Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 13 February

Happy Birthday this week commencing to Vanessa Ansuaa, Lucy Campos, Eva Chalisey, Natalia Connor, Bradley Davies-Pughe, Sophia Dempsey, Alexander Edu, Matti Harris, Rebecca Jeggo, Rufus Kent, Alexander Lepretre, Mya Mairs-Ingram, Angus McInroy, Maria Onisiforou, Nadia Potter, Antoine Rey, Natan Rubak and Amarion Wallace

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS/INFORMATION CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED 
SBH 2020 Summer Fixture Card Front Sheet – Summer 2020 Fixture Card Front Sheet Final Issue 12-02-20
SBH 2020 Summer Fixture Card FixturesSummer 2020 Fixture Card Final Issue 12-02-20
SBH 2019-2020 Combined Winter Points Tables Updated 01-02-20 With Updated Southern Championship ResultsCopy of Mens & Womens 2019-2020 Points Tables Updated 01-02-20 With Southern XC Championship Result
SBH 2019-2020 Club Winter Championship Winners Updated 25-01-20 (Final Issue) – XC Club Championship Winners 2019-2020 Updated 25-01-20 Following Southern Championship Result (Final Issue)

Track and Field Team Managers Details – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Road Running Team Managers Detailshttp://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROWhttp://sbharriers.co.uk/
Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or downloaded
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to purchase one, please go to the bottom of this Newsletter

SBH MIDWEEK JUMPS CLUB AT ALLIANZ PARK  The current arrangements until further notice are that Pole Vault training is on Monday’s and Wednesday’s from 18.30pm to 21.00pm. High Jump training is on Wednesday’s from 18.45pm to 21.00pm.
Please contact the session administrator CLYDE GORDON clydeg67@hotmail.co.uk in advance and let him know if you are planning to attend.

POLE VAULTERS REQUIRED FOR 2020 – To all athletes young & old – Are you aware of the SBH Pole Vault sessions held in the indoor track, at Allianz Park on Monday & Wednesday evenings from 18.30pm. We have room to coach more of you, why not come along and watch a session and then get involved.
We were unable to fill our full quota of athletes in the Pole Vault, in the Eastern Young Athletes League in both 2018 and 2019 – so why not give it a try NOW.
Contact CLYDE GORDON at clydeg67@hotmail.co.uk for more details.

STEEPLECHASE TRAINING AT ALLIANZ PARK  Currently suspended whilst Allianz Park is going through transition for Rugby.

RECENT NEW MEMBERS We wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful time with Shaftesbury to JADE IVE and JULIAN PRIEST

ENGLAND 5 MILE ROAD CHAMPION  Congratulations to BETH POTTER who at the Alsager 5 on 31 January, taking the 5 Mile title with a personal best (25.34) which ranks her UK No.1 in 2020.
BETH broke the course record which has stood since 1991 and is only the second woman in 30 years to break 26 minutes. Medals were presented by KEVIN HUSSEY on behalf of England Athletics.
Photograph from England athletics website, with BETH on the far right.

START FITNESS METROPOLITAN LEAGUE – The final fixture of an outstanding season for Shaftesbury took place last Saturday at Trent Park. I believe this was probably out best season ever for enthusiasm and success both Individual and Team results (If anyone wishes to dispute this, I will only be too pleased to hear from you).
The Shaftesbury dominance rolled on with another incredible day, finishing with no less than 6 winners, which were POSIE SHAW U11, ARTHUR PHILLIPS U11, GIANLEO STUBBS U13, JOANNE MIRANDA U17, DYLAN EVANS and JO KENT V50. Our teams were equally successful with wins from the UNDER 11 BOYS, UNDER 13 BOYS, UNDER 15 BOYS/UNDER 17 MEN and UNDER 15 GIRLS/UNDER 17 WOMEN.

The following are details of each race;
Under 11 Boys concluded the season with 9 runners on the day, which is 3 better that we had at Welwyn, Uxbridge and Alexander Palace. The race itself was another outstanding success for ARTHUR PHILLIPS winning his 3rd race in succession after finishing 2nd in the first two fixtures, there were top 10 finishes from MAX PANWAR who was 4th and JARED MORRIS finished 8th.
Congratulations to team by finishing the season in 2nd place, especially after the first fixture at Claybury in which the home club Woodford Green & Essex Ladies finished some 79 points in front of us. The following 4 fixtures were 2nd twice and won twice, although Woodford worst position was 3rd enabling them to win the league.
Under 11 Girls saw POSIE SHAW invincibility throughout the season and ended up winning all 5 races, NYAH CAINE was just outside the top 10 in 11th place. Congratulations to team by finishing the season in 2nd place, and again at Claybury they came away 55 points behind Woodford Green & Essex Ladies. The following 3 fixtures the team were very consistent moving us up from 6th to 2nd place, and at Trent Park we kept in front of London Heathside to claim 2nd place overall.
Under 13 Boys almost repeated POSIE’S achievement, with GIANLEO STUBBS won the final race after missing the Uxbridge race, giving him 4 wins for the season. The other race at Uxbridge was won by ZICO JONES making it a clean sweep of all 5 races. We packed well with THOMAS CADWALLADER finishing 2nd, AUSTIN WARD 5th and ZICO JONES 7th. The team were equally as dominant winning 4 of the 5 races, and 3rd at Uxbridge, meaning they were league winners by a margin of 98 points.
Under 13 Girls It has been an inconsistent season for the girls, and due to various reasons, we were understrength in two of the fixtures. This has been reflected in our final league position of 7th. EVIE REDPATH finished 19th which was her 4th race of the season.
Under 15 Boys and Under 17 Men’s Congratulations to you all on a very successful season in which they averaged 13 runners throughout the season, Individually SAMUEL GREENSTEIN won the 1st and 3rd Under 15 races and finished 2nd in the final two races, in the Under 17 races JUDE MIRANDA finished 2nd in the first 2 races and MUKHTAR MUSA won the 4th race and finished 2nd at Trent Park. The team have not looked back since they finished a close 2nd to Woodford Green & Essex Ladies at Claybury, at the next fixture at Welwyn they overhauled Woodford to take the overall lead by 1 point, following this they never looked back by eventually becoming league winners by 105 points.
Under 15 Girls and Under 17 Women’s Congratulations to you all on a very successful season in which they averaged 9 runners throughout the season, Individually JOANNE MIRANDA has won the last 4 races and was 3rd at Claybury to FREYA STAPLETON. The team had an excellent start to the season at Claybury, winning by 22 points, and their success has grown culminating becoming league winners at Trent Park by a margin of 127 points.
Under 20, Senior & Veteran Men’s Overall the season has finished very promisingly, and the last 2 fixtures we averaged 15 runners and we finished the season in 9th place overall. Last season we finished 8th, although our points total was almost 1000 points below this year. For us to challenge next season we a few more runners to finish in the top 50. Our Veterans team just held onto their status in Division 2, but again we have not had the 5 to score at most of the fixtures.
Individually we have seen the emergence of DYLAN EVANS, who won his 3rd race in succession at Trent Park, THOMAS BUTLER U23 and PHILLIP CROUT have been consistent top 10 finishers, our Under 20 Men had JEREMY DEMPSEY winning at Welwyn after finishing 4th in the race and GEORGE GROOM who was 3rd U20 at Welwyn and 1st at Uxbridge. ROBERT RIGBY won the V55 age-group at Alexandra Palace and was 3rd at Trent Park.
Under 20, Senior & Veteran Women’s It was a season that we managed to finish just below mid-table in 7th place, and with having only 4 runners twice meant that as you need 5 to score you are penalised. Individually NAOMI TASCHIMOWITZ won the first race at Claybury, also INDIRA PATEL finished 2nd twice and SOPHIA STAAB was 3rd twice in the Under 20 category. JO KENT finished 1st three times in the V50 category.

Current Consecutive Races PHILIP CUNNINGHAM V50 & V55 (20), BEN KELLY U15, U17 & U20 (16), JOANNE MIRANDA U15 & U17 (10), POSIE SHAW U11 (10), ARTHUR PHILLIPS U11 (8), JONATHAN BOARDMAN U17 (7), THEO BODEN U15 (6), NATASHA TANNER U15 & U17 (6), THOMAS BUTLER U23 (5, ASHWIN FOWKES-GAJAN U17 (5), SCARLETT KENT U20 (5), JAMES MUNYAMBU U17 (5), AUSTIN WARD U13 (5), MAX PANWAR U11 (4), DANNY DIGWOOD SM (4), JOHN KOURPAS SM (4), JARED MORRIS U11 (3), JACK REDFORD U11 (3), SAMUEL GREENSTEIN U15 (3), RACHEL PEARLMAN U15 (3), EMILY HATHAWAY U17 (3), ELENA RONCARATI U17 (3), DYLAN EVANS SM (3), LADDIE SHAW U11 (2), THOMAS CADWALLADER U13 (2), PHOEBE MUSIC U13 (2), TOMMY NARVAEZ-WHITE U13 (2), EVIE REDPATH U13 (2), GIANLEO STUBBS U13 (2), DANIEL BANYARD U15 (2), DYLAN HAMMOND U15 (2), ELLA ROBINSON U15 (2), LEO RONCARATI U15 (2), THEO MACHIN-PALEY U17 (2), JUDE MIRANDA U17 (2), MUKHTAR MUSA U17 (2), NADIA POTTER U17 (2), SARAH ROURKE U17 (2), DANIEL GREENSTEIN U20 (2), INDIRA PATEL U20 (2), PHILLIP CROUT SM (2), JAMES SARNER SM (2), BARRY HAWS V45 (2), RAY POWELL V55 (2), ROBERT RIGBY V55 (2)

Winter Points Series The Under 11 Boys and Girls have now completed their final race in the series, therefore Congratulation to the top3 – Boys Under 11 1st Arthur Phillips (32 points), 2nd Max Panwar (27), 3rd Euan Phillips (19) and Girls Under 11 1st Posie Shaw (32 points), 2nd Annabelle Panwar (19), 3rd Sienna Corbyn (11). The points totals are based on their best 4 finishes of the 6 races to count.

Winter Points Series, these are the top 3 positions currently in each age-group, after 6 of the 7 races that count – Boys Under 13 1st Thomas Cadwallader (36), 2nd Gianleo Stubbs (32), 3rd Austin Ward (31), Under 15 1st Samuel Greenstein (40), 2nd Leo Ronca3rd Gianleo Stubbs (32), rati (36), 3rd Theo Boden (26), Under 17 1st Dylan Michel (30) 2nd Jude Miranda (29), 3rd Finn MaCcarthy (28), Under 20 1st Ben Kelly (36), 2nd George Groom (15), 3rd Daniel Greenstein (14), Senior 1st Dylan Evans (59), 2nd Thomas Butler (55), 3rd Phillip Crout (42), Masters 40-49 1st Barry Haws (23), 2nd Tim Parkin (14),  3rd Equal Orlando Edwards and James Trapmore (8), Masters 50-59 1st Philip Cunningham (34), 2nd Robert Rigby (32), 3rd Ray Powell (24) – Girls Under 13 1st Evie Redpath (31), 2nd Lucy Johnson (25), 3rd Phoebe Music (20), Under 15 1st Rachael Pearlman (38), 2nd Ella Robinson (21), 3rd Asher Horbacki (20), Under 17 1st Joanne Miranda (39), 2nd Emily Hathaway (34), 3rd Nadia Potter (28), Under 20 1st Indira Patel (38), 2nd Scarlett Kent (34), 3rd Sophia Staab (21), Senior 1st Elana Dimmer (16), 2nd Rebekah Gardiner (15), 3rd Naomi Taschimowitz (8)

Linl to the full Winter Points Table Copy of Mens & Womens 2019-2020 Points Tables Updated 08-02-20 With Metropolitan League Result

The final race to count in the Winter Points Series is the National Championships on Saturday 22 February.

Under 11 Boys ARTHUR PHILLIPS 1st (5.11), MAX PANWAR 4th (5.28 1st U9), JARED MORRIS 8th (5.35), CHARLIE CUTLER 11th (5.42), JACK REDFORD 12th (5.43), BARNEY MALLADAINE 15th (5.45), EDDIE WAXMAN 27th (6.05), LADDIE SHAW 32nd (6.05), MIKHAIL QURESHI 49th (7.03) 52 runners finished.
Team Result1st SBH (188 points), 2nd Woodford Green & Essex Ladies (180), 3rd London Heathside (145), 4th SBH “B” (128) 
Final League Positions – 1st Woodford Green & Essex Ladies (784 points), 2nd SBH (734), 3rd London Heathside (628), 8th SBH “B” (311) 
Under 11 Girls POSIE SHAW 1st (5.37), NYAH CAINE 11th (6.03), MAYA GREEN 30th (6.54) 43 runners finished.
Team Result – 1st Woodford Green & Essex Ladies (152 points), 2nd Victoria Park & Tower Hamlets (125), 3rd Woodford Green & Essex Ladies “B” (92), 4th SBH (90)
Final League Positions – 1st Woodford Green & Essex Ladies (644 points), 2nd SBH (389), 3rd London Heathside (373)
Under 13 BoysGIANLEO STUBBS 1st (10.27), THOMAS CADWALLADER 2nd (10.48), AUSTIN WARD 5th (11.09), ZICO JONES 7th (11.20), JORDAN PEARLMAN 14th (11.58), TOMMY NARVAEZ-WHITE 23rd (12.19) 62 runners finished.
Team Result1st SBH (229 points), 2nd Woodford Green & Essex Ladies (186), 3rd Trent Park (183), 10th SBH “B” (86)
Final League Positions1st SBH (947 points), 2nd Woodford Green & Essex Ladies (849), 3rd Highgate Harriers (676), 16th SBH “B” (121)
Under 13 Girls EVIE REDPATH 19th (13.14), PHOEBE MUSIC 28h (13.51), ABI JEFFERY 34h (14.15), the winner was Abigail Reid of Woodford Green & Essex Ladies (11.13) 48 runners finished.
Team Result – 1st Woodford Green & Essex Ladies (162 points), 2nd Thames Valley Harriers (155), 3rd Victoria Park & Tower Hamlets (149), 6th SBH (61)
Final League Positions – 1st Woodford Green & Essex Ladies (867 points), 2nd Victoria Park & Tower Hamlets (700), 3rd Thames Valley Harriers (650), 7th SBH (358)
Under 15 Boys & Under 17 Men MUKHTAR MUSA U17 2nd (13.52), SAMUEL GREENSTEIN U15 5th (14.01 2nd U15), JUDE MIRANDA U17 14th (14.42), THEO MACHIN-PALEY U17 16th (14.44), ASHWIN FOWKES-GAJAN U17 17th (14.45), LEO RONCARATI U15 19th (14.53), DYLAN MICHEL U17 22nd (14.58), JONATHAN BOARDMAN U17 30th (15.26), DYLAN HAMMOND U15 33rd (15.33), THEO BODEN U15 51st (16.33), MATTHEW MCATEER U17 54th (16.40), JAMES MUNYAMBU U17 57th (16.56), DANIEL BANYARD U15 71st (17.40), JOSHUA LIPSHAW U15 76th (18.31), the Under 15 winner was Abdirahim Hamud of Hillingdon (13.59) and Under 17 winner was Jake Evans of London Heathside (13.50) 50 Under 15 runners finished, 37 Under 17 runners finished.
Team Result1st SBH (315 points), 2nd Hillingdon (310), 3rd Victoria Park & Tower Hamlets (298), 4th SBH “B” (264), 13th SBH “C” (157)
Final League Positions1st SBH (1676 points), 2nd Woodford Green & Essex Ladies (1571), 3rd Hillingdon (1548), 5th SBH “B” (1333), 17th SBH “C” (625)
Under 15 Girls & Under 17 WomenJOANNE MIRANDA U17 1st (16.06 1st U17), EMILY HATHAWAY U17 4th (16.47 2nd U17), NADIA POTTER U17 5th (16.53 3rd U17), RACHEL PEARLMAN U15 20th (17.47), ELENA RONCARATI U17 21st (17.54), NATASHA TANNER U17 24th (18.10), ELLA ROBINSON U15 35th (18.41), REBECCA JEFFERY U15 59th (22.17), SARA ROURKE U17 60th (22.19), the Under 15 winner was Nicole McGovern of Hillingdon (16.08), 44 Under 15 runners finished, 20 Under 17 runners finished.
Team Result1st SBH (230 points), 2nd Victoria Park & Tower Hamlets (217), 3rd Highgate Harriers (190), 7th SBH “B” (121), 21st SBH “C” (6)
Final League Positions1st SBH (1046 points), 2nd Victoria Park & Tower Hamlets (919), 3rd Thames Valley Harriers (796), 9th SBH “B” (442), 24th SBH “C” (11)
Under 20, Senior & Masters Men DYLAN EVANS 1st (25.26), ALEXANDER LEPRETRE (2nd Claim) 2nd (25.33), LIAM DEE 4th (25.48), THOMAS BUTLER U23 6th (26.13), PHILLIP CROUT 16th (27.02), JOHN KOURPAS 59th (28.40), DANIEL GREENSTEIN U20 126th (30.28), ROBERT RIGBY V55 153rd (31.02 3rd V55), JAMES SARNER 292nd (35.02), DAVID GREENSTEIN V55 322nd (36.13), DANNY DIGWOOD 333rd (36.34), BEN KELLY U20 367th (38.16), BARRY HAWS V45 373rd (38.33), PHILIP CUNNINGHAM V55 434th (43.04), RAY POWELL V55 444th (45.30) 455 runners finished.
Team Result Division 1 – 1st Highgate Harriers (1487 points), 2nd Victoria Park & Tower Hamlets (1361), 3rd London Heathside (1155), 5th SBH (819)
Final Division 1 League Positions – 1st Highgate Harriers (6997 points), 2nd Victoria Park & Tower Hamlets (6616), 3rd London Heathside (5499), 9th SBH (3410)
Team Result Veteran Division 2 – 1st London Frontrunners (308 points), 2nd London Heathside (272), 3rd London City (248), 10th SBH (143)
Final Veteran Division 2 League Positions – 1st London Front Runners (1500 points), 2nd London Heathside “C” (1380), 3rd Ealing, Southall & Middlesex (1237), 10th SBH (654)
Under 20, Senior & Masters WomenJO KENT V50 (2nd Claim) 34th (33.58 1st V50), SOPHIA STAAB U20 39th (34.23 3rd U20), INDIRA PATEL U20 44th (34.52), SCARLETT KENT U20 111th (39.39), the winner was Elizabeth Janes of Herts Phoenix (28.34) 218 runners finished.
Team Result Division 2 – 1st Trent Park (340 points), 2nd Victoria Park & Tower Hamlets “C” (268), 3rd Highgate Harriers “B” (266), 7th SBH (166)
Final Division 2 League Positions – 1st Trent Park (1797 points), 2nd Ealing Eagles (1471), 3rd Ealing, Southall & Middlesex (1416), 7th SBH (981)

Final Position of The Howard Williams Trophy Juniors – 1st Woodford Green & Essex Ladies (102), 2nd SBH (101), 3rd London Heathside (91)
Final Position of The Howard Williams Trophy Seniors – 1st Highgate Harriers (44 points), 2nd Victoria Park & Tower Hamlets (44), 3rd London Heathside (44), 12th SBH (26)

Final Individual Positions (The Results Only Show Those Athletes Who Had Completed 4 Races) For the following age-groups 100 points are awarded to the 1st home, 99 for 2nd place and so on, with the best 4 results of the 5 races to count. Under 11 Boys 1st AUSTIN WARD (399) 2nd BEN REDLAND of London Heathside (398), 5th MAX PANWAR (375) – Under 11 Girls 1st POSIE SHAW (400) 2nd KIARA CORKIN of London Heathside (396) – Under 13 Boys 1st GIANLEO STUBBS (400) 2nd THOMAS CADWALLADER (394), 3rd ZICO JONES (388), 6th AUSTIN WARD (383) ) – Under 13 Girls 15th EVIE REDPATH (339), 23rd LUCY JOHNSON (271) – Under 15 Boys 1st SAMUEL GREENSTEIN (398) 2nd ABDIRAHIM HAMUD of Hillingdon (397), 5th LEO RONCARATI (380), 9th DYLAN HAMMOND (352), 17th THEO BODEN (306) – Under 15 Girls 10th RACHAEL PEARLMAN (342) – Under 17 Men 5th JUDE MIRANDA (378) 10th DYLAN MICHEL (351), 11th ASHWIN FOWKES-GAJAN (348), 12th FINN MACCARTHY (340), 15th JONATHAN BOARDMAN (321), 22nd JAMES MUNYAMBU (288) – Under 17 Women 1st JOANNE MIRANDA (400), 2nd EMILY HATHAWAY (392), 4th NADIA POTTER (384), 10th ELENA RONCARATI (365), 11th NATASHA TANNER (350)
For the following age-groups 250 points are awarded to the 1st home, 249 for 2nd place and so on, with the best 4 results of the 5 races to count. Under 20 Men 4th BEN KELLY (966) Under 20 Women 1st INDIRA PATEL U20 (995), 2nd SCARLETT KENT U20 (988) – Veteran 50 Women 1st JO KENT (999) – Veteran 55 Men 21st PHILIP CUNNINGHAM (878)
For the following age-groups 300 points are awarded to the 1st home, 299 for 2nd place and so on, with the best 4 results of the 5 races to count. – Senior Women 23rd ZOE LEVIN (1068), 31st JO KENT V50 (1037), 34th INDIRA PATEL U20 (1031), 59th SCARLETT KENT U20 (845)
For the following age-groups 600 points are awarded to the 1st home, 599 for 2nd place and so on, with the best 4 results of the 5 races to count. – Senior Men 1st DYLAN EVANS (2394), 5th THOMAS BUTLER U23 (2381), 7th PHILLIP CROUT (2365), 152nd JAMES SARNER (1299), 172nd BEN KELLY U20 (1130), 182nd DANNY DIGWOOD (1032), 218th PHILIP CUNNINGHAM V55 (742)

HERTFORDSHIRE SCHOOLS CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS – Took place at St Albans on 1 February.
Primary Boys – THOMAS CADWALLADER won the Gold Medal (9.10), DYLAN WINFIELD 6th (9.35)
Primary GirlsDINA SILVERMAN won the Silver Medal (10.08)
Junior BoysGIANLEO STUBBS won the Gold Medal (13.40), TOBY EDWARDS 32nd (15.42)
Intermediate Boys SAMUEL GREENSTEIN won the Silver Medal (16.52), LUCA STUBBS won the Bronze Medal (17.12), ASHWIN FOWKES-GAJAN 9th (17.32)
Intermediate Girls – AIMI WEIGHTMAN won the Gold Medal (14.48), RACHEL PEARLMAN 12th (16.55)
Senior BoysKRISTIAN IMROTH won the Gold Medal (24.08), FINN MACCARTHY 7th (26.07)
Senior GirlsINDIRA PATEL won the Gold Medal (15.02)

MIDDLESEX SCHOOLS CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS – Took place at Harrow School on 28 January.
All runners ran for Barnet unless otherwise stated
Colts BoysAUSTIN WARD won the Gold Medal (11.34), ARTHUR PHILLIPS 5th (11.45), EUAN PHILLIPS 30th (12.28)
Team Result 1st Haringey (72 points), 2nd Richmond (85), 3rd Barnet (158)
Minor Girls – POSIE SHAW won the Silver Medal (8.55), PHOEBE MUSIC 11th (9.36), LUCY JOHNSON 23rd (9.57), ERIN GIBLIN 35th (10.18)  the winner was Ellinor Chadwick of Haringey (8.51)
Team Result 1st Richmond (104 points), 2nd Haringey (132), 3rd Harrow (151), 4th Barnet (164)
Junior Boys – ZICO JONES (Enfield) 20th (14.06), TOMMY NARVAEZ-WHITE 29th (14.44), DANIEL BANYARD 35th (15.09), ANDONI AMPHLETT (Harrow) 51st (15.35)  the winner was Spike Blake of Haringey (12.48)
Team Result 1st Richmond (45 points), 2nd Enfield (143), 3rd Hounslow (154), 4th Barnet (170)
Junior Girls – ELLA ROBINSON 13th (12.48), EVIE REDPATH 20th (13.06), LAUREN MALTZ (Harrow) 47th (14.27)  the winner was Asmaa Abdirahman of Hillingdon (11.44)
Team Result 1st Richmond (39 points), 2nd Haringey (78), 3rd Ealing (124), 4th Barnet (158), 6th Harrow (247)
Intermediate Boys – DYLAN MICHEL 7th (20.24), LEO RONCARATI 19th (21.31), DOVI LEVIN 22nd (21.59) , YASHAYA KLEIN 23rd (22.03), DYLAN HAMMOND 28th (22.17) , JOSHUA LIPSHAW (Brent) 61st (25.00) the winner was Louis Hodge of Richmond (19.44)
Team Result 1st Richmond (45 points), 2nd Barnet (113), 3rd Hillingdon (167), Brent (NS)
Intermediate Girls – JOANNE MIRANDA won the Gold Medal (13.47), ELENA RONCARATI 4th (14.36), NATASHA TANNER 14th (16.02) , LUISA STAAB (Haringey) 22nd (16.39), ANASTASIA CHARALAMBOUS 42nd (18.29)
Team Result 1st Richmond (90 points), 2nd Haringey (72), 3rd Barnet (86)
Senior Boys – BINI BLOOM 9th (27.25), MITTIO MOHAMMADIAN 16th (29.52), JAMES MUNYAMBU 20th (30.28) the winner was Elias Ahmed of Hounslow (24.56)
Team Result 1st Richmond (70 points), 2nd Harrow (100), Barnet (NS)
Senior Girls – MIA GROOM won the Bronze Medal (14.02), EMILY HATHAWAY (Enfield) 4th (14.11), SOPHIA STAAB (Haringey) 6th (14.35) the winner was Sarah Kebbel of Hillingdon (13.27)
Team Result No Teams Finished

SCOTTISH STUDENTS INDOOR MEETING – Took place at Glasgow on 9 February
60m – H3 KRISHAWN AIKEN 2nd (SB 7.16)
400m – SM 1 KRISHAWN AIKEN 1st (49.01)
High Jump – SM LEWIS MCGUIRE 1st (SB 2.14m) adding 1cm to his 18 January height, and is ranked UK No.10 in 2020
High Jump – SW CLAIRE MCGARVEY 1st (1.70m)

VAULT LONDON INDOOR 60m MEETING – Took place at Carshalton on 9 February
Pole Vault – SX C EMMA ANDERSSON 3rd (SB 4.02m) adding 4cm to her 18 January height, SX F HAYDN WILLIAMS U20 (2nd Claim) 2nd (SB 3.52m) adding 9cm to his 19 January height

SUTCLIFFE INDOOR 60m MEETING – Took place at Eltham on 9 February
60m – SM 1.2 JORDAN WATSON-BROWN U23 1st (PB 6.87) taking .05 of a second off his 2019 time, 1.5 SAHIB SINGH 23 5th (7.32), 2.2 JORDAN finished 1st (6.88), 2.6 SAHIB finished 1st (7.33)

MEETING ELITE EN SALLE DE METZ INDOOR MEETING – Took place at Metz, France on 9 February
60m – SM H2 CONFIDENCE LAWSON 3rd (6.77), in the final race CONFIDENCE finished 3rd (SB 6.73) taking .03 of a second off his 1 February time

SOUTH WEST SCHOOLS CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS Took place at Kings Park on 8 February
4200m – U20W AMELIA WILLS (2ndClaim) won the Silver Medal (14.59)

ESSEX AND EASTERN INDOOR CHAMPIONSHIPS Took place at Lee Valley on 8-9 February
60m – U20M H1 JULIAN PRIEST 3rd (PB 7.09) taking .06 of a second off his 2019 time
60m – U20W H2 KIERRA GRANT 3rd (PB 7.96) taking .07 of a second off her 2018 time, in the Final KIERRA won the Bronze Medal (PB 7.89) aking .07 of a second off her H2 time
60m – SM H3 MORGAN WEBSTER U23 1st (PB 7.07) taking .75 of a second off his 2014 time, in the Final MORGAN won the Bronze Medal (PB 7.06) taking .01 of a second off his H3 time
200m – U20W H2 IONA NEWBEGIN 3rd (SB 26.63), VANESSA ANSUAA 4th (SB 26.75) in the Final IONA finished 4th (SB 26.54), taking .09 of a second off her H2 time, VANESSA finished 5th (26.81)
300m – U17W H1 SOPHIE FORBES-LAIRD 4th (SB 42.76) taking .80 of a second off her 25 January time
800m – SM Straight Final SAM WIGGINS U23 won the Silver Medal (PB 1:56.93) taking 5.03 seconds off his 1 January time
800m – SW Straight Final HANNAH RIDLEY won the Silver Medal (SB 2:19.96) taking 1.49 seconds off her 1 January time
60m Hurdles – U17M H2 RUBEN HEDMAN 1st (PB 8.23) taking .06 of a second off his 25 January time, in the Final RUBEN won the Silver Medal (PB 8.17) taking .06 of a second off his H2 time, and is ranked UK No.4 U17 in 2020
60m Hurdles – U20M Straight Final RALPH WILLIAMS won the Bronze Medal (SB 8.61) taking .17 of a second off his 18 January time
60m Hurdles – U20W H1 MARLI JESSOP 1st (8.86), H2 LILY PARRIS (2nd Claim) 1st (8.78) in the Final LILY won the Gold Medal (8.78), MARLI won the Silver Medal (PB 8.68) taking .13 of a second off her 1 February time, and is ranked UK No.6 U20 in 2020
60m Hurdles – SM Straight Final EDSON GOMES U23 won the Gold Medal (8.10)
Shot 4kg – SW Straight Final SARAH RIDLEY 7th (SB 9.66m)

HUSTOPECE SKESKAKANI INDOOR MEETING Took place at Hustopece, Czech Republic on 8 February
High Jump – U18M CHARLIE KNOTT U20 1st (2.00m)
High Jump – SM B AKIN COWARD 5th (SB 2.14m) adding 4cm to his 2 February height, and is ranked UK No.9 in 2020

PERCHE ELITE TOUR INDOOR MEETING – Took place at Rouen, France on 8 February
Pole Vault – SM B ETHAN WALSH 6th (5.24m)

INTERNATIONALES HALLEN INDOOR MEETING Took place at Chemnitz, Germany on 7 February
60m – SM H1 ZANSON PLUMMER 4th (7.06)
High Jump – SM DAVID SMITH 1st (SB 2.20m) and is ranked UK No.4 in 2020
Triple Jump – SM NATHAN FOX 3rd (SB 15.84m) and is ranked UK No.3 in 2020, DANIEL LEWIS 4th (SB 15.79m) adding 20cm to his 2 February jump, and is ranked UK No.4 in 2020

CZECH INDOOR GALA Took place at Ostrava, Czech Republic on 5 February
Long Jump – DAN BRAMBLE 3rd (SB 7.74m) and is ranked UK No.2 in 2020

NEWHAM AND ESSEX BEAGLES INDOOR 60m SERIES – Took place at Newham on 5 February
60m – SM 1.2 JIMMY THORONKA 2nd (6.94), 1.3 MARIO DEBRESCU U17 2nd (7.01), 1.6 SAHIB SINGH U23 3rd (7.32), 2.2 MARIO finished 7th (7.04), 2.6 SAHIB finished 2nd (PB 7.30) equalling his 5 February time

INTER VARSITY INDOOR MEETING Took place at Lee Valley on 5 February
60m – SW 1 REMI JESSOP U23 (Brunel University) 5th (SB 8.20)
200m – SW B REMI JESSOP U23 (Brunel University) 4th (SB 28.20)

CHICHESTER 10k Took place at Chichester on 2 February
JAKE SHELLEY 6th (SB 29.40), DYLAN EVANS 17th (PB 30.25) taking 1 minute and 9 seconds off his 2019 time

PARKRUN 5K RESULTS – 8 FEBRUARY – ALDENHAM – BRADLEY SINGER 25th (New PB 25.08) 136th parkrun  – BARKING – RUSSELL DEVITT V70 77th (First Time 28.23) 183rd parkrun – CASSIOBURY – SAM TRUEMAN U17 3rd (New PB 18.50) 9th parkrun – CLAPHAM COMMON – FLORENCE BRYANT  41st (First Time 20.08) 1st parkrun – FINSBURY – MATT GRANT 8th (18.05) 41st parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V60 349th (29.10) 199th parkrun – MAIDSTONE – CLIFF GOLDING V65 124th (26.01) 80th parkrun – OAK HILL – LUCA STUBBS U17 1st (17.03) 9th parkrun, AIMI WEIGHTMAN U15 4th (New PB 18.37) 5th parkrun, STUART SINGER V55 36th (22.08) 287th parkrun, LEON CASLING U23 105th (First Time 25.28) 3rd parkrun  – PERRY LAKES, PERTH, AUSTRALIA – STUART MOORE V60 79th (27.45) 143rd parkrun – RICKMANSWORTH – CECILIA MARTINEZ-NUNEZ 22nd (New PB 21.21) 6th parkrun, DAN WATTS 23rd (21.22) 10th parkrun  – SOUTHAMPTON – PHILIPA AUKETT V35 39th (19.18) 4th parkrun – WIMBLEDON COMMON – JAMES FITZSIMMONS V45 71st (23.39) 39th parkrun – WOKING – REBEKAH GARDINER 23rd (20.49) 54th parkrun, JOHN DRYDEN V70 245th (31.16) 143rd parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

LONDON BOROUGH OF BARNET MINI MARATHON TRIAL 2020 – The final races at the Oak Hill Parkrun, are Saturd 8, 15 & 22 February.
Taken into account will your race results from the Oakhill Parkrun from the 7 December 2019 to 22 February 2020.
Final selection for the Virgin London Mini Marathon (3miles) on Sunday 26 April will be agreed by the team managers. Contact: Jeremy.sothcott@btinternet.com

ALEXANDER STADIUM REVAMP GETS THE GREEN LIGHT  the following article was taken from the Athletics Weekly website. Athletics venue to undergo a £72 million refurbishment ahead of the Birmingham 2022 Commonwealth GamesTriple jumpers NATHAN DOUGLAS and ABAZZ SHAYAAM-SMITH were among those to attend an event on Thursday 30 January celebrating Birmingham 2022 Commonwealth Games plans taking a large leap forward as Alexander Stadium revamp proposals were approved.

The Perry Barr venue, which is the home of UK Athletics, is set to undergo a £72 million refurbishment ahead of hosting athletics action as well as the opening and closing ceremonies at the Games, set to take place from 27 July 27 to 7 August 2022. The plans would see the redeveloped stadium increase its permanent seating capacity from 12,700 to 18,000, allowing more than 30,000 during the Games through additional temporary seating. As well as holding the Games, the revamped stadium is set to host a range of tenants including the Birchfield Harriers Athletics Club and Birmingham City University.

Birchfield Harriers’ SHAYAAM-SMITH, who is a Team England scholarship recipient, said: “The first time I came here I was 13 years old. Today was the first day I have been to the track since they knocked down the main stand. It’s going to be inspirational. I’ve seen the designs and it’s going to look really good. “It’s really important, not just for athletes competing, but for how many people like me will get to come into this track and be inspired. “To think of how many nations will come here in 2022 and compete on this track, it’s so exciting.”

IAN REID, chief executive for Birmingham 2022, said: “The Alexander Stadium is a pivotal venue for the Birmingham 2022 Commonwealth Games, as not only will it host the track and field events for athletics but it’s also where we will stage our official opening and closing ceremonies for the Games. “Today’s news that planning approval has been granted is therefore a key moment for us as the organisers of the Games and one which we are pleased to be able to celebrate with our partners. “Birmingham City Council will be delivering the new sections of the stadium and we look forward to watching progress over the next couple of years, ahead of us moving into the stadium when we deliver the Games in 2022.” Key features of the revamped stadium include a new western stand replacing the Main, Knowles and Nelson stands plus new tiered seating to the north and south. The competition track will be re-laid and a new six lane, 400m warm-up track will be built, while there will be new stadium lighting and a practice throwing field. Construction of the new stand will commence this spring, with completion planned for late 2021. This will be followed by test events ahead of the Birmingham 2022 Commonwealth Games.

THE CLOCKS WENT BACK 1 HOUR ON SUNDAY 27 OCTOBER The significance of this is that on training evenings it will be dark during your warm up/down period. Could I advise all athletes to wear something Bright at Night, especially on Tuesday and Thursday training evenings. Please be safe, when running on the roads, especially within Copthall from wearing dark clothing. For your safety, we have a number of Hi-Vis bibs in the clubhouse which you can borrow at the beginning of your run and return at the end of it.

UPCOMING SHAFTESBURY BARNET HARRIERS FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
The current 2019-2020 Winter Fixture Card can be found on the SBH website http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/ also the contact details for all Team Managers can be found here – http://sbharriers.co.uk/ and then select “Athletics”
Please note Information in RED below is provisional, and to be confirmed.

NORTH WEST LONDON LEAGUE – The fourth fixture of five which takes place on Saturday 15 February at Bannister Stadium, Uxbridge Road, Harrow (Satnav HA3 6SW). Age-Groups U11 to U17.
Timetable – 12.00noon U11G 1 medium lap 1600m, 12.15pm U11B & U13G 1 small lap + 1 medium lap 2300m, 12.35pm U13B & U15G 2 medium laps 3200m, 13.00pm U15B & U17W 1 small + 1 large lap 3600m, 13.25pm U17W 1 medium + 1 large lap 4500m
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

NATIONAL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS – Takes place on Saturday 22 February at Wollaton Park, Nottingham.
Start Times 11.00am 54th U17 Women (5000m), 11.25am 18th U15 Boys (4500m), 11.45pm 51st U13 Girls (3000m), 12.05pm 75th U17 Men (6000m), 12.30pm 18th U13 Boys (3000m), 12.45pm 55th U15 Girls (4000m), 1.05am 29th U20 Women (6000m), 1.35pm 88th Senior Women (8000m), 2.20pm 73rd U20 Men (10000m), 3.00pm 133rd Senior Men (12000m)
This is the link to the National website, giving information, travel and site map http://www.englishcrosscountry.co.uk/the-national-cross-country-championships/venue/
Entries Closed

SOUTHERN MEN’S 12 STAGE AND WOMENS 6 STAGE ROAD RELAYS – Takes place on Sunday 22  March at the Milton Keynes Track, Milton Keynes, Bucks (SatNav MK14 6BN).
Start times Men 12.00noon and Women 1.00pm
Men 6 Stages (4.8km) and 6 Stages (7.2km) – Women 4 Stages (4.8km) and 2 Stages (7.2km)
Awaiting Entry Closing Date
Note: You will have to be pre-entered by your respective Team Manager
 
NORTH WEST LONDON LEAGUE – The fifth fixture of five takes place on Saturday 28 March at Wormwood Scrubs, Linford Christie Stadium, Du Cane Road (SatNav W12 0AE). Enter main car park off Du Cane Road (via Artillery Lane), through 6’6” height/width barrier. Extra parking will be available in the enclosed/fenced hospital parking area. Parking is free in all areas at the week-end.
Final details to follow.
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and run. Will any of our Female athletes please see JEREMY SOTHCOTT who will give you a race number

UPCOMING OTHER FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
Certain fixtures you will have to enter yourselves and pay the appropriate fee, and will be indicated on fixtures shown below.

LEE VALLEY SCVAC INDOOR CHAMPIONSHIPS – Takes place at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton (Satnav N9 0AR) on Sunday 16 February. Guests are welcome. Please use this link for full information and to enter online – http://www.scvac.org.uk/fixtures.htm currently information/online entries not available
Note: You will have to enter yourself and pay the appropriate entry fee
 
LEE VALLEY INDOOR MIDDLE DISTANCE EVENING – Takes place at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton (Satnav N9 0AR) on Wednesday 19 February.
All age-groups except U11s. To enter please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/go/lee-valley-athletics-centre/#competition-entry-forms
Entries Close Sunday 16 February
Note: You will have to enter yourself and pay the appropriate entry fee
 
NEWHAM & ESSEX BEAGLES INDOOR 60m SPRINT SERIES – Takes place at the Terence McMillan Stadium (Satnav E138SD) on Wednesday 19 February all age-groups excluding U13s.
Timetable – 19.00pm 60m Women Round 1, 19.20pm 60m Men Round 1, 20.15pm approx. 60m Women Round 2, 20.35pm approx. 60m Men Round 2,
Online entry £6 – Late Online entry £8 from the Sunday before the event date and close at 21.00pm on Tuesday – On the day entry £10, although may be refused if competition is full, maximum 180 entries per event.
To enter please use this link – https://www.uk.entry4sports.com
Note: You will have to enter yourself and pay the appropriate entry fee
 
ENGLAND SENIOR INDOOR CHAMPIONSHIPS – Takes place at the Emirates Arena, 1000 London Road, Glasgow (Satnav G40 3HG) on Saturday 22 February and Sunday 23 February.
For information including qualification standards please use this link – https://www.britishathletics.org.uk/athlete-information/
Entries Close Sunday 16 February
Note: You will have to enter yourself and pay the appropriate entry fee
 
ENGLAND U15, U17 & U20 INDOOR CHAMPIONSHIPS – Takes place at the English Institute of Sport, Coleridge Road, Sheffield (Satnav S9 5DA) on Saturday 22 February and Sunday 23 February.
Entries Closed
Note: You will have to enter yourself and pay the appropriate entry fee
 
LEE VALLEY U13 & U15 INDOOR OPEN MEETING – Takes place at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton (Satnav N9 0AR) on Saturday 22 February.
To enter please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/go/lee-valley-athletics-centre/#competition-entry-forms
Entries Close Sunday 16 February (Or When Event Reaches Capacity)
Note: You will have to enter yourself and pay the appropriate entry fee
 
LEE VALLEY BRITISH MASTERS INDOOR PENTATHLON CHAMPIONSHIPS – Takes place at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton (Satnav N9 0AR) on Sunday 23 February. Guests are welcome. Please use this link to the BMAF website to enable you to enter – http://bmaf.org.uk/fixtures/ currently information/online entries not available
Entries Close Sunday 9 February
Note: You will have to enter yourself and pay the appropriate entry fee

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also, I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.

CLUB EMBROIDERED RED HOODIES Currently there are now over 500 Hoodies in circulation, this is the link giving details on how you can order your Club Hoody for £35, which includes having your name embroidered on the front Club Hoodies Updated 01-07-19

FACEBOOKPhotographs can be found on the SBH page.

CURRENT DISTRIBUTION OF SHAFTESBURY INFORMATION Currently I notify members (by email) using “MailChimp”. The reason I changed, was in November 2017 “Gmail” put a limit of 100 addresses that users could send to in a 24-hour period, and currently I send to approximately 850 members each issue.

On seeking technical advice “MailChimp” was recommended as the best way for SBH to go forward. There is one thing you should be aware off is that when you receive an email from me, the footer at the bottom has 4 options, of which one is “Unsubscribe Me From List”. Could I ask you not to select this as if you do you will be automatically removed from my distribution list.

SBH PRIVACY STATEMENT – In becoming a member, SBH will collect certain information about you. Can you please read the attached ‘Privacy Statement’ which contains Information on General Data Protection Regulations  SBH Privacy Statement Final April 2018

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7250.

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017

All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Emma Gouge at emmagouge@saracens.net her direct phone number is 0203 675 7252, or Lauren Hewett at laurenhewett@saracens.net her phone number are (Office) 020 3675 7210 or (Mobile) 07881 297875

ALAN