Basingstoke on 19 July
Pole Vault – U17W TRINITY O’CONNOR (2nd Claim) 2nd (2.60m)

PARKRUN RESULTS – 22 JULY – ELLENBROOK FIELDS TOBY EDWARDS U13 38th (New PB 23.04) 14th parkrun – GUILDFORD JOHN DRYDEN V65 195th (25.57) 88th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 60th (22.27) 95th parkrun – KINGSTON – EMMA ARCHER V40 16th (20.04) 21st parkrun – OAK HILL DYLAN HEPWORTH U15 8th (20.46) 21st parkrun – ST ALBANS CLAIRE HOBSON 223rd (26.56) 85th parkrun – YORK RUSSELL DEVITT V65  132nd (24.08) 88th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

 

 

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Track & Field Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 29 July and Sunday 30 July at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The second of three fixtures takes place on Saturday 29 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 29 July
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of five takes place on Sunday 30 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 2 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 4 August to Sunday 13 August at the London Olympic Stadium.
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 9 August at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Shot, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

ENGLAND U17 & U15 COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 12 August and Sunday 13 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships 
Entries Close Wednesday 26 July

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fifth fixture of five takes place on Sunday 13 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 16 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

SOUTHERN U15 & U17 CHAMPIONSHIPS INCLUDING U13 OPEN EVENTS Takes place on Saturday 19 August and Sunday 20 August  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries close Tuesday 8 August

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 20 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 23 August at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 400m No U13s, 8.05pm 1500m No times over 5m 30s, 9.30pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The third of three fixtures takes place on Saturday 26 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated. The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 26 August.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
ENGLAND U17 & U15 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 26 August and Sunday 27 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link – http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships
Entries Close Monday 7 August

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 20 July 2017

Happy Birthday this week to Olivia Allbut, Benjamin Bloom, Grace Conroy, Renee Diomar, Mick Jones, Joshua Liburd, Jessica McMorrow, Leslie Odamtten-Addy, Shakira Riley, Valerie Rowe, Paul Ruocco and Derek Surrey

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE No.1 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=509&nid=509&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERSWe wish you all a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to YASMIN AHMED, FOPE ALLO, EVAN CAMPBELL, ISAAC CHANDLER, BLUEBELL COOKE, ALISA DUNSTER, HARRIET MORRISON, ALEX PETTY and JAMES PINTO  

CONGRATULATIONS TO OUR 2 GOLD MEDALISTS AT THE EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Firstly OJIE EDOBURUN won the Gold Medal on day two (14 July) of the Championships in Bydgoszcz, Poland, as he stormed to victory in the 100m. Clocking (10.14 w0.0) for the second-quickest wind-legal time of his career, OJIE beat Slovakia’s JAN VOLKO (10.18) and Norway’s JONATHAN QUARCOO (10.29) to add the under-23 title to the under-20 gold he claimed in Eskilstuna two years ago, despite not feeling in top shape. OJIE won his Heat in (10.37 w1.0) and the Semi-Final in (10.26 w.0.8).

Our second Gold Medal was won by SAM HAZELL who competed in the GB&NI in the 4x400m relay team. The Heats were on day three (15 July) with GB&NI having a tremendous race  in Heat 1 finished 2nd (3:06.20) to Germany by one hundreth of a second, the team was LEE THOMPSON (46.90), BEN SNAITH (46.34), SAM HAZELL (46.60), THOMAS SOMERS (46.36). In the Final took place on day four (16 Jul) with the GB&NI team producing an outstanding performance, winning the Gold Medal with a time of (3:03.65) with Poland and France trailing behind, the team was LEE THOMPSON (46.60), BEN SNAITH (45.61), SAM HAZELL (46.32), CAMERON CHALMERS (45.12).

WORLD PARA ATHLETIC CHAMPIONSHIPS – Congratulation to all of our Shaftesbury members who will be contributing to the success of the Games which started last Friday.
STEVE MARSHALL duties are as a Field Judge – CLYDE GORDON and NEVILLE THOMPSON are Kit Carrier Managers, and members of their team include JACOB BERKELEY, EMILIA ECONOMU, CEAKE MADDIX, LOUISA PITSIALIS, LILY RACHEL and LAYLA WALKER-LAWRENCE.

COACHING UPDATE – Over the past few months Allianz Park has been creaking at the seams, with so many new Young Athletes joining the Club, the track on training evenings has sometimes resembled the M25 on a bad day. To meet this demand, our Coaches are introducing a revised coaching programme for all age groups by recruiting and training new volunteers. As part of this plan, the endurance group coaches, COLIN GODFREY, KARL BULMAN and DAVE WEIGHTMAN, all passed the ‘Athletics Coach’ course last weekend. A similar strategy is now being followed by the sprints and jumps groups.

BRITISH ATHLETICS LEAGUE – The third match of the season took place at Bedford last Saturday.

Team Result – 1st Birchfield Harriers (379 points), 2nd Newham & Essex Beagles (295), 3rd SBH (274), 4th City of Sheffield & Deane (265), 5th Woodford Green with Essex Ladies (263), 6th Thames Valley Harriers (237), 7th Southampton (229), 8th City of Liverpool (214).

League Positions after 3 rounds – 1st Birchfield Harriers (24 league points – 998 match points), 2nd Newham & Essex Beagles (18 – 872), 3rd SBH (16.5 – 839), 4th Woodford Green with Essex Ladies (15 – 811), 5th City of Sheffield & Deane (13 – 809.5), 6th Thames Valley Harriers (11.5 – 774), 7th Southampton (7 – 741.5), 8th City of Liverpool (3 – 638).

100m – A JOHN OTUGADE U23 2nd (10.44 w0.8), B CONFIDENCE LAWSON 2nd (10.49 w0.7)
200m – A JOHN OTUGADE U23 3rd (21.39 w3.8), B RENARD FREDERICK 7th (SB 23.21 w1.3)
400m – A JAMAL RHODEN-STEVENS 3rd (47.63), B MATTHEW PAGAN U20 5th (49.21)
800m – A THOMAS KEARNS 8th (2:02.44), B JULIAN LAMY U23 8th (2:09.40)
1500m – A WILLIAM RYLE-HODGES 6th (SB 3:59.89), B ASHOK MATHUR U23 8th (SB 4:11.78)
3000m – A RICHARD GOODMAN 4th (SB 8:14.76), B THOMAS KEARNS 8th (9:01.95)
110m Hurdles – A DANIEL REES U23 5th (15.87 w3.8), B THOMAS CAREY 5th (SB 16.03 w-0.3)
400m Hurdles – A DANIEL REES U23 6th (54.26), B NIALL CARNEY U23 3rd (54.89)
3000m Steeplechase – A GLEN WATTS 3rd (SB 9:23.00) taking 11.70 seconds off his 3 June time
High Jump – A AKIN COWARD U23 3rd (2.00m), B DANIEL REES U20 5th (SB 1.65m)
Pole Vault – A ETHAN WALSH U23 6th (4.30m), B ROSS HAJIPANAYI (NH)
Long Jump – A PAUL OGUN (HCA) 5th (6.96m w1.5), B CONFIDENCE LAWSON 4th (SB 6.23m w1.1)
Triple Jump – A NONSO OKOLO 2nd (16.25m w0.3), B ALANDO ALFRED U23 3rd (13.63m w1.1)
Shot 7.26kg – A GREGORY THOMPSON 6th (14.17m), B ZANE DUQUEMIN 5th (SB 12.03m) adding 27cm to his 6 May put
Discus 2kg – A ZANE DUQUEMIN 1st (56.08m), B GREGORY THOMPSON 1st (53.17m)
Hammer 7.26kg – A DEMPSEY MCGUIGAN 2nd (65.97m), B GREGORY THOMPSON 6th (SB 37.14m)
Javelin 800kg – A STEVEN TURNOCK 2nd (65.90m), B DANIEL BAINBRIDGE U20 2nd (57.06m)
4x100m Relay – 2nd (SB 41.25) taking .96 of a second off their 3 June time, and is ranked UK No.4 team in 2017 JAMAL RHODEN-STEVENS U23, JOHN OTUGADE U23, RENARD FREDERICK, ZANSON PLUMMER U23
4x400m  Relay– 6th (3:25.38) DANIEL REES U23 (51.7), MATTHEW PAGAN U20 (50.9), NIALL CARNEY U23 (49.6), THOMAS CAREY (53.2)

UK WOMEN’S ATHLETICS LEAGUE – The final match of the season took place at Bromley last Sunday.
Unfortunately, some late withdrawals and injuries, plus 2 unfortunate disqualifications, left the team on the back foot. The result was that we finished the day behind both Swansea Harriers and a resurgent Blackheath & Bromley, resulted in the team’s relegation by the narrowest of margins.

There were wins from LILY BECKFORD U23 (400m), and double victories in the pole vault from JADE IVE and ALEXA EICHELMANN U20, in the discus from JADE LALLY and SHADINE DUQUEMIN and in the javelin from JO BLAIR and KELLY BRAMHALD.

The team and, it’s manager, NICOLE were of course disappointed but determined to rebuild with the influx of eligible athletes from the successful YDL squad.

Team Result – 1st Thames Valley Harriers (234 points), 2nd Birchfield Harriers (226), 3rd Blackheath & Bromley (176), 4th Windsor, Slough, Eton & Hounslow (171), 5th Edinburgh (167.5), 6th Swansea Harriers (163.5), 7th SBH (149), 8th Woodford Green with Essex Ladies (142).

Final League Positions – 1st Thames Valley Harriers (23 league points – 680 match points), 2nd Birchfield Harriers (21 – 660.5), 3rd Edinburgh (17 – 588.5), 4th Windsor, Slough, Eton & Hounslow (15 – 551), 5th Swansea Harriers (10 – 483), 6th Blackheath & Bromley (10 – 447.5), 7th SBH (9 – 471.5), 8th Woodford Green with Essex Ladies (3 – 383).

100m – A SHEREEN CHARLES 4th (12.19 w-0.6), B LILY BECKFORD U23 (DQ)
200m – A SABRINA BAKARE U23 8th (25.02 w0.0), B INDEA ADAMS-BURNETT U23 8th (SB 27.03 w-0.2) taking .88 of a second off her 19 April time
400m – A SABRINA BAKARE U23 4th (54.59), B LILY BECKFORD U23 1st (54.50)
800m – A ELANA DIMMER 8th (2:23.36), B VICTORIA WALKER 7th (SB 2:23.90)
1500m – A NAOMI TASCHIMOWITZ 2nd (4:22.01), B ELANA DIMMER 6th (PB 5:00.37) taking 8.73 seconds off her 6 May time
3000m – A NAOMI TASCHIMOWITZ 4th (9:25.81), B VICTORIA WALKER 4th (SB 10:26.86)
110m Hurdles – A KYLIE ROBILLAIRD 8th (17.85 w-0.5), B ALEXA EICHELMANN 8th (DNS)
High Jump – A EAVION RICHARDSON U20 8th (1.40m), B URINA HARRELL 7th (PB 1.30m)
Pole Vault – A JADE IVE (HCA) 1st (4.20m), B ALEXA EICHELMANN U20 1st (3.40m)
Long Jump – A EAVION RICHARDSON U20 5th (5.51m nwr), B INDEA ADAMS-BURNETT U23 8th (PB 2.95m nwr)
Triple Jump – A EAVION RICHARDSON U20 3rd (11.99m nwr)
Shot 4kg – A URINA HARRELL 5th (15.18m), B SHADINE DUQUEMIN 7th (10.26m)
Discus 1kg – A JADE LALLY 1st (56.17m), B SHADINE DUQUEMIN 1st (47.38m)
Hammer 4kg – A AMY CLEMENS 7th (43.91m), B NICOLE CARA 7th (PB 20.11m) adding 76mm to her 2010 throw
Javelin 800kg – A JO BLAIR (HCA) 1st (50.12m), B KELLY BRAMHALD 1st (43.03m)
4x100m Relay – 8th (DQ) KYLIE ROBILLAIRD, INDEA ADAMS-BURNETT, EAVION RICHARDSON, SHEREEN CHARLES
4x400m Relay– 7th (4:20.58) INDEA ADAMS-BURNETT (0), VICTORIA WALKER (0), ELANA DIMMER (0), SABRINA BAKARE (0)
 
MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE – The final fixtures took place last Saturday at Allianz Park.

Congratulations to all our Athletes, Team Managers and Officials / Helpers who have supported the Club on what has been a successful first season for the League. Our athletes pulled out all the stops by claiming our best position by far, 2nd place, moving us up to finish the season in an excellent 4th place.
I believe with another year’s experience under their belts, our Young Athletes next season will be an even greater force to be reckoned with.

Team Result – 1st Highgate Harriers (828 points), 2nd SBH (766), 3rd London Heathside (632), 4th Ealing, Southall & Middlesex (629), 5th Cookham (571), 6th Barnet & District (375), 7th Trent Park (290), 8th Queens Park Harriers (204), 9th Enfield & Haringey (197) 

Final League Positions – 1st Highgate Harriers (3684 points), 2nd London Heathside (2767), 3rd Ealing, Southall & Middlesex (2681), 4th SBH (2438), 5th Cookham (2379), 6th Trent Park (1417), 7th Barnet & District (1378), 8th Queens Park Harriers (927), 9th Enfield & Haringey (839) 

100m – U13B A LIERRE HENRY 1st (13.27 w-0.5), B DIKE ONYEMELUKWE 5th (15.49 w0.0), U13G A SIANA FOSTER 6th (14.89 w-1.7), B AZARIA NWANKO 2nd (PB 15.1 nwr) equalling her 20 May time, U15B A TARIQ WILD 1st (11.61 w-1.8), B ROHAN BAGAI 1st (12.01 w-0.6), U15G A EMILY RODRIGUEZ 1st (13.04 w-1.0), B SAVANNAH IYAMU 1st (13.8 nwr), U17M A ANDREW NICOLAOU 1st (11.56 w-0.8), B OLLIE HART 1st (12.17 w-0.8). Non-Scoring U13B ARCHIE NASH 1st (14.66 w-1.0), BASIM MIR 4th (PB 15.15 w-1.0), NEO MOHAMMADIAN 5th (16.29 w-1.0), U13G JASMIN SALT 1st (PB 15.0 nwr), JESSICA QUARTEY-PAPAFIO 3rd (PB 16.5 nwr), LUCY MARCUS 4th (16.5 nwr), U15B JAMES MUSA 1st (12.43 w-2.4), THEODORE EVANS 2nd (PB 12.58 w-2.4), CHIMA ONUORA 5th (13.38 w-2.4), PENIAL KAHUNGA 6th (PB 13.93 w-2.4), BARSA MIR 7th (PB 14.07 w-2.4), U15G ISSY COLBECK-ROGERS 1st (PB 13.51 w-1.0) taking .29 of a second off her 20 May time, MEARA MCLAWRENCE 2nd (13.51 w-1.0), BLUEBELL COOKE 3rd (13.77 w-1.0), MALIA COTTON 4th (13.79 w-1.0), ISOBEL PARKER 7th (14.20 w-1.0), U17M TRISPB TON FOSTER 1st (11.87 w-1.2), DION OWUSA AGYEMAN 2nd (PB 11.90 w-1.2), ANTHONY KHORASSANDJIAN 3rd (PB 12.17 w-1.2) taking .12 of a second off his 2016 time, TRISTAN PROCIDA 4th (12.32 w-1.2), TED PARKER 6th (PB 12.69 w-1.2), JOSEPH SSENYONJO 7th (PB 12.69 w-1.2)
150m – U11B A NIA FORBES-AGYEPONG 4th (PB 24.21 w-1.8), U11G A VANESSA RUEDA 2nd (PB 22.68 w-1.3). Non-Scoring U11G DAISY HARVEY-DEW 1st (PB 24.38 w-1.3) taking 2.22 seconds off her 20 May time
200m – U15B A TARIQ WILD 1st (23.44 w-3.1), B ROHAN BAGAI 1st (24.81 w-1.5), U15G A EMILY RODRIGUEZ 1st (SB 27.39 w-2.4) taking .14 of a second off her 18 March time, B AMBER DUVERNEY 2nd (28.28 w-1.1), U17M A ANDREW NICOLAOU  1st (23.91 w-2.7), B OLLIE HART 1st (24.52 w-2.7), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 1st (26.44 w-1.6). Non-Scoring U15B THEODORE EVANS 1st (PB 25.60 nwr), JUSTIN EASTON 3rd (PB 28.22 nwr), BARSA MIR 4th (PB 28.81 nwr), U15G Race 1 ISSY COLBECK-ROGERS 1st (27.74 w-1.1), Race 2 SAVANNAH IYAMU 1st (27.93 w-2.0), MALIA COTTON 2nd (28.43 w-2.0), BLUEBELL COOKE 3rd (PB 28.45 w-2.0), MEARA MCLAWRENCE 4th (28.90 w-2.0), ISOBEL PARKER 5th (29.25 w-2.0), NATASHA TANNER 8th (31.38 w-2.0), U17M DION OWUSA AGYEMAN 1st (PB 23.83 w0.6) taking 1.49 seconds off his 18 March time, MITTIO MOHAMMADIAN 2nd (24.31 w0.6), TRISTON FOSTER 3rd (24.32 w0.6), ANTHONY KHORASSANDJIAN 4th (24.38 w0.6), TRISTAN PROCIDA 5th (24.67 w0.6), JAMES PINTO 6th (PB 24.94 w0.6), U17W KHADIJA ROSE 2nd (PB 28.11 w-1.6), YASMIN AHMED 3rd (PB 29.02 w-1.6), SHAKIRA RILEY 4th (29.03 w-1.6)
800m – U11B A OSCAR RONCARATI 6th (PB 3:04.47), U11G A EVIE REDPATH 4th (2:57.34), U13B A DYLAN HAMMOND 1st (PB 2:23.63) taking 3.71 seconds off his 24 June time, B LEO RONCARATI 2nd (PB 2:29.41) taking 1.73 seconds off his 24 June time, U15B A JONATHAN BOARDMAN 2nd (2:14.67) , B MATTHEW MCATEER 2nd (PB 2:30.79) taking 1.41 seconds off his 20 May time, U17M A MITTIO MOHAMMADIAN 1st (2:00.93), B FINN HARVEY 1st (PB 2:01.64) taking 1.81 seconds off his 12 July time. Non-Scoring U11G DAISY HARVEY-DEW 6th (PB 3:32.96), U13B ARCHIE NASH 2nd (2:33.97), U17M NATHAN TADESSE 1st (2:20.42)
1500m – U13G A AIMI WEIGHTMAN 1st (4:59.6), B SARON RICHARDSON 2nd (5:36.9), U15G A ELENA RONCARATI 5th (5:13.15).
70m Hurdles – U13G A AZARIA NWANKO 3rd (PB 13.30 w-1.1) taking .10 of a second off her 4 June time, B LUCY MARCUS 3rd (17.93 w0.8)
75m Hurdles – U15G A AMBER DUVERNEY 1st (12.23 w-0.7), B EVELYN BARTER 1st (12.97 w-0.7)
80m Hurdles
 – U17W A SOPHIA OBI 1st (13.34 w-1.0)
100m Hurdles – U17M Non-Scoring ALEX PETTY 1st (PB 15.65 w-1.9)
Long Jump – U11G A EVIE REDPATH 2nd (PB 3.38m nwr) adding 65cm to her 18 June jump, B NIA FORBES-AGYEPONG 1st (PB 3.30m nwr), U15B A JAMES MUSA 1st (PB 5.22m nwr), U15G A ISOBEL PARKER 1st (PB 3.96m nwr) adding 39cm to her 2015 jump, B KHADISHA ROSE 3rd (PB 3.42m nwr), U17M A SHARAN RAMKORUN 1st (5.47m), B BEN BELLISARIO 1st (5.20), U17W A CRISTINA POTTER 1st (4.67m nwr), B YASMIN AHMED 1st (PB 3.98m nwr), Non-Scoring U11G DAISY HARVEY-DEW 3rd (PB 3.01m nwr) adding 33cm to her 20 May jump, U17M SAM SCHEER 1st (5.86m nwr), TED PARKER 2nd (PB 4.84m nwr) adding 3cm to his 24 June jump
Shot 2.72kg
 – U13G A SARON RICHARDSON 2nd (PB 5.32m) adding 66cm to her 22 April put
Shot 3kg – U15G A EVELYN BARTER 1st (PB 7.30m) adding 34cm to her 2016 put, B NATASHA TANNER 1st (PB 5.89m) adding 7cm to her 20 May put, U17W A CRISTINA POTTER 2nd (PB 9.50m) adding 21cm to her 2016 put
Shot 3.25kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 4th (PB 4.63m) adding 3cm to his 20 May put
Shot 5kg – U17M A BEN BELLISARIO 2nd (PB 8.13m)
Discus 1kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 5th (10.74m)
Discus 1.5kg – U17M A BEN BELLISARIO 3rd (PB 23.01m) adding 1.95m to his 4 June throw
4x100m Relay – U13B (DQ) ZAKARIYA SANDA, JOSHUA MERCHANT-NICHOLS, BASIM MIR, DIKE ONYEMELUKWE, U15B 1st (48.02) ROHAN BAGAI, THEODORE EVANS, NICHOLAS SHAW, ANDREW NICOLAOU, U15G 1st (52.47) EMILY RODRIGUEZ, SAVANNAH IYAMU, MEARA MCLAWRENCE, MALIA COTTON, U17M 1st (46.20) OLLIE HART, DION OWUSA AGYEMAN, MITTIO MOHAMMADIAN, TRISTON FOSTER. Non-Scoring U15G 1st (54.05) ISOBEL PARKER, AMBER DUVERNEY, BLUEBELL COOKE, ISSY COLBECK-ROGERS, U17M 1st (47.87) JAMES PINTO, TRISTAN PROCIDA, TED PARKER, ANTHONY KHORASSANDJIAN,  U17W 2nd (50.95) LATIFAH HARRIS-OSMAN, KHADISHA ROSE, YASMIN AHMED, SHAKIRA RILEY

CORK CITY SPORTS MEETING – Took place in Cork, Ireland on 18 July
200m – A ANTONIO INFANTINO 5th (20.94 w-1.5)
3000m – JAMIE DEE U23 11th (PB 8:16.37) taking .31 of a second off his 19 April time

MEETING CITTA DI PADOVA – Took place in Padova, Italy on 16 July
400m Hurdles – 2 SEB RODGER 5th (51.02)
Long Jump – DAN BRAMBLE 2nd (8.01m)

IAAF DIAMOND LEAGUE – Took place in Rabat, Morocco on 16 July
100m – DARYLL NEITA U23 6th (11.16 w0.3)
200m – ZHARNEL HUGHES U23 3rd (SB 20.22 w0.4) equalling his 10 June time, and is ranked UK No.1 U23 in 2017

DACORUM & TRING OPEN PENTATHLON & HERTFORDSHIRE 3000m CHAMPIONSHIPS – Took place in Hemel Hempstead on 16 July
Pentathlon – U17M BEN BELLISARIO 5th (PB 1905 points) – 200m (PB 26.2 nwr) taking 5 seconds off his 2014 time, 1500m (PB 5:18.9) taking 27.9 seconds off his 2013 time, Long Jump (PB 5.51m nwr) adding 1.10m to his 2015 jump, Discus 1.5kg (19.70m), Javelin 700g (23.55m).
Pentathlon – U17W CRISTINA POTTER 2nd (PB 2785 points) – 800m (SB 2:42.2) taking .09 of a second off her 8 January time, 80m Hurdles (13.2), High Jump (1.43m), Long Jump (PB 5.08m nwr) adding 19cm to her 30 April jump, Shot 3kg (8.94m).
3000m – SM KRISTIAN IMROTH U17 (2nd Claim) won the Gold Medal (9:12.1)
3000m – SW GRACE INGLES U15 won the Gold Medal (PB 10:33.7) taking 30 seconds off her 2016 time, and is ranked UK No.10 U15 in 2017

WESSEX YOUNG ATHLETES LEAGUE – Took place in Swindon on 16 July
High Jump – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 1st (1.53m)
Long Jump – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 2nd (4.58m)
Javelin 500g – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 3rd (19.13m)

SIAB INTERNATIONAL – Took place in Dublin, Ireland on 15 July
300m – U17W HANNAH FOSTER (England) won the Gold Medal (PB 38.85) taking .15 of a second off her 14 June time, and is ranked UK No.3 U17 in 2017
400m Hurdles – U17M BEN LLOYD (England) won the Gold Medal (53.35)
Triple Jump – U17W JAZZ SEARS (England) won the Gold Medal (PB 12.15m nwr) adding 8cm to her 30 April jump, and is ranked UK No.1 U17 in 2017
Discus 1kg – U17W JESSICA EMERY (England) won the Bronze Medal (38.41m)
4x300m Relay – U17W England won the Gold Medal (SB 2:40.45) HANNAH FOSTER ran on the 4th Leg, and are ranked UK No.1 U17 team in 2017
4x400m Relay – U17M England won the Gold Medal (SB 3:19.07) BEN LLOYD ran on the 2nd Leg, and are ranked UK No.1 U17 team in 2017

BRITISH ATHLETICS LEAGUE DIVISION 3 – Took place in Bedford on 15 July
Discus 2kg – B BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 5th (28.76m)
Hammer 7.26kg – A BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 3rd (53.10m)
Javelin 800g – A BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 6th (40.80m)

WELSH ATHLETICS INTERNATIONAL – Took place in Cardiff on 12 July
1500m – Men THOMAS BUTLER U20 (2nd Claim England South) 3rd (4:03.64)
Javelin 600g – Women BETHAN REES U20 (HCA Wales) 1st (46.13m)
 
BMC GOLD STANDARD RACES – Took place in Watford on 12 July
1500m – Men’s A JACK CRABTREE U23 2nd (3:46.72), RICHARD GOODMAN 10th (SB 3:52.37)

WATFORD OPEN MEETING – Took place on 12 July
400m – SX 1 SOPHIA DEMPSEY U17 2nd (PB 64.60) taking .35 of a second off her 17 May time, 4 OLIVE COLES U20 (2nd Claim) 5th (PB 56.75) taking .03 of a second off her 25 February time, 5 LILY BECKFORD U23 6th (SB 54.24) taking .31 of a second off her 19 February time, and is ranked UK N0.9 U23 in 2017
800m – SX 2 ELEANOR RACHEL U15 2nd (PB 2:38.49) taking 7.61 seconds off her 4 June time, 3 VICTORIA GODFREY U15 5th (PB 2:39.45) taking 2.35 seconds off her 7 May time, 4 ARON YONA U13 6th (PB 2:36.42) taking 2.83 seconds off his 17 may time, 6 JESSICA MOORE U15 1st (PB 2:24.19) taking 6.27 seconds off her 2016 time, 8 SYDNEY ALLEN U15 3rd (PB 2:25.00) taking .60 of a second off her 2 July time, MAAYAN RADUS U15 11th (2:34.14), 11 SCARLETT KENT U17 4th (2:20.17), ELANA DIMMER 8th (SB 2:23.09) 1.26 seconds off her 24 June time, 12 MATTI HARRIS U15 1st (PB 2:16.49) 1.06 seconds off his 19 April time, 13 KIT NYMEN MCKNIGHT U15 1st (PB 2:13.27) taking 1.60 seconds off his 17 May time, 13 DANIEL GREENSTEIN U17 5th (2:18.24), 17 JONATHAN BOARDMAN U15 7th (PB 2:13.01) taking 3.19 seconds off his 4 June time, RUFUS KENT U20 8th (2:13.24), 19 GILAD NACHSHEN U15 3rd (PB 2:06.14) taking .91 of a second off his 24 May time, 20 FINN HARVEY U17 1st (PB 2:03.45) taking 4.46 seconds off his 8 April time, ADAM CAHN U17 6th (PB 2:05.02) taking 1.15 seconds off his 14 June time, 23 ASHOK MATHUR U23 7th (2:01.43), FREDDIE SHIRET U17 8th (PB 2:01.58) taking .13 of a second off his 28 May time, 25 JAMIE HARPER U17 6th (PB 1:59.27) taking 3.03 seconds off his 7 May time, 26 JAMIE DEE U23 1st (PB 1:56.18) taking .95 of a second off his 2014 time, JULIAN LAMY U23 11th (2:01.54), 28 THOMAS KEARNS 5th (PB 1:56.99) taking 2.01 seconds off his 2016 time

MORTON GAMES – Took place in Dublin, Ireland on 12 July
400m – B JAMAL RHODEN-STEVENS 1st (47.36)
800m – KYLE LANGFORD U23 1st (1:46.98)
1500m – MELISSA COURTNEY 2nd (4:07.02)
Discus 1kg – JADE LALLY 1st (58.19m)

CHARNWOOD OPEN MEETING – Took place in Loughborough on 12 July
Shot 4kg – SW A URINA HARRELL 1st (PB 15.31m) adding 23cm to her 21 May put
Javelin 600g – SW A KELLY BRAMHALD 1st (SB 45.00m) adding 2.26m to her 28 May throw

PARKRUN RESULTS – 15 JULY – ELLENBROOK FIELDS – JOSHUA EDWARDS U17 37th (First Time 23.44) 19th parkrun – FULHAM PALACE – TONY PACKHAM V65 102nd (First Time 21.53) 4th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 74th (22.11) 94th parkrun – KINGSTON – EMMA ARCHER V40 11th (New PB 20.00) 20th parkrun – PANSHANGER – VICTORIA PRITCHARD 4th (18.37) 8th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

SOUTHERN COMBINED EVENTS & RELAY CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 22 July and Sunday 23 July  at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
U15 Boys/Girls Pentathlon, U17, U20 & Senior Women Heptathlon, U17 Men Octathlon, U20 & Senior Men Decathlon.
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries Closed
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 23 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 26 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm Triple Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 29 July and Sunday 30 July at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships
Entries Closed

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The second of three fixtures takes place on Saturday 29 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 29 July
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of five takes place on Sunday 30 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 2 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 4 August to Sunday 13 August at the London Olympic Stadium.
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 9 August at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Shot, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

ENGLAND U17 & U15 COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 12 August and Sunday 13 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships 
Entries Close Wednesday 26 July

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fifth fixture of five takes place on Sunday 13 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 16 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 13 July 2017

Happy Birthday this week to Carol Backhouse, Zharnel Hughes, Gerald Matthew, Meara McLawrence, Nengi Ossai, Hugh Richards and David Smith

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JULY ISSUE No.1 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=509&nid=509&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

LONDON WORLD CHAMPIONSHIPS SELECTION – The British team for next month’s IAAF World Championships in London was announced in Loughborough on Tuesday.
Congratulations to DARRYL NEITA (100m and 4x100m Relay), ZHARNEL HUGHES (200m and 4x100m Relay), KYLE LANGFORD (800m), BETH POTTER (10,000m), NATHAN FOX (Triple Jump) and JADE LALLY (Discus), we wish you all a successful Championships.
In keeping with its current philosophy of “selecting a large and competitive team to help inspire the next generation of British track and field stars” there will be a second and final selection meeting on July 24, where any events with unfilled places or available home nation slots will be discussed.

EUROPEAN U20 CHAMPIONSHIPS – Congratulations to DOMINIC ASHWELL (100m and 4x100m), ELLIE BAKER (800m) and GEORGE EVANS (Discus) who are part of the 56-strong GB team that will be competing in Grosseto, Italy on July 20-23.

RECENT NEW MEMBERS – We wish you all a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to LILY ARCHER, EVA HIGSON, MIA HIGSON, AIKO KELLY and GILA SCHAJER 

NEW WORLD RECORD – Congratulations to ANTHONY WHITEMAN V45 who set a new UK, European and World 1500m record with a personal best as a V45 (3:48.72) at the BMC Grand Prix in Loughborough on 8 July. The previous record was (3:51.22) by VYACHESLAV SHABUNIN in Moscow, Russia on 10 June 2015

NEW CLUB RECORDS – Congratulations to our 6 new club record holders, 3 were at the English Schools Championships and 3 at the Muller Anniversary Games
First JESSICA EMERY broke her own Under 17 Discus 1kg club record (42.32m) in winning the Silver Medal at the English Schools Championships on 7 July. This extends her own club record (40.66m) by 1.66m and now ranks her UK No.2 U17 in 2017.
The following day, also at the English Schools Championships TARIQ WILD broke the Under 15 200m club record (22.57 w0.9) which now ranks him UK No.3 U15 in 2017. The previous record was (22.58 w1.9) by JAMAHL ALERT KHAN in Sheffield 12 August 2001.
In the 400m Hurdles BEN LLOYD broke the Under 17 club record  (53.12) which now ranks UK No.1 U17 in 2017. The previous record was (54.70) by MATT MCLAUGHLIN in Birmingham on 10 July 2010.
On Sunday, in the Muller Anniversary Games in the Olympic Park DARYLL NEITA in the 100m Heats ran (11.14 w-0.4) taking .06 of a second off her previous best. DARYLL set 2 club records, firstly eclipsing her own Under 23 record (11.20 w1.1), also the Women’s Senior record (11.17) set by ABI OYEPITAN in Birmingham on 25 July 2004.
Then in the Senior Men’s 800m KYLE LANGFORD U23 ran (1:45.45) taking .46 of a second off his 10 June time, and is ranked UK No.1 U23 in 2017.  The previous record was (1:45.64) set by PAUL HERBERT in Derby on 5 June 1988.
The Club Connect relays were a part of the Muller Anniversary Games, and our Under 17 4x100m relay team of LATIFAH HARRIS-OSMAN, HANNAH FOSTER, KIERRA GRANT and CHINWE IWUNZE turned on the after burners to record a time of (47.51), this took 1.82 seconds off their own current record they set in Reading on 25 June 2017.

SHAFTESBURY EXCEL AT THE BRITISH ATHLETIC CHAMPIONSHIPS – Congratulations to all our athletes, whose performances at the recent Championships in Birmingham, placed our Men top and Women runners-up in the Club Connect standings.
The Club Connect standings are based on points achieved by each athlete in their respective final.
Men’s result – 1st Shaftesbury Barnet Harriers (78 points), 2nd Birchfield Harriers (65 points), 3rd Newham & Essex Beagles (33 points). Women’s result – 1st Birchfield Harriers (51 points), 2nd Equal Shaftesbury Barnet Harriers and Windsor, Slough, Eton & Hounslow (33 points).

MULLER ANNIVERSARY GAMES – Took place last Sunday in the Olympic Park.
100m – SW Heat 2 DARYLL NEITA U23 4th (PB 11.14 w-0.4) taking .06 of a second off her 17 June time, and is ranked UK No.2 in 2017, and UK No.7 in the all-time list, in the Final DARYLL finished 7th (11.22 w-1.4)
200m – SM ZHARNEL HUGHES U23 5th (20.33 w-0.7)
800m – SM KYLE LANGFORD U23 8th (PB 1:45.45) taking .46 of a second off his 10 June time, and is ranked UK No.1 U23 in 2017
1 Mile – SW MELISSA COURTNEY 8th (PB 4:23.15) taking 12.33 seconds off her 2015 time, and is ranked UK No.3 in 2017
Long Jump – SM DAN BRAMBLE 5th (7.84m w-0.5)
Discus 2kg – SM ZANE DUQUEMIN 9th (59.56m)
4x100m Relay – U15B (DQ) TARIQ WILD, REMI JOKOSENUMI, NICHOLAS SHAW and ANDREW NICOLAOUU15G 8th (56.27) EMILY RODRIGUEZ, SAVANNAH IYAMU, MEARA MCLAWRENCE and ESTHER FATUADE, U17M 4th (SB 44.26) MICAH FORBES-AGYEPONG, BEN LLOYD, JOSHUA KUMAR and ROBERT THOMAS taking .20 of a second of their 28 May time, and are ranked UK No.8 U17 team in 2017, U17W 2nd (PB 47.51) LATIFAH HARRIS-OSMAN, HANNAH FOSTER, KIERRA GRANT and CHINWE IWUNZE see Club Record above, U20M 4th (SB 42.97) LUKE SMITH, PHOENIX LYON, JACOB BERKELEY and GABRIEL YIADOM taking .17 of a second of their 28 May time, and are ranked UK No.6 U20 team in 2017, U20W 5th (SB 50.04) SOPHIA OBI, DARA APOOLA, SIMONE JONES and EAVION RICHARDSON taking 1.40 seconds of their 25 June time

ESSA ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place last Friday and Saturday in Birmingham.
Congratulations to our five Individual and two relay Gold Medallists, firstly HANNAH FOSTER U17 who won the 300m in a time of (39.10) which was just outside her season’s personal best of (39.00), ranking her UK No.3, her other discipline is the 300m Hurdles and is ranked UK No.7. In the 1500m HAMZA KADIR U20 in what was a close finish won in a time of (4:00.20), following his win in last year’s U17 England Championships his future looks bright. The 400m Hurdles saw BEN LLOYD U17 retaining his title in a personal best (53.12) which puts him at No.1 in the UK rankings. In the Javelin 600g there was an impressive win for BETHAN REES U20 by over 4m with a throw of (48.80m), she continued her winning ways after winning the U17 Javelin last year, and is currently ranked UK No.2. Lastly DANIEL BAINBRIDGE U20 who won the Javelin 800g with a throw of (60.03m), he also won the England U18 Championships last year. In the 4x100m Relays EMILY RODRIGUEZ was in the winning Middlesex Under 15 Girls squad (PB 48.09) which ranks their squad UK No.1 in 2017, also MICAH AGYEPONG was in winning the Middlesex Under 17 Men’s squad (PB 42.04) which ranks their squad UK No.1 in 2017.
There were also Silver Medals from JEREMY DEMPSEY U20 (3000m), JAZZ SEARS U17 (Triple Jump) and JESSICA EMERY U17 (Discus), REMI JOKESENUMI U15, ANDREW NICOLAOU U15 and NICHOLAS SHAW U15 (Middlesex 4x100m Relay Team), also Bronze Medals from ANDREW NICOLAOU U15 (100m), TARIQ WILD U15 (200m) and THOMAS PATRICK U17 (1500m).
It was an excellent Championships with 28 athletes flying the Shaftesbury colours, this was a record number of SBH participants and a record number of medals.

HANNAH FOSTER,  BEN LLOYDJAZZ SEARS and JESSICA EMERY have been selected for the English Schools International in Dublin this week-end.

100m – U15B Heat 2 NICHOLAS SHAW 4th (11.55 w0.8), Heat 3 ANDREW NICOLAOU 1st (11.23 w0.8), in Semi- Final 1 ANDREW finished 2nd (11.21 w1.5), NICHOLAS finished 6th (PB 11.45 w1.5) taking .05 of a second off his 10 June time, in the Final ANDREW won the Bronze Medal (11.27 w0.7)
100m – U15G Heat 4 EMILY RODRIGUEZ 5th (12.96 w0.1), Heat 5 ESTHER FATUADE 4th (PB 12.70 w0.1) equalling her 10 June time
100m – U17M Heat 1 ROBERT THOMAS 9th (11.48 w1.1)
100m – U17W Heat 3 LATIFAH HARRIS-OSMAN 4th (12.41 w-0.6), Heat 4 CHINWE IWUNZE 5th (12.67 w-1.4), in Semi- Final 2 LATIFAH finished 8th (12.45 w-1.4)
100m – U20M Heat 1 DITA JAJA 2nd (10.93 w0.3), in Semi- Final 1 DITA finished 6th (10.96 w1.7)
200m – U15B Heat 4 REMI JOKOSENUMI 3rd (23.44 w-0.3), Heat 5 TARIQ WILD 1st (PB 22.79 w0.7) taking .35 of a second off his 18 June time, and is ranked UK No.3 U15 in 2017, in Semi-Final 1 TARIQ finished 1st (PB 22.57 w0.9) taking .22 of a second off his Heat time, and is ranked UK No.3 U15 in 2017, in Semi-Final 2 REMI finished 4th (23.24 w-1.2), in the Final TARIQ won the Bronze Medal (22.61 w1.1), REMI finished 4th (PB 22.84 w1.1) taking .16 of a second off his 10 June time, and is ranked UK No.5 U15 in 2017
300m – U17W Heat 3 HANNAH FOSTER 1st (39.31) in the Final HANNAH won the Gold Medal (39.10)
400m – U17M Heat 2 NAJIBE ARBI 5th (51.52)
800m – U17W Heat 2 SOPHIE MADDOCK 5th (2:18.97)
800m – U20M Heat 2 THOMAS FULTON 6th (1:53.73)
1500m – U17M Heat 2 THOMAS PATRICK 1st (4:03.50) in the Final THOMAS won the Bronze Medal (4:01.84)
1500m – U17W Heat 3 GRACE INGLES 8th (4:49.88)
1500m – U20M Heat 2 HAMZA KADIR 1st (3:58.97) in the Final HAMZA won the Gold Medal (4:00.20). HAMZA celebrating  after his  victory ceremony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000m – U17M Straight Final KRISTIAN IMROTH (2nd Claim) 13th (PB 8:55.32) taking 1.75 seconds off his 19 April time, BEN WINFIELD 15th (9:00.04)
3000m – U17W Straight Final LIA RADUS 19th (10:48.74)
3000m – U20M Straight Final JEREMY DEMPSEY won the Silver Medal (8:33.04)
75m Hurdles – U15G Heat 2 AMBER DUVERNEY 5th (12.12 w0.5)
80m Hurdles – U17W Heat 2 SOPHIA OBI 4th (12.08 w0.9)
400m Hurdles – U17M Heat 2 BEN LLOYD 1st (PB 54.30) taking .36 of a second off his 27 May time, and is ranked UK No.1 U17 in 2017, in the Final BEN won the Gold Medal (PB 53.12) taking 1.18 seconds off his Heat time, and is ranked UK No.1 U17 in 2017
400m Hurdles – U20W Heat 2 OLIVE COLES (2nd Claim) 2nd (62.33) in the Final OLIVE finished 4th (62.02)
1500m Steeplechase – U17W Straight Final MIA GROOM 9th (5:29.02)
2000m Steeplechase – U20M Straight Final GEORGE GROOM 8th (6:10.75)
High Jump – U17W Straight Final KARA ONUIRI 14th (1.62m)
Pole Vault – U17M Straight Final CALLUM WOODAGE (2nd Claim) 5th (4.00m)
Pole Vault – U20W Straight Final ALEXA EICHELMANN 5th (PB 3.60m) adding 5cm to her 2016 vault, and is ranked UK No.9 U20 in 2017
Long Jump – U17M Straight Final MICHAEL ADEBAKIN 15th (6.16m w0.4)
Triple Jump – U15B Straight Final JEFF HAGAN 4th (12.56m w0.0)
Triple Jump – U17W Straight Final JAZZ SEARS won the Silver Medal (11.92m w-1.3), KIERRA GRANT 6th (11.30m w-0.2)
Shot 4kg – U15B Straight Final CHRISTIAAN CAVALLI-WARBY 10th (12.51m)
Discus 1kg – U17W Straight Final JESSICA EMERY won the Silver Medal (PB 42.32m) adding 1.66m to her 25 June throw, and is ranked UK No.2 U17 in 2017.
Hammer 5kg – U17M Straight Final OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 8th (PB 53.08m) adding 34cm to his 22 April throw
Hammer 6kg – U20M Straight Final BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 6th (61.39m)
Javelin 600g – U20M Straight Final BETHAN REES (HCA) won the Gold Medal (48.80m)
Javelin 700g – U17M Straight Final ROHAN OYEWOLE 15th (45.00m)
Javelin 800g – U20M Straight Final DANIEL BAINBRIDGE won the Gold Medal (60.03m)
4x100m Relay – U15B Heat 1 MIDDLESEX 3rd (44.89) in the Final MIDDLESEX won the Silver Medal in which REMI JOKESENUMI, ANDREW NICOLAOU and NICHOLAS SHAW were members of the squad (PB 44.24) taking .19 of a second off their 2016 time, and are ranked UK No.2 squad in 2017, U15G Heat 1 MIDDLESEX 1st (PB 48.38) taking 2.20 seconds off their 2014 time, in the Final MIDDLESEX won the Gold Medal in which EMILY RODRIGUEZ was a member of the squad (PB 48.09) taking .29 of a second off their Heat time, and are ranked UK No.1 squad in 2017, U17M Heat 2 MIDDLESEX 3rd (43.64) in the Final MIDDLESEX won the Gold Medal in which MICAH AGYEPONG was a member of the squad (PB 42.04) taking .20 of a second off their 2008 time, and are ranked UK No.1 squad in 2017, U17W Heat 1 MIDDLESEX 3rd (48.46), Heat 3 BEDFORDSHIRE 4th in which HANNAH FOSTER and KIERRA GRANT were members of the squad (PB 48.88) taking 3.82 seconds off their 2014 time, in the Final MIDDLESEX  in which CHINWE IWUNZE and LATIFAH HARRIS-OSMAN were members of the squad finished 6th (SB 48.29) taking .59 of a second of their Heat time, and is ranked UK No.7 in 2017

ESSA ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS PHOTOGRAPHS 

As you can see the Medals awarded are very impressive, and I am told quite heavy. This is the Gold Medal won by EMILY RODRIGUEZ who was a member of the winning Middlesex U15 Girls  relay squad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EMILY RODRIGUEZ at the presentation ceremony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JESSICA EMERY runner up in the English Schools U17 Discus competition in Birmingham with a PB and club record of (42.32m), seen here at Allianz Park wearing her England Schools track suit with her coach and former GB&NI international NEVILLE THOMPSON, during his early years he was a mainstay of Shaftesbury’s British Athletics League team.

EASTERN YOUNG ATHLETICS LEAGUE – The third match of the season took place in Peterborough on Sunday 2 July.
Congratulations on another excellent day with yet another 2nd place finish, and as you can see by the Result/ Team Positions below we are in an excellent position overall. Apart from you, the Athletes, I also wish to express our thanks to the Team Managers and Officials/Helpers whose hard work has helped in our success this season.
This match you went 2 better that the last match, with an astonishing 59 personal best and 8 seasons best performances, in which many were from our recent new members.

Team Result – 1st Nene Valley (748.5 points), 2nd SBH (727), 3rd Dacorum & Tring (627.5), 4th Peterborough (389), 5th Colchester Harriers (348), 6th Luton (152), 7th Biggleswade (134).
League Positions after 3 rounds – 1st Havering (21 league points – 2487.5 match points), 2nd Ipswich (21 – 2357.5), 3rd Nene Valley (20 – 2168.5), 4th Bedford (19 – 2168.5), 5th SBH (18 – 2245.5), 6th Chelmsford (18 – 2065)

With the final two fixtures being held at Allianz Park on 30 July and 13 August, we have the opportunity of finishing in the top six in the League. Which would mean we would then qualify for the Final which is on Sunday 3 September, and provisionally will be at Bedford providing they finish in the top six.

The next fixture is on Sunday 30 July at Allianz Park, where we are up against Chelmsford, Hertford & Ware/Enfield & Haringey, Luton, Peterborough, Stevenage & North Herts and Thurrock.

There was no wind recorded on any events
100m – U13B A LIERRE HENRY 5th (PB 13.2), B DIKE ONYEMELUKWE 4th (14.8), U13G A TOSIN JOKOSENUMI 1st (13.5), B SIANA FOSTER 2nd (PB 14.2) taking .06 of a second off her 18 June time, U15B A TARIQ WILD 1st (PB 11.3) taking .19 of a second off his 18 June time, and is ranked UK No.6 U15 in 2017, B REMI JOKOSENUMI 1st (11.8), U15G A ESTHER FATUADE 2nd (PB 12.7) equalling her 10 June time, B SAVANNAH IYAMU 1st (13.4), U17M A MICAH AGYEPONG 2nd (11.2), B SHINAWAT JAIDEE 1st (11.8), U17W A CHINWE IWUNZE 1st (12.7), B DARA APOOLA 1st (13.0). Non-Scoring U13B NEO MOHAMMADIAN 7th (16.3), U15B NNAMDI NDUKWE 2nd (12.2), U15G NS1 MALIA COTTON 1st (PB 13.4) taking .09 of a second off her 24 June time, NS2 MEARA MCLAWRENCE 1st (13.3), LEA REYNA-FARIA 3rd (PB 13.9) taking .09 of a second off her 24 June time, U17M TRISTON FOSTER 1st (11.6), DION OWUSU-AGYEMAN 2nd (PB 11.7), U17W SHAKIRA RILEY 3rd (SB 13.4) taking .16 of a second off her 24 June time
200m – U13B A LIERRE HENRY 3rd (28.7), B ARCHIE NASH 1st (PB 29.3) taking .40 of a second off his 4 June time, U13G TOSIN JOKOSENUMI 3rd (29.1), B SIANA FOSTER 2nd (PB 30.0) taking .06 of a second off her 24 June time, U15B A ANDREW NICOLAOU 1st (23.6), B NICHOLAS SHAW 1st (23.9), U15G A ESTHER FATUADE 2nd (27.8), B MALIA COTTON 1st (27.6), U17M A MICAH AGYEPONG 2nd (23.0), B JOSHUA KUMAR 2nd (23.3), U17W A SOPHIE MADDOCK 1st (SB 26.8), B CHINWE IWUNZE 1st (27.6). Non-Scoring U13G LUCY MARCUS 6th (PB 34.0) taking .24 of a second off her 24 June time, U15B NNAMDI NDUKWE 1st (PB 24.5) taking .17 of a second off his 18 June time, GILAD NACHSHEN 2nd (PB 25.6) taking 1.91 seconds off his 2016 time, U15G NS1 SAVANNAH IYAMU 1st (PB 27.6) taking .40 of a second off her 20 May time, LEA REYNA-FARIA 2nd (28.7), MEARA MCLAWRENCE 3rd (29.0), ISOBEL PARKER 4th (29.3), NS2 OLIVIA LAVA 2nd (30.7), U17M DION OWUSU-AGYEMAN 3rd (PB 23.9) taking .10 of a second off his 4 June time, TRISTON FOSTER 4th (24.3), U17W ISSY COLBECK-ROGERS 1st (PB 27.5) taking .40 of a second off her 20 May time, SHAKIRA RILEY 2nd (SB 29.0)
300m – U15B A REMI JOKOSENUMI 1st (PB 39.1), B GILAD NACHSHEN 1st (PB 39.5) taking .90 of a second off his 7 May time, U15G A JESSICA MOORE 1st (PB 44.0) taking .70 of a second off her 7 May time, B ISOBEL PARKER 2nd (PB 45.4) taking .98 of a second off her 8 April time, U17W A CRISTINA POTTER 1st (43.5), B SCARLETT KENT 2nd (44.9). Non-Scoring U17W SYDNEY ALLEN 1st (45.6), EVELYNE FONTAINE 2nd (46.6), OLIVIA LAVA 4th (48.9)
400m – U17M A MITTIO MOHAMMADIAN 1st (PB 52.0) taking .03 of a second off his 25 June time, B JOSHUA KUMAR 1st (53.0). Non-Scoring U17M TYRIQ LAFEUILLE 1st (PB 53.8) taking 1 second off his 7 May time
800m – U13B A ARCHIE NASH 2nd (PB 2:32.7) taking 5.67 seconds off his 2016 time, B ARON YONA 2nd (2:40.9), U13G AIMI WEIGHTMAN 2nd (PB 2:26.2) taking .95 of a second off her 24 June time, and is ranked UK No.8 U13 in 2017B ANNA MURPHY 2nd (SB 2:54.2) taking 5.10 seconds off her 7 May time, U15B A GILAD NACHSHEN 1st (2:08.4), U15G A GRACE INGLES 1st (PB 2:21.0) taking 6.83 seconds off her 2016 time, B KATIE LLOYD 1st (2:29.4), U17M A MITTIO MOHAMMADIAN 1st (2:01.6), B HENRY FULTON 3rd (2:17.0), U17W A SCARLETT KENT 2nd (2:28.7), B LIDIA KYRIACOU 2nd (SB 2:39.7). Non-Scoring U13G ALICE MURRAY 2nd (PB 3:04.1) taking 1.30 seconds off her 22 April time, U15G SYDNEY ALLEN 1st (PB 2:25.6) taking .64 of a second off her 2016 time, JESSICA MOORE 2nd (SB 2:32.2) taking .90 of a second off her 7 May time, HELENA AGHOLOR 3rd (PB 2:33.8) taking 3.70 seconds off her 7 May time, VICTORIA GODFREY 5th (2:48.1)
1500m – U13B A LEO RONCARATI 2nd (PB 5:17.7) taking 2.08 seconds off his 24 June time, B NATAN RUBACK 3rd (PB 5:50.2), U15B A BINI BLOOM  2nd (PB 4:37.1) taking 1.01 seconds off his 28 June time, B MATTI HARRIS 1st (4:47.6), U15G A MAAYAN RADUS 2nd (5:05.8), B ELENA RONCARATI  1st (5:06.4), U17M A JAMIE HARPER 1st (4:25.1), U17W A SOPHIA STAAB 1st (5:09.7), B GEMMA HARPER 1st (5:28.1). Non-Scoring U15B DYLAN MICHEL 3rd (4:58.4), U17W KAYLA MICHEL 1st (5:35.2)
70m Hurdles – U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 5th (PB 13.0), B ANNA MURPHY 4th (SB 17.0) taking .10 of a second off her 4 June time
75m Hurdles – U15G A EVELYN BARTER 3rd (PB 12.7) taking .01 of a second off her 14 May time
80m Hurdles – U17W A SOPHIA OBI 1st (12.5), B KARA ONUIRI  1st (12.3)
100m Hurdles – U17M A TED PARKER 2nd (16.3), B TYRIQ LAFEUILLE 1st (15.7). Non-Scoring U17M BEN BELLISARIO 1st (17.0)
High Jump – U13B A DIKE ONYEMELUKWE 4th (PB 1.10m) equalling his 4 June height, U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 1st (PB 1.48m) adding 13cm to her 4 June height, and is ranked UK No.8 U13 in 2017, U15B A TARIQ WILD 2nd (1.55m), B NICHOLAS SHAW 1st (PB 1.50m) adding 5cm to his 2016 height, U15G A GRACE INGLES 2nd (PB 1.50m) adding 3cm to her 4 May height, B EVELYN FONTEYNE 1st (PB 1.45m) adding 4cm to her 14 May height, U17M A JAMIE HARPER 3rd (1.65m), B BEN BELLISARIO 2nd (1.60m), U17G A KARA ONUIRI 1st (PB 1.65m) equalling her 25 June height, B CRISTINA POTTER 2nd (1.45m)
Long Jump – U13B A LIERRE HENRY 4th (4.39m), U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 5th (PB 3.80m) adding 34cm to her 4 June jump, B LUCY MARCUS 5th (3.36m), U15B A ANDREW NICOLAOU 1st (PB 5.58m) adding 11cm to his 7 May jump, B NICHOLAS SHAW 1st (SB 5.45m) adding 5cm to his 4 June jump, U15G A EVELYN FONTEYNE 5th (4.22m), U17M A SAM SCHEER 2nd (5.61m), B ODERA UMEUGOJI 2nd (5.39m), U17W A DARA APOOLA 6th (3.88m)
Triple Jump – U17M A ODERA UMEUGOJI 1st (12.25m), B SAM SCHEER 1st (PB 11.38m) 
Shot 2.72kg
 – U13G A JUDY AGHOLOR 4th (5.75m), B LUCY MARCUS 4th (PB 4.20m)
Shot 3kg – U15G A EVELYN BARTER 5th (SB 6.94m), SAMRA RICHARDSON 3rd (6.90m), U17W A EMMA TAYLOR 2nd (8.29m)
Shot 3.25kg – U13B A ZAKARIYA SANDA 6th (PB 4.69m), B NEO MOHAMMADIAN 4th (4.56m)
Shot 4kg – U15B A CHRISTIAAN CAVALLI-WARBY 1st (PB 13.01m) adding 65cm to his 10 June put, B BENJAMIN HOCKING 1st (PB 8.97m) adding 13cm to his 7 May put
Discus 0.75kg – U13G A JUDY AGHOLOR 4th (13.14m)
Discus 1kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 5th (PB 11.21m) adding 9cm to his 4 June throw, B DIKE ONYEMELUKWE 5th (PB 7.21m), U15G A SAMRA RICHARDSON 2nd (17.94m), B OLIVIA LAVA 1st (PB 17.40m), U17W A SCARLETT KENT 4th (PB 10.08m) adding 48cm to her 2016 throw, B LIDIA KYRIACOU 4th (PB 9.54m)
Discus 1.25kg – U15B A ALVIN LEONG 2nd (PB 31.85m) adding 96cm to his 7 May throw
Discus 1.5kg – U17M A EHIMEN OSEBOR 3rd (PB 17.92m), A TED PARKER 2nd (17.89m)
Hammer 3kg – U15G A EMILY MURPHY 2nd (17.64m), U17W A EMMA TAYLOR 3rd (23.13m)
Hammer 5kg – U17M A ALEXANDER DIKEOCHA 3rd (PB 20.00m) adding 4.49m to his 2016 throw, B ALVIN LEONG U15 2nd (PB 20.77m)
Javelin 400kg – U13B A ARCHIE NASH 7th (PB 6.34m) adding 3.09m to her 7 May throw, B ARON YONA 4th (PB 4.98m), U13G A JUDY AGHOLOR 1st (19.90m), B AIMI WEIGHTMAN 4th (PB 6.53m) adding 1.70m to her 2016 throw
Javelin 500kg – U15G A SAMRA RICHARDSON  2nd (27.66m), B SYDNEY ALLEN 4th (PB 9.86m), U17W A CRISTINA POTTER 1st (33.67m), B EMMA TAYLOR 1st (28.48m)
Javelin 600kg – U15G A BENJAMIN HOCKING  2nd (35.42m), B ALVIN LEONG 2nd (PB 26.03m) adding 2.25m to his 4 June throw
Javelin 700kg – U17M A TED PARKER 2nd (PB 29.01m) adding 4.21m to his 24 June throw, B BEN BELLISARIO 1st (24.16m)
4x100m – U13B 4th (61.5) NEO MOHAMMADIAN, DIKE ONYEMELUKWE, ZAKARIYA SANDA, ARCHIE NASH, U13G 5th (63.9) TOSIN JOKOSENUMI, SIANA FOSTER, LUCY MARCUS, SIENNA FOSTER, U15B 1st (44.9) TARIQ WILD, REMI JOKOSENUMI, NICHOLAS SHAW, ANDREW NICOLAOU, U15G 1st (51.3) ESTHER FATUADE, MEARA MCLAWRENCE, MALIA COTTON, SAVANNAH IYAMU, U17M 1st (45.3) MICAH AGYEPONG, SHINAWAT JAIDEE, JOSHUA KUMAR, TRISTON FOSTER, U17W 1st (51.4) CHINWE IWUNZESOPHIA OBI, DARA APOOLA, KARA ONUIRI. Non-Scoring U17M 1st (46.5) MITTIO MOHAMMADIAN, DION OWUSU-AGYEMAN, TED PARKER, EHIMEN OSEBOR

FOLKSAM GRAND PRIX – Took place in Gothenburg, Sweden on 11 July
Triple JumpNONSO OKOLO 3rd (16.21m w1.2), NATHAN FOX 5th (15.87m w0.7)
Discus 1kgJADE LALLY 6th (55.75m)
Discus 2kgZANE DUQUEMIN 6th (56.73m), NICK PERCY 7th (56.51m)

SPITZEN LEICHTATHLETIK – Took place in Luzern, Switzerland on 11 July
400m HurdlesSEB RODGER 3rd (50.10)

SOUTHERN COUNTIES VETERANS LEAGUE HERTS AND NORTH MIDDX DIVISION – Took place in Hemel Hempstead on 10 July
800m – W40 LISA WEBB V50 1st (SB 2:35.5) taking .80 of a second off her 2 July time, and is ranked UK No.7 V50 in 2017
High Jump – M35 CLYDE GORDON V45 4th (SB 1.50m)
Javelin 800g – M35 CLYDE GORDON V45 7th (SB 24.75m)

ARENA GAMES – Took place in Hilversum, Netherlands on 9 July
Triple Jump – DANIEL LEWIS 4th (15.09m w2.2)

SCOTTISH ATHLETICS MENS LEAGUE DIVISION 1 – Took place in Grangemouth on 9 July
400m – SM A DANIEL REES U23 1st (PB 49.64) taking .02 of a second off his 19 February time
High Jump – SM A LEWIS MCGUIRE U23 1st (2.10m)
Long Jump – SM A BEN MCGUIRE U23 2nd (6.82m w1.2)

BRUSSELS GRAND PRIX – Took place on 9 July
100m – D NENGI OSSAI V40 6th (11.13 w-0.2)
200m – E NENGI OSSAI V40 2nd (22.26 w1.2)
 
BMC GRAND PRIX – Took place in Loughborough on 8 July
1500m – Men’s A JACK CRABTREE U23 5th (SB 3:45.78) taking 1.10 seconds off his 14 June time, PHILLIP CROUT U23 8th (3:49.12), B ANTHONY WHITEMAN V45 2nd (PB as a V45 3:48.72) see above World Record, JAMIE DEE U23 9th (PB 3:51.18) taking 1.59 seconds off his 31 May time, E THOMAS KEARNS 7th (3:58.40)
1500m – Women’s A NAOMI TASCHIMOWITZ 1st (SB 4:16.88) taking 10.74 seconds off her 3 June time

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 1 – Took place in Basingstoke on 8 July
High Jump – B ANGELA BARRATT (2nd Claim) 2nd (SB 1.50m) equalling her 21 May height
Long Jump – A ANGELA BARRATT (2nd Claim) 1st (5.97m)
Triple Jump – A ANGELA BARRATT (2nd Claim) 1st (12.77m)
Shot 4kg – B ANGELA BARRATT (2nd Claim) 2nd (PB 8.69m)
 
SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 3N – Took place in Luton on 8 July
Triple Jump – B JO BLAIR (HCA) 3rd (PB 9.00m) adding 2.14m to her 2014 jump
Shot 4kg – A JO BLAIR (HCA) 1st (SB 10.10m)
Discus 1kg – B JO BLAIR (HCA) 1st (SB 25.75m)
Javelin 600g – A JO BLAIR (HCA) 1st (48.01m)
 
SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 3SW – Took place in Salisbury on 8 July
Shot 7.26kg – A ANDREW ELKINS (HCA) 4th (SB 9.29m)

BELFAST INTERNATIONAL – Took place on 5 July
400m – SM MATTHEW PAGAN U20 (England) 2nd (PB 47.85) taking .09 of a second off his 3 June time, and is ranked UK No.4 U20 in 2017
Long Jump – SM PAUL OGUN (HCA Scotland) 2nd (SB 7.45m w-1.2) adding 6cm to his 10 June jump
Hammer 7.26kg – SM DEMPSEY MCGUIGAN (Northern Ireland) 2nd (66.00m)

LEE VALLEY SPRINT SERIES – Took place on 5 July
100m – SX 2 GABRIEL YIADOM U20 8th (11.20 w-0.9), 3 RENARD FREDERICK 2nd (10.95 w-0.7), 5 JACOB BERKELEY U20 3rd (11.29 w-0.6), LEON SINCLAIR U23 4th (SB 11.29 w-0.6) taking .10 of a second off his 24 June time, 6 LOUIS UBAKA 3rd (11.24 w-1.1), 10 CEAKE MADDIX U20 3rd (11.79 w0.9), ROHAN BAGAI U15 7th (12.29 w0.9), 11 SHINAWAT JAIDEE U17 1st (11.56 w-0.1), TRISTON FOSTER U17 3rd (11.58 w-0.1), LAURA CLARK U23 6th (12.12 w-0.1), 13 SABRINA BAKARE U23 3rd (12.57 w-0.9), 18 NANA NOTTINSON-NYAAKU 5th (11.83 w-0.5)
200m – SX 1 ANTONIO INFANTINO 1st (20.94 w0.0), 3 LEON SINCLAIR U23 6th (SB 22.54 w-0.6) taking .47 of a second off his 24 June time, 5 JACOB BERKELEY U20 5th (23.03 w-1.9), 6 LOUIS UBAKA 3rd (SB 23.01 w0.2) taking .08 of a second off his 24 June time, 7 GABRIEL YIADOM U20 3rd (PB 23.01 w0.0) taking .27 of a second off his 2014 time, 8 TRISTON FOSTER U17 2nd (23.53 w0.0), 9 CEAKE MADDIX U20 1st (PB 23.54 w0.0) taking .29 of a second off his 7 June time, 10 ROHAN BAGAI U15 1st (PB 24.47 w-0.4) taking .86 of a second off his 2016 time, LAURA CLARK U23 3rd (PB 24.80 w-0.4) taking .68 of a second off her 2013 time, SABRINA BAKARE U23 4th (25.07 w-0.4)
 
MEETING ARCOBALENO ATHLETICAUROPA – Took place in Celle Ligure, Italy on 5 July
100m – 1 CONFIDENCE LAWSON 2nd (10.50 w0.0)
200m – 3 CONFIDENCE LAWSON 3rd (21.36 w-1.4)

MEETING NATIONAL 1 DE LILLE METROPOLE – Took place in Tourcoing, France on 5 July
100m – H1 ZANSON PLUMMER U23 4th (10.72 w1.8), H2 ZANSON finished 7th (10.86 w1.6)

PARKRUN RESULTS – 8 JULY – GUILDFORD JOHN DRYDEN V65 164th (25.48) 87th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 149th (28.12) 93rd parkrun – OAK HILL LOUIS CROSS U20 1st (17.14) 10th parkrun, LOUIS MARCUS U13 95th (26.49) 10th parkrun – ST ALBANS – OLIVER GREENSTEIN U20 4th (18.15) 29th parkrun, DYLAN MICHEL U13 4th (First Time 18.35) 28th parkrun, SAMUEL GREENSTEIN U13 14th (19.27) 39th parkrun, DAVID GREENSTEIN V50 30th (20.10) 57th parkrun, LENARD MICHEL V45 51st (21.24) 33rd parkrun, CLAIRE HOBSON 111th (23.39) 84th parkrun, SHONA MICHEL V45 257th (First Time 29.33) 15th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 13 July to Sunday 16 July in Bydgoszcz, Poland

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Saturday 15 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, although you can compete as a non-scorer.

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The third fixture of four takes place on Saturday 15 July at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
UK WOMEN’S ATHLETIC LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 AND SENIOR WOMEN) The third fixture of three takes place on Sunday 16 July at the Norman Park Athletics Track, Hayes Lane, Bromley (Satnav BR2 9EJ).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
EUROPEAN U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 20 July to Sunday 23 July in Grosseto, Italy

SOUTHERN COMBINED EVENTS & RELAY CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 22 July and Sunday 23 July  at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
U15 Boys/Girls Pentathlon, U17, U20 & Senior Women Heptathlon, U17 Men Octathlon, U20 & Senior Men Decathlon.
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries close Tuesday 11 July
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 23 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 26 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm Triple Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 29 July and Sunday 30 July at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships
Entries Close Friday 7 July

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The second of three fixtures takes place on Saturday 29 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 29 July
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of five takes place on Sunday 30 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 2 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 4 August to Sunday 13 August at the London Olympic Stadium.
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 9 August at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Shot, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

ENGLAND U17 & U15 COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 12 August and Sunday 13 August at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships 
Entries Close Wednesday 26 July

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fifth fixture of five takes place on Sunday 13 August at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 16 August at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 6 July 2017

Happy Birthday this week to Brenda Atkinson, Malka Barry, Euan Dickson-Earle, Aramide Elegbede, Rebekah Gardiner, Alyson Harvey, Jack Fitzpatrick, Jack Hughes, Luuk Metselaar, Sophie Ogunniyi, Thomas Patrick, Aidan Reynolds, Gabriel Stolarski, Ray Tucker, Geoff Williams and John Wright

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE No.4 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=508&nid=508&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERSWe wish you all a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to LIERRE HENRY, MICHAEL OKOYE, JESSICA QUARTEY-PAPAFIO and NATASHA SPRINGER

NEW CLUB RECORD – Congratulations to DARYLL NEITA who equalled the Under 23 100m club record (11.20) in winning the England U23 Championships at Bedford on 17 June. The current club record (11.20) is held by fellow Olympian ABI OYEPITAN which was set in Beijing, China on 27 August 2001.
ABI made the Olympic 200m final in 2004 to become the first British woman since KATHY COOK in 1984 to reach those stages, where she finished seventh in the final.

UK CHAMPIONSHIPS INCORPORATING THE TRIALS FOR THE LONDON WORLD CHAMPIONSHIPS – Took place last Saturday and Sunday in Birmingham.
What an outstanding week-end for Shaftesbury with 43 athletes contesting the UK Championships, of these DAN BRAMBLE, JADE LALLY and NICK PERCY stood on the winner’s rostrum. We also had five Silver Medallists DARRYL NEITA, DAVID SMITH, NATHAN FOX, ZANE DUQUEMIN and JO BLAIR, and four Bronze Medallists KYLE LANGFORD, SEB RODGER, NONSO OKOLO and SHADINE DUQUEMIN.

In the Long Jump DAN set the mark with first jump, a season’s best (8.02m w2.1), the remaining jumpers new they had their backs to the wall, FERON SAYERS won the Silver Medal in the third-round with (7.95m), in the fifth-round DAN produced another (8.02m w-0.7). His record since 2011 is impressive, winning in 2015, also two second’s and one third place finish.

The Discus is an event Shaftesbury have dominated over the years, with JADE LALLY retaining her Women’s UK title, and since 2009 JADE has won 7 UK titles in 2009, 2010, 2011, 2013, 2015, 2016 and 2017 and was second placed in 2012 and 2014. JADE’S opening throw (52.73m) which was the distance KIRSTY LAW the Silver Medallist threw, in the fifth-round JADE secured her win with (58.14m). SHADINE DUQUEMIN opened her competition with (46.96m), then two foul throws followed, the fourth-round proved decisive throwing a season’s best (51.31m) and won the Bronze Medal.

The Men’s Discus final featured 4 Shaftesbury athletes, in which NICK PERCY retained his title with a throw of (60.78m), ZANE DUQUEMIN following his 3rd place last year he moved up one place to finish 2nd (60.36m). The competition was won after three-rounds, in round two ZANE took the lead with (60.36m), in round three BRETT MORSE throw of (60.12m) won the Silver medal, shortly afterwards NICK produced his winning throw (60.78m).

100m – Men Heat 2 CONFIDENCE LAWSON 1st (10.40 w2.8), Heat 3 JOHN OTUGADE U23 2nd (10.46 w0.9), in Semi-Final 2 OJIE EDOBURUN U23 finished 1st (10.22 w1.0), CONFIDENCE finished 6th (10.44 w1.0), in Semi-Final 3 JOHN finished 5th (10.36 w0.8), in the Final OJIE finished 4th (10.21 w0.0)
100m – Women Heat 2 SHEREEN CHARLES 5th (12.11 w1.7), Heat 3 LAURA CLARK U23 4th (12.10 w0.5), in Semi-Final 1 DARYLL NEITA U23 finished 1st (11.28 w1.9), in the Final DARYLL won the Silver Medal (11.25 w-1.3).   DARYLL is on the left wearing No.6

200m – Men Heat 1 ZHARNEL HUGHES U23 1st (20.64 w2.0), Heat 3 CONFIDENCE LAWSON 4th (21.15 w1.1), in the Final ZHARNEL finished 4th (20.42) after being hampered with a tight hamstring


400m – Men Heat 2 SAM HAZELL U23 5th (47.54), Heat 3 JAMAL RHODEN-STEVENS 3rd (47.20), in the Final JAMAL finished 8th (47.61)
400m – Women Heat 2 SABRINA BAKARE U23 3rd (55.14), Heat 4 LILY BECKFORD U23 6th (55.56)
800m – Men Heat 3 KYLE LANGFORD U23 1st (1:49.31), Heat 4 ANTHONY WHITEMAN V45 7th (1:53.13), in the Final KYLE won the Bronze Medal (1:50.13)
800m – Women Heat 2 ELLIE BAKER U20 2nd (2:05.02), Heat 3 MARILYN OKORO 2nd (2:04.94), in the Final MARILYN finished 6th (2:03.81), ELLIE finished 8th (2:04.81)
1500m – Men Heat 1 JACK CRABTREE U23 10th (3:54.26)
1500m – Women Heat 2 MELISSA COURTNEY 2nd (4:12.92), in the Final MELISSA finished 5th (4:10.16)
5000m – Women Straight Final NAOMI TASCHIMOWITZ 12th (16:25.97)
5000m – Men Straight Final RICHARD GOODMAN 17th (14:36.27)
100m Hurdles – Women Heat 1 GEMMA BENNETT 4th (SB 13.85 w-0.4) taking .23 of a second off her 11 June time, in the Final GEMMA finished 8th (13.99 w-1.4)
400m Hurdles – Men Heat 1 NIALL CARNEY 5th (53.48), Heat 3 DANIEL REES  U23 5th (53.94), Heat 4 SEB RODGER 1st (50.51), in the Final SEB won the Bronze Medal (50.23)
400m Hurdles – Women Heat 3 OLIVE COLES (2nd Claim) 6th (61.92)
High Jump – Men Straight Final DAVID SMITH was one of three jumpers that won the Silver Medal (2.20m), ALLAN SMITH 6th (2.16m), AKIN COWARD U23 9th equal (2.08m), LEWIS MCGUIRE U23 12th equal (2.08m)
Long Jump – Men Straight Final DAN BRAMBLE won the Gold Medal with his 5th attempt (8.02m w-0.7) adding 2cm to his 24 June jump, and is ranked UK No.2 in 2017, PAUL OGUN (HCA) 9th (7.35m w0.9)
Triple Jump – Men Straight Final NATHAN FOX won the Silver Medal (16.42m w2.4), NONSO OKOLO won the Bronze Medal (16.29m w1.6), DANIEL LEWIS 9th (15.29m w-0.1)
Triple Jump – Women Straight Final ANGELA BARRETT (2nd Claim) 4th (SB 13.05m w0.0) adding 3cm to her 24 June jump
Discus 1kg – Women Straight Final JADE LALLY won the Gold Medal with her 5th attempt (58.14m), SHADINE DUQUEMIN won the Bronze Medal with her 4th attempt (SB 51.31m) adding 6cm to her 21 May throw, and is ranked UK No.7 in 2017
Discus 2kg – Men Straight Final NICK PERCY won the Gold Medal with his 3rd attempt (60.78m), ZANE DUQUEMIN won the Silver Medal with his 2nd attempt (60.36m), GREGORY THOMPSON 6th (55.57m), ANGUS MCINROY 13th (47.52m)
Shot 7.26kg – Men Straight Final GREGORY THOMPSON 9th (14.11m)
Hammer 7.26kg – Men Straight Final CHRIS BENNETT 4th (70.50m)
Javelin 600g – Women Straight Final JO BLAIR (HCA) won the Silver Medal with her 4th attempt (51.31m), BETHAN REES U20 (HCA) 4th (PB 49.56m) adding 96cm to her 17 June throw, and is ranked UK No.2 U20 in 2017
Javelin 800g – Men Straight Final STEVEN TURNOCK 4th (70.31m)

EASTERN YOUNG ATHLETICS LEAGUE – The third match of the season took place in Peterborough last Sunday.
Apologies but the results are still not available, and will publish them in the 13 July Newsletter. Although the Peterborough team result and League positions are now on their website.
 
Team Result – 1st Nene Valley (748.5 points), 2nd SBH (727), 3rd Dacorum & Tring (627.5), 4th Peterborough (389), 5th Colchester Harriers (348), 6th Luton (152), 7th Biggleswade (134).
League Positions after 3 rounds – 1st Havering (21 league points – 2487.5 match points), 2nd Ipswich (21 – 2357.5), 3rd Nene Valley (20 – 2168.5), 4th Bedford (19 – 2168.5), 5th SBH (18 – 2245.5), 6th Chelmsford (18 – 2065)

With the final two fixtures being held at Allianz Park on 30 July and 13 August, we have the opportunity of finishing in the top six in the League. Which would mean we would then qualify for the Final which is on Sunday 3 September, and provisionally will be at Bedford providing they finish in the top six.

The next fixture is on Sunday 30 July at Allianz Park, where we are up against Chelmsford, Hertford & Ware/Enfield & Haringey, Luton, Peterborough, Stevenage & North Herts and Thurrock.

ITALIAN T&F CHAMPIONSHIPS – Took place over the week-end
200m – ANTONIO INFANTINO won the Silver Medal (20.51) and has until the 25 July to run the London qualification standard (20.44)

BAUHAUS JUNIOR GALA – Took place in Mannheim, Germany on 1-2 July
100m – H1 DOMINIC ASHWELL U20 3rd (10.42 w1.7)
4x100m – Race 1 GB U20 TEAM 1st (SB 39.93) taking .01 of a second off their 21 May time, and are ranked UK No.1 U20 team in 2017, Race 2 GB U20 TEAM 3rd (39.98), DOMINIC ran on Leg 1 in both races.
Discus 1.75kg – GEORGE EVANS U20 3rd (55.86m)
 
SOUTHERN COUNTIES SENIOR INTER COUNTY MATCH – Took place in Kingston on 2 July
100m – SM A RENARD FREDERICK 3rd (11.12 w-2.0)
1500m – SM THOMAS BUTLER U20 (2nd Claim) 2nd (PB 3:57.50) taking .59 of a second off his 24 May time
Pole Vault – SW A EMMA ANDERSON 1st (3.80m)
Shot 7.26kg – SM A GREGORY THOMPSON 1st (PB 15.75m) adding 1cm to his 24 June put, and is ranked UK No.10 in 2017
Discus 1kg – SW A JESSICA EMERY U17 2nd (38.54m)
Discus 2kg – SM A GREGORY THOMPSON 1st (55.68m)
Hammer 7.26kg – SM A JAMES HAMBLIN U23 1st (56.35m)
 
NEWHAM PARALLEL SUCCESS & OPEN EVENT – Took place on 2 July
100m – SM 3 LOUIS UBAKA 5th (SB 11.14 w0.7) taking .13 of a second off his 24 June time, 4 JACOB BERKELEY U20 1st (11.16 w-0.5)
100m – SW 1 PAGE FAIRCLOUGH U23 6th (12.40 w0.8)
200m – SM 4 JACOB BERKELEY U20 1st (22.69 w-0.7)
Discus 1.5kg – SM P MICHAEL NICHOLLS F44 1st (44.79m)
 
U & T 800m NIGHT – Took place in Toronto, Canada on 29 June
800m – PHILIPPA AUKETT 6th (SB 2:11.79) taking 1.70 seconds off her 3 June time

WATFORD OPEN MEETING – Took place on 28 June
100m – SX 1 ROSALIND ZEFFERTT V55 6th (15.59 w0.4)
1500m – SX 5 SOPHIA STAAB U17 9th (PB 4:57.71) taking 10.19 seconds off her 25 June time, 6 AIMI WEIGHTMAN U13 15th (5:18.01), 9 BINI BLOOM U15 12th (PB 4:38.11) taking 3.19 seconds off his 7 May time, JONATHAN BOARDMAN U15 15th (4:49.02), 11 GILAD NACHSHEN U15 10th (PB 4:27.47) taking 45.54 seconds off his 2015 time, 15 FINN HARVEY U17 8th (PB 4:09.47) taking 3.09 seconds off his 25 June time, 16 ROBBIE LIGHTOWLER U23 2nd (PB 4:03.08) taking 2.28 seconds off his 2013 time, 17 ELLIOT DEE U20 6th (3:59.79), MARK PEARCE U23 12th (4:04.35), 18 THOMAS KEARNS 4th (3:59.36)
3000m – SX 2 DAVID STONE U17 4th (PB 8:55.79) taking 4.75 seconds off his 25 June time, ASHOK MATHUR U23 8th (PB 8:59.68) taking 15.67 seconds off his 2015 time, LOUIS CROSS U20 25th (9:47.48), RUFUS KENT U20 27th (10:15.76)
Long Jump – W55 ROSALIND ZEFFERTT V55 2nd (3.61m nwr)

LEE VALLEY FOUR FEST OPEN – Took place on 28 June
400m – SX 1 RICHARD MORRISSEY 3rd (48.75), 3 BEN LLOYD U17 (2nd Claim) 1st (PB 49.89) taking 1.11 seconds off his 14 May time, 4 JOSEPH PEPPIATT U20 7th (55.09), 5 JOSHUA KUMAR U17 1st (53.01)

EASTERN COUNTIES AA CHAMPIONSHIPS – Took place in Cambridge on 24 June
800m – U13G Straight Final AIMI WEIGHTMAN won the Bronze Medal (PB 2:27.15) taking 1.85 seconds off her 1 May time, and is ranked UK No.8 U13 in 2017

PERIVALE OPEN – Took place on 28 June
100m – SX 1.1 LAYLA WALKER-LAWRENCE U20 1st (14.33 w-1.0), 2.3 LAYLA finished 4th (14.44 w-0.8)

PARKRUN RESULTS – 1 JULY – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 38th (23.09) 144th parkrun – OAK HILL STUART SINGER V55 14th (21.48) 185th parkrun – ST ALBANS – OLIVER GREENSTEIN U20 3rd (New PB 17.54) 28th parkrun, DAVID GREENSTEIN V50 30th (20.09) 56th parkrun, CLAIRE HOBSON 135th (24.39) 83rd parkrun – STEVENAGE – RUSSELL DEVITT V65 41st (24.11) 87th parkrun – WOLVERHAMPTON – BARRY CHISHOLM V55 36th (New PB 22.31) 92nd parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

WORLD TRANSPLANT GAMES – Took place in Malaga, Spain on 25 June to 2 July
Congratulations to EDWIN YAMOAH who won the three World title in the (100m, Long Jump and 4x100m Relay), and the Silver Medal in the (200m). His previous games were in 2015 Mar Del Plata, Argentina where he won the Long Jump (5.80m) and 4 silvers (100m, 200m, 4x100m and 4x400m relays), and 2013 Durban, South Africa with Bronze Medals in the (100m and 4x400m relay).

100m – M30 Heat 1 EDWIN YAMOAH 1st (PB 11.65 nwr) taking .12 of a second off his 21 June time, in the Final EDWIN won the Gold Medal (PB 11.29 nwr) taking .26 of a second off his Heat time,
200m – M30 Straight Final EDWIN YAMOAH won the Silver Medal (PB 24.43 nwr) taking .32 of a second off his 2013 time
4x100m Relay – M30 Straight Final GB&NI won the Gold Medal (46.72)
Long Jump – M30 Straight Final EDWIN YAMOAH won the Gold Medal (PB 5.81m nwr) adding 1cm to his 2015 jump
 
The Great Britain and Northern Ireland team to topped the medal table, securing a total of 332 medals – 152 of those gold – at the multi-sport event which took place from June 25 to July 2, with the athletics team winning 52 gold, 29 silver and 10 bronze medals.
There were 1350 competitors over 15 events at this year’s 21st World Transplant Games. Of the 173 GB athletes, 104 were track and field participants.


Among the stand-out performers were MATT CAVE, EDWIN YAMOAH, MATTHEW SALKELD and STEVE JARVIS – pictured above forming the 4x100m relay team.
JARVIS
, competing in the 40-49 age-group, won a total of six gold medals over the two days of track and field competition, breaking three world records in the 100m (11.49), 200m (24.45) and high jump. YAMOAH won three golds in the 100m, long jump and 4x100m relay, while CAVE secured six golds and one silver and SALKELD won four golds and a silver.

The World Transplant Games looks to demonstrate the benefits of successful organ transplantation, while working to increase public awareness of its success and thereby increase organ donation rates, as well as promote the full rehabilitation and wellbeing of participants.
The next edition of the global event will be held in Newcastle in 2019.

WORLD UPGRADES FOR 4x400m WOMEN’S TEAM – Shaftesbury’s LEE MCCONNELL who was a member of the GB&NI 4x400m relay team in the 2009 World Championships in Athens, and 2011 in Daegu, South Korea are set to be promoted from fourth to third place, after ANASTASIYA KAPACHINSKAYA – part of the Russian relay team – had all her results annulled from 2008 due to doping.

LEE started off her athletics career with Shaftesbury Barnet Harriers in 1997 as an Under 19 High Jumper, achieving her personal best in 2000 with a height of (1.88m) which is still the current SBH club record. The following year she switched to the 400m where she made rapid progression. In 2002, she won individual medals at the Commonwealth Games 400m Silver in Manchester and European Championships 400m Bronze in Munich, and was fourth in the World Cup in Madrid, setting a lifetime best of 50.82 also the current SBH club record. The following season she enhanced her reputation as being a championship performer by reaching the final at the World Championships in Paris, placing seventh.
After reaching the semi-finals at the 2004 Olympic Games in Athens, she decided to switch to the 400m hurdles but despite having the potential to be a world-class exponent at that discipline, the switch did not fully materialise but LEE did win a 2006 Commonwealth bronze medal in Melbourne, setting a lifetime best of 55.25.
LEE remained an invaluable member of the British 4x400m, greatly contributing to successive bronze medal winning performances at the 2005 World Championships in Helsinki and 2007 in Osaka, but she was not fit for the 2008 Olympic Games 4x400m relay in Beijing, having to withdraw through injury. 2009 started off well for her, but injury curtailed her performances and although a member of the 4x400m relay squad at the World Championships in Athens, it was not until her last race of the season in the Shanghai Grand Prix that she managed to run somewhere near her potential with a 400m season’s best of (51.45).
2010 started brightly with a convincing win in the European Championships Trials at Birmingham (51.55), but a below-par run in the championships in Barcelona where she finished in fourth place in her heat, then went on to win a 4x400m bronze medal. At the end of the year LEE ran the 200m/400m at the Commonwealth Games in Delhi, finishing 5th & 4th respectively.
The following 2 years she reached the semi-final of the 2011World Championships in Daegu, South Korea and the 2012 London Olympics Games.
LEE final race of her career was winning the Scottish National 200m Senior title in February 2013.

NORTH LONDON AQUATICS TRIATHLON – Young athletes including Shaftesbury’s HANNAH OGUNNIYI took part in their diving club’s inaugural triathlon.

Around 38 divers from North London Aquatics donned their swimming caps, cycling shorts and running shoes at Allianz Park, Colindale, for a triathlon which started with cycling and running and ended in a diving display.
The participants were aged six to 14 and cycled two miles, ran a mile, then had refreshments supplied by local businesses before taking part in the 45-minute diving display.
MPs MIKE FREER and THERESA VILLIERS, leader of Barnet Council RICHARD CORNELIUS and councillors ALISON CORNELIUS and SURY KHATRI were all present to watch the event as well as present prizes, including a perseverance award to young diver HATTIE KRAVETZ.

POLE VAULT SUMMER CAMP  We would like to offer our pole vault summer camps to anyone that would like to attend. We know that clubs are always looking for pole vaulters to help them score points and that they don’t always have either the facilities or a coach to help them do this at their local track. Our two day intensive camps are suitable for anyone from beginners to more experienced vaulters, and are being held on 14/15 and 21/22 August.
Myself and former National Coach Mentor – ELLIE SPAIN, lead on the camps and have assistant coaches to support us over the two days.
https://www.westlondontrackandfield.com/events/
We also welcome coaches on to the camp that want to learn how to coach the event or expand on their current knowledge of coaching pole vault.
If you have any questions, please let me know – RICH HUMBY on 07837839996.

IMPENDING CLOSING DATES – The following have a July closing date – UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS entry standards apply, Entries close Friday 7 July  SOUTHERN COMBINED EVENTS & RELAY CHAMPIONSHIPS For U15 to Senior Male/Female, Entries close Tuesday 11 July.
For full information see ‘upcoming fixtures’ further on in newsletter.

VOLUNTEERS REQUIRED AT ALLIANZ PARK JAMES NEWMAN is looking to recruit athletes (if possible) between the ages of 18-30, and assume that most of my subjects will participate in sports such as running and cycling.
Would you be able to support him to complete his dissertation, which is due in September.
If you’d like more information, or to arrange a meeting to discuss further then let him know as he is eager to get the study underway.

Link to poster including contact details – Knee Pain Poster

ONLINE REGISTRATION OPEN FOR ENGLAND ATHLETICS SENIOR CHAMPIONSHIPS – We are pleased to announce registrations are now open for our outdoor track and field Senior Championships.  These will be held in conjunction with the AAA and UK CAU champs in Bedford on 29th and 30th July and will also include our national Senior Disability Championships.  The competition is the selection event for the England team competing at the Manchester International.  You can register with a paper entry or online.
England Athletics AAA & UK CAU Senior Championships and Senior Disability Athletics Championships Click here to download paper registration pack –      
Click here to enter online

Note – Entries Close Friday 7 July
We also welcome coaches at our events; to apply for Coach Accreditation for our indoor events please please click here to download the application form.  Media Accreditation for England Athletics Championships can also be applied for – please click here to download the application form.
 
FORTHCOMING ENGLAND ATHLETICS CHAMPIONSHIPS – Our England Athletics Under 17 & Under 15 Combined Events Championships are on 20-21 August and England Athletics Under 17 & Under 15 Championships and Age Group Disability Athletics Championships are on 27-28 August.  Online registration for those champs will open nearer the event (paper registration poen for U17/U15).  All champs info is posted at www.englandathletics.org/champs.
Note – Entries Close Monday 7 August

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 7 July to Sunday 9  July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).
 
LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on Sunday 9 July at the Queen Elizabeth Olympic Park.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/

VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 10 July at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david.wilcock@virgin.net Women Karen Murphy karenmurphy@ntlworld.com
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 12 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 400m No U13s, 7.15pm High Jump, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS Takes place on Wednesday 12 July to Sunday 16 July in Nairobi, Kenya
 
EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 13 July to Sunday 16 July in Bydgoszcz, Poland

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Saturday 15 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, although you can compete as a non-scorer.

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The third fixture of four takes place on Saturday 15 July at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
UK WOMEN’S ATHLETIC LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 AND SENIOR WOMEN) The third fixture of three takes place on Sunday 16 July at the Norman Park Athletics Track, Hayes Lane, Bromley (Satnav BR2 9EJ).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
EUROPEAN U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 20 July to Sunday 23 July in Grosseto, Italy

SOUTHERN COMBINED EVENTS & RELAY CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 22 July and Sunday 23 July  at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
U15 Boys/Girls Pentathlon, U17, U20 & Senior Women Heptathlon, U17 Men Octathlon, U20 & Senior Men Decathlon.
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries close Tuesday 11 July
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 23 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 26 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm Triple Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 29 July and Sunday 30 July at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships
Entries Close Friday 7 July

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The second of three fixtures takes place on Saturday 29 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 29 July
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of five takes place on Sunday 30 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 29 June 2017

Happy Birthday this week to Boluwatife Coker, Orlando Edwards, James Hamblin, Louann Lamy, Conor Macdonald, Gavin Marcus, Kayla Michel, Avi Miller, Ella Nash, Conor O’Keeffe, Emma Rae, Eavion Richardson, Annina Rive, Seb Rodger and Nadeem Shaikh

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE No.4 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=508&nid=508&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

UK CHAMPIONSHIPS – Including the trials for the IAAF London World Championships takes place this Saturday & Sunday at the Birmingham Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham. You can follow all Shaftesbury’s athletes progress on BBC2, by using the Red Button, on Saturday the broadcast commences at 3pm, and Sunday it is from 1pm.

WOMEN IN SPORT WEEK – The following video features Shaftebury’s JOYCE SMITH MBE winning the first London Marathon in 1981, at the age of 43 in a personal best time of (2:29.57). JOYCE repeated her achievement by winning the 1982 London Marathon in another personal best time of (2:29.43) which is the current SBH club record.
In 1983 JOYCE was selected to run the Marathon in the World Championships in Helsinki, Finland finishing 9th (2:34.27). Her consistency was rewards with being selected for the 1984 Olympics in a warm Los Angeles, at the age of 46, finishing 11th (2:32.48).
Earlier in her career JOYCE was selected to run the 1500m at the 1972 Munich Olympics, in the heats she finished 4th (4:11.3), and in the semi-final finished 6th with her current personal best (4:09.37). These Olympics were marred when 11 of the Israeli Olympic team were taken hostage and eventually killed, along with a German police officer, by the Palestinian terrorist group ‘Black September’.

JOYCE currently holds 46 Club Records, 23 Track, 21 Road and 2 in Relays and her final record was set in 2003. Video – https://www.facebook.com/londonmarathon/videos/10155043877249748/

2 NEW CLUB RECORDS – Congratulations to our Under 17 Women’s relay squad of LATIFAH HARRIS-OSMANHANNAH FOSTERKIERRA GRANT and CHINWE IWUNZE who broke the 38 year old club 4 x 100m record at last Sunday’s UK YDL in Reading. Their time of (49.33) was .47 of a second quicker than the current record (49.8) set at Crystal Palace on the 5 August 1979 by MARY ROBERTS, GILLIAN GRIFFITHS, DAWN WILSON and PAT UDO.

Congratulations to JESSICA EMERY who over last week-end broke the 38 year old club Under 17 1kg Discus club record twice, firstly on Saturday in the London Inter Club Challenge at Allianz Park she recorded (39.83m), then on Sunday in the UK Youth Development League in Reading she added another 83cm recording (40.66m). JESSICA has now added a total of 3.74m to the current record (36.92m) which was set at High Wycombe on the 5 September 1979 by JULIA AVIS. JULIA was one of our early superstars going on to become English Schools Champion, then a GB Junior/Senior International. She also competed for England in the 1986 Commonwealth Games in Edinburgh finishing 4th in the Discus throwing (52.48m)

STANDARD CHARTERED GREAT CITY RACE 5K (ROAD) CHANGE OF DATE Was due to take place on Thursday 13 July, but due to a state visit to the Guidhall the race will now take place on Monday 24 July. Start/Finish in City Road near Old Street Tube Station.
For all entry details and full information please use this link http://www.cityrace.co.uk/race-entry/

IMPENDING CLOSING DATES – The following have a July closing date – UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS entry standards apply, Entries close Friday 7 July  SOUTHERN COMBINED EVENTS & RELAY CHAMPIONSHIPS For U15 to Senior Male/Female, Entries close Tuesday 11 July.
For full information see ‘upcoming fixtures’ further on in newsletter.

VOLUNTEERS REQUIRED AT ALLIANZ PARK JAMES NEWMAN is looking to recruit athletes (if possible) between the ages of 18-30, and assume that most of my subjects will participate in sports such as running and cycling.
Would you be able to support him to complete his dissertation, which is due in September.
If you’d like more information, or to arrange a meeting to discuss further then let him know as he is eager to get the study underway.

Link to poster including contact details – Knee Pain Poster

EUROPEAN ATHLETICS TEAM CHAMPIONSHIPS SUPER LEAGUE – Took place in Lille, France on 23-25 June
200m – Heat 2 ANTONIO INFANTINO (competing for Italy) 5th (21.29 w0.1)
Long Jump – DAN BRAMBLE 1st (SB 8.00m w1.2) equalling his 3 June jump, and is ranked UK No.2 in 2017
Discus 1kg – JADE LALLY 10th (54.01m)
Discus 2kg – ZANE DUQUEMIN 5th (61.23m)
Javelin 600g – JO BLAIR (HCA) 9th (50.61m)
4x100m Relay – GB&NI 1st (SB 38.08)  with ZHARNEL HUGHES U23 running on the 2nd leg

EUROPEAN ATHLETICS TEAM CHAMPIONSHIPS FIRST LEAGUE – Took place in Vassa, Finland on 23-25 June
Hammer 7.26kg – DEMPSEY MCGUIGAN 6th (65.72m)

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 – The third of four fixtures took place last Sunday in Reading.
Team Result – 1st Blackheath & Bromley (818 points), 2nd SBH (739), 3rd Windsor, Slough, Eton & Hounslow (673), 4th Reading (663), 5th Team Norfolk (283), 6th Crawley (261)

100m – U17M A MICAH AGYEPONG 4th (PB 11.12 w1.5) taking .07 of a second off his 18 June time, B TRISTON FOSTER 2nd (11.61 w2.0), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 2nd (12.46 w0.8), B CHINWE IWUNZE 2nd (PB 12.45 w2.3) taking .04 of a second off her 2016 time, U20M A LUKE SMITH 3rd (11.03 w0.5), B JOSHUA KUMAR U17 3rd (SB 11.62 w-0.8) taking .28 of a second off his 13 May time, U20W A SOPHIA OBI 5th (13.23 w2.0), B SIMONE JONES 5th (PB 13.28 w1.6) taking .01 of a second off her 28 May time. Non-Scoring U17M MICHAEL ADEBAKIN 1st (PB 11.46 nwr) taking .28 of a second off his 28 May time, U17W DARA APOOLA 2nd (13.12 nwr), U20M CEAKE MADDIX 2nd (11.72 nwr)
200m – U17M A MICAH AGYEPONG 1st (PB 22.40 w0.0) taking  .16 of a second off his 28 May time, B BEN LLOYD (2nd Claim) 1st (PB 22.66 w1.7) taking .07 of a second off his 26 February time, U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 5th (27.26 w0.7), B CHINWE IWUNZE 1st (SB 26.42 w0.3) taking .51 of a second off her 28 May time, U20M A LUKE SMITH 3rd (22.23 w0.1), B JOSHUA KUMAR U17 3rd (23.30 w0.0), U20W A DARA APOOLA 4th (PB 27.10 w-1.0) taking .50 of a second off her 4 June time. Non-Scoring U17M TRISTON FOSTER 1st (24.23 nwr)
300m – U17W A HANNAH FOSTER 1st (PB 39.52) taking 1.08 seconds off her 7 May time, and is ranked UK No.4 U17 in 2017
400m – U17M A ANTHONY KHORASSANDJIAN 4th (53.62), B MITTIO MOHAMMADIAN 1st (PB 52.03) taking .25 of a second off his 13 May time, U20M A NAJIBE ARBI 4th (52.00), B CEAKE MADDIX 6th (PB 58.82), U20W A ELLIE BAKER 1st (PB 56.11) taking .18 of a second off her 19 April time, B LOUISA PITSIALIS 4th (PB 75.02)
800m – U17M A THOMAS PATRICK 1st (1:57.62), B HENRY FULTON 1st (PB 2:01.68) taking .37 of a second off his 14 June time, U17W A SOPHIE BRASSEY 5th (SB 2:45.19), B GEMMA HARPER 4th (SB 2:50.92), U20M A GEORGE GROOM 1st (PB 1:58.91) taking .95 of a second off his 20126 time, B JAMIE HARPER U17 1st (2:02.86), U20W A JOSEPHINE CHADWICK U17 5th (2:26.18)
1500m – U17M A FINN HARVEY 4th (PB 4:12.56) taking .64 of a second off his 4 June time, B BEN WINFIELD 2nd (4:17.54), U17W A SOPHIA STAAB 3rd (PB 5:07.90) taking 8.53 seconds off her 2016 time, B GEMMA HARPER 3rd (PB 5:18.69) taking 1.72 seconds off her 28 May time, U20M A THOMAS BUTLER (2nd Claim) 1st (4:05.24), B GEORGE GROOM 2nd (SB 4:09.02), U20W A LIDIA KYRIACOU U17 3rd (SB 5:20.38)
3000m – U17M A KRISTIAN IMROTH (2nd Claim) 2nd (8:59.57), B DAVID STONE 1st (PB 9:00.54) taking 4.74 seconds off his 28 May time, U17W A KAYLA MICHEL 4th (PB 12:09.65), U20M A LOUIS CROSS 3rd (9:45.22), B OLIVER GREENSTEIN 3rd (10:12.53)
80m Hurdles – U17W A SOPHIA OBI 2nd (12.29 nwr), B KARA ONUIRI 2nd (12.26 nwr)
100m Hurdles – U17M A TYRIQ LAFEUILLE 3rd (15.41 w-0.4), B BEN BELLISARIO 2nd (16.62 w0.8), U20W A EAVION RICHARDSON 2nd (17.97 w1.7), B FIONA MCQUIRE 4th (PB 19.14 w0.9)
110m Hurdles – U20M A EDSON GOMES 1st (14.40 w2.1), B MICHAEL ADEBAKIN U17 2nd (27.70 nwr)
300m Hurdles – U17W A HANNAH FOSTER 1st (44.62), B RACHEL CARTER 3rd (54.46)
400m Hurdles – U17M A BEN LLOYD (2nd Claim) 1st (SB 55.73) , B BEN BELLISARIO 2nd (PB 70.78) taking .97 of a second off his 10 June time, U20M A TYRIQ LAFEUILLE U17 2nd (62.40)
1500m Steeplechase – U17M A BEN KELLY 3rd (PB 5:38.68), U17W A MIA GROOM 2nd (5:31.58), U20W A JESSICA HURLEY 3rd (PB 5:51.05)
High Jump – U17M A JAMIE HARPER 4th (1.65m), B BEN BELLISARIO 1st (1.65m), U17W A KARA ONUIRI 2nd (PB 1.65m) adding 5cm to her 30 April height, B CRISTINA POTTER 1st (1.45m), U20M A EDSON GOMES 3rd (SB 1.65m) equaling his 30 April height, U20W A FIONA MCQUIRE 4th (SB 1.30m)
Pole Vault – U17M A ZAMAAN DUDHIA 1st (3.70m), B LEWIS HERZOG (2nd Claim) 3rd (SB 3.05m), U20M A ROSS HAJIPANAYI 1st (PB 4.06m) adding 3cm to his 3 June height, U20W A ISABEL DEACON (2nd Claim) 1st (3.10m)
Long Jump – U17M A ROBERT THOMAS 3rd (5.42m nwr), B MICHAEL ADEBAKIN 5th (2.29m nwr), U17W A KIERRA GRANT 2nd (5.21m nwr), B JAZZ SEARS 2nd (4.86m nwr), U20M A EDSON GOMES 2nd (6.52m nwr), U20W A EAVION RICHARDSON 1st (5.70m nwr). Non-Scoring AARON ELLINGTON U20 (5.85m nwr)
Triple Jump – U17M A ODERA UMEUGOJI 3rd (12.55m nwr), U17W A KIERRA GRANT 2nd (11.19m nwr), B JAZZ SEARS 1st (11.13m nwr), U20M A FEMI AYODELE 2nd (PB 12.69m nwr) adding 52cm to his 2016 jump, B AARON ELLINGTON 1st (PB 11.22m nwr) adding 20cm to his 30 April jump, U20W A EAVION RICHARDSON 2nd (11.14m nwr)
Shot 3kg – U17W A JESSICA EMERY 4th (PB 9.51m) adding 3cm to her 7 May put, B EMMA TAYLOR 3rd (7.96m)
Shot 4kg – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim) 1st (PB 10.76m) adding 17cm to her 21 May put
Shot 5kg – U17M A OLIVER HOCKING 4th (SB 9.41m). Non-Scoring  ALEXANDER DIKEOCHA 2nd (PB 6.49m)
Shot 6kg – U20M A BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 2nd (13.48m), B NATHAN THOMAS 2nd (PB 9.66m)
Discus 1kg – U17W A JESSICA EMERY 1st (PB 40.66m) adding 37cm to her 1 May throw, and is ranked UK No.6 U17 in 2017, also a new club record, U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim) 3rd (30.64m), B FIONA MCQUIRE 2nd (29.46m)
Discus 1.5kg – U17M A OLIVER HOCKING 3rd (SB 28.72m)
Discus 1.75kg – U20M A NATHAN THOMAS 1st (43.22m), B BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 1st (36.17m)
Hammer 3kg – U17W A EMMA TAYLOR 4th (25.84m)
Hammer 4kg – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim) 2nd (51.90m), B EMMA RAE 1st (45.30m). Non-Scoring LOUISA PITSIALIS 1st (36.82m)
Hammer 5kg – U17M A ROBERT THOMAS 4th (PB 16.97m)
Hammer 6kg – U20M A BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 2nd (59.30m), B NATHAN THOMAS 3rd (PB 24.52m) adding 2.20m to his 2016 throw
Javelin 500g – U17W A EMMA TAYLOR 3rd (29.32m), B CRISTINA POTTER 2nd (28.45m)
Javelin 600g – U20W A FIONA MCQUIRE 4th (SB 26.82m)
Javelin 700g – U17M A ROHAN OYEWOLE 1st (PB 47.99m) adding 3.64m to his 7 May throw
Javelin 800g – U20M A DANIEL BAINBRIDGE 1st (PB 61.90m) adding 1.04m to his 2016 throw, and is ranked UK No.7 U20 in 2017, B BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 1st (PB 47.49m) adding 25cm to his 28 May throw
4x100m – U17M 2nd (44.50) MICAH AGYEPONGBEN LLOYDJOSHUA KUMARMICHAEL ADEBAKIN, U17W 1st (PB 49.33) taking .47 of the Club Record set in 1979, and are ranked UK No.4 U17 squad in 2017 LATIFAH HARRIS-OSMANHANNAH FOSTERKIERRA GRANTCHINWE IWUNZE, U20M 2nd (44.95) LUKE SMITHTRISTON FOSTERCEEKE MADDIXEDSON GOMES, U20W 5th (SB 51.44) taking 1.44 seconds of the teams 28 May time SOPHIA OBI U17DARA APOOLA U17SIMONE JONESEAVION RICHARDSON
4x300m – U17W 5th (3:00.03) RACHEL CARTERSOPHIA OBICRISTINA POTTERHANNAH FOSTER
4x400m – U17M 1st (PB 3:30.25) taking .79 of a second off the teams 28 May time, and are ranked UK No.1 U17 squad in 2017 MITTIO MOHAMMADIAN (54.2), NAJIBE ARBE (53.2), JOSHUA KUMAR (53.0), BEN LLOYD (49.9), U20M 2nd (SB 3:34.26) taking .21 of a second off the teams 28 May time ANTHONY KHORASSANDJIAN U17 (53.1), GEORGE GROOM (52.9), HENRY FULTON U17 (56.0), THOMAS PATRICK U17 (52.3), U20W 4th (4:48.30) JESSICA HURLEY (67.9), MIA GROOM U17 (66.0), KARA ONUIRI U17 (69.8), FIONA MCQUIRE (84.6)

LONDON INTER CLUB CHALLENGE – The first of three took place in last Saturday at Allianz Park.
100m – SM 2 LEON SINCLAIR U23 2nd (SB 11.39 w-2.4) taking .06 of a second off his 3 June time, ROBERT THOMAS U17 6th (11.71 w-2.4), 3 LOUIS UBAKA 1st (SB 11.27 w-0.7) taking .06 of a second off his 26 April time, 4 TRISTON FOSTER U17 3rd (11.77 w-0.3), REMI JOKOSENUMI U15 5th (11.86 w-0.3), 5 NANA NOTTINSON-NYAAKU 1st (11.79 w-1.0), 6 CEAKE MADDIX U20 1st (SB 11.70 w0.3) taking .12 of a second off his 7 June time, TRISTAN PROCIDA U17 2nd (PB 11.74 w0.3) taking .04 of a second off his 2016 time, AARON ELLINGTON U20 3rd (PB 11.89 w0.3) taking .03 of a second off his 26 April time, OLIVER EPSTEIN U15 7th (PB 13.10 w0.3), 7 NNAMDI NDUKWE U15 1st (12.35 w-0.8), TANAWAT RAVENG U15 2nd (12.54 w-0.8), CHIMA ONUORA U15 3rd (12.78 w-0.8), ALEXANDER DIKEOCHA U17 4th (SB 12.81 w-0.8), JUDE KANOR 6th (SB 13.14 w-0.8), SW 1 DARA APOOLA U17 3rd (PB 12.84 w-0.2) taking .17 of a second off her 14 May time, ESTHER FATUADE U15 4th (13.13 w-0.2), SHAKIRA RILEY U17 5th (SB 13.56 w-0.2) taking .34 of a second off her 14 June time, TOSIN JOKOSENUMI U13 7th (13.82 w-0.2), 2 MEARA MCLAWRENCE U15 1st (13.45 w-0.1), MALIA COTTON U15 2nd (PB 13.49 w-0.1) taking .03 of a second off her 18 June time, AMBER DUVERNEY U15 3rd (13.54 w-0.1), LEA REYNA-FARIA U15 6th (PB 13.99 w-0.1) taking .11 of a second off her 2016 time, KANYA HIBBERT U13 7th (PB 15.28 w-0.1), SX LUCY MARCUS U13 6th (16.22 w1.2), JESSICA QUARTEY-PAPAFIO U13 7th (16.33 w1.2)
200m – SM 1 LEON SINCLAIR U23 1st (SB 23.01 w-1.3), 2 LOUIS UBAKA 3rd (SB 23.09 w-0.1) taking .06 of a second off his 26 April time, 3 NICHOLAS SHAW U15 2nd (PB 23.83 w0.1) taking .14 of a second off his 26 February time, TRISTON FOSTER U17 4th (24.10 w0.1), TRISTAN PROCIDA U17 5th (24.43 w0.1), CEAKE MADDIX U20 6th (26.02 w0.1),  4 ANTHONY KHORASSANDJIAN U17 2nd (PB 24.61 w0.4), ALEXANDER DIKEOCHA U17 5th (PB 25.48 w0.4) taking .49 of a second off his 21 January time, SX 1 AMBER DUVERNEY U15 4th (28.33 w-0.6), MEARA MCLAWRENCE U15 5th (28.69 w-0.6), TOSIN JOKOSENUMI U13 6th (30.25 w-0.6), 2 LEA REYNA-FARIA U15 1st (29.14 w-0.1), 3 NENE HARRISON V35 1st (SB 29.47 w-0.8), SIANA FOSTER U13 2nd (PB 30.06 w-0.8) taking 1.63 seconds off her 4 June time, LUCY MARCUS U13 6th (PB 34.24 w-0.8) taking .35 of a second off her 14 May time, 4 OLIVIA LAVA U15 2nd (PB 30.66 w-2.6), AZARIA NWANKO-NTAH U13 3rd (PB 31.47 w-2.6) taking 1.23 seconds off her 25 February time, 5 ESTHER FATUADE U15 4th (27.43 w0.6), MALIA COTTON U15 5th (27.58 w0.6)
400m – SX 2 JOSHUA KUMAR U17 6th (53.15), 4  OLIVIA LAVA U15 6th (PB 69.01)
800m – SX 1 LOUIS CROSS U20 6th (PB 2:16.01), BILLY BARBER U15 7th (PB 2:20.50) taking .43 of a second off his 19 April time, 2 MATTI HARRIS U15 3rd (2:20.03), ELANA DIMMER 5th (SB 2:24.35) taking .38 of a second off her 13 May time, DYLAN HAMMOND U13 7th (PB 2:27.34) taking 1.36 seconds off his 4 June time, 3 LEO RONCARATI U13 3rd (PB 2:31.14) taking 6.16 seconds off his 20 May time
1500m – SX ADAM CAHN U17 3rd (PB 4:34.93), LEO RONCARATI U13 8th (PB 5:19.78) taking .92 of a second off his 18 June time, BENJAMIN MORRISON U15 9th (PB 5:23.88)
70m Hurdles – U13G AZARIA NWANKO-NTAH 3rd (PB 13.56 w-0.5) taking .14 of a second off her 7 May time
75m Hurdles – U15G AMBER DUVERNEY 1st (12.51 w-0.5), MARIA EDUARDAARAUJO 2nd (13.18 w-0.5)
80m Hurdles – U17W CRISTINA POTTER 1st (12.67 w-0.5)
High Jump – SX AKIN COWARD U23 1st (PB 2.13m) adding 2cm to his 10 June height, and is ranked UK No.3 U23 in 2017
Pole Vault – SX ZAMAAN DUDHIA U17 2nd (PB 3.80m) equaling his 17 June height
Long Jump – SX A PAUL OGUN (HCA) 1st (7.29m w3.1), AARON ELLINGTON U20 5th (6.20m w2.2), ROBERT THOMAS U17 6th (6.13m w0.7), ALFREDO MELAO V60 8th (SB 5.47m w0.9), ALANDO ALFRED U23 9th (SB 5.29m w0.9), B JESSICA QUARTEY-PAPAFIO U13 7th (3.65m nwr),  LOUIS MARCUS U13 8th (PB 3.29m nwr)
Triple Jump – SX ALANDO ALFRED U23 1st (PB 14.66m nwr) adding 10cm to his 29 May jump, and is ranked UK No.9 U23 in 2017, ANGELA BARRETT (2nd Claim) (12.61m w0.7)
Shot 4kg – U15B ALVIN LEONG 1st (9.49m), SW NENE HARRISON V35 2nd (9.96m)
Shot 7.26kg – SM GREGORY THOMPSON 1st (PB 15.74m)
Discus 1kg – SW SHADINE DUQUEMIN 3rd (48.70m), JESSICA EMERY U17 5th (39.83m)
Discus 1.25kg – U15B ALVIN LEONG 1st (28.73m)
Discus 1.5kg – SM F44 MICHAEL NICHOLLS 1st (42.03m)
Discus 1.75kg – U20M NATHAN THOMAS 2nd (42.99m)
Discus 2kg – SM GREGORY THOMPSON 1st (54.39m), ANTHONY SOALLA-BELL V40 3rd (SB 35.25m) adding 78cm to his 15 April throw, and is ranked UK No.9 V40 in 2017
Hammer 3kg – U18W EMMA RAE U20  1st (SB 55.00m)
Hammer 4kg – SW LOUISA PITSIALIS U20  2nd (PB 40.78m) adding 1.61m to her 30 April throw

QUADKIDS – Took place prior to the London Inter Club Challenge. at Allianz Park
Boys ZAKARIYA SANDA U13 3rd (163 points) 75m Sprint (12.50), Standing Long Jump (2.46m), 600m Run (2.27), Vortex Howler Throw (26.85m), OSCAR RONCARATI U11 4th (155 points) 75m Sprint (12.80), Standing Long Jump (2.77m), 600m Run (2.38), Vortex Howler Throw (26.40m)
Girls ASHA HORBACKI U13 2nd (180 points) 75m Sprint (12.70), Standing Long Jump (3.12m), 600m Run (2.13), Vortex Howler Throw (20.00m)

BRITISH MASTERS CHAMPIONSHIPS – Took place in Birmingham on 24-25 June
400m – W50 LISA WEBB won the Silver Medal (SB 68.81) and is ranked UK No.5 V50 in 2017
1500m – W50 LISA WEBB won the Bronze Medal (SB 5:16.49) taking 2.42 seconds off her 11 March time, and is ranked UK No.3 V50 in 2017

ESAA SOUTH EAST SCHOOLS COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS – Took place in Kingston on 24-25 June
Octathlon – U17M TED PARKER 19th (PB 3255 points) – 400m (PB 58.50), 1500m (5:07.28), 100m Hurdles (15.40 w-1.6), High Jump (PB 1.50m), Long Jump (PB 4.81m w0.2) adding 27cm to his 2016 jump, Shot 5kg (PB 7.42m), Discus 1.5kg (PB 22.90m) adding 3.90m to his 7 May put, Javelin 700g (PB 24.80m).
Heptathlon – U17W TRINITY O’CONNOR 15th (PB 3147 points) – 200m (PB 30.62) taking .58 of a second off her 2015 time, 800m (2:56.02), 80m Hurdles (PB 14.8 w-0.2) equaling her 28 April time, High Jump (1.50m), Long Jump (4.32m w0.4), Shot 3kg (PB 8.46m) adding 11cm to her 28 April put, Javelin 500g (PB 24.48m).

BMC GRAND PRIX – Took place in Watford on 24 June
800m – Men’s B HAMZA KADIR U20 8th (1:56.88), C ANTHONY WHITEMAN V45 6th (1:52.01), F MOHAMED ISMAIL MOHAMED 2nd (PB 1:54.52) taking .31 of a second off his 24 May time
1500m – Men’s B PHILLIP CROUT U23 8th (SB 3:46.97) taking 37.43 seconds off his 14 May time, JACK CRABTREE U23 15th (3:51.61), H THOMAS KEARNS 7th (PB 3:58.34) taking 10.86 seconds off his 2016 time
3000m – Men’s B JAMIE DEE U23 9th (8:19.41), Women’s A NAOMI TASCHIMOWITZ 5th (9:27.32)
5000m – Men’s A RICHARD GOODMAN 2nd (PB 14:02.46) taking .74 of a second off his 14 June time

SCOTTISH ATHLETICS THROWS GRAND PRIX – Took place in Livingston on 24 June
Discus 2kg – SM B ANGUS MCINROY 1st (50.26m)

GOLDEN STAG MILE – Took place in Finsbury Park on 22 June
Mile – SX 13 THOMAS BUTLER U20 (2nd Claim) 1st (PB 4:24.9) taking 3.34 seconds off his 2015 time

KASTTAVLING – Took place in Malmo, Sweden on 21 June
Discus 2kg – NICK PERCY 5th (54.10m)

BMC REGIONAL RACES – Took place in Eltham on 21 June
The City Mile – A JACK CRABTREE U23 1st (4:09.69)
5000m – B MATT GRANT 3rd (16:16.83)

CAMBRIDGE HARRIERS OPEN MEETING – Took place in Eltham on 21 June
800m – SX 1 TED NTIBAZONIZA U23 1st (1:58.39)

RUN WITH THE WIND OPEN – Took place in Cardiff on 21 June
Pole Vault – SW EMMA ANDERSSON 4th (3.85m)

COPENHAGEN ATHLETICS GAMES – Took place in Copenhagen, Denmark on 20 June
400m Hurdles – SEB RODGER 3rd (50.65)

HERTFORDSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Which took place on 10 June, FERGUS WATSON finished 9th in the U15 Boys 1500m (PB 4:45.9) taking 10.40 seconds of his 7 May time

PARKRUN RESULTS – 24 JUNE – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 90th (25.41) 143rd parkrun – ALDENHAM JOHN KELLY V60 28th (25.10) 13th parkrun – CATTERICK – CLAIRE HOBSON 182nd (First Time 24.50) 82nd parkrun – GROVELANDS REBECCA JEFFERY U13 52nd (First Time 26.31) 1st parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 149th (28.56) 91st parkrun – OAK HILL STUART SINGER V55 12th (21.56) 184th parkrun, LOUIS MARCUS U13 68th (27.02) 9th parkrun – ST ALBANS – LENARD MICHEL V45 53rd (First Time 21.19) 32nd parkrun – PECKHAM RYE CHARLIE LOW V40 4th (First Time 17.50) 4th parkrun – WIMBLEDON COMMON JAMES FITZSIMMONS V40 19th (Equals His PB 20.11) 19th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

LATEST PHOTOGRAPHS – The website problem is now resolved, and I can now upload photographs to the newsletter. I would appreciate if you could send me any photograph’s of any future meetings or training etc. Plus on the social side, your wedding, a new baby etc.

This photo is of GEORGE GROOM U20 with his 3000m Steeplechase Silver Medal he won at the recent England U20/U23 Championships. His time of (9:29.40) was a season’s best which ranked him UK No.2 U20 in 2017

MIA GROOM U17 receiving her Bronze Medal at the recent Independant Schools Championships in Birmingham.

ROBERT RIGBY V55 in the Vitality 10k in London, finishing 3rd in his age-group in a time of (36.30)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLE VAULT SUMMER CAMP  We would like to offer our pole vault summer camps to anyone that would like to attend. We know that clubs are always looking for pole vaulters to help them score points and that they don’t always have either the facilities or a coach to help them do this at their local track. Our two day intensive camps are suitable for anyone from beginners to more experienced vaulters, and are being held on 14/15 and 21/22 August.
Myself and former National Coach Mentor – ELLIE SPAIN, lead on the camps and have assistant coaches to support us over the two days.
https://www.westlondontrackandfield.com/events/
We also welcome coaches on to the camp that want to learn how to coach the event or expand on their current knowledge of coaching pole vault.
If you have any questions, please let me know – RICH HUMBY on 07837839996.

WORLD PARA ATHLETICS CHAMPIONSHIP– Head coach PAULA DUNN reflects on the success of some of this year’s GB World Para Athletics Championships team-members and looks ahead to the London event
Five years after watching many rising British stars shine at the London 2012 Paralympic Games, PAULA is proud to see HANNAH COCKCROFT, ALED DAVIES and JONNIE PEACOCK among those leading the GB team for next month’s World Para Athletics Championships back in the UK capital.
A 51-strong squad has been named for the event in London, to be held from July 14-23, and she is pleased with the mix of both youth and experience.
“I’m really happy with the team selection,” says the former sprinter, who became GB para athletics head coach in November 2012 and was a key member of PETER ERIKSSON’S coaching staff at the London Paralympics. “When I look at athletes like JONNIE, ALED and HANNAH, they were in the first group of athletes I looked after when I started.
“To have seen them in 2012 winning medals and to go right through to Rio and then come back to the London Stadium once again is absolutely brilliant. “They are now our senior athletes and they are really good role models.”
A total of 21 Rio Paralympic medallists, including 10 champions, will be joined at the London Stadium by a quartet of debutants – T13 sprinter and jumper ZAK SKINNER, T20 athlete MARTINA BARBER, T38 runner JACK GLADMAN and T42 long jumper LUKE SINNOTT – who will pull on the senior GB vest for the first time.
Among those 10 Rio gold medallists are COCKCROFT, DAVIES, PEACOCK and RICHARD WHITEHEAD, all of whom also topped the podium at the London Paralympics five years ago and will be hoping for similar success at the same venue in the coming weeks.
Since stepping into her current role, on a world level DUNN’S GB teams have won no fewer than 29 medals, including 11 gold, at the 2013 Championships in Lyon, and 31 medals, including 13 gold, in Doha in 2015. This time the target is 26 to 30 medals.
“Success breeds success and I’m a great believer in that,” DUNN explains. “So people coming into the team know what the expectation is. “I want everybody to compete as well as they can and enjoy the experience. If you do those two things, success generally comes.”

ONLINE REGISTRATION OPEN FOR ENGLAND ATHLETICS SENIOR CHAMPIONSHIPS – We are pleased to announce registrations are now open for our outdoor track and field Senior Championships.  These will be held in conjunction with the AAA and UK CAU champs in Bedford on 29th and 30th July and will also include our national Senior Disability Championships.  The competition is the selection event for the England team competing at the Manchester International.  You can register with a paper entry or online.
England Athletics AAA & UK CAU Senior Championships and Senior Disability Athletics Championships Click here to download paper registration pack –      
Click here to enter online

Note – Entries Close Friday 7 July
We also welcome coaches at our events; to apply for Coach Accreditation for our indoor events please please click here to download the application form.  Media Accreditation for England Athletics Championships can also be applied for – please click here to download the application form.
 
FORTHCOMING ENGLAND ATHLETICS CHAMPIONSHIPS – Our England Athletics Under 17 & Under 15 Combined Events Championships are on 20-21 August and England Athletics Under 17 & Under 15 Championships and Age Group Disability Athletics Championships are on 27-28 August.  Online registration for those champs will open nearer the event (paper registration poen for U17/U15).  All champs info is posted at www.englandathletics.org/champs.
Note – Entries Close Monday 7 August

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of five takes place on Sunday 2 July at the Peterborough Regional Fitness & Swimming Centre, Bishops Road, Peterborough (Satnav PE1 5BW).
There will be a coach leaving Allianz Park at 9.00am, if you wish use this facility please contact BRENTON HALL or TY HOLDEN
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
CRYSTAL PALACE OPEN MEETING Takes place on Monday 3 July  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Events to be included:  75m (lower age groups), 100m, 200m, 400m, 800m, Mile – All age groups.
Online registration click Here. For more information, email Mick Barlow or call 07966 647 715.
Online entry: £4 single event, £6 multiple events – On day entry: £5 single event, £7 multiple events
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 5 July at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 7 July to Sunday 9  July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).
 
LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on Sunday 9 July at the Queen Elizabeth Olympic Park.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/

VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 10 July at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david.wilcock@virgin.net Women Karen Murphy karenmurphy@ntlworld.com
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 12 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 400m No U13s, 7.15pm High Jump, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS Takes place on Wednesday 12 July to Sunday 16 July in Nairobi, Kenya
 
EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 13 July to Sunday 16 July in Bydgoszcz, Poland

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Saturday 15 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, although you can compete as a non-scorer.

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The third fixture of four takes place on Saturday 15 July at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
UK WOMEN’S ATHLETIC LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 AND SENIOR WOMEN) The third fixture of three takes place on Sunday 16 July at the Norman Park Athletics Track, Hayes Lane, Bromley (Satnav BR2 9EJ).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
EUROPEAN U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 20 July to Sunday 23 July in Grosseto, Italy

SOUTHERN COMBINED EVENTS & RELAY CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 22 July and Sunday 23 July  at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
U15 Boys/Girls Pentathlon, U17, U20 & Senior Women Heptathlon, U17 Men Octathlon, U20 & Senior Men Decathlon.
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries close Tuesday 11 July
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 23 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 26 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200m, 7.15pm Triple Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 29 July and Sunday 30 July at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships
Entries Close Friday 7 July

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The second of three fixtures takes place on Saturday 29 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 29 July
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of five takes place on Sunday 30 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 22 June 2017

Happy Birthday this week to Aaron Ellington, Amy Gittelmon, Isaac Howard, Rayyan Khaderbhoy, Isaac Lee-Own,  Ceake Maddix, Archie Nash, Freddie Shiret, Nathan Tadesse and Natsha Tanner

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE No.3 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=507&nid=507&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE – http://mailchi.mp/3390fb9be8ca/london-athletics-newsletter-june?e=12c253a365

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

WORLD UNIVERSITY GAMES – Congratulations to MELISSA COURTNEY (1500m) and ALLAN SMITH (High Jump) are part of the 20 athletes selected for the Championships in Taipei on 19-30 August.   

EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS – Congratulations to OJIE EDOBURUN (100m and 4x100m), SAM HAZEL (4x400m Relay) and DARYLL NEITA (100m and 4x100m Relay) are part of the 54 athletes selected for the Championships in Bydgoszcz, Poland on 13-16 July.

EUROPEAN U20 CHAMPIONSHIPS – Congratulations to DOMINIC ASHWELL (100m), ELLIE BAKER (800m) and GEORGE EVANS (Discus) are in the 32 athletes in a first wave of selections for the Championships in Grosseto, Italy on 20-23 July.

MANNHEIM INTERNATIONAL – Congratulations to DOMINIC ASHWELL (100m) and GEORGE EVANS (Discus) are in 20 strong GB&NI team to compete in Mannheim, Germany on 1-2 July.

EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS – A 56-strong GB team has been selected for the European Team Championships in Lille on June 23-25, but even keen fans of the sport might struggle to recognise all the names in the squad after British Athletics named a ‘development squad’ that includes 14 athletes who are making their senior international debuts for their country.
Many of the sport’s bigger stars have been given the choice of preparing for the following weekend’s British Team Trials in Birmingham for the IAAF World Championships.
Best wishes to all our athletes who will be competing this week-end – DAN BRAMBLE (Long Jump), ZANE DUQUEMIN (Discus), JADE LALLY (Discus), JO BLAIR (Javelin), ZHARNEL HUGHES (4x100m Relay) DARYLL NEITA (4x100m Relay).

NEW CLUB RECORD – Congratulations to our Under 15 Boys 4x100m Relay squad of TARIQ WILD, REMI JOKOSENUMI, NICHOLAS SHAW and ANDREW NICOLAOU, whose time of (44.90) was set at last Sunday’s Middlesex Young Athletes League at Parliament Hill. The squad are now ranked UK No.2 in 2017.
The previous record was (45.2) set in Birmingham on 4 September 1988, and the squad were HESHAM HUSSAIN, KHAIRUL HUSSAIN, ARTHUR ONYEJEKWE and ONOCHIE ONUORAH.

ONLINE REGISTRATION OPEN FOR ENGLAND ATHLETICS SENIOR CHAMPIONSHIPS – We are pleased to announce registrations are now open for our outdoor track and field Senior Championships.  These will be held in conjunction with the AAA and UK CAU champs in Bedford on 29th and 30th July and will also include our national Senior Disability Championships.  The competition is the selection event for the England team competing at the Manchester International.  You can register with a paper entry or online.
England Athletics AAA & UK CAU Senior Championships and Senior Disability Athletics Championships Click here to download paper registration pack –      
Click here to enter online

We also welcome coaches at our events; to apply for Coach Accreditation for our indoor events please please click here to download the application form.  Media Accreditation for England Athletics Championships can also be applied for – please click here to download the application form.
 
FORTHCOMING ENGLAND ATHLETICS CHAMPIONSHIPS – Our England Athletics Under 17 & Under 15 Combined Events Championships are on 20-21 August and England Athletics Under 17 & Under 15 Championships and Age Group Disability Athletics Championships are on 27-28 August.  Online registration for those champs will open nearer the event (paper registration poen for U17/U15).  All champs info is posted at www.englandathletics.org/champs.

ENGLAND U20 & U23 CHAMPIONSHIPS – Took place in Bedford on 17-18 June
An outstanding Championships for our athletes with four English Champions, pride of place went to GEORGE EVANS who retained his Discus and Shot titles, PHILLIP CROUT also retained his 5000m title, DARYLL NEITA and OJIE EDOBURUN won the respective 100m final’s. There were Silver Medals from GEORGE GROOM (3000m Steeplechase), AKIN COWARD (High Jump) and BETHAN REES (Javelin). Bronze Medals came from DOMINIC ASHWELL (100m), TOMMY RAMDHAN (200m), SAM HAZEL (400m), ELLIE BAKER (800m) and EAVION RICHARDSON (Triple Jump).

100m – U20M Heat 2 DOMINIC ASHWELL 1st (10.61 w0.3), Heat 4 LUKE SMITH 2nd (PB 10.91 w2.3) taking .09 of a second off his 24 May time, in Semi-Final 1 LUKE finished 7th (10.88 w2.3), 3 DOMINIC finished 1st (PB 10.31 w3.0) taking .11 of a second off his 7 May time, in the Final DOMINIC won the Bronze Medal (10.31 w1.0)
100m – U23M Heat 1 OJIE EDOBURUN 1st (10.28 w1.6), Heat 4 JOHN OTUGADE 2nd (10.41 w1.7), SEAN LODOVICA 5th (PB 11.06 w1.7) taking .05 of a second off his 7 June time, in Semi-Final 1 OJIE finished 1st (10.25 w1.4), JOHN finished 3rd (10.45 w1.4) in the Final OJIE won the Gold Medal (10.12 w0.2)
100m – U23W Heat 2 DARYLL NEITA 1st (11.29 w1.4), LAURA CLARK 2nd (11.95 w1.4) in the Final DARYLL won the Gold Medal (11.20 w1.1) taking .03 of a second off her 2016 time, and is ranked UK No.2 U23 in 2017
200m – U23M Heat 3 TOMMY RAMDHAN 2nd (21.22 w2.2) in Semi-Final 1 TOMMY finished 3rd (21.23 w-1.0) in the Final TOMMY won the Bronze Medal (21.25 w-0.4)
400m – U20M Heat 4 MATTHEW PAGAN 1st (48.71) in Semi-Final 2 MATTHEW finished 4th (48.61) in the Final MATTHEW finished 5th (48.04)
400m – U23M Heat 3 SAM HAZEL 3rd (47.55) in the Final SAM won the Bronze Medal (PB 46.98) taking .51 of a second off his 3 June time, and is ranked UK No.5 U23 in 2017
400m – U23W Heat 2 LILY BECKFORD 1st (55.40), Heat 3 SABRINA BAKARE 1st (SB 54.87) taking .25 of a second off her 3 June time, in the Final SABRINA won the Silver Medal (SB 54.03) taking .84 of a second off her Heat time, and is ranked UK No.7 U23 in 2017, LILY finished 6th (55.16)
800m – U20W Heat 2 ELLIE BAKER 2nd (2:10.11) in the Final ELLIE won the Bronze Medal (2:06.96)
1500m – U20M Heat 2 HAMZA KADIR 1st (3:53.48) in the Final HAMZA finished 5th (4:00.49), HAMZA was spiked with 400m to go  and ran the last lap with one shoe
3000m – U20M Straight Final ELLIOT DEE 7th (8:44.19)
5000m – U23M Straight Final PHILLIP CROUT won the Gold Medal (14:39.55) retaining his title
3000m Steeplechase – U20M Straight Final GEORGE GROOM won the Silver Medal (SB 9:29.40) and is ranked UK No.2 U20 in 2017
110m Hurdles – U20M Heat 2 EDSON GOMES 3rd (PB 14.14 w2.4) taking .34 of a second off his 28 May time, in the Final EDSON finished 5th (14.37 w-0.2)
400m Hurdles – U20W Heat 1 OLIVE COLES (2nd Claim) 3rd (PB 61.90) taking .69 of a second off her 28 May time, and is ranked UK No.6 U20 in 2017, the Final OLIVE finished 6th (62.62)
400m Hurdles – U23M Heat 1 DANIEL REES 3rd (53.78), Heat 2 NIALL CARNEY 3rd (54.20) in the Final DANIEL finished 5th (52.97), NIALL finished 7th (53.97)
High Jump – U20M Straight Final SCOTT WEBSTER 11th (SB 1.88m) adding 3cm to his 30 April height
High Jump – U23M Straight Final AKIN COWARD won the Silver Medal (2.09m), LEWIS MCGUIRE 4th (2.09m)
Pole Vault – U20W Straight Final ALEXA EICHELMANN 6th (3.45m)
Long Jump – U20W Straight Final EAVION RICHARDSON won the Bronze Medal (PB 6.00m w2.5) equalling her 2016 jump
Long Jump – U23M Straight Final BEN MCGUIRE 7th (SB 6.95m w0.0) adding 41cm to his 13 May jump, ADE ADEFOLALU 10th (6.61m w1.4)
Triple Jump – U20W Straight Final EAVION RICHARDSON won the Bronze Medal (PB 12.48m w3.3) adding 13cm to her 19 February jump
Discus 1kg – U20W Straight Final DIONNE MILNE 7th (SB 42.32m) adding 29cm to her 1 May throw
Discus 1.75kg – U20M Straight Final GEORGE EVANS won the Gold Medal (55.26m) retaining his title
Shot 6kg – U20M Straight Final GEORGE EVANS won the Gold Medal (16.39m) retaining his title
Hammer 4kg – U20W Straight Final PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim/HCA) 8th (51.05m)
Hammer 6kg – U20M Straight Final BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 7th (60.88m)
Hammer 7.26kg – U23M Straight Final JAMES HAMBLIN 6th (56.70m)
Javelin 600kg – U20W Straight Final BETHAN REES (HCA) won the Silver Medal (PB 48.60m) adding 99cm to her 21 May throw, and is ranked UK No.2 U20 in 2017
Javelin 800kg – U20M Straight Final ALFIE INGHAM 4th (PB 59.39m) adding 1.08m to his 30 April throw, and is ranked UK no.10 U20 in 2017

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE – The third of four fixtures took place last Sunday at Parliament Hill.
Congratulations to our squad of Young Athletes, with many of this year’s new members competing, and we had an astonishing 41 personal best’s.
We improved from the first two fixtures were we finished in 5th place, and moved up to 4th place. Let’s see if we can go at least one place higher at the final fixture at Allianz Park on 15 July.
Team result 1st Highgate Harriers (933.5 points), 2nd Ealing, Southall & Middlesex (860.5), 3rd London Heathside (723), 4th SBH (614), 5th Cookham (501), 6th Barnet & District (478), 7th Trent Park (378), 8th Queens Park Harriers (218), 9th Enfield & Haringey (194)
 
75m – U11B A ANDONI AMPHLETT 3rd (PB 12.00 w0.2), U11G A NATALIA CORBYN 4th (PB 12.06 w0.2) taking .47 of a second off her 22 April time, B SIENNA CORBYN 5th (PB 12.66 w-0.2)
100m – U13B A DIKE ONYEMELUKWE 4th (PB 14.76 w1.9) taking .54 of a second off his 7 May time, B NEO MOHAMMADIAN 6th (16.11 w2.1), U13G A LUCY MARCUS 7th (PB 16.11 w-1.7) taking .09 of a second off her 22 April time, B SIANA FOSTER 1st (PB 14.26 w-1.6) taking .34 of a second off her 4 June time, U15B A TARIQ WILD 1st (PB 11.49 w1.5) taking .02 of a second off his 14 May time, B NNAMDI NDUKWE 1st (PB 11.58 w2.0) taking 1.01 seconds off his 14 May time, U15G A ESTHER FATUADE 1st (12.85 w-1.8), B EMILY RODRIGUEZ 1st (12.96 w-0.9), U17M A MICAH AGYEPONG 1st (PB 11.19 w-0.8) taking .11 of a second off his 4 June time, B ANDREW NICOLAOU 1st (11.37 w-0.8), U17W A SHAKIRA RILEY 3rd (SB 13.63 w0.1) taking .27 of a second off her 10 June time, B ???? 2nd (14.99 w0.1). Non-Scoring U13B ORI HANDLESMAN-LEIGH 4th (PB 16.15 w1.5) taking .96 of a second off his 22 April time, GUY HANDLESMAN-LEIGH 5th (PB 16.56 w1.5), U15B NICHOLAS SHAW 1st (11.66 w-0.1), NNAMDI NDUKWE 2nd (PB 12.18 w-0.1) taking .41 of a second off his 14 May time, JAMES MUSA 3rd (PB 12.20 w-0.1) taking .40 of a second off his 20 May time, U15G Race 1 SAVANNAH IYAMU 1st (13.27 w-0.4), AMBER DUVERNEY 2nd (PB 13.51 w-0.4) taking .55 of a second off her 22 April time, MALIA COTTON 3rd (PB 13.52 w-0.4) taking .22 of a second off her 14 May time, Race 2 MEARA MCLAWRENCE 2nd (13.47 w-0.9), LEA RAYNA-FARIA 4th (PB 13.96 w-0.9) taking .14 of a second off her 2016 time, U17M SHINAWAT JAIDEE 1st (11.47 w0.2), TRISTON FOSTER 2nd (PB 11.57 w0.2) taking .23 of a second off his 10 June time, TRISTAN PROCIDA 3rd (SB 11.89 w0.2) taking .11 of a second off his 7 May time, DION OWUSA AGYEMAN 4th (PB 12.56 w0.2), U17W SOPHIA OBI 2nd (SB 12.72 w1.3) taking .53 of a second off her 30 April time
200m – U15B A TARIQ WILD 1st (PB 23.14 w1.3) taking .42 of a second off his 14 May time, and is ranked UK No.8 U15 in 2017, B NNAMDI NDUKWE 1st (PB 24.67 w2.0) taking 1.83 seconds off his 20 May time, U15G A ESTHER FATUADE 1st (SB 26.92 w-0.3) taking .57 of a second off her 18 March time, U17M A MICAH AGYEPONG 1st (22.71 w1.8), B OLLIE HART 1st (PB 23.9 w0.6) taking .20 of a second off his 10 June time. Non-Scoring U15B NNAMDI NDUKWE 1st (PB 25.33 w2.0) taking .57 of a second off his 20 May time, U15G MALIA COTTON 1st (PB 27.46 w0.8) taking .58 of a second off her 10 June time, MEARA MCLAWRENCE 2nd (28.58 w0.8), LEA RAYNA-FARIA 3rd (29.00 w0.8), U17M TRISTON FOSTER 1st (PB 23.37 w0.6) taking 1.13 seconds off his 7 May time, SHINAWAT JAIDEE 2nd (PB 23.41 w0.6) taking .30 of a second off his 18 March time, MITTIO MOHAMMADIAN 3rd (PB 24.05 w0.6) taking .15 of a second off his 20 May time, TRISTAN PROCIDA 4th (PB 24.05 w0.6) taking .31 of a second off his 2016 time
800m – U11B A JOSHUA GOLDSTEIN 3rd (PB 2:49.10) taking 1.40 seconds off his 4 June time, U11G A EVIE REDPATH 4th (PB 2:52.77) taking 1.91 seconds off her 22 April time, B ABI JEFFERY 4th (PB 3:07.22), U13G A REBECCA JEFFERY 6th (PB 2:57.67) taking 4.02 seconds off her 2016 time, U15G A KATIE LLOYD 2nd (2:28.90). Non-Scoring U13B ZACH NICHOLLS 5th (2:58.09), U13G SARON RICHARDSON 2nd (2:44.57), LOUISA STAAB 8th (PB 2:57.90)
1500m – U13B A LEO RONCARATI 5th (PB 5:20.7). Non-Scoring U13B ORI HANDLESMAN-LEIGH 15th (PB 5:56.84) taking 11.35 seconds off his 22 April time
70m Hurdles – U13G B LUCY MARCUS 2nd (16.07 w0.4)
75m Hurdles – U15G A AMBER DUVERNEY 2nd (12.46 w-0.1)
80m Hurdles – U15B A ADAM O’REILLY 2nd (PB 13.91 w-0.5) taking 1.29 seconds off his 7 May time
High Jump – U17M A BEN BELLISARIO 2nd (1.65m)
Long Jump – U11G A EVIE REDPATH 6th (PB 2.73m nwr) adding 51cm to her 20 May jump, B SIENNA CORBYN 4th (PB 2.24m nwr), U13B A ???? 7th (3.27m nwr), B ???? 5th (3.12m nwr), U13G A LUCY MARCUS 3rd (PB 3.71m nwr) adding 25cm to her 14 May jump, U15B A ADAM O’RIELLY 2nd (PB 4.90m nwr) adding 75cm to his 2016 jump
Shot 2.72kg – U13G A SARON RICHARDSON 5th (PB 5.00m) adding 34cm to her 22 April put
Shot 3kg – U15G A SAMRA RICHARDSON 4th (6.66m)
Shot 3.25kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 5th (4.37m)
Shot 5kg – U15B A ALVIN LEONG 2nd (PB 9.24m) adding 66cm to his 2016 put
Discus 1kg – U15G A ???? 2nd (16.81m)
Discus 1.25kg – U15B A ALVIN LEONG 1st (30.21m)
Discus 1.5kg – U17M A BEN BELLISARIO 3rd (18.80m)
Javelin 700g – U17M A BEN BELLISARIO 1st (PB 24.67m) adding 2.22m to his 28 May throw
Javelin 400g – U13B A ORI HANDLESMAN-LEIGH 5th (PB 12.41m)
4x100m Relay – U13B 7th (65.77) GUY HANDLESMAN-LEIGH, ORI HANDLESMAN-LEIGH, NEO MOHAMMADIAN, DIKE ONYELUKWE, U15B 1st (PB 44.90) TARIQ WILD, REMI JOKOSENUMI, NICHOLAS SHAW, ANDREW NICOLAOU, taking .38 of a second off their 2016 time, and are ranked UK No.2 U15 team in 2017. New Club Record, U15G 1st (SB 51.28) taking 1.72 seconds of their 7 May time, EMILY RODRIGUEZ, SAVANNAH IYAMU, AMBER DUVERNEY, ESTHER FATUADE, U17M 1st (45.59) OLLIE HART, MICAH AGYEPONG, SHINAWAT JAIDEE, TRISTON FOSTER, U17W 1st (52.71) MALIA COTTON U15, MEARA MCLAWRENCE U15, SHAKIRA RILEY, LEA REYNA-FARIA U15

BMAF PENTATHLON CHAMPIONSHIPS – Took place in Horspath, Oxford on 18 June
Pentathlon – W35 NENE HARRISON won the Gold Medal (PB 2382 points) – 800m (SB 3:15.69), 100m Hurdles (PB 17.60 w1.0) taking .54 of a second off her 2016 time – High Jump (SB 1.36m) – Long Jump (SB 4.34m w-0.4) – Shot 4kg (PB 10.80m) adding 79cm to her 11 March put

INDEPENDANT SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Birmingham on 19 June
300m – MIA GROOM U17 won the Bronze medal, still awaiting full results

ANGLIAN SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Cambridge on 18 June
Discus 1.5kg – OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) won the Silver Medal (PB 35.28m) adding 98cm to his 11 June throw
Hammer 5kg – OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) won the Silver Medal (48.09m)
Javelin 800g – DANIEL BAINBRIDGE U20 won the Gold Medal (57.46m)

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 1 – Took place at Wormwood Scrubs on 17 June
High Jump – B ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (1.45m)
Long Jump – A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (PB 6.09m) adding 12cm to her 2013 jump
Triple Jump – A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (12.49m)
 
SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 2W – Took place at Perivale on 17 June
200m – A TARA KAFKE (HCA) 1st (25.03 w-0.2)
400m – A TARA KAFKE (HCA) 1st (55.24)
High Jump – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 2nd (1.50m)
Pole Vault – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 1st (2.70m)
Long Jump – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 3rd (PB 4.69m) adding 13cm to her 9 April jump
 
AO JUNIOR/SENIOR CHAMPIONSHIPS – Took place in Windsor, Canada on 17-18 June
800m – PHILIPPA AUKETT 4th (2:16.48)
1500m – PHILIPPA AUKETT 9th (SB 4:37.66) taking .17 of a second off her 11 June time

ST BENIFICA ATHLETICS MEETING – Took place in Lisbon, Portugal on 17 June
800m – MARILYN OKORO 4th (2:05.51)
High Jump – DAVID SMITH 4th (2.16m)
Triple Jump – NONSO OKOLO 5th (15.92m w0.9), NATHAN FOX 9th (14.73m w-0.2)

PTS MEETING – Took place in Samsorin, Slovakia on 17 June
800m – KYLE LANGFORD U23 6th (1:47.63)
400m Hurdles – SEB RODGER 2nd (51.12)
High Jump – ALLAN SMITH 6th (2.20m)

MEETING NATIONAL 2 DE LILLEBONNE – Took place in Lillebonne, France on 17 June
100m – CONFIDENCE LAWSON 3rd (SB 10.34 w2.1) taking .04 of a second off his 15 April time
200m – CONFIDENCE LAWSON 3rd (21.11 w0.4)
 
CHARNWOOD OPEN MEETING – Took place in Loughborough on 14 June
Shot 4kg – SW A URINA HARRELL 1st (14.77m)

PARKRUN RESULTS – 17 JUNE – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 61st (24.22) 142nd parkrun – BUSHEY JOHN DRYDEN V55 530th (First Time 26.20) 86th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 82nd (22.42) 90th parkrun – OAK HILL – DYLAN HEPWORTH U15 8th (20.05) 20th parkrun, STUART SINGER V55 33rd (22.50) 183rd parkrun – PANSHANGER – RUSSELL DEVITT V65 109th (25.56) 86th parkrun – ST ALBANS – OLIVER GREENSTEIN U20 3rd (18.22) 27th parkrun, DAVID GREENSTEIN U50 21st (20.17) 55th parkrun, CLAIRE HOBSON 351st (30.50) 81st parkrun – WIMBLEDON COMMON JAMES FITZSIMMONS V40 23rd (New PB 20.11) 18th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The first of three fixtures takes place on Saturday 24 June at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 24 June.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 25 June at Palmers Park Stadium, Wokingham Road, Earley, Reading (Satnav RG6 1LF).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 28 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CHAMPIONSHIPS INCLUDING THE TRIAL FOR THE IAAF LONDON WORLD CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 1 July and Sunday 2 July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of five takes place on Sunday 2 July at the Peterborough Regional Fitness & Swimming Centre, Bishops Road, Peterborough (Satnav PE1 5BW).
There will be a coach leaving Allianz Park at 9.00am, if you wish use this facility please contact BRENTON HALL or TY HOLDEN
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
CRYSTAL PALACE OPEN MEETING Takes place on Monday 3 July  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Events to be included:  75m (lower age groups), 100m, 200m, 400m, 800m, Mile – All age groups.
Online registration click Here. For more information, email Mick Barlow or call 07966 647 715.
Online entry: £4 single event, £6 multiple events – On day entry: £5 single event, £7 multiple events
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 5 July at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 7 July to Sunday 9  July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).
 
LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on Sunday 9 July at the Queen Elizabeth Olympic Park.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/

VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 10 July at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david.wilcock@virgin.net Women Karen Murphy karenmurphy@ntlworld.com
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 12 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 400m No U13s, 7.15pm High Jump, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS Takes place on Wednesday 12 July to Sunday 16 July in Nairobi, Kenya
 
EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 13 July to Sunday 16 July in Bydgoszcz, Poland

STANDARD CHARTERED GREAT CITY RACE 5K (ROAD) Takes place on Thursday 13 July. Start/Finish in City Road near Old Street Tube Station.
For all entry details and full information please use this link http://www.cityrace.co.uk/race-entry/

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 15 June 2017

Happy Birthday this week to Rebecca Andreou, Dominic Ashwell, Caroline Bauer, Chloe Brassey, Angus Chisolm, Oliver Epstein, Charlie Etame, Tony Henry, Dean Oamen, Omar Parsons, Jack Partridge, Billy Praim-Singh, Ethan Walsh and Paul Williamson

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE No.1  http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=502&nid=502&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER MAY ISSUE  http://mailchi.mp/6233593e8052/run-london?e=56ef28eeab

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings  http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtures http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

SOUTHERN SENIOR/U20 CHAMPIONSHIPS – Took place at Crystal Palace on 10-11 June
Congratulations to our Southern Champions CONFIDENCE LAWSON (100m), JAMAL RHODEN-STEVENS  (400m), THOMAS BUTLER (1500m), JADE LALLY (Discus), PHILIPPA DAVENALL (Hammer) and JO BLAIR (Javelin), we also won 5 Silver and 2 Bronze Medals.

100m – U20M Heat 2 GABRIEL YIADOM 2nd (11.44 nwr),  Heat 3 LUKE SMITH 5th (11.60 nwr)  in the Final GABRIEL finished 7th (11.69 w-3.6)
100m – SM Heat 1 CONFIDENCE LAWSON 1st (10.74 w0.2) in Semi-Final 2 CONFIDENCE finished 1st (10.69 w-1.5), in the Final CONFIDENCE won the Gold Medal (10.58 w-0.8)
200m – U20M Heat 2 LUKE SMITH 4th (22.46 nwr)  in the Final LUKE finished 8th (22.76 nwr)
400m – SM Heat 2 JAMAL RHODEN-STEVENS 2nd (48.71) in Semi-Final 3 JAMAL finished 1st (47.45), in the Final JAMAL won the Gold Medal (47.89)
400m – SW Heat 2 TARA KAFKE (HCA) 2nd (55.99) in the Final TARA won the Silver Medal (SB 54.98) taking ..56 of a second off her 3 June time
800m – SM Heat 5 MOHAMED ISMAIL MOHAMED 3rd (1:55.10) in Semi-Final 1 MOHAMED finished 4th (1:57.73)
1500m – U20M Straight Final THOMAS BUTLER (2nd Claim) won the Gold Medal (4:12.37)
5000m – SM Straight Final MARK PEARCE U23 16th (16:18.01)
100m Hurdles – SW Heat 1 GEMMA BENNETT 1st (SB 14.08 w-1.1),  KYLIE ROBILIARD 6th (SB 17.38 w-1.1), GEMMA did not start the Final
400m Hurdles – U20W Heat 2 OLIVE COLES (2nd Claim) 1st (64.05) in the Final OLIVE won the Silver Medal (62.98)
High Jump – SM Straight Final AKIN COWARD U23 won the Silver Medal (PB 2.11m) adding 2cm to his 20 May height, and is ranked UK No.7 U23 in 2017
Long Jump – U20W Straight Final EAVION RICHARDSON won the Bronze Medal (5.69m w-0.5)
Long Jump – SM Straight Final PAUL OGUN (HCA) won the Bronze Medal (SB 7.39m w0.8) adding 20cm to his 3 June jump
Triple Jump – U20W Straight Final EAVION RICHARDSON won the Bronze Medal (12.07m w2.1)
Discus 1kg – SW Straight Final JADE LALLY won the Gold Medal (57.56m), SHADINE DUQUEMIN U23 won the Silver Medal (50.85m)
Hammer 4kg –U20W Straight Final PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim/HCA) won the Gold Medal (PB 56.69m) adding 66cm to her 3 June throw, and is ranked UK No.4 U20 in 2017
Hammer 4kg – SW Straight Final AMY CLEMENS 4th (SB 49.08m) adding 90cm to her 6 May throw
Hammer 6kg – U20M Straight Final BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) won the Silver Medal (61.42m)
Javelin 600g – SW Straight Final JO BLAIR (HCA) won the Gold Medal (50.63m)
Javelin 800g – U20M Straight Final ALFIE INGHAM 4th (56.84m)

MIDLAND SENIOR/U20 CHAMPIONSHIPS – Took place at Nuneaton on 11 June
400m – SM Heat 1 NIALL CARNEY U23 5th (51.12) in the Final NIALL finished 5th (PB 50.10) taking .49 of a second off his 6 May time

WELSH SENIOR CHAMPIONSHIPS – Took place in Cardiff on 9-10 June
Congratulations to BETHAN REES U20 who won the Senior Javelin title
800m – SW Straight Final MELISSA COURTNEY 5th (SB 2:17.29) taking 1.55 seconds off her 2016 time
Pole Vault – SM Straight Final ROSS HAJIPANAYI U20 10th (3.80m)
Pole Vault – SW Straight Final EMMA ANDERSSON 8th (3.55m), ALEXA EICHELMANN 9th (3.45m)
Javalin 600g – SW Straight Final BETHAN REES U20 (HCA) won the Gold Medal (46.01m)

HERTFORDSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Hemel Hempstead on 10 June
Congratulations to our Hertfordshire Champions TARIQ WILD (100m and 200m), DARA APOOLA (100m), AIMI WEIGHTMAN (800m), JAMIE HARPER (800m), GRACE INGLES (1500m), THOMAS PATRICK (1500m), KARA ONUIRI (80m Hurdles and High Jump), BEN LLOYD (400m Hurdles), MICHAEL ADEBAKIN (Long Jump), CALLUM WOODAGE (Pole Vault), CHRISTIANN CAVALLI-WARBY (Shot and Hammer), JESSICA EMERY (Discus) and  ROHAN OYEWOLE (Javelin). We also won 5 silver and 6 Bronze Medals.
TARIQ WILD (100m and 200m) and JESSICA EMERY (Discus) have qualified for the English Schools Championships in Birmingham on 7-8 July.

100m – U15B Heat TARIQ WILD 1st (11.54) in the Final TARIQ won the Gold Medal (PB 11.37) taking .14 of a second off his 14 May time, and is ranked UK No.5 U15 in 2017, also qualified for the English Schools
100m – U15G Heat 1 ISSY COLBECK-ROGERS 4th (PB 13.56) taking .24 of a second off her 20 May time
100m – U17W Straight Final DARA APOOLA won the Silver Medal (PB 12.71) taking .30 of a second off her 14 May time
200m – U15B Heat 2 TARIQ WILD 1st (SB 23.30) taking .26 of a second off his 14 May time, in the Final TARIQ won the Gold Medal (PB 23.11) taking .19 of a second off his Heat time, and is ranked UK No.4 U15 in 2017, also a Hertfordshire record and qualifying time for the English Schools
200m – U15G Heat 1 ISSY COLBECK-ROGERS 2nd (28.0) in the Final ISSY finished 7th (28.12)
200m – U17M Heat 2 BEN LLOYD (2nd Claim) 1st (22.80)
800m – U13G Straight Final AIMI WEIGHTMAN won the Gold Medal (2:30.0)
800m – U15B Heat 2 MATTI HARRIS 3rd (2:22.9) in the Final MATTI finished 6th (2:18.9)
800m – U15G Heat 1 KATIE LLOYD 1st (2:29.3) in the Final KATIE won the Bronze Medal (2:28.5)
800m – U17M Straight Final JAMIE HARPER won the Gold Medal (2:02.9), HENRY FULTON won the Silver Medal (PB 2:03.0) taking 3.33 seconds off his 2016 time, FREDDIE SHIRET 5th (2:05.7)
800m – U17W Straight Final SCARLETT KENT won the Silver Medal (2:27.6), SOPHIA DEMPSEY 4th (2:31.5)
1500m – U13B Straight Final SAMUEL GREENSTEIN won the Bronze Medal (5:07.2)
1500m – U15B Straight Final FERGUS WATSON 9th (PB 4:45.9) taking 10.40 seconds off his 7 May time, LUCA STUBBS 10th (4:46.2)
1500m – U15G Straight Final GRACE INGLES won the Gold Medal (4:47.0) qualifying for the English Schools
1500m – U17M Straight Final THOMAS PATRICK won the Gold Medal (4:06.6), KHRISTIAN IMROTH (2nd Claim) won the Silver Medal (4:12.9), BEN WINFIELD 4th (4:16.9)
80m Hurdles – U15B Heat 2 ADAM O’REILLY 5th (PB 13.9) taking 1.30 seconds off his 7 May time
80m Hurdles – U17W Straight Final KARA ONUIRI won the Gold Medal (PB 12.1) taking .03 of a second off her 28 May time
100m Hurdles – U17M Heat 2 TED PARKER 1st (PB 15.0) taking .25 of a second off his 28 May time, in the Final TED finished 6th (15.41)
400m Hurdles – U17M Straight Final BEN LLOYD (2nd Claim) won the Gold Medal (57.20)
High Jump – U17M Straight Final JAMIE HARPER 6th (1.66m)
High Jump – U17W Straight Final KARA ONUIRI won the Gold Medal (PB 1.64m) adding 4cm to her 28 May height
Pole Vault – U15B Straight Final JONATHAN COHEN won the Bronze Medal (PB 2.80m) adding 10cm to his 7 May height
Pole Vault – U17M Straight Final CALLUM WOODAGE (2nd Claim) won the Gold Medal (4.00m), ZAMAAN DUDHIA won the Bronze Medal (PB 3.80m) adding 15cm to his 28 May height
Long Jump – U15G Straight Final EMILY MURPHY 6th (PB 4.63m) adding 26cm to her 2016 jump
Long Jump – U17M Straight Final MICHAEL ADEBAKIN won the Gold Medal (PB 6.53m) adding 5cm to his 2016 jump, SAM SCHEER 4th (PB 6.07m) adding 10cm to his 2016 jump
Long Jump – U17W Straight Final DARA APOOLA 5th (PB 4.46m) adding 1.16m to her 2014 jump
Shot 4kg – U15B Straight Final CHRISTIANN CAVALLI-WARBY won the Gold Medal (PB 12.36m) adding 76cm to his 7 May put
Discus 1kg – U17W Straight Final JESSICA EMERY won the Gold Medal (39.84m) qualifying for the English Schools
Discus 1.25kg – U15B Straight Final DANIEL WARD won the Bronze Medal (PB 33.73m) adding 42cm to his 7 May put
Hammer 4kg – U15B Straight Final CHRISTIANN CAVALLI-WARBY won the Gold Medal (37.67m)
Javelin 500g – U17W Straight Final CRISTINA POTTER won the Silver Medal (34.33m)
Javelin 600g – U15B Straight Final BENJAMIN HOCKING won the Bronze Medal (PB 39.16m) adding 6.70m to his 7 May throw
Javelin 700g – U17M Straight Final ROHAN OYEWOLE won the Gold Medal (PB 48.71m) adding 4.36m to his 7 May throw

MIDDLESEX SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Uxbridge on 10 June
Congratulations to our Middlesex Champions ANDREW NICOLAOU (100m), REMI TOKOSENUMI (200m), NAJIBE ARBI  (400m), AMBER DUVERNEY (75m Hurdles) and  SOPHIA OBI  (80m Hurdles). We also won 4 silver and 7 Bronze Medals.
ANDREW NICOLAOU (100m), LATIFAH HARRIS-OSMAN (100m), REMI TOKOSENUMI (200m) and JEFF HAGAN (Triple Jump) have qualified for the English Schools Championships in Birmingham on 7-8 July.

100m – U15B  Heats ANDREW NICOLAOU (11.4 nwr), NICHOLAS SHAW (11.8 nwr), ROHAN BAGAI (11.8 nwr)  in the Final ANDREW won the Gold Medal  (PB 11.0 nwr) taking .18 of a second off his 14 May time, and is ranked UK No.1 U15 in 2017. Also a Middlesex record and qualifying time for the English Schools, NICHOLAS won the Bronze Medal (PB 11.5 nwr) taking .20 of a second of his 2016 time, ROHAN finished 4th (11.8 nwr)
100m – U15G  Heats ESTHER FATUADE (SB 12.9 nwr) equaling her 7 May time, SAVANNAH IYAMU (PB 13.1 nwr) equaling her 7 May time, EMILY RODRIGUEZ (13.2 nwr) , MEARA MCLAWRENCE (13.4 nwr) in the Final ESTHER won the Silver Medal  (PB 12.7 nwr) equaling her 2016 time, EMILY won the Bronze Medal  (PB 12.8 nwr) taking .21 of a second off her 14 May time, SAVANNAH finished 7th  (13.4 nwr), MEARA finished 8th  (13.5 nwr)
100m – U17M  Heats SHINAWAT JAIDEE (PB 11.4 nwr) taking .07 of a second off his 7 June time, TRISTON FOSTER (PB 11.8 nwr) equaling his 4 June time, in the Final SHINAWAT finished 5th  (11.7 nwr), TRISTON finished 6th  (PB 11.8 nwr) equaling his Heat time
100m – U17W  Heats LATIFAH HARRIS-OSMAN (PB 12.2 nwr) taking .40 of a second off her 28 May time, and is ranked UK no.7 U17 in 2017, also a qualifying time for the English Schools, CHINWE IWUNZE (12.8 nwr), SHAKIRA RILEY (13.9 nwr)  in the Final LATIFAH won the Silver Medal (12.4 nwr) , CHINWE won the Bronze Medal (12.7 nwr)
200m – U15B  REMI TOKOSENUMI in the Heats ran (24.5 nwr) in the Final REMI won the Gold Medal (PB 23.00 nwr) taking .30 of a second off his 9 April time, and is ranked UK no.6 U15 in 2017. Also a Middlesex record and qualifying time for the English Schools
200m – U17M  Heats JOSH KUMAR (23.0 nwr), MICAH AGYEPONG (23.3 nwr)  in the Final MICAH finished 4th  (23.5 nwr), JOSH finished 5th  (23.8 nwr)
400m – U17M  Heats ANTHONY KHORASSANDJIAN (52.8), NAJIBE ARBI (No Time Shown) in the Final NAJIBE won the Gold Medal  (51.7), ANTHONY won the Bronze Medal  (52.8)
800m – U15G  Heats SYDNEY ALLEN (2:31.5), LARISSA GILES (2:38.8), JESSICA YEFET (PB 2:53.8), ZOE DAVIS (3:02.5) in the Final LARISSA finished 4th (2:25.2), SYDNEY finished 6th (2:35.9)
800m – U17M Straight Final MITTIO MOHAMMADIAN finished 4th (2:03.4)
1500m – U15G Straight Final ELENA RONCARATI won the Silver Medal (5:06.3)
75m Hurdles – U15G  Heats AMBER DUVERNEY (12.1 nwr), EVELYN BARTER (PB 12.7 nwr) taking .01 of a second off her 14 May time, in the Final AMBER won the Gold Medal  (11.9 nwr), EVELYN finished 4th  (PB 12.7 nwr) equaling her Heat time
80m Hurdles – U17W Straight Final SOPHIA OBI won the Gold Medal (12.4 nwr)
400m Hurdles – U17M Straight Final BEN BELLISARIO finished 4th (PB 71.75 nwr) taking 3.97 seconds off his 30 April time
Long Jump – U15G Straight Final EVELYNE FONYEYNE won the Bronze Medal (PB 4.60m nwr) adding 10cm to her 22 April jump
Triple Jump – U15B Straight Final JEFF HAGAN won the Silver Medal (12.87m nwr) adding 33cm to his 7 May jump, and is ranked UK No.2 U15 in 2017, also a qualifying distance for the English Schools
Triple Jump – U17M Straight Final ODERA UMEUGOJI won the Bronze Medal (PB 12.98m) adding 20cm to his 7 May jump

SCOTTISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Grangemouth on 9-10 June
Shot 4kg – U20W Straight Final EMMA RAE won the Gold Medal (9.54m)
Hammer 4kg – U20W Straight Final EMMA RAE won the Gold Medal (45.25m)

BERKSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Took place in Reading on 10 June
Pole Vault – U17W Straight Final TRINITY O’CONNOR (2nd Claim) won the Gold Medal (PB 2.80m) adding 5cm to her 30 April time
Pole Vault – U20W Straight Final ISABEL DEACON (2nd Claim) won the Silver Medal (3.00m)

UK WOMEN’S ATHLETICS LEAGUE PREMIER DIVISION – The second match of  three took place at  Eton on Saturday 3 June. A solid performance following our first fixture at Birmingham moving us up to 5th place overall. We had wins from TARA KAFKE (400m),  NAOMI TASCHIMOWITZ (3000m),  JADE LALLY (Discus),  JO BLAIR (Javelin) and BETHAN REES (Javelin). The final fixture is on Sunday 16 July at Bromley.

Match Result – 1st Birchfield Harriers (218.5 points), 2nd Thames Valley Harriers (211.5), 3rd Edinburgh (204),  4th Windsor, Slough, Eton & Hounslow (201), 5th SBH (165.5), 6th Swansea Harriers (152.5), 7th Blackheath & Bromley (145),  8th Woodford Green With Essex Ladies (129).

League Positions After 2 Fixtures – 1st Thames Valley Harriers (15 League Points, – 426 match points), 2nd Birchfield Harriers 14 – 414.5), 3rd Edinburgh (13 – 401),  4th Windsor, Slough, Eton & Hounslow (10 – 360), 5th SBH (7 – 302.5), 6th Swansea Harriers (7 – 299.5), 7th Blackheath & Bromley (4 – 251.5),  8th Woodford Green With Essex Ladies (2 – 219).

100m – A SHEREEN CHARLES 8th (12.18 nwr), B PAGE FAIRCLOUGH U23 5th (12.39 w2.3)
200m – A TARA KAFKE (HCA) 6th (SB 24.83 w3.2), taking .17 of a second off her 6 May time B GEMMA SHARP 7th (SB 25.21 w0.3) taking .12 of a second off her 6 May time
400m – A SABRINA BAKARE U23 5th (SB 55.12) taking .22 of a second off her 6 May time, B TARA KAFKE (HCA) 1st (SB 55.54) taking 1.25 seconds off her 21 May time
800m – A CORIN BEARPARK (HCA) 8th (2:26.21), B PHILIPPA AUKETT 3rd (SB 2:13.49) taking 1.11 seconds off her 31 May time
1500m – A NAOMI TASCHIMOWITZ 4th (SB 4:27.62) taking 10.90 seconds off her 18 March time, B PHILIPPA AUKETT 4th (4:48.65)
3000m – A NAOMI TASCHIMOWITZ 1st (9:25.75), B LUCY SHORT 6th (SB 12:25.37)
2000m Steeplechase – A VICTORIA WALKER 3rd (7:16.28)
400m Hurdles – A VICTORIA WALKER 8th (PB 67.22) taking 3.38 seconds off her 2015 time, B YASMIN LAKIN U23 7th (PB 72.96) taking 3.06 seconds off her 27 May time
High Jump – A YASMIN LAKIN U23 8th (1.35m), B JADE LALLY 5th Equal (PB 1.30m) adding 5cm to her 2014 height
Pole Jump – A EMMA ANDERSON 2nd Equal (PB 3.90m) adding 2cm to her 25 February vault
Long Jump – A MARIA ONISIFOROU 7th (5.11m nwr), B KAYANNA REID U23 5th Equal (5.01m nwr)
Triple Jump – A YASMIN LAKIN U23 5th (11.13m nwr), B KAYANNA REID U23 4th (10.92m nwr)
Discus 1kg – A JADE LALLY 1st (56.07m), B SHADINE DUQUEMIN 2nd (47.55m)
Shot 4kg – A URINA HARRELL 3rd (14.88m), B SHADINE DUQUEMIN 7th (SB 10.67m) adding 23cm to her 6 May put
Hammer 4kg – A PHILIPPA DAVENALL U20 (2nd Claim/HCA) 3rd (PB 56.03m) adding 14cm to her 28 may throw,  and is ranked UK No.5 u20 in 2017, B KAYOMIE THOMPSON U23 6th (SB 38.76m) adding 1.18m to her 23 April throw
Javelin 600g – A JO BLAIR (HCA) 1st (52.47m), B BETHAN REES U20 (HCA) 1st (44.35m)
4 x 100m Relay – 5th (48.38) SHEREEN CHARLES, GEMMA SHARP, YASMIN LAKIN, TARA KAFKE 
4 x 400m Relay – 5th (3:53.29) TARA KAFKE (56.7), GEMMA SHARP (62.7), SHEREEN CHARLES (57.2), SABRINA BAKARE (56.8)

IAAF WORLD CHALLENGE MEETING – Took place in Hengelo, Netherlands on 11 June
800m – Race 2 KYLE LANGFORD U23 3rd (SB 1:45.91) taking .65 of a second off his 27 May time, and is ranked UK No.3 and UK No.1 U23 in 2017
1500m – MELISSA COURTNEY 9th (PB 4:06.00) taking 1.55 seconds off her 2016 time, and is ranked UK No.4 in 2017

SCOTTISH ATHLETICS MEN’S LEAGUE DIVISION 1 – Took place in Crownpoint on 11 June
High Jump – SM A LEWIS MCGUIRE U23 1st (2.07m)

SCOTTISH ATHLETICS MEN’S LEAGUE DIVISION 2 – Took place in Crownpoint on 11 June
Discus 2kg – SM A ANGUS MCINROY 1st (51.30m)

LONDON DISTANCE SERIES – Took place in London, Canada on 11 June
1500m – PHILIPPA AUKETT 2nd (SB 4:37.83) taking 3.92 seconds off her 13 May time

ST ALBANS HALF MARATHON (ROAD) – Took place on 11 June
REBEKAH GARDINER 67th (SB 1:29.35), CARL VIDGEN 589th (SB 1:48.38), BARRY CHISHOLM V55 1159th (1:54.52)

ATLETIC CA GENEVA – Took place in Geneva. Switzerland on 10 June
400m Hurdles – 1 SEB RODGER 4th (SB 49.58) taking .20 of a second off his 21 May time, and is ranked UK No.2 in 2017
High Jump – ALLAN SMITH 3rd (2.24m)

LUND LUNDAHOPPET – Took place in Lund, Sweden on 10 June
High Jump – DAVID SMITH 2nd (2.21m)

RACERS GRAND PRIX – Took place in Kingston, Jamaica on 10 June
200m – ZHARNEL HUGHES U23 4th (SB 20.22 w1.2) taking .07 of a second off his 20 May time, and is ranked UK No.2 and UK No.1 U23 in 2017

IRISH MILERS CLUB OPEN – Took place in Dublin, Ireland on 10 June
800m – A ELLIE BAKER U20 1st (2:07.44)

FOLKSAM CHALLENGE – Took place in Gothenburg, Sweden on 10 June
Discus 2kg – ZANE DUQUEMIN 2nd (62.30m)

EINKAMPFMAISTERTSHAFTEN BEIDER BASEL – Took place in Basel, Switzerland on 10 June
Triple Jump – ANGELA BARRETT (HCA) 1st (12.73m)

LEE VALLEY SPRINT SERIES – Took place on 7 June
100m – SM 1 TOMMY RAMDHAN U23 2nd (SB 10.36 w4.8) taking .19 of a second off his 7 May time, SEAN LODOVICA U23 8th (PB 11.11 w4.8) taking .02 of a second off his 24 May time, SM 2 CONFIDENCE LAWSON 2nd (10.44 w3.4),  JOHN OTUGADE U23 4th (10.47 w3.4),  SX 6 EDWIN YAMOAH 2nd (SB 11.87 w1.5) taking .40 of a second off his 3 May time, SHEREEN CHARLES 6th (12.07 w1.5), SX 11 SHINAWAT JAIDEE U17 1st (PB  11.47 w3.3) taking .02 of a second off his 2016 time,  CEAKE MADDIX U20 3rd (SB  11.82 w3.3) taking .08 of a second off his 28 May time, SW LAURA CLARK U23 4th (11.77 w3.9)
 200m – SM ANTONIO INFANTINO 2nd (20.74 w3.3),  TOMMY RAMDHAN U23  5th (21.23 w3.3), DOMINIC ASHWELL U20  6th (PB 21.12 w3.3) taking .06 of a second off his 2015 time, SX 5 CEAKE MADDIX U20 2nd (PB  23.83 w2.4) taking .58 of a second off his 28 May time,  SHINAWAT JAIDEE U17 5th (24.42 w2.4)

LOUGHBOROUGH STUDENTS v EAST MIDLANDS – Took place  in Loughborough on 7 June
Javelin 600g – SW KELLY BRAMHALD 2nd (42.01m)
Javelin 800g – SM STEVEN TURNOCK 1st (70.82m)

HERTFORDSHIRE AND MIDDLESX VETERANS LEAGUE – The second of four fixtures took place in Stevenage on 22 May
200m – M40 TY HOLDEN V50 4th (28.0 nwr)
200m – W40 ROSALIND ZEFFERTT V55 3rd (33.6 nwr)
Pole Vault – M35 CLYDE GORDON V45 3rd (SB 1.80m)
Long Jump – W50 ROSALIND ZEFFERTT V55 2nd (3.65m nwr)
Discus 1.5kg – M50 TY HOLDEN V 5th (SB 22.23m)
Team Results Men – 1st Stevenage (17 League Points – 219 match points), 2nd Barnet (13 – 194), 3rd Ilford (13 – 172) – Women – 1st Stevenage (12 League Points – 179 match points), 2nd Barnet (10 – 139), 3rd St Albans (8 – 117)

PARKRUN RESULTS – 10 JUNE – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 38th (23.00) 141st parkrun – BEDFORD – CAROLINE WALSH V35 24th (First Time 20.24) 7th parkrun – CASSIOBURY – CLAIRE HOBSON 115th (25.29) 80th parkrun –HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 62nd (22.57) 89th parkrun – OAK HILL – DYLAN HEPWORTH U15 7th (19.40) 19th parkrun, LOUIS MARCUS U13 77th (25.56) 8th parkrun – SANDGATE, BRISBANE, AUSTRALIA DAVID SWEENEY V55 14th (16.36) 43rd parkrun –ST ALBANS – OLIVER GREENSTEIN U20 3rd (18.15) 26th parkrun, DAVID GREENSTEIN U50 22nd (20.26) 54th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS LONDON 2017 – An additional 60,000 tickets will be available across the whole IAAF World Championships, including most popular 100m finals sessions and opening night
Additional tickets for all IAAF World Championships London 2017 sessions are to go on sale on Thursday June 15 at 10:00 to mark the 50 days to go milestone.
Following the initial ballot last August, across 14 sessions of athletics in the London Stadium, 13 had been over-subscribed in at least one seat category with over 1 million tickets applied for.
But an increase in capacity means a number of previously ‘at capacity’ sessions, including the best-selling 100m final nights, opening and closing nights and relay evenings, will be available at tickets.london2017athletics.com from Thursday, many with availability across all price points and seat categories.
It will also be the final opportunity for fans to purchase the £9.58 ‘Bolt ticket’ for children for all sessions for the Championships, which take place from August 4-13.

TOKYO 2020 OLYMPICS – Well it is just over 3 years away, but the IOC have announced that in the Athletics programme there will be a mixed-gender 4x400m relay.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

ENGLAND U20 & U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 17 June and Sunday 18 June at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries Closed

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 18 June at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW5 1QR).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, although you can compete as a non-scorer.

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 21 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The first of three fixtures takes place on Saturday 24 June at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 24 June.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 25 June at Palmers Park Stadium, Wokingham Road, Earley, Reading (Satnav RG6 1LF).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 28 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CHAMPIONSHIPS INCLUDING THE TRIAL FOR THE IAAF LONDON WORLD CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 1 July and Sunday 2 July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of five takes place on Sunday 2 July at the Peterborough Regional Fitness & Swimming Centre, Bishops Road, Peterborough (Satnav PE1 5BW).
There will be a coach leaving Allianz Park at 9.00am, if you wish use this facility please contact BRENTON HALL or TY HOLDEN
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
CRYSTAL PALACE OPEN MEETING Takes place on Monday 3 July  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Events to be included:  75m (lower age groups), 100m, 200m, 400m, 800m, Mile – All age groups.
Online registration click Here. For more information, email Mick Barlow or call 07966 647 715.
Online entry: £4 single event, £6 multiple events – On day entry: £5 single event, £7 multiple events
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 5 July at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 7 July to Sunday 9  July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).
 
LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on Sunday 9 July at the Queen Elizabeth Olympic Park.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/

VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 10 July at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david.wilcock@virgin.net Women Karen Murphy karenmurphy@ntlworld.com
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 12 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 400m No U13s, 7.15pm High Jump, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top
 
WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS Takes place on Wednesday 12 July to Sunday 16 July in Nairobi, Kenya
 
EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 13 July to Sunday 16 July in Bydgoszcz, Poland

STANDARD CHARTERED GREAT CITY RACE 5K (ROAD) Takes place on Thursday 13 July. Start/Finish in City Road near Old Street Tube Station.
For all entry details and full information please use this link http://www.cityrace.co.uk/race-entry/

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 8 June 2017

Happy Birthday this week to Sunny Adepegba, Kelly Bramhald, Mercy Gutteridge, Gemma Harper, Andrew Holmes, Joshua Kumar, Matthew Lewis, Louis Marcus, Armita Mojdehi, Kayanna Reid, Emily Renwick and Kylie Robbiliard

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER JUNE ISSUE No.1 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=502&nid=502&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER MAY ISSUE  http://mailchi.mp/6233593e8052/run-london?e=56ef28eeab

British Athletics League Results, Lee Valley 03-06-17 – Match 2 Results – Lee Valley 03-06-17

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERSWe wish you all a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to THEODORE EVANS, SIANA FOSTER, RAYYAN KADERBHOY, LIA RADUS, MAAYAN RADUS and CALLUM WOODAGE

3 NEW CLUB RECORDCongratulations to MIA GROOMCRISTINA POTTER and TARIQ WILD who achieved a club record over the week-end.
MIA competed at last Saturday’s BMC meeting in the 1500m Steeplechase running (5:18.11) taking 8.19 seconds off her 28 May time, ranking her UK No.5 in 2017. MIA’S time eclipses SOPHIA PARVIZI-WAYNE’S Under 17 Women’s time of (5:21.6) set in Derby on 9 September 2012. Also, is a Hertfordshire record (to be confirmed) which was set by our own LUCY YATES (5:25.0) set in 2006.
CRISTINA broke the Under 17 Women’s 500g Javelin record with a throw of (35.72m) at last Sunday’s EYAL fixture in Luton. CRISTINA’S distance eclipses KLAUDIA DEBRECZENI throw of (33.70m) set at Lee Valley on 16 May 2015.
TARIQ also at the EYAL fixture broke the Under 15 Boys 300m record in a time of (37.7) eclipsing NAJIBE ARBI’S (37.9) set at Allianz Park on 11 June 2016.

BRITISH ATHLETICS LEAGUE – The second match of the season took place at Lee Valley last Saturday. A much better day at the office last Saturday at Lee Valley saw SBH bounce back from their disappointing 5th = in Round One of the BAL in Sheffield to secure a clear 2nd place in Round Two. After 2 rounds the men’s team are now in the top 4.

CONFIDENCE LAWSON had an up and down day, winning the 100m “A” in a quality field and then found himself DQ for running out of his lane in the 200m “A” after finishing strongly in 3rd place. Our young 400m pairing of SAM HAZELL and MATTHEW PAGAN both ran really well with a PB for SAM and an SB for MATTHEW. The 1500m was a great race with the first 6 home all running under 3.52. KYLE LANGFORD was pipped on the line but was rewarded with an impressive new PB whilst JACK CRABTREE ran a really mature race to run a SB for victory in the “B”. It was good to see RICHARD GOODMAN and KOJO KYEREME flying the flag with top 3 finishes in the 5000m. An inspired 4 x 100m team was thrown together at the last minute and greatly exceeded expectations with their 3rd place. Overall, special mention on the track for JAMES DAVIS (U20) who gap filled at the last minute in the 400m Hurdles and the 3000m Steeplechase when the original selections dropped out on the Friday with illness and injury.

However, it was the field squad that was awesome. The Triple Jump provided a unique result with SBH taking the top 3 spots, not only did NONSO OKOLO win the “A” and DANIEL LEWIS win the “B” but our guest athlete JAMES MCLACHLAN performed better than everyone else from the other clubs. We also had the current British number one and World Championship qualifier NATHAN FOX watching from the side-lines. The High Jump was equally exciting with DAVID SMITH taking the “A”, ALLAN SMITH taking the “B” with our guest jumper MONTEZ BLAIR equalling ALLAN’s performance. Our Discus throwers were equally dominant with both ZANE DUQUEMIN and ANGUS MCINROY winning the “A” and “B” respectively by nearly 6m. STEVE TURNOCK was in a class of his own winning the javelin competition by over 5m and DANIEL BAINBRIDGE (U20) in his BAL debut securing 3rd place in the “B”. In the Shot, MICHALIS STAMATOGIANNIS survived a minor back injury in warm-up but still managed 2nd place. The team faced frustration in the Hammer with our top 6 throwers being unavailable. Hopefully our 2 top men, CHRIS BENNETT and DEMPSEY MCGUIGAN should turn a double 8th this time into a double 1st at the nest match.

The 3rd round of the BAL on Saturday 15 July at Bedford will be a unique experience with the meeting hosting all 5 divisions at an all-day extravaganza of club athletics. In addition, the individual winners of each event will be selected to represent the BAL at the Manchester International on Wednesday 16 August.
Team Result – 1st Birchfield Harriers (308 points), 2nd SBH (304), 3rd Woodford Green with Essex Ladies (277), 4th Thames Valley Harriers (276), 5th Newham & Essex Beagles (274), 6th Southampton (259.5), 7th City of Sheffield & Deane (248.5), 8th City of Liverpool (209).
League Positions after 2 rounds – 1st Birchfield Harriers (16 league points – 619 match points), 2nd Newham & Essex Beagles (11 – 577), 3rd Woodford Green with Essex Ladies (11 – 548), 4th SBH (10.5 – 565), 5th Thames Valley Harriers (8.5 – 537), 6th City of Sheffield & Deane (8 – 544.5), 7th Southampton (5 – 512.5), 8th City of Liverpool (2 – 424).

100m – A CONFIDENCE LAWSON 1st (10.57 w0.3), B JAMAL RHODEN-STEVENS 4th (10.79 w2.5), Non-Scoring 3 LEON SINCLAIR U23 5th (SB 11.45 w-1.9)
200m – A CONFIDENCE LAWSON  (DQ), B NENGI OSSAI V40 8th (22.23 w0.5), Non-Scoring SEAN LODOVICA U23 3rd (PB 22.54 w0.2) taking .21 of a second off his 2016 time
400m – A SAM HAZELL U23 3rd (PB 47.49) taking .20 of a second off his 1 May time, and is ranked UK No.10 U23 in 2017, B MATTHEW PAGAN U20 4th (SB 47.94) taking .36 of a second off his 28 May time, and is ranked UK No.6 U20 in 2017
800m – A ANTHONY WHITEMAN V45 4th (1:51.02), B MOHAMED ISMAIL MOHAMED 7th (1:55.47)
1500m – A KYLE LANGFORD U23 2nd (PB 3:48.65) taking 3.41 seconds off his 2013 time, B JACK CRABTREE U23 1st (SB 3:51.20) taking .18 of a second off his 7 February time
5000m – A RICHARD GOODMAN 3rd (SB 14:30.16), B KOJO KYEREME V40 3rd (SB 15:18.44) and is ranked UK No.3 V40 in 2017
110m Hurdles – A DANIEL REES U23 6th (PB 15.62 w-0.5) taking .57 of a second off his 2015 time, B MAURICE RYAN 8th (SB 17.75 w0.0)
400m Hurdles – A DANIEL REES U23 6th (55.24), B JAMES DAVIS U20 5th (PB 63.17) taking .76 of a second off his 28 May time
3000m Steeplechase – A GLEN WATTS 3rd (SB 9:34.70) taking 8.74 seconds off his 6 May time, B JAMES DAVIS U20 6th (PB 13:33.50) taking .76 of a second off his 28 May time
High Jump – A DAVID SMITH 1st (2.18m), B ALLAN SMITH 1st (2.13m), Non-Scoring MONTEZ BLAIR 1st (2.13m)
Pole Vault – A ROSS HAJIPANAYI U20 8th (PB 4.03m) adding 12cm to his 30 April vault
Long Jump – A PAUL OGUN (HCA) 5th (SB 7.19m nwr) adding 46cm to his 17 February jump, B NATHAN FOX 3rd (PB 7.13m nwr) adding 11cm to his 2013 jump
Triple Jump – A NONSO OKOLO 1st (16.07m w0.0), B DANIEL LEWIS 1st (SB 15.74m w2.2), Non-Scoring JAMES MCLACHLAN (HCA) 1st(SB 15.66m w0.8) adding 37cm to his 6 May jump
Shot 7.26kg – A MICHALIS STAMATOGIANNIS V35 2nd (SB 17.99m), B ANGUS MCINROY 6th (SB 12.21m) adding 98cm to his 6 May put
Discus 2kg – A ZANE DUQUEMIN 1st (60.26m), B ANGUS MCINROY 1st (SB 53.25m) adding 7cm to his 21 May throw, and is ranked UK No.10 in 2017
Hammer 7.26kg – A ANGUS MCINROY 8th (PB 33.96m) adding 2.02m to his 2016 throw, B CLYDE GORDON V45 8th (SB 17.20m)
Javelin 800kg – A STEVEN TURNOCK 1st (69.92m), B DANIEL BAINBRIDGE U20 3rd (SB 57.49m) adding 2.68m to his 29 May throw
4x100m Relay – 3rd (SB 42.21) taking 1.75 seconds off their 6 May time JAMAL RHODEN-STEVENSNENGI OSSAI V40DANIEL LEWISSEAN LODOVICA U23
4x400m  Relay– 4th (SB 3:15.62) taking 3.65 seconds off their 6 May time SAM HAZELL U23 (49.0), JAMAL RHODEN-STEVENS (47.4), MATTHEW PAGAN U20 (51.2), KYLE LANGFORD U23 (48.1)

EASTERN YOUNG ATHLETICS LEAGUE – The second match of the season took place in Luton last Sunday. Congratulations on another excellent day finishing in 2nd place, following our 2nd place at Watford and now puts us in 5th place overall. We had an astonishing 57 personal best and 13 seasons best performances, in which many were from our recent new members.

Team Result – 1st Havering (771 points), 2nd SBH (746.5), 3rd Basildon (678), 4th Norwich (584), 5th Luton (300), 6th Peterborough (276.5), 7th Biggleswade (124).
League Positions after 2 rounds – 1st Havering (14 league points – 1662 match points), 1st Ipswich (14 – 1606.5), 3rd Bedford (14 – 1574), 4th Nene Valley (13 – 1420), 5th SBH (12 – 1508.5)
The next fixture is on 2 July at Peterborough, where we are up against Biggleswade, Colchester, Dacorum & Tring, Luton, Nene Valley and Peterborough.

There was no wind recorded on any events
100m – U13B A ARCHIE NASH 5th (14.5), B DIKE ONYEMELUKWE 3rd (PB 15.3) equalling his 7 May time, U13G A TOSIN JOKOSENUMI 1st (13.7), B AZARIA NWANKWO-NTAH 6th (15.5), U15B A ANDREW NICOLAOU 1st (11.4), B TARIQ WILD 1st (11.8), U15G A ESTHER FATUADE 2nd (13.0), B EMILY RODRIGUEZ 1st (13.2), U17M A MICAH AGYEPONG 1st (PB 11.3) taking .05 of a second off his 28 May time, B SHINAWAT JAIDEE 1st (11.9), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 1st (12.7), B CHINWE IWUNZE 1st (13.1), Non Scoring U13B ZAKARIYA SANDA (PB 15.1) taking .70 of a second off his 7 May time, NEO MOHAMMADIAN (16.2), U13G SIANA FOSTER (PB 14.6), RENEE DIOMAR (16.6), U15B NICHOLAS SHAW (SB 11.8) taking .10 of a second off his 7 May time, ROHAN BAGAI (12.1), NNAMDI NDUKWE(12.6), CHIMA ONUORA (12.6), U15G SAVANNAH IYAMU (13.5), MEARA MCLAWRENCE (13.9), U17M KIERAN BYARD-CHAMBERS (11.8), TRISTON FOSTER (PB 11.8) equalling his 20 May time, OLLIE HART (PB 11.8) taking .10 of a second off his 20 May time, TRISTAN PROCIDA (12.1), U17W HANNAH FOSTER (SB 12.9) equaling her 7 May time, KIERA GRANT (13.0), DARA APOOLA (13.4), JAZZ SEARS (SB 13.6) equalling her7 May time , BLESSING ADJEI-OKWABI (SB 13.7).
200m – U13B A ARCHIE NASH 3rd (PB 29.7) taking 1.70 seconds off his 2016 time, B GIANLEO STUBBS 3rd (PB 33.0), U13G TOSIN JOKOSENUMI 3rd (29.3), B SIANA FOSTER 4th (PB 31.7), U15B A ANDREW NICOLAOU 1st (23.7), B NICHOLAS SHAW 1st (24.2), U15G A ESTHER FATUADE 2nd (27.5), B EMILY RODRIGUEZ  1st (27.8), U17M A MICAH AGYEPONG 1st (23.4), B ANTHONY KHORASSANDJIAN 2nd ( PB 24.3) taking .15 of a second off his 19 March time, U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 2nd (27.6), B CHINWE IWUNZE 1st (28.1), Non Scoring U13B ZAKARIYA SANDA (32.7), U15B ROHAN BAGAI (25.5), NNAMDI NDUKWE (PB 25.6) taking .30 of a second off his 20 May time, U15G SAVANNAH IYAMU (28.2), MEARA MCLAWRENCE (29.1), U17M DION OWUSU-AGYEMAN (PB 24.0), SHARAN RAMKORUN (PB 24.1), OLLIE HART (PB 24.1) taking .39 of a second off his 22 April time, TRISTAN PROCIDA (SB 24.4) taking .46 of a second off his 18 March time, KEIRAN BYARD-CHAMBERS (25.1), U17W DARA APOOLA (PB 27.6) taking .33 of a second off her 14 May time, RACHEL CARTER (SB 28.6).
300m – U15B A TARIQ WILD 1st (PB 37.7), B YUVAN VASANTHAKUMARAN 2nd (42.6), U15G A OLIVIA LAVA 7th (47.8), B AMBER DUVERNEY 1st (PB 44.4), U17W A HANNAH FOSTER 1st (40.7), B CRISTINA POTTER 1st (PB 43.3) taking .65 of a second off her 13 May time, Non Scoring U17W SCARLETT KENT (46.1), SOPHIA DEMPSEY (46.7).
400m – U17M A ANTHONY KHORASSANDJIAN 3rd (PB 52.3) taking .40 of a second off his 28 May time, B MITTIO MOHAMMADIAN 1st (53.7)
800m – U13B A DYLAN HAMMOND 2nd (PB 2:28.7) taking 6.40 seconds off his 7 May time, B LEO RONCARATI 1st (2:40.4), U13G ISABELLE FLEET 3rd (2:48.0), B ANNA MURPHY 3rd (3:02.9), U15B A JONATHAN BOARDMAN  2nd (PB 2:16.2) taking .98 of a second off his 17 May time, B MATTI HARRIS 2nd (2:18.8), U15G A LARISSA GILES 2nd (PB 2:24.1) taking 3 seconds off her 19 April time, B KATIE LLOYD 2nd (2:31.1), U17M A MITTIO MOHAMMADIAN 2nd (2:02.6), B HENRY FULTON 1st (2:07.9), U17W A SOPHIE MADDOCK 1st (PB 2:15.3) taking .57 of a second off her 28 May time, B SCARLETT KENT 3rd (2:36.1), Non Scoring U13B ARON YONA (2:43.5), JONATHAN GOLDSTEIN (PB 2:50.5), NATHAN RUBACK (PB 2:53.0), U15G VICTORIA GODFREY (2:43.0), NATASHA TANNER (2:43.5), ELEANOR RACHEL (PB 2:46.1) taking 9.60 seconds off her 2016 time, U17M ADAM CAHN (PB 2:09.6) taking 2.70 seconds off his 7 May time, ELBY CINNAMOND (PB 2:15.2) taking 1.60 seconds off his 2014 time.
1500m – U13B A SAMUEL GREENSTEIN 1st (SB 4:59.2) taking 1.61 seconds off his 14 May time, B GIANLEO STUBBS 1st (PB 5:23.8), U13G SARON RICHARDSON 4th (PB 5:31.3) taking 1.20 seconds off her 7 May time, B REBECCA JEFFERY 4th (5:56.0), U15B A BINI BLOOM  1st (4:44.1), B LUCA STUBBS 1st (4:45.1), U15G A GRACE INGLES 1st (4:54.4), B ELENA RONCARATI  1st (5:12.4), U17M A FINN HARVEY 1st (PB 4:13.2) taking 6.26 seconds off his 13 May time, B JAMIE HARPER 1st (4:28.7), U17W A MIA GROOM 2nd (PB 5:00.7) taking 2.30 seconds off her 7 May time, B GEMMA HARPER 3rd (5:24.6), Non Scoring U15B ANTOINE RAY (PB 5:37.8).
70m Hurdles – U13G A AZARIA NWANKO-NTAH 3rd (PB 13.4) taking .30 of a second off her 7 May time, B ANNA MURPHY 5th (SB 17.1) taking .30 of a second 7 May time
75m Hurdles – U15G A AMBER DUVERNEY 1st (12.0), B HOLLY TAYLOR 2nd (12.4), Non Scoring U15G EVELYN BARTER (12.8).
80m Hurdles – U15B A YUVAN VASANTHAKUMARAN 2nd (PB 13.9) equalling his 7 May time, B DANIEL WARD 1st (PB 14.5), U17W A SOPHIA OBI 1st (12.5), B KARA ONUIRI  1st (12.5), Non Scoring U17W RACHEL CARTER (13.1).
100m Hurdles – U15B A TED PARKER 1st (15.4), B TYRIQ LAFEUILLE 1st (15.6)
Pole Vault – U17M ZAMAAN DUDHIA 1st (3.50m)
High Jump – U13B A DYLAN HAMMOND 3rd (PB 1.30m), B DIKE ONYEMELUKWE 3rd (PB 1.10m) equalling his 7 May height, U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 2nd (PB 1.35m) adding 5cm to her 7 May jump, U15B A TARIQ WILD 4th (1.55m), B DANIEL WARD 2nd (PB 1.50m), U15G A JESSICA NATHAN 4th (PB 1.45m) equalling her 14 May jump, B GRACE INGLES 3rd (1.35m), U17M A JAMIE HARPER 3rd (PB 1.70m) equalling his 2016 jump, B BEN BELLISARIO 1st (1.60m), U17G A KARA ONUIRI 1st (1.55m), B CRISTINA POTTER 1st (PB 1.50m) adding 5cm to her 2016 jump. Non-Scoring U15B CHIMA ONUORA (PB 1.30m).
Long Jump – U13B A GIANLEO STUBBS 7th (PB 3.11m), B NATHAN RUBACK 7th (PB 2.05m), U13G A REBECCA WHEELER-HENRY 7th (PB 3.46m), B TOSIN JOKOSENUMI 5th (3.06m), U15B A NICHOLAS SHAW 1st (SB 5.40m) adding 17cm to his 7 May jump, B ANDREW NICOLAOU 1st (5.17m), U15G A HOLLY TAYLOR 4th (4.10m), B JESSICA NATHAN 4th (3.88m), U17M A SAM SCHEER 2nd (SB 5.84m) adding 37cm to his 7 May jump, B ODERA UMEUGOJI 1st (PB 5.74m) adding 14cm to his 7 May jump, Non Scoring U15B  JONATHAN COHEN (PB 4.96m), CHIMA ONUORA (4.43m), U17M MICHAEL ADEBAKIN (SB 6.32m) adding 9cm to his 30 April jump, JEFF HAGAN (5.48m).
Triple Jump – U17M A ODERA UMEUGOJI 1st (12.20m), B JEFF HAGAN U15 1st (12.01m), U17G A JAZZ SEARS 1st (11.18m), B KIERA GRANT 1st (10.01m), 
Shot 2.72kg
 – U13G A HANNAH OGUNNIYI 4th (PB 6.65m) adding 1.22m to her 20 May put, JUDY AGHOLOR 1st (6.14m)
Shot 3kg – U15G A HOLLY TAYLOR 4th (8.32m), JESSICA NATHAN 3rd (7.15m), U17W A JESSICA EMERY 3rd (9.16m), EMMA TAYLOR 1st (PB 9.01m) adding 5cm to her 7 May put, Non Scoring U15G SAMRA RICHARDSON (PB 6.91m) adding 38cm to her 7 May put.
Shot 3.25kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 4th (4.53m)
Shot 4kg – U15B A ALVIN LEONG 3rd (PB 10.54m) adding 1.57m to his 20 May put, B BENJAMIN HOCKING 1st (8.66m)
Discus 0.75kg – U13G A SARON RICHARDSON 4th (15.09m), A JUDY AGHOLOR 2nd (13.05m)
Discus 1kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 5th (PB 11.12m) adding 1.20m to his 7 May throw, U15G A SAMRA RICHARDSON 4th (15.89m), A EVELYN BARTER 4th (SB 12.31m) adding 40cm to her 7 May throw, U17W A JESSICA EMERY 1st (37.16m), B RACHEL CARTER 3rd (14.70m)
Discus 1.25kg – U15B A DANIEL WARD 1st (30.16m), A ALVIN LEONG 1st (29.09m)
Discus 1.5kg – U17M A ??? 3rd (21.33m), A BEN BELLISARIO 2nd (21.06m) adding 27cm to his 20 May throw
Hammer 3kg – U15G A EMILY MURPHY 2nd (PB 18.13m) adding 3.22m to her 7 May throw, U17W A EMMA TAYLOR 1st (PB 28.07m) adding 1.84m to her 28 May throw
Javelin 400kg – U13G A JUDY AGHOLOR 1st (PB 25.54m) adding 3.09m to her 7 May throw, B SARON RICHARDSON 1st (13.43m)
Javelin 500kg – U15G A SAMRA RICHARDSON  5th (23.55m), B EMILY MURPHY 4th (PB 9.32m), U17W A CRISTINA POTTER 1st (PB 35.72m) adding 4.08m to her 2016 throw, B EMMA TAYLOR 1st (27.64m)
Javelin 600kg – U15G A BENJAMIN HOCKING  4th (29.86m), B ALVIN LEONG 3rd (PB 23.78m) adding 6.43m to his 7 May throw
4x100m – U13B 2nd (SB 59.7) DYLAN HAMMOND, DIKE ONYEMELUKWE, NEO MOHAMMADIAN, ARCHIE NASH, U13G 3rd (59.7) AZARIA NWANKWO-NTAH, TOSIN JOKOSENUMI, LOLA STUBBS, SIENNA FOSTER, U15B 1st (SB 45.6) ROHAN BAGAI, TARIQ WILD, NICHOLAS SHAW, ANDREW NICOLAOU, U15G 3rd (54.3) ESTHER FATUADE, SAVANNAH IYAMU, EMILY RODRIGUEZ, AMBER DUVERNEY, U17M 1st (45.8) MICAH AGYEPONG, MICHAEL ADEBAKIN, SHINAWAT JAIDEE, KIERAN BYARD-CHAMBERS, U17W 1st (50.5) LATIFAH HARRIS-OSMANSOPHIA OBI, KIERA GRANT, CHINWE IWUNZE

UK WOMEN’S ATHLETICS LEAGUE – Results still not available, will publish the results in next week’s newsletter.

GAVARDOMMETING CITA’DA GAVARDO MEETING – Took place in Gavardo, Italy on 4 June
100m – Heat 1 OJIE EDOBURUN U23 1st (10.27 w0.0) in the next race OJIE finished 4th (10.20 w0.5)
100m – Heat 1 DARYLL NEITA U23 1st (11.41 w-0.4) in the next race DARYLL finished 1st (11.39 w-0.2)
 
ADIDAS BOOST BOSTON GAMES – Took place in Boston, Massachusetts, USA on 4 June
200m – ZHARNEL HUGHES U23 5th (20.77 w0.6)

INT SPARKASSEN HAMMERWURFMEETING – Took place in Frankisch-crumbach, Germany on 3-5 June
Hammer 7.26kg – SM A CHRIS BENNETT 1st (SB 75.72m) adding 4m to his 21 May throw, and is ranked UK No.2 in 2017

MEETING PRO ATHLE DE MARSEILLE – Took place in Marseille, France on 3 June
Long Jump – DAN BRAMBLE 2nd (SB 8.00m w0.0) adding 9cm to his 15 April jump, and is ranked UK No.2 in 2017
 
BMC PB CLASSIC – Took place in Milton Keynes on 3 June
800m – Men A HAMZA KADIR U20 1st (1:52.24), JEREMY DEMPSEY U20 3rd (PB 1:53.47) taking 5.35 seconds off his 2016 time, C THOMAS PATRICK U17 1st (PB 1:54.71) taking 5.19 seconds off his 30 April time, and is ranked UK No.6 U17 in 2017, F NAJIBE ARBI U17 7th (2:01.78), I RUFUS KENT U20 8th (2:13.10)
800m – Women D SCARLETT KENT U17 9th (2:22.78), G SOPHIA DEMPSEY U17 9th (SB 2:28.78)
1500m – Women E MAAYAN RADUS U15 7th (4:59.88)
3000m – Men A GEORGE GROOM U20 11th (PB 8:51.97) taking 12.58 seconds off his 2016 time, B BEN WINFIELD U17 6th (PB 8:55.96) taking 16.07 seconds off his 19 April time, KRISTIAN IMROTH U17 (2nd Claim) 9th (9:02.55)
1500m Steeplechase – Women SC B MIA GROOM U17 2nd (PB 5:18.11)

BRITISH ATHLETICS LEAGUE DIVISION 3 – Took place in Chelmsford on 3 June
Shot 7.26kg – A BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 4th (PB 12.55m) adding 13cm to his 6 May put
Hammer 7.26kg – A BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 2nd (53.44m)
Javelin 800g – A BILLY PRAIM-SINGH U20 (2nd Claim) 5th (43.88m)

EUROPEJSKI FESTIWAL LEKKOATLETYCZNY – Took place in Bydgoszcz, Poland on 1-2 June
400m – 2 JAMAL RHODEN-STEVENS 9th (47.49)
400m Hurdles – SEB RODGER 3rd (49.86)

ADRIAN MARTINEZ CLASSIC – Took place in Concord, Minnesota, USA on 1 June
3000m – LIAM DEE U23 (Iona College) 14th (PB 7:57.20) taking 5.51 seconds off his 10 February time, and is ranked UK No.2 U23 in 2017

BMC REGIONAL RACES– Took place in Brighton on 31 May
800m – Men A KYLE LANGFORD U23 1st (1:47.57)

CHARNWOOD OPEN SERIES – Took place in Loughborough on 31 May
Discus 2kg – SM ZANE DUQUEMIN 1st (59.09m)
Discus 1.5kg – SM F44 MICHAEL NICHOLLS F44 2nd (41.41m)
Discus 1kg – SW SHADINE DUQUEMIN 1st (47.89m)

SOUTHAMPTON OPEN MEETING – Took place on 31 May
800m – SX 5 PHILIPPA AUKETT 4th (SB 2:14.6)
 
WATFORD OPEN MEETING – Took place on 31 May
100m – SX 4 JAMES DAVIS U20 7th (SB 12.87 w0.0)
1500m – SX 4 ELINA BULMAN U15 20th (PB 5:20.69) taking 16.13 seconds off her 3 May time, 5 JAMES DAVIS U20 12th (PB 5:06.09) taking 4.55 seconds off his 2015 time, 7 ELENA RONCARATI U15 16th (5:03.65), 10 KIT MCKNIGHT U15 8th (PB 4:40.46), JONATHAN BOARDMAN U15 9th (PB 4:40.79) taking 9.97 seconds off his 3 May time, 16 MARK PEARCE U23 4th (SB 3:59.66), 17 JAMIE DEE U23 4th (PB 3:52.77) taking 1.83 seconds off his 2016 time
3000m – SX 1 RUFUS KENT U20 2nd (PB 9:49.58) taking 11.40 seconds off his 2015 time, OLIVER GREENSTEIN U20 4th (PB 9:53.09) taking 28.14 seconds off his 30 April time, LIA RADUS U17 17th (SB 10:23.73), MAAYAN RADUS U15 21st (PB 10:32.74), 3 ELLIOT DEE U20 13th (PB 8:35.47) taking 3.85 seconds off his 2016 time

PARKRUN RESULTS  3 JUNE – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 22nd (21.55) 140th parkrun – BURY ST EDMUNDS – RICHARD WILLIAMS V35 23rd (20.50) 33rd parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 61st (23.06) 88th parkrun – HAMPSTEAD HEATH – LENARD MICHEL V45 64th (23.19) 31st parkrun – OAK HILL – STUART SINGER V55 30th (22.38) 182nd parkrun – PANSHANGER – VICTORIA PRITCHARD 3rd (18.23) 7th parkrun – ST ALBANS – OLIVER GREENSTEIN U20 4th (18.14) 25th parkrun, DAVID GREENSTEIN U50 43rd (20.37) 53rd parkrun – STEVENAGE – RUSSELL DEVITT V65 75th (24.26) 85th parkrun – WIMBLEDON – JAMES FITZSIMMONS V40 27th (New PB 20.31) 17th parkrun – WOKING – JOHN DRYDEN V55 136th (New PB 26.11) 85th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

SOUTHERN SENIOR & U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 10 June and Sunday 11 June  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries Closed
 
SOUTHERN U15 & U17 3000m CHAMPIONSHIPS – Takes place on Sunday 11 June at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries Closed
 
HERTFORDSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 10 June at the Dacorum Athletic Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS).

MIDDLESEX SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 10 June  at the Hillingdon Athletics Stadium, Gatting Way, Uxbridge (Satnav UB8 1ES).

VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The third of four fixtures takes place on Monday 12 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david.wilcock@virgin.net Women Karen Murphy karenmurphy@ntlworld.com
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 14 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200ms, 7.15pm Shot, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htmthen select Watford Open Graded Meetings at the top

ENGLAND U20 & U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 17 June and Sunday 18 June at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries Closed

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 18 June at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW5 1QR).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, although you can compete as a non-scorer.

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 21 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The first of three fixtures takes place on Saturday 24 June at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 24 June.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 25 June at Palmers Park Stadium, Wokingham Road, Earley, Reading (Satnav RG6 1LF).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 28 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CHAMPIONSHIPS INCLUDING THE TRIAL FOR THE IAAF LONDON WORLD CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 1 July and Sunday 2 July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of five takes place on Sunday 2 July at the Peterborough Regional Fitness & Swimming Centre, Bishops Road, Peterborough (Satnav PE1 5BW).
There will be a coach leaving Allianz Park at 9.00am, if you wish use this facility please contact BRENTON HALL or TY HOLDEN
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
CRYSTAL PALACE OPEN MEETING Takes place on Monday 3 July  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Events to be included:  75m (lower age groups), 100m, 200m, 400m, 800m, Mile – All age groups.
Online registration click Here. For more information, email Mick Barlow or call 07966 647 715.
Online entry: £4 single event, £6 multiple events – On day entry: £5 single event, £7 multiple events
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 5 July at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 7 July to Sunday 9  July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).
 
LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on Sunday 9 July at the Queen Elizabeth Olympic Park.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/#

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 1 June 2017

Happy Birthday this week to Kareola Akiwum, Daniel Bainbridge, Ellie Baker, Sarah Bangura, Dick Bober, Asher Brooks, Richard Charles, Ojie Edoburun, Emma Foottit, Nadia Harper, Matthew McAteer, Paul Ogun, Sophia Staab and Carl Vidgen

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER MAY ISSUE No.5 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=501&nid=501&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER MAY ISSUE  http://mailchi.mp/6233593e8052/run-london?e=56ef28eeab

UK YDL Results, Bromley 28-05-17 – Under 17 Men  Under 17 Women  Under 20 Men  Under 20 Women  Match Result

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

3 CLUB RECORDS LAST WEEK-END  Congratulations to SOPHIA OBI whose (15.72) eclipsed the Under 17 100m Hurdles record (15.9) set by JACKIE WELLESLEY on 5 April 1981 at Enfield, HANNAH FOSTER whose (44.28) eclipsed the Under 17 300m Hurdles record (46.48) set by RACHEL CARTER on 26 June 2016 at Allianz Park, finally JAZZ SEARS whose (12.07m) eclipsed the Under 17 Triple Jump record (11.77m) set by JADE ATTOH on 14 June 2008 at Crystal Palace.
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1  Took place last Sunday in Bromley. We had an excellent day with a number of athletes stepping in at the last minute to score a point and at the end of the day, that was the difference which secured SBH 2nd place ahead of Windsor by just 3.5 points, out of a total of 710.

There were many outstanding performances, far too many to mention individually however, in my view, I would highlight, HANNAH FOSTER with her double PB victories in the U17 300m Hurdles (44.28) and 200m (24.98). SOPHIE MADDOCK who won the U17 800m running from the front during a heavy thunderstorm in a PB of 2.15.87, an improvement of nearly 5 seconds and a 55 place move up the national rankings. The women’s U17 4 x 100m relay team of LATIFAH HARRIS-OSMAN, SOPHIA OBI, KIERRA GRANT, CHINWE IWUNZE who not only won the race but were just 0.1 outside the club record with 49.94.

The return from injury of MATTHEW PAGAN saw him win the 400m in 48.30. The amazing points accumulation by GEORGE EVANS in the HT, SP, JT and DT and by BILLY PRAIM-SINGH in the HT, SP and JT. DAVID STONE with a 27 second improvement in his 3000m time to 9.05.28 and a 68 place move up the rankings. Last but not least the fantastic performances in the men’s double victories in the U17 4 x 100m and 4 x 400m relays. The sprint squad of MICAH AGYEPONG, MICHAEL ADEBAKIN, JOSH KUMAR, ROBERT THOMAS ran 44.46 just 5/100th outside the club record and improved to number 4 in this year’s rankings. The 4 x 400m squad of NAJIBE ARBE (53.2), JOSHUA KUMAR (52.0), MITTIO MOHAMMADIAN (53.1), ANTHONY KHORASSANJIAN (52.8) were even more impressive, with the fastest time of the year in the UK of 3.31.04.
The third round of the YDL is on Sunday 25 June in Reading with the final round at Allianz Park on Sunday 23 July.

Team Result – 1st Blackheath & Bromley (868.5 points), 2nd SBH (710), 3rd Windsor, Slough, Eton & Hounslow (706.5), 4th Reading (544), 5th Team Norfolk (424), 6th Crawley (351)

100m – U17M A MICAH AGYEPONG 4th (PB 11.35 w-0.3) taking .05 of a second off his 20 May time, B ROBERT THOMAS 2nd (11.50 w-0.2), U17W A LATIFAH HARRIS-OSMAN 2nd (PB 12.60 w0.9) taking .10 of a second off her 13 May time, B CHINWE IWUNZE 2nd (13.01 w-1.3), U20M A JACOB BERKELEY 2nd (11.20 w0.2), B SHINAWAT JAIDEE U17 3rd (SB 11.78 w-1.4) taking .39 of a second off his 30 April time, U20W A EAVION RICHARDSON 5th (SB 12.83 w0.2), B SIMONE JONES 4th (PB 13.29 w1.1) taking .30 of a second off her 30 April time, Non- Scoring U17M MICHAEL ADEBAKIN (SB 11.74 w-0.2), U17W DARA APOOLA (13.29 w-1.3), U20M CEEKE MADDIX (SB 11.9 w-0.9) taking .10 of a second off his 13 May time, AARON ELLINGTON (12.06 w-0.9)
200m – U17M A MICAH AGYEPONG 2nd (PB 22.56 w-0.4) taking .26 of a second off his 13 may time, B JOSHUA KUMAR 1st (23.00 w-0.3), U17W A HANNAH FOSTER 1st (PB 24.98 w-0.2) taking ..09 of a second off her 14 May time, B CHINWE IWUNZE 3rd (SB 26.93 w0.6) taking .44 of a second off her 18 March time, U20M A LUKE SMITH 4th (22.63  w-0.5), B CHENNA OKOH 1st (23.05 w0.2), U20W A EAVION RICHARDSON 4th (SB 26.56 w0.2), B LATIFAH HARRIS-OSMAN U17 4th (26.82 w1.5), Non- Scoring U20M PHOENIX LYON (PB 22.42 w-0.5) taking .16 of a second off his 2016 time, CEEKE MADDIX (PB 24.41 w0.2) taking .46 of a second off his 18 March time, U20W LAYLA WALKER-LAWRENCE (SB 28.97 w1.5) taking .46 of a second off her 30 April time
300m – U17W A SCARLETT KENT 5th (PB 43.70) taking 2 seconds off her 2016 time
400m – U17M A ANTHONY KHORASSANDJIAN 3rd (PB 52.73) taking .21 of a second off his 19 March time, B MITTIO MOHAMMADIAN 2nd (52.37), U20M A MATTHEW PAGAN 1st (SB 48.30), B MATTHEW LEWIS 2nd (54.26), U20W A OLIVE COLES (2nd Claim) 2nd (56.79), B JESSICA HURLEY 3rd (61.43)
800m – U17M A MITTIO MOHAMMADIAN 4th (2:05.49), B FREDDIE SHIRET 2nd (PB 2:01.71) taking 1.03 seconds off his 14 May time, U17W A SOPHIE MADDOCK 1st (PB 2:15.87) taking 4.48 seconds off her 19 April time, B JOSEPHINE CHADWICK 3rd (2:27.46), U20M A THOMAS FULTON 2nd (1:55.32), B NAJIBA ARBE U17 3rd (2:05.64), U20W A SCARLETT KENT U17 5th (2:31.86)
1500m – U17M A BEN WINFIELD 2nd (4:08.68), B JAMIE HARPER 1st (SB 4:20.97), U17W B GEMMA HARPER 2nd (PB 5:20.41) taking 1.95 seconds off her 2015 time, U20M A HAMZA KADIR 1st (4:16.00), B RUFUS KENT 3rd (SB 4:37.37)
3000m – U17M A DAVID STONE 1st (PB 9:05.28) taking 27.10 seconds off his 30 April time, U20M A THOMAS BUTLER (2nd Claim) 1st (SB 8:49.52) taking 20.78 seconds off his 30 April time, B LOUIS CROSS 3rd (9:53.89)
80m Hurdles – U17W A KARA ONUIRI 3rd (PB 12.13 w1.0) taking .57 of a second off her 7 May time, B RACHEL CARTER 2nd (SB 12.75 w-0.6) taking .15 of a second off her 7 May time
100m Hurdles – U17M A TYRIQ LAFEUILLE 3rd (15.44 w-0.4), B TED PARKER 3rd (PB 15.25 w0.8) taking .12 of a second off his 14 May time, U20W A SOPHIA OBI U17 4th (PB 15.72 w1.4) taking .35 of a second off her 30 April time, B ALEXA EICHELMANN 3rd (PB 18.45 w0.6) taking .29 of a second off her 30 April time
110m Hurdles – U20M A EDSON GOMES 2nd (PB 14.48 w0.3) taking .02 of a second off his 14 May time, and is ranked UK No.9 U20 in 2017, B JAMES DAVIS 1st (PB 19.09 w0.3) taking .29 of a second off his 30 April time
300m Hurdles – U17W A HANNAH FOSTER 1st (PB 44.28) taking .68 of a second off her 14 May time, and is ranked UK no.5 U17 in 2017, B RACHEL CARTER 2nd (SB 49.26) taking .68 of a second off her 30 April time
400m Hurdles – U17M A TYRIQ LAFEUILLE 2nd (59.22), B TED PARKER 2nd (PB 64.86), U20M A GEORGE GROOM 2nd (PB 61.14), B JAMES DAVIS  3rd (PB 63.93) taking 1.58 seconds off his 30 April time, U20W B OLIVE COLES 2nd (PB 62.59) taking .61 of a second off her 21 May time, and is ranked UK No.7 U20 in 2017, CRISTINA POTTER 4th (PB 76.10)
1500m Steeplechase – U17W A MIA GROOM 3rd (PB 5:26.30) taking 4.18 seconds off her 30 April time, and is ranked UK No.8 U17 in 2017
2000m Steeplechase – U20M A GEORGE GROOM 1st (SB 6:05.97) taking 5.19 seconds off his 13 May time, and is ranked UK No.6 U20 in 2017
High Jump – U17M A BEN BELLISARIO 3rd (PB 1.70m) adding 3cm to his 2016 jump, B JAMIE HARPER 3rd (SB 1.65m), U17W A KARA ONUIRI 3rd (PB 1.60m) equalling her 30 April jump, B TRINITY O’CONNOR (2nd Claim) 3rd (1.45m), U20M A SCOTT WEBSTER 3rd (1.75m)
Pole Vault – U17M A CALLUM WOODAGE 1st (4.01m), B ZAMAAN DUDHIA 1st (PB 3.65m) adding 15cm to his 7 May vault, U17W A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 4th (2.60m), U20M A ROSS HAJIPANAYI 1st (3.80m), U20W A ALEXA EICHELMANN 3rd (SB 3.50m) equalling her 30 April vault, B ISABEL DEACON (2nd Claim) 2nd (3.35m)
Long Jump – U17M A ROBERT THOMAS 1st (6.06m nwr), B MICHAEL ADEBAKIN 2nd (5.92m nwr), U17W A KIERRA GRANT 6th (4.86m nwr), B JAZZ SEARS 3rd (4.47m nwr), U20M A EDSON GOMES 2nd (6.79m nwr), U20W A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 6th (4.25m nwr). Non- Scoring U20M AARON ELLINGTON (5.19m nwr)
Triple Jump – U17M A ODERA UMEUGOJI 2nd (12.20m nwr), U17W A KIERRA GRANT 2nd (10.74m nwr), U20M A ABBAS ADEJONWO 2nd (SB 13.07m nwr) adding 3cm to his 30 April jump, B AARON ELLINGTON 2nd (10.27m nwr), U20W A JAZZ SEARS U17 1st (11.29m nwr)
Shot 3kg – U17W A CRISTINA POTTER 4th (8.85m)
Shot 4kg – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim) 2nd (10.54m), B EMMA RAE 1st (9.34m)
Shot 5kg – U17M A OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 3rd (10.81m)
Shot 6kg – U20M A GEORGE EVANS 1st (14.70m), B BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 1st (13.73m)
Discus 1kg – U17W A EMMA TAYLOR 4th (PB 18.62m), U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim) 3rd (29.8m), B EMMA RAE 3rd (PB 15.98m)
Discus 1.5kg – U17M A OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 3rd (27.39m)
Discus 1.75kg – U20M A GEORGE EVANS 1st (56.99m), B NATHAN THOMAS 1st (PB 42.84m) adding 46cm to his 13 May throw
Hammer 3kg – U17W A EMMA TAYLOR 4th (SB 26.23m) adding 1.97m to her 7 May throw
Hammer 4kg – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim) 1st (PB 55.89m) adding 1.03m to her 2016 throw, and is ranked UK No.7 U20 in 2017, B EMMA RAE 1st (44.78m). Non- Scoring U20W LOUISA PITSIALIS (36.60m)
Hammer 5kg – U17M A OLIVER GRAHAM (2nd Claim) 2nd (49.18m)
Hammer 6kg – U20M A BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 2nd (SB 62.81m) adding 1.44m to his 14 May throw, and is ranked UK No.8 U20 in 2017, B GEORGE EVANS 2nd (PB 49.84m) adding 39cm to his 30 April throw
Javelin 500g – U17W A EMMA TAYLOR 4th (27.07m), B CRISTINA POTTER 3rd (25.80m)
Javelin 600g – U20W A PHILIPPA DAVENALL (2nd Claim) 4th (13.60m)
Javelin 700g – U17M A BEN BELLISARIO 5th (PB 22.45m) adding 31cm to his 7 May throw
Javelin 800g – U20M A BILLY PRAIM-SINGH (2nd Claim) 2nd (PB 47.24m) adding 4.56m to his 30 April throw, B GEORGE EVANS 2nd (PB 36.25m)
4x100m – U17M 1st (44.46) MICAH AGYEPONGMICHAEL ADEBAKINJOSHUA KUMARROBERT THOMAS, U17W 1st (49.94) LATIFAH HARRIS-OSMANSOPHIA OBIKIERRA GRANTCHINWE IWUNZE, U20M 2nd (43.14) LUKE SMITHPHOENIX LYONJACOB BERKELEYCHENNA OKOH, U20W 4th (52.88) LATIFAH HARRIS-OSMAN U17SOPHIA OBIKIERRA GRANTCHINWE IWUNZE
4x300m – U17W 5th (2:57.62) RACHEL CARTERSCARLETT KENTCRISTINA POTTER, HANNAH FOSTER
4x400m – U17M 1st (3:31.04) NAJIBE ARBE (53.2), JOSHUA KUMAR (52.0), MITTIO MOHAMMADIAN (53.1), ANTHONY KHORASSANJIAN (52.8), U20M 3rd (3:34.47) LUKE SMITH (54.6), MATTHEW LEWIS (53.5), TYRIQ LAFEUILLE U17 (54.6), THOMAS FULTON (51.8), U20W 2nd (4:03.28) JESSICA HURLEY (64.1), ALEXA EICHELMANN (63.7), SOPHIE MADDOCK (58.7), OLIVE COLES (56.8)

VITALITY LONDON 10k ROAD RACE  Took place last Monday
KOJO KYEREME V40 14th (SB 30.37) and is ranked UK No.1 V40 in 2017, RICHARD GOODMAN 19th (30.48), RICHARD WILLIAMS V35 87th (PB 32.58) taking 1 minute 28 seconds off his 2009 time, EUAN MACKENZIE 135th (SB 33.43), MATT GRANT 162nd (SB 34.26), LOUIS CROSS U20 227th (PB 35.18), ROBERT RIGBY V55 313th (SB 3rd V55 36.30) VICTORIA WALKER 496th (SB 38.44), JO KENT V50 (2nd Claim) 651st (SB 40.06) and is ranked UK No.10 V50 in 2017, BARRY CHISHOLM V55 2006th (SB 47.13)
 
VITALITY WESTMINSTER MILE  Took place last Sunday
Race 1OLIVER GREENSTEIN U20 37th (PB 5.02), ROBERT RIGBY V55 51st (PB 5.06) taking 1 second off his 2016 time, and is ranked UK No.1 V55 in 2017, DAVID GREENSTEIN V50 142nd (SB 6.01)
Junior British AthletesTHOMAS PATRICK U17 6th (PB 4.21) taking 14 seconds off his 2016 time, and is ranked UK No.5 U17 in 2017, DANIEL GREENSTEIN U15 72nd (PB 5.06) taking 14 seconds off his 2016 time, SAMUEL GREENSTEIN U13 124th (PB 5.26) taking 6 seconds off his 2016 time
Senior British AthletesANTHONY WHITEMAN V45 8th (PB V45 4.06) and is ranked UK No.1 V45 in 2017, RICHARD GOODMAN 19th (PB 4.11)
There is a problem with the results – LISA WEBB (1st V50 5.46)

TIME IS SQUEEZED FOR JUMPS ATTEMPTS  The IAAF is halving the amount of time that High Jumpers and Pole Vaulters have to take their attempt from 60 to 30 seconds. The rule change was agreed at the IAAF recent council meeting in London and will be introduced from 1 November.
Not surprisingly athletes have reacted with mild outrage, though SANDI MORRIS, the Olympic pole vault silver medallist from the United States, said “This is a terrible decision. Not only dangerous, but bad for track and field”.
She added; More time equals less sport for fans to watch… it’s unsafe and unnecessary”.
The amount of time that vaulters and high jumpers have to take their attempt when there are fewer than three competitors left in the contest remains the same.

VACANCIES AT LEE VALLEY ATHLETICS CENTRE  The Centre is looking for additional casual staff to take them through the summer and into next winter. The job involves setting up and down for events, coaching on kid’s sessions and cleaning, whilst in time those with the right abilities will get trained up to work on Reception as well. Rate of pay is £10.06 per hour.
They are looking for people with a passion for Athletics, a love of hard work and a keen interest in coaching children (preferably but not necessarily holding a minimum of an Athletics Assistant Coach award). Anyone interested should contact MICK to express their interest by e mailing me on mbond@vibrantpartnerships.co.uk

Best regards – MICK BOND, Centre Manager, Athletics Centre
Lee Valley Leisure Complex, 61 Meridian Way, Edmonton, London N9 0AR – Telephone: 020 8344 7230

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The second fixture of four takes place on Saturday 3 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
UK WOMEN’S ATHLETIC LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 AND SENIOR WOMEN) The second fixture of three takes place on Saturday 3 June at the Thames Valley Athletic Centre, Pococks Lane, Windsor (Satnav SL7 6HN).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The second fixture of five takes place on Sunday 4 June at the Stockwood Park Athletic Track, Stockwood Park, Farley Hill, Luton (Satnav LU1 5EH).
There will be a coach leaving Allianz Park at 9.45am, if you wish use this facility please contact BRENTON HALL or TY HOLDEN
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
CRYSTAL PALACE OPEN MEETING Takes place on Monday 5 June at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Events to be included:  75m (lower age groups), 100m, 200m, 400m, 800m, Mile – All age groups.
Online registration click Here. For more information, email Mick Barlow or call 07966 647 715.
Online entry: £4 single event, £6 multiple events – On day entry: £5 single event, £7 multiple events
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 7 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

SOUTHERN SENIOR & U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 10 June and Sunday 11 June  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries Closed
 
SOUTHERN U15 & U17 3000m CHAMPIONSHIPS – Takes place on Sunday 11 June at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries Closed
 
HERTFORDSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 10 June at the Dacorum Athletic Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS).

MIDDLESEX SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 10 June  at the Hillingdon Athletics Stadium, Gatting Way, Uxbridge (Satnav UB8 1ES).

VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The third of four fixtures takes place on Monday 12 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david.wilcock@virgin.net Women Karen Murphy karenmurphy@ntlworld.com
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 14 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200ms, 7.15pm Shot, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htmthen select Watford Open Graded Meetings at the top

ENGLAND U20 & U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 17 June and Sunday 18 June at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries Closed

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 18 June at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW5 1QR).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, although you can compete as a non-scorer.

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 21 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The first of three fixtures takes place on Saturday 24 June at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
Is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce him to athletics (there is a charge for non-members, £3 for the first event and £2 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups unless stated.
Awaiting timetable
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 24 June.
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 09.30, first event starts at 10.00, and finishes around 11.30. QUADKIDS is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. QUADKIDS is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents may be asked to join in by helping out on one of the events.
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 25 June at Palmers Park Stadium, Wokingham Road, Earley, Reading (Satnav RG6 1LF).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 28 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 00s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

UK CHAMPIONSHIPS INCLUDING THE TRIAL FOR THE IAAF LONDON WORLD CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 1 July and Sunday 2 July at the Birmingham  Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

RESULTS TRACK AND FIELD UNLESS STATED
The BIGish Jumps & Throws Fest took place in Bedford on 29 May
High Jump – SM D MONTEZ BLAIR 3rd (2.16m), AKIN COWARD U23 6th (PB 2.09m) equalling his 2016 jump, and is ranked UK No.8 U23 in 2017
Triple Jump – SM A NATHAN FOX 2nd (16.33m w0.0), B ALANDO ALFRED U23 1st (PB 14.56m w-0.4) adding 2cm to his 2015 jump
Discus 2kg – SM ZANE DUQUEMIN 1st (59.14m), ANGUS MCINROY 3rd (51.48m)
Discus 1.5kg – SM F44 MICHAEL NICHOLLS F44 2nd (42.33m)
Discus 1kg – SW SHADINE DUQUEMIN 3rd (49.46m)

The Newham Open Series took place on 29 May
100m – SM 2 DOMINIC ASHWELL U20 4th (10.67 w0.3), 3 ZANSON PLUMMER U23 3rd (10.82 w-0.7), 7 NENGI OSSAI V40 3rd (11.17 w-0.5), GABRIEL YIADOM U20 5th (11.46 w-0.5), 9 SAM HAZELL U23 3rd (11.22 w-1.8), 12 EDSON GOMES U20 2nd (11.35 w0.4)
100m – SW 1 DARYLL NEITA U23 1st (SB 11.38 w-0.1) taking .02 of a second off her 24 May time, and is ranked UK No.2 U23 in 2017, 3 SABRINA BAKARE U23 5th (SB 12.39 w-0.2), 5 KIERRA GRANT U17 1st (PB 12.69 w-1.2) taking .03 of a second off her 2016 time, 12 LAURA CLARK U23 1st (12.01 w-0.7), PAGE FAIRCLOUGH U23 2nd (12.37 w-0.7)
200m – SM 2 ZANSON PLUMMER U23 4th (22.10 w-1.1), 4 SAM HAZELL U23 2nd (PB 21.79 w-0.9) taking .20 of a second off his 14 May time, 5 NENGI OSSAI V40 5th (22.61 w-1.8)
200m – SW 1 SABRINA BAKARE U23 5th (SB 24.93 w-0.6)
300m – SW 1 SABRINA BAKARE U23 4th (SB 38.90) and is ranked UK No.3 U23 in 2017
300m – SX 3 CEAKE MADDIX U20 4th (PB 40.81) taking 3.45 seconds off his 2014 time

The UK Javelin Carnival took place in Loughborough on 28-29 May
Javelin 600g – U20W BETHAN REES (HCA) 2nd (43.31m)
Javelin 600g – SW JO BLAIR (HCA) 1st (51.74m), KELLY BRAMHALD 10th (SB 42.74m) adding 2.62m to her 22 April throw
Javelin 800g – U20M DANIEL BAINBRIDGE 4th (SB 54.81m) MICHAEL MILLER 11th (PB 46.75m) adding 82cm to his 14 May throw
Javelin 800g – SM A STEVEN TURNOCK 1st (69.94m)

The IFAM Outdoor took place in Oordegem-Lede, Belgium on 27 May
800m – Men A KYLE LANGFORD U23 8th (SB 1:46.56) taking .21 of a second off his 18 May time, and is ranked UK No.1 U23 in 2017
800m – Women C ELLIE BAKER U20 2nd (PB 2:04.67) taking 2.59 seconds off her 21 May time, and is ranked UK No.3 U20 in 2017
1500m – Women A MELISSA COURTNEY 4th (SB 4:08.42) taking 11.59 seconds off her 19 February time, and is ranked UK No.2 in 2017
400m Hurdles – Men D NIALL CARNEY U23 3rd (52.97)
High Jump – ALLAN SMITH 1st (2.15m)
 
The BMC Grand Prix took place in Sportcity on 27 May
800m – Men G MOHAMED ISMAIL MOHAMED 2nd (1:55.50), TED NTIBAZONKIZA U23 4th (1:56.66)
1500m – Men D ELLIOT DEE U20 8th (3:59.28)
5000m – Men A JAMIE DEE U23 11th (PB 14:11.78) taking 21.36 seconds off his 13 May time

The Celtic International IUAA v SUCA took place in Dublin, Ireland on 27 May
High Jump – LEWIS MCGUIRE U23 1st (PB 2.15m) adding 5cm to his 19 February jump, and is ranked UK No.3 U23 in 2017

The London Universities Colleges Series took place in Battersea on 27 May
100m – SW 1 YASMIN LAKIN U23 (London School of Economics) 1st (12.72 w1.5)
400m Hurdles – SW YASMIN LAKIN U23 (London School of Economics) 3rd (PB 76.02) taking 1.77 seconds off her 9 April time
2000m Steeplechase – SW YASMIN LAKIN U23 (London School of Economics) 5th (PB 11:06.69)
High Jump – SW YASMIN LAKIN U23 (London School of Economics) 2nd (1.35m)
Long Jump – SW YASMIN LAKIN U23 (London School of Economics) 1st (5.02m nwr)
Triple Jump – SW YASMIN LAKIN U23 (London School of Economics) 1st (11.31m nwr)

The Barnet & District Club Championships took place in Finsbury Park on 27 May
200m – SX 2 ROSALIND ZEFFERTT V55 4th (PB 33.0 nwr) taking .68 of a second off her 2015 time
800m – SX 2 ANNA MURPHY U13 9th (3:01.71)
Long Jump – U13G ANNA MURPHY 1st (PB 3.40m) adding 18cm to her 2016 jump

The Arcadis Great City Games took place in Manchester on 26 May
200m Hurdles – SM SEB RODGER 2nd (SB 22.89)

The NCAA East DI Preliminary took place in Lexington, Kentucky, USA on 25-27 May
Discus 2kg – GREGORY THOMPSON (Maryland University) 10th (56.52m)
Hammer 7.26kg – DEMPSEY MCGUIGAN (Ole Mississippi University) 7th (68.57m)

The NCAA West DI Preliminary took place in Austin, Texas, USA on 25-27 May
1500m – H1 GEORGIA BELL (Berkeley University) 11th (4:32.02m)
Discus 2kg – NICK PERCY (Nebraska University) 2nd (61.27m)
Hammer 4kg – REBECCA KEATING U23 (Missouri University) 22nd (PB 58.59m) adding 9cm to her 31 March throw, and is ranked UK No.2 U23 in 2017
Hammer 7.26kg – FELLAN MCGUIGAN U23 (Texas Christian University) 6th (63.06m)

The Union Leichtathletik Gala took place in Linz, Austria on 25 May
400m – 2 LILY BECKFORD U23 4th (54.88)

The Lee Valley Summer Sprint Series took place on 24 May
100m – SM A1 OJIE EDOBURUN U23 1st (10.15 w0.7), JOHN OTUGADE U23 2nd (PB 10.30 w0.7) taking .08 of a second off his 2014 time, and is ranked UK No.5 U23 in 2017, ANTONIO INFANTINO 4th (10.39 w0.7), A2 DOMINIC ASHWELL U20 5th (10.52 w1.2), B1 DOMINIC ASHWELL U20 2nd (10.55 w0.9), JAMAL RHODEN-STEVENS 5th (10.77 w0.9), SX 1.6 PAGE FAIRCLOUGH U23 6th (12.31 w1.9), 1.9 JEROME LULE U23 2nd (SB 11.40 w0.6), 1.10 GABRIEL YIADOM U20 2nd (PB 11.05 w1.2) taking .06 of a second off his 2014 time, 1.11 SEAN LODIVICA U23 2nd (PB 11.13 w1.5) taking .04 of a second off his 2016 time, JACOB BERKELEY U20 4th (PB 11.19 w1.5) taking .11 of a second off his 2016 time, 1.12 LUKE SMITH U20 2nd (PB 11.00 w0.6) taking .01 of a second off his 7 May time, 1.14 CONFIDENCE LAWSON 1st (10.47 w1.3), SX 2.5 PAGE finished 5th (12.35 w0.6), 2.9 JEROME finished 5th (11.47 w0.2), 2.11 JACOB finished 3rd (PB 11.09 w0.1) taking .10 of a second off his 1.11 time, SEAN finished 5th (11.15 w0.1), 2.12 LUKE finished 1st (11.02 w0.4), GABRIEL finished 6th (11.09 w0.4), 2.14 CONFIDENCE finished 1st (10.52 w0.5), ZANSON PLUMMER U23 finished 4th (10.67 w0.5)
100m – SW A DARYLL NEITA U23 1st (SB 11.40 w1.2) and is ranked UK No.3 in 2017, SHEREEN CHARLES 6th (SB 12.04 w1.2) taking .25 of a second off her 6 May time, B SHEREEN finished 6th (12.09 w0.9)
200m – SM ANTONIO INFANTINO 1st (20.70 w0.9), JOHN OTUGADE U23 4th (PB 21.13 w0.9) taking .71 of a second off his 2012 time, and is ranked UK No.5 U23 in 2017, ZANSON PLUMMER U23 5th (SB 21.37 w0.9) taking .12 of a second off his 7 May time, and is ranked UK No.9 U23 in 2017

The BMC Regional Races took place in Eltham on 24 May
800m – Men A HAMZA KADIR U20 3rd (PB 1:52.03) taking 2.48 seconds off his 1 February time, B MOHAMED ISMAIL MOHAMED 2nd (PB 1:55.83) taking 1.57 seconds off his 6 May time, D NAJIBE ARBE U17 1st (PB 2:01.16) taking 3.69 seconds off his 19 April time, Mixed F RUFUS KENT U20 4th (2:18.54), SCARLETT KENT U17 6th (2:20.75)
1500m – Men A THOMAS BUTLER U20 (2nd Claim) 6th (PB 3:58.09) taking 6.27 seconds off his 13 May time, Mixed B BEN WINFIELD U17 5th (PB 4:06.33) taking 4.58 seconds off his 2016 time

The Cambridge Harriers Open Meeting took place in Eltham on 24 May
1500m – SX JACK CRABTREE U23 1st (3:57.30), ELLIOT DEE U20 2nd (4:03.40)

The Cambridge AA Open Meeting took place in Eltham on 24 May
800m – SX4 GILAD NACHSHEN U15 1st (PB 2:07.05) taking 2.13 seconds off his 17 May time

The Loughborough Students AC Open took place in Loughborough on 24 May
400m – SM A LLOYD HANLEY-BYRON 1st (SB 49.87)
Hammer 7.26kg – SM JAMES HAMBLIN U23 2nd (57.18m)

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

PARKRUN RESULTS
27 May – ALLY PALLY – THEO BODEN U13 30th (22.36) 139th parkrun – FELL FOOT, NEWBY BRIDGE – RUSSELL DEVITT V65 77th (25.15) 84th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 82nd (23.01) 87th parkrun – KINGSTON – EMMA ARCHER V40 26th (New PB 21.41) 15th parkrun – OAK HILL – DYLAN HEPWORTH U15 7th (19.20) 18th parkrun, MATTHEW MCATEER U15 18th (22.26) 11th parkrun, STUART SINGER V55 39th (23.18) 11th parkrun – PRINCES, LIVERPOOL – JAMES SOTHCOTT U23 7th (First Time 18.50) 26th parkrun –RICHMOND – PHILLIP SHELLEY V55 99th (24.05) 181st parkrun – TRING – CLAIRE HOBSON 106th (First Time 24.05) 79th parkrun – WOKING – JOHN DRYDEN V55 151st (28.32) 84th parkrun

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 25 May 2017

Happy Birthday this week to Kieran Byard-Chambers, Liam Dee, Andrew Elkins, Richard Horton, Lucy Johnson, Gibril Mansaray, Ashok Mathur, Claire Miles and Sophia Obi

DOWNLOADS – THE FOLLOWING DOCUMENTS CAN BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 

ENGLAND ATHLETICS NEWSLETTER MAY ISSUE No.3 – http://www.englandathletics.org/newsletters/newslettertemplate_2014.aspx?sitesectionid=498&nid=498&userId=-1
LONDON ATHLETICS NEWSLETTER MAY ISSUE  http://mailchi.mp/6233593e8052/run-london?e=56ef28eeab

Provisional Middlesex Young Athletes Results – MYAL Finsbury Park Results 20-05-17

SBH Summer Fixture Card and Information on Watford, Crystal Palace and Lee Valley Open Meetings http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/
SBH Track & Field Team Managers – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Track & Field Timetables For All SBH Team Fixtureshttp://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROW – http://sbharriers.co.uk/

Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or saved
SBH Wednesday Night Jumps Club at Allianz Park – Supervised by SUE SMITH and STEVE LOWE from 19.00 to 21.00, session administrator CLYDE GORDON
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to buy one

RECENT NEW MEMBERSWe wish you all a very warm welcome, and a happy, healthy and successful year to CHARLOTTE BRENNAN, JADAH CHARLES-WILLIAMS, URINA HARRELL and REBECCA WHEELER-HENRY

SOUTHERN SENIOR & U20 CHAMPIONSHIPS PLUS THE U15/U17  3000m CHAMPIONSHIPSTakes place on Saturday 10 June and Sunday 11 June  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Please Note – Entries Close Tuesday 30 May

LONDON WORLD CHAMPIONSHIP 10,000m TRIALS – Took place last Saturday at Parliament Hill, which included many Shaftesbury runners. Congratulations to BETH POTTER who ran away from the field to win the Women’s trial race in a time of (32:04.63) which was just under a second off last year’s personal best time, ranking her as UK No.1 in 2017, and BETH will now look forward the 10,000m heats in London on Saturday 5 August. In the B Race VICTORIA WALKER finished 26th in a personal best (38:51.71).

BETH commented afterwards: “Last year, I felt like I was getting chased down but tonight I was getting stronger and stronger. I wasn’t surprised, I’m running well – my sessions were going great but I hadn’t raced (on the track) since Rio so I didn’t know.
“I’m just going to carry on with what I’m doing (the triathlon training) – it’s working, I’m improving in the tri and in the running, so there’s no point in changing anything at the moment. I run about 30-miles a week less now, I’m only in the mid-50’s but I’m getting my aerobic work from the biking and the pool as well, so my legs are fresh – win-win!
“I came here with no pressure and it was good to have a battle with STEPH – it’s nice to come away with number one this time after finishing twice before. I was smiling and grinning, looking at my coach and thinking ‘this is good!’.”

In the Men’s A race RICHARD HORTON finished 19th in a personal best (29:38.55) his only previous race was back in 2012 (31:10.06), next was PHILLIP CROUT U23 in his first 10,000m race also breaking the 30-minute barrier finishing 25th (29:55.01) and is ranked UK No.4 U23 in 2017, finally JAKE SHELLEY finished 34th in a season’s best (31:18.48). In the B Race KOJO KYEREME V40 finished 6th in a season’s best (30:23.08) ranking his UK No.1 V40 in 2017, D Race MARK PEARCE U23 finished 28th in a season’s best (34:36.41)

LOUGHBOROUGH INTERNATIONAL MEETING – Took place last Sunday in Loughborough. ANTHONY WHITEMAN is now the new World 800m V45 Record holder with his (1:50.52), as his recent run in Solihull had a malfunction with the electronic timing equipment so only hand-times were given. Therefore, ANTHONY held back from filling out the relevant paperwork.

Main Results
100m – Men OJIE EDOBURUN U23 1st (10.06 w2.1)
400m – Women SABRINA BAKARE U23 (Loughborough) 6th (56.20)
800m – Men ANTHONY WHITEMAN V45 10th (PB V45 1:50.52) taking .78 of a second off his 13 May time
800m – Women ELLIE BAKER U20 5th (PB 2:07.26) taking 1.57 seconds off her 13 May time, and is ranked UK No.8 U20 in 2017
3000m – Men WILLIAM RYLE-HODGES 16th (8:30.29)
3000m – Women NAOMI TASCHIMOWITZ (England) 2nd (SB 9:21.81)
400m Hurdles – Men SEB RODGER (England) 2nd (SB 49.78) taking .51 of a second off his 1 May time, and is ranked UK No.3 in 2017
High Jump – Men ALLAN SMITH (Scotland) 1st Equal (2.22m), MONTEZ BLAIR 5th (SB 2.19m) adding 1cm to his 1 February jump, DAVID SMITH 6th (2.16m), AKIN COWARD U23 10th (2.04m)
Pole Vault – Women JADE IVE (HCA England) 1st (4.15m)
Long Jump – Men DAN BRAMBLE 1st (7.70m w0.4)
Discus 2kg – Men ZANE DUQUEMIN (England) 2nd (60.14m), ANGUS MCINROY (Scotland) 5th (SB 53.18m) adding 90cm to his 13 May throw, and is ranked UK No.10 in 2017
Discus 1kg – Women JADE LALLY (England) 1st (57.64m), SHADINE DUQUEMIN (England) 4th (SB 51.25m) adding 1.69m to her 22 April throw, and is ranked UK No.8 in 2017
Shot 4kg – Women URINA HARRELL (Loughborough) 4th (PB 15.08m) adding 5cm to her 19 February put
Hammer 7.26kg – Men CHRIS BENNETT 3rd (SB 71.72m) and is ranked UK No.4 in 2017
Javelin 600g – Women BETHAN REES U20 (HCA Wales) 4th (PB 47.61m) adding 81cm to her 2016 throw, and is ranked UK No.1 U20 in 2017
Javelin 800g – Men STEVEN TURNOCK 1st (71.84m)
 
Guest Results
100m – Men B JOHN OTUGADE U23 3rd (SB 10.41 w1.3) and is ranked UK No.5 U23 in 2017, DOMINIC ASHWELL U20 4th (10.52 w1.3), E ZANSON PLUMMER U23 3rd (SB 10.62 w1.3) taking .20 of a second off his 26 April time, and is ranked UK No.10 U23 in 2017
100m – Women C LAURA CLARK U23 3rd (11.79 w1.4)
200m – Men A CONFIDENCE LAWSON 6th (21.20 w2.1)
400m – Men A JAMAL RHODEN-STEVENS 3rd (47.82), B SAM HAZELL U23 2nd (47.95)
400m Hurdles – Men A LLOYD HANLEY-BYRON 6th (53.03), DANIEL REES U23 8th (53.97), B NIALL CARNEY U23 2nd (PB 52.92) taking 1.06 seconds off his 2016 time, and is ranked UK No.5 U23 in 2017

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE – The second of four fixtures took place last Saturday at Finsbury Park. We achieved the same result as the first fixture, finishing 5th. With many of our new Young Athletes competing we still require a few more athletes at the third fixture on 18 June at Parliament Hill.
Team result 1st Highgate Harriers (850.5 points), 2nd London Heathside (849.5), 3rd Ealing, Southall & Middlesex (599.5), 4th Cookham (598), 5th SBH (520.5), 6th Trent Park (492), 7th Queens Park Harriers (318), 8th Barnet & District (308), 9th Enfield & Haringey (246)

100m – U13G A AZARIA NWANKO-NTAH 6th (PB 15.1) taking .13 of a second off her 22 April time, B LUCY MARCUS 4th (PB 16.1) taking .10 of a second off her 22 April time, U15B A ANDREW NICOLAOU 1st (11.5), B ROHAN BAGAI 1st (11.9), U15G A ESTHER FATUADE 1st (13.1), B SAVANNAH IYAMU 1st (13.3), U17M A MICAH AGYEPONG 1st (PB 11.4) equalling his 7 May time, B OLLIE HART 1st (PB 11.9) taking .10 of a second off his 13 May time. Non-Scoring U13B NEO MOHAMMADIAN (16.1), U13G RENEE DIOMAR (PB 16.1) taking .10 of a second off her 2016 time, U15G ISSY COLBECK-ROGERS (PB 13.8) taking 1.10 seconds off her 2015 time, ISOBEL PARKER (PB 13.8) taking .80 of a second off her 2015 time, U15B CHIMA ONUORA (PB 12.5) taking .06 of a second off his 14 May time, NNAMDI NDUKWE (12.6), JAMES MUSA (12.9), LIAM MVULA (13.5), U17M TRISTON FOSTER (PB 11.8) equalling his 7 May time, MITTIO MOHAMMADIAN (PB 12.1), TRISTAN PROCIDA (12.1)
150m – U11G A OLIVE HARVEY-DEW 2nd (PB 24.8), B NATALIA CORBYN 3rd (PB 24.3). Non-Scoring U11G NIA AGYEPONG (PB 23.5), ABI JEFFERY (PB 26.1), DAISY HARVEY-DEW (PB 26.6)
200m – U15B A ANDREW NICOLAOU 1st (PB 23.4) taking .01 of a second off his 26 February time, B ROHAN BAGAI 1st (25.0), U15G A ESTHER FATUADE 1st (27.5), B SAVANNAH IYAMU 1st (PB 28.0) taking .20 of a second off her 7 May time, U17M A MICAH AGYEPONG 1st (24.4), B OLLIE HART 1st (24.6). Non-Scoring U13G ISSY COLBECK-ROGERS (PB 27.9) taking 2.70 seconds off her 2015 time, NATASHA TANNER (PB 30.6), U15B JAMES MUSA (PB 25.8) taking .90 of a second off his 22 April time, NNAMDI NDUKWE (PB 25.9) taking .28 of a second off his 14 May time, LIAM MVULA (PB 26.5) taking 2.90 seconds off his 2015 time, U15G MEARA MCLAWRENCE (28.3), MALIA COTTON (PB 28.7) equalling her 7 May time, ISOBEL PARKER (29.3), U17M MITTIO MOHAMMADIAN (PB 24.2) taking .63 of a second off his 1 January time, TRISTON FOSTER (25.0)
800m – U11G A EVIE REDPATH 5th (3:00.3), B NAOMI OGUNNIYI 3rd (PB 3:20.2), U13B A TOBY EDWARDS 7th (PB 2:53.2), B LEO RONCARATI 2nd (PB 2:37.3) taking 12.69 seconds off his 2016 time, U15B A MATTHEW MCATEER 5th (PB 2:32.2), U17M A NATHAN TADESSE 7th (2:47.0)
1500m – U13G A SARON RICHARDSON 5th (5:35.2), U15G A ELEANOR RACHEL 4th (PB 5:45.6) taking 40.40 seconds off her 2015 time, B ZOE DAVIS 5th (PB 6:29.2). Non-Scoring U13G REBECCA JEFFERY (5:53.8), LOUISA STAAB (PB 6:04.6)
70m Hurdles – U13G B LUCY MARCUS 3rd (PB 16.7)
75m Hurdles – U15G A AMBER DUVERNEY 1st (PB 11.8) taking .10 of a second off her 14 May time
100m Hurdles – U15G A BEN BELLISARIO 2nd (???)
Long Jump – U11G A OLIVE HARVEY-DEW 5th (PB 2.74m) adding 13cm to her 22 April jump, B DAISY HARVEY-DEW 3rd (PB 2.68m) adding 39cm to her 22 April jump. Non-Scoring U11G NIA AGYEPONG (PB 3.01m), EVIE REDPATH (PB 2.22m)
Shot 2.72kg – U13G A SARON RICHARDSON 4th (4.62m). Non-Scoring U13G JUDY AGHOLOR (PB 6.43m) adding 22cm to her 2016 time, HANNAH OGUNNIYI (PB 5.43m)
Shot 3kg – U15G A SAMRA RICHARDSON 3rd (6.24m), B NATASHA TANNER 2nd (PB 5.82m) adding 98cm to her 7 May put
Shot 3.25kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 5th (PB 4.60m)
Shot 5kg – U15B A ALVIN LEONG 2nd (8.97m) adding 39cm to his 2016 put
Discus 0.75kg – U13G A SARON RICHARDSON 2nd (13.77m), B JUDY AGHOLOR 1st Equal (12.56m)
Discus 1kg – U13B A NEO MOHAMMADIAN 6th (PB 8.81m)
Discus 1.5kg – U17M A ALVIN LEONG 1st (PB 27.34m) adding 1.41m to his 2016 throw, B BEN BELLISARIO 1st (PB 20.79m)
Javelin 500g – U15G A SAMRA RICHARDSON 1st (23.14m), B NATASHA TANNER 2nd (PB 11.22m)
4x100m Relay – U15B 1st (50.4) ROHAN BAGAI, JAMES MUSA, LIAM MUVLA, NNAMDI NDUKWE, U15G 1st (53.2), U17M 1st (46.9) ANDREW NICOLAOU, MICAH AGYEPONG, MITTIO MOHAMMADIAN, OLLIE HART

WATFORD OPEN MEETING – Took place on Wednesday 17 May, and there was continuous rain throughout the evening.
400m – Race 1 SOPHIA DEMPSEY U17 3rd (PB 1:04.95), SOPHIE BRASSEY U17 5th (1:07.64), LOUANN LAMY U15 6th (PB 1:07.94)
800m – Race 1 CHLOE BRASSEY U15 6th (PB 2:40.60) taking .37 of a second off her 19 April time, Race 2 ARON YONA U13 9th (2:39.25), Race 4 KIT MCKNIGHT U15 1st (2:14.87), BINI BLOOM U15 7th (PB 2:20.31) taking 3.04 seconds off his 2016 time, Race 5 RUFUS KENT U20 4th (2:18.65), SCARLETT KENT U17 5th (PB 2:19.08) taking 2.52 seconds off her 7 May time, Race 6 JONATHAN BOARDMAN U15 6th (PB 2:17.18) taking 1.22 seconds off his 7 May time, Race 7 GILAD NACHSHEN U15 4th (PB 2:09.18) taking 2.14 seconds off his 19 April time, OLIVER FORMBY U20 (2nd Claim) 9th (2:15.24), Race 12 TED NTIBAZONKIZA U23 7th (SB 1:56.32)

SEB COE’S DOUBLE DOSE OF MUD – The following was published on the Athletics Weekly website recently.

The IAAF president reflects on the racing he used to do as a young athlete, which sometimes included two cross country competitions in one day
SEB says he sometimes did two cross country races in the same day as a teenager. He raced once for his school and then for his club and he believes it gave him a huge physical advantage over rivals although, he adds, “it would not be allowed today”.
The two-time Olympic gold medallist does not particularly endorse the idea, but it did not seem to do him any harm and he remembers: “I used to run 30-40 cross country races a year – very often one on Wednesday and another at the weekend.
“Sometimes I did one on Saturday morning for the school and then Saturday afternoon for the club and you’d never been allowed to do that nowadays.
“I had a massive physical advantage over other athletes who didn’t do cross country.”
The IAAF president adds: “It’s a mental thing too. “If you run 3-5 miles across that kind of terrain in Yorkshire on the side of escarpments in places like Halifax and Batley and Huddersfield and the edges of Sheffield it gave you a massive physical advantage over kids who were not doing cross country.
“If you run cross country as a 16-17-year-old, there’s nothing much that will spook you physically on the track.”
He continues: “I believe with the problems we’ve had in European distance running that it’s not remotely coincidental that we’ve lost a generation of coaches who do not believe cross country is important.

TWO DAYS FOR BRITISH TRIALS – The traditional Friday night at the National championships will not happen this year after a decision to turn the British Athletics Team Trials into a two-day event on Saturday & Sunday 1-2 July.
The old AAA Championships once saw a world 10,000m record by DAVID BEDFORD on the Friday evening at Crystal Palace, but nowadays the 25-lap event has been moved to Parliament Hill in May and the usual wave of heats for events like 100m, 400m and 800m will be incorporated into the two-day programme.

NEW GB TEAM KIT UNVEILED – The Great Britain kit for the “Summer of World Athletics” has been unveiled by British Athletics.

To be worn for the first time by athletes competing at the World Para Athletics Championships and IAAF World Championships in July and August respectively, the new Nike Vapor kits “are designed to enhance overall human potential for speed and at the same time address the specificities of each athlete and event”.
The vests and t-shirts feature the words ‘Great Britain’ in red writing and are mostly white with blue design on the body and shoulders.
The British Athletics logo also appears on the tops, while the blue shorts and leggings feature the British flag.

ALLIANZ PARK TO HOST BEER MILE AGAIN – British miler is training to take down Canadian COREY BELLEMORE’S world record


One of the biggest clashes of the summer is set to take place on August 12 in London. Not at the IAAF World Championships, though, but on the other side of the British capital at ALLIANZ PARK – the venue of the 2017 Beer Mile World Classic.
The crazy combination of athletics and alcohol produces an entertaining cocktail of a competition. It has caught the imagination of the running world in recent years and some of the world’s finest gastric gladiators will be at ALLIANZ PARK on the final weekend of the IAAF World Championships to run, drink and occasionally vomit as they compete for bragging rights in one of the most bizarre – and increasingly popular – off-shoots of track and field.
Yet all eyes will be on two men – COREY BELLEMORE of Canada and DALE CLUTTERBUCK of Britain.
Last year Bellemore coasted to victory in a world record 4:34.35 with Clutterbuck runner-up in a European record of 4:47.39. But Clutterbuck went into the race unprepared at the end of a poor track season. He only found out he was doing the 2016 race a couple of days earlier and he even knocked back a few drinks before the race ‘to warm up’.
This year, however, he is training for the event with fellow international runner BEN COLDRAY. The pair are doing a weekly interval session where their recovery period includes downing a bottle of beer and they have been recording their progress on YouTube.
“People might think this is nuts and I’ve gone mad, but there’s a bigger picture,” says CLUTTERBUCK. “I’d love to qualify for the Commonwealth Games next year and if this helps me get a bit of sponsorship so I can train harder, then it will have been worth it.”
BELLEMORE was signed by Adidas after his beer mile triumph 12 months ago while the previous world record-holder, LEWIS KENT of Canada, earned a similar deal with Brooks.
“Ultimately it’s just a few beers and a bit of fun with a friend, BEN, once a week,” CLUTTERBUCK continues. “It won’t do me any harm and I still plan to be competitive at events like the British Champs this summer.”
While Canada and the United States has dominated the beer mile record books recently, Britain has a good tradition. CHRIS PARR of Gateshead Harriers, for example, was considered almost invincible in the ‘Chunder Mile’ – a more difficult variation of beer miling where proper pints are consumed.
CLUTTERBUCK believes a beer mile in four-and-a-half minutes is roughly equivalent to a sub-four-minute mile in ‘normal athletics’ and he adds: “The sport needs to be livened up. I go to some meetings and they’re pretty boring. The gun goes, you race and that’s it, you go home.

VACANCIES AT LEE VALLEY ATHLETICS CENTRE  The Centre is looking for additional casual staff to take them through the summer and into next winter. The job involves setting up and down for events, coaching on kid’s sessions and cleaning, whilst in time those with the right abilities will get trained up to work on Reception as well. Rate of pay is £10.06 per hour.
They are looking for people with a passion for Athletics, a love of hard work and a keen interest in coaching children (preferably but not necessarily holding a minimum of an Athletics Assistant Coach award). Anyone interested should contact MICK to express their interest by e mailing me on mbond@vibrantpartnerships.co.uk

Best regards – MICK BOND, Centre Manager, Athletics Centre
Lee Valley Leisure Complex, 61 Meridian Way, Edmonton, London N9 0AR – Telephone: 020 8344 7230

UPCOMING FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS (TRACK AND FIELD) UNLESS STATED
Contact details of all Cross Country Team Managers can be found on the SBH website. Please use this link http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/

ENGLAND SENIOR & U20 COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 27 May and Sunday 28 May at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships
Entries Closed

VITALITY WESTMINSTER MILE Takes place on Sunday 28 May. The assembly area for the Vitality Westminster Mile event is in Green Park. The nearest Tube stations are Green Park and Hyde Park Corner. Piccadilly Circus, St James’s Park, Charing Cross and Victoria are also within walking distance.
For all entry details and full information please use this link – http://www.westminstermile.co.uk/how-enter/
Entries Closed

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The second fixture of four takes place on Sunday 28 May at the Norman Park Athletics Track, Hayes Lane, Bromley (Satnav BR2 9EJ).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager  

BEDFORD INTERNATIONAL GAMES  Takes place on Monday 29 May at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
Entries on line at www.bedfordgames.co.uk
 
VITALITY LONDON 10K Takes place on Monday 29 May. The Vitality London 10,000 starts and finishes in St James’s Park and uses Green Park as its assembly area.
The race starts on The Mall and finishes on Spur Road opposite Buckingham Palace. Runners follow a clockwise route around the City of Westminster and the City of London. It passes many of London’s famous sights including Admiralty Arch, Nelson’s Column, St Paul’s Cathedral, Mansion House, the Bank of England, the Old Bailey, Somerset House, Big Ben, the Houses of Parliament and Westminster Abbey.
Entries Closed

WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 31 May at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 100m, 7.15pm Pole Vault From 3.5m, 7.30pm 1500m No times over 5m 30s, 9.15pm 3000m No times over 11m 0s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htm then select Watford Open Graded Meetings at the top

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The second fixture of four takes place on Saturday 3 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
UK WOMEN’S ATHLETIC LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 AND SENIOR WOMEN) The second fixture of three takes place on Saturday 3 June at the Thames Valley Athletic Centre, Pococks Lane, Windsor (Satnav SL7 6HN).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The second fixture of five takes place on Sunday 4 June at the Stockwood Park Athletic Track, Stockwood Park, Farley Hill, Luton (Satnav LU1 5EH).
There will be a coach leaving Allianz Park at 9.45am, if you wish use this facility please contact BRENTON HALL or TY HOLDEN
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager
 
CRYSTAL PALACE OPEN MEETING Takes place on Monday 5 June at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
Events to be included:  75m (lower age groups), 100m, 200m, 400m, 800m, Mile – All age groups.
Online registration click Here. For more information, email Mick Barlow or call 07966 647 715.
Online entry: £4 single event, £6 multiple events – On day entry: £5 single event, £7 multiple events
 
LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 7 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 200m and 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

SOUTHERN SENIOR & U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 10 June and Sunday 11 June  at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries close Tuesday 30 May
 
SOUTHERN U15 & U17 3000m CHAMPIONSHIPS – Takes place on Sunday 11 June at Crystal Palace National Sports Centre, Ledrington Road, London (Satnav SE19 2BB).
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
Entries close Tuesday 30 May
 
HERTFORDSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 10 June at the Dacorum Athletic Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS).

MIDDLESEX SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 10 June  at the Hillingdon Athletics Stadium, Gatting Way, Uxbridge (Satnav UB8 1ES).

VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The third of four fixtures takes place on Monday 12 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david.wilcock@virgin.net Women Karen Murphy karenmurphy@ntlworld.com
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 14 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). Events 7.00pm 200ms, 7.15pm Shot, 7.30pm BMC, 8.00pm 800m No times over 2m 45s. Note pre-entries are required for all field events.
For all entry information and ‘On the Day entry form’ please use this link http://www.watfordharriers.org.uk/_oldsite/indexnc.htmthen select Watford Open Graded Meetings at the top

ENGLAND U20 & U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 17 June and Sunday 18 June at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 18 June at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW5 1QR).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, although you can compete as a non-scorer.

LEE VALLEY SPRINTS MEETING – Takes place on Wednesday 21 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR).
Events 7.00pm 100m Round 1, 8.15pm 100m Round 2
Cost is £5 per race, please enter yourself by using the following link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/

RESULTS TRACK AND FIELD UNLESS STATED
The Southern Athletics League Division 1 took place in Bedford on 21 May
High Jump – A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 2nd (SB 1.50m)
Long Jump – A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (5.73m)
Triple Jump – A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (12.32m)
 
The Southern Athletics League Division 1 took place in Harrow on 21 May
Discus 1kg – A PHILIPPA DAVENALL U20 (HCA/2nd Claim) 3rd (33.59m)
Hammer 4kg – A PHILIPPA DAVENALL U20 (HCA/2nd Claim) 1st (54.26m)
 
The Southern Athletics League Division 2E took place in Hemel Hempstead on 21 May
1500m – A KRISTIAN IMROTH U17 (2nd Claim) 3rd (PB 4:11.8) taking 4.99 seconds off his 1 May time, A OLIVE COLES U20 (2nd Claim) 1st (PB 5:00.5) taking 14 seconds off her 2013 time
400m Hurdles – A OLIVE COLES U20 (2nd Claim) 1st (PB 63.2) taking 1.80 seconds off her 15 April time

The Southern Athletics League Division 2W took place in Andover on 21 May
High Jump – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 2nd (1.48m)
Pole Vault – A TRINITY O’CONNOR U17 (2nd Claim) 1st (2.50m)

The Southern Athletics League Division 2W took place in Reading on 21 May
100m – A TARA KAFKE (HCA) 1st (SB 12.32 w-0.9)
200m – A TARA KAFKE (HCA) 1st (25.37 w-0.4)
400m – A TARA KAFKE (HCA) 1st (SB 56.79) taking .11 of a second off her 15 April time

The Southern Athletics League Division 2E took place in Ipswich on 20 May
Hammer 7.26kg – B OLIVER GRAHAM U17 (2nd Claim) 1st (PB 41.07m) adding 1.73m to his 15 April throw

The Southern Athletics League Division 3N took place in Luton on 20 May
Discus 1kg – Non-Scoring JESSICA EMERY U17 (2nd Claim) 1st (39.27m)

The Ellwangen Meeting took place in Ellwangen, Germany on 20 May
Long Jump – PAUL OGUN (HCA) 2nd (6.71m w-0.1)

The Hallesche Werfertag took place in Halle, Germany on 20-21 May
Discus 1kg – SW A JADE LALLY 11th (53.76m)
Discus 1.75kg – U20M GEORGE EVANS 4th (56.40m)
Discus 2kg – SM B ZANE DUQUEMIN 4th (60.80m)
 
The IAAF World Challenge Meeting took place in Kingston, Jamaica on 20 May
200m – ZHARNEL HUGHES U23 3rd (SB 20.29 nwr) and is ranked UK No.2 in 2017
800m – MARILYN OKORO 5th (2:03.44)

The Battle Road Twilight Series 2 took place in Lowell, Montana, USA on 20 May
800m – LIAM DEE U23 (Iona College) 2nd (SB 1:51.79) taking 1.51 seconds off his 21 January time

The USATF Distance Classic took place in Eagle Rock, California, USA on 18 May
800m – KYLE LANGFORD U23 2nd (SB 1:46.77) taking .02 of a second off his 18 February time, and is ranked UK No.1 U23 in 2017

The Swarthmore Final Qualifier took place in Swarthmore, Pennsylvania, USA on 15 May
1500m – LIAM DEE U23 (Iona College) 12th (PB 3:40.30) taking 2.27 seconds off his 26 February time, and is ranked UK No.2 U23 in 2017

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

PARKRUN RESULTS
20 May – BLANDFORD – HUGH RICHARDS V70 107th (26.14) 69th parkrun – FINSBURY PARK – ELANA DIMMER 31st (First Time 20.31) 48th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V55 92nd (22.51) 86th parkrun – KINGSTON – EMMA ARCHER V40 23rd (New PB 21.04) 14th parkrun – LINFORD WOOD – CARL VIDGEN 14th (New PB 21.08) 6th parkrun – MARYLANDS PENINSULAR, PERTH, AUSTRALIA – STUART MOORE V55 21st (26.20) 57th parkrun – OAK HILL – DYLAN HEPWORTH U15 9th (19.41) 17th parkrun, ANDREW HOLMES V45 105th (26.57) 5th parkrun – SANDGATE, BRISBANE, AUSTRALIA  DAVID SWEENEY V55 1st (16.23) 42nd parkrun – ST ALBANS – OLIVER GREENSTEIN U20 4th (New PB 17.56) 24th parkrun, DAVID GREENSTEIN V50 54th (20.51) 52nd parkrun, MARTIN GREY V70 308th (28.58) 6th parkrun – STEVENAGE – RUSSELL DEVITT V65 86th (24.35) 83rd parkrun

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.  

FACEBOOK – Photographs can be found on the SBH page. 

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.  
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/   

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240. 

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017
All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Isobel Dunnicliffe at athletics@allianzpark.com Her direct phone number is 0203 675 7252 

Alan