Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 18 July 2019

Happy Birthday this week to Benjamin Bloom, Sarah Duodu, Peniel Kahungu, Joshua Liburd, Jessica McMorrow, Leslie Odamtten-Addy, Hugh Richards, Valerie Rowe, Paul Ruocco and Derek Surrey

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS/INFORMATION CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED
2019 Summer Fixture Card Fixtures Issued 21-02-19 – Summer 2019 Fixture Card Issued 21-02-19
2019 Summer Fixture Card Front Sheet Updated 01-07-19 Club Hoody Information Updated – Summer 2019 Fixture Card Front Sheet Updated 01-07-19
All Lee Valley And Watford Open Meetings July To September 2019V3 Lee Valley Open Meetings July-September 2019 Issued 04-07-19W V3 Watford Open Meetings July-September 2019 Issued 04-07-19

Track & Field Team Managers Details – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Road Running Team Managers Detailshttp://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROWhttp://sbharriers.co.uk/
Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or downloaded
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to purchase one, please go to the bottom of this Newsletter

SBH MIDWEEK JUMPS CLUB AT ALLIANZ PARK  The current arrangements until further notice are that Pole Vault training is on Monday’s and Wednesday’s from 18.30pm to 21.00pm. High Jump training is on Wednesday’s from 18.45pm to 21.00pm.
Please contact the session administrator CLYDE GORDON clydeg67@hotmail.co.uk in advance and let him know if you are planning to attend.

POLE VAULTERS REQUIRED FOR 2019 To all athlete’s young & old, are you aware of the Pole Vault sessions SBH, have in the indoor track, at Allianz Park on Monday’s & Wednesday’s evenings from 6.30pm. We have room to coach more of you, why not come along, see a session & get involved.
Last year 2018 in the Eastern Young Athletes League, we were unable to fill our full quota of athletes, in the Pole Vault, so why not give it a try for 2019.
Contact CLYDE GORDON at clydeg67@hotmail.co.uk for more details.

STEEPLECHASE TRAINING AT ALLIANZ PARK  Please note following requests BRYAN SMITH will be coaching steeplechase every Tuesday evenings from 18.00pm to 18.30pm.
All welcome but please be ready to start at 18.00pm as there is only 30 mins to cram in what we can.  Main concentration will be on hurdles and barrier work.
BRYAN coached former Senior Women 3000m Steeplechase Club Record holder JO ANKIER, whose time of (9:43.88) ranking UK No.9 on the UK All-Time list, also JO holds the Under 23 2000m Steeplechase (6:48.92) and 1500m Steeplechase (4:52.5) club records, her 1500m time is ranked UK No.1 on the UK All-Time list.

GB TEAM FOR EUROPEAN UNDER 20 CHAMPIONSHIPSCongratulations to HANNAH FOSTER who has been selected for the 4 x 400m relay squad. This is the final wave of selections, which means there is now a 69 strong British team competing in the Championships, which take place on 18-21 July in Boras, Sweden.

NEW CLUB RECORDSCongratulations to LIZZIE BIRD who at at Saint Maur Des-Fosses, France on 10 July, set a Senior Women’s 3000m Steeplechase record with a time of (9:41.93), which ranks her No.8 on the UK All-Time. The previous record was (9:43.88) set by JO ANKIER at Neerpett, Belgium on 31 May 2008.
Congratulations to EMILY HATHAWAY who at the English Schools Championships on 13 July, set a Under 17 Women’s 1500m Steeplechase record with a time of (5:14.48), this eclipses her current record (5:14.93) which she set at Crawley on 26 May 2019.
Congratulations to NIAH AKINTOKUN who at the English Schools Championships on 12 July, set a Under 15 Women’s 100m record with a time of (12.01), this eclipses her current record (12.1) which she set at Stevenage on 7 July 2019.
Congratulations to ALINA COFIE who at the English Schools Championships on 13 July, set a Under 15 Women’s 75m Hurdles record with a time of (11.41), this eclipses ANNA ROZE’S record (11.5) which she set at Portsmouth on 15 July 1989.

EUROPEAN UNDER 23 CHAMPIONSHIPSTook place last week at Galve, Sweden. There were 50 Countries with 597 Men and 508 Women competing.
Congratulations to ELLIE BAKER who won a well-earned Silver Medal, finished just over a second behind GB teammate JEMMA REEKIE. Also, LILY BECKFORD won a Silver Medal running Leg 1 in the Great Britain 4x400m relay team.

Day 1 11 July.
100m – Heat 3 DOMINIC ASHWELL 2nd (10.46 w-1.0) in Semi-Final 2 DOMINIC finished 3rd (10.63 w-1.4)
800m – Heat 2 ELLIE BAKER 1st (2:07.14)
Day 2 12 July.
100m – In the Final DOMINIC ASHWELL finished 6th (10.37 w2.2)
400m – Heat 2 LILY BECKFORD 3rd (54.65)
Discus 2kg – Qualification Pool A GEORGE EVANS 7th (51.90m)
Day 3 13 July.
800m – In the Final ELLIE BAKER won the Silver Medal (2:06.33)
Triple Jump – Qualification Pool B ADE MASON 12th (15.15m w1.3)
Day 4 14 July.
4x400m Relay – Straight Final in which the Great Britain team won the Silver Medal (SB 3:32.91) with LILY BECKFORD running on Leg 1

WORLD STUDENTS GAMESTook place at Naples, Italy on 8-13 July.
Discus 2kg – Qualification Pool A GREGORY THOMPSON 2nd (59.57m), Pool B NICK PERCY 3rd (60.61m) in the Final GREGORY finished 4th (62.46m), NICK finished 7th (60.92m)

NEW BALANCE ESAA ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPSTook place at Birmingham on 12-13 July.
Another outstanding Championships for the Black and White vest, with no less than 53 Shaftesbury athletes (50 in 2018) contesting the Championships. Also we matched the 2018 medal tally of 9.

Congratulations to our English Champions – MARLI JESSOP U17 who ran a seasons best (11.34) in the 80m Hurdles, moving her up to UK No.1, also GLEN QUAYLE U20 who cleared a massive personal best (4.80m) in the Pole Vault, moving him up to UK No.2.
There were Silver Medals from JOY OGUNLEYE U20 (100m), HANNAH FOSTER U20 (200m) and JAZZ SEARS U20 (Triple Jump).
There were Bronze Medals from AMELIA WILLS U20 (1500m Steeplechase), AMELIA DALEY U17 (Triple Jump), JOSH WOODS U20 (Triple Jump) and TAIT JONES U20 (Discus).

100m – U15B H2 MALACHI AMADI 3rd (PB 11.45 w0.9) taking .05 of a second off his 7 July time, in the Final MALACHI finished 8th (11.64 w0.4)
100m – U15G H1 NIAH AKINTOKUN 1st (PB 12.01 w2.3) taking .09 of a second off her 7 July time, in Semi-Final 2 NIAH finished 2nd (12.57 w-5.3) in the Final NIAH finished 4th (12.14 w1.2)
100m – U17M H1 NICHOLAS SHAW 3rd (11.09 w1.4), TARIQ WILD 4th (11.10 w1.4) in Semi-Final 1 NICHOLAS finished 4th (11.41 w-4.0) in the Final NICHOLAS finished 8th (11.18 w1.1)
100m – U17W H3 IONA NEWBEGIN 6th (12.39 w0.8), CHIYENNE ADRIEN 8th (12.46 w0.8) in Semi-Final 2 IONA finished 6th (12.39 w2.6)
100m – U20W H1 JOY OGUNLEYE (2nd Claim/HCA) 1st (11.98 w0.0), CHINWE IWUNZE 4th (12.48 w0.0) in the Final JOY won the Silver Medal (11.83 w0.6)
200m – U15B H2 BRADLEY UKPETENAN 5th (24.19 w0.4)
200m – U17M H1 NNAMDI NDUKWE 5th (22.65 w0.9), H4 REMI JOKOSENUMI 3rd (22.55 w2.0) in Semi-Final 1 REMI finished 6th (22.59 w0.5)
200m – U20M H1 JOSHUA KUMAR 3rd (22.60 w2.5)
200m – U20W H3 HANNAH FOSTER 2nd (24.27 w1.1) in  the Final HANNAH won the Silver Medal (24.06 w1.0)
300m – U15B H2 ERNEST BARNES 3rd Equal (PB 37.43) taking .54 of a second off his 23 June time
300m – U15G H3 SOPHIE FORBES-LAIRD 7th (42.72)
300m – U17W H1 VANESSA ANSUAA 5th (41.15), H3 NAOMI PALMER 4th (41.24)
400m – U17M H2 NICHOLAS SAVVA 6th (53.54)
800m – U17M H2 MUKHTAR MUSA 4th (1:57.11)
800m – U20M H1 SAM WIGGINS 5th (1:55.55), H3 LAURANCE EDWARDS 5th (1:56.58)
1500m – U15B H2 SAMUEL GREENSTEIN 14th (4:28.81)
1500m – U15G H1 AIMI WEIGHTMAN 11th (4:55.22)
1500m – U20M H2 DAVID STONE 9th (4:23.02)
3000m – U17W Straight Final MAAYAN RADUS 12th (10:32.45)
3000m – U20M Straight Final LIAM GARRETT (2nd Claim) 12th (8:42.70), BEN WINFIELD 17th (8:49.85)
75m Hurdles – U15G H1 ALINA COFIE 2nd (PB 11.57 w-5.0) taking .03 of a second off her 2 June time, in the Final ALINA finished 5th (PB 11.41 w0.1) taking .16 of a second off her H1 time
80m Hurdles – U17W H3 MARLI JESSOP (2nd Claim) 1st (11.84 w-3.7) in Semi-Final 2 MARLI finished 2nd (11.67 w-3.6) in the Final MARLI won the Gold Medal (SB 11.34 w0.5) taking .03 of a second off her 26 May time, and is ranked UK No.1 U17 in 2019
110m Hurdles – U20M H1 RALPH WILLIAMS 7th (15.60 w0.5)
300m Hurdles – U17W H1 LILY PARRIS (2nd Claim) 1st (45.50) in the Final LILY finished 8th (51.26)
400m Hurdles – U17M H1 JUBRIL ADENIJI 5th (59.83)
1500m Steeplechase – U17W Straight Final EMILY HATHAWAY 5th (PB 5:14.48) taking .45 of a second off her 26 May time, and is ranked UK No.7 U17 in 2019       Club Record
1500m Steeplechase – U20W Straight Final AMELIA WILLS won the Bronze Medal (5:08.15)
2000m Steeplechase – U20M Straight Final BENJAMIN WILLS (2nd Claim) 4th (PB 6:09.72) taking 2.09 seconds off his 29 April time, and is ranked UK No.7 U20 in 2019
High Jump – U15B Straight Final OR SEGAL 4th (PB 1.78m) equalling his 7 July height, and is ranked UK No.9 U15 in 2019
High Jump – U15G Straight Final REBECCA WHEELER-HENRY 7th (1.59m)
High Jump – U20W Straight Final KARA ONUIRI 6th (SB 1.69m) equalling her 1 June height
Pole Vault – U15G Straight Final NATALIA IVANOV 6th (3.00m)
Pole Vault – U20M Straight Final GLEN QUAYLE won the Gold Medal (PB 4.80m) adding 37cm to his 10 March height, and is ranked UK No.2 U20 in 2019, TOLU AYO-OJO 8th (4.00m)
Pole Vault – U20W Straight Final TRINITY O’CONNOR 6th (PB 3.35m) adding 5cm to her 8 June height
Triple Jump – U17M Straight Final KENAN STEPHENS 6th (13.51m w-1.0)
Triple Jump – U17W Qualification Pool B AMELIA DALEY 1st (PB 11.99m w-1.1) adding 8cm to her 30 June jump, and is ranked UK No.5 U17 in 2019, in the Final AMELIA won the Bronze Medal (11.93m w-0.9)
Triple Jump – U20M Straight Final JOSH WOODS (2nd Claim) won the Bronze Medal (13.99m w-0.5)
Triple Jump – U20W Straight Final JAZZ SEARS won the Silver Medal (12.65m w-0.5), LEONIE ONYEMS (2nd Claim) 8th (PB 11.53m w-0.3) adding 13cm to her 30 June jump
Discus 1kg – U17W Straight Final KATIE WEBB 4th (35.02m)
Discus 1kg – U20W Straight Final TAIT JONES won the Bronze Medal (PB 41.71m) adding 37cm to her 2018 throw, and is ranked UK No.5 U20 in 2019, JESSICA EMERY 7th (37.21m)
Hammer 4kg – U20W Straight Final LUCY KOENIGSBERGER 15th (41.65m)
Hammer 6kg – U20M Straight Final JAMES LANCASTER 4th (59.05m), OLIVER GRAHAM 5th (58.85m)
Javelin 700g – U17M Straight Final BENJAMIN HOCKING 17th (41.73m)

EASTERN COUNTIES CHAMPIONSHIPSTook place at Cambridge on 30 June.
Apologies but the results have just been published on the PO10, and were not on their website until recently.

Congratulations to our following Eastern County Champions – IONA NEWBEGIN (100m and 200m), SOPHIE FORBES-LAIRD (300m), MARLI JESSOP (80m Hurdles), LILY PARRIS (300m Hurdles) and KATIE WEBB (Discus)

100m – U17W H1 MARLI JESSOP (2nd Claim) 2nd (PB 12.51 w3.0) taking .04 of a second off her 2017 time, H2 IONA NEWBEGIN 1st (12.41 w3.4) in the Final IONA won the Gold Medal (SB 12.36 w2.1) taking .04 of a second off her 2 June time, MARLI won the Bronze Medal (12.65 w2.1)
100m – U20W Straight Final REMI JESSOP (2nd Claim) 4th (12.84 w2.3)
200m – U17W Straight Final IONA NEWBEGIN won the Gold Medal (26.52 w2.5)
200m – U20W Straight Final REMI JESSOP (2nd Claim) won the Bronze Medal (26.74 w2.9)
300m – U15G Straight Final SOPHIE FORBES-LAIRD won the Gold Medal (42.73)
400m – SW Straight Final INDEA ADAMS-BURNETT won the Silver Medal (60.53)
80m Hurdles – U17W Straight Final MARLI JESSOP (2nd Claim) won the Gold Medal (11.49 w1.6), LILY PARRIS (2nd Claim) won the Bronze Medal (11.73 w1.6)
300m Hurdles – U17W Straight Final LILY PARRIS (2nd Claim) won the Gold Medal (44.29)
Discus 1kg – U17W Straight Final KATIE WEBB won the Gold Medal (PB 36.82m) adding 67cm to her 12 May throw, and is ranked UK No.7 U17 in 2019

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN)The fourth fixture of five took place last Sunday at Stevenage.
Results re-issued including update on some athlete names, also season or personal best performances added

100m – U13B A ZICO JONES 1st (12.6 nwr), B EBUKA NWOKEJI 1st (13.0 nwr), U13G A OLIVE HARVEY-DEW 4th (14.3 nwr), B LUCY CAMPOS 4th (14.5 nwr), U15B A MALACHI AMADI 1st (PB 11.5 nwr) taking .10 of a second off his 12 May time, B BRADLEY UKPETENAN 2nd (12.5 nwr), U15G A NIAH AKINOTUKUN 1st (PB 12.1 nwr) taking .03 of a second off her 12 May time, and a new Club Record, B TOSIN JOKOSENUMI 1st (13.0 nwr), U17M A TARIQ WILD 1st (11.0 nwr), B EMMANUEL DURUIHEOMA 1st (PB 11.0 nwr), U17W A LARISSA GILES 3rd (13.1 nwr), B ALEXIA SAUNDERS 1st (12.8 nwr), Non-Scoring U13B CAMERON KNIGHT (13.3 nwr), GERALD COLLINS (PB 13.5 nwr), OBINA NWOKEJI (13.5 nwr), ANDONI AMPHLETT (13.7 nwr), OLIVER LAURENS (PB 14.0 nwr) taking .20 of a second off his 2 June time, CALVIN LAWRENCE (PB 14.4 nwr) taking .09 of a second off his 12 May time, U13G DAISY HARVEY-DEW (PB 14.6 nwr) taking .02 of a second off her 12 May time, AMELIA ONYEMS (PB 15.0 nwr), U15B OSCAR LAURENS (12.1 nwr), ERNEST BARNES (12.4 nwr), YOSHIFURU OIKE (12.6 nwr), VICTOR ODIAKA (12.7 nwr), FRANKIE JOHNSON (13.1 nwr), SAMUEL OJO (PB 13.1 nwr) taking .50 of a second off his 2018 time, U15G SEMI ATIBA (PB 13.2 nwr) equalling her 2 June time, AMBER STONE (PB 13.5 nwr) taking .03 of a second off her 23 June time, OLIVIA DA CRUZ (14.1 nwr), ESTAFANIA PALANCO (14.2 nwr), FOPE ALLO (14.5 nwr), U17M ANDREW NICOLAOU (11.6 nwr), YUMA HAMANO (11.9 nwr), U17W SAVANNAH IYAMU (13.3 nwr)
200m – U13B A ZICO JONES 1st (26.9 nwr), B EBUKA NWOKEJI 1st (26.9 nwr), U13G A OLIVE HARVEY-DEW 3rd (29.7 nwr), B LUCY CAMPOS 3rd (30.9 nwr), U15B A BRADLEY UKPETENAN 1st (24.7 nwr), B OSCAR LAURENS 2nd (PB 24.6 nwr) taking .30 of a second off his 12 May time, U15G A NIAH AKINOTUKUN 1st (25.2 nwr), B TOSIN JOKOSENUMI 1st (26.7 nwr), U17M A TARIQ WILD 1st (22.4 nwr), B REMI JOKOSENUMI 1st (23.3 nwr), U17W A ALEXIA SAUNDERS 1st (26.4 nwr), B LARISSA GILES 1st (27.0 nwr), Non-Scoring U13B GERALD COLLINS (PB 27.9 nwr), ANDONI AMPHLETT (PB 28.0 nwr) taking .17 of a second off his 12 May time, OLIVER LAURENS (PB 28.9 nwr) taking .10 of a second off his 2 June time, LAWRENCE POENARU (PB 29.1 nwr) taking .07 of a second off his 12 May time, EDEN GRAZIN-COHEN (PB 30.5 nwr), CALVIN LAWRENCE (PB 31.0 nwr) taking .10 of a second off his 2 June time, U13G DAISY HARVEY-DEW (PB 30.6 nwr) taking .25 of a second off her 12 May time, MIA HIGSON (PB 30.7 nwr) taking .10 of a second off her 2 June time, U15B VICTOR ODIAKA (PB 25.2 nwr), YOSHIFURU OIKE (PB 25.2 nwr) taking 1.10 seconds off his 4 May time, SAMUEL OJO (PB 26.6 nwr) taking 1 second off his 2 June time, FRANKIE JOHNSON (26.9 nwr), U15G OLIVIA DA CRUZ (PB 28.8 nwr) taking .51 of a second off her 12 May time, ESTAFANIA PALANCO (30.1 nwr), U17M EMMANUEL DURUIHEOMA (PB 23.4 nwr), YUMA HAMANO (24.8 nwr), U17W SAVANNAH IYAMU (SB 27.4 nwr) equalling her 2 June time, MALIKA HISLOP-ELLIS (28.9 nwr)
300m – U15B A ERNEST BARNES 1st (38.0), B YARAS POLUEKTOV 1st (PB 41.3) taking .05 of a second off his 6 June time, U15G A SOPHIE FORBES-LAIRD 1st (PB 41.9) taking .70 of a second off her 2 June time, B LOLA MCCANN-EZEKIEL 2nd (45.8), U17W A AMBER DUVERNEY 4th (SB 43.4) taking .44 of a second off her 3 June time, B VICTORIA GODFREY 4th (46.2), Non-Scoring U15B ARTHUR POPIVKER 5th (PB 43.9), U15G AZARIA NWANKWO 2nd (45.8), ALICE MUSGROVE 3rd (PB 50.5), LUCY MARCUS 4th (51.3), U17W HELENA AGHOLOR 2nd (47.7)
400m – U17M A GILAD NACHSHEN 2nd (53.4), B JONATHAN BOARDMAN 3rd (56.9), Non-Scoring U17M JUDE MIRANDA (PB 54.9) taking .40 of a second off his 2018 time
800m – U13B A ZICO JONES 1st (2:18.1), B THOMAS CADWALLADER 1st (2:25.8), U13G A MYA MAIRS-INGRAM 2nd (2:39.7), B LUCY JOHNSON 4th (2:58.6), U15B A DYLAN HAMMOND 1st (PB 2:10.3) taking 1.14 seconds off his 25 May time, B ISAIAH OCHEJA 2nd (2:27.2), U15G A ASHA HORBACKI 5th (21:46.0), B LAUREN MALTZ 5th (2:48.2), U17M A GILAD NACHSHEN 1st (2:02.9), B JUDE MIRANDA 1st (2:07.7), U17W A SYDNEY ALLEN 1st (PB 2:20.0) taking .17 of a second off her 30 June time, B NATASHA TANNER 2nd (2:30.4), Non-Scoring U13B AUSTIN WARD (2:35.4), JOSHUA GOLDSTEIN (2:41.9) taking 1.60 seconds off his 2 June time, EDEN COHEN-GRAZIN (PB 2:56.1), U15G SARON RICHARDSON (2:49.8)
1500m – U13B A GIANLEO STUBBS 1st (4:40.1), U13G A DINA SILVERMAN 3rd (5:35.1), B PHOEBE MUSIC 3rd (PB 5:44.5) taking 3.60 seconds off her 2 June time, U15B A SAMUEL GREENSTEIN 2nd (4:32.4), B LEO RONCARATI 1st (SB 4:38.3) taking 1.27 seconds off his 23 June time, U15G A RACHEL PEARLMAN 2nd (PB 5:12.0), B LOUISA STAAB 1st (PB 5:31.8) taking 2.04 seconds off her 14 April time, U17M A BINI BLOOM 1st (PB 4:18.0) taking 2.52 seconds off his 26 June time, B FINN MACARTHY 1st (PB 4:19.8) taking 2.54 seconds off his 30 June time, U17W A JOANNE MIRANDA 1st (PB 4:46.4) taking 6 seconds off her 20 April time, B EMILY HATHAWAY 1st (4:59.5), Non-Scoring U15B DOVI LEVIN (PB 4:53.9) taking .27 of a second  off his 29 May time, DANIEL BANYARD (PB 5:00.1) taking 21.62 seconds off his 16 June time, JOSEPH O’HARA (PB 5:16.1) taking 5.50 seconds off his 2018 time, U17M SAM TRUEMAN (4:39.9), DYLAN MICHEL (PB 4:45.0) taking .50 of a second off his 2018 time
70m Hurdles – U13G A EVA CHALISEY 2nd (PB 12.8 nwr) taking .40 of a second off her 12 May time, B LUCY CAMPOS 4th (PB 13.3 nwr) taking .25 of a second off her 23 June time, Non-Scoring U13G EVA HIGSON (13.7 nwr) taking .42 of a second off her 25 May time
75m Hurdles – U13B A AUSTIN WARD 3rd (PB 13.4 nwr) taking 1.17 seconds off his 25 May time, B JAMES JENKS 3rd (PB 16.9 nwr) taking .02 of a second off his 25 May time, U15G A ALINA COFIE 1st (11.9 nwr), A AZARIA NWANKWO 1st (PB 12.2 nwr) taking .05 of a second off her 8 June time, Non-Scoring U13B LAWRENCE POENARU (PB 15.2 nwr), OSCAR RONCARATI (PB 15.2 nwr), CALVIN LAWRENCE (PB 15.6 nwr), U15G ALICE MUSGROVE (13.2 nwr), KAREN APOLOT (13.3 nwr), LOLA MCCANN-EZEKIEL (PB 13.7 nwr) taking .20 of a second off her 2 June time
80m Hurdles – U15B A DIKE ONYEMELUKWE 6th (14.3 nwr), B ERNEST BARNES 4th (PB 14.0 nwr) taking .20 of a second off his 2 June time, U17W A EVELYN BARTER 4th (13.5 nwr)
100m Hurdles – U17M A YUVAN VASANTHAKUMARAN 3rd (SB 16.1 nwr)
4x100m Relay – U13B 1st (SB 53.8) taking 1.6 seconds off their 4 May time,  CAMERON KNIGHT, GERALD COLLINS, EBUKA NWOKEJI, ZICO JONES, U13G 3rd (57.8) DAISY HARVEY-DEW, OLIVE HARVEY-DEW, LUCY CAMPOS, EVA CHALISEY, U15B 1st (48.3) OSCAR LAURENS, ERNEST BARNES, BRADLEY UKPETENAN, MALACHI AMADI, U15G 1st (51.6) SOPHIE FORBES-LAIRD, ESTEFANIA PALANCA, NIAH AKUNTOKUN, TOSIN JOKOSENUMI, U17M 1st (44.5) REMI JOKOSENUMI, TARIQ WILD, EMMANUEL DURUIHEOMA, ANDREW NICOLAU, U17W 2nd (52.2) ALEXIA SAUNDERS, AMBER DUVERNEY, LARISSA GILES, SAVANNAH IYAMU,  Non-Scoring U13B 1st (56.2) JOSEPH WHEELER-HENRY, ANDONI AMPHLETT, OLIVER LAURENS, OBINNA NWOKEJI, U15B 1st (50.8) FRANKIE JOHNSON, VICTOR ODIAKA, SAMUEL OJO, YOSHI OIKE
Pole Vault – U15G A NATALIA IVANOV 1st (PB 3.10m) equalling her 17 June height, and is ranked UK No.8 U15 in 2019, U17M A WILLIAM GALLO 1st (3.00m)
High Jump – U13B A AUSTIN WARD 3rd (1.25m), A JOSEPH WHEELER-HENRY 3rd (1.20m), U13G A EVA CHALISEY 2nd (1.20m), U15B A OR SEGAL 1st (PB 1.78m) adding 3cm to his 12 May height, U15G A REBECCA WHEELER-HENRY 1st (1.60m), B LOLA MCCANN-EZEKIEL 2nd (1.30m), U17M A KIMANI JACK 2nd (1.75m), U17W A SAVANNAH IYAMU 4th (PB 1.40m), B KATIE WEBB 3rd (SB 1.35m) equalling her 5 May height, Non-Scoring U15G ALICE MUSGROVE (PB 1.25m)
Long Jump – U13B A EBUKA NWOKEJI 1st (PB 5.14m nwr) adding 87cm to his 2017 July jump, B CAMERON KNIGHT 1st (PB 4.92m nwr) equalling his 1 July jump, U13G A EVA CHALISEY 4th (PB 4.13m nwr) adding 23cm to his 2 June jump, B AMELIA ONYEMS 4th (PB 3.68m nwr), U15B A SAMUEL OJO 5th (4.85m nwr), B VICTOR ODIAKA 3rd (PB 4.62m nwr), U15G A AMBER STONE 5th (4.26m nwr), B KAREN APOLOT 2nd (4.18m nwr), U17M A EMMANUEL DURUIHEOMA 2nd (PB 5.73m nwr), B YUVAN VASANTHAKUMARAN 1st (PB 5.58 nwr) adding 38cm to his 2018 jump, U17W A MALIKA HISLOP-ELLIS 3rd (PB 4.57m nwr) adding 7cm to her 5 May jump, B EMMA IMAMOVIC 1st (4.39m nwr), Non-Scoring U13B GERALD COLLINS (PB 4.89m nwr), OBINA NWOKEJI (4.33m nwr), HARRY WEBB (PB 3.58m nwr) adding 1cm to his 23 June jump, U13G MIA HIGSON (PB 3.52m nwr) adding 17cm to her 2018 jump, U15B FRANKIE JOHNSON (PB 5.01m nwr) adding 11cm to his 23 June jump, U15G ALICE MUSGROVE (4.17m nwr)
Triple Jump – U17M A YUVAN VASANTHAKUMARAN 3rd (11.91m nwr), B MAX NISSIM 1st (PB 11.52m nwr) adding 22cm to his 8 June jump, U17W A MALIKA HISLOP-ELLIS 1st (PB 10.26m nwr) adding 1cm to his 8 June jump
Shot 2.72kg – U13G A OLIVE HARVEY-DEW 2nd (7.43m), B DAISY HARVEY-DEW 2nd (5.17m)
Shot 3kg – U13B A JAMES JENKS 5th (5.15m), B OLIVER LAURENS 3rd (PB 4.75m), U15G A HANNAH OGUNNIYI 5th (PB 8.78m) adding 8cm to her 12 May put, B JUDY AGHOLOR 3rd (PB 8.20m) adding 1.67m to her 2018 put, U17W A ALEXIA SAUNDERS 2nd (9.14m), B SAMRA RICHARDSON 1st (PB 8.92m) adding 5cm to her 2 June put, Non-Scoring U13B EDEN GRAZIN-COHEN (PB 4.76m), U17W ALICE CUELL (PB 9.23m)
Shot 4kg – U15B A YAROSLAV POLUEKTOV 6th (PB 7.26m), B BRADLEY UKPETENAN 4th (7.13m)
Shot 5kg – U17M A AFALOBI FAOGBON 2nd (10.43m), B ALVIN LEONG 2nd (9.47m) 
Discus 0.75kg – U13G A MIA HIGSON 5th (12.12m), B EVA HIGSON 2nd (10.41m)
Discus 1kg – U13B A JOSEPH WHEELER-HENRY 2nd (PB 16.54m) adding 1.78m to his 23 June throw, B HARRY WEBB 3rd (PB 13.89m), U15G A SARON RICHARDSON 4th (PB 13.65m) adding 11cm to her 2 June throw, B JUDY AGHOLOR 3rd (12.88m), U17W A KATIE WEBB 1st (31.50m), B SAMRA RICHARDSON 1st (SB 20.41m) , Non-Scoring U17W ALICE CUELL (PB 17.57m)
Discus 1.25kg – U15B A YOSHIFURU OIKE 6th (PB 11.83), B FRANKIE JOHNSON 5th (11.45m) 
Discus 1.5kg – U17M A TOBY LAYCOCK 2nd (38.33m), B ALVIN LEONG 2nd (29.77m) 
Hammer 3kg – U15G A HANNAH OGUNNIYI 3rd (PB 21.14m) adding 14cm to her 2 june throw, U17W A HARRIET MOLLISON 2nd (23.39m)
Hammer 5kg – U17M A ALVIN LEONG 2nd (23.23m) 
Javelin 400g – U13B A OSCAR RONCARATI 1st (PB 29.07m) adding 1.90m to his 12 May throw, B JOSEPH WHEELER-HENRY 1st (PB 22.40m) adding 19cm to his 2 June throw, U13G A AMELIA ONYEMS 4th (16.38m), B EVA HIGSON 2nd (PB 13.26m) adding 1cm to her 2 June throw
Javelin 500g – U15B A MALACHI AMADI 5th (PB 23.86m) adding 8.31m to his 4 May throw, U15G A JUDY AGHOLOR 3rd (23.00m), B SARON RICHARDSON 5th (PB 11.90m) adding 3.10m to his 2018 throw, U17W A SAMRA RICHARDSON 1st (33.49m), B KATIE WEBB 1st (27.47m)
Javelin 700g – U17M A BENJAMIN HOCKING 1st (40.77m), B AFALOBI BASOGSON 2nd (PB 14.87m)

SENIOR 8 COUNTIES INTER COUNTY MATCHTook place at Ashford on 14 July.
100m – SW A REBECCA JEGGO U20 (Essex 2nd Claim/HCA) 1st (11.87 w0.0)
200m – SW A REBECCA JEGGO U20 (Essex 2nd Claim/HCA) 1st (24.36 w1.0)
800m – SM A MITTIO MOHAMMADIAN U20 (Middlesex) 5th (2:01.74)
400m Hurdles – SW HAYLEY MCLEAN (Essex HCA) 1st (58.22)
4x100m Relay – SW Essex 3rd (SB 51.06) REBECCA JEGGO U20 ran on Leg 1
4x400m Relay – SW Essex 4th (SB 4:11.93) HAYLEY MCLEAN ran on Leg 1
Overall Result – 1st Essex (736 points), 4th Middlesex (481)

WELSH SENIOR CHAMPIONSHIPS Took place at Cardiff on 13-14 July.
Pole Vault – SM ETHAN WALSH U23 won the Gold Medal (PB 5.30m) adding 14cm to his 12 May height, and is ranked UK No.4 U23 in 2019

KLADNO KLADENSKE HAZL MEMORIALY Took place at Kladno, Czech Republic on 13 July.
Shot 7.26kg SCOTT LINCOLN (HCA) 4th (SB 19.79m) adding 2cm to his 1 June put, and is ranked UK No.1 in 2019

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 1 Took place at Bracknell on 13 July.
Shot 7.26kg – SM B JAMES HAMBLIN (2nd Claim) 1st (PB 12.24m) adding 28cm to his 19 May put
Discus 2kg – SM B JAMES HAMBLIN (2nd Claim) 1st (29.11mm)
Hammer 7.26kg – SM A JAMES HAMBLIN (2nd Claim) 1st (SB 58.75m) adding 85cm to his 1 June throw

SOUTHERN ATHLETICS  LEAGUE DIVISION 2W Took place at Croydon on 13 July.
100m – SW A TARA KAFKE (HCA) 2nd (SB 12.3 nwr) taking .20 of a second off her 19 May time
200m – SW A TARA KAFKE (HCA) 2nd (SB 25.4 nwr)
400m – SW A TARA KAFKE (HCA) 1st (SB 58.4) taking .96 of a second off her 15 June time

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 3N Took place at Horspath on 13 July.
200m – SW A ZOE LEVIN (HCA) 5th (PB 28.6 nwr) taking .20 of a second off her 19 May
400m – SW A ZOE LEVIN (HCA) 1st (PB 62.0) taking 2.89 seconds off her 2013 time
800m – SW A ZOE LEVIN (HCA) 1st (PB 2:21.5) taking .22 of a second off her 2014 time
100m Hurdles – SW A ZOE LEVIN (HCA) 3rd (SB 18.0 nwr) taking .30 of a second off her 18 May time
1500m Steeplechase – SW A ZOE LEVIN (HCA) 1st (PB 5:29.4) taking 3.60 seconds off her 2014 time
High Jump – SW A ZOE LEVIN (HCA) 2nd (SB 1.38m) adding 3cm to her 18 May height
Long Jump – SW A ZOE LEVIN (HCA) 4th (PB 4.33m nwr) adding 16cm to her 18 May jump
Triple Jump – SW A ZOE LEVIN (HCA) 2nd (PB 9.68m nwr) adding 1.04m to her 18 May jump
Shot 4kg – SW B ZOE LEVIN (HCA) 2nd (PB 5.88m)
Javelin 600g – SW A ZOE LEVIN (HCA) 5th (17.03m)

MEETING DE LA ROCHE SUR YONTook place at La Roche Sur Yon, France on 12 July.
400m – 1 SABRINA BAKARE 4th (54.95)

SOIREE DEMI-FOND DE SAINT MAURTook place at Saint Maur Des-Fosses, France on 10 July.
3000m Steeplechase LIZZIE BIRD 2nd (PB 9:41.93) taking 10.36 seconds off her 9 June time, and is ranked UK No.2 in 2019, which is also a new Club Record

BMC GOLD STANDARD RACESTook place at Watford on 10 July.
800m – Women A TARA KAFKE (HCA) 6th (PB 2:08.22) taking 1.20 seconds off her 2018 time

WATFORD OPEN MEETINGTook place at Watford on 10 July.
400m – SX 1 VICTORIA GODFREY U17 6th (65.82), 3 CONOR O’KEEFFE U17 5th (56.37), 6 LUKE SMITH U23 4th (50.11)
800m – SX 2 JORDAN PEARLMAN U13 4th (PB 2:34.57) taking 7.54 seconds off his 16 June time, 5 MAX WINFIELD U15 2nd (PB 2:21.38) taking 6.98 seconds off his 2018 time, 6 MIA GROOM U20 7th (SB 2:24.96) taking 2.25 seconds off her 15 May time, 7 RACHEL PEARLMAN U15 6th (PB 2:21.13) taking 5.37 seconds off her 17 April time, 8 JOANNE MIRANDA U17 3rd (PB 2:18.32) taking 1.54 seconds off her 12 June time, DOVI LEVIN U15 7th (2:22.15), 9 GIANLEO STUBBS U13 4th (PB 2:17.85) taking 1.63 seconds off his 15 May time, SYDNEY ALLEN U17 7th (PB 2:18.46) taking 1.54 seconds off her 7 July time, SCARLETT KENT U20 12th (2:25.04), 10 ZICO JONES U13 8th (PB 2:13.13) taking 1.83 seconds off his 15 May time, and is ranked UK No.5 U13 in 2019, 11 DYLAN HAMMOND U15 6th (PB 2:08.66) taking 1.64 seconds off his 7 July time, 12 BINI BLOOM U17 3rd (PB 2:06.85) taking 2.32 seconds off his 12 June time, 13 LEO RONCARATI U15 9th (2:07.86), 14 JUDE MIRANDA U17 2nd (PB 2:01.94) taking 3.10 seconds off his 16 June time, LUCA STUBBS 10th (PB 2:05.51) taking 2.24 seconds off his 15 May time, JONATHAN BOARDMAN U17 11th (2:06.64), 18 LOUIS HAZELL 5th (1:58.18), 19 GEORGE GROOM U23 2nd (SB 1:55.55) taking .40 of a second off his 20 April time

PARKRUN 5K RESULTS – 13 JULY – CASSIOBURY – LEO RONCARATI U15 5th (18.33) 4th parkrun, OSCAR RONCARATI U13 44th (First Time 22.03) 1st parkrun – GREAT CORNARD – RICHARD WILLIAMS V35 10th (First Time 19.58) 47th parkrun – GUILDFORD – JOHN DRYDEN V70 322nd (29.20) 128th parkrun – OAK HILL – OLIVER GREENSTEIN U20 3rd (17.49) 47th parkrun, DYLAN HEPWORTH U17 9th (19.17) 37th parkrun, DANIEL BANYARD U13 14th (New PB 19.49) 23rd parkrun, ZICO JONES U13 22nd (New PB 20.23) 10th parkrun, DAVID GREENSTEIN V50 27th (20.40) 81st parkrun, STUART SINGER V55 43rd (21.52) 260th parkrun, RENEE DIOMAR U15 251st (31.22) 2nd parkrun – POOLE – HUGH RICHARDS V70 384th (27.46) 126th parkrun – SOUTH NORWOOD – DOUGLAS CURWEN-REED V70 66th (First Time 25.24) 4th parkrun – ST ALBANS – PHILLIPA LOWE 11th (19.14) 11th parkrun, REBEKAH GARDINER 24th (20.03) 45th parkrun – STEVENAGE – RUSSELL DEVITT V70 346th (35.25) 157th parkrun – SUNNY HILL – SANJEEV BALLUCKSINGH V45 15th (New PB 25.53) 10th parkrun – WOOLACOMBE DUNES – STUART MOORE V60 70th (First Time 34.02) 123rd parkrun

PARKRUN 5K RESULTS – 6 JULY – HACKNEY MARSH – NAOMI TASCHIMIWITZ 6th (16.52) 25th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

SUPPLEMENTARY GUIDANCE NOTES FOR UKA RULES FOR COMPETITION 2018-2020 – Will All Our Athletes Note that the IAAF have amended rule 180.17 Time Allowed for Trials, replacing the 30 seconds allowed for a trial with 1 minute. The change is to be applied immediately.

The updated Supplementary Guidance Notes document can be downloaded by clicking the following link: Supplementary Guidance Notes (February 2019)
Please address any queries to rules@uka.org.uk. A PDF copy of the Rule Book and supplementary notes can be found at www.uka.org.uk/competitions/rules

UPCOMING SHAFTESBURY BARNET HARRIERS FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
The current 2019 Summer Fixture Card can be found on the SBH website http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/ also the contact details for all Team Managers can be found here – http://sbharriers.co.uk/ and then select “Athletics”

LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on to Saturday 20 July and Sunday 21 July at the Queen Elizabeth Olympic Park, London.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/#
 
MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 21 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, Those athletes who wish to compete as a non-scorer, please contact your Team Manager no later than Thursday 18 July as the declarations have to be in on Friday 19 July.
 
VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 22 July at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david@wilcock53.net Women Sarah Boxer sarahboxer@hotmail.co.uk

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The third of Four fixtures takes place on Saturday 27 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Entry is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce them to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups including U13s unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 27 July
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 10.00am, first event starts at 10.30am, and completion around 12.00pm, and is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. Quadkids is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents you may be asked to join in by helping out on maybe one of the events

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 28 July at the Norman Park Athletic Track, Hayes Lane, Bromley(Satnav BR2 9EJ).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

UPCOMING OTHER FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
These fixtures you will have to enter yourselves and pay the appropriate fee

A WARNING REGARDING OPEN MEETINGS 2019 – I spoke to 2 of the organisers of open meetings, regarding whether there was a closing date for their meeting, especially as now entries are online only. Their response was when a meeting opens on the online system, there could be a 100m event that takes place between 19.00pm to 19.45pm, they would have ascertained that between these times there will be 8 races. Once the 64 entries for those 8 races have been filled, the event is therefore closed. Therefore, there could be a chance that an event could be closed 1 Week or 2 weeks before the meeting date. Therefore, please beware of this.

EUROPEAN U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 18 July to Sunday 21 July in Boras, Sweden

WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 24 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). All age-groups including U13s.
There is an overflow car park prior to the main entrance on Horseshoe Lane if you are travelling up from the A405/Garston but we cannot guarantee if there are spaces.
Nearest large car park if the facility car parks are full is the Leavesden Country Park off College road (Satnav WD5 0NR) approximately 1100 metres, which is a continuation of Horseshoe Lane. Please note the Harvester Car Park is now pay and display
Timetable/Events7.00pm 200m, 7.15pm Triple Jump, 7.30pm 1500m no times over 5m 30s, 9.15pm 3000m no times over 11m 00s.
PLEASE NOTE: Entries online only, no entries on the day, for all information including entering yourself online please use this link – http://www.watfordathletics.co.uk/Whogm/OpenindexF.htm
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 27 July and Sunday 28 July at the Manchester Regional Arena, Rowsley Street, Manchester (Satnav M11 3FF).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 31 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.

CLUB EMBROIDERED RED HOODIES Currently there are now over 500 Hoodies in circulation, this is the link giving details on how you can order your Club Hoody for £35, which includes having your name embroidered on the front Club Hoodies Updated 01-07-19

FACEBOOKPhotographs can be found on the SBH page.

CURRENT DISTRIBUTION OF SHAFTESBURY INFORMATION Currently I notify members (by email) using “MailChimp”. The reason I changed, was in November 2017 “Gmail” put a limit of 100 addresses that users could send to in a 24-hour period, and currently I send to approximately 850 members each issue.

On seeking technical advice “MailChimp” was recommended as the best way for SBH to go forward. There is one thing you should be aware off is that when you receive an email from me, the footer at the bottom has 4 options, of which one is “Unsubscribe Me From List”. Could I ask you not to select this as if you do you will be automatically removed from my distribution list.

SBH PRIVACY STATEMENT – In becoming a member, SBH will collect certain information about you. Can you please read the attached ‘Privacy Statement’ which contains Information on General Data Protection Regulations  SBH Privacy Statement Final April 2018

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240.

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017

All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Emma Gouge at emmagouge@saracens.net her direct phone number is 0203 675 7252, or Lauren Hewett at laurenhewett@saracens.net her phone number are (Office) 020 3675 7210 or (Mobile) 07881 297875

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 11 July 2019

Happy Birthday this week to Carol Backhouse, Euan Dickson-Earle, Rebekah Gardiner, Alyson Harvey, Uriel Hirsch, Zharnel Hughes, James Jenks, Gerald Matthew, Meara McLawrence, Nengi Ossai, David Smith, Hayden Taylor and Rosa Quiavauca

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS/INFORMATION CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED
2019 Summer Fixture Card Fixtures Issued 21-02-19 – Summer 2019 Fixture Card Issued 21-02-19
2019 Summer Fixture Card Front Sheet Updated 01-07-19 Club Hoody Information Updated – Summer 2019 Fixture Card Front Sheet Updated 01-07-19
All Lee Valley And Watford Open Meetings July To September 2019V3 Lee Valley Open Meetings July-September 2019 Issued 04-07-19W V3 Watford Open Meetings July-September 2019 Issued 04-07-19

Track & Field Team Managers Details – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Road Running Team Managers Detailshttp://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROWhttp://sbharriers.co.uk/
Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or downloaded
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to purchase one, please go to the bottom of this Newsletter

SBH MIDWEEK JUMPS CLUB AT ALLIANZ PARK  The current arrangements until further notice are that Pole Vault training is on Monday’s and Wednesday’s from 18.30pm to 21.00pm. High Jump training is on Wednesday’s from 18.45pm to 21.00pm.
Please contact the session administrator CLYDE GORDON clydeg67@hotmail.co.uk in advance and let him know if you are planning to attend.

POLE VAULTERS REQUIRED FOR 2019 To all athlete’s young & old, are you aware of the Pole Vault sessions SBH, have in the indoor track, at Allianz Park on Monday’s & Wednesday’s evenings from 6.30pm. We have room to coach more of you, why not come along, see a session & get involved.
Last year 2018 in the Eastern Young Athletes League, we were unable to fill our full quota of athletes, in the Pole Vault, so why not give it a try for 2019.
Contact CLYDE GORDON at clydeg67@hotmail.co.uk for more details.

STEEPLECHASE TRAINING AT ALLIANZ PARK  Please note following requests BRYAN SMITH will be coaching steeplechase every Tuesday evenings from 18.00pm to 18.30pm.
All welcome but please be ready to start at 18.00pm as there is only 30 mins to cram in what we can.  Main concentration will be on hurdles and barrier work.
BRYAN coached current Senior Women 3000m Steeplechase Club Record holder JO ANKIER, whose time of (9:43.88) is ranked UK No.8 on the UK All-Time list, also JO holds the Under 23 2000m Steeplechase (6:48.92) and 1500m Steeplechase (4:52.5) club records, her 1500m time is ranked UK No.1 on the UK All-Time list.

RECENT NEW MEMBERWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful time with Shaftesbury to MARK COTTLE

NEW CLUB RECORDS Congratulations to SOPHIE FORBES-LAIRD who at the Eastern Young Athletes League at Stevenage on 7 July, set an Under 15 Girls 300m record with a time of (41.9). The previous record was (42.23) set by JESSICA HURLEY at Stevenage on 5 May 2014.
Congratulations to NIAH AKINOTUKUN  who at the Eastern Young Athletes League at Stevenage on 7 July, set an Under 15 Girls 100m record with a time of (12.1 ). The previous record was (12.13) set by NIAH at Lee Valley on 12 May 2019.

BRITISH ATHLETICS LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 & SENIOR MEN)The third fixture of four took place last Saturday at Sheffield.

Team Result – 1st Birchfield Harriers (362 points), 2nd Newham & Essex Beagles (318.5), 3rd City of Sheffield & Dearne (294), 4th Harrow (272.5), 5th SBH (272), 6th Woodford Green with Essex Ladies (248), 7th Blackheath & Bromley (219), 8th Cardiff (155).

League Standings After 3 Rounds – 1st Birchfield Harriers (23 league points – 1023 match points), 2nd Newham & Essex Beagles (22 – 992), 3rd Harrow (16 – 848.5), 4th SBH (15 – 820), 5th Woodford Green with Essex Ladies (11 – 774), 6th City of Sheffield & Dearne (10 – 770), 7th Cardiff (6 – 603), 8th Blackheath & Bromley (5 – 654.5).

100m – A CONFIDENCE LAWSON 6th (10.61 w-0.3), B JORDAN WATSON-BROWN U23 6th (10.83 w0.9)
200m – A KRISHAWN AIKEN 7th (21.99 w1.3), B JOSHUA FAULDS U20 7th (22.64 w-0.9)
400m – A ROBERT SHIPLEY (HCA) 5th (48.13), B LUKE SMITH U23 5th (PB 49.04) taking .02 of a second off his 12 May time
800m – A BEN ROCHFORD 8th (1:58.36), B RORY MUIR 3rd (SB 1:55.07)
1500m – A JEREMY DEMPSEY U23 3rd (3:54.17), B GEORGE GROOM U23 5th (SB 4:01.73) taking 6.70 seconds off his 26 June time
5000m – A OLIVER GREENSTEIN U23 8th (PB 16:55.41) taking 14.63 seconds off his 11 May time
110m Hurdles – A DANIEL REES 4th (SB 16.13 w-0.5), B TYRIQ LAFEUILLE (DNF)
400m Hurdles – A DANIEL REES 2nd (52.4), B JOSHUA FAULDS U20 2nd (53.44)
4x100m Relay – SBH 6th (42.81) LUKE SMITH, JAMAL RHODEN-STEVENS, KRISHAWN AIKEN, JORDAN WATSON-BROWN
4x400m Relay – SBH 6th (3:20.29) DANIEL REES, JAMAL RHODEN-STEVENS, KRISHAWN AIKEN, ROBERT SHIPLEY
High Jump – A DAVID SMITH 1st (2.10m), B LEWIS MCGUIRE U23 1st (2.05m), Non-Scoring AKIN COWARD1st (2.05m)
Pole Vault – A ETHAN WALSH U23 1st (4.80m), B GLEN QUAYLE U20 1st (4.40m)
Long Jump – A DAN BRAMBLE 1st (7.46m w-0.8), B DANIEL LEWIS 4th (6.39m w0.6)
Triple Jump – A NATHAN FOX 1st (16.02m w1.8), B DANIEL LEWIS 1st (14.98m w1.3)
Shot 7.26kg – A JAMES HAMBLIN (2nd Claim) 6th (11.25m), B ZANE DUQUEMIN 7th (SB 8.21m)
Discus 2kg – A ZANE DUQUEMIN 1st (58.36m), B JAMES HAMBLIN (2nd Claim) 5th (PB 30.17m) adding 1.37m to his 2016 throw
Hammer 7.26kg – A JACOB LANGE (HCA) 6th (56.22m), B JAMES HAMBLIN (2nd Claim) 3rd (51.50m)
Javelin 800g – A DANIEL BAINBRIDGE U23 2nd (61.98m), B DANIEL REES 5th (PB 32.76m) adding 2.15m to his 2015 throw

Scoring System Top 10 – ZANE DUQUEMIN 4th (58.36m – 1017 points), NATHAN FOX 6th (16.02m – 995 points)

UK WOMEN’S ATHLETICS LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 & SENIOR WOMEN)The second fixture of three took place last Saturday at Stevenage.

An excellent team performance with the team finishing third just behind our closest rivals Woodford Green with Essex Ladies.
The final fixture is at Wigan on Saturday 4 August in which we take a 3-point advantage over Woodford Green with Essex Ladies, so fingers crossed promotion to the Premiership seems a distinct possibility.

Team Result – 1st Wigan (203 points), 2nd Woodford Green with Essex Ladies (179), 3rd SBH (169), 4th Swansea Harriers (153), 5th Southampton (150), 6th Harrow (124), 7th Herts Phoenix (121), 8th Crawley (117).

Team Result After 2 Rounds – 1st Wigan (14 league points – 401.5 match points), 2nd SBH (14 – 383), 3rd Woodford Green with Essex Ladies (11 – 366), 4th Southampton (11 – 352), 5th Swansea Harriers (8 – 324.5), 6th Harrow (8 – 314), 7th Crawley (2 – 252), 8th Herts Phoenix (1 – 236).

100m – A REBECCA JEGGO U20 (2nd Claim/HCA) 1st (12.02 w-2.2), B SARAH RIDLEY U23 (HCA) 6th (13.31 nwr)
200m – A REBECCA JEGGO U20 (2nd Claim/HCA) 1st (24.43 w0.4), B HAYLEY MCLEAN (HCA) 1st (25.11 w-0.1)
400m – A INDEA ADAMS-BURNETT U23 8th (61.80), B INDIRA PATEL U20 8th (PB 76.35)
800m – A PHILLIPA LOWE (HCA) 1st (2:07.32), B TARA KAFKE (HCA) 1st (2:11.70)
1500m – A TARA KAFKE (HCA) 5th (PB 4:55.79) taking 7.34 seconds off her 2018 time, B SOPHIA STAAB U20 4th (5:01.50)
3000m – A INDRA PATEL U20 2nd (PB 10:30.12) taking 2.68 seconds off her 29 May time
100m Hurdles – A GEMMA BENNETT V35 4th (SB 14.24 w-1.2) equalling her 16 June time, B HAYLEY MCLEAN (HCA) 1st (PB 14.52 w-1.3) taking .10 of a second off her 9 June time
400m Hurdles – A HAYLEY MCLEAN (HCA) 1st (57.82)
4x100m Relay – SBH 2nd (49.10) HAYLEY MCLEAN, GEMMA BENNETT, REBECCA JEGGO, TARA KAFKE
High Jump – A KARA ONUIRI U20 4th (1.65m), B TRINITY O’CONNOR U20 2nd (1.50m)
Pole Vault – A EMMA ANDERSSON 1st (3.70m), B TRINITY O’CONNOR U20 2nd (PB 3.30m) equalling her 17 June height
Long Jump – A KIERRA GRANT U20 4th (SB 5.24m w1.9) adding 3cm to her 30 June jump, B TRINITY O’CONNOR U20 6th (4.34m nwr)
Triple Jump – A JAZZ SEARS U20 1st (12.46m w0.0)
Shot 4kg – A GEMMA BENNETT V35 4th (SB 10.56m), B NENE HARRISON V35 4th (10.27m)
Discus 1kg – A LOUISA PITSIALIS U20 7th (SB 18.12m)
Hammer 4kg – A LUCY KOENIGSBERGER U20 4th (43.89m), B LOUISA PITSIALIS U20 4th (38.40m)
Javelin 800g – A ALEXA EICHELMANN U20 6th (SB 25.68m), B CRISTINA POTTER U20 5th (25.27m)

Scoring System Top 10 – HAYLEY MCLEAN 3rd (57.82 – 944 points)

EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN)The fourth fixture of five took place last Sunday at Stevenage.

Another excellent team result with the team beating one of our main opponents Chelmsford, which enabled us to move up from 6th place to 3rd place with one fixture to go.

Our final fixture is at Allianz Park on Sunday 11 August in which our opponents are HAWCS/Enfield & Haringey, Nene Valley Harriers, Bedfordshire Lions, Colchester Harriers and Watford.

Team Result1st SBH (796 points), 2nd Chelmsford (779.5), 3rd Stevenage & North Herts (539.5), 4th Ipswich (538.5), 5th Bedfordshire Lions (514), 6th Peterborough (331).

League Table After 4 Rounds Top 6 – 1st Havering (28 league points 3386 match points), 2nd Dacorum & Tring (27 – 3160.5), 3rd SBH (26 – 3057), 4th Norwich (25 – 3127.5), 5th Chelmsford (25 – 3043.5), 6th Thurrock (25 – 2916.5).

Still awaiting the results on the PO10, then I can add any season or personal best performances
100m – U13B A ZICO JONES 1st (12.6 nwr), B EBUKA NWOKEJI 1st (13.0 nwr), U13G A OLIVE HARVEY-DEW 4th (14.3 nwr), B LUCY CAMPOS 4th (14.5 nwr), U15B A MALACHI AMADI 1st (11.5 nwr), B BRADLEY UKPETENAN 2nd (12.5 nwr), U15G A NIAH AKINOTUKUN 1st (12.1 nwr), B TOSIN JOKOSENUMI 1st (13.0 nwr), U17M A TARIQ WILD 1st (11.0 nwr), B EMMANUEL DURUIHEOMA 1st (11.0 nwr), U17W A LARISSA GILES 3rd (13.1 nwr), B ALEXIA SAUNDERS 1st (12.8 nwr), Non-Scoring U13B CAMERON KNIGHT (13.3 nwr), GERALD COLLINS (13.5 nwr), OBINA NWOKEJI (13.5 nwr), ANDONI AMPHLETT (13.7 nwr), OLIVER LAURENS (14.0 nwr), CALVIN LAWRENCE (14.4 nwr), U13G DAISY HARVEY-DEW (14.6 nwr), AMELIA ONYEMS (15.0 nwr), U15B OSCAR LAURENS (12.1 nwr), ERNEST BARNES (12.4 nwr), YOSHIFURU OIKE (12.6 nwr), VICTOR ODIAKA (12.7 nwr), FRANKIE JOHNSON (13.1 nwr), SAMUEL OJO (13.1 nwr), U15G SEMI ATIBA (13.2 nwr), AMBER STONE (13.5 nwr), OLIVIA DA CRUZ (14.1 nwr), ESTAFANIA PALANCO (14.2 nwr), FOPE ALLO (14.5 nwr), U17M ANDREW NICOLAOU (11.6 nwr), YUMA HAMANO (11.9 nwr), U17W SAVANNAH IYAMU (13.3 nwr)
200m – U13B A ZICO JONES 1st (26.9 nwr), B EBUKA NWOKEJI 1st (26.9 nwr), U13G A OLIVE HARVEY-DEW 3rd (29.7 nwr), B LUCY CAMPOS 3rd (30.9 nwr), U15B A BRADLEY UKPETENAN 1st (24.7 nwr), B OSCAR LAURENS 2nd (24.6 nwr), U15G A NIAH AKINOTUKUN 1st (25.2 nwr), B TOSIN JOKOSENUMI 1st (26.7 nwr), U17M A TARIQ WILD 1st (22.4 nwr), B REMI JOKOSENUMI 1st (23.3 nwr), U17W A ALEXIA SAUNDERS 1st (26.4 nwr), B LARISSA GILES 1st (27.0 nwr), Non-Scoring U13B CAMERON KNIGHT (27.3 nwr), GERALD COLLINS (27.9 nwr), ANDONI AMPHLETT (28.0 nwr), OLIVER LAURENS (28.9 nwr), CONOR O’KEEFFE (29.1 nwr), EDEN GRAZIN-COHEN (30.5 nwr), CALVIN LAWRENCE (31.0 nwr), U13G DAISY HARVEY-DEW (30.6 nwr), MIA HIGSON (30.7 nwr), U15B VICTOR ODIAKA (25.2 nwr), YOSHIFURU OIKE (25.2 nwr), SAMUEL OJO (26.6 nwr), FRANKIE JOHNSON (26.9 nwr), U15G OLIVIA DA CRUZ (28.8 nwr), ESTAFANIA PALANCO (30.1 nwr), U17M EMMANUEL DURUIHEOMA (23.4 nwr), YUMA HAMANO (24.8 nwr), U17W SAVANNAH IYAMU (27.4 nwr), MALIKA HISLOP-ELLIS (28.9 nwr)
300m – U15B A ERNEST BARNES 1st (38.0), B YARAS POLUEKTOV 1st (41.3), U15G A SOPHIE FORBES-LAIRD 1st (PB 41.9), B LOLA MCCANN-EZEKIEL 2nd (45.8), U17W A AMBER DUVERNEY 4th (43.4), B VICTORIA GODFREY 4th (46.2), Non-Scoring U15B ARTHUR POPIVKER 5th (PB 43.9), U15G AZARIA NWANKWO 2nd (45.8), ALICE MUSGROVE 3rd (PB 50.5), LUCY MARCUS 4th (51.3), U17W HELENA AGHOLOR 2nd (47.7)
400m – U17M A GILAD NACHSHEN 2nd (53.4), B JONATHAN BOARDMAN 3rd (56.9), Non-Scoring U17M JUDE MIRANDA (54.9)
800m – U13B A ZICO JONES 1st (2:18.1), B THOMAS CADWALLADER 1st (2:25.8), U13G A MYA MAIRS-INGRAM 2nd (2:39.7), B LUCY JOHNSON 4th (2:58.6), U15B A DYLAN HAMMOND 1st (2:10.3), B ISAIAH OCHEJA 2nd (2:27.2), U15G A ASHA HORBACKI 5th (2:46.0), B LAUREN MALTZ 5th (2:48.2), U17M A GILAD NACHSHEN 1st (2:02.9), B JUDE MIRANDA 1st (2:07.7), U17W A SYDNEY ALLEN 1st (2:20.0), B NATASHA TANNER 2nd (2:30.4), Non-Scoring U13B AUSTIN WARD (2:35.4), JOSHUA GOLDSTEIN (2:41.9), EDEN COHEN-GRAZIN (2:56.1), U15G SARON RICHARDSON (2:49.8)
1500m – U13B A GIANLEO STUBBS 1st (4:40.1), U13G A DINA SILVERMAN 3rd (5:35.1), B PHOEBE MUSIC 3rd (5:44.5), U15B A SAMUEL GREENSTEIN 2nd (4:32.4), B LEO RONCARATI 1st (4:38.3), U15G A RACHEL PEARLMAN 2nd (5:12.0), B LOUISA STAAB 1st (5:31.8), U17M A BINI BLOOM 1st (4:18.0), B FINN MACARTHY 1st (4:19.8), U17W A JOANNE MIRANDA 1st (4:46.4), B EMILY HATHAWAY 1st (4:59.5), Non-Scoring U15B DOVI LEVIN (4:53.9), DANIEL BANYARD (5:00.1), JOSEPH O’HARA (5:16.1), U17M SAM TRUEMAN (4:39.9), DYLAN MICHEL (4:45.0)
70m Hurdles – U13G A EVA CHALISEY 2nd (12.8 nwr), B LUCY CAMPOS 4th (13.3 nwr), Non-Scoring U13G EVA HIGSON (13.7 nwr)
75m Hurdles – U13B A AUSTIN WARD 3rd (13.4 nwr), B JAMES JENKS 3rd (16.9 nwr), U15G A ALINA COFIE 1st (11.9 nwr), A AZARIA NWANKWO 1st (12.2 nwr), Non-Scoring U13B CONOR O’KEEFFE (15.2 nwr), OSCAR RONCARATI (15.2 nwr), U15G ALICE MUSGROVE (13.2 nwr), KAREN APOLOT (13.3 nwr), LOLA MCCANN-EZEKIEL (13.7 nwr)
80m Hurdles – U15B A DIKE ONYEMELUKWE 6th (14.3 nwr), B ERNEST BARNES 4th (14.0 nwr), U17W A EVELYN BARTER 4th (13.5 nwr)
100m Hurdles – U17M A YUVAN VASANTHAKUMARAN 3rd (16.1 nwr)
4x100m Relay – U13B 1st (??.?) CAMERON KNIGHT, GERALD COLLINS, EBUKA NWOKEJI, ZICO JONES, U13G 3rd (57.8) , U15B 1st (48.3) OSCAR LAURENS, ERNEST BARNES, BRADLEY UKPETENAN, MALACHI AMADI, U15G 1st (51.6), U17M 1st (44.5) REMI JOKOSENUMI, TARIQ WILD, EMMANUEL DURUIHEOMA, ANDREW NICOLAU, U17W 2nd (52.2), Non-Scoring U13B JOSEPH WHEELER-HENRY, ANDONI AMPHLETT, OLIVER LAURENS, OBINNA NWOKEJI, U15B FRANKIE JOHNSON, VICTOR ODIAKA, SAMUEL OJO, YOSHI OIKE
Pole Vault – U15G A NATALIA IVANOV 1st (3.10m), U17M A WILLIAM GALLO 1st (3.00m)
High Jump – U13B A AUSTIN WARD 3rd (1.25m), A JOSEPH WHEELER-HENRY 3rd (1.20m), U13G A EVA CHALISEY 2nd (1.20m), U15B A OR SEGAL 1st (1.78m), U15G A REBECCA WHEELER-HENRY 1st (1.60m), B LOLA MCCANN-EZEKIEL 2nd (1.30m), U17M A KIMANI JACK 2nd (1.75m), U17W A SAVANNAH IYAMU 4th (1.40m), B KATIE WEBB 3rd (1.35m), Non-Scoring U15G ALICE MUSGROVE (1.25m)
Long Jump – U13B A CAMERON KNIGHT 1st (5.14m nwr), B EBUKA NWOKEJI 1st (4.92m nwr), U13G A EVA CHALISEY 4th (4.13m nwr), B AMELIA ONYEMS 4th (3.68m nwr), U15B A SAMUEL OJO 5th (4.85m nwr), B VICTOR ODIAKA 3rd (4.62m nwr), U15G A AMBER STONE 5th (4.26m nwr), B KAREN APOLOT 2nd (4.18m nwr), U17M A EMMANUEL DURUIHEOMA 2nd (5.73m nwr), B YUVAN VASANTHAKUMARAN 1st (5.58 nwr), U17W A MALIKA HISLOP-ELLIS 3rd (4.57m nwr), B EMMA IMAMOVIC 1st (4.39m nwr), Non-Scoring U13B GERALD COLLINS (4.89m nwr), OBINA NWOKEJI (4.33m nwr), HARRY WEBB (3.58m nwr), U13G MIA HIGSON (3.52m nwr), U15B FRANKIE JOHNSON (5.01m nwr), U15G ALICE MUSGROVE (4.17m nwr)
Triple Jump – U17M A YUVAN VASANTHAKUMARAN 3rd (11.91m nwr), B MAX NISSIM 1st (11.52m nwr), U17W A MALIKA HISLOP-ELLIS 1st (10.26m nwr)
Shot 2.72kg – U13G A OLIVE HARVEY-DEW 2nd (7.43m), B DAISY HARVEY-DEW 2nd (5.17m)
Shot 3kg – U13B A JAMES JENKS 5th (5.15m), B OLIVER LAURENS 3rd (4.75m), U15G A HANNAH OGUNNIYI 5th (8.78m), B JODY AGHOLOR 3rd (8.20m), U17W A ALEXIA SAUNDERS 2nd (9.14m), B SAMRA RICHARDSON 1st (8.92m), Non-Scoring U13B EDEN GRAZIN-COHEN (4.76m), U17W ALICE CUELL (9.23m)
Shot 4kg – U15B A YARAS POLUEKTOV 6th (7.26m), B BRADLEY UKPETENAN 4th (7.13m)
Shot 5kg – U17M A AFALOBI FAOGBON 2nd (10.43m), B ALVIN LEONG 2nd (9.47m) 
Discus 0.75kg – U13G A MIA HIGSON 5th (12.12m), B EVA HIGSON 2nd (10.41m)
Discus 1kg – U13B A JOSEPH WHEELER-HENRY 2nd (16.54m), B HARRY WEBB 3rd (13.89m), U15G A SARON RICHARDSON 4th (13.65m), B JUDY AGHOLOR 3rd (12.88m), U17W A KATIE WEBB 1st (31.50m), B SAMRA RICHARDSON 1st (20.41m), Non-Scoring U17W ALICE CUELL (17.57m)
Discus 1.25kg – U15B A YOSHIFURU OIKE 6th (11.83), B FRANKIE JOHNSON 5th (11.45m) 
Discus 1.5kg – U17M A TOBY LAYCOCK 2nd (38.33m), B ALVIN LEONG 2nd (29.77m) 
Hammer 3kg – U15G A HANNAH OGUNNIYI 3rd (21.14m), U17W A HARRIET MOLLISON 2nd (23.39m)
Hammer 5kg – U17M A ALVIN LEONG 2nd (23.23m) 
Javelin 400g – U13B A OSCAR RONCARATI 1st (29.07m), B JOSEPH WHEELER-HENRY 1st (22.40m), U13G A AMELIA ONYEMS 4th (16.38m), B EVA HIGSON 2nd (13.26m)
Javelin 500g – U15B A MALACHI AMADI 5th (23.86m), U15G A JUDY AGHOLOR 3rd (23.00m), B SARON RICHARDSON 5th (11.90m), U17W A SAMRA RICHARDSON 1st (33.49m), B KATIE WEBB 1st (27.47m)
Javelin 700g – U17M A BENJAMIN HOCKING 1st (40.77m), B AFALOBI BASOGSON 2nd (14.87m)

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER DIVISION (UNDER 17 & 20 MEN/WOMEN)The third fixture of four took place last Sunday at Allianz Park.
The following are those athletes that achieved a season or personal best performance

100m – U17W B YASMIN PALMER 6th (SB 13.41 w0.9), U20M A JOSHUA KUMAR 6th (PB 11.07 w3.0) taking .05 of a second off his 2018 time
400m – U20M A DECARIE DAVIES 1st (PB 49.69) taking .60 of a second off his 3 June time, U20W B NAOMI PALMER U17 2nd (PB 60.84) taking .21 of a second off her 2018 time
800m – U17M A GILAD NACHSHEN 3rd (PB 1:58.16) taking .94 of a second off his 2018 time, U17W A SYDNEY ALLEN 2nd (PB 2:20.17) taking .20 of a second off her 2018 time, B LOUANN LAMY 3rd (SB 2:48.00), U20W B INDIRA PATEL 2nd (PB 2:32.73) taking .21 of a second off her 2015 time
1500m – U17M A FINN MACCARTHY 3rd (PB 4:22.34) taking .55 of a second off his 1 June time, U20M A LIAM GARRETT (2nd Claim) 3rd (SB 4:06.80), U20W B INDIRA PATEL 1st (PB 4:54.84) taking 2.66 seconds off her 5 May time
3000m – U20W B SOPHIA STAAB 1st (PB 11:07.76)
100m Hurdles – U17M B SEBASTIANO CORBO 4th (PB 16.13 w-0.3) taking .07 of a second off his 2 June time
110m Hurdles – U20M B ALEX PETTY 2nd (PB 15.95 w1.6) taking .69 of a second off his 26 May time
400m Hurdles – U17M B SEBASTIANO CORBO 3rd (PB 66.18)
1500m Steeplechase – U17W A ELENA RONCARATI 3rd (PB 5:52.12) taking 2.98 seconds off her 5 May time, U20W B MIA GROOM 1st (SB 5:22.66) taking .73 of a second off her 1 June time
4x100m Relay – U20M 2nd (SB 44.29) taking .43 of a second off their 5 May time ROHAN BAGAI, ODERA UMEUGOJI, JOSHUA FORBES, MICAH FORBES-AGYEPONG, U20W 1st (SB 48.36) taking .04 of a second off their 5 May time, and is ranked UK No.4 U20 team in 2019 LATIFAH HARRIS-OSMAN, HANNAH FOSTER, CHINWE IWUNZE, JOY OGUNLEYE
4x400m Relay – U20M 2nd (SB 3:28.35) taking 9.47 seconds off their 5 May time, and is ranked UK No.5 U20 team in 2019 ODERA UMEUGOJI (54.8), BEN LLOYD (50.6), TYRIQ LAFEUILLE (52.6), DECARIE DAVIES (50.4)
High Jump – U17M A KIMANI JACK 2nd (PB 1.85m) equalling his 4 April height, U17W A LOUANN LAMY 3rd (PB 1.40m) adding 5cm to her 2 June height, U20M A AIDAN TANG 4th (SB 1.80m) equalling his 5 May height
Long Jump – U17W A AMELIA DALEY 2nd (SB 5.53m w1.7) adding 8cm to her 5 January jump, U20M A BEN BELLISARIO 2nd (PB 6.55m w2.0) adding 28cm to her 26 May jump, U20W A KIERRA GRANT 2nd (SB 5.21m w0.6)
Triple Jump – U17W A AMELIA DALEY 1st (PB 11.85m w1.2) adding 7cm to her 2018 jump, and is ranked UK No.6 U17 in 2019, U20W B LEONI ONYEMS (2nd Claim) 1st (PB 11.40m nwr) adding 29cm to her 15 May jump
Shot 4kg – U20W A TAIT JONES 4th (PB 8.92m) adding 60cm to her 5 May put
Shot 6kg – U20M A OLIVER GRAHAM 3rd (SB 11.23m) adding 59cm to his 26 May put, and is ranked UK No.8 U20 in 2019
Discus 1.75kg – U20M A JAMES LANCASTER 2nd (PB 40.43m) adding 1.90m to his 26 May throw, B OLIVER GRAHAM 1st (SB 34.86m) adding 50cm to his 12 May throw
Hammer 4kg – U20W A LOUISA PITSIALIS 3rd (SB 40.40m) adding 14cm to her 5 May throw, B TAIT JONES 3rd (SB 21.86m) adding 1.47m to her 5 May throw
Javelin 500g – U17W B KATIE WEBB 2nd (SB 28.54m) adding 47cm to her 23 June throw
Javelin 800g – U20M A TED PARKER 4th (PB 37.85m), B OLIVER GRAHAM 2nd (SB 33.16)adding 61cm to his 27 April throw

EUROPEAN ATHLETICS PREMIUM MEETINGTook place at Luzern, Switzerland on 9 July.
Hammer 7.26kg CHRIS BENNETT 3rd (72.16m)

SOUTHERN COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPSTook place at Horspath, Oxford on 6-7 July.
OCTATHLON – U17M SEBASTIANO CORBO won the Bronze Medal (PB 3791 points) Long Jump (5.14m w0.8), 100m Hurdles (PB 15.90 w1.2) taking .23 of a second off his 30 June time, Javelin 700g (27.65m), 400m (PB 57.62), High Jump (PB 1.54m) adding 14cm to his 2 June height, Shot 5kg (11.41m), Discus 1.5kg (33.04m), 1500m (PB 5:09.98) taking 2.02 seconds off his 29 June time

HOCHSPRUNG-MEETINGTook place at Viersen, Germany on 7 July.
High Jump ALLAN SMITH 6th (2.15m)

HIGHGATE HARRIERS NIGHT OF THE 10000M PBs (INC BRITISH CHAMPIONSHIPS & EUROPEAN CUP 10000M)Took place at Parliament Hill on 6 July.
10000m – Men Race A KIERAN CLEMENTS 28th (29:08.66), Men Race C PHILLIP CROUT 16th (30:39.29), Men Race D WILLIAM RYLE HODGES 20th (30:55.90), KOJO KYEREME V40 28th (32:10.87)

BOYSEN MEMORIALTook place at Oslo, Norway on 5 July.
Hammer 7.26kg CHRIS BENNETT 4th (67.77m)

FOLKSAM GRAND PRIXTook place at Karlstad, Sweden on 3 July.
Shot 7.26kg SCOTT LINCOLN (HCA) 1st (18.91m)

PARKRUN 5K RESULTS – 6 JULY – BUSHEY – STUART MOORE V60 459th (First Time 25.57) 122nd parkrun – ELLENBROOK FIELDS – BRADLEY DEVITT 91st (First Time 25.18) 109th parkrun – GROVELANDS – STUART SINGER V55 35th (21.57) 259th parkrun, POSIA SHAW U11 44th (22.16) 36th parkrun, ABIGAIL JEFFERY U13 54th (New PB 22.50) 6th parkrun – KINGSTON – TONY PACKHAM V65 97th (23.51) 6th parkrun – POOLE – HUGH RICHARDS V70 346th (27.39) 125th parkrun – PYMMES – LISA GAUL 29th (First Time 24.33) 7th parkrun – RICHMOND – BARRY CHISHOLM V60 164th (First Time 25.56) 172nd parkrun – ST ALBANS – JOSHUA EDWARDS U20 4th (18.03) 31st parkrun – STEVENAGE – RUSSELL DEVITT V70 137th (26.46) 156th parkrun – SUNNY HILL – PHILIP SHELLEY V55 17th (25.12 2nd V55) 30th parkrun, PENNY HARPER-WILKINSON V60 19th (New PB 26.29 1st V60) 7th parkrun

PARKRUN 2K RESULTS – 30 JUNE – FRIARY PARK – ARTHUR PHILLIPS U11 2nd (New PB 7.10) 114th parkrun, POSIE SHAW U11 3rd (New PB 7.28) 29th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

ALEXANDER STADIUM REVEDEVLOPMENT PLANS PUBLISHED – The following article was published on the Athletics Weekly website.

Plans detailing the design for the redevelopment of Alexander Stadium ahead of the Birmingham 2022 Commonwealth Games have been published. The release of the plans comes as a public consultation into the revamp begins.
The Perry Barr venue, which is the home of UK Athletics, will host the athletics plus the opening and closing ceremonies at the Games, set to take place from July 27 to August 7, 2022.

New artist impressions of the stadium have been released “revealing Birmingham City Council’s intentions to create a legacy asset the city and its residents can be truly proud of”.
The changes to the 40-year-old stadium, which currently hosts the British Championships and Diamond League events annually, will include an increase in permanent seating capacity from 12,700 to 18,000, allowing up to 40,000 during the Games through additional temporary seating.
The competition track will be re-laid and a six lane, 400m warm-up track will be built. A new western stand will replace the Main, Knowles and Nelson stands, while there will be new tiered seating to the north and south.
Other key features include the installation of new stadium lighting and a practice throwing field, improved public realm and parking provision and a new access road from the A453 Aldridge Road for event and maintenance use.
Cllr IAN WARD, leader of Birmingham City Council, said: “We’re now in an exciting phase of the design process where we would like to share our plans for the future with the community and hear their thoughts.
“The team has designed a redeveloped stadium which will meet the needs and aspirations of the community for generations to come. This is about creating a destination venue, shaping a legacy beyond the Commonwealth Games.
“We are making lots of information and detail available, so I encourage as many people as possible to come along, have a look at the designs and provide their feedback.”

SOPHIE FORBES-LAIRDLast Sunday SOPHIE won the 300m Under 15 Girls Gold Medal at the Eastern Regional Championships at Cambridge University, this follows her Silver Medal in the Eastern Indoor Champs last January.

SOPHIE has been selected to run the 300m for Bedfordshire at the English Schools Championships in Birmingham on the 12-13 July. Following this SOPHIE says she will be a proud member of the Club’s 4x100m Under 15 Girls relay team racing in the Club Connect Relays at Queen Elizabeth Olympic Park on 21 July.

SUPPLEMENTARY GUIDANCE NOTES FOR UKA RULES FOR COMPETITION 2018-2020 – Will All Our Athletes Note that the IAAF have amended rule 180.17 Time Allowed for Trials, replacing the 30 seconds allowed for a trial with 1 minute. The change is to be applied immediately.

The updated Supplementary Guidance Notes document can be downloaded by clicking the following link: Supplementary Guidance Notes (February 2019)
Please address any queries to rules@uka.org.uk. A PDF copy of the Rule Book and supplementary notes can be found at www.uka.org.uk/competitions/rules

UPCOMING SHAFTESBURY BARNET HARRIERS FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
The current 2019 Summer Fixture Card can be found on the SBH website http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/ also the contact details for all Team Managers can be found here – http://sbharriers.co.uk/ and then select “Athletics”

CITY 5K ROAD RACE –  Takes place on to Tuesday 16 July

LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on to Saturday 20 July and Sunday 21 July at the Queen Elizabeth Olympic Park, London.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/#
 
MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 21 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, Those athletes who wish to compete as a non-scorer, please contact your Team Manager no later than Thursday 18 July as the declarations have to be in on Friday 19 July.
 
VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 22 July at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david@wilcock53.net Women Sarah Boxer sarahboxer@hotmail.co.uk

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The third of Four fixtures takes place on Saturday 27 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Entry is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce them to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups including U13s unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 27 July
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 10.00am, first event starts at 10.30am, and completion around 12.00pm, and is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. Quadkids is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents you may be asked to join in by helping out on maybe one of the events

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 28 July at the Norman Park Athletic Track, Hayes Lane, Bromley(Satnav BR2 9EJ).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

UPCOMING OTHER FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
These fixtures you will have to enter yourselves and pay the appropriate fee

A WARNING REGARDING OPEN MEETINGS 2019 – I spoke to 2 of the organisers of open meetings, regarding whether there was a closing date for their meeting, especially as now entries are online only. Their response was when a meeting opens on the online system, there could be a 100m event that takes place between 19.00pm to 19.45pm, they would have ascertained that between these times there will be 8 races. Once the 64 entries for those 8 races have been filled, the event is therefore closed. Therefore, there could be a chance that an event could be closed 1 Week or 2 weeks before the meeting date. Therefore, please beware of this.

EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 11 July to Sunday 14 July in Gavle, Sweden.
 
ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 12 July to Saturday 13 July at the Birmingham Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

LEE VALLEY THROWS FEST OPEN MEETING – Takes place on Sunday 14 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). Age-groups U17 and upwards. Events are Shot Put, Discus, Hammer and Javelin.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/throws-fest/
Entries Close Sunday 7 July, Although An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 17 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

EUROPEAN U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 18 July to Sunday 21 July in Boras, Sweden

WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 24 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). All age-groups including U13s.
There is an overflow car park prior to the main entrance on Horseshoe Lane if you are travelling up from the A405/Garston but we cannot guarantee if there are spaces.
Nearest large car park if the facility car parks are full is the Leavesden Country Park off College road (Satnav WD5 0NR) approximately 1100 metres, which is a continuation of Horseshoe Lane. Please note the Harvester Car Park is now pay and display
Timetable/Events7.00pm 200m, 7.15pm Triple Jump, 7.30pm 1500m no times over 5m 30s, 9.15pm 3000m no times over 11m 00s.
PLEASE NOTE: Entries online only, no entries on the day, for all information including entering yourself online please use this link – http://www.watfordathletics.co.uk/Whogm/OpenindexF.htm
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 27 July and Sunday 28 July at the Manchester Regional Arena, Rowsley Street, Manchester (Satnav M11 3FF).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 31 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.

CLUB EMBROIDERED RED HOODIES Currently there are now over 500 Hoodies in circulation, this is the link giving details on how you can order your Club Hoody for £35, which includes having your name embroidered on the front Club Hoodies Updated 01-07-19

FACEBOOKPhotographs can be found on the SBH page.

CURRENT DISTRIBUTION OF SHAFTESBURY INFORMATION Currently I notify members (by email) using “MailChimp”. The reason I changed, was in November 2017 “Gmail” put a limit of 100 addresses that users could send to in a 24-hour period, and currently I send to approximately 850 members each issue.

On seeking technical advice “MailChimp” was recommended as the best way for SBH to go forward. There is one thing you should be aware off is that when you receive an email from me, the footer at the bottom has 4 options, of which one is “Unsubscribe Me From List”. Could I ask you not to select this as if you do you will be automatically removed from my distribution list.

SBH PRIVACY STATEMENT – In becoming a member, SBH will collect certain information about you. Can you please read the attached ‘Privacy Statement’ which contains Information on General Data Protection Regulations  SBH Privacy Statement Final April 2018

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240.

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017

All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Emma Gouge at emmagouge@saracens.net her direct phone number is 0203 675 7252, or Lauren Hewett at laurenhewett@saracens.net her phone number are (Office) 020 3675 7210 or (Mobile) 07881 297875

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 4 July 2019

Happy Birthday this week to Mohammad Ahmadzai, Brenda Atkinson, Martina Dvorakova, Jack Fitzpatrick, Ezra Harkless, James Hamblin, Joseph Heather, Louann Lamy, Kayla Michel, Avi Miller, Jessica Nathan, Conor O’Keeffe, Esther Olatunde, Aidan Reynolds, Phillip Richardson, Hannah Ridley, Sarah Ridley, Thomas Patrick, Ray Tucker, Geoff Williams, Lucy Whytock and John Wright

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS/INFORMATION CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED
2019 Summer Fixture Card Fixtures Issued 21-02-19 – Summer 2019 Fixture Card Issued 21-02-19
2019 Summer Fixture Card Front Sheet Updated 01-07-19 Club Hoody Information Updated – Summer 2019 Fixture Card Front Sheet Updated 01-07-19
All Lee Valley And Watford Open Meetings July To September 2019V3 Lee Valley Open Meetings July-September 2019 Issued 04-07-19W V3 Watford Open Meetings July-September 2019 Issued 04-07-19

Track & Field Team Managers Details – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Road Running Team Managers Detailshttp://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROWhttp://sbharriers.co.uk/
Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or downloaded
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to purchase one, please go to the bottom of this Newsletter

SBH MIDWEEK JUMPS CLUB AT ALLIANZ PARK  The current arrangements until further notice are that Pole Vault training is on Monday’s and Wednesday’s from 18.30pm to 21.00pm. High Jump training is on Wednesday’s from 18.45pm to 21.00pm.
Please contact the session administrator CLYDE GORDON clydeg67@hotmail.co.uk in advance and let him know if you are planning to attend.

POLE VAULTERS REQUIRED FOR 2019 To all athlete’s young & old, are you aware of the Pole Vault sessions SBH, have in the indoor track, at Allianz Park on Monday’s & Wednesday’s evenings from 6.30pm. We have room to coach more of you, why not come along, see a session & get involved.
Last year 2018 in the Eastern Young Athletes League, we were unable to fill our full quota of athletes, in the Pole Vault, so why not give it a try for 2019.
Contact CLYDE GORDON at clydeg67@hotmail.co.uk for more details.

STEEPLECHASE TRAINING AT ALLIANZ PARK  Please note following requests BRYAN SMITH will be coaching steeplechase every Tuesday evenings from 18.00pm to 18.30pm.
All welcome but please be ready to start at 18.00pm as there is only 30 mins to cram in what we can.  Main concentration will be on hurdles and barrier work.
BRYAN coached current Senior Women 3000m Steeplechase Club Record holder JO ANKIER, whose time of (9:43.88) is ranked UK No.8 on the UK All-Time list, also JO holds the Under 23 2000m Steeplechase (6:48.92) and 1500m Steeplechase (4:52.5) club records, her 1500m time is ranked UK No.1 on the UK All-Time list.

RECENT NEW MEMBERSWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful time with Shaftesbury toERNEST BARNES, DECARIE DAVIES, SHERMIA EDWARDS, KIERA-LEIGH FENDER, WILLIAM GALLO, CAROLE HARRIS, JOHN KOURPAS, SCOTT MCKENZIE, MAX NISSIM, HAYDEN TAYLOR and ARON YAVUZ

CLUB EMBROIDERED RED HOODIES As From 1 July 2019, the price of  a Hoody is £35 for all sizes , link giving details on how to order your Club Hoody Club Hoodies Updated 01-07-19

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER DIVISION (UNDER 17 & 20 MEN/WOMEN)The third fixture of four took place last Sunday at Allianz Park.

Team Result – 1st Blackheath & Bromley (811.5 match points, 6 league points), 2nd SBH (717 – 5), 3rd Windsor, Slough, Eton & Hounslow (575.5 – 4), 4th Havering (555.5 – 3), 5th Reading (512 – 2), 6th Crawley (506.5 – 1). 
Team Result After 3 Rounds – 1st Blackheath & Bromley (2345.5 match points, 17 league points), 2nd SBH (2267 – 16), 3rd Windsor, Slough, Eton & Hounslow (1873 – 12), 4th Crawley (1503 – 6), 5th Havering (1495 – 6), 6th Reading (1435.5 – 6).

Will add any Season/Personal best performances once the results are published on the Power of 10.

100m –U17M A REMI JOKOSENUMI 3rd (11.37 w1.2), B NNAMDI NDUKWE 1st (11.59 w-0.6), U17W A LARISSA GILES 4th (12.54 w3.8), B YASMIN PALMER 6th (13.41 w0.9), U20M A JOSHUA KUMAR 6th (11.07 w3.0), U20W A JOY OGUNLEYE (2nd Claim/HCA) 1st (12.18 w1.2), B LATIFAH HARRIS-OSMAN 2nd (12.81 w-1.7), Non-Scoring U17M CHIMA ONUORA (11.70 w-1.5), U17W CHINWE IWUNZE (12.52 w3.7)
200m – U17M A REMI JOKOSENUMI 2nd (22.65 w-0.1), B NNAMDI NDUKWE 2nd (22.92 w0.1), U17W A CHIYENNE ADRIEN 4th (26.61 w-1.9), B YASMIN PALMER 5th (27.55 w-0.3), U20M A MICAH FORBES-AGYEPONG 5th (38.38 w-1.0), B JOSHUA KUMAR 2nd (22.40 w1.1), U20W A JOY OGUNLEYE (2nd Claim/HCA) 1st (24.92 w2.8), B CHINWE IWUNZE 2nd (26.93 w0.4), Non-Scoring U17M SCOTT MACKENZIE (24.74 w0.1), U17W LARISSA GILES (26.39 w-0.3)
300m – U17W A VANESSA ANSUAA 3rd (41.06), B LEA REYNA-FARIA 2nd (43.49)
400m – U17M A NICHOLAS SAVVA 3rd (52.46), U20M A DECARIE DAVIES 1st (49.69), B ODERA UMEUGOJI 3rd (53.45), U20W A HANNAH FOSTER 1st (55.79), B NAOMI PALMER U17 2nd (60.84)
800m – U17M A GILAD NASCHSHEN 3rd (1:58.16), B FINN MCCARTHY 3rd (2:09.74), U17W A SYDNEY ALLEN 2nd (2:20.17), B LOUANN LAMY 3rd (2:48.00), U20M A MUKHTAR MUSA 1st (1:57.58), U20W A SCARLETT KENT 2nd (2:21.81), B INDIRA PATEL 2nd (2:32.73)
1500m – U17M A FINN MCCARTHY 3rd (4:22.34), B LUCA STUBBS 2nd (4:25.51), U17W A JOANNE MIRANDA 3rd (4:57.14), B JESSICA YEFET 2nd (5:49.18), U20M A LIAM GARRETT (2nd Claim) 3rd (4:06.80), B BEN WINFIELD 1st (4:11.32), U20W A SOPHIA STAAB 3rd (4:53.99), B INDIRA PATEL 1st (4:54.84)
3000m – U17M A JUDE MIRANDA 5th (10:44.50), U17W A MAAYAN RADUS 1st (10:36.83), U20M A LIAM GARRETT (2nd Claim) 1st (8:44.88), U20W A INDIRA PATEL 2nd (10:39.06), B SOPHIA STAAB 1st (11:07.76)
80m Hurdles – U17W A AMBER DUVERNEY 6th (13.50 w-2.1), B EVELYN BARTER 5th (13.32 w0.5)
100m Hurdles – U17M A SCOTT MACKENZIE 4th (14.43 w-0.5), B SEBASTIANO CORBO 4th (16.13 w-0.3), U20W A SOPHIA OBI (DNF)
110m Hurdles – U20M A RALPH WILLIAMS 2nd (15.31 w1.6), B ALEX PETTY 2nd (15.95 w1.6)
300m Hurdles – U17W A AMBER DUVERNEY 6th (51.24), A ELENA RONCARATI 5th (55.14)
400m Hurdles – U17M A JUBRIL ADENIJI 1st (59.99), B SEBASTIANO CORBO 3rd (66.18), U20M A TYRIQ LAFEUILLE 3rd (58.06)
1500m Steeplechase – U17W A ELENA RONCARATI 3rd (5:52.12), B JESSICA YEFET 2nd (6:29.18), U20W A AMELIA WILLS 1st (5:06.71), B MIA GROOM 1st (5:22.66)
2000m Steeplechase – U20M A BEN WILLS (2nd Claim) 1st (6:33.69), A JOSHUA EDWARDS 1st (7:15.79)
4x100m Relay – U17M 3rd (44.60) CHIMA ONUORA, NNAMDI NDUKWE, NICHOLAS SAVVAREMI JOKOSENUMI, U17W 6th (51.34) CHIYENNE ADRIEN, LARISSA GILES, VANESSA ANSUAA, MALIKA HISLOP-ELLIS, U20M 2nd (44.29) ROHAN BAGAI, ODERA UMEUGOJI, JOSHUA FORBES, MICAH FORBES-AGYEPONG, U20W 1st (48.36) LATIFAH HARRIS-OSMAN, HANNAH FOSTER, CHINWE IWUNZE, JOY OGUNLEYE
4x300m Relay – U17W 3rd (2:55.40) YASMIN PALMER, LEA REYNA-FARIA, CHIYENNE ADRIEN, VANESSA ANSUAA
4x400m Relay – U17M 3rd (3:43.68) GILAD NACHSHEN (55.2), CHIMA ONUORA (56.5), ROHAN BAGAI (60.5), MUKHTAR MUSA (51.5), U20M 2nd (3:28.35) ODERA UMEUGOJI (54.8), BEN LLOYD (50.6), TYRIQ LAFEUILLE (52.6), DECARIE DAVIES (50.4), U20W 5th (4:21.27) SCARLETT KENT (63.9), LOUANN LAMY (68.6), HANNAH FOSTER (58.7), AMELIA WILLS (70.1)
High Jump – U17M A KIMANI JACK 2nd (1.85m), U17W A LOUANN LAMY 3rd (1.40m), U20M A AIDAN TANG 4th (1.80m), B BEN BELLISARIO 2nd (1.80m), U20W A KARA ONUIRI 2nd (1.65m)
Pole Vault – U17M A WILLIAM GALLO 5th (2.90m), U20M A GLEN QUAYLE 2nd (4.40m), B TOLU AYO-OJO 1st (4.10), U20W A ZOE HOLLEY (NH), Non-Scoring U20M ZAMAAN DUDHIA (3.80m)
Long Jump – U17M A KENAN STEPHENS 2nd (6.76 w0.9), B ARAN YUVAZ 1st (6.41 w1.3), U17W A AMELIA DALEY 2nd (5.53m w1.7), B MALIKA HISLOP-ELLIS 2nd (4.19m w1.3), U20M A BEN BELLISARIO 2nd (PB 6.55m w2.0), U20W A KIERRA GRANT 2nd (5.21m w0.6)
Triple Jump – U17M A KENAN STEPHENS 1st (13.62 w0.5), B ARAN YUVAZ 1st (13.50 w1.3), U17W A AMELIA DALEY 1st (11.85m w1.2), U20M A TOLU AYO-OJO 2nd (12.47m w2.0), U20W A JAZZ SEARS 2nd (12.68m w0.6), A LEONI ONYEMS (2nd Claim) 1st (11.40m nwr), Non-Scoring U17W A MALIKA HISLOP-ELLIS (9.84m w1.9), DANIELLE OJO (9.51m w1.8)
Shot 3kg – U17W A SAMRA RICHARDSON 6th (8.67m)
Shot 4kg – U20W A TAIT JONES 4th (8.92m), B LOUISA PITSIALIS 2nd (8.39m)
Shot 5kg – U17M A AFOLABI FASOGBON 4th (11.20m), B SEBASTIANO CORBO 3rd (10.36m)
Shot 6kg – U20M A OLIVER GRAHAM 3rd (11.23m)
Discus 1kg – U17W A KATIE WEBB 2nd (35.37m), U20W A JESSICA EMERY 3rd (37.76m), B TAIT JONES 1st (36.21m)
Discus 1.5kg – U17M A TOBIAS LAYCOCK 3rd (29.44m), Non-Scoring ALVIN LEONG (30.77m) 
Discus 1.75kg – U20M A JAMES LANCASTER 2nd (40.43m), B OLIVER GRAHAM 1st (34.86m) 
Hammer 3kg – U17W A HARRIET MOLLISON 4th (27.04m)
Hammer 4kg – U20W A LOUISA PITSIALIS 3rd (40.40m), B TAIT JONES 3rd (21.86m)
Hammer 5kg – U17M A ALVIN LEONG 4th (25.89m) 
Hammer 6kg – U20M A OLIVER GRAHAM 2nd (58.60m), B JAMES LANCASTER 1st (58.10m) 
Javelin 500g – U17W A SAMRA RICHARDSON 2nd (34.35m), B KATIE WEBB 2nd (28.54m)
Javelin 600g – U20W A EMMA TAYLOR 3rd (34.47m)
Javelin 700g – U17M A MILAN TRAJKOVIC 1st (51.65m) 
Javelin 800g – U20M A TED PARKER 4th (37.85m, B OLIVER GRAHAM 2nd (33.16) 

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE The third fixture of four took place on Sunday 23 June at Parliament Hill.
The final fixture is during the School Holidays on Sunday 21 July at Allianz Park.
 
Team Result – 1st Highgate Harriers (1379 points), 2nd London Heathside (1081), 3rd SBH (1053), 4th Barnet & District (820), 5th Ealing, Southall & Middlesex (662), 6th Enfield & Haringey/Be Fit Today (534), 7th Cookham (520), 8th Serpentine (365), 9th Ealing Eagles (196), 10th Queens Park Harriers (114), 11th Trent Park (0).
 
Team Result After 3 Rounds – 1st Highgate Harriers (3457.5 points), 2nd London Heathside (3202), 3rd SBH (3175), 4th Barnet & District (2469), 5th Ealing, Southall & Middlesex (1993), 6th Cookham (1685), 7th Enfield & Haringey/Be Fit Today (1433), 8th Serpentine (983), 9th Ealing Eagles (561), 10th Queens Park Harriers (523.5), 11th Trent Park (413).
 
75m – U11B A LANI JANYEOLA 1st (PB 11.00 w1.8), B HARRY WEBB 3rd (PB 11.14 w3.0) taking .79 of second off his 2018 time, U11G A SIENNA CORBYN 2nd (11.27 w4.1), Non-Scoring U11B NS1 GABRIEL NWANKWO 2nd (PB 11.58 w3.0), NS2 HARRY PINCHERLE 2nd (PB 11.58 w3.0)
100m – U13B A ZICO JONES 2nd (PB 12.51 w1.8) taking .12 of second off his 25 May time, B JOSEPH WHEELER-HENRY 2nd (PB 13.30 w2.0) taking .40 of a second off his 25 May time, U13G A OLIVE HARVEY-DEW 3rd (PB 13.95 w2.1) taking .07 of a second off her 12 May time, B LUCY CAMPOS 2nd (PB 14.31 w3.4), U15B A ERNEST BARNES 2nd (PB 11.64 w4.9) taking .36 of a second off his 2 June time, B OSCAR LAURENS 1st (PB 11.70 w2.9) taking .30 of a second off his 12 May time, U15G A SHEMAIAH LAWRENCE 1st (PB 13.58 w3.3) taking .47 of a second off her 2018 time, B ESTAFANIA PALANCA 4th (13.80 w2.9), U17M A YUMA HAMANO 2nd (SB 11.70 w2.3), B BRADLEY UKPETENAN U15 4th (13.72 w4.0), U17W A ESTHER FATUADE 3rd (PB 12.44 w5.2) taking .13 of a second off her 2018 time, B BOBBI HARRISON 3rd (PB 13.73 w3.0) taking .07 of a second off her 2018 time, Non-Scoring NS U13B ANDONI AMPHLETT 1st (PB 13.50 w4.4) taking .19 of second off his 12 May time, ZAC BENJAMIN 3rd (PB 14.03 w4.4) taking .37 of second off his 2 June time, EDEN COHEN-GRAZIN 5th (PB 14.84 w4.4) taking .26 of second off his 2 June time, JAMES JENKS 6th (PB 14.92 w4.4) taking .08 of second off his 25 May time, U13G NS1 NATALIA CORBYN 5th (PB 15.98 w2.0), NS2 MIA HIGSON 3rd (PB 15.16 w1.7) taking .04 of a second off her 11 May time, NS3 MACIE SUTHERLAND 3rd (PB 14.77 w3.4) taking .51 of a second off her 16 June time, NS4 POPPY FENWICK-MOORE 3rd (PB 15.70 w2.0) taking .27 of a second off her 25 May time, U15B NS YOSHIFURU OIKE 2nd (PB 12.32 w0.4) taking .21 of a second off his 2018 time, FRANKIE JOHNSON 4th (PB 12.75 w0.4) taking .14 of a second off his 25 May time, U15G NS1 AMBER STONE 1st (PB 13.53 w3.5), LUCY MARCUS 3rd (15.16 w3.5), LEILA JENKSS 5th (PB 15.55 w3.5), NS2 ABI FOULERTON 2nd (PB 13.82 w2.4) taking .51 of a second off her 25 May time, ALICE MUSGROVE 4th (PB 14.25 w2.4) taking 1.46 seconds off her 2018 time
300m
 – U15B A ERNEST BARNES 1st (PB 37.97) taking .53 of a second off his 2 June time, B ARTHUR POPIVKER 4th (43.08), U15G A AZARIA NWANKWO 3rd (PB 45.31) taking .49 of a second off her 27 April time, B LUCY MARCUS 4th (PB 51.06) taking 1.74 seconds off her 4 May time, U17W A AMBER DUVERNEY 2nd (SB 43.84) taking .18 of a second off her 17 March time
400m – U17M A GILAD NACHSHEN 1st (PB 52.37) taking 1.63 seconds off his 2 June time, B TARIQ WILD 1st (SB 51.26) taking .09 of a second off his 5 May time, NICHOLAS SAVVA 2nd (52.19)
1500m – U13B A THOMAS CADWALLADER 1st (4:51.29), U13G A ABI JEFFERY 5th (5:31.53), B DINA SILVERMAN 4th (PB 5:26.26) taking 5.93 seconds off her 12 May time, U15B A LEO RONCARATI 2nd (SB 4:39.57) taking 7.42 seconds off his 3 April time, U15G A REBECCA JEFFERY 4th (5:41.7), B LAUREN MALTZ 2nd (PB 5:43.5), Non-Scoring NS U13B LUCY JOHNSON 5th (PB 6:15.71) taking 14.89 seconds off her 4 May time
70m Hurdles – U13G A LUCY CAMPOS 2nd (PB 13.55 w2.7) taking .14 of a second off her 12 May time, B MARCIE SUTHERLAND 2nd (PB 13.23 w2.3) taking .37 of a second off her 2 June time
75m Hurdles – U13B A AUSTIN WARD 2nd (14.70 w2.2), B JAMES JENKS 5th (17.00 w1.2), U15G A AZARIA NWANKWO 1st (12.42 w3.0), B ALICE MUSGROVE 1st (PB 12.9 w1.9) equalling her 2 June time, KAREN APOLOT 2nd (PB 13.0 w1.95) taking .14 of a second off her 16 June time, LEILA JENKS 6th (PB 17.7 w1.95)
High Jump – U13B A AUSTIN WARD 2nd (PB 1.30m) adding 1cm to his 25 May height, B JOSEPH WHEELER-HENRY 1st (PB 1.25m) adding 5cm to his 4 May height, U13G A MACIE SUTHERLAND 3rd (PB 1.20m) equalling her 16  June height, B MIA HIGSON 3rd (PB 1.05m)
Long Jump – U11B A HARRY WEBB 3rd (PB 3.57m nwr) adding 23cm to his 2018 jump, B LANI JAIYEOLA 1st (PB 3.52m nwr) equalling his 25 May jump, U11G A SIENNA CORBYN 4th (PB 2.99m nwr) adding 9cm to her 27 April jump, U13G A OLIVE HARVEY-DEW 5th (PB 3.44m nwr) adding 70cm to her 2017 jump, B PHOEBE MUSIC 6th (PB 2.79m nwr), U15B A FRANKIE JOHNSON 4th (PB 4.90m nwr) equalling his 4 May jump, U15G A AMBER STONE 2nd (PB 4.67m nwr), B ALICE MUSGROVE 1st (PB 4.31m nwr) adding 16cm to her 2 June jump, U17M A SEBASTIANO CORBO 3rd (4.95m nwr), Non-Scoring NS U11B HARRY PINCHERLE 2nd (PB 3.33m nwr) adding 25cm to his 23 February jump, LUCAS MALTZ 5th (PB 2.95m nwr) adding 11cm to his 25 May jump, GABRIEL NWANKWO 8th (PB 2.69m nwr), Non-Scoring NS U15G KAREN APOLOT 1st (PB 4.56 nwr) adding 59cm to her 2 June jump, SHEMIAH LAWRENCE 3rd (PB 3.53 nwr)
Shot 2.72kg – U13G A OLIVE HARVEY-DEW 2nd (7.40m), B PHOEBE MUSIC 5th (PB 3.08m) adding 29cm to her 14 April put
Shot 3kg – U13B A AUSTIN WARD 5th (PB 4.46m), B JAMES JENKS 5th (4.28m), U15G A HANNAH OGUNNIYI 1st (8.52m), B NAOMI OGUNNIYI 1st (7.64), U17W A SAMRA RICHARDSON 2nd (8.72m), B KATIE WEBB 1st (SB 8.22m)
Shot 4kg – U15B A BRADLEY UKPETENAN 1st (PB 8.87m) adding 58cm to his 2 June put
Shot 5kg – U17M A SEBASTIANO CORBO 1st (10.47m)
Discus 0.75kg – U13G A MIA HIGSON 2nd (14.43m), B LUCY JOHNSON 2nd (PB 11.37m) adding 43cm to her 12 May throw
Discus 1kg – U13B A JOSEPH WHEELER-HENRY 3rd (PB 14.76m), Non-Scoring NS EDEN COHEN-GRAZIN 2nd (PB 8.35m)
Hammer 3kg – U15G A HANNAH OGUNNIYI 2nd (18.59m), U17W A HARRIET MOLLISON 2nd (25.09m)
Javelin 500g – U15G A HANNAH OGUNNIYI 3rd (17.76m), U17W A SARON RICHARDSON 2nd (SB 7.90m), B KATIE WEBB 1st (SB 28.07m) adding 4cm to her 2 June throw, Non-Scoring U17W NS LUCY MARCUS 1st (PB 7.15m)
Javelin 700g – U17M A SEBASTIANO CORBO 3rd (PB 31.34m) adding 10.46m to his 14 April throw, B MILAN TRAJKOVIC 1st (45.38m)

BMC REGIONAL RACES Took place at Wormwood Scrubs on 3 July.
1500m – Men A LIAM GARRETT U20 (2nd Claim) 4th (PB 4:01.10) taking 3.35 seconds off his 2018 time

EUROPEAN ATHLETICS CLASSIC MEETINGSTook place at Marseille, France on 2 July.
100m – H2 OJIE EDOBURUN 3rd (10.33 w-0.8), next race OJIE finished 5th (10.37 w-1.0)
800m KYLE LANGFORD 5th (1:46.12)

IAAF DIAMOND LEAGUETook place at Palo Alto, California, USA on 30 June.
100m ZHARNEL HUGHES 3rd (SB 9.97 w-0.1) equalling his 8 June time, and is ranked UK No.1 in 2019

RESISPRINT INTERNATIONALTook place at La Chaux-De-Fonds, Switzerland on 30 June.
200m – SM6 JAMAL RHODEN-STEVENS 1st (SB 21.17 w2.8) taking .15 of a second off his 26 June time
400m – SM4 JAMAL RHODEN-STEVENS 1st (SB 46.68) taking .11 of a second off his 20 April time
 
BAUHAUS JUNIOR GALA INVITATIONALTook place at Mannheim, Germany on 29-30 June.
400m Hurdles – U20M 1 JOSHUA FAULDS U20 1st (52.96)

BMC GRAND PRIXTook place at Watford on 29 June.
800m – Men’s A KYLE LANGFORD 5th (1:46.76), F MOHAMED ISMAIL MOHAMED 4th (PB 1:54.42) taking .10 of a second off his 2017 time, LAURANCE EDWARDS U20 9th (1:56.80), G MUKHTAR MUSA U17 1st (PB 1:52.87) taking 2.36 seconds off his 1 June time, and is ranked UK No.10 in 2019, JULIAN LAMY U23 10th (2:05.60)
800m – Women’s A ELLIE BAKER 9th (2:04.65)
1500m – Men’s A JAKE SHELLEY 11th (SB 3:45.75) taking 3.14 seconds off his 15 May time, C THOMAS FULTON U23 12th (PB 3:53.68) taking 1.27 seconds off his 6 June time, E BEN WINFIELD U20 10th (PB 4:00.31) taking 2.51 seconds off his 2018 time
1500m – Women’s B LIA RADUS U20 14th (4:41.08)
3000m – Men’s U20 Trial HENRY MCLUCKIE U20 20th (9:02.60)
5000m – Men’s B WILLIAM RYLE-HODGES 4th (14:50.07), THOMAS BUTLER U23 6th (15:03.50)
3000m Steeplechase – Men’s A MARK PEARCE 6th (8:50.80)
3000m Steeplechase – Women’s A LIZZIE BIRD 4th (10:18.26)

HERNE HILL HARRIERS OPEN MEETINGTook place at Tooting Bec on 29 June.
Shot 4kg – SW NENE HARRISON V35 2nd (11.04m)
Javelin 600g – SW NENE HARRISON V35 1st (25.32m)
 
HERTFORDSHIRE OPEN PENTATHLON CHAMPIONSHIPS (INC 3000m CHAMPIONSHIPS)Took place at Hemel Hempstead on 29 June.
Pentathlon – U15G LOLA MCCANN-EZEKIEL 17th (PB 1782 points) 800m (PB 2:59.7), 75m Hurdles (14.6), High Jump (1.32m), Long Jump (PB 4.01m nwr), Shot 3kg (PB 5.59m)
Pentathlon – U17M SEBASTIANO CORBO won the Silver Medal (PB 2326 points) 200m (PB 24.9 nwr), 1500m (PB 5:12.0), Long Jump (PB 5.31m nwr) adding 7cm to his 27 April jump, Discus 1.5kg (32.42m), Javelin 700g (28.93m)

MEETING INTERNAZIONALE CITTA DI NEMBROTook place at Nembro, Italy on 28 June.
400m – SW 3 SABRINA BAKARE 4th (54.84)
100m Hurdles – SW H1 JESSICA HUNTER 2nd (13.74 w0.7), 1 JESSICA HUNTER 2nd (13.45 w1.5)

BIGISH HIGH JUMPTook place at Lee Valley on 26 June.
High Jump – SX A AKIN COWARD 3rd (2.10m), B CHARLIE KNOTT U17 (2nd Claim) 1st (1.93m), C EVELYNE FONTEYNE U17 4th (1.59m)

HERCULES WIMBLEDON 3000m OPEN MEETINGTook place at Wimbledon on 26 June.
3000m – SX 6 KOJO KYEREME V40 3rd (SB 8:49.94) and is ranked UK No.2 V40 in 2019

WATFORD OPEN MEETINGTook place at Watford on 26 June.
100m – SX 1 ROSALIND ZEFFERETT V55 7th (16.43 w-3.7), 4 JOSH WOODS U20 (2nd Claim) 1st (11.61 w-3.5)
1500m – SX 2 NATASHA TANNER U17 15th (PB 5:24.46) taking 32.23 seconds off her 2016 time, 4 SOPHIA STAAB U20 9th (4:56.42), MIA GROOM U20 14th (SB 5:02.31), 5 MAAYAN RADUS U17 10th (SB 4:52.49) taking 14.19 seconds off her 14 April time, 6 GIANLEO STUBBS U13 3rd (PB 4:37.86) taking 6.46 seconds off his 8 June time, and is ranked UK No.6 U13 in 2019, 8 JONATHAN BOARDMAN U17 12th (PB 4:30.75) taking .50 of a second off his 3 April time, 9 BINI BLOOM U17 6th (PB 4:20.52) taking 5.08 seconds off his 2 June time, 10 LUCA STUBBS U17 14th (SB 4:22.90) taking 2.60 seconds off his 5 May time, 12 GEORGE GROOM U23 13th (SB 4:08.43)
3000m – SX 1 INDIRA PATEL U20 23rd (PB 10:32.80) taking .44 of a second off her 29 May time, 2 DAVID STONE U20 1st (PB 8:43.42) taking 14.98 seconds off his 26 May time, DANIEL GREENSTEIN U20 22nd (PB 9:26.93) taking 8.60 seconds off his 26 May time, OLIVER GREENSTEIN U23 27th (PB 9:39.90) taking 13.19 seconds off his 2018 May time
Long Jump – SX ROSALIND ZEFFERETT V55 9th (3.63m nwr)

NORTH EAST GRAND PRIX OPEN MEETINGTook place at Jarrow on 26 June.
400m – SX 1 DANIEL REES 3rd (49.8)

LEE VALLEY FOUR FEST MEETINGTook place at Lee Valley on 26 June.
100m – SM 1.1 JORDAN WATSON-BROWN U23 5th (10.73 w4.0), 1.2 JORDAN finished 5th (10.71 w2.6), 2.1 CONFIDENCE LAWSON 2nd (10.23 w2.8)
200m – SM 2 JAMAL RHODEN-STEVENS 4th (SB 21.32 w3.8)
400m – SX 4 LOUIS HAZEL 1st (SB 51.82), 6 HAYLEY MCLEAN (HCA) 3rd (56.71)

UNIVERSITY OF BIRMINGHAM V HARVARD & YALE IVY LEAGUE MATCH – Took place at Birmingham on 26 June.
400m Hurdles – SM JAMES DAVIS (Birmingham University) U20 4th (SB 47.27)
Hammer 7.26kg – SM JAMES DAVIS (Birmingham University) U20 3rd (PB 17.06m)
Match Result – 1st  Birmingham University (161.5 points), 2nd  Harvard & Yale (132.5 points)

SOUTHERN COUNTIES VETERANS LEAGUE HERTS & NORTH MIDDX DIVISIONTook place at Lee Valley on 24 June.
100m – W40 ROSALIND ZEFFERTT V55 3rd (16.0 nwr)
400m – W40 LISA WEBB V50 1st (SB 70.2) and is ranked UK No.10 V50 in 2019
Triple Jump – W50 ROSALIND ZEFFERTT V55 2nd (7.79m nwr)
Shot 4kg – W40 ROSALIND ZEFFERTT V55 3rd (SB 5.61m nwr) adding 1.44m to her 13 April put

Team Results – Men 1st Ilford (143 points), 2nd London Heathside (137), 3rd Enfield & Haringey (110), 6th Barnet & District (71) Women 1st London Heathside (103 points), 2nd Barnet & District (81), 3rd Stevenage & North Herts (81).

Team Results After 3 Fixtures – Men 1st Ilford (27 league points – 143 match points), 2nd London Heathside (23 – 350.5), 3rd Enfield & Haringey (19 – 295.5), 8th Barnet & District (6 -170.5) Women 1st London Heathside (21 league points – 278.5 match points), 2nd Barnet & District (17.5 – 225.5), 3rd Stevenage & North Herts (15.5 – 205).

PARKRUN 5K RESULTS – 29 JUNE – CASSIOBURY – LEO RONCARATI U15 3rd (First Time 18.32) 3rd parkrun – DISHLEY, LOUGHBOROUGH – SCARLETT KENT U17 89th (First Time 24.12) 32nd parkrun – HOUGHTON HALL – CAROLINA MAGNALL V50 4th (20.26) 13th parkrun – MALMO RIBERSBORG, SWEDEN – ELLIOT BURCHER U13 4th (New PB 20.51) 4th parkrun – MARYLANDS PENINSULAR, PERTH, AUSTRALIA – STUART MOORE V60 20th (25.39) 121st parkrun – MILANO NORD, ITALY – RUSSELL DEVITT V70 56th (First Time 29.42) 155th parkrun – OAK HILL – DANIEL BANYARD U13 4th (New PB 19.53) 22nd parkrun, STUART SINGER V55 23rd (22.11) 258th parkrun – PIESCHENER ALLEE, GERMANY – AMY FRY V35 2nd (New PB 17.42) 8th parkrun – PYMMES – JO KENT V50 10th (21.08) 54th parkrun – RICKMANSWORTH – CECILIA MARTINEZ-NUNEZ 50th (New PB 22.07) 5th parkrun, DAN WATTS 51st (22.10) 8th parkrun, KATIE ALCOCK 51st (First Time 24.30) 1st parkrun – ST ALBANS – BRADLEY SINGER 161st (First Time 25.30) 108th parkrun – SUNNY HILL – PENNY HARPER-WILKINSON V60 26th (26.59 1st V60) 6th parkrun – WHITLEY BAY – MATTHEW ARMSTRONG 1st (First Time 17.01) 6th parkrun – WIMPOLE ESTATE – JULIAN GOATER V65 38th (First Time 23.25) 2nd parkrun, HUGH RICHARDS V70 144th (First Time 29.24) 124th parkrun, JOHN DRYDEN V70 145th (First Time 29.25) 127th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

A BLAST FROM THE PASTIt’s a bit unusual to see three stripy vests in a 9.00 a.m. Parkun so far from base-camp but it happened last Saturday at the Wimpole Estate (Results Above). About 45 years ago this trio would have been half a useful team in the 6-stage.  Not these days though. From left JULIAN GOATER 1st V65, JOHN DRYDEN 2nd V70, HUGH RICHARDS 1st V70.  This is the “before” picture.  The “after” picture is pretty much the same, but sweatier.

SOPHIE FORBES-LAIRDLast Sunday SOPHIE won the 300m Under 15 Girls Gold Medal at the Eastern Regional Championships at Cambridge University, this follows her Silver Medal in the Eastern Indoor Champs last January.

SOPHIE has been selected to run the 300m for Bedfordshire at the English Schools Championships in Birmingham on the 12-13 July. Following this SOPHIE says she will be a proud member of the Club’s 4x100m Under 15 Girls relay team racing in the Club Connect Relays at Queen Elizabeth Olympic Park on 21 July.

SUPPLEMENTARY GUIDANCE NOTES FOR UKA RULES FOR COMPETITION 2018-2020 – Will All Our Athletes Note that the IAAF have amended rule 180.17 Time Allowed for Trials, replacing the 30 seconds allowed for a trial with 1 minute. The change is to be applied immediately.

The updated Supplementary Guidance Notes document can be downloaded by clicking the following link: Supplementary Guidance Notes (February 2019)
Please address any queries to rules@uka.org.uk. A PDF copy of the Rule Book and supplementary notes can be found at www.uka.org.uk/competitions/rules

UPCOMING SHAFTESBURY BARNET HARRIERS FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
The current 2019 Summer Fixture Card can be found on the SBH website http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/ also the contact details for all Team Managers can be found here – http://sbharriers.co.uk/ and then select “Athletics”

HERTFORDSHIRE COUNTY 10000m CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 4 July at Sandy, Bedfordshire.
Age-groups Under 20 and upwards Men/Women. Starts at 8.15pm.
This is the link to find the information when published – www.hertscaaa.org.uk/fixtures6.html

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The third fixture of four takes place on Saturday 6 July at the Sheffield Hallam University Athletic Track, Stadium Way (Satnav S9 3HL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
UK WOMEN’S ATHLETIC LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 AND SENIOR WOMEN) The second fixture of three takes place on Saturday 6 July at the Ridlins Athletic Track, Woodcock Road, Stevenage (Satnav SG2 9PB). Joint meeting with BAL Division 4
Timetable still to be published.
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of five takes place on Sunday 7 July at Ridlins Athletic Track, Woodcock Road, Stevenage (Satnav SG2 9PB). The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, Those athletes who wish to compete as a non-scorer, please contact your Team Manager no later than Thursday 5 July as the declarations have to be in on Friday 6 July.
 
CITY 5K ROAD RACE –  Takes place on to Tuesday 16 July

LONDON ANNIVERSARY GAMES –  Takes place on to Saturday 20 July and Sunday 21 July at the Queen Elizabeth Olympic Park, London.
For full information on tickets and how to get there please use this link http://www.britishathletics.org.uk/#
 
MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of four takes place on Sunday 21 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, Those athletes who wish to compete as a non-scorer, please contact your Team Manager no later than Thursday 18 July as the declarations have to be in on Friday 19 July.
 
VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 22 July at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david@wilcock53.net Women Sarah Boxer sarahboxer@hotmail.co.uk

LONDON INTER CLUB CHALLENGE (ALL AGE-GROUPS INCLUDING U13s) The third of Four fixtures takes place on Saturday 27 July at Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL). Entry is free to all members of Shaftesbury, but why not bring a friend and introduce them to athletics (there is a charge for non-members, £4 for the first event and £3 for subsequent events). Registration opens at 10.30am, and closes 30 minutes before the published start time. All events are for both male and female age-groups including U13s unless stated.
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You do not have to be pre-entered, just turn up and register.
 
QUADKIDS Takes place prior to the London Inter Club Challenge on Saturday 27 July
CLYDE GORDON will be managing the event, with registration from 10.00am, first event starts at 10.30am, and completion around 12.00pm, and is free to enter for Shaftesbury members and is £2 for non-members. Quadkids is primarily for school years 3 to 7 inclusive, ie age 7 to 12 and includes the four core disciplines of running (600m), throwing (Vortex Howler), jumping (Long Jump) and sprinting (75m). All are welcome and Parents you may be asked to join in by helping out on maybe one of the events

UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 28 July at the Norman Park Athletic Track, Hayes Lane, Bromley(Satnav BR2 9EJ).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

UPCOMING OTHER FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
These fixtures you will have to enter yourselves and pay the appropriate fee

A WARNING REGARDING OPEN MEETINGS 2019 – I spoke to 2 of the organisers of open meetings, regarding whether there was a closing date for their meeting, especially as now entries are online only. Their response was when a meeting opens on the online system, there could be a 100m event that takes place between 19.00pm to 19.45pm, they would have ascertained that between these times there will be 8 races. Once the 64 entries for those 8 races have been filled, the event is therefore closed. Therefore, there could be a chance that an event could be closed 1 Week or 2 weeks before the meeting date. Therefore, please beware of this.

NIGHT OF 10,000m PBs Takes place on Saturday 6 July at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW5 1QR). Incorporating European Cup, British Championships & World Championship Trials.
Link for Information and Entries http://www.nightofthe10kpbs.com/race-entry/
Timetable/Events – 1:00pm Inter Schools relay, 2:15pm Race 1, 3:45pm Race 3, 4.30pm Race 4, 5:15pm Race 5, 6.00pm VIP Q&A, 6:45pm Strava Media Mile, 7:00pm Race 6 Women’s B Race, 7:45pm Race 7 Men’s B Race, 8:30pm Race 8 Men’s A Race incorporating European Cup, British Championships & European Championship trials*, 9:15pm Race 9 Women’s A Race incorporating European Cup, British Championships & European Championship trials*
Why not come all and support the runners, a spectacular view from lane 4 on the track.
 
SOUTHERN COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 6 July and Sunday 7 July  at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
U15 Boys/Girls Pentathlon, U17, U20 & Senior Women Heptathlon, U17 Men Octathlon, U20 & Senior Men Decathlon.
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
 
LEE VALLEY DWAYNE CHAMBERS MINI SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Saturday 6 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). Age-groups School Years 2-6, 7-8. Timetable commences 1.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/childrens-athletics-activities/partnered-event/
Entries Close Monday 1 July, Although An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 10 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). All age-groups including U13s.
There is an overflow car park prior to the main entrance on Horseshoe Lane if you are travelling up from the A405/Garston but we cannot guarantee if there are spaces.
Nearest large car park if the facility car parks are full is the Leavesden Country Park off College road (Satnav WD5 0NR) approximately 1100 metres, which is a continuation of Horseshoe Lane. Please note the Harvester Car Park is now pay and display
Timetable/Events – 7.00pm 400m no U13s, 7.15pm High Jump, 7.30pm BMC, 8.05pm 800m no times over 2m 45s.
PLEASE NOTE: Entries online only, no entries on the day, for all information including entering yourself online please use this link – http://www.watfordathletics.co.uk/Whogm/OpenindexF.htm
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early
 
EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 11 July to Sunday 14 July in Gavle, Sweden.
 
ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 12 July to Saturday 13 July at the Birmingham Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

LEE VALLEY THROWS FEST OPEN MEETING – Takes place on Sunday 14 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). Age-groups U17 and upwards. Events are Shot Put, Discus, Hammer and Javelin.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/throws-fest/
Entries Close Sunday 7 July, Although An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 17 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

EUROPEAN U20 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 18 July to Sunday 21 July in Boras, Sweden

WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 24 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). All age-groups including U13s.
There is an overflow car park prior to the main entrance on Horseshoe Lane if you are travelling up from the A405/Garston but we cannot guarantee if there are spaces.
Nearest large car park if the facility car parks are full is the Leavesden Country Park off College road (Satnav WD5 0NR) approximately 1100 metres, which is a continuation of Horseshoe Lane. Please note the Harvester Car Park is now pay and display
Timetable/Events7.00pm 200m, 7.15pm Triple Jump, 7.30pm 1500m no times over 5m 30s, 9.15pm 3000m no times over 11m 00s.
PLEASE NOTE: Entries online only, no entries on the day, for all information including entering yourself online please use this link – http://www.watfordathletics.co.uk/Whogm/OpenindexF.htm
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

UK CAU INTER COUNTIES & AAA CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 27 July and Sunday 28 July at the Manchester Regional Arena, Rowsley Street, Manchester (Satnav M11 3FF).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 31 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.

CLUB EMBROIDERED RED HOODIES Currently there are now over 500 Hoodies in circulation, this is the link giving details on how you can order your Club Hoody for £35, which includes having your name embroidered on the front Club Hoodies Updated 01-07-19

FACEBOOKPhotographs can be found on the SBH page.

CURRENT DISTRIBUTION OF SHAFTESBURY INFORMATION Currently I notify members (by email) using “MailChimp”. The reason I changed, was in November last year “Gmail” put a limit of 100 addresses that users could send to in a 24-hour period, and currently I send to approximately 850 members each issue.

On seeking technical advice “MailChimp” was recommended as the best way for SBH to go forward. There is one thing you should be aware off is that when you receive an email from me, the footer at the bottom has 4 options, of which one is “Unsubscribe Me From List”. Could I ask you not to select this as if you do you will be automatically removed from my distribution list.

SBH PRIVACY STATEMENT – In becoming a member, SBH will collect certain information about you. Can you please read the attached ‘Privacy Statement’ which contains Information on General Data Protection Regulations  SBH Privacy Statement Final April 2018

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240.

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017

All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Emma Gouge at emmagouge@saracens.net her direct phone number is 0203 675 7252, or Lauren Hewett at laurenhewett@saracens.net her phone number are (Office) 020 3675 7210 or (Mobile) 07881 297875

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 27 June 2019

Happy Birthday this week to Zac Benjamin, Maria Eduarda Araujo, Orlando Edwards, Chelsea Creswell, Poppy Fenwick-Moore, Marli Jessop, Remi Jessop, Chay Jiboye, Gavin Marcus, Joanne Miranda, Ella Nash, Emma Neale, Emma Rae, Annina Reeve, Eavion Richardson, Seb Rodger, Nadeem Shaikh and Bradley Ukpetenan

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS/INFORMATION CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED
2019 Summer Fixture Card Fixtures Issued 21-02-19 – Summer 2019 Fixture Card Issued 21-02-19
2019 Summer Fixture Card Front Sheet Updated 08-04-19 UKWAL Team Managers Changed – Summer 2019 Fixture Card Front Sheet Updated 08-04-19
All Lee Valley And Watford Open Meetings June To September 2019V2 Lee Valley Open Meetings June-September 2019 Issued 23-05-19

Track & Field Team Managers Details – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Road Running Team Managers Detailshttp://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROWhttp://sbharriers.co.uk/
Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or downloaded
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to purchase one

SBH MIDWEEK JUMPS CLUB AT ALLIANZ PARK  The current arrangements until further notice are that Pole Vault training is on Monday’s and Wednesday’s from 18.30pm to 21.00pm. High Jump training is on Wednesday’s from 18.45pm to 21.00pm.
Please contact the session administrator CLYDE GORDON clydeg67@hotmail.co.uk in advance and let him know if you are planning to attend.

POLE VAULTERS REQUIRED FOR 2019 To all athlete’s young & old, are you aware of the Pole Vault sessions SBH, have in the indoor track, at Allianz Park on Monday’s & Wednesday’s evenings from 6.30pm. We have room to coach more of you, why not come along, see a session & get involved.
Last year 2018 in the Eastern Young Athletes League, we were unable to fill our full quota of athletes, in the Pole Vault, so why not give it a try for 2019.
Contact CLYDE GORDON at clydeg67@hotmail.co.uk for more details.

STEEPLECHASE TRAINING AT ALLIANZ PARK  Please note following requests BRYAN SMITH will be coaching steeplechase every Tuesday evenings from 18.00pm to 18.30pm.
All welcome but please be ready to start at 18.00pm as there is only 30 mins to cram in what we can.  Main concentration will be on hurdles and barrier work.
BRYAN coached current Senior Women 3000m Steeplechase Club Record holder JO ANKIER, whose time of (9:43.88) is ranked UK No.8 on the UK All-Time list, also JO holds the Under 23 2000m Steeplechase (6:48.92) and 1500m Steeplechase (4:52.5) club records, her 1500m time is ranked UK No.1 on the UK All-Time list.

RECENT NEW MEMBERSWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful time with Shaftesbury to SARA DUODU, KEIRA-LEIGH FENDER, ESTHER OLATUNDE and MAISHA RAOUGUI-RHODEN

GB TEAM FOR EUROPEAN UNDER 20 CHAMPIONSHIPSCongratulations to KRISTIAN IMROTH who has been selected to compete in the 3000m Steeplechase. This is the first wave of selections for the Championships which take place on 18-21 July in Boras, Sweden.

NEW CLUB RECORDCongratulations to LUCY WOODWARD who at the ESAA South West Schools Combined Events Championships at Exeter on 22-23 June, broke the Under 17 Women’s Heptathlon Club record recording 4642 points. This eclipses MAKEDA LEWIS’S 4472 points which she set at Bedford on 20 September 2009.

ENGLAND U20/U23 CHAMPIONSHIP SUCCESSAt last week-ends England U20/U23 Championships we came away with 4 England Champions, firstly DOMINIC ASHWELL won the U23 100m title in a time of (10.60 w-1.9) and 2019 has seen him mature into a future International, especially his performance earlier this year in winning the Senior Indoor 60m title. LILY BECKFORD benefiting from her 1st year at Texas Christian University in the USA, won the U23 400m in her 2nd fastest time ever (53.00) justifying her current UK No.1 ranking. Next was LIAM GARRETT winning the U20 5000m title with a season’s best (15:10.34) he also won the Southern title as well. Finally KRISTIAN IMROTH won the U20 3000m Steeplechase in a personal best (9:03.42) keeping him as UK No.1 some 4.5 seconds ahead of the 2nd ranked athlete, since KRISTIAN took up the steeplechase in 2017 he has won all 9 races against domestic opposition from his own age-group.
We also won 3 silver medals – ELLIE BAKER U23 800m, EAVION RICHARDSON U23 Triple Jump and GEORGE EVANS U23 Shot. Also 2 bronze medals – JOSHUA FAULDS U20 400m Hurdles and JAZZ SEARS U20 Triple Jump.

NUTRITION WORKSHOP – Nutrition is an important subject which has formed a major part of the training and fitness schedule of active athletes in recent years. We believe that all Shaftesbury athletes, coaches and more importantly parents should be aware of the benefits.

Therefore, we have organised TRICIA and MARK MICHELMORE to hold a workshop at Allianz Park on Thursday 27 June at 7.30pm in the room above reception in the old stadium. The workshop includes advice on Fuel, Hydration, Refuel and Recovery, including one-2-one nutrition advice with samples available. TRICIA will be available prior to the workshop.

ENGLAND U20/U23 CHAMPIONSHIPSTook place at Bedford on 22-23 June.
100m – U20M Heat 2 CEAKE MADDIX 7th (11.80 w-1.8)
100m – U20W Heat 3 CHINWE IWUNZE 7th (12.69 w-1.6)
100m – U23M Heat 1 JORDAN WATSON-BROWN 5th (11.01 w-1.3), Heat 3 GABRIEL YIADOM 5th (11.22 w-1.4), Heat 4 DOMINIC ASHWELL 1st (10.67 w-0.7), Heat 5 ZANSON PLUMMER 3rd (10.88 w0.0) in Semi-Final 1 DOMINIC finished 1st (10.61 w-2.1), ZANSON finished 5th (11.13 w-2.1) in Semi-Final 3 JORDAN finished 8th (11.10 w-0.4) in the Final DOMINIC won the Gold Medal (10.60 w-1.9)
100m – U23W Heat 3 PAGE FAIRCLOUGH 3rd (12.08 w-1.7) in Semi-Final 1 PAGE finished 4th (12.03 w-2.5)
200m – U20W Heat 1 REBECCA JEGGO (2nd Claim) 2nd (24.23 w-2.1) in Semi-Final 1 REBECCA finished 3rd (24.44 w-0.1) in the Final REBECCA finised 6th (24.41 w-2.6)
200m – U23M Heat 2 JORDAN WATSON-BROWN 5th (22.10 w-2.3)
200m – U23W Heat 2 PAGE FAIRCLOUGH 2nd (24.77 w-1.5), SELINA HENDERSON 6th (25.81 w-1.5) in the Final PAGE finished 6th (PB 24.40 w-1.2) taking .17 of a second off her 17 February time
400m – U20W Heat 1 HANNAH FOSTER 2nd (56.99) in the Final HANNAH finished 5th (SB 55.22) taking .70 of a second off her 16 June time
400m – U23W Heat 2 LILY BECKFORD 1st (53.89) in the Final LILY won the Gold Medal (53.00)
800m – U23W Straight Final ELLIE BAKER won the Silver Medal (2:06.46)
1500m – U23M Heat 1 JEREMY DEMPSEY 11th (3:59.72)
5000m – U20M Straight Final LIAM GARRETT (2nd Claim) won the Gold Medal (SB 15:10.34) taking 12.62 seconds off his 1 June time
110m Hurdles – U23M Heat 1 JASON NICHOLSON (2nd Claim) 3rd (14.66 w-2.0) in the Final JASON finished 6th (14.97 w-1.9)
400m Hurdles – U20M Heat 1 JOSHUA FAULDS 2nd (54.96), CHARLES LIVINGSTON 3rd (SB 55.46) taking .69 of a second off his 2 June time, in the Final JOSHUA won the Bronze Medal (53.00), CHARLES finished 6th (PB 54.26) taking .65 of a second off his 2018 time
3000m Steeplechase – U20M Straight Final KRISTIAN IMROTH won the Gold Medal (PB 9:03.42) taking 3.40 seconds off his 5 June time, and is ranked UK No.1 U20 in 2019
Pole Vault – U23M Straight Final ETHAN WALSH 6th (5.00m)
Pole Vault – U23W Straight Final ISABEL DEACON (2nd Claim) 11th Equal (3.50m)
High Jump – U20M Straight Final CHARLIE KNOTT (2nd Claim) 6th Equal (1.97m)
High Jump – U20W Straight Final CLAIRE MCGARVEY 6th (1.63m), KARA ONUIRI 8th (1.63m)
High Jump – U23M Straight Final LEWIS MCGUIRE 4th (2.06m)
Triple Jump – U20M Straight Final JOSH WOODS (2nd Claim) 5th (14.27m w1.3)
Triple Jump – U20W Straight Final JAZZ SEARS won the Bronze Medal (PB 12.76m w1.9) adding 10cm to her 16 June jump, and is ranked UK No.3 U20 in 2019
Triple Jump – U23W Straight Final EAVION RICHARDSON won the Silver Medal (SB 12.99m w2.3) adding 10cm to her 3 February jump, and is ranked UK No.3 U23 in 2019
Shot 7.26kg – U23M Straight Final GEORGE EVANS won the Silver Medal (16.64m)
Discus 1kg – U20W Straight Final JESSICA EMERY 5th (37.64m)
Discus 2kg – U23M Straight Final GEORGE EVANS 4th (50.83m), NATHAN THOMAS 10th (39.97m)
Hammer 4kg – U23W Straight Final REBECCA KEATING 5th (60.05m)
Hammer 6kg – U20M Straight Final JAMES LANCASTER 5th (63.56m), OLIVER GRAHAM 6th (PB 62.07m) adding 53cm to his 6 June throw, and is ranked UK No.8 U20 in 2019
Javelin 800kg – U23M Straight Final DANIEL BAINBRIDGE 4th (SB 65.49m) adding 1.65m to his 19 May throw, and is ranked UK No.4 U23 in 2019

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE The third fixture of four took last Sunday 23 June at Parliament Hill.
Still awaiting the results.

MIDDLESEX SCHOOLS CHAMPIONSHIPSTook place at Allianz Park on 8 June.
Apologies but the preliminary results do not have any details of any Heats that may have taken place.

An outstanding success for our athletes with no less than 12 gold medals from – REMI JOKOSENUMI U17M 200m, ESTHER FATUADE U17W 200m, LEA REYNA-FARIA U17W 300m, MUKHTAR MUSA U17M 1500m, AZARIA NWANKWO U15W 75m Hurdles, EVELYNE FONTEYNE U17W High Jump, KENAN STEPHENS U17M Triple Jump, OLIVIA LAVA U17W Discus, ALVIN LEONG U17M Discus, HARRIET MOLLISON U17W Hammer, SAMRA RICHARDSON U17W Javelin and MILAN TRAJKOVIC U17M Javelin.

100m – U17M NICHOLAS SHAW won the Silver Medal (11.09 nwr), ANDREW NICOLAOU 4th (SB 11.27 nwr) taking .04 of a second off his 11 May time, CHIMA ONUORA 5th (11.44 nwr), TANAWAT RAVENG 5th (11.71 nwr), Guest ROHAN BAGAI (11.53 nwr)
100mU17W LARISSA GILES won the Bronze Medal (PB 12.52 nwr) taking .11 of a second off her 29 May time, SAVANNAH IYAMU 7th (13.16 nwr)
100m – U15B MALACHI AMADI won the Bronze Medal (11.66 nwr), BRADLEY UKPETENAN 5th (11.78 nwr)
100m – U15G FOPE ALLO 8th (13.95 nwr)
200m – U17M REMI JOKOSENUMI won the Gold Medal (22.63 nwr), NNAMDI NDUKWE 4th (23.02 nwr)
200m – U17W ESTER FATUADE won the Gold Medal (SB 27.64 nwr)
200m – U15G NIAH AKINTOKUN won the Bronze Medal (25.69 nwr), TOSIN JOKOSENUMI 4th (PB 26.30 nwr) equalling her 2 June time
300m – U15B YAROSLAV POLUEKTOV 5th (PB 41.35) taking 1.35 seconds off his 27 April time
300m – U15G LOLA MCCANN-EZEKIEL won the Bronze Medal (46.89), ABI FOULERTON 6th (PB 49.30)
300m – U17W LEA REYNA-FARIA won the Gold Medal (43.44), AMBER DUVERNEY won the Bronze Medal (45.50) 
400m – U17M CONOR O’KEEFE 6th (57.39)
800m – U15B LEO RONCARATI won the Silver Medal (2:08.84), DYLAN HAMMOND 4th (2:12.60)
800m – U17W SYDNEY ALLEN won the Silver Medal (2:26.54), NATASHA TANNER won the Bronze Medal (2:28.73)/strong>
1500m – U17M MUKHTAR MUSA won the Gold Medal (4:23.78), JUDE MIRANDA 6th (4:32.81)
1500m – U17W JOANNE MIRANDA won the Silver Medal (4:59.59), EMILY HATHAWAY won the Bronze Medal (5:00.56) 
75m Hurdles – U15W AZARIA NWANKWO won the Gold Medal (PB 12.25 nwr) taking .16 of a second off her 12 May time, KAREN APOLOT 7th (14.48 nwr) 
80m Hurdles – U17M DIKE ONYEMELUKWE 7th (PB 13.69 nwr) taking .71 of a second off his 12 May time
High Jump – U17W EVELYNE FONTEYNE won the Gold Medal (1.55m) 
Long Jump – U15B SAMUEL OJO 7th (PB 4.99m nwr) adding 3cm to his 2 June jump 
Long Jump – U17M JAMES MUSA 4th (PB 5.91m nwr) adding 18cm to his 16 February jump 
Triple Jump – U17M KENAN STEPHENS won the Gold Medal (13.63 nwr), YUVAN VASANTHAKUMARAN won the Silver Medal (PB 12.67 nwr) adding 15cm to his 5 August jump 
Triple Jump – U17G EMMA IMAMOVIC won the Bronze Medal (PB 10.29m nwr) adding 5cm to her 16 March jump, MALIKA HISLOP-ELLIS 4th (PB 10.25m nwr) adding 29cm to her 2 June jump, DANIELLE OJO 6th (PB 9.83m nwr) adding 38cm to her 2018 jump 
Shot 3kg – U15G HANNAH OGUNNIYI won the Bronze Medal (8.47m) 
Shot 5kg – U17M SEBASTIANO CORBO 4th (11.29m)
Discus 1kg – U17W OLIVIA LAVA won the Gold Medal (PB 26.03 nwr) adding 1.16m to her 4 May throw
Discus 1.5kg – U17M ALVIN LEONG won the Gold Medal (PB 34.28 nwr) adding 49cm to his 2018 throw
Hammer 3kg – U17W HARRIET MOLLISON won the Gold Medal (26.84m) 
Javelin 500g – U17W SAMRA RICHARDSON won the Gold Medal (PB 35.05 nwr) adding 4.63m to her 2018 throw, SARAH KUTI won the Silver Medal (PB 32.72 nwr) adding 18cm to her 5 May throw 
Javelin 700g – U17M MILAN TRAJKOVIC won the Gold Medal (50.39 nwr) 

VAXJO KATTAVLINGTook place at Vaxjo, Sweden on 24 June.
Discus 2kg NICK PERCY 3rd (59.75m)

INSTITUTE OF SPORT EXERCISE AND HEALTH 5K/10K (ROAD)Took place at London Regents Park on 23 June.
5K VICTORIA WALKER 3rd (SB 24.00 1st Woman)

GROTE PRIJS STADTook place at Lokeren, Belgium on 23 June.
200m – 3 KRISHAWN AIKEN 3rd (SB 21.70 w-0.4) taking .13 of a second off his 20 April time
400m – 1 KRISHAWN AIKEN 3rd (48.49)
400m Hurdles – 1 HAYLEY MCLEAN (HCA) 2nd (57.53)

ESSA SOUTH EAST SCHOOLS COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPSTook place at Basingstoke on 22-23 June.
Heptathlon – U20W TRINITY O’CONNOR 5th (PB 3519 points) – 200m (29.98 w-2.7), 800m (SB 2:58.06), 100m Hurdles (17.14 w-0.6), High Jump (PB 1.61m) equalling her 26 February height, Long Jump (PB 4.73m w0.0) adding 4cm to her 2017 jump, Shot 4kg (PB 8.71m) adding 14cm to her 2018 put, Javelin 600g (PB 25.58m)
 
ESSA SOUTH WEST SCHOOLS COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPSTook place at Exeter on 22-23 June.
Heptathlon – U17W LUCY WOODWARD won the Gold Medal (PB 4642 points) adding 1360 points to her 2018 total, and is ranked UK no.3 U17 in 2019 – 200m (27.04 w-1.6), 800m (PB 2:24.20) taking 7.43 seconds off her 2018 time, 80m Hurdles (PB 12.41 w-0.8) taking .19 of a  second off her 2018 time, High Jump (1.47m), Long Jump (5.39m w0.0), Shot 3kg (PB 11.52m) adding 72cm to her 5 May put, Javelin 500g (PB 33.14m) adding 1.47m to her 2018 throw
Heptathlon – U20M EVAN CAMPBELL (DNF) – 100m (21.07 w-2.2), High Jump (1.80m), Long Jump (2.39 w0.0), Shot 6kg (13.56m), Javelin 800g (29.73m)

EUROPEAN ATHLETICS CLASSIC MEETINGTook place at Nancy, France on 22 June.
100m –  OJIE EDOBURUN 3rd (10.35 w-1.7)

MEETING INTERNATIONALEAP DE NIVELLESTook place at Nivelles, Belgium on 22 June.
400m – 1 JAMAL RHODEN-STEVENS 2nd (47.15), KRISHAWN AIKEN 5th (48.80), 2 SAM DAWKINS 6th (49.80)
400m Hurdles – 1 HAYLEY MCLEAN (HCA) 1st (SB 57.35) taking .99 of a second off her 16 June time, and is ranked UK No.5 in 2019

GOLDEN STAG MILE OPEN (TRACK)Took place at Finsbury Park on 21 June.
Mile – SX 10 LISA WEBB V50 8th (SB 5:45.2) and is ranked UK No.2 V50 in 2019, 12 ZOE LEVIN (2nd Claim) 5th (PB 5:12.92) 13 MAAYAN RADUS U17 10th (PB 5:18.71) taking 49.74 seconds off her 2014 time, 14 LIA RADUS U20 10th (PB 5:04.91) taking 39.10 seconds off her 2014 time, 15 ALEXANDER LEPRETRE (2nd Claim) 1st (PB 4:13.89) taking 7.26 seconds off his 2018 time

IAAF WORLD CHALLENGE MEETINGTook place at Ostrava, Czech Republic on 20 June.
800m –  KYLE LANGFORD 1st (1:46.08)

LEE VALLEY SPRINT OPEN MEETINGTook place at Lee Valley on 19 June.
100m – SX 1.2 GABRIEL YIADOM U23 6th (11.10 w0.6), 1.5 NENGI OSSAI V40 1st (11.25 w0.3), 2.4 NENGI finished 3rd (11.38 w-0.5), 2.9 JUDE KANOR 8th (13.36 w-0.1)

LOUGHBOROUGH INVITATIONAL POLE VAULT MEETINGTook place at Loughborough on 19 June.
Pole Vault – SM ETHAN WALSH U23 5th (4.90m)

BMC REGIONAL RACESTook place at Eltham on 19 June.
800m – Men B TED NTIBAZONKIZA 6th (SB 1:59.47) taking .92 of a second off his 5 February time
1500m – Mixed C SAMUEL GREENSTEIN U15 8th (PB 4:19.67) taking 4.54 seconds off his 29 May time

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 1Took place at Wormwood Scrubs on 15 June.
High Jump – SW B ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (SB 1.45m)
Triple Jump – SW A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (13.10m nwr)

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 2ETook place at Ipswich on 15 June.
1500m – SM A NATHAN GODDARD U20 (2nd Claim) 3rd (4:10.8)

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 2WTook place at Basingstoke on 15 June.
400m – SW A TARA KAFKE (HCA) 2nd (SB 59.36)
800m – SW A TARA KAFKE (HCA) 1st (2:14.87)

YEOVILTON SUMMER 5K SERIES (ROAD) Took place at Yeovilton on 12 June.
CHARLOTTE JOHNSTON U23 29th (SB 19.35)

PARKRUN 5K RESULTS – 22 JUNE – BUSHEY – JAKE SHELLEY 3rd (15.19) 9th parkrun – CASSIOBURY– MARTIN GREY V75 340th (New PB 30.47) 13th parkrun – ELLENBROOK FIELDS – VICTORIA PRITCHARD 5th (17.48) 34th parkrun – GUNNERSBURY – MARIA PEREVERZINA U23 230th (First Time 26.02) 15th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V60 272nd (27.52) 171st parkrun – HAMPSTEAD HEATH – OLIVER GREENSTEIN U20 2nd (New PB 17.43) 46th parkrun, RONAN BREEN V45 55th (First Time 21.39) 4th parkrun – OAK HILL – JUDE MIRANDA U17 2nd (18.18) 7th parkrun, BRADLEY SINGER 97th (26.09) 107th parkrun – PANSHANGER – RICHARD WILLIAMS V35 18th (20.10) 46th parkrun, SARAH WILLIAMS V35 19th (20.11) 23rd parkrun –  PERRY LAKES, PERTH, AUSTRALIA – STUART MOORE V55 27th (25.46) 120th parkrun – RICKSMANSWORTH – GRACE INGLES U17 18th (20.19) 10th parkrun – SUNNY HILL – PHILLIP SHELLEY V55 16th (25.42) 29th parkrun, SANJEEV BALLUCKSINGH V45 22nd (27.35) 9th parkrun

SUNNY HILL – PENNY HARPER-WILKINSON V60 instead of competing, PENNY took up her monthly role of marshalling.

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

UKA BRITISH ATHLETICS LAUNCHES PERFORMANCE CONSULTATION – The following article was published on the Athletics Weekly website
National governing body asks for feedback from the athletics community as it conducts a performance strategy review
British Athletics has launched an independent review of its performance strategy with a view to shaping how the national governing body’s World Class Programme (WCP) should operate after the Tokyo Olympic and Paralympic Games. The consultation invites the athletics community to engage with an online survey to provide a better understanding of perceptions of the current Olympic and Paralympic WCP. It will be overseen by VIKKI MCPHERSON, who competed for Great Britain at nine World Championships over road, track and cross country, and has worked in high performance sport for 20 years.

Alongside the performance strategy review, an independent review of the coaching system at all levels of athletics in the UK is being undertaken. This will be chaired by MALCOLM BROWN, an experienced coach to numerous athletes at international level over 40 years. Following the initial survey, British Athletics says the results will be shared and explored in a series of workshops which will consider the wider performance pathway across all athletics disciplines including those outside the Olympic or Paralympic track and field programme. Dates for these workshops are set to be announced later this summer. “Whilst only a small number of athletes will be members of the WCP at any point in time, it really is essential that the pathways to it and through it should be clear to all aspiring athletes, their coaches and to the stakeholders who support them,” said performance director NEIL BLACK. “We’re pleased to be able to offer this opportunity for the sport to have input and we’re keen that as many people involved contribute and engage with the consultation across its varied stages.”

The survey will be live until Sunday 14 July.

SUPPLEMENTARY GUIDANCE NOTES FOR UKA RULES FOR COMPETITION 2018-2020 – Will All Our Athletes Note that the IAAF have amended rule 180.17 Time Allowed for Trials, replacing the 30 seconds allowed for a trial with 1 minute. The change is to be applied immediately.

The updated Supplementary Guidance Notes document can be downloaded by clicking the following link: Supplementary Guidance Notes (February 2019)
Please address any queries to rules@uka.org.uk. A PDF copy of the Rule Book and supplementary notes can be found at www.uka.org.uk/competitions/rules

UPCOMING SHAFTESBURY BARNET HARRIERS FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
The current 2019 Summer Fixture Card can be found on the SBH website http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/ also the contact details for all Team Managers can be found here – http://sbharriers.co.uk/ and then select “Athletics”

HERTFORDSHIRE COUNTY PENTATHLON AND 3000m CHAMPIONSHIPS Takes place on Sunday 29 June at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS).
Events – Pentathlon for all age-groups including U13s Men/Women, 3000m for for all age-groups excluding U13s Men/Women. This is the link to enter yourselves – www.hertscaaa.org.uk/fixtures6.html or by post to SALLY GANDEE
Entries Closed
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 30 June at the at the Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

HERTFORDSHIRE COUNTY 10000m CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 4 July at Sandy, Bedfordshire.
Age-groups Under 20 and upwards Men/Women. Starts at 8.15pm.
This is the link to find the information when published – www.hertscaaa.org.uk/fixtures6.html

BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The third fixture of four takes place on Saturday 6 July at the Sheffield Hallam University Athletic Track, Stadium Way (Satnav S9 3HL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
UK WOMEN’S ATHLETIC LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 AND SENIOR WOMEN) The second fixture of three takes place on Saturday 6 July at the Ridlins Athletic Track, Woodcock Road, Stevenage (Satnav SG2 9PB). Joint meeting with BAL Division 4
Timetable still to be published.
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of five takes place on Sunday 7 July at Ridlins Athletic Track, Woodcock Road, Stevenage (Satnav SG2 9PB). The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, Those athletes who wish to compete as a non-scorer, please contact your Team Manager no later than Thursday 5 July as the declarations have to be in on Friday 6 July.
 
CITY 5K ROAD RACE –  Takes place on to Tuesday 16 July

UPCOMING OTHER FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
These fixtures you will have to enter yourselves and pay the appropriate fee

A WARNING REGARDING OPEN MEETINGS 2019 – I spoke to 2 of the organisers of open meetings, regarding whether there was a closing date for their meeting, especially as now entries are online only. Their response was when a meeting opens on the online system, there could be a 100m event that takes place between 19.00pm to 19.45pm, they would have ascertained that between these times there will be 8 races. Once the 64 entries for those 8 races have been filled, the event is therefore closed. Therefore, there could be a chance that an event could be closed 1 Week or 2 weeks before the meeting date. Therefore, please beware of this.

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 3 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

NIGHT OF 10,000m PBs Takes place on Saturday 6 July at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW5 1QR). Incorporating European Cup, British Championships & World Championship Trials.
Link for Information and Entries http://www.nightofthe10kpbs.com/race-entry/
Timetable/Events – 1:00pm Inter Schools relay, 2:15pm Race 1, 3:45pm Race 3, 4.30pm Race 4, 5:15pm Race 5, 6.00pm VIP Q&A, 6:45pm Strava Media Mile, 7:00pm Race 6 Women’s B Race, 7:45pm Race 7 Men’s B Race, 8:30pm Race 8 Men’s A Race incorporating European Cup, British Championships & European Championship trials*, 9:15pm Race 9 Women’s A Race incorporating European Cup, British Championships & European Championship trials*
Why not come all and support the runners, a spectacular view from lane 4 on the track.
 
SOUTHERN COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 6 July and Sunday 7 July  at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
U15 Boys/Girls Pentathlon, U17, U20 & Senior Women Heptathlon, U17 Men Octathlon, U20 & Senior Men Decathlon.
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
 
LEE VALLEY DWAYNE CHAMBERS MINI SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Saturday 6 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). Age-groups School Years 2-6, 7-8. Timetable commences 1.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/childrens-athletics-activities/partnered-event/
Entries Close Monday 1 July, Although An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 10 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). All age-groups including U13s.
There is an overflow car park prior to the main entrance on Horseshoe Lane if you are travelling up from the A405/Garston but we cannot guarantee if there are spaces.
Nearest large car park if the facility car parks are full is the Leavesden Country Park off College road (Satnav WD5 0NR) approximately 1100 metres, which is a continuation of Horseshoe Lane. Please note the Harvester Car Park is now pay and display
Timetable/Events – 7.00pm 400m no U13s, 7.15pm High Jump, 7.30pm BMC, 8.05pm 800m no times over 2m 45s.
PLEASE NOTE: Entries online only, no entries on the day, for all information including entering yourself online please use this link – http://www.watfordathletics.co.uk/Whogm/OpenindexF.htm
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early
 
EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 11 July to Sunday 14 July in Gavle, Sweden.
 
ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 12 July to Saturday 13 July at the Birmingham Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

LEE VALLEY THROWS FEST OPEN MEETING – Takes place on Sunday 14 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). Age-groups U17 and upwards. Events are Shot Put, Discus, Hammer and Javelin.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/throws-fest/
Entries Close Sunday 7 July, Although An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 17 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.

FACEBOOKPhotographs can be found on the SBH page.

CURRENT DISTRIBUTION OF SHAFTESBURY INFORMATION Currently I notify members (by email) using “MailChimp”. The reason I changed, was in November last year “Gmail” put a limit of 100 addresses that users could send to in a 24-hour period, and currently I send to approximately 850 members each issue.

On seeking technical advice “MailChimp” was recommended as the best way for SBH to go forward. There is one thing you should be aware off is that when you receive an email from me, the footer at the bottom has 4 options, of which one is “Unsubscribe Me From List”. Could I ask you not to select this as if you do you will be automatically removed from my distribution list.

SBH PRIVACY STATEMENT – In becoming a member, SBH will collect certain information about you. Can you please read the attached ‘Privacy Statement’ which contains Information on General Data Protection Regulations  SBH Privacy Statement Final April 2018

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240.

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017

All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Emma Gouge at emmagouge@saracens.net her direct phone number is 0203 675 7252, or Lauren Hewett at laurenhewett@saracens.net her phone number are (Office) 020 3675 7210 or (Mobile) 07881 297875

ALAN




Shaftesbury Barnet Harriers Weekly Newsletter Thursday 20 June 2019

Happy Birthday this week to Angus Chisolm, Olivia Da Cruz, Aaron Ellington, Charlie Etame, Rayyan Kaderbhoy, Charles Livingston, Ceake Maddix, Archie Nash, Sarah Rourke, Freddie Shiret, Nathan Tadesse, Natasha Tanner, Asher Weissbart and Levona Zarum

THE FOLLOWING SBH DOCUMENTS/INFORMATION CAN EITHER BE VIEWED, DOWNLOADED OR PRINTED
2019 Summer Fixture Card Fixtures Issued 21-02-19 – Summer 2019 Fixture Card Issued 21-02-19
2019 Summer Fixture Card Front Sheet Updated 08-04-19 UKWAL Team Managers Changed – Summer 2019 Fixture Card Front Sheet Updated 08-04-19
All Lee Valley And Watford Open Meetings June To September 2019V2 Lee Valley Open Meetings June-September 2019 Issued 23-05-19

Track & Field Team Managers Details – http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/team-managers/
Road Running Team Managers Detailshttp://sbharriers.co.uk/athletics/road-running/team-managers/

THE FOLLOWING INFORMATION OF INTEREST CAN BE FOUND ON THE SBH HOME PAGE BY USING THIS LINK, THEN SELECT THE LEFT OR RIGHT ARROWhttp://sbharriers.co.uk/
Allianz Park Membership, which gives SBH members 10% discount on entry to the Allianz Park stadium – Membership details and Form can be either printed or downloaded
Shaftesbury Barnet Harriers Club Hoody, information on how to purchase one

SBH MIDWEEK JUMPS CLUB AT ALLIANZ PARK  The current arrangements until further notice are that Pole Vault training is on Monday’s and Wednesday’s from 18.30pm to 21.00pm. High Jump training is on Wednesday’s from 18.45pm to 21.00pm.
Please contact the session administrator CLYDE GORDON clydeg67@hotmail.co.uk in advance and let him know if you are planning to attend.

POLE VAULTERS REQUIRED FOR 2019 To all athlete’s young & old, are you aware of the Pole Vault sessions SBH, have in the indoor track, at Allianz Park on Monday’s & Wednesday’s evenings from 6.30pm. We have room to coach more of you, why not come along, see a session & get involved.
Last year 2018 in the Eastern Young Athletes League, we were unable to fill our full quota of athletes, in the Pole Vault, so why not give it a try for 2019.
Contact CLYDE GORDON at clydeg67@hotmail.co.uk for more details.

STEEPLECHASE TRAINING AT ALLIANZ PARK  Please note following requests BRYAN SMITH will be coaching steeplechase every Tuesday evenings from 18.00pm to 18.30pm. (not Tuesday 4 June, Joyce and I are on holiday).
All welcome but please be ready to start at 18.00pm as there is only 30 mins to cram in what we can.  Main concentration will be on hurdles and barrier work.
BRYAN coached current Senior Women 3000m Steeplechase Club Record holder JO ANKIER, whose time of (9:43.88) is ranked UK No.8 on the UK All-Time list, also JO holds the Under 23 2000m Steeplechase (6:48.92) and 1500m Steeplechase (4:52.5) club records, her 1500m time is ranked UK No.1 on the UK All-Time list.

RECENT NEW MEMBERSWe wish you a very warm welcome, and a happy, healthy and successful time with Shaftesbury to ALICE BATTISTINI, AFOLABI FASOGBON and LEILA JENKS

RECENT PHOTOGRAPHSI have photographs for the recent BAL, UKWAL and LICC fixtures, I will be publishing them next week.

NUTRITION WORKSHOP – Nutrition is an important subject which has formed a major part of the training and fitness schedule of active athletes in recent years. We believe that all Shaftesbury athletes, coaches and more importantly parents should be aware of the benefits.

Therefore, we have organised TRICIA and MARK MICHELMORE to hold a workshop at Allianz Park on Thursday 27 June at 7.30pm in the room above reception in the old stadium. The workshop includes advice on Fuel, Hydration, Refuel and Recovery, including one-2-one nutrition advice with samples available. TRICIA will be available prior to the workshop.

UK WOMEN’S ATHLETICS LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 & SENIOR WOMEN)The first fixture of three took place last Sunday at Allianz Park.
The running order is now correct
4x100m Relay – SBH 1st (SB 48.20) REBECCA JEGGOHANNAH FOSTER, HAYLEY MCLEAN, SELINA HENDERSON

LONDON INTER CLUB CHALLENGE MEETING – Took place at Allianz Park on 16 June.
What an astonishing day in which we had 94 Shaftesbury athletes competing, with many exciting races. To put it into perspective we had 65 athletes at the first LICC meeting on the 20 April.

100m – SX 1 DARA APOOLA U20 3rd (12.91 w-2.8), SX 2 MICAH FORBES-AGYEPONG U20 2nd (11.33 w-2.8), BAMI FALANA U20 6th (SB 11.67 w-2.8), ANDREW NICOLAOU U20 7th (SB 11.71 w-2.8), SX 3 JOSH WOODS U20 (2nd Claim) 1st (SB 11.46 w0.0), EDWIN YAMOAH 5th (SB 12.02 w0.0), SX 4 JOHNSON OGUNNIYI V45 4th (12.67 w0.3), ZICO JONES U13 7th (13.12 w0.3), SX 5 FRANKIE JOHNSON U15 3rd (12.90 w0.7), SEAN SUTHERLAND V45 6th (13.13 w0.7), JUDE KANOR 7th (13.31 w0.7), SX 6 KAREN APOLOT U15 8th (14.64 w-2.0) taking .57 of a second off her 2018 time, SX 7 JOSEPH WHEELER-HENRY U13 3rd (14.01 w-1.1), AZARIA NWANKWO U15 4th (PB 14.22 w-1.1) taking .28 of a second off her 2018 time, BOBBI HARRISON U17 5th (14.31 w-1.1), MACIE SUTHERLAND U13 5th (PB 15.28 w-1.1), SX 10 NEO MOHAMMADIAN U15 4th (SB 16.15 w-1.2), ROSALIND ZEFFERTT V55 5th (16.46 w-1.2), SX 11 OSCAR RONCARATI U13 1st (PB 15.25 w-0.5) taking 1.18 seconds off his 2018 time
200m – SX 1 LARISSA GILES U17 3rd (26.51 w-1.5), DARA APOOLA U20 5th (27.12 w-1.5), SX 2 JOSH WOODS U20 (2nd Claim) 5th (PB 23.14 w-1.7) taking .26 of a second off his 2017 time, MICAH FORBES-AGYEPONG U20 6th (23.41 w-1.7), SX 3 JEROME LULE 1st (SB 23.20 w-1.3), ODERA UMEUGOJI U20 2nd (PB 23.64 w-1.3) taking 3.66 seconds off his 2015 time, SX 5 NIA FORBES-AGYEPONG U13 6th (28.85 w-2.5), SX 6 MALIKA HISLOP-ELLIS U17 4th (29.11 w-2.1), EMMA IMAMOVIC U17 5th (29.47 w-2.1), 7 OLIVE HARVEY-DEW U13 4th (30.34 w-1.0), LUCY MORRIS U15 6th (32.38 w-1.0), 8 DAISY HARVEY-DEW U13 3rd (32.26 w-2.6)
300m – U15B ARTHUR POPIVKER U15 3rd (43.24), U17W 1 NAOMI PALMER U17 1st (PB 40.81) taking .07 of a second off her 5 May time, VANESSA ANSUAA U17 2nd (41.26), YASMIN PALMER U17 3rd (42.89), LEA REYNA-FARIA U17 5th (SB 43.38), U17W 2 LOUANN LAMY U17 1st (45.49), VICTORIA GODFREY U17 2nd (PB 45.74) taking .06 of a second off her 2 June time, LUCY MORRIS U15 4th (53.16)
400m – SX 1 SABRINA BAKARE 1st (54.01), HANNAH FOSTER U20 3rd (SB 55.92) taking .53 of a second off her 26 May time, INDEA ADAMS-BURNETT U23 5th (SB 59.51) taking 1.55 seconds off her 9 June time, SX 2 DECARIE DAVIES U20 6th (PB 50.72), SX 3 NICHOLAS SAVVA U17 4th (PB 51.56) taking .33 of a second off his 8 June time, SX 4 SEAN SUTHERLAND V45 4th (62.82), SX 5 CONOR O’KEEFFE U17 1st (55.39) taking .98 of a second off his 20 April time, JONATHAN BOARDMAN U17 2nd (PB 56.08) taking 2.82 seconds off his 2018 June time, BEN KELLY U20 3rd (PB 56.80)
800m – SX 1 MUKHTAR MUSA U17 1st (1:55.51), GEORGE GROOM U23 2nd (1:56.74), LOUIS HAZEL 3rd (1:57.99), LEO RONCARATI U15 6th (2:10.02), SX 2 JUDE MIRANDA U17 1st (PB 2:05.04) taking 1.10 seconds off his 12 June time, SAMUEL GREENSTEIN U15 3rd (PB 2:14.22) taking 2.33 seconds off his 2018 time, SYDNEY ALLEN U17 4th (2:22.10), ZICO JONES U13 5th (2:23.64), SCARLETT KENT U17 6th (2:29.38), MYA MAIRS-INGRAM U13 8th (2:36.16), SX 3 YESHAYA KLEIN U15 1st (PB 2:14.54) taking 15.86 seconds off his 2018 time, JOANNE MIRANDA U17 2nd (2:21.88), NATASHA TANNER U17 6th (2:32.43), SX 4 ELINA BULMAN U17 1st (PB 2:34.47) taking 2.03 seconds off her 2018 time, ANASTASIA CHARALAMBOUS U17 2nd (PB 2:36.27) taking 28.09 seconds off her 2017 time, ELENA RONCARATI U17 4th (2:38.81), REBECCA JEFFERY U15 5th (2:40.99), ABI JEFFERY U13 6th (2:42.45), DINA SILVERMAN U13 7th (PB 2:43.14), ASHA HORBACKI U15 8th (2:49.03), SX 5 LUISA ROJAS U17 3rd (PB 2:41.09) taking 8.31 seconds off her 2018 time, JORDAN PEARLMAN U13 4th (PB 2:42.11), SARON RICHARDSON U15 7th (2:51.49)
1500m – SX BINI BLOOM U17 4th (4:29.77), DYLAN HEPWORTH U20 6th (4:37.86), OLIVER GREENSTEIN U23 7th (SB 4:39.32), INDIRA PATEL U20 8th (5:03.41), DOVI LEVIN U15 9th (5:08.58), DANIEL BANYARD U15 10th (PB 5:21.72)  taking 2.78 seconds off his 2 June time, POSIE SHAW U11 13th (PB 5:29.15)
3000m – SM OLIVER GREENSTEIN U23 1st (SB 10:00.16)
75m Hurdles – U13G MACIE SUTHERLAND 1st (PB 13.84 w-2.8), U15G KAREN APOLOT 2nd (PB 13.14 w-1.7) taking .06 of a second off her 2 June time
100m Hurdles – SW GEMMA BENNETT V35 1st (SB 14.24 w-1.5) and is ranked UK No.1 V35 in 2019
110m Hurdles – U20M ALEX PETTY 1st (17.35 w-3.4)
400m Hurdles – SX 1 HAYLEY MCLEAN (HCA) 1st (SB 58.34) taking .26 of a second off her 15 June time, and is ranked UK No.7 in 2019
High Jump – SX BEN BELLISARIO U20 1st (1.85m), EVELYNE FONTEYNE U17 3rd Equal (1.55m), REBECCA WHEELER-HENRY U15 5th (1.50m), MARTINA DVORAKOVA 9th (1.40m), MACIE SUTHERLAND U13 14th (PB 1.20m)
Pole Vault – SM TOLU AYO-OJO U20 1st (4.10m), SW ROSALIND ZEFFERTT V55 7th (PB 2.10m) adding 25cm to her 6 April height, and is ranked UK No.1 V55 in 2019
Long Jump – SX A BEN BELLISARIO U20 2nd (6.10m nwr), SX B JOHNSON OGUNNIYI V45 3rd (PB 4.91m nwr), FRANKIE JOHNSON U15 4th (4.82 nwr), EVELYNE FONTEYNE U17 5th (PB 4.80m nwr) adding 20cm to her 2017 jump, MALIKA HISLOP-ELLIS U17 10th (4.41m nwr), JOSEPH WHEELER-HENRY U13 19th (3.84m nwr), LUCY MORRIS U15 23rd (PB 3.33m nwr), HANNAH OGUNNIYI U15 25th (PB 3.02m nwr)
Triple Jump – SX A ANGELA BARRETT (2nd Claim) 1st (12.93m nwr), JAZZ SEARS U20 2nd (PB 12.66m nwr) adding 8cm to her 2018 jump, FRANKIE JOHNSON U15 3rd (PB 10.23 nwr), MALIKA HISLOP-ELLIS U17 4th (9.77m nwr), ROSALIND ZEFFERTT V55 6th (7.33m nwr)
Shot 3kg – U17W SAMRA RICHARDSON 2nd (8.63m), HANNAH OGUNNIYI U15 3rd (8.37m)
Shot 4kg – SX NENE HARRISON V35 4th (PB 11.50m) adding 71cm to her 6 May put, and is ranked UK No.3 V35 in 2019
Shot 5kg – U17M AFOLABI FASOGBON 2nd (PB 12.37m)
Shot 7.26kg – SM JOHNSON OGUNNIYI V45 2nd (PB 8.42m)
Discus 1kg – SX JESSICA EMERY U20 2nd (SB 39.97m) adding 70cm to her 26 May throw, and is ranked UK No.9 U20 in 2019, KATIE WEBB U17 3rd (35.43m), SAMRA RICHARDSON U15 11th (12.52m)
Discus 1.5kg – SM TOBY LAYCOCK U17 1st (33.07m)
Hammer 3kg – U17X HARRIET MOLLINSON 2nd (22.94m)
Javelin 400g – U13X OSCAR RONCARATI 2nd (26.86m), JOSEPH WHEELER-HENRY 5th (21.51m)
Javelin 500g – U17W MASIE TAYLOR 1st (30.44m), KATIE WEBB 6th (25.82m), SAMRA RICHARDSON 7th (25.40m), HANNAH OGUNNIYI U15 9th (SB 20.26m) adding 2cm to her 12 May throw
Javelin 600g – SX NENE HARRISON V35 3rd (24.26m)
Javelin 700g – U17M MILAN TRAJKOVIC (2nd Claim) 1st (49.17m), BENJAMIN HOCKING 2nd (43.40m)

QUADKIDS – Took place at Allianz Park on 16 June, prior to the London Inter Club Challenge.
Boys HARRY WEBB U11 1st (244 points) 75m Sprint (11.75), Long Jump (3.64m), 600m Run (2.02), Vortex Howler Throw (32.87m), LAWRENCE POENARU U13 2nd (239 points) 75m Sprint (11.29), Long Jump (3.71m), 600m Run (1.59), Vortex Howler Throw (25.12m), LUCAS MALTZ U11 8th (150 points) 75m Sprint (14.29), Long Jump (3.00m), 600m Run (2.13), Vortex Howler Throw (14.52m)

HERTFORDSHIRE SCHOOLS CHAMPIONSHIPSTook place at Hemel Hempstead on 8 June.
Following the results being published on the PO10, the following wind speeds were identified.
100m – U17M H1 TARIQ WILD won the Gold Medal (11.29 w1.5) in the Final TARIQ won the Gold Medal (11.37 w-3.2)
100m – U17W H1 MARLI JESSOP (2nd Claim) 1st (13.04 w0.0) in the Final MARLI won the Gold Medal (12.87 w-1.5)
200m – U13G MIA HIGSON 6th (30.96 w1.8)
200m – U17M TARIQ WILD won the Gold Medal (22.5 w1.2)
80m Hurdles – U17W MARLI JESSOP (2nd Claim) won the Gold Medal (11.57 w1.2)

COPENHAGEN ATHLETICS GAMESTook place at Copenhagen, Denmark on 18 June.
Discus 2kg – NICK PERCY 4th (59.84m)

ADIDAS BOOST BOSTON GAMESTook place at Boston, Massachusetts, USA on 16 June.
200m – ZHARNEL HUGHES 1st (PB 20.00 w-0.2) taking .02 of a second off his 2015 time, and is ranked UK No.1 in 2019

SCOTTISH ATHLETICS MENS LEAGUE DIVISION 1Took place at Grangemouth on 16 June.
High Jump – SM A LEWIS MCGUIRE U23 1st (2.00m)
Shot 7.26kg – SM A ANGUS MCINROY 1st (SB 14.38m) adding 19cm to his 29 May put
Discus 2kg – SM A ANGUS MCINROY 1st (SB 49.96m) adding 56cm to his 12 May throw
Hammer 7.26kg – SM B ANGUS MCINROY 2nd (PB 35.79m) adding 84cm to his 2018 throw

NEWHAM & ESSEX BEAGLES 100M OPEN MEETINGTook place at Newham on 16 June.
100m – SM 1.7 NENGI OSSAI V40 1st (SB 11.00 w4.1), 1.11 MEKHI SPENCE-FORDE U15 4th (PB 12.13 w6.4) taking .25 of a second off his 25 May time, 2.5 NENGI finished 4th (11.15 w2.3), 2.10 MEKHI finished 7th (12.39 w4.8)
100m – SW 1.1 JESSICA HUNTER 4th (PB 11.90 w3.1) taking .21 of a second off her 2018 time, 1.3 CHIYENNE ADRIEN U17 7th (PB 12.57 w2.9) taking .03 of a second off her 2 June time, 2.1 JESSICA finished 5th (11.96 w3.2), 2.3 CHIYENNE finished 5th (12.42 w4.5) taking .15 of a second off her 1.3 time

INTERNATIONAL MEETING SAMARSKO ZNAMETook place at Stara Zagora, Bulgaria on 15 June.
High Jump ALLAN SMITH 3rd (2.15m)

ATLETICAGENEVETook place at Geneva, Switzerland on 15 June.
400m – 2 PHILLIPA LOWE (HCA) 3rd (PB 52.83) taking .02 of a second off her 2018 time, and is ranked UK No.9 in 2019
110m Hurdles – 3 JASON NICHOLSON U23 (2nd Claim) 1st (14.50 w-1.1)
400m Hurdles – 1 SEB RODGER 1st (SB 49.58) taking .02 of a second off his 25 May time, and is ranked UK No.1 in 2019
High Jump DAVID SMITH 3rd Equal (2.10m)
Pole Vault EMMA ANDERSSON 3rd (3.80m)

ATLETICAGENEVETook place at Geneva, Switzerland on 15 June.
400m – 2 PHILLIPA LOWE (HCA) 3rd (PB 52.83) taking .02 of a second off her 2018 time, and is ranked UK No.9 in 2019
110m Hurdles – 3 JASON NICHOLSON U23 (2nd Claim) 1st (14.50 w-1.1)
400m Hurdles – 1 SEB RODGER 1st (SB 49.58) taking .02 of a second off his 25 May time, and is ranked UK No.1 in 2019
High Jump DAVID SMITH 3rd Equal (2.10m)
Pole Vault EMMA ANDERSSON 3rd (3.80m)

ATLETICKY MITING P-T-STook place at Samorin, Slovakia on 15 June.
800m – ELLIE BAKER U23 3rd (2:03.03)
1000m – KYLE LANGFORD 3rd (PB 2:17.47)

BMC GRAND PRIXTook place at Loughborough on 15 June.
1500m – Women A LIA RADUS U20 8th (4:40.87)
5000m – Men A JAKE SHELLEY 3rd (SB 13:56.99), PHILLIP CROUT 17th (14:23.07), RICHARD GOODMAN 20th (SB 14:32.44), B ALEXANDER LEPRETRE (2nd Claim) 9th (PB 14:27.23) taking 7.18 seconds off his 2018 time, HENRY MCLUCKIE U20 18th (PB 14:50.17) and is ranked UK no.7 U20 in 2019, C WILLIAM RYLE-HODGES 1st (SB 14:32.04) taking 2.22 seconds off his 18 May time, THOMAS BUTLER U23 3rd (PB 14:39.49) taking 8.88 seconds off his 2018 time
5000m – Women A NAOMI TASCHIMOWITZ 11th (16:25.96)

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 1Took place at Chelmsford on 15 June.
200m – SW A HAYLEY MCLEAN (HCA) 1st (25.6 nwr)
400m Hurdles – SW A HAYLEY MCLEAN (HCA) 1st (SB 58.6) taking .31 of a second off her 9 June time

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 1Took place at Harrow on 15 June.
100m – SW A REBECCA JEGGO U20 (2nd Claim/HCA) 1st (12.1 nwr)
200m – SW A REBECCA JEGGO U20 (2nd Claim/HCA) 1st (24.2 nwr)

SOUTHERN ATHLETICS LEAGUE DIVISION 2WTook place at Kingston on 15 June.
100m – SW A REMI JESSOP U20 (2nd Claim) 2nd (12.9 nwr)
200m – SW A REMI JESSOP U20 (2nd Claim) 1st (27.0 nwr)
400m Hurdles – SM A HAYDN WILLIAMS U20 (2nd Claim) 3rd (61.3)
Pole Vault – SM A HAYDN WILLIAMS U20 (2nd Claim) 2nd (PB 3.90m) adding 10cm to his 11 May height
Long Jump – SM A JOSH WOODS U20 (2nd Claim) 1st (6.68m)
Shot 4kg – SW A REMI JESSOP U20 (2nd Claim) 4th (7.76m)

SOUTH EAST SCHOOLS INTER COUNTY CHAMPIONSHIPSTook place at Erith on 15 June.
100m – U15B 1 MALACHI AMADI (Middlesex) 3rd (11.86 w-1.5), 2 BRADLEY UKPETENAN (Middlesex) 5th (12.55 w-3.1)
100m – U17W 1 LARISSA GILES (Middlesex) 2nd (13.06 w-3.7)
200m – U15B 1 MALACHI AMADI (Middlesex) 2nd (25.1 nwr), 2 BRADLEY UKPETENAN (Middlesex) 4th (26.6 nwr)
200m – U17M 2 NNAMDI NDUKWE (Middlesex) 2nd (23.0 nwr)
200m – U17W 1 LARISSA GILES (Middlesex) 3rd (26.9 nwr)
300m – U15B 1 ERNEST BARNES (Middlesex) 3rd (39.2)
800m – U15B LEO RONCARATI (Middlesex) 7th (2:09.20)
Pole Vault – U15G NATALIA IVANOV (Hampshire) 4th (2.60m)
Shot 5kg – U17M AFOLABI FASAGBOM (Middlesex) 9th (11.09m)
Team Result – 1st Kent (816.5 points), 2nd Hampshire (778.5), 3rd Surrey (718), 5th Middlesex (199)
 
SOUTH WEST COUNTIES SCHOOLS CHAMPIONSHIPSTook place at Exeter on 15 June.
High Jump – U20W KARA ONUIRI  2nd (1.66m)
1500m Steeplechase – U20W AMELIA WILLS  (2nd Claim) 2nd (SB 5:03.54) taking 7.76 seconds off her 5 May time, and is ranked UK No.2 U20 in 2019

BMC GOLD STANDARD RACESTook place at Watford on 12 June.
1500m – Men A JEREMY DEMPSEY U23 9th (PB 3:45.22) taking 1.50 seconds off his 2018 time, and is ranked UK No.10 U23 in 2019, PHILLIP CROUT 11th (SB 3:50.47), B DAVID STONE U20 14th (PB 3:56.27) taking 5.32 seconds off his 15 May time

LOUGHBOROUGH STUDENTS OPEN MEETINGTook place at Loughborough on 12 June.
Pole Vault – SM ETHAN WALSH U23 5th (4.85m)

WATFORD OPEN MEETINGTook place at Watford on 12 June.
200m – SX 4 MITTIO MOHAMMADIAN U20 2nd (SB 23.81 w0.2) taking .06 of a second off his 17 April time
800m – SX 5 HANNAH RIDLEY (2nd Claim) 3rd (PB 2:22.17) taking .03 of a second off her 18 May time, 6 DOVI LEVIN U15 3rd (PB 2:20.53) taking 1.03 seconds off his 17 April time, EMILY HATHAWAY U17 4th (SB 2:20.78), 7 JOANNE MIRANDA U17 7th (PB 2:19.86) taking 5.56 seconds off here 2018 time, 8 BEN KELLY U20 6th (2:15.40), 10 BINI BLOOM U17 4th (PB 2:09.17) taking 9.92 seconds off his 2018 time, 12 JUDE MIRANDA U17 5th (PB 2:06.14) taking 2.52 seconds off his 26 May time, LEO RONCARATI U15 6th (PB 2:07.51) taking 1.39 seconds off his 25 May time, 13 JONATHAN BOARDMAN U17 11th (2:07.38), 16 NATHAN GODDARD U20 (2nd Claim) 1st (PB 1:57.74) taking 1.78 seconds off his 2018 time, GILAD NACHSHEN U17 7th (SB 2:00.54) taking 4.46 seconds off his 2 June time, 18 JULIAN LAMY 3rd (PB 1:56.34) taking 2.59 seconds off his 15 May time

LONDON SCHOOLS CHAMPIONSHIPSTook place at Battersea on 8 June.
3000m – U17W MAAYAN RADUS won the Gold Medal (10:34.51)

MIDDLESEX SCHOOLS CHAMPIONSHIPSTook place at Allianz Park on 8 June.
Still awaiting the results 

PARKRUN 5K RESULTS – 15 JUNE – ASPEN – CAROLINE MAGNALL V50 3rd (First Time 21.40) 12th parkrun, ANDREW MAGNALL V55 4th (First Time 22.36) 17th parkrun – GREAT DENHAM – EUAN MACKENZIE 3rd (First Time 17.16) 4th parkrun – GUIDFORD – JOHN DRYDEN V70 331st (29.01) 126th parkrun – HACKNEY MARSHES – BARRY CHISHOLM V60 246th (28.01) 170th parkrun – HAMPSTEAD HEATH – OLIVER GREENSTEIN U20 14th (19.09) 45th parkrun – LETCHWORTH – RUSSELL DEVITT V70 62nd (First Time 28.34) 154th parkrun – OAK HILL – DANIEL BANYARD U13 6th (20.27) 21st parkrun, TOMMY NARVAEZ U13 20th (21.54) 26th parkrun – PETERBOROUGH – ANDREW HOLMES V50 257th (First Time 27.20) 19th parkrun – ST ALBANS – REBEKAH GARDINER 38th (20.39) 44th parkrun – UPTON HOUSE – HUGH RICHARDS V70 234th (28.04) 123rd parkrun – WIMBLEDON COMMON – JAMES FITZSIMMONS V45 103rd (22.44) 32nd parkrun – SUNNY HILL – PENNY HARPER-WILKINSON V60 33rd (27.20 1st V60) 5th parkrun

PARKRUN – Can you make sure that you are registered as ‘Shaftesbury Barnet Harriers’, as the link I use to select all results only shows SBH athletes. If anyone is also officiating can you please contact me, and advise me where and when.

DESTINATION DOHA – The following article was published on the Athletics Weekly website.

It’s now less than 150 days until the 17th IAAF World Athletics Championships gets under way – and the host city of Doha is preparing to throw open its doors to the world for the biennial showpiece. It is expected that visitors from 205 countries, 3500 athletes, approximately 10,000 international guests, 30,000 spectators from outside Qatar and more than 2000 media personnel will descend on the city for what is the third-biggest sporting event on the planet. Having been handed the baton from London, the location for a memorable championship which unfolded at the Olympic Stadium two years ago, anticipation is building towards the event, which will take place at another highly impressive, state-of-the-art venue – the Khalifa International Stadium – from September 27 to October 6.

There is no doubting that this will be a world championships with a difference. For starters, this will be the first time the event has been held in the Middle East. With the temperatures in Doha in late September and early October high, all the athletics sessions will start later in the day – particularly the marathon events, which will get off and running at midnight. Yet, thanks to a three-year project, the Khalifa Stadium has been transformed into an ultra-modern venue equipped with cutting-edge features such as air-conditioning technology, LED lighting and digital floodlights, providing optimal performance conditions for athletes and a great viewing experience for spectators.

With the stage set, this will be a world championships to remember.

SUPPLEMENTARY GUIDANCE NOTES FOR UKA RULES FOR COMPETITION 2018-2020 – Will All Our Athletes Note that the IAAF have amended rule 180.17 Time Allowed for Trials, replacing the 30 seconds allowed for a trial with 1 minute. The change is to be applied immediately.

The updated Supplementary Guidance Notes document can be downloaded by clicking the following link: Supplementary Guidance Notes (February 2019)
Please address any queries to rules@uka.org.uk. A PDF copy of the Rule Book and supplementary notes can be found at www.uka.org.uk/competitions/rules

NEWHAM AND ESSEX BEAGLES 100M SPRINTS OPEN MEETING  Takes place on Sunday 16 June with 2 rounds of 100m, first race starts at 12.30pm. Link for all meeting details NEB Outdoor 100m June 2019 flyer FINAL

UPCOMING SHAFTESBURY BARNET HARRIERS FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
The current 2019 Summer Fixture Card can be found on the SBH website http://sbharriers.co.uk/fixtures-results/fixture-cards/ also the contact details for all Team Managers can be found here – http://sbharriers.co.uk/ and then select “Athletics”

MIDDLESEX YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 11/13/15/17 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 23 June at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW3 2JP).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, Those athletes who wish to compete as a non-scorer, please contact your Team Manager no later than Thursday 20 June as the declarations have to be in on Friday 21 June.
 
VETERANS LEAGUE COMPOSITE TEAM WITH BARNET & DISTRICT The fourth of four fixtures takes place on Monday 24 June at the Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton (Satnav N9 0AR). Currently the League Rules are that you need to be a 2nd Claim member of Barnet & District AC to compete, if not there are non-scoring events.
Awaiting timetable
Note: If you are available and wish compete please contact team manager Men David Wilcock david@wilcock53.net Women Sarah Boxer sarahboxer@hotmail.co.uk

HERTFORDSHIRE COUNTY PENTATHLON AND 3000m CHAMPIONSHIPS Takes place on Sunday 29 June at the Dacorum Athletics Track, Jarman Way, Hemel Hempstead (Satnav HP2 4JS).
Events – Pentathlon for all age-groups including U13s Men/Women, 3000m for for all age-groups excluding U13s Men/Women. This is the link to enter yourselves – www.hertscaaa.org.uk/fixtures6.html or by post to SALLY GANDEE
Entries Close Sunday 23 June
 
UK YOUTH DEVELOPMENT LEAGUE SOUTHERN PREMIER 1 (UNDER 17/20 MEN/WOMEN) The third fixture of four takes place on Sunday 30 June at the at the Allianz Park, Greenlands Lane, Hendon (Satnav NW4 1RL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your respective Team Manager

HERTFORDSHIRE COUNTY 10000m CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 4 July at Sandy, Bedfordshire.
Age-groups Under 20 and upwards Men/Women. Starts at 8.15pm.
This is the link to find the information when published – www.hertscaaa.org.uk/fixtures6.html

 
BRITISH ATHLETIC LEAGUE PREMIERSHIP (UNDER 20 AND SENIOR MEN) The third fixture of four takes place on Saturday 6 July at the Sheffield Hallam University Athletic Track, Stadium Way (Satnav S9 3HL).
The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
UK WOMEN’S ATHLETIC LEAGUE DIVISION 1 (UNDER 20 AND SENIOR WOMEN) The second fixture of three takes place on Saturday 6 July at the Ridlins Athletic Track, Woodcock Road, Stevenage (Satnav SG2 9PB). Joint meeting with BAL Division 4
Timetable still to be published.
Note: You will have to be selected by your Team Manager
 
EASTERN YOUNG ATHLETES LEAGUE (UNDER 13/15/17 MEN/WOMEN) The fourth fixture of five takes place on Sunday 7 July at Ridlins Athletic Track, Woodcock Road, Stevenage (Satnav SG2 9PB). The timetable is on the SBH website, please use this link to view/print http://sbharriers.co.uk/athletics/track-field/leagues/
Note: You will have to be selected by your Team Manager, Those athletes who wish to compete as a non-scorer, please contact your Team Manager no later than Thursday 5 July as the declarations have to be in on Friday 6 July.
 
CITY 5K ROAD RACE –  Takes place on to Tuesday 16 July

UPCOMING OTHER FIXTURES FOR THE NEXT 4 WEEKS
These fixtures you will have to enter yourselves and pay the appropriate fee

A WARNING REGARDING OPEN MEETINGS 2019 – I spoke to 2 of the organisers of open meetings, regarding whether there was a closing date for their meeting, especially as now entries are online only. Their response was when a meeting opens on the online system, there could be a 100m event that takes place between 19.00pm to 19.45pm, they would have ascertained that between these times there will be 8 races. Once the 64 entries for those 8 races have been filled, the event is therefore closed. Therefore, there could be a chance that an event could be closed 1 Week or 2 weeks before the meeting date. Therefore, please beware of this.

ENGLAND U20 & U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 22 June and Sunday 23 June at the Bedford International Stadium, Barkers Lane, Bedford (Satnav MK41 9SB).
For all entry details and full information please use this link
http://www.englandathletics.org/england-athletics/english-national-championships
 
LEE VALLEY FOUR FEST (400m) OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 26 June at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). Age-groups U17 and upwards. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Entries On The Day, Although Online Entries Close Tuesday 25 June
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 26 June at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). All age-groups including U13s.
There is an overflow car park prior to the main entrance on Horseshoe Lane if you are travelling up from the A405/Garston but we cannot guarantee if there are spaces.
Nearest large car park if the facility car parks are full is the Leavesden Country Park off College road (Satnav WD5 0NR) approximately 1100 metres, which is a continuation of Horseshoe Lane. Please note the Harvester Car Park is now pay and display
Timetable/Events – 7.00pm 100m, 7.15pm Long Jump, 7.30pm 1500m no times over 5m 30s, 9.15pm 3000m no times over 11m 00s.
PLEASE NOTE: Entries online only, no entries on the day, for all information including entering yourself online please use this link – http://www.watfordathletics.co.uk/Whogm/OpenindexF.htm
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early 

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 3 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

NIGHT OF 10,000m PBs Takes place on Saturday 6 July at the Parliament Hill Fields Athletic Track, Staff Yard, Highgate Road (Satnav NW5 1QR). Incorporating European Cup, British Championships & World Championship Trials.
Link for Information and Entries http://www.nightofthe10kpbs.com/race-entry/
Timetable/Events – 1:00pm Inter Schools relay, 2:15pm Race 1, 3:45pm Race 3, 4.30pm Race 4, 5:15pm Race 5, 6.00pm VIP Q&A, 6:45pm Strava Media Mile, 7:00pm Race 6 Women’s B Race, 7:45pm Race 7 Men’s B Race, 8:30pm Race 8 Men’s A Race incorporating European Cup, British Championships & European Championship trials*, 9:15pm Race 9 Women’s A Race incorporating European Cup, British Championships & European Championship trials*
Why not come all and support the runners, a spectacular view from lane 4 on the track.
 
SOUTHERN COMBINED EVENTS CHAMPIONSHIPS Takes place on Saturday 6 July and Sunday 7 July  at the Horspath Athletics Track, Horspath Road, Oxford (Satnav OX4 2RR).
U15 Boys/Girls Pentathlon, U17, U20 & Senior Women Heptathlon, U17 Men Octathlon, U20 & Senior Men Decathlon.
For online entry please use this link – http://seaa.org.uk/index.php/events/track-and-field
 
LEE VALLEY DWAYNE CHAMBERS MINI SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Saturday 6 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). Age-groups School Years 2-6, 7-8. Timetable commences 1.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/childrens-athletics-activities/partnered-event/
Entries Close Monday 1 July, Although An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early
 
WATFORD OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 10 July at the Woodside Stadium, Horseshoe Lane, Watford (Satnav WD25 7HH). All age-groups including U13s.
There is an overflow car park prior to the main entrance on Horseshoe Lane if you are travelling up from the A405/Garston but we cannot guarantee if there are spaces.
Nearest large car park if the facility car parks are full is the Leavesden Country Park off College road (Satnav WD5 0NR) approximately 1100 metres, which is a continuation of Horseshoe Lane. Please note the Harvester Car Park is now pay and display
Timetable/Events – 7.00pm 400m no U13s, 7.15pm High Jump, 7.30pm BMC, 8.05pm 800m no times over 2m 45s.
PLEASE NOTE: Entries online only, no entries on the day, for all information including entering yourself online please use this link – http://www.watfordathletics.co.uk/Whogm/OpenindexF.htm
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early
 
EUROPEAN U23 CHAMPIONSHIPS Takes place on Thursday 11 July to Sunday 14 July in Gavle, Sweden.
 
ENGLISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS Takes place on Friday 12 July to Saturday 13 July at the Birmingham Alexander Stadium, Walsall Road, Perry Bar, Birmingham (Satnav B42 2LR).

LEE VALLEY THROWS FEST OPEN MEETING – Takes place on Sunday 14 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). Age-groups U17 and upwards. Events are Shot Put, Discus, Hammer and Javelin.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/throws-fest/
Entries Close Sunday 7 July, Although An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

LEE VALLEY SPRINTS OPEN MEETING – Takes place on Wednesday 17 July at Lee Valley Athletics Centre, 61 Meridian Way, Edmonton, London (Satnav N9 0AR). All age-groups including U13s. Cost is £6 per race before Wednesday, £8 on the day. Timetable commences at 7.00pm.
PLEASE NOTE: For all information including entering yourself online please use this link – https://www.visitleevalley.org.uk/en/content/cms/outdoors/athletics-centre/competition-entry-forms/sprints-meetings/
Please Note: Be Aware That An Event Could Be Full Maybe 1-2 Weeks Before The Meeting Date, So Enter Early

PHOTOGRAPH’S From time to time we have photographs of our members taken at meetings or presentations which we would like to use both on the website or incorporated within our report to our local newspaper. Can you please let me know if you do NOT want your photograph to be used. Also I would appreciate if you could send me any photographs, which I can then publish on the website and newsletter.

FACEBOOKPhotographs can be found on the SBH page.

CURRENT DISTRIBUTION OF SHAFTESBURY INFORMATION Currently I notify members (by email) using “MailChimp”. The reason I changed, was in November last year “Gmail” put a limit of 100 addresses that users could send to in a 24-hour period, and currently I send to approximately 850 members each issue.

On seeking technical advice “MailChimp” was recommended as the best way for SBH to go forward. There is one thing you should be aware off is that when you receive an email from me, the footer at the bottom has 4 options, of which one is “Unsubscribe Me From List”. Could I ask you not to select this as if you do you will be automatically removed from my distribution list.

SBH PRIVACY STATEMENT – In becoming a member, SBH will collect certain information about you. Can you please read the attached ‘Privacy Statement’ which contains Information on General Data Protection Regulations  SBH Privacy Statement Final April 2018

SARACENS SPORT FOUNDATION – Little athletics programme is an athletics ‘Multi Skills’ programme for children aged 4-9 years. The programme is designed to teach children fundamental movement skills of athletics – running, jumping and throwing. The sessions are game based and as of September there will be a progression throughout the term.
LAP runs on a Tuesday and Thursday from 4.30-5.30pm – Term time only.
1st Legacy athletics club is a pathway club for children aged 10-15 years new to athletics. Children are introduced to all the different athletics disciplines and have the opportunity to develop running, jumping and running skills that we hope they will then go onto use as a participant in the formal athletics club structure or in any other sport for activity they choose to progress to. The lead coach is Gintare Dargeviciute who brings a wealth of experience and knowledge to the club.
1st Leg AC runs on a Tuesday and Thursday from 5.00–6.00pm – Term time only.
For full and contact details use this link to the SBH websitehttp://sbharriers.co.uk/

ALLIANZ PARK – Main Switchboard telephone number is 0203 675 7240.

CHARGES FOR USING ALLIANZ PARK – The current charges for using Allianz Park are as follows – Adult Daily entry fee £4.00 – Junior (U16) Daily entry fee £2.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 65) Daily entry fee £2.20.
As a member of Shaftesbury Barnet Harriers you can apply for membership of Allianz Park, this is a the link for all information and application form Allianz Park Membership Form 2017 Any official coach of Shaftesbury Barnet Harriers gains entry free of charge.
Charges for those with a membership card are as follows – Adult Daily entry fee £3.60, Monthly fee £24.00 – Junior (U16) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00 – Concession (Students in full time education, unwaged and Over 60) Daily entry fee £1.80, Monthly fee £12.00.
Please use this link to view all membership details and application form (which you can print)Allianz Park Membership Form 2017

All Allianz Park membership enquiries should be directed towards Emma Gouge at emmagouge@saracens.net her direct phone number is 0203 675 7252, or Lauren Hewett at laurenhewett@saracens.net her phone number are (Office) 020 3675 7210 or (Mobile) 07881 297875

ALAN